Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

Класифікація методів навчання біології

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 2.6.2024

Основні методи та прийоми навчання біології

  1.  Метод навчання, як спосіб передачі інформації від вчителя до учнів.
  2.  Класифікація методів навчання біології.
  3.  Навчальний прийом, як частина метода навчання.
  4.  Підбір і використання вчителем методів та прийомів навчання.
  5.  Застосування активних та інтерактивних методів навчання біології.

Навчальний метод – це спосіб передачі знань вчителем (метод викладання) і, одночасно, спосіб засвоєння знань учнями (метод навчання).

Класифікують методи за найсуттєвішими ознаками:

  •  джерела, з яких учні дістають знання;
  •  характер діяльності вчителя;
  •  характер діяльності учнів у процесі навчання.

Ознаки класифікації

Методи

словесні

наочні

практичні

Джерело знань

слово

наочний об’єкт

практична робота

Учитель передає знання (характер діяльності вчителя)

словом

показом

інструктажем

Учні засвоюють знання (характер діяльності учнів)

слухаючи

спостерігаючи

працюючи

Методи

словесні

наочні

практичні

Методичні прийоми

логічні

організа-ційні

технічні

логічні

організа-ційні

технічні

логічні

організа-ційні

технічні

Постановка проблеми, виявлення ознак, порівняння, висновки, узагальнен-ня

Робота за  планом, відповіді за планом, відповідь біля дошки, з місця

Запис питань на дошці, робота з анкетами, роздатко-вим матеріалом

Постановка проблеми, виявлення ознак, порівняння, висновки, узагальнен-ня

Демон-стру-вання зі столу, обходячи клас, самими учнями

Прикріп-лення рисунків на дошці, демон-струван-ня на різному фоні

Постановка проблеми, виявлення ознак, порівняння, висновки, узагальнен-ня

Робота: індивіду-альна, групова, фрон-тальна

Викорис-тання інструк-тивних карток, карок для визначення, зарисову-ванняя, гербариза-ція та ін.

Словесні методи навчання: розповідь, пояснення, лекція, бесіда. Основним джерелом знань для учнів є слово. Діяльність учнів виражається в слуханні, осмисленні і наступних усних чи письмових відповідях на питання. Використання вчителем словесних методів навчання передбачає встановлення суб’єкт суб’єктних взаємозв’язків з класом, наявність зворотнього зв’язку, обміну інформацією, що суттєво покращує якість засвоєння навчального матеріалу.

Наочні методи навчання: демонстрування дослідів, об’єктів живої і неживої природи, зображувальних посібників. Використання цих методів передбачає роботу вчителя та учнів з об’єктами живої та неживої природи: демонстрація живих рослин та тварин (куточок живої природи), демонстрація гербаріїв, колекцій, моделей, муляжів, вологих препаратів та ін. Слово вчителя тільки скеровує хід спостережень і логіку мислення учнів, уточнює правильність сприйняття. Учні осмислюють факти, роблять висновки, здобувають нові знання, а, іноді, вміння (наприклад, вміння виготовляти тимчасові мікропрепарати). Діяльність учнів виражається в спостереженні та розповідях про побачене.

Практичні методи навчання: розпізнавання та визначення об’єктів, спостереження, експеримент, практичні роботи, спрямовані на використання знань на практиці та формування вмінь і навичок. Вчитель формулює практичне завдання, керує навчальним процесом, спрямовує його, дає алгоритм (послідовність) дій, необхідних для виконання практичного завдання. Учні слухають, спостерігають, виконують практичні завдання за планом (інструктивною карткою) вчителя, або самостійно, що передбачає самостійний розумовий процес, елементи дослідницької діяльності учнів. Також, як підсумок роботи, учні роблять висновок, чи формулюють розповідь про роботу.

Отже, складно чітко класифікувати методи уроку за будь-якою ознакою. Можна тільки говорити про переважання якогось із методів на уроці (словесно-наочний, практичний).

Підбір вчителем методів та прийомів залежить від логіки та змісту навчального матеріалу, вікових особливостей учнів, підбору учнів у класі, матеріально-технічного забезпечення кабінету біології.

Інтерактивні методи навчання є частиною особистісно-зорієнтованого навчання, оскільки сприяють соціалізації особистості, усвідомлення себе як частини колективу, своєї ролі і потенціалу.

Методи інтерактивного навчання можна поділити на дві великі групи: групові та фронтальні. Перші передбачають взаємодію учасників малих груп (на практиці від 2 до 6-ти осіб), другі – спільну роботу та взаємонавчання всього класу. Час обговорення в малих групах – 3-5 хвилин, виступ – 3 хвилини, виступ при фронтальній роботі – 1 хвилина.

Групові методи:

  1.  Робота в парах. Учні працюють в парах, виконуючи завдання. Парна робота вимагає обміну думками і дозволяє швидко виконати вправи, які в звичайних умовах є часомісткими або неможливими (обговорити подію, твір, взагалі інформацію, вивести підсумок уроку, події тощо, взяти інтерв’ю один в одного, проанкетувати партнера). Після цього один з партнерів доповідає перед класом про результати.
  2.  Робота в трійках. По суті, це ускладнена робота в парах. Найкраще в трійках проводити обговорення, обмін думками, підведення підсумків чи навпаки, виділення несхожих думок).
  3.  Змінювані трійки. Цей метод трохи складніший: всі трійки класу отримують одне й те ж завдання, а після обговорення один член трійки йде в наступну, один в попередню і ознайомлює членів новостворених трійок з набутком своєї.
  4.  2+2=4. Дві пари окремо працюють над вправою протягом певного часу (2-3 хвилини), обов’язково доходять до спільного рішення, потім об’єднуються і діляться набутим. Як і в парах, необхідним є консенсус. Після цього можна або об’єднати четвірки у вісімки, або перейти до групового обговорення.
  5.  Карусель. Учні розсаджуються в два кола – внутрішнє і зовнішнє. Внутрішнє коло нерухоме, зовнішнє рухається. Можливі два варіанти використання методу – для дискусії (відбуваються “попарні суперечки” кожного з кожним, причому кожен учасник внутрішнього кола має власні, неповторювані докази), чи для обміну інформацією (учні із зовнішнього кола, рухаючись, збирають дані).
  6.  Робота в малих групах. Найсуттєвішим тут є розподіл ролей: “спікер” – керівник групи (слідкує за регламентом під час обговорення, зачитує завдання, визначає доповідача, заохочує групу до роботи), “секретар” (веде записи результатів роботи, допомагає при підведенні підсумків та їх виголошенні), “посередник” (стежить за часом, заохочує групу до роботи), “доповідач” (чітко висловлює думку групи, доповідає про результати роботи групи).
    Можливим є виділення експертної групи з сильніших учнів. Вони працюють самостійно, а при оголошенні результатів рецензують та доповнюють інформацію.
  7.  Акваріум. У цьому методі одна мікрогрупа працює окремо, в центрі класу, після обговорення викладає результат, а решта груп слухає, не втручаючись. Після цього групи зовнішнього кола обговорюють виступ групи і власні здобутки.


Фронтальні методи:

  1.  Велике коло. Учні сидять по колу і по черзі за бажанням висловлюються з приводу певного питання. Обговорення триває, поки є бажаючі висловитися. Вчитель може взяти слово після обговорення.
  2.  Мікрофон. Це різновид великого кола. Учні швидко по черзі висловлюються з приводу проблеми, передаючи один одному уявний “мікрофон”.
  3.  Незакінчені речення. Дещо ускладнений варіант великого кола: відповідь учня – це продовження незакінченого речення типу “можна зробити такий висновок…”, “я зрозумів, що…”
  4.  Мозковий штурм. Загальновідома технологія, суть якої полягає в тому, що всі учні по черзі висловлюють абсолютно всі, навіть алогічні думки з приводу проблеми. Висловлене не критикується і не обговорюється до закінчення висловлювань.
  5.  Аналіз дилеми (проблеми). Учні в колі обговорюють певну дилему (простіше) чи проблему (складніше, бо поліваріантно). Кожен каже варіанти, що складаються внаслідок вибору. Найкраще давати завдання вибору з особистісним сенсом (наприклад, “чи платити податки, якщо країна не здатна їх правильно розподілити?”).
  6.  Мозаїка. Це метод, що поєднує і групову, і фронтальну роботу. Малі групи працюють над різними завданнями, після чого переформовуються так, щоб у кожній новоствореній групі були експерти з кожного аспекту проблеми (наприклад, кожна первинна група аналізувала один вірш Т.Шевченка, після переформування перша нова група повинна узагальнити тематику всіх опрацьованих віршів, друга – ідейне навантаження, третя – образи, четверта – форму).

 Вимоги до впровадження інтерактивного навчання.

Як було зазначено вище, існують вимоги щодо реалізації інтерактивних методів навчання, невиконання яких може звести їх ефективність до нуля. Це насамперед такі: необхідно провести вступне заняття, адже учні абсолютно не знайомі з подібними методами роботи, що різко змінюють усталений стиль навчання. На цьому занятті слід: по-перше, чітко і зрозуміло пояснити, що таке інтерактивне навчання, по-друге, довести до відома учнів та опрацювати з ними правила роботи в групах, складені у зрозумілій формі (практиці їх було розмножено і видано кожному учневі для вклеювання в зошит):

Правила для учнів: 

Кожна думка важлива.
Не бійся висловитися!
Ми всі – партнери!
Обговорюємо сказане, а не людину!
Обдумав, сформулював, висловив!
Говори чітко, ясно, красиво!
Вислухав, висловився, вислухав!
Тільки обґрунтовані докази!
Вмій погодитися і не погодитися!
Важлива кожна роль.

Без доброзичливої атмосфери в колективі застосування інтерактивного навчання неможливе, тому потрібно її створити і постійно підтримувати.

До кожного заняття слід сумлінно готуватися. “Легке” за формою інтерактивне навчання надзвичайно важке для вчителя, адже добитися дисципліни і уваги за рахунок “сидіть тихо!” неможливо. Окрім того, потрібно спланувати впровадження, робити його поступово. “Краще ретельно підготувати кілька інтерактивних занять у навчальному році, ніж часто проводити похапцем підготовлені “ігри”.




1. это повседневная деятельность и отдых способ существования человека
2. Локальный прогноз погоды по Крыму, составленный специалистом-синоптиком Регионального центра по гидрометеорологии АР Крым
3. Тематическое планирование 10 класс 1 час в неделю Приме чание
4. Небо в древнекитайской философии выберите все правильные ответы- а части стратосферы; б верховного вл
5. Ее место в ряду биологических дисциплин
6. Создание сложных запросов
7. а- Процесс воздействия на вещество природы и на знания Производительные силы производственноте
8. надежность означает относительное постоянство устойчивость согласованность результатов теста при перви
9. ВАРИАНТ 3 Что является предметом бухгалтерского учёта- а имущество организации и хозяйственные о
10. тема ~ это совокупность - финансовых институтов - государственных органов - учреждений - финансовых и
11. 1 ОСНОВЫ МЕНЕДЖМЕНТА Управление как специфическая деятельность- сущность объективная необходимость
12. ВВП является обобщающим индикатором силы экономики или наоборот её слабости в периоды спадов.
13. Прочность Наполнители для полимеров
14. тема сочинения на лингвистическую тему будет в каждом тесте своя
15. космических держав
16. О налогах на имущество физических лиц.html
17. Здоровый образ жизни как основа профилактики хронических заболеваний школьников
18. неЯ было вещным миром
19. Інфляційні очікування.html
20. тема система искусственного интеллекта кот