Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Лекція 9. Лінійні рівняння.
1. Лінійні однорідні рівняння. Рівняння з постійними коефіцієнтами.
2. Випадки коренів характеристичного рівняння.
3. Властивості розвязків лінійного неоднорідного рівняння.
4. Формула Остроградського Ліувілля.
1. Розглянемо лінійне рівняння
(1)
коефіцієнти якого a0, a1,…, an постійні дійсні числа, а права частина f(x) неперервна на . Так як інтегрування неоднорідного рівняння (1) приводить до інтегрування відповідного однорідного рівняння, то вивчимо спочатку однорідне рівняння:
(2)
Покажемо, що це рівняння завжди може бути про інтегровано в елементарних функціях. З цією ціллю побудуємо фундаментальну систему розвязків, яка складається з елементарних розвязків. Будемо шукати розвязок рівняння (2) у вигляді (3), де - деяке постійне число, яке треба вибрати так, щоб функція (3) перетворювала рівняння (2) у тотожність. Підставляючи (3) у ліву частину (2), отримаємо: . Так як експонента у нуль не обертається, поділимо обидві частини цієї рівності на експоненту. Отримаємо: (4). Рівняння (4) називають характеристичним рівнянням, а його корені характеристичними числами рівняння (2). Характеристичне рівняння (4) можна формально зіставити по рівнянню (2), замінивши похідні від у відповідними ступенями , розглядаючи при цьому шукану функцію як похідну нульового порядку від цієї функції.
2. Структура фундаментальної системи розвязків залежить від вигляду коренів характеристичного рівняння. Розглянемо 3 основні випадки виду наборів коренів характеристичного рівняння.
Випадок І. Усі корені характеристичного рівняння попарно різні та дійсні:
1, 2,…, n , ij, ij. Підставивши їх у формулу (3), отримаємо n розвязків:
, , …, (5).
Ці розвязки утворюють фундаментальну систему розвязків, так як вони лінійно незалежні в інтервалі (-; ), так як їх Вронськіан відмінний від 0. Таким чином, загальний розвязок: .
Випадок ІІ. Всі корені характеристичного рівняння різні, але серед них є комплексні. У цьому випадку комплексні корені входять спряженими парами. Покажемо, що кожній такій парі відповідають два дійсних лінійно незалежних частих розвязки. Нехай 1=+i та 2=-i - два таких кореня. Підставляючи ці числа в (3) та використавши формулу Ейлера, отримаємо: y=e(+i)x=exeix=
=ex(cos x+i sin x). Відділивши в ньому дійсну та уявну частини, знайдемо два дійсних часткових розвязки y1=ex cos x, y2=ex sin x (7). Ці розвязки лінійно незалежні. Якщо розглянути корінь =-i, то y1=ex cos x, y2=-ex sin x, які, очевидно, лінійно залежні з найденими вище розвязками, тобто, нових розвязків не отримаємо. Таким чином, парі комплексно спряжених коренів характеристичного рівняння відповідають два лінійно незалежних часткових розвязки (7).
Якщо корені чисто уявні, то замість (7) отримаємо y1= cos x, y2= sin x (8).
Відшукавши дійсні часткові розвязки, відповідні іншим парам спряжених комплексних коренів, і часткові розвязки, відповідні всім дійсним кореням, отримаємо фундаментальну систему розвязків. Лінійна комбінація цих розвязків з довільними постійними коефіцієнтами дасть загальний розвязок.
Випадок ІІІ. Серед коренів характеристичного рівняння є кратні. Нехай рівняння (4) має дійсний корінь =i кратності l. Тоді P(i)=P/(i)=…=P(l-1)(i), але P(l)(i)0.
Розглянемо частинний випадок. Припустимо, що i=0, i корінь кратності l. Тоді an=an-1=…=an-l+1, a an-l0. Тоді рівняння (2) має вигляд . легко підібрати декілька часткових розвязків: y1=1, y2=x, …, yl=xl-1. Ці функції лінійно незалежні. В результаті для даного кореня кратності l отримали l лінійно незалежних розвязків рівняння (2). Загальний випадок легко звести до попереднього наступною заміною змінних: , де z - нова шукана функція.
При підстановці виразу в рівняння отримаємо, що множник скорочується, та рівняння набуває вигляду: . Зіставимо характеристичне рівняння: . , . Але між ними існує звязок . Тобто, , а це можливо, коли pi=0. pi=0 зустрічається l разів, тому й і зустрічається l разів. Перетворене рівняння має вигляд:
Це рівняння має розвязки: z1=1, z2=x, …, zl=xl-1. Повернемося до заміни, отримаємо: , ,…, - лінійно незалежні розвязки.
3. Будемо розглядати лінійне неоднорідне рівняння:
(1)
n-го порядку. В подальшому будемо вважати, що коефіцієнти ai(x) I=1,…, n та функція f(x) неперервні на відрізку . В цьому випадку для рівняння (1) будуть виконані всі умови теореми існування та єдності розвязків.
Дійсно, - рівняння n- го порядку, розвязане відносно старшої похідної. За теоремою існування та єдності розвязків, перша умова виконана, так як всі коефіцієнти та права частина неперервні, похідні входять до рівняння лінійно. Друга умова, а саме: існування неперервних частинних похідних F відносно функції та її похідних, виконується. Дійсно: , . Повернемося до рівняння (1). Якщо в рівнянні покласти f(x)0, то ми отримаємо лінійне однорідне рівняння:
(2)
яке відповідає вихідному рівнянню (1). Для лінійних однорідних рівнянь введений оператор L[y], завдяки якому рівняння (2) можливо записати так: L[y]=0. Тоді рівняння (1) можна записати у вигляді: L[y]=f(x). Відмітимо властивості розвязків лінійного неоднорідного рівняння.
1) Нехай у(х) розвязок лінійного однорідного рівняння (2), та z(x)- деякий розвязок рівняння (1), тоді сума цих розвязків буде розвязком лінійного неоднорідного рівняння (1).
# Дійсно, L[Y]=L[y+z]=L[y]+L[z]=0+f(x)=f(x), тобто, функція Y(x) обертає рівняння (1) у тотожність. #
2) Нехай дано лінійне неоднорідне рівняння вигляду: L[y]=f1(x)+f2(x)+…+fn(x). Якщо yi розвязок рівняння L[y]=fi(x), і=1,…, n, то сума вказаних розвязків буде розвязком рівняння L[y]=f1(x)+f2(x)+…+fn(x).
# Дійсно, L[y1+y2+…+yn]=L[y1]+L[y2]+…+L[yn]=f1(x)+f2(x)+…+fn(x).
3) Нехай дано лінійне неоднорідне рівняння наступного вигляду: L[y]=u(x)+iv(x). Якщо при цьому функція z(x)=p(x)+iq(x) є розвязком розглянутого рівняння, то дійсна частина p(x) буде розвязком рівняння L[p]=u(x), а уявна частина розвязком L[q]=v(x).
# Нам дано за умовою, що L[p(x)+iq(x)]=u(x)+iv(x). Використаємо властивість лінійного оператора: L[p(x)]+iL[q(x)]=u(x)+iv(x) => дійсні та уявні частини однакові, тобто L[p(x)]=u(x) та L[q(x)]= v(x). #
4. Нехай дано n лінійно незалежних розвязків, деякого лінійного однорідного лінійного рівняння n-го порядку. Треба за розвязками відновити само рівняння. Розглянемо наступне рівняння, яке містить визначник Вронського:
Очевидно, що це і є шукане рівняння. Дійсно, воно є лінійним (властивості визначника), при підстановці фундаментального розвязку визначник обертається в нуль, так як один з його перших n стовпців співпадає з останнім. Перепишемо це рівняння у вигляді:
Множник при n-1 й похідній у похідна вронскіана. Справді, при диференцюванні вронськіана, так як похідна дорівнює сумі визначників з продиференційованими строками, ми отримаємо, що похідна вронськіана дорівнює останньому визначнику, так як всі інші визначники дорівнюють нулю (в кожному з них співпадають якісь дві строчки).
Поділимо обидві частини на вронскіан W[y1, y2,… ,yn], отримаємо: . Це рівняння можна розвязати відносно вронскіана як рівняння із розділяющимися змінними. Інтегруючи його, отримаємо: . Поклавши C=W(x0), отримаємо
(2)
- формула Остроградського - Ліувілля. Якщо вронскіан не дорівнює нулю хоча б в одній точці відрізку, то він ніде не обертається в нуль на цьому відрізку.
З формули (2) видно, що вронскіану розвязків рівняння притамані наступні 2 чудові властивості:
1. Якщо W(x0)=0 x0, то W(x) x.
2. Якщо W(x0)0 x0, то W(x) x.
Примітка. Якщо коефіцієнт a1(x)=0, то W(x)=W(x0)=0.