модульконтролю з навчальної дисципліни КОНСТИТУЦІЙНЕ ПРАВО УКРАЇНИ денна форма навчання
Работа добавлена на сайт samzan.net:
Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Предоплата всего
от 25%
Подписываем
договор
Зміст
PAGE \* MERGEFORMAT 2
МІНІСТЕРСТВО ВНУТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИ
ЛУГАНСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
ВНУТРІШНІХ СПРАВ ІМЕНІ Е.О. ДІДОРЕНКА
Питання
до модуль-контролю
з навчальної дисципліни
КОНСТИТУЦІЙНЕ ПРАВО УКРАЇНИ
(денна форма навчання)
Розробники ______________ Загоруй І.С.,
кандидат історичних наук, доцент
Луганськ 2013
Контрольні питання
до змістового модулю № 1
(теми 1-3)
- Дайте визначення поняттю: "конституційне право" як галузь права, як галузева наука і як навчальна дисципліна.
- Визначте предмет (коло правових відносин) конституційного права України (в широкому і вузькому значені).
- Що таке метод правового регулювання та які методи правового регулювання застосовуються у конституційному праві? Якими особливостями характеризується метод правового регулювання у цій галузі права?
- Які функції виконує конституційне право та у чому полягає його провідна роль в правовій системі України?
- Що розуміють під системою конституційного права? Назвіть її складові системи і поясніть їх посутні ознаки.
- Дайте визначення поняттю «конституційно-правова норма» та схарактеризуйте її посутні ознаки.
- Які види конституційних норм вам відомі, назвіть їхні особливості. Чим зумовлена специфіка конституційно-правових норм?
- За якими підставами здійснюється класифікація конституційно-правових норм?
- Яку роль у системі конституційного права відіграють принципи і презумпції конституційного права? Відшукайте їх у Конституції зробіть до них пояснення.
- Дайте визначення конституційно-правового інституту. Назвіть основні інститути конституційного права України, здійсніть їх типологію за обєктним складом.
- Визначте різновиди конституційно-правових інститутів за структурно-функціональним спрямуванням. Наведіть приклади таких інститутів.
- Що таке конституційно-правові відносини, який їхній склад та види? Хто є субєктом конституційно-правових відносини? Назвіть цих субєктів відповідно до закріпленої за ними правосубєктності у Конституції.
- Дайте визначення поняття джерела конституційного права України та назвіть їх ознаки.
- Визначте систему джерел конституційного права. Назвіть джерела конституційного права України, встановіть ієрархічність цих джерел та зазначте, у чому полягає специфіка джерел конституційного права.
- Дайте визначення поняттю «конституція»: а) в формально-юридичному аспекті походження права і конституції; б) в контексті природно-правової (договірної) теорії походження права і конституції; в) в аспекті соціологічної (лассальянської) концепції конституції; г) класової (марксистсько-ленінської) теорії права і конституції.
- Як ви розумієте вислів Ф.Лассаля про те, що потрібно розрізняти "писану" конституцію від реальної (фактично) конституції і чи погоджуєтеся ви з його думкою про те, що всяка "писана" (юридична) конституція (хороша чи ні) залишатиметься фікцією у порівнянні з реально існуючою в країні онституцією. Тому написання конституції справа безнадійна.
- Назвіть предмет правового регулювання конституції та визначте його особливості.
- Чому Конституція є Основним законом держави? Доведіть, що конституція є НПА найвищої юридичної сили.
- Які функції виконує Конституція, назвіть і розкрийте їхній зміст?
- Чому Конституція є юридичною базою поточного законодавства?
- За якими підставами здійснюється класифікація конституцій?
- Що таке колізії в праві і як вони виявляються у конституційному праві України? Поміркуйте, в чому їх небезпечність та якими способами вони долаються?
- Що таке прогалини в праві та поясніть, з чим повязана наявність прогалин у конституційному праві і яким способом можуть долатися прогалини у конституційному праві України?
- Що таке «конституційно-правова відповідальність» та якими властивими ознаками вона характеризується? Поясність, який характер мають санкції у конституційному праві?
- Дайте визначення конституційно-правових відносин. Користуючись Конституцією і законами України поясніть підстави щодо виникнення, зміни і припинення конституційно-правових відносин.
- Назвіть обєкти конституційно-правових відносин, наведіть приклади таких обєктів за чинною Конституцією.
- Дайте визначення Конституції як основного закону держави і суспільства. Поясніть значення таких термінів як "юридична" і "фактична" конституція.
- Поясніть призначення функцій конституції, систематизуйте їх види та розкрийте зміст. Назвіть функції Конституції України і відшукайте необхідний нормативний текст.
- Що означають такі терміно-поняття як "система конституції" та "форма конституції"? Поясніть їх сутність.
- З яких елементів складається структура конституції та як вони представлені у Конституції України?
- Що означають терміни "жорстка" і "гнучка" конституція?
- Яке значення для констиуції має преамбула, прикінцеві та перехідні положення?
- Кожна конституція як НПА володіє юридичними властивостями. Визначте юридичні властивості Конституції України 1996 р. та поясніть їхній зміст.
- Використовуючи знання з історії України, стисло окресліть алгоритм історії українських конституцій. Зробіть аналіз сучасних конституційних реформ в Україні (1989-1996 рр., 2004-2006 рр., 2006-2010 рр.).
- Прокоментуйте дискурс: "Конституція України - акт прямої дії".
- Поясніть поняття "механізм охорони" Конституції України. Назвіть складові цього механізму та розкрийте їх зміст.
- Встановіть механізм реалізації конституції та його форми.
- Поясніть значення поняття "тлумачення" норм конституційного права. Які існують види тлумачень та хто здійснює офіційне тлумачення Конституції і законів України?
- Який порядок внесення змін до конституції? Використовуючи текст Конституції України, розясніть процедуру внесення до неї змін.
- Поняття поняття "конституційний лад", якими конституційними нормами закріплюються суспільні відносини, що складають основи конституційного ладу України?
- Визначте засади конституційного ладу України та зхарактеризуйте їх зміст. Якими принципами (загальними та спеціальними) характеризується існуючий конституційний лад України?
- Поясніть поняття "механізм охорони" конституційного ладу України. Назвіть організаційно-правові гарантії конституційного ладу України.
- Підберіть конституційно-правові аргументи до такого дискурсу: "Демократія - елемент основ конституційного ладу України".
- Зхарактеризуйте посутні ознаки республіканської форми правління як елементу основ конституційного ладу України.
- На яких засадах грунтується суспільне життя в Україні? Поясніть сутність цих засад.
- Хто в Україні визнається джерелом влади? Яку правову позицію зайняв Конституційний Суд України у Рішенні від 05.10.2005 р. № 6-рп/20 з цього питання?
- Прокоментуйте такий дискурс: "Поділ влади - конституційний принцип правової держави". Наведіть приклади закріплення принципу поділу влади в Конституції України 1996 р.
- Визначте економічні основи конституційного ладу в Україні та зхарактеризуйте закріплення їх засад (конституційний режим права власності, господарюваня тощо).
- Верховенство права як елемент основ конституційного ладу України.
- В чому і як виявляються гуманістичні засади конституційного ладу України? Наведіть приклади конституційних положень.
Контрольні питання
до змістового модулю № 2
(теми 4-8)
- Що розуміють під принципами правового статусу людини і громадянина та яка їх система за чинною Конституцією України? Зхарактеризуйте посутні ознаки цих принципів.
- Система конституційних прав‚ свобод і обовязків людини і громадянина в України.
- Що розуміють під класифікацією конституційних прав і свобод людини і громадянина? Назвіть підстави для класифікації та відповідні їм види прав.
- Надайте визначення правам і свободам людини. За якими ознаками відрізняються поняття «права людини» і «свободи людини», «права людини» і «права громадянина»?
- Надайте визначення громадянським (особистим) правам і свободам людини і громадянина та назвіть їх ознаки. Які права подібного виду закріплює Конституція України?
- Що таке політичні права і свободи людини і громадянина. Назвіть ці права за чинною Конституцією та визначте для них гарантії здійснення.
- Чому право громадян України брати участь в управлінні справами держави і суспільства є основним в системі політичних прав? Назвіть конституційно передбачені форми його реалізації.
- Чому соціально-економічні та соціально-культурні права людини прийнято вважати правами другого покоління? Якими ознаками вони характеризуються? Назвіть конституційні положення, якими закріплюються вказані права в Україні.
- Що означає термін «конституційний обовязок»? Як повязані обовязки з правами людини? Назвіть конституційні обовязки людини і громадянина в Україні.
- На яких засадах закріплено конституційно-правовий статус іноземних громадян та осіб без громадянства в Україні. Порівняйте їхній статус зі статусом громадян України.
- Надайте визначення поняттю «громадянство» та як його визначає Закон України «Про громадянство України»?
- Назвіть способи (шляхи), підстави набуття громадянства України за чинним законодавством.
- Що розуміється під термінами «філіація» і «натуралізація»? Чи передбачені ці терміни чинним законодавством України?
- Назвіть умови прийняття до громадянства України за чинним законодавством.
- Які підстави припинення громадянства України встановлює чинний Закон України «Про громадянство України»?
- Назвіть систему державних органів та окресліть межі їх повноважень щодо вирішення питань громадянства України.
- Чи потрібні обмеження прав і свобод людини і громадянина? Як вирішує це питання Основний Закон України?
- Що розуміється під «гарантіями прав людини»? Які гарантії прав людини і громадянина передбачає Конституція України?
- Яку роль у захисті прав людини відіграє Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, який його конституційний статус і функції?
- Який порядок захисту прав людини передбачений конституційним законодавством України? Чи можуть громадяни України звертатися до Європейського суду з прав людини і коли?
- Назвіть і схарактеризуйте посутні ознаки юридичних гарантій конституційних прав і свобод людини і громадянина в Україні.
- Що означають терміно-поняття «безпосередня демократія» та «представницька демократія», як вони співвідносяться між собою?
- Що таке вибори, для чого вони потрібні, та які функції вони виконують. Назвіть конституційні положення, якими врегульовуються вибори в Україні.
- Що означає обєктивне і субєктивне виборче право? На яких Виборче принципах воно засновано?
- Чи передбачає виборче право в Україні виборчі цензи і чи припускає абсентеїзм? Висловіть своє ставлення до абсентеїзму.
- Чим відрізняється мажоритарна виборча система від пропорційної виборчої системи? Які види виборчих систем передбачає законодавство України?
- Що розуміється під виборчим процесом? Які його стадії (етапи)?
- Кому в Україні належить право висування кандидатів на виборах до парламенту, місцевих рад та Президента України? Як здійснюється це право?
- Надайте визначення поняттю «референдум», в чому його необхідність і соціальне призначення? За якими ознаками здійснюється класифікація референдумів?
- Назвіть встановлені законодавством України вимоги до проведення референдумів. Що таке «предмет референдуму» і «формула референдуму» та хто субєктами призначення всеукраїнського референдуму?
- Яка процедура призначення всеукраїнського референдуму за народною ініціативою? Чи відповідають ч. 2 ст. 72 Конституції України про всеукраїнський референдум відповідні положення Закону України "Про всеукраїнський референдум" від 6 листопада 2012 р.?
- Які правові наслідки референдуму? Віднайдіть у законодавстві нормативні обґрунтування юридичної сили всеукраїнського референдуму.
- Назвіть та схарактеризуйте джерела виборчого права України.
- Яку роль в процесі виборів та референдумів виборчі та референдні комісії? Які види комісій передбачені чинним законодавством? Визначте статус Центральної виборчої комісії.
- Який порядок висування, реєстрації кандидатів у народні депутати України?
- Який порядок висування, реєстрації кандидатів на посаду Президента України?
- Який порядок голосування і встановлення результатів виборів за пропорційною та мажоритарною виборчою системою?
- Чи передбачена юридична відповідальність за порушення законодавства про вибори і референдуми в Україні? Аргументуйте свою відповідь посиланням на законодавство.
- Назвіть конституційні принципи організації і діяльності державних органів в Україні. Чи дотримується принцип народовладдя в цьому процесі?
- В чому полягає сутність системи «стримувань і противаг»? Опишіть механізм «стримувань і противаг» за Конституцією України.
- Яку систему державних органів закріплює Конституція України?
- Визначте конституційно-правовий статус народного депутата України за законом «Про статус народного депутата України» від 22 березня 2001 р.
- Посилаючись на відповідні конституційні норми, визначте систему державних органів України, принципи їх утворення і функціонування. Як можуть бути розподілені державні органи за чинною Конституцією?
- Яким статусом володіє Верховна Рада України? Який її конституційний склад та за якого складу вона є повноважною?
- Надайте визначення поняттям: «парламент» і «парламентаризм». Назвіть ознаки парламентаризму та віднайдіть їхнє закріплення у Конституції України.
- Назвіть і схарактеризуйте організаційно-правові форми діяльності Верховної Ради України. Що таке парламентські сесії, пленарні засідання, пленарні слухання?
- Якими функціями і повноваженнями володіє парламет і Верховна Рада України, зокрема? Спираючись на конституційне законодавство стисло опишіть зміст однієї з них.
- Що розуміють під парламентськими процедурами, які бувають види цих процедур. Яким нормативним актом встановлюється регламентація процедур у Верховній Раді України?
- Надайте визначення поняттю «кворум» та які види кворумів для легітимності рішень Верховної Ради України передбачає Конституція України?
- Що таке «парламентська сесія» та які види сесій Верховної Ради України встановлює Конституція? Опишіть порядок скликання чергових і позачергових сесій.
- Посилаючись на конституційні норми, визначте структуру (внутрішню будову) Верховної Ради України. Чи співпадає вона зі структурою парламентів у зарубіжних країнах?
- Як би ви пояснили значення терміну «спікер парламенту»? Чи передбачає Конституція України подібний термін у вітчизняному парламентаризмі? Схарактеризуйте статус керівних посадових осіб Верховної Ради України.
- Що таке депутатська фракція/група та який порядок формування у Верховній Раді України цих депутатських обєднань? Визначте статус депутатської фракції/групи.
- За якими підставами класифікуються повноваження Верховної Ради України? Наведіть приклади їх встановлення Конституцією України.
- Розкрийте зміст повноважень Верховної Ради України у сфері державного будівництва.
- Розкрийте зміст повноважень Верховної Ради України у сфері зовнішньої політики, оборони і державної безпеки.
- Розкрийте зміст повноважень Верховної Ради України у сфері прав і свобод людини та громадянина.
- Розкрийте зміст повноважень Верховної Ради України у економічній сфері.
- Розкрийте зміст повноважень Верховної Ради України щодо усунення Президента України з поста в порядку імпічменту. Опишіть порядок здійснення цієї процедури.
- Назвіть конституційні підстави дострокового припинення повноважень Верховної Ради України. Хто вправі застосувати конституційні положення щодо дострокового припинення повноважень Верховної Ради України?
- Поясніть значення терміно-поняття «промульгація закону». Який порядок офіційного оприлюднення законів України та чим він визначається?
- У чому полягає сутність права «відкладального вето», який порядок його реалізації та подолання?
- Що таке депутатський мандат та які види мандатів відомі конституційній практиці? Який вид депутатського мандату закріплює Конституція України?
- На яких принципах здійснюють свої повноваження народні депутати України? Що означає несумісність депутатського мандату та у чому виявляється депутатська недоторканність?
- Назвіть права і обов'язки народних депутатів України. Вкажіть форми діяльності народного депутата у парламенті та поза його межами.
- Спираючись на конституційне законодавство України назвіть види гарантій депутатської діяльності народних депутатів України.
- Назвіть правові підстави припинення депутатських повноважень. За яких підстав повноваження народного депутата України припиняються достроково?
- Надайте визначення поняттю «законодавчий процес». Хто є субєктом законодавчого процесу у Верховній Раді України‚ за якими видами він існує та які стадії передбачені Регламентом Верховної Ради України?
- В чому призначення комітети і комісії Верховної Ради України, які особливості їх статусу, який порядок утворення та які їх функції?
- Що таке депутатське обєднання, в чому полягає їх призначення?
- Чим відрізняється депутатська фракція від депутатської групи? Який порядок формування депутатських фракцій у Верховній Раді Україні?
- Назвіть законодавчо передбачені підстави дострокового припинення повноважень народного депутата України.
- Якого виду контрольними повноваженнями володіє Верховна Рада України. Наведіть приклади їх конституційного закріплення.
- У чому виявляються установчі функції Верховної Ради України і вчому їх необхідність?
- Назвіть елементи конституційного статусу Президента України. Як змінювався статус Президента від початку його заснування в Україні?
- Що розуміють під функціями Президента України, зішліться на відповідні конституційні норми, якими встановлюються функції Президента України.
- У чому сутність конституційно закріплених установчих, правотворчих і контрольних повноважень Президента України?
- Чи передбачає Конституція дострокове припинення повноважень Президента України? Відповідь аргументуйте відповідними положеннями Основного Закону.
- Яке місце всистемі законодавства України посідають акти Президента України. Назвіть їх види і схарактеризуйте юридичні властивості.
- У чому призначення Ради національної безпеки і оборони України (РНБОУ)? Визначте ознаки її конституційно-правового статусу.
- Який статус Кабінету Міністрів України визначається Конституцією і законом «Про Кабінет Міністрів України»?
- Визначте порядок формування‚ склад і строки повноважень Кабінету Міністрів України.
- Назвіть конституційні повноваження Кабінету Міністрів України та розподіліть їх за напрямами його діяльності.
- Яке місце всистемі законодавства України посідають акти Кабінету Міністрів України? Назвіть їх види і схарактеризуйте юридичні властивості.
- В чому призначення і сутність парламентської відповідальності Кабінету Міністрів України? Який порядок її реалізації та правові наслідки?
- Змоделюйте конституційні засади організації державної виконавчої влади на місцях. Як «вмонтована» ця виконавча влада у вертикаль виконавчої влади в України, та як вона співвідноситься з місцевими радами?
Контрольні питання
до змістового модулю № 3
(теми 9-12)
- Надайте визначення поняттю «правоохоронний орган», поясніть їх соціальне призначення та змоделюйте порядок конституційно-правового регулювання засад правоохоронних органів України.
- Які принцип конституційного права можуть бути, на ваш погляд, взяті за основу діяльності правоохоронних органів України?
- Назвіть систему правоохоронних органів України. Чи належить до цієї системи органів судова влада?
- Посилаючись на Конституцію назвіть засадничі положення щодо організації Прокуратури України. Визначте її завдання, функції, порядок формування. Якими іншими актами, крім Конституції, регулюється діяльність цього органу?
- Що таке судова влада? Назвіть її загальні та специфічні ознаки.
- Надайте визначення поняттю «судова система», назвіть загальні засади судової системи Україним і поясніть їх посутні ознаки. До якого виду моделі судових систем (англо-американська чи континентальна) тяжіє система судової влади в Україні?
- На підставі положень Конституції із України «Про судоустрій і статус суддів» 2010 р. схарактеризуйте конституційно-правові принципи організації судової влади в Україні.
- Поміркуйте, які принципи покладені в основу організації судових систем та, зокрема, судової системи в Україні?
- Назвіть конституційні принципи судочинства і розкрийте їх зміст. Висловіть свою думку з точки зору їх необхідності, доцільності і вичерпності?
- Поясніть значення терміно-поняття «конституційна юстиція». Чи правомірно відносити конституційну юстицію до юстиції, здійснювану судами загальної юрисдикції?
- Яка модель конституційної юстиції застосована в Україні? В яких формах здійснюється конституційний контроль?
- Визначте основні завдання і функції Конституційного Суду України як органу конституційного контролю. Використайте відповідні положення Конституції і закону «Про Конституційний Суд України» 1996 р.
- Назвіть повноваження Конституційного Суду України і схематично окресліть порядок здійснення ним цих повноважень. Які види актів вправі приймати Конституційний суд? Назвіть декілька (принаймні 2-3) відомих вам рішень Конституційного Суду України.
- Які конституційні вимоги висуваються до суддів загальної та конституційної юрисдикції? Встановіть між ними загальні та спеціальні вимоги.
- Опишіть порядок формування, конституційний склад і внутрішню будову Конституційного Суду України. За якого складу рішення Конституційного суду будуть легітимними?
- Яке значення мають рішення Конституційного суду для соціальної практики? Яка їх юридична природа і юридична сила?
- Поміркуйте над питанням конституційного регулювання територіального устрою України. Назвіть принципи, які покладено в основу територіального устрою України, розкрийте їх посутні ознаки.
- Прокоментуйте конституційне положення «територіальний устрій України грунтується на засадах […] поєднання централізації і децентралізації у здійсненні державної влади».
- Схарактеризуйте систему адміністративно-територіальних одиниць України та розясніть, який правовий статус мають адміністративно-територіальні одиниці в Україні?
- Чому в Конституції виокремлюється конституційно-правовий статус Автономної Республіки Крим у складі України? За якими ознаками він відрізняється від статусу областей та інших адміністративнотериторіальних утворень?
- Чи передбачені особливості конституційного статусу міст Києва і Севастополя, назвіть їх.
- Надайте визначення поняттям «місцеве самоврядування» та «місцеве управління». Опишіть вітчизняну модель співіснування місцевого самоврядування та місцевого управління.
- Які самоврядні системи відомі у соціальній практиці та яка із них застосована в Україні? Схарактеризуйте Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21 травня 1997 р.
- Який порядок формування органів місцевого самоврядування в Україні. Назвіть законодавчу базу місцевого самоврядування.
- Визначте функції місцевого самоврядування в Україні. Спираючись на конституційні положення і Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» опишіть повноваження органів місцевого самоврядування.
- Надайте визначення термінів «дотація», «субвенція» та поясніть їх відношення до місцевого самоврядування.
- Опишіть конституційно-правове регулювання взаємодії між місцевим самоврядуванням і місцевими державними адміністраціями. Чим обумовлюється така взаємодія і наскіли достатньою вона є в Україні?
- Що розуміють під «гарантіями місцевого самоврядування» та які гарантії для нього встановлює українське законодавство. Відшукайте необхідні конституційні положення.