Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Родина Кайдашів являє собою своєрідне художнє узагальнення стану селянської родини у певний період її розвитку, стану суспільства взагалі. Ті видозміни, що сталися з членами родини, можна було б назвати моральною катастрофою. І тому досить смішна й гумористична повість викликає у читача зовсім не веселий сміх, а сміх крізь сльози. Тому що на його очах відбувається знищення найважливішого складника родини і суспільства загалом сімейного затишку, порозуміння між близькими людьми. Усе це, ніби повінь, змиває сила руйнування і саморуйнування.
Вже на перших сторінках повісті письменник досить яскраво характеризує своїх героїв. Так, Карпо і Лаврін, будучи дуже різними за своєю натурою, по-різному дивляться на світ, по-своєму уявляють дівчат, висловлюючи в розмові між собою відмінне ставлення до них: «Доладна, як писанка» «ходить легенько, наче в ступі горох товче, а як-говорить, то носом свистить»; «повновида, як повний місяць» «гарна... мордою хоч пацюки бий»; «тоненька, як очеретина, гнучка станом, як тополя; личко маленьке і тоненьке, мов шовкова нитка; губи маленькі, як рутяний лист» «лице, як тріска, стан, наче копистка, руки, як кочерги, сама, як дошка, а як іде, аж кістки торохтять». Життя складається так, що хлопці і вибирають собі дівчат кожний до вподоби.
Незабаром після одруження Карпа в хаті починаються сварки між свекрухою та невісткою, а також між Карпом і батьком. Сварки ці дуже дріб'язкові і зовсім не варті емоцій, які вони викликають у героїв, та родичі настільки поринають у з'ясування стосунків, що втрачають здоровий глузд і перетворюються на ворогів.
Іван Франко вважав, що «І. Нечуй-Левицький малює в «Кайдашевій сім'ї» гірку картину розпаду українського патріархалїзму під впливом індивідуалістичних змагань кожного її члена». Справді, традиційно провідна роль батька в українській родині зведена до нуля. Старий Омелько виступає в повісті як людина, що роздирається двома протирічними пристрастями: надзвичайна богомільність та забобонність і схильність до випивки. Тому, цілковито захоплений своїм власним борінням, батько істотно не впливає на формування і розвиток стосунків між членами родини, і фіналом падіння його авторитету стає сцена побиття батька Карпом.
І
Герої повісті «Кайдашева сім'я» яскраві і характеристичні, кожен з них індивідуально неповторний, і це надає твору неперевершеного колориту.
Повість Івана Нечуя-Левицького багато про що змушує задуматися читача. І перш за все над тим, чим же вимірюється сенс людського життя? Чи великими вчинками, чи дріб'язковими сварками, мізерними ситуаціями, дрібними інтересами? Чи варто розмінюва¬ти величність своєї душі на те, щоб з'ясувати, кому буде давати плоди спільна груша, чи кому відрізали зайвий сантиметр поля? Чи варто високість кохання проміняти на горщики та борщі, а любов до батьків замінити бажанням отримати від них спадок? Чи робиться людина щасливішою через те, що зіпсувала і зробила нестерпним життя своїх близьких? Саме про ці проблеми з болем говорить український письменник. Він розкриває глибинні психологічні особливості людської душі, і тому значення його творчості не втрача¬ється з роками, десятиліттями. Я думаю, що головне для нас не перетворитися на Кайдашів, залишитися людьми люблячими, здатними на прощення і глибину почувань.