Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Міністерство освіти І НАУКИ України
Технічний коледж
Тернопільського національного технічного університету
імені Івана Пулюя
“Затверджую” |
||
Заступник директора з НВР _________________П.Ф. Лукашук “____”______________2010 р. |
до проведення навчальної практики
з маркетингу
Методичні рекомендації розробила викладач Павлик А.Й.
Затверджено на засіданні циклової комісії економічних дисциплін
Протокол №______ від «____»_________________2010 р.
Голова ЦК __________________________Семчишин Є.В.
Розглянуто і схвалено методичною радою ТК ТНТУ імені Івана Пулюя
Протокол № _______від «____»_________________2010 р.
Голова методичної ради ________________ Шевчук Я.Д.
Маркетинг ключовий фактор підприємництва.
Це не тільки паливо, це компас корабля.
Джон Барві
представник концерну «Ай-сі-ей».
Хто економіст на системах збуту,
той економіст на виживанні та процвітанні фірми.
Принципи маркетингу.
Вступ.
Перехід України на нову систему господарювання викликав великий інтерес з боку українських підприємців та економістів до маркетингової концепції управління на рівні підприємства.
Маркетинг передбачає гнучкість організаційних форм управління, ділову активність, постійний пошук шляхів ефективного пристосування до ринку і впливу на споживача.
У ринковій економіці підприємство самостійно планує основні напрями та умови діяльності, розпоряджається трудовими, матеріальними і фінансовими ресурсами, обирає ділових партнерів, вступає у договірні відносини з ними. На підприємствах зосереджені найбільш кваліфіковані кадри, вирішуються питання раціонального використання ресурсів, високопродуктивної техніки, технології, здійснюються маркетингові дослідження та ефективне управління менеджмент.
У ринковій економіці виживають лише ті підприємства, які найбільш ефективно взяли на озброєння маркетингову концепцію, правильно і компетентно зрозуміли вимоги ринку, організували виробництво конкурентоспроможної продукції чи послуг, що користуються попитом, уміло здійснюють мотивацію висококваліфікованої творчої праці персоналу. Усе це вимагає фундаментальних і глибоких теоретичних знань та практичних вмінь, творчого підходу в організації діяльності та економічного зростання підприємства. І особливе місце у формуванні компетентних економістів-маркетологів займає навчальна практика студентів.
Пояснювальна записка
Навчальна практика є складовою частиною навчального процесу підготовки спеціалістів за освітньо-професійною програмою підготовки молодшого спеціаліста, галузі знань 0306 «Менеджмент та адміністрування».
Навчальна практика спрямована на формування необхідного обсягу професійних практичних знань, умінь та навичок для майбутньої практичної діяльності в галузях економіки, рекламного бізнесу і маркетингу.
Програма передбачає ознайомлення студентів із майбутньою професією, перспективами розвитку спеціальності, з характером, змістом та умовами організації виробничого процесу, маркетингової і рекламної діяльності, сприяння саморозвитку студента як майбутнього фахівця.
1.1 Мета практики.
Метою практики є поглиблення та доповнення теоретичних знань студента, одержаних при вивченні загальноекономічних дисциплін та спеціальних дисциплін, відпрацювання необхідних навичок самостійної роботи по спеціальності, стимулювання інтересу до майбутньої професії.
1.2 Основні завдання практики:
1.3 В період проходження практики студент повинен:
За період проходження навчальної практики студент повинен:
ознайомитися з:
вивчити:
вміти
Зміст навчальної практики.
Таблиця 1.
Тематичний план навчальної практики
№ п/п |
Теми практичних занять |
Кількість годин |
|
всього |
самостійна робота |
||
1 |
Ознайомлення з порядком проведення навчальної практики, основними проблемами, які необхідно вивчити |
2 |
- |
2 |
Ознайомлення з концепцією та системою маркетингових теорій |
4 |
1 |
1 |
Система маркетингових досліджень |
6 |
5 |
4 |
Маркетингова цінова політика підприємства |
6 |
5 |
5 |
Дослідження досвіду рекламних кампаній вітчизняних і зарубіжних фірм |
6 |
5 |
6 |
Написання звіту |
6 |
6 |
7 |
Загальна кількість годин |
30 |
24 |
ПРОГРАМА НАВЧАЛЬНОЇ ПРАКТИКИ.
Тема 1. Ознайомлення з порядком проведення навчальної практики, основними проблемами, які необхідно вивчити.
На початку практики студент ознайомлюється з метою та завданнями практики, порядком її проведення, основними темами, з вимогами до оформлення звітної документації.
Тема 2. Ознайомлення з концепцією та системою маркетингових теорій.
Сутність маркетингу та його сучасна концепція. Основні функції, склад, рівні маркетингової системи; основні теоретичні положення: теорії життєвого циклу продукту, теорії сегментування ринку. Складові маркетингу- мікс.
Тема 3. Проведення маркетингових досліджень.
Визначення поняття “маркетингове дослідження”. Процедура проведення маркетингових досліджень. Розробка концепції дослідження. Опитування як один з методів проведення маркетингових досліджень. Планування вибірки для проведення дослідження. Етапи розробки анкети. Види питань, що використовуються в анкеті. Розробка анкети. Проведення анкетування. Проведення опитування з використанням розробленої анкети. Аналіз отриманих даних. Оформлення результатів дослідження.
Товар та його позиціювання на ринку. Розробка товару. Визначення основних характеристик товару. Визначення сегменту ринку та позиціювання товару.
Розробка торгового знаку для товару. Відповідність торгового знаку та сегменту ринку, на який орієнтується товар. Проведення рекламної кампанії розробленого товару. Складання орієнтовного бюджету рекламної кампанії. Відповідність рекламної кампанії та сегменту ринку, на якому позиціюнується товар. Рекламні засоби та охоплення аудиторії. Зведення всіх даних у підсумкову таблицю.
Тема 4. Маркетингова цінова політика підприємства
Сутність маркетингової цінової політики. Основні цілі ціноутворення. Роль і місце ціни в маркетинговій діяльності фірми. Взаємозвязок завдання фірми з її ціновою політикою. Сутність маркетингової діяльності фірми через показники “ціна якість”. Вплив типу ринку, на якому діє підприємство, на політику ціноутворення. Обґрунтування політики ціноутворення, вибору методів ціноутворення підприємства.
Тема 5. Дослідження досвіду рекламних кампаній вітчизняних і зарубіжних фірм
Вивчення правових засад регулювання рекламної діяльності в Україні і за кордоном. Вивчення історії створення та досвіду відомих світових і вітчизняних рекламних агентств. Вивчення досвіду проведення та результатів вітчизняних і світових конкурсів реклами. Визначення найрекламовніших товарних марок
України. Вивчення креативних стратегій рекламодавців. Аналіз моделей, що використовуються при розробці рекламних звернень. Оцінка психологічного впливу рекламних звернень. Вивчення досвіду використання виставок для рекламування продукції та створення фірмового стилю фірми.
Обовязки студентів і керівників навчальної практики.
Студенти коледжу при проходженні практики зобовязані:
Керівник практики від коледжу зобовязаний:
Оформлення результатів проведення практики.
Організація навчальної практики здійснюється згідно з програмою навчальної практики студентів спеціальності «Організація виробництва».Термін проходження практики визначається графіком навчального процесу. Навчальна практика проводиться в коледжі у вигляді практичних занять. Студентам пропонуються: розвязання виробничих ситуаційних завдань, проведення ділових ігор, перегляд рекламних роликів престижних світових фестивалів і конкурсів реклами.
Завершальним етапом навчальної практики є написання та захист звіту, виконання індивідуального завдання та оформлення щоденника (форма наводиться у додатку 1).
Звіт повинен включати:
Обсяг звіту навчальної практики складає 10-15 сторінок. Обсяг додатків не лімітується. На всі додатки в текстовій частині повинні бути посилання. Звіт необхідно оформити на аркушах паперу формату А4 і скріпити.
Вимоги до захисту звіту:
Основною формою перевірки якості виконаної роботи є її захист, що проводиться індивідуально в останній робочий день практики. Під час захисту звіту студент повинен володіти інформацією, яку висвітлював у звіті. Захист проводиться у формі короткої доповіді студента про виконану роботу та відповідей на запитання керівника практики.
Залік з практики оцінюється за чотирибальною шкалою. Оцінка за практику вноситься в заліково-екзаменаційну відомість і залікову книжку студента.
Студенту, який не виконав програму практики, в установленому порядку надається право проходження практики повторно.
Критерії оцінювання результатів проходження навчальної практики.
Під час захисту оцінюється:
Оцінка “відмінно” ставиться студенту за умови повного, своєчасного виконання ним програми практики без суттєвих зауважень і ґрунтовних відповідей на поставлені запитання.
Оцінка “добре” за умови виконання програми практики на 80% і чітких відповідей на поставлені запитання.
Оцінка “задовільно” за умови виконання програми практики на 60% і чітких відповідей на більшість поставлених запитань.
Індивідуальне завдання.
Індивідуальні завдання включаються в програму з метою надбання студентами під час практики вмінь та навичок самостійно розвязувати виробничі завдання, або включати в себе організаційні завдання. Усі виконані індивідуальні завдання мають бути покладені в основу звіту з практики.
Теми індивідуального завдання.
Варіанти індивідуального завдання: порядковий номер теми індивідуального завдання відповідає порядковому номеру студента в групі.
Практичне завдання №1.
Ви працюєте фахівцем відділу маркетингу на Тернопільському радіозаводі «Оріон».
Для оформлення угоди на поставку продукції виготовленої на підприємстві, необхідно дати економічне обгрунтування відпускної ціни на продукцію. З цією метою треба розрахувати:
Таблиця 2
Калькуляція
Найменування виробу - Груповий зарядний пристрій ДУЮ 2.087.012
Вихідні дані:
№ п/п |
Найменування калькуляційних статтей витрат |
Од. вим. |
Варіант нульовий |
1 |
Сировина і матеріали |
Грн. |
30,70 |
2 |
Покупні комплектуючі вироби |
Грн. |
505,08 |
3 |
Транспортно-заготівельні витрати |
% |
2,00 |
4 |
Основна заробітна плата виробничих робітників |
Грн. |
75,53 |
5 |
Додаткова заробітна плата |
% |
15,00 |
6 |
Відрахування на соціальні заходи |
% |
38,55 |
7 |
Загально-виробничі витрати |
% |
95,00 |
8 |
Виробнича собівартість |
Грн. |
|
9 |
Адміністративні витрати |
% |
460,00 |
10 |
Витрати на збут |
% |
30,00 |
11 |
Повна собівартість |
Грн. |
|
12 |
Прибуток |
% |
15,00 |
13 |
Гуртова ціна |
Грн. |
|
14 |
Податок на додану вартість |
% |
20,00 |
15 |
Відпускна ціна |
Грн. |
Варіанти для виконання завдання.
До калькуляційної статті витрати «сировина і матеріали» в табл. 2 слід додати величину 0,25 * n, де n- порядковий номер студента в списку групи.
Практичне завдання № 2.
Ви працюєте фахівцем відділу маркетингу на Тернопільському заводі «Сатурн».
Для оформлення угоди на поставку продукції виготовленої на підприємстві, необхідно дати економічне обгрунтування відпускної ціни на продукцію. З цією метою треба розрахувати:
Таблиця 3.
Калькуляція
Найменування виробу - Антенні системи АС d 5,0 л
Вихідні дані:
№ п/п |
Найменування калькуляційних статтей витрат |
Од. Вим. |
Варіант нульовий |
1 |
Сировина і матеріали |
Грн. |
6212 |
3 |
Транспортно-заготівельні витрати |
% |
4,50 |
4 |
Основна заробітна плата виробничих робітників |
Грн. |
5000 |
5 |
Додаткова заробітна плата |
% |
15,00 |
6 |
Відрахування на соціальні заходи |
% |
38,55 |
7 |
Загально-виробничі витрати |
% |
260,00 |
8 |
Виробнича собівартість |
Грн. |
|
9 |
Адміністративні витрати |
% |
380,00 |
10 |
Витрати на збут |
% |
25,00 |
11 |
Повна собівартість |
Грн. |
|
12 |
Прибуток |
% |
15,00 |
13 |
Гуртова ціна |
Грн. |
|
14 |
Податок на додану вартість |
% |
20,00 |
15 |
Відпускна ціна |
Грн. |
Варіанти для виконання завдання.
До калькуляційної статті витрати «сировина і матеріали» в табл. 3 слід додати величину 10 * n, де n- порядковий номер студента в списку групи.
Методичні вказівки.
Ціна є одним із найважливіших інструментів управління ринковою економікою.
Ціна промислової продукції включає такі елементи, як:
Найважливішим елементом ціни є собівартість продукції, оскільки вона представляє собою мінімальну ціну, що включає всі витрати на її виготовлення та реалізацію, виражені у грошовій формі. Витрати на виробництво продукції утворюють виробничу собівартість, а з врахуванням витрат на виробництво і збут повну собівартість продукції.
Виробнича собівартість продукції складається з таких елементів:
прямі матеріальні витрати;
прямі витрати на оплату праці;
інші прямі витрати;
загальновиробничі витрати.
Причому перелік і склад статей калькулювання виробничої собівартості продукції визначає підприємство.
Прямі матеріальні витрати включають вартість сировини та основних матеріалів, що становлять основу виробленої продукції, а також вартість напівфабрикатів, комплектуючих, допоміжних та інших матеріалів і сировини, яка може бути безпосередньо віднесена до конкретного об'єкта витрат.
Прямі витрати па оплату праці включають заробітну плату та різні виплати працівникам, зайнятим у виробництві продукції, виконанні робіт або наданні послуг, які можуть бути безпосередньо віднесені до конкретного об'єкта витрат.
Інші прямі витрати містять всі інші виробничі витрати, які можуть бути безпосередньо віднесені до конкретного об'єкта витрат, зокрема відрахування на соціальні заходи, плату за оренду земельних та майнових паїв, амортизацію.
До загальновиробничих витрат належать такі елементи:
Крім виробничої собівартості до загальної собівартості входять витрати, які пов'язані з операційною, фінансовою, інвестиційною та іншою діяльністю підприємства. Витрати, які пов'язані з операційною діяльністю і які не включаються до собівартості реалізованої продукції, поділяються на такі види:
1) адміністративні витрати - витрати, які спрямовані на обслуговування та управління підприємством. До них належать:
Важливим елементом виробничої ціни підприємства є прибуток. Прибуток це різниця між відпускною ціною та собівартістю продукції, частина якої після розрахунків з бюджетом належить підприємству (чистий прибуток) та може використовуватися на розширення та реконструкцію виробництва, стимулювання праці своїх робітників та інші власні потреби.
Фінансові результати діяльності підприємства разом з прибутком вимірюються показником рентабельності конкретного виду продукції.
Рентабельність продукції визначається у процентах як відношення прибутку до собівартості та являється показником ефективності виробництва.
Розвязок нульового варіанту практичного завдання №1.
(30,7+505,08) * 2/100=10,72 грн.
2. Визначаємо додаткову заробітну плату робітників: суму основної заробітної плати помножимо на процент додаткової зарплати:
75,53*15/100=11,33 грн.
3. Суму відрахувань на соціальні заходи визначаємо як 38,55 % від суми основної і додаткової заробітної плати:
(75,53+11,33)*38,55 /100=33,48 грн.
4. Сума загальновиробничих витрат визначається шляхом множення основної заробітної плати на процент загальновиробничих витрат:
75,53*95/100=71,75 грн.
5. Виробнича собівартість становить:
30,7+505,08+10,72+75,53+11,33+33,48+71,75=738,59 грн.
6. Визначаємо суму адміністративних витрат шляхом множення основної заробітної плати на процент адміністративних витрат:
75,53*460/100=347,44 грн.
7. Визначаємо суму збутових витрат шляхом множення основної заробітної плати на процент витрат збуту:
75,53*30/100=22,66 грн.
8. Повна собівартість становить:
738,59+347,44+22,66=1108,69 грн.
9.Визначаємо норматив рентабельності: для цього визначаємо 15 % від собівартості продукції:
1108,69*15/100=166,30 грн.
10. Гуртова ціна становить:
1108,69+166,30=1274,99 грн.
11. Сума ПДВ визначається шляхом множенням гуртової ціни на встановлену ставку ПДВ:
1274,95*20/100=254,99 грн.
12. Відпускна ціна дорівнює:
1274,99+254,99=1529,98 грн.
13. Прибуток на одиницю продукції (маржинальний дохід) визначаємо як різницю між ціною та собівартістю продукції:
П=1274,99-1108,69=166,30 грн.
14. Рентабельність продукції визначаємо як відношення прибутку до собівартості:
Р=166,30/1108,69*100=15%
ЛІТЕРАТУРА
Додаток 1
форма титульного листка щоденника навчальної практики з маркетингу
Міністерство освіти І НАУКИ України
Технічний коледж
Тернопільського національного технічного університету
імені Івана Пулюя
Циклова комісія економічних дисциплін
Виконав Студент групи_________________ |
_ ______________________________________________ (П., І., Б. студента) |
Керівник практики |
____________________________________________ (П., І., Б. керівника) |
Додаток 2
форма титульного листка звіту про навчальну практику з маркетингу
Міністерство освіти І НАУКИ України
Технічний коледж
Тернопільського національного технічного університету
імені Івана Пулюя
Циклова комісія економічних дисциплін
Виконав Студент групи_________________ |
_____________________________________________ (П., І., Б. студента) |
Керівник практики |
_____________________________________________ (П., І., Б. керівника) |
Додаток 3
форма індивідуального завдання
Технічний коледж
Тернопільського національного Технічного університету
ім. Івана Пулюя
«Затверджую»
Зав. практикою
__________________
«___» _______20__р.
Індивідуальне завдання
студенту на період навчальної практики
Прізвище, імя, по-батькові ____________________________________________________________________
Група ____________________________________________________________________
Спеціальність 5.03060101 «Організація виробництва»
Тема завдання ________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
Студенти коледжу при проходженні практики зобовязані:
Вказівки до виконання завдань.
Керівник практики_____________________________________________________
Зміст звіту.
В процесі проходження практики студент повинен освоїти наступні теми:
Тема 1. Ознайомлення з порядком проведення навчальної практики, основними проблемами, які необхідно вивчити.
На початку практики студент ознайомлюється з метою та завданнями практики, порядком її проведення, основними темами, з вимогами до оформлення звітної документації.
Тема 2. Ознайомлення з концепцією та системою маркетингових теорій.
Сутність маркетингу та його сучасна концепція. Основні функції, склад, рівні маркетингової системи; основні теоретичні положення: теорії життєвого циклу продукту, теорії сегментування ринку. Складові маркетингу - мікс.
Тема 3. Проведення маркетингових досліджень.
Визначення поняття “маркетингове дослідження”. Процедура проведення маркетингових досліджень. Розробка концепції дослідження. Опитування як один з методів проведення маркетингових досліджень. Планування вибірки для проведення дослідження. Етапи розробки анкети. Види питань, що використовуються в анкеті. Розробка анкети. Проведення анкетування. Проведення опитування з використанням розробленої анкети. Аналіз отриманих даних. Оформлення результатів дослідження.
Товар та його позиціювання на ринку. Розробка товару. Визначення основних характеристик товару. Визначення сегменту ринку та позиціювання товару.
Розробка торгового знаку для товару. Відповідність торгового знаку та сегменту ринку, на який орієнтується товар. Проведення рекламної кампанії розробленого товару. Складання орієнтовного бюджету рекламної кампанії. Відповідність рекламної кампанії та сегменту ринку, на якому позиціюнується товар. Рекламні засоби та охоплення аудиторії. Зведення всіх даних у підсумкову таблицю.
Тема 4. Маркетингова цінова політика підприємства
Сутність маркетингової цінової політики. Основні цілі ціноутворення. Роль і місце ціни в маркетинговій діяльності фірми. Взаємозвязок завдання фірми з її ціновою політикою. Сутність маркетингової діяльності фірми через показники “ціна якість”. Вплив типу ринку, на якому діє підприємство, на політику ціноутворення. Обґрунтування політики ціноутворення, вибору методів ціноутворення підприємства.
Тема 5. Дослідження досвіду рекламних кампаній вітчизняних і зарубіжних фірм
Вивчення правових засад регулювання рекламної діяльності в Україні і за кордоном. Вивчення історії створення та досвіду відомих світових і вітчизняних рекламних агентств. Вивчення досвіду проведення та результатів вітчизняних і світових конкурсів реклами. Визначення найрекламовніших товарних марок
України. Вивчення креативних стратегій рекламодавців. Аналіз моделей, що використовуються при розробці рекламних звернень. Оцінка психологічного впливу рекламних звернень. Вивчення досвіду використання виставок для рекламування продукції та створення фірмового стилю фірми.
Література.
Додатки.
Додаток 4
форма калькуляції
Таблиця 3.
Калькуляція
Найменування виробу _________________________________________________
Одиниці виміру________________________________________________________
Кількість випуску______________________________________________________
№ п/п |
Найменування калькуляційних статтей витрат |
Сума, Грн. |
1 |
Сировина і матеріали |
|
3 |
Транспортно-заготівельні витрати |
|
4 |
Основна заробітна плата виробничих робітників |
|
5 |
Додаткова заробітна плата |
|
6 |
Відрахування на соціальні заходи |
|
7 |
Загально-виробничі витрати |
|
8 |
Виробнича собівартість |
|
9 |
Адміністративні витрати |
|
10 |
Витрати на збут |
|
11 |
Повна собівартість |
|
12 |
Прибуток |
|
13 |
Гуртова ціна |
|
14 |
Податок на додану вартість |
|
15 |
Відпускна ціна |
Зміст.
Вступ |
3 |
Мета та завдання практики, її роль та місце в навчальному процесі Програма навчальної практики Оформлення результатів проведення практики Індивідуальні завдання Методичні вказівки до проведення практики Література Додатки |
4 6 7 8 11 13 15 |