У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

негативних форм девіантної поведінки дітей та підлітків

Работа добавлена на сайт samzan.net: 2015-07-05

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 20.5.2025

V.Виділяють декілька основних напрямків педагогічної діяльності щодо профілактики запобігання соціально-негативних форм девіантної поведінки дітей та підлітків.
Один з найбільш важливих напрямків у справі профілактики формування соціально-негативних форм девіантної поведінки дітей та підлітків є підвищеная ролі сім'ї.
Перш за все необхідно вирішити проблему підготовки майбутніх батьків до сімейного життя та виховання власних дітей. У цілому підготовка молоді до сімейного життя та виховання власних дітей включає вивчення таких розділів:
-    основи взаємовідносин у сім'ї;
-    внутрішньо-сімейні конфлікти, причини їх виникнення, можливості попередження та шляхи подолання;
-    -основи ведення сімейного господарства, економіка сім'ї;
-    -основи сімейного виховання на різних етапах вікового розвитку дитини, підлітка.
По-друге, створення сприятливих моральних умов у сім'ї і у внутрішньо сімейних взаємовідносинах.
Умови в сім'ї - це те середовище, де перш за все формуються основи світогляду підростаючої людини. З раннього дитинства саме в сім'ї, в тих умовах, в яких вона живе, розвивається і виховується, дитина засвоює те, якими повинні бути стосунки між людьми, знайомиться з основами культури спілкування і поведінки, проведення вільного часу.
По-третє, попередження помилок у сімейному вихованні. До найбільш характерних з них можна віднести:
-антипедагогічна поведінка батьків як приклад для наслідування (характерний прояв поведінки батьків через так званні «хибні авторитети» описав А.С.Макаренко);
-втрата зв'язків між батьками та дітьми (це значно знижує можливості доцільного педагогічного впливу батьків на дітей, особливо в підлітковому віці, коли це найбільш важливо);
-типові помилки, які робляться батьками в процесі виховання: поблажливий тон; «наша дитина завжди права»;
-демонстративність - активне ствердження достоїнств своєї дитини у її присутності; педантична підозрілість;
-жорстоко-авторитарний стиль; байдужість; виховання по типу «кумир сім'ї»; непослідовність тощо.
По-четверте, формування у дитини твердих моральних орієнтирів, моральної позиції. Мова йде про формування головного стрижня, який визначає подальшу позицію людини у оцінюванні себе, оточуючих людей, подій, які відбуваються, власних дій та вчинків, а також активність і спрямованість зусиль у роботі над собою.
По-п'яте, виховання з раннього дитинства вольових якостей і почуття власної гідності, що дозволить сформу-вати у людини морально-вольові якості. Вольові якості - це тон інструментарій, який дозволить людині самореалізувати, відстояти власну позицію, зберегти власне «Я». По-шосте, неприпустимість насилля над дитиною, яке пригнічує волю, або, навпаки, формує культ сили, що стимулює виховання агресивності до слабких, немічних.
Спеціалісти-психологи рекомендують вихователям у процесі застосування примусу у вихованні враховувати наступне:
- не застосовувати фізичні покарання до дітей молодше 3-х років, так як це впливає на прояв їх активності;
-утримуватися від покарання дітей і особливо підлітків у присутності однолітків. Прилюдне приниження пригнічує волю, травмує психіку;
-карати із застосуванням сили за будь-яку провину дівчат старше 10 років і хлопчиків старше 14 років;
-не карати дитину холоднокровно, безжально.
Слід пам'ятати, що на виховання дитини негативно впливає також, постійна погроза батьків покаранням, вважаючи, що цього достатньо. Дитина у такому випадку звикає до погроз і не реагує на них. Застосовуючи покарання, важливо ні в якому разі не допускати приниження гідності дитини.
В-сьомих, недопущення залучення дітей та підлітків до вживання алкогольних напоїв, паління, гри у азартні ігри. В процесі виховання з раннього дитинства поступово та переконливо дитині пояснюють спочатку у сім'ї, а потім у школі згубність алкоголю і наркотичних засобів. Але найбільш дієвим засобом виховання є власний приклад батьків, старших братів та сестер, старших товаришів.
В-восьмих, стимулювання дитини до самовиховання і навчання її методиці роботи над собою. Важливу виховну роль у попередженні і подоланні девіантної поведінки дітей та підлітків відіграють освітні заклади. Вчитель, вихователь освітнього закладу має можливість впливати на вихованця не тільки безпосередньо, але й опосередковано: через навчальний предмет, який викладається, колектив класу, товаришів, мікрогрупу. Шляхами підвищення виховної ролі освітнього закладу є:
-підвищення якості підготовки викладацького складу, формування у нього високої педагогічної культури;
-створення найбільш сприятливої обстановки в умовах освітнього закладу для педагогічної діяльності;
-стимулювання викладацького складу до самовдосконалення, підвищення своєї педагогічної майстерності та
педагогічної культури;
-ефективна діяльність при освітніх закладах соціальної служби, яка сприяла б індивідуалізації роботи з дітьми та підлітками девіантної поведінки, надавала допомогу вчителям та батькам у роботі з ними;
-розвиток системи позанавчальної виховної роботи з дітьми та підлітками в умовах освітнього закладу.
-необхідно також налагоджувати доцільну взаємодію сім'ї та школи; сім'ї, школи і адміністративних органів за місцем проживання з метою попередження і подолання девіантної поведінки дітей та підлітків. З цією метою практикується:
-організація методичних семінарів при школах для батьків (батьківський лекторій, батьківський семінар);
-підвищення ролі батьківських комітетів у житті школи, дошкільного закладу, посилення зв'язків батьків та
вчителів;
-створення піклувальних батьківських організацій при освітньому закладі;
-залучення до активної участі батьків у заходах класу, школи;
-відвідування вчителями дітей вдома (прояв зацікавленого турбування тим, як живуть учні);
-допомога і підтримка батьків у виховній роботі з боку вчителя, соціального педагога школи.
Значний вплив на розвиток, виховання дитини виявляють ті люди, які безпосередньо взаємодіють з нею. У зв'язку з ним найбільш ефективним є управління доцільним впливом на коло спілкування та взаємодії дитини у процесі її розвитку і виховання. Нажаль, не кожне оточення у виховному плані має позитивний характер. Це свідчить про те, що від батьків, соціальних педагогів, вихователів вимагається володіння мистецтвом керувати виховними впливами на дитину і підлітка через тих людей, що їх оточують. ті групи і колективи, в які вони включені.
Важлива роль відводиться також розвитку позашкільної системи консультування та допомоги сім'ям і дітям у подоланні девіантної поведінки. В наш час створюються як державні, так і недержавні центри по роботі з сім'єю. У таких центрах працюють кваліфіковані спеціалісти, які готові провести діагностику і надати рекомендації для роботи з дітьми у домашніх умовах, або рекомендувати спеціалізовані центри по роботі з дітьми девіантної поведінки. їх цікавлять переважно питання дезадаптації дітей у школі, в середовищі спілкування, особистісні проблеми дітей і підлітків, взаємовідносини з ними, порушення взаєморозуміння, конфліктність та ін. Нажаль не всі центри мають можливість створити відділення денного перебування, що вирішило б багато проблем у спільній роботі з батьками та дітьми.

VI. Розвиток мережі центрів із подолання соціально-педагогічних проблем дітей, підлітків, юнацтва; педагогічної корекції, педагогічної реабілітації;медико-социально-педагогических із подолання дитячо-юнацького алкоголізму, наркоманії, і навіть реабілітації жертв насильства, соціальної віктимології.

Аналіз причин девіантної поведінки дітей і підлітків і можливостей його профілактики та подолання показує, що необхідно створити широку мережі центрів, які б предметно займатися диференційованими групами молоді.

Центри педагогічної корекції. Вони з дітьми раннього віку. Рання педагогічна корекція дитини сприяє якомога повному його розвитку, а наступному нормальної адаптації суспільстві попередженняотклоняющегося розвитку. Задля ефективної роботи таких центрів необхідно таке:

власне центри, які працюють за певним напрямам, залежно проблеми дітей (їх поки що обмаль);

підготовлені фахівці широкого профілю: медичного, психологічного і педагогічного напрямів, фахівці, здатні забезпечити комплексну діагностику дитини. Діагностика дає змоги виявити глибину недуги, відхилення у розвитку дитини, і навіть резерви, несли у собі, як зазначавЛ.С. Виготський, компенсаторні можливості спираючись куди забезпечується індивідуальне розвиток виробництва і корекція;

технічне оснащення діагностичного центру і педагогічних кабінетів. Без цього, у сучасних умов неможливий провести ні кваліфікована і повної діагностики, ні педагогічної корекції, отже, й хочуть домогтися оптимального результату;

широка інформація вчителів, соціальних служб, сімей, педіатрів про центрах педагогічної корекції та його можливостях. Це дозволить своєчасно, на ранніх етапах виявляти в дітей віком відхилення і їх на відповідні центри для педагогічної корекції;

взаємозв'язок центрів педагогічної корекції зі спеціальними дитсадками і школами для взаємодії і сприяння своєчасної адаптації дітей, проходять чи минулих педагогічну корекцію.

Центри педагогічної реабілітації. Потреба них також велика. Вони може бути орієнтовані роботи з різними категоріями дітей, що потребують педагогічної реабілітації, — відновленні втраченого досвіду спілкування, поведінки, професійної діяльності тощо. Предметом особливої уваги є реабілітація дезадаптованих дітей і підлітків через труднощі навчання, проблем, що виникли під наших взаємовідносинах із однолітками. Кожна з категорій дезадаптованих дітей і підлітків вимагає особливої індивідуальної чи груповий діагностику і визначення методики реабілітації.

Особливої уваги заслуговують педагогічні проблеми роботи з жертвами насильства. Їх у сучасних умовах, на жаль, багато. У доповіді міжнародної практиці є досвід реабілітаційної роботи з жертвами насильства, завітає такий досвід минулого і нашій країні. Кількість постраждалих зростає, і тому зростає необхідність розвитку спеціальної реабілітаційної роботи з такою категорією дітей. Це своє чергу, вимагає спеціальних теоретичних розробок та накопичення практичний досвід.

Посилюється алкоголізація інаркоманизация молоді. Цей факт також вимагає відкриття спеціальних центрівмедико-социально-педагогического характеру. У цих центрах потрібні комплексні зусилля лікарів, психологів і соціальних педагогів. Корисним регулярно працюють з наркоманами може бути відповідний зарубіжний досвід. Необхідно створення спеціальних реабілітаційних центрів на адаптацію осіб, які завершили свій термін перебування у спеціальних освітні установи, в пенітенціарних установах. Потреба в центрах великою і оскільки підлітки найчастіше повертаються до старе середовище, що Росія може обернутися колишніх засуджених дуже сумними наслідками. Адаптація в реабілітаційному центрі, з участю кваліфікованих фахівців допомогла б такому підлітку у цей виключно складний йому критичний період набути впевненості у собі, знайти сфери самореалізації отже повернути можливість нормальної життєдіяльності.

Для що прибули з місць укладання потрібна, допомогу адаптації, та у працевлаштуванні, інакше людина опиниться у винятково складною ситуації, що спонукає його знову обійняти колишню шлях. Особливої актуальності цю проблему стоїть у умовах зростання безробіття.




1. 081 Каб
2. бодрствование ~ сон
3. Тема- Основи теорії права I1
4.  Приятный женский голос эхом прокатился через Голубой зал НьюЙоркского вокзала ПортОсорити
5. Есенин как поэт золотой бревенчатой избы
6. Контрольная работа по химии 1 Вариант А Среди перечисленных укажите объекты которые изучает хими
7. Теоретические методы познания в школьном курсе физики
8.  Организацией безвозмездно получен объект основных средств рыночная стоимость которого на дату принятия
9. Режиссерское искусство советского театра второй половины ХХ века
10. всего 16815 19265 8814 7907 9167 9300 94501