Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
40. Інформаційна сумісність характеристик людини і характеристик середовища.
Інформаційна сумісність - це точність, якість, продуктивність та безпека людини. Вона гарантує нормальне функціонування системи "людина - середовище" та її модель повинна відповідати психофізіологічним можливостям людини. Часто у складних ситуаціях людина не може керувати фізичними процесами самостійно, тому вона змушена виконувати завдання на відстані за допомогою технічних систем, які відображають інформацію про хід процесу. Наприклад, можна на засобах інформації побачити показники приладів, екранів, почути сигнали, що свідчать про хід процесу.
Інформаційна модель направлена на забезпечення створення хороших умов праці людини, при яких людина, не перевантажуючи уваги, памяті та інші можливості, вірно приймати та переробляти інформацію.
41. Біофізична сумісність характеристик людини і характеристик середовища.
Біофізична сумісність - це створення такого навколишнього середовища, що забезпечує прийнятну продуктивність праці та нормальний фізіологічний стан людини. Передбачає створення такого середовища, котре забезпечує прийнятну працездатність і нормальний фізіологічний стан. Якщо положення тіла людини зручне, то вона менше відчуває фізичне навантаження, менше втомлюється, менше втрачає енергії. Зручність, енергетична раціональність роботи працівника залежить від характеристик положення тіла людини. Так, кожне положення характеризується певними умовами рівноваги. Рівновага визначається виходячи з розміру площі опори, знаходження центру тяжіння по підношенню до площини опори. Крім того, будь-яке положення тіла людини характеризується певним взаєморозміщенням ланок опорного апарата, ступенем напруженості м'язів, положенням внутрішніх органів, станом серцево-судинної та дихальної систем.
42. Енергетична сумісність характеристик людини і характеристик середовища.
Енергетична сумісність - це узгодженість органів управління технічними системами (машиною) з оптимальними можливостями людини у відношенні до прикладеного зусилля затраченою потужності, швидкості та точності рухів. Кожна людина має свої енергетичні та силові можливості та свою межу. Тому сумісність полягає у створенню оптимальних умов для роботи, при яких ні людина, ні машина при виконанні завдання не постраждала. Нераціональні рухи оператора машини приводить до додаткових втрат електроенергії.
43. Просторово-антропометрична сумісність характеристик людини і характеристик середовища.
Просторово-антропометрична сумісність - це врахування розмірів тіла людини, положення тіла оператора в процесі роботи. Нераціональні рухи оператора машини приводить до додаткових втрат електроенергії. Незручна поза веде до передчасної втоми. При зручній позі тривале перебування в тій же позі втомлює одні і ті ж м'язи і нервові центри. Отже, м'язова рухливість повинна враховуватись при проектуванні робочих місць і в конструюванні машин.
44. Антропометричні чинники, природні чинники. В чому різниця.
Для того, щоб забезпечити оптимальність вибору робочої пози, розмірів робочих зон і розмірів (відстаней) взаємного розміщення різних пристроїв, елементів системи, необхідно враховувати антропометричні та природні чинники.
Антропометричні чинники характеризують людину.
Розрізняють соматичні та динамічні антропометричні чинники людини.
Соматичні розмір тіла та його окремих частин в стоячому та сидячому положенні.
Динамічні сила кісково-мязової системи,кути обертання в суглобах, зміна розмірів тіла у просторі при переміщення тіла.
Природні чинники характеризують навколишнє середовище, в якому знаходиться людина. Вплив зовнішнього середовища відображається на стані здоровя працюючих.
45. Групи антропогенних чинників.
Антропогенні чинники це чинники, що виникають у процесі любої діяльності людини, які здатні викликати негативні зміни здоров'я людини, безпосередньо зайнятого у виробничому процесі, і антропогенні зміни навколишнього середовища, підлягає впливу даного виробничого процесу.
За своєю природою антропогенні чинники (АПЧ) можуть бути:
· Фізичними,
· Хімічними,
· Біологічними,
· Психофізіологічними.
По своїй дії АПЧ можуть розділятися на:
· Шкідливі - АПФ, впливу яких на працюючих у певних умовах призводять до захворювання або зниження працездатності (наприклад, шум, вібрація, електромагнітні поля),
· Небезпечні - АПФ, впливу яких на працюючих у певних умовах призводять до травми або іншого різкого погіршення здоров'я (електричний струм, газоподібний хлор у певних концентраціях, шум, вібрація тощо),
· Особливо небезпечні - АПЧ, які за певних умов призводять до промислової аварії, тобто руйнівному вивільненню власного енергозапаси промислового підприємства, при якому сировина, проміжні продукти, продукція підприємства, відходи виробництва, встановлене на промисловому майданчику технологічне обладнання, залучаючись в аварійний процес, створюють вражаючі фактори для населення, персоналу, навколишнього середовища і самого промислового підприємства, що призводять до катастрофічних наслідків (іонізуючі випромінювання, пожежа, вибух, викид великої кількості газоподібного хлору та ін.)