Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Зміст
Вступ
Розділ 1. Основні теоретичні засади організації аудиту фінансових результатів
1.1. Поняття фінансових результатів і порядок їх формування
1.2. Інформаційне забезпечення аудиту фінансових результатів
Розділ 2. Методика аудиту фінансових результатів
2.1. Методичні прийоми аудиту фінансових результатів
2.2. Аудит звіту про фінансові результати
Розділ 3. Порядок проведення аудиту фінансових результатів на ТОВ «Вікторія»
Висновок
Список використаної літератури
Додатки
ВСТУП
В умовах ринку підприємства, інші об'єкти, що хазяюють, вступають у договірні відносини по використанню майна, коштів, проведенню комерційних операцій і інвестицій.
Власники, і насамперед колективні власники - акціонери, пайовики, а також кредитори, позбавлені можливості самостійно переконатися в тім, що всі численні операції підприємства, найчастіше дуже складні, законні і правильно відбиті в звітності, тому що звичайно не мають доступу до облікових записів, ні відповідного досвіду, і тому мають потребу в послугах аудиторів.
Потреба в послугах аудитора виникла в зв'язку з наступними обставинами:
1) можливість необ'єктивної інформації з боку адміністрації у випадках конфлікту між нею і користувачами цієї інформації (власниками, інвесторами, кредиторами);
2) залежність наслідків прийнятих рішень (а вони можуть бути дуже значні) від якості інформації;
3) необхідність спеціальних знань для перевірки інформації;
4) часта відсутність у користувачів інформації доступу для оцінки її якості.
Усі ці передумови привели до виникнення суспільної потреби в послугах незалежних експертів, що мають відповідні підготовку, кваліфікацію, досвід і дозвіл на право надання такого роду послуг.
Мета курсової роботи розглянути і докладно проаналізувати всі аспекти методики і організації аудиту фінансових результатів діяльності підприємства.
Предмет курсової роботи полягає в дослідженні економічних, організаційних, інформаційних характеристик методики і організації аудиту фінансових результатів діяльності підприємства.
РОЗДІЛ 1. ОСНОВНІ ТЕОРЕТИЧНІ ЗАСАДИ ОРГАНІЗАЦІЇ АУДИТУ ФІНАНСОВИХ РЕЗУЛЬТАТІВ
1.1. Поняття фінансових результатів і порядок їх формування
Фінансовим результатом господарської діяльності підприємства є прибуток або збиток. Прибуток в основному утворюється в результаті продажу (реалізації) готової продукції (послуг, товарів). Крім того, підприємство може продавати (реалізовувати) інші матеріальні цінності і послуги допоміжних виробництв та господарств, а також мати доходи і збитки, що збільшують або зменшують розмір прибутку від інвестиційної та фінансової діяльності.
Прибуток є важливішим узагальнюючим показником, що характеризує кінцевий результат діяльності підприємства. Від розміру прибутку, отриманого підприємством, залежать формування оборотних коштів, виконання зобовязань перед бюджетом, платоспроможність підприємства, доходи акціонерів тощо.
Прибуток формується поступово протягом фінансово-господарського року. Більшу частину прибутку становить прибуток від реалізації продукції, одержаний у вигляді різниці між виручкою від реалізації продукції і витратами на її виробництво та збут.
Метою складання Звіту про фінансові результати є надання користувачам правдивої та неупередженої інформації про доходи, витрати, прибутки та збитки за звітний період. Цей звіт вважається одним з найбільш інформативних документів звітності, оскільки містить інформацію про динаміку прибутку підприємства.
Показники діяльності підприємства у формі №2 групуються в розрізі видів діяльності (див. рис. 1.1).
Рис. 1.1. Види діяльності підприємства
Таким чином, на формування чистого прибутку підприємства впливають фінансові результати, отримані в наслідок здійснення операційної, інвестиційної, фінансової діяльності, та фінансові результати, одержані внаслідок настання надзвичайних подій. Така класифікація фінансових результатів діяльності підприємства відіграє важливу роль при розрахунку показників дохідності (рентабельності) підприємства[13, с.48].
На підприємстві можливі доходи, втрати, які не пов'язані з реалізацією продукції, але збільшують або зменшують суму прибутку або збитків, - це фінансові результати, отримані від інвестиційної та фінансової діяльності, а також результати, які пов'язані з надзвичайними подіями.
Поняття фінансових результатів діяльності трактується в П(С)БО 3 "Звіт про фінансові результати".
Прибуток - сума, на яку доходи перевищують пов'язані а ними витрати.
Збитки - перевищення суми витрат над сумою доходів, для отримання яких здійснені ці витрати.
Визначення фінансового результату полягає у визначенні чистого прибутку (збитку) звітного періоду. З цією метою в бухгалтерському обліку передбачається послідовне зіставлення доходів та витрат.
В бухгалтерському обліку чистий прибуток (збиток) формується поступово протягом фінансово-господарського року від усіх видів звичайної та надзвичайної діяльності та включає:
Чистий дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), визначається шляхом вирахування з доходу (виручки) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) податку на додану вартість, акцизного збору, інших зборів, знижок тощо.
Різниця між чистим доходом і собівартістю реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг) називається валовим прибутком (збитком).
Що стосується фінансового результату від операційної діяльності, то він визначаються як алгебраїчна сума валового прибутку (збитку), іншого операційного доходу, адміністративних витрат, витрат на збут та інших операційних витрат.
А фінансовий результат від звичайної діяльності до оподаткування визначається як алгебраїчна сума прибутку (збитку) від операційної діяльності, фінансових та інших доходів, фінансових та інших витрат.
Фінансовий результат від звичайної діяльності визначається як різниця між прибутком від звичайної діяльності до оподаткування та сумою податку з прибутку.
Окремо від фінансових результатів від звичайної діяльності відображаються невідшкодовані збитки та прибутки від надзвичайних подій (стихійного лиха, пожежі, техногенних аварій тощо).
Остаточний фінансовий результат - чистий прибуток (збиток) визначається як різниця між різними видами доходів та витрат підприємства за звітний період.
Розмір та характер прибутків і збитків за кожний період діяльності підприємства є найважливішими підсумковими показниками їх роботи[14, с.508].
Зіставлення дебетового і кредитового оборотів по рахунку 79 "Фінансові результати" за звітний період відображає кінцевий результат чистий прибуток(збиток).
При складанні квартальних звітів порівнюються залишки по дебету та кредиту рахунку 79, і якою кредитовий оборот по рахунку 79 буде більше дебетового обороту цього ж рахунку, то підприємство на суму різниці має нерозподілений прибуток поточного року, який відображається в рядку 350 пасиву "Балансу підприємства" (форма № 1).
Якщо дебетове сальдо по рахунку 79 більше кредитного сальдо .по рахунку 79, тобто підприємство здійснило більше витрат, ніж мало прибутку, то суму збитку поточного року відображають по рядку 350 пасиву „Балансу підприємства" (форма № 1), однак сума записується в дужках, що означає дію віднімання при сумуванні підсумку балансу.
Схему проводок на підставі яких відображаються в обліку доходи та витрати підприємства та визначаться фінансовий результат можна представити приблизно так (рис.1.2):
90”Собівартість реалізації” 70”Дохід від реалізації”
92”Адміністративні
витрати” 79”Фінансові результати” 71”Інший операційний дохід”
93”Витрати на збут” 73”Інші фінансові доходи”
95”Фінансові витрати” 74”Інші доходи”
Рис. 1.2. Схема проводок на визначення фінансових результатів
Узагальнення інформації про фінансові результати підприємства від звичайної діяльності та надзвичайних подій ведеться на рахунку 79 "Фінансові результати".
Рахунок 79 "Фінансові результати" - тимчасовий, результатний, має ознаки пасивного рахунку.
По кредиту рахунку 79 "Фінансові результати" на підставі довідок та розрахунків бухгалтерії відображаються суми в порядку закриття рахунків обліку доходів, по дебету суми в порядку закриття рахунків обліку витрат, а також належна сума нарахованого податку на прибуток.
Сальдо рахунку при його закритті списується на рахунок 44 "Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)".
Бухгалтерський облік фінансових результатів ведеться щодо результатів від кожного виду діяльності, для яких відкривається відповідний субрахунок.
Рахунок 79 "Фінансові результати", як і більшість синтетичних рахунків, має субрахунки:
791 "Результат основної діяльності"
Визначається прибуток (збиток) від операційної і діяльності підприємства. За кредитом субрахунку відображається в порядку закриття рахунків сума і доходів від реалізації готової продукції, товарів, робіт, послуг та від іншої операційної діяльності (рахунки 70 "Доходи від реалізації", 71 "Інший операційний І дохід"), за дебетом - сума в порядку закриття рахунків обліку собівартості реалізованої готової продукції, " товарів, робіт і послуг, адміністративних витрат, витрат на збут, інших операційних витрат (90 "Собівартість реалізації", 92 "Адміністративні витрати", 93 "Витрати на збут". 94 "Інші витрати операційної діяльності");
792 "Результат фінансових операцій"
Визначається прибуток (збиток) від фінансових операцій підприємства. За кредитом субрахунку відображається списання суми в порядку закриття рахунків обліку доходів від участі в капіталі та інших фінансових доходів, за дебетом - списання фінансових витрат з рахунків 95 "Фінансові витрати" та 96 "Втрати від участі в капіталі";
793 "Результат іншої звичайної діяльності"
Визначається прибуток (збиток) від іншої звичайної діяльності підприємства. За кредитом рахунку відображається списання сум в порядку закриття рахунків обліку доходів від інвестиційної та іншої звичайної діяльності підприємства, за дебетом - списання витрат з рахунку 97 "Інші витрати";
794 "Результат надзвичайних подій"
Визначається прибуток (збиток) від надзвичайних подій. За кредитом субрахунку відображається списання доходів, одержаних від надзвичайних подій, за дебетом - списання витрат від надзвичайних подій, що обліковуються на рахунку 99 "Надзвичайні витрати"[10, с.544].
Основні бухгалтерські проводки по рахунку 79 "Фінансові результати" наведені в Додатку А.
Аналітичний облік фінансових результатів ведеться за їх характером, видами продукції, товарів, робіт, послуг та іншими напрямками, визначеними підприємством самостійно.
Первинними документами при відображенні накопичення фінансових результатів різних видів діяльності та віднесення до складу нерозподіленого прибутку (збитку) є довідки та розрахунки бухгалтерії.
Дані по рахунку 79 відображаються в журналі-ордері № 15 та у Звіті про фінансові результати[10, с.523].
При складанні квартальних звітів порівнюються обороти по дебету та кредиту рахунку 79 "Фінансові результати", і якщо кредитовий оборот по рахунку 79 "Фінансові результати" буде більше дебетового обороту цього ж рахунку, то підприємство на суму різниці має нерозподілений прибуток поточного року. Якщо дебетовий оборот по рахунку 79 "Фінансові результати" більше кредитового обороту даного рахунку, тобто підприємство здійснило більше витрат, ніж мало доходу.
Підприємства, які для узагальнення інформації про витрати застосовують тільки рахунки класу 8 "Витрати за елементами", субрахунки рахунку 79 "Фінансові результати" дебетують у кореспонденції з кредитом рахунків класу 8 "Витрати за елементами", а також рахунків 23 "Виробництво", 26 "Готова продукція" та інших рахунків класу 2 "Запаси", а також з кредитом рахунків класу 1 "Необоротні активи" та класу 3 "Кошти, розрахунки та інші активи".
1.2. Інформаційне забезпечення аудиту фінансових результатів.
Аудит фінансових результатів здійснюється згідно законодавчих і нормативних актів України, до яких відносяться:
РОЗДІЛ 2. МЕТОДИКА АУДИТУ ФІНАНСОВИХ РЕЗУЛЬТАТІВ
2.1. Методичні прийоми аудиту фінансових результатів.
Особливістю методики фінансової звітності є те, що поряд із загальнонауковими методами дослідження при вивченні звітності підприємств використовуються спеціальні методи та методичні прийоми господарського контролю. Найбільш інтенсивно у процесі аудиту фінансових результатів аудитором застосовуються методичні прийоми документального та фактичного контролю.
Характеристика прийомів документального контролю наведена в таблиці 2.1. За допомогою цих прийомів встановлюють якість документів, що є підставою для відображення в обліку господарських операцій, правильність облікових записів і показників звітності.
Таблиця 2.1.
Прийоми документального контролю
Прийом |
Характеристика |
1 |
2 |
Формальна перевірка |
Передбачає встановлення повноти та правильності оформлення документів, заповнення реквізитів, відповідність підписів осіб, які склали документ; дозволяє переконатися, що для оформлення даної господарської операції використано бланк необхідної форми. Таку перевірку застосовують з метою виявлення фактів підробки та дописувань у документах, виправлення цифрових даних і зміни реквізитів. При формальній перевірці виявляється наявність і достовірність тих реквізитів, які передбачені для даного типу документів |
Арифметична перевірка |
Здійснюється шляхом перерахунку результатів таксування, загальних підсумків, узгодження нарахувань і утримань (знижок) тощо з метою визначення правильності підрахунків та виявлення відхилень, що приховані за неправильними арифметичними діями. У грошових документах слід звертати увагу на підсумки, які викривляються при множенні кількісних показників на вартісні (наприклад, акт приймання-передачі основних засобів, накладна на внутрішнє переміщення запасів тощо) |
Нормативно-правова перевірка |
Полягає у вивченні господарських операцій щодо їх відповідності нормативним актам, інструкціям, положенням, стандартам, положенням державних органів влади та господарюючих субєктів, галузей. Перевірка застосовується тоді, коли під сумнів ставиться правильність або законність документу на виплату готівки, передачу запасів та інші операції |
Експертне дослідження (за дорученням замовника) |
Застосовують при дослідженні документів, господарських операцій, якості виконаних робіт. Вона здійснюється спеціалістами різних галузей знань за дорученням аудитора. Завданням експерта є надання правової, достовірної та об'єктивної оцінки на підставі наданих йому матеріалів, правильного формування поставлених питань За результатами експертної перевірки складається висновок експерта з повними та конкретними відповідями на питання, поставлені аудитором. Експертна перевірка доповнює формальну та арифметичну й спрямована на виявлення підробок в документах встановлення реальності документу, реквізитів і записів, які містяться в ньому |
Економічна перевірка |
Встановлюють доцільність господарських операцій шляхом з'ясування того, яку користь, економічну вигоду вони приносять, чи були складені економічно обґрунтовані розрахунки, до яких результатів призвела господарська операція |
Зустрічна перевірка (за дорученням замовника) |
Передбачає співставлення двох примірників одного й того ж документу, що знаходяться в різних підприємствах або підрозділах одного підприємства. Завданням її проведення є виявлення фіктивних документів та фактично не здійснених операцій, неоприбуткованих матеріалів, привласнених коштів, списаних цінностей не за призначенням тощо |
Логічна перевірка |
Є способом вивчення обєктивної можливості документально оформлених господарських операцій за допомогою різних співставлень взаємоповязаних виробничих і фінансових показників. Розкриття в процесі аудиту логічних звязків між ними дозволяє оперативно виявити відхилення від законодавства, норм, стандартів. Ця перевірка проводиться за допомогою співставлення фактичних результатів з аналітичними або повязаними даними документів |
Взаємний контроль |
Порівнюються різні за своїм найменуванням і характером документи, в яких відображаються різні аспекти однієї і тієї ж або декількох взаємоповязаних операцій. Так, наприклад, порівнюються прибутково-видаткові документи, які безпосередньо фіксують рух запасів та грошових коштів, з іншими документами, що відображають ті ж операції, але в інших аспектах; порівнюються дані про рух запасів з даними про рух тари, в якій вони перевозилися; порівнюються дані бухгалтерського та оперативного обліку, а також бухгалтерські документи з перепустками на вивезення продукції; порівнюються дані первинних документів з даними облікових регістрів; перевіряється взаємозвязок між кореспондуючими рахунками тощо |
Правильність здійснення господарських операцій не завжди можна перевірити лише за допомогою прийомів бухгалтерського контролю. При виникненні необхідності проведення перевірки фактичної наявності обєктів контролю, паралельно з прийомами документального контролю аудитор повинен застосовувати прийоми фактичного контролю (таблиця 2.2).
Таблиця 2.2
Прийоми фактичного контролю
Прийом |
Характеристика |
Лабораторний аналіз |
Проводиться на вимогу аудитора тоді, коли визначити якісні ознаки сировини, матеріалів, готової продукції, виконаних будівельно-монтажних і ремонтних робіт іншими прийомами контролю неможливо. Метою такого контролю є уточнення суттєвих характеристик обєкту контролю та отримання на цій основі якісно нової інформації |
Перевірка операцій внатурі |
Спрямована на підтвердження здійснення операцій з придбання активів, правдивість складання актів на введення обєктів в експлуатацію після завершення їх будівництва або капітального ремонту, наявність активів, прийняття на відповідальне зберігання. Перевірка операцій внатурі включає:
|
Дослідження операцій на місці |
Здійснюється при перевірці обєктів основних засобів після завершення ремонту обєктів основних засобів, встановлення готовності обєктів капітального ремонту, зносу основних засобів, порядку зберігання, приймання та відпуску матеріальних цінностей, організації виробництва, технологічних процесів та праці на будівельних майданчиках і у виробництві |
Отримання письмових пояснень |
Практикується досить часто при інвентаризації. Контрольному придбанні, контрольному запуску сировини у виробництво та лабораторному аналізі якості товарів, сировини та матеріалів, готової продукції тощо |
Потрібно врахувати, що методичні прийоми фактичного контролю застосовуються аудитором лише за погодження з керівником підприємства, звітність якого підлягає аудиту.
Способи аудиту це сукупність прийомів і засобів спрямованих на отримання обєктивних та обґрунтованих знань про обєкт, що досліджується.
Сукупність способів, що використовуються в аудиті поділяються на такі групи:
Загальні та часткові способи тісно взаємоповязані. Загальні способи працюють лише через часткові, а часткові, у свою чергу, - через загальні. При цьому для дослідження будь-якого факту господарського життя застосовують не один конкретний спосіб, а їх систему.
Залежно від використовуваних способів розрізняють загальну та часткову методику аудиту. Загальна методика аудиту ґрунтується на застосуванні єдиних правил, підходів, прийомів при визначенні діяльності підприємств всіх галузей економічної діяльності, містить обовязкові для всіх обєктів аудиту способи, прийоми, техніку і тактику. Часткова методика аудиту визначає особливості аудиту більш вузьких обєктів шляхом узагальнення практики виявлення однорідних відхилень, включаючи способи їх здійснення та особливості діяльності.
Отже, дослідження звітності відбувається за допомогою комплексу методів, що включають способи та прийоми, які й формують методику аудиту. Остання ж є лише частиною загально порядку проведення аудиту. До методів і прийомів, які забезпечують формування аудитором обєктивного висновку щодо якості звітності, належать, загальнонаукові та спеціальні методи й методичні прийоми дослідження.
Зазначені методи та методичні прийоми перевірки в процесі аудиту фінансової звітності слід застосовувати у певному порядку відповідно до етапів аудиту [11, c. 259].
2.2. Аудит звіту про фінансові результати
Узагальнюючим показником роботи підприємства є прибуток, який характеризує ефективність його діяльності. Тому аудит прибутку та фінансового стану підприємства є найбільш складною ділянкою контрольної роботи.
Слід зауважити, що нормативно-правові акти України з фінансових питань виділяють два види прибутку: чистий (балансовий) та прибуток, який є обєктом оподаткування.
Згідно з Положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку, балансовий прибуток визначається, як сума, відносно якої доходи підприємства перевищують витрати.
Термін витрати означає зменшення економічних вигод у вигляді вибуття чи збільшення зобовязань , які призводять до зменшення власного капіталу підприємства (за винятком зменшення капіталу за рахунок його вилучення або розподілу власниками). Доходи підприємства це збільшення економічних вигод у вигляді надходження активів або зменшення зобовязань, які призводять до зростання власного капіталу (крім зростання капіталу за рахунок внесків власників).
Метою складання форми №2 «Звіт про фінансові результати» є надання користувачам повної, правдивої та неупередженої інформації про доходи, витрати, прибутки та збитки від діяльності підприємства за звітний період [11, c. 359].
Основним джерелом чистого прибутку (збитку) є фінансові результати від операційної діяльності, яку розглядають, як основну діяльність підприємства, а також від інших видів діяльності, які не є інвестиційною чи фінансовою діяльністю.
Визначається фінансовий результат від операційної діяльності як сума чистого доходу (виручки) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), витрат на збут, адміністративних та інших операційних витрат.
Чистий доход (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) визначається із загального доходу від реалізації (тобто доходу без вирахування наданих знижок, повернення проданих товарів та податків з продажу) податку на додану вартість та акцизного збору, які враховані у складі виручки від реалізації продукції та інших зборів і податків з обороту. Залежно від цього на першому етапі аудиту фінансових результатів слід перевірити повноту відображення в бухгалтерському обліку підприємства доходів (виручки) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг).
У складі собівартості реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг) згідно з Положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку відображається тільки виробнича собівартість реалізованої продукції (робіт, послуг), або собівартість реалізованих товарів. На цьому етапі контролю фінансових результатів аудитор має перевірити правильність розрахунків виробничої собівартості продукції (робіт, послуг).
Аудит виробничої собівартості включає перевірку організації виробництва та технологічних процесів, якості продукції, а також питань нормування праці та витрат матеріальних ресурсів. Аудитор повинен впевнитися, що звітні дані про собівартість продукції відповідають фактичним витратам підприємства з кожного елементу і кожної статті калькуляції.
До інших операційних доходів підприємства включають такі види доходів:
До адміністративних витрат відносять загальногосподарські витрати, пов'язані з управлінням та обслуговуванням підприємства. Витрати на збут продукції включають витрати підприємства, пов'язані з реалізацією продукції (товарів), витрати на утримання підрозділів, що займаються збутом продукції (товарів), рекламу, доставку продукції споживачам. У складі інших операційних витрат відображають собівартість реалізованих виробничих запасів; сумнівні (безнадійні) борги та втрати від знецінення запасів; втрати від операційних курсових різниць; визнані економічні санкції; відрахування з метою забезпечення наступних операційних витрат, а також усі інші витрати, які виникають у процесі операційної діяльності підприємства (крім витрат, що включаються до собівартості продукції, товарів, робіт, послуг). Тому аудитор має перевірити відповідність цих витрат нормативно-правовим документам про їх склад. Прибуток (збиток) від операційної діяльності визначається як алгебраїчна сума валового прибутку (збитку), іншого операційного доходу, адміністративних витрат, витрат на збут та інших операційних витрат.
На наступному етапі ревізор повинен перевірити правильність формування прибутку (збитку) від звичайної діяльності.
Звичайна діяльність це будь-яка основна діяльність підприємства, а також операції, що її забезпечують або виникають внаслідок її проведення. Прибуток (збиток) від звичайної діяльності до оподаткування визначається як алгебраїчна сума прибутку (збитку) від операційної діяльності, доходу від участі в капіталі, фінансових та інших доходів (прибутків), фінансових та інших витрат (збитків).
Доход від участі в капіталі включає доход, отриманий від інвестицій в асоційовані, дочірні або спільні підприємства, облік яких ведеться методом участі в капіталі. Метод участі в капіталі є методом обліку інвестицій, згідно з яким балансова вартість інвестицій відповідно збільшується або зменшується на суму збільшення або зменшення частки інвестора у власному капіталі об'єкта інвестування.
Інші фінансові доходи включають дивіденди, відсотки та інші доходи, отримані від фінансових інвестицій (крім доходів, які обліковуються за методом участі в капіталі). У складі інших доходів підприємства відображаються доходи від реалізації фінансових інвестицій, необоротних активів і майнових комплексів; доходи від неопераційних курсових різниць та інші доходи, які виникають у процесі звичайної діяльності, але не пов'язані з операційною діяльністю.
Втрати від участі в капіталі відображають збиток, спричинений інвестиціями в асоційовані, дочірні або спільні підприємства. Фінансові витрати - це витрати на проценти та інші витрати підприємства, пов'язані із залученням позикового капіталу. Інші витрати підприємства включають собівартість реалізації фінансових інвестицій, необоротних активів, майнових комплексів; втрати від неопераційних курсових різниць; втрати від уцінки фінансових інвестицій та необоротних активів; інші витрати які виникають у процесі звичайної діяльності (крім фінансових витрат), але не пов'язані з операційною діяльністю.
Прибуток від звичайної діяльності визначається як різниця між прибутком від звичайної діяльності до оподаткування та сумою податків з прибутку. Збиток від звичайної діяльності дорівнює збитку від звичайної діяльності до оподаткування та сумі податків на прибуток.
На заключному етапі аудитору слід перевірити формування чистого прибутку (збитку) підприємства, який розраховується як алгебраїчна сума прибутку (збитку) від звичайної діяльності та надзвичайного прибутку, надзвичайного збитку і податків з надзвичайного прибутку.
До надзвичайних доходів і надзвичайних витрат відносяться відповідно: невідшкодовані збитки від надзвичайних подій (стихійного лиха, пожеж, техногенних аварій тощо), включаючи витрати на запобігання виникненню втрат від стихійного лиха та аварій, які визначені за вирахуванням суми страхового відшкодування та покриття втрат від надзвичайних ситуацій за рахунок інших джерел; прибутки або збитки від інших подій та операцій, які відповідають визначенню надзвичайних подій. До надзвичайних подій відносяться такі операції, яких не очікується, що вони повторюватимуться періодично або в кожному наступному звітному періоді. Збитки від надзвичайних подій відображаються за вирахуванням суми, на яку зменшується податок на прибуток від звичайної діяльності внаслідок цих збитків. Аудитор має перевірити також, щоб зміст і вартісна оцінка доходів або витрат від кожної надзвичайної операції були окремо розкриті в примітках до фінансових звітів підприємства.
Складовою частиною ревізії фінансових результатів є аналіз фінансового стану підприємства, у процесі якого слід дати оцінку фінансової стійкості й платоспроможності, зокрема розрахувати коефіцієнти і показники ліквідності й фінансової активності. Отримані коефіцієнти необхідно порівняти із встановленими оптимальними критеріями, з даними за попередній період і аналогічними показниками на споріднених підприємствах або із середньогалузевими даними. Таким чином, ревізія фінансових результатів має виявити внутрішні резерви поліпшення фінансового стану підприємства, сприяти попередженню банкрутства та визначенню перспектив розвитку виробництва в умовах ринкових відносин [7, c. 216].
До основних завдань, що ставляться перед аудитором при перевірці ф. № 2 "Звіт про фінансові результати", належать:
У процесі перевірки Звіту про фінансові результати аудитору необхідно перевірити:
При проведенні взаємозвірки показників ф. № 2 "Звіт про фінансові результати" з даними ф. № 5 "Примітки до річної фінансової звітності" аудитору необхідно перевірити відповідність показників ф. № 2 в розрізі доходів та витрат підприємства, правильність розкриття їх у розрізі видів діяльності з показниками розділу V "Доходи і видатки" ф. № 5.
Особливу увагу при перевірці взаємоув'язки цих форм також слід звернути на порядок обчислення показника р. 180 "Податок на прибуток від звичайної діяльності" ф. № 2 [11, c. 360].
РОЗДІЛ 3. ПОРЯДОК ПРОВЕДЕННЯ АУДИТУ ФІНАНСОВИХ РЕЗУЛЬТАТІВ НА ТОВ «ВІКТОРІЯ»
Метою аудиту операцій з результатів діяльності на ТОВ «Вікторія» є встановлення достовірності даних первинних документів щодо визначення формування фінансових результатів, повноти та своєчасності відображення первинних даних у зведених документах і облікових регістрах, правильності ведення результатів діяльності та його відповідності прийнятій обліковій політиці, достовірності відображення доходів і визначення результатів діяльності у звітності господарюючого суб'єкта.
Завданнями аудиту операцій з обліку фінансових результатів діяльності на ТОВ «Вікторія» є:
- перевірка правильності розмежування фінансових результатів діяльності за кожною класифікаційною групою;
- встановлення правильності умов визнання та оцінки результатів від звичайної діяльності;
- перевірка правильності накопичення та віднесення доходів від реалізації продукції (товарів, робіт та послуг) на результати основної діяльності;
- перевірка правильності накопичення та віднесення доходів операційної, фінансової, інвестиційної і надзвичайної діяльності на фінансові результати;
- підтвердження достовірності та правильності відображення на рахунках бухгалтерського обліку операцій з обліку фінансових результатів діяльності;
- підтвердження законності та правильності визначення і відображення в звітності фінансових результатів діяльності відповідно до принципів бухгалтерського обліку;
- перевірка правильності формування чистого прибутку звітного періоду, його розподілу та використання.
Предметом аудиту операцій з обліку результатів діяльності є господарські процеси та операції, пов'язані з визначенням фінансових результатів діяльності, а також відносини, що виникають при цьому всередині підприємства та за його межами.
Джерелами інформації для аудиту операцій з обліку фінансових результатів діяльності на ТОВ «Вікторія» є наступні:
Власне ж сама процедура аудиту фінансових результатів діяльності на ТОВ «Вікторія» розпочалася із написання листа-пропозиції до аудиторської компанії з проханням провести аудит [Додаток Б].
У відповідь на отриманий лист аудиторська компанія в особі аудитора Іванова ознайомлюється з клієнтом шляхом особистого спілкування з керівництвом підприємства, вивчення установчих документів, результатів попередньої аудиторської перевірки, ознайомлення з діяльністю даного субєкта, визначення рівня аудиторського ризику та оцінки можливостей додержання аудитором професійної етики і надсилає на адресу замовник лист-згоду [Додаток В].
Перед укладанням договору з новим клієнтом аудитор вивчає такі питання:
Результатом проведеної роботи стає підписання договору на проведення аудиту фінансових результатів діяльності ТОВ «Вікторія» [Додаток Г].
У процесі підготовки загального плану і програми аудита аудиторська організація оцінює ефективність системи внутрішнього контролю, що діє на підприємстві і робить оцінку ризику системи внутрішнього контролю (контрольного ризику).
До складових елементів внутрішнього контролю при цьому відносяться:
Вивчення системи внутрішнього контролю аудитором проводилось за допомогою анкетування. Опитування проводилось за допомогою спеціальної анкети з детальними специфічними та цільовими питаннями стосовно характеристики контрольного середовища, а також процедур обліку і контролю. Але відповіді на поставлені питання не розглядалися як остаточний доказ, оскільки, анкету пропонували заповнити компетентному працівникові, який може й не знати всіх деталей функціонування системи і відповідати, якою має бути система контролю з його точки зору, а не якою вона є насправді. Опитування працівників стосовно системи бухгалтерського обліку і контролю допомогло аудитору скласти думку про її особливості.
Аудитор досягає придатного для планування аудиту розуміння внутрішнього контролю і робить попередню оцінку ризику контролю. Ризик контролю це міра очікування аудитором того, що система внутрішнього контролю не дозволяє попереджати, виявляти і виправляти суттєві похибки у разі їх появи.
Ризик контролю на ТОВ «Вікторія» є прийнятним.
Початком проведення аудиту на ТОВ «Вікторія» стала підготовка загального плану і програми аудиту. Планування, будучи початковим етапом проведення аудита, містить у собі розробку аудиторською організацією загального плану аудита з вказівкою очікуваного обсягу, графіків і термінів проведення аудита, а також розробку аудиторської програми, що визначає обсяг, види і послідовність здійснення аудиторських процедур, необхідних для формування аудиторською організацією об'єктивної й обґрунтованої думки про бухгалтерську звітність організації. Загальний план служить керівництвом при здійсненні програми аудита.
У загальному плані аудиторська організація передбачала терміни проведення аудита і складала графік проведення аудита, підготовки звіту (письмової інформації керівництву економічного суб'єкта), аудиторського висновку. У процесі планування витрат часу аудитор врахував:
- реальні трудозатрати;
- розрахунок витрат часу в попередньому періоді (при проведення повторного аудита) і його зв'язок з поточним розрахунком;
- рівень істотності;
- проведені оцінки ризиків аудита.
У загальному плані аудиторська організація визначила спосіб проведення аудита на підставі результатів попереднього аналізу, оцінки надійності системи внутрішнього контролю, оцінки ризиків аудита.
Складовою частиною загального плану є положення по плануванню управління і контролю якості виконуваного аудита. У загальному плані передбачалося:
- формування аудиторської групи, чисельність і кваліфікацію аудиторів, залучених до проведення аудита;
- розподіл аудиторів відповідно до їхніх професійних якостей і посадових рівнів по конкретних ділянках аудита;
- інструктування всіх членів команди про їхні обов'язки, ознайомлення їх з фінансово-господарською діяльністю економічного суб'єкта, а також з положеннями загального плану аудита;
- контроль керівника за виконанням плану і якістю роботи асистентів аудитора, за веденням ними робочої документації і належним оформленням результатів аудита;
- роз'яснення керівником аудиторської групи методичних питань, зв'язаних із практичною реалізацією аудиторських процедур;
- документальне оформлення особливої думки члена аудиторської групи (виконавця) при виникненні розбіжностей в оцінці того чи іншого факту між керівником аудиторської групи і її рядовим членом.
Програма аудита є розвитком загального плану аудита і являє собою детальний перелік змісту аудиторських процедур, необхідних для практичної реалізації плану аудита. Програма служить докладною інструкцією для асистентів аудитора, а для керівників аудиторської організації й аудиторської групи одночасно і засобом контролю якості роботи [Додаток Д].
Аудиторські процедури це детальна перевірка правильного відображення в бухгалтерському обліку оборотів і сальдо по рахунках. Програма аудиторських процедур собою перелік дій аудитора для таких детальних конкретних перевірок.
Висновки аудитора по кожному розділу аудиторської програми, документально відбиті в робочих документах, стали фактичним матеріалом для складання аудиторського звіту (письмової інформації керівництву ТОВ «Вікторія») і аудиторського висновку, а також підставою для формування об'єктивної думки аудитора про фінансові результати діяльності підприємства. Після закінчення процесу планування аудита загальний план і програма аудита були оформлені документально і завізовані у встановленому порядку.
Найбільш поширеним прийомом аудиту фінансових результатів, що застосовувався на ТОВ «Вікторія» була перевірка арифметичних розрахунків клієнта (перерахування). Перерахування полягає в перевірці раніше зроблених клієнтом арифметичних розрахунків і у виконанні незалежних підрахунків. Ця процедура дає математично точну інформацію. При виявленні помилок у підрахунку аудитор простежував подальший шлях цієї перекрученої інформації й оцінював її вплив на ступінь вірогідності звітності.
Перерахування звичайно здійснюється вибірково у відповідності зі стандартом «Аудиторська вибірка».
Аудит, як і доцільно, розпочався з інвентаризації. Цей прийом підтверджує фізичну наявність майна і фінансових зобов'язань, подає точну інформацію про їхнє існування. У ході аудиторської перевірки аудитор спостерігав за проведенням інвентаризації.
До початку проведення інвентаризації аудиторська організація з'ясувала, як часто проводилася інвентаризація, перевірила документи про колишні інвентаризації, проаналізувала їхню систему обліку і контролю, виявила її слабкі і сильні сторони.
Аудиторська перевірка правильності визначення фінансових результатів господарської діяльності господарюючого суб'єкта значно відрізняється від перевірки балансових статей активів та зобов'язань підприємства, використовуючи лише прийом документального контролю.
В процесі вивчення операцій з обліку фінансових результатів діяльності з'ясовувалось:
- облікова політика підприємства щодо організації обліку фінансових результатів діяльності,
- умови визнання та оцінки результатів від звичайної діяльності,
- чи ведеться окремий облік фінансових результатів, отриманих від здійснення різних видів діяльності,
- чи відбувались зміни облікової політики;
- методика формування чистого прибутку підприємства та його використання;
- наявність необхідних пояснень у Примітках до річної фінансової звітності тощо.
Вивчення операцій з обліку фінансових результатів діяльності проводилася у встановленій послідовності. Перевірка правильності класифікації, оцінки та умов визнання доходів і результатів діяльності. Увага аудиторів при проведенні такої перевірки концентрувалася на умовах класифікації фінансових результатів діяльності.
Визнання доходів, які включаються до складу об'єктів облікового процесу, здійснюється на підставі принципів нарахування і відповідності доходів і витрат.
Критерії визнання доходу застосовуються окремо до кожної операції. Проте, ці критерії також застосовуються до окремих елементів однієї операції або двох чи більше операцій разом, якщо це випливає зі змісту операції.
Разом з тим, окремі види доходу відповідно до Положень (стандартів) бухгалтерського обліку мають певні особливості визнання. Аудитор звернув увагу на те, які види надходжень не визнаються доходами.
При проведенні перевірки аудитор звертав увагу на правильність розмежування понесених витрат відповідно до одержаних доходів. Таким чином, встановлювалось чи дотримується підприємство вимог П(С)БО 15 "Дохід" і 16 "Витрати" щодо класифікації понесених витрат і одержаних доходів за відповідними напрямами діяльності.
Перевірка правильності відображення доходів і фінансових результатів від реалізації продукції (товарів, робіт та послуг). Операції з реалізації продукції відіграють основну роль у формуванні результатів господарської діяльності господарюючого суб'єкта, тому їх достовірність є досить високою.
Для успішного проведення перевірки процесу реалізації аудитор зайнявся вивченням інформації про характер і особливості ринків збуту продукції, що випускається господарюючим суб'єктом, про конкурентну ситуацію на цих ринках, про платоспроможність споживачів цієї продукції.
При перевірці операцій з реалізації продукції (товарів, робіт та послуг) аудитор, з одного боку, використовував внутрішні джерела інформації (розрахунки собівартості реалізованої продукції, накладні на відвантаження готової продукції, акти ліквідації основних засобів), а з іншого - змішані (рахунки, виставлені господарюючим суб'єктом на оплату за відвантажену продукцію і акцептовані покупцями у встановленому порядку), які могли бути підтверджені відомостями, отриманими від третіх сторін (підтвердження обсягу дебіторської заборгованості).
Таким чином, при перевірці операцій з обліку доходів від реалізації продукції (товарів, робіт та послуг) аудитор з'ясовував:
- наявність Наказу про облікову політику підприємства із зазначенням умов визнання доходів від реалізації продукції, товарів, робіт та послуг;
- правильність визначення і законність відображення фактичного доходу від реалізації продукції (товарів, робіт та послуг) на рахунках бухгалтерського обліку;
- законність і обґрунтованість створення резервів по сумнівних боргах;
- правильність відображення даних про угоди, які здійснюються на бартерній основі. При цьому встановлювалось, чи немає випадків нерівномірного відображення цих операцій, обминаючи рахунок 70 "Доходи від реалізації", а також чи правильно визначений фінансовий результат від реалізації продукції (товарів, робіт та послуг) за бартерною угодою;
- правильність ведення аналітичного та синтетичного обліку по рахунках: 70 "Доходи від реалізації", 791 "Результат основної діяльності", 90 "Собівартість реалізації", 91 "Загальновиробничі витрати", 92 "Адміністративні витрати", 93 "Витрати на збут".
В ході перевірки відображення результатів від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) аудитор зосереджував увагу на правильності визначення і відображення результату від реалізації продукції на субрахунку 791 "Результат основної діяльності".
При перевірці операцій з обліку інших результатів діяльності аудитору необхідно встановити:
- правильність і повноту відображення доходів від визнаних боржниками штрафів, пені, неустойок за порушення умов господарських договорів. При цьому аудитору необхідно порівняти суми отриманих штрафів, пені, неустойок, відображених по кредиту відповідного субрахунку рахунку 71 "Інший операційний дохід", з сумами, зазначеними в договорах. Вияснити, чи не викликане порушення умов господарських договорів недопостачанням сировини іншими підприємствами, а також чи пред'явлені до них претензії. Під час дослідження необхідно порівняти суми отриманих штрафних санкцій, відображених по дебету рахунку 31 "Рахунки в банках", з сумою, відображеною по дебету субрахунку 374 "Розрахунки за претензіями". У випадку виникнення розходжень, необхідно вияснити їх причину;
- повноту отримання відсотків по сумах, які обліковуються на розрахункових, поточних, валютних та інших рахунках підприємства. Для цього аудитору слід перевірити договори підприємства з установами банків, де знаходяться рахунки підприємства;
- правильність і повноту отриманих доходів від сум, які знаходяться на депозитних рахунках. Увага аудиторів при цьому концентрується на перевірці аналізу повноти і своєчасності отримання цих доходів, відповідно до договорів;
- дотримання умов за договорами позики та повноти отримання доходів за всіма видами позик;
- правильність отримання доходу від реалізації іноземної валюти. Аудитор перевіряв джерела надходження валюти, перерахунки валюти на кінець звітного періоду за курсом НБУ, відповідність відображення доходів згідно вимогам Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств ", відповідність П(С)БО 21;
- правильність віднесення на доходи інших операцій;
- правильність ведення синтетичного та аналітичного обліку на рахунках 71 "Інші операційні доходи", 94 "Інші операційні витрати" та його віднесення на фінансові результати в кінці кожного звітного періоду, який визначено в Наказі про облікову політику;
- правильність відображення в обліку прибутків та збитків минулих років, виявлених у звітному періоді. Аудитор визначив структуру та склад виявлених прибутків та збитків, а також причини їх виникнення;
- правильність відображення в обліку кредиторської, депонентської, дебіторської заборгованості та сумнівних боргів;
- правильність відображення в обліку активів, отриманих безкоштовно. Перевірялось, чи оформлена договором безкоштовна передача майна відповідно до вимог чинного законодавства.
При перевірці операцій з обліку фінансових результатів аудитор встановлював:
- правильність отримання і документального оформлення доходів від участі в капіталі інших підприємств. Особливу увагу при цьому зосередив на перевірці договорів по спільній діяльності,
- правильність і повноту отримання дивідендів по акціях і доходів по облігаціях та інших цінних паперах, які належать підприємству;
- правильність ведення синтетичного та аналітичного обліку на рахунках 72 "Дохід від участі в капіталі", 73 "Інші фінансові доходи" та його віднесення в кінці кожного звітного періоду на фінансові результати від фінансової діяльності.
Під час дослідження операцій з обліку інших результатів від інвестиційної діяльності увага була звернута на:
- повноту перерахування та отримання доходів від здачі майна в оренду, при цьому перевірялись договори оренди;
- законність списання витрат по утриманню законсервованих потужностей і об'єктів. Аудитору необхідно було виявити, чи є постанова відповідних керівних структур або рішення акціонерів про консервацію певного об'єкту, чи виділені кошти на охорону таких об'єктів, чи не відноситься до них частина витрат з охорони, освітлення, підтримання порядку підрозділів діючого підприємства;
- правильність списання збитків від списання раніше присуджених боргів по недостачах і крадіжках, по яких повернуті виконавчі документи. Аудитору необхідно було уточнити, чи є повернуті виконавчі документи по позовних заявах, затверджені судами й актами про неспроможність боржників.
Перевірку відображення результатів від інвестиційної діяльності проводили вибірковим способом виходячи зі складу цих показників і сутності показника в сумі фінансового результату від інвестиційної діяльності. Перевірка проводилася з вивченням укладених договорів, первинних документів, що підтверджують операції, регістрів синтетичного та аналітичного обліку по рахунках 74 "Інші доходи", 793 "Результат іншої звичайної діяльності", 94 "Інші витрати операційної діяльності".
При перевірці операційних доходів та витрат аудитор встановлював:
- правильність відображення доходів від надання в тимчасове користування активів підприємства;
- правильність відображення прибутку (збитку) від продажу, вибуття основних засобів та іншого майна. Аудитор перевіряв наявність дозволу власника на здійснення операцій по реалізації майна державного підприємства;
- підстави для вибуття об'єктів основних засобів: безоплатна передача, списання у випадку морального та фізичного зносу, ліквідація при аваріях та стихійних лихах. Аудитор встановлював законність здійснення даних операцій та правильність їх відображення в бухгалтерському обліку;
- правильність формування бази оподаткування, застосування ставок та арифметичних розрахунків;
- правильність відображення інших доходів, до складу яких включається оплата послуг, що надаються кредитними організаціями (оплата розрахунково-касового обслуговування, оплата послуг банку при купівлі чи продажу іноземної валюти). Аудитор перевіряв правильність та своєчасність їх відображення в облікових регістрах бухгалтерського обліку.
При перевірці операцій з обліку результатів від надзвичайних операцій аудитор встановлював:
- правильність оформлення документів по списанню некомпенсованих втрат від стихійного лиха, а також в результаті пожеж, аварій, інших надзвичайних подій, які викликані екстремальними ситуаціями;
- правильність віднесення доходів від стихійного лиха, пожеж тощо. Для цього аудитор перевіряв наявність рішення компетентних органів про визнання факту техногенної аварії;
- підтвердження надзвичайних доходів відповідними первинними документами, наявність рішення компетентних органів про визнання надзвичайної події, стихійного лиха, техногенної аварії тощо.
Одним із важливих завдань перевірки обліку фактичного прибутку є встановлення відповідності записів синтетичного та аналітичного обліку чистого доходу (виручки) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), валового прибутку, результату основної діяльності, результату фінансових операцій, результату іншої звичайної діяльності, результату надзвичайних подій записам в Головній книзі та формах бухгалтерської звітності.
Проведення перевірки операцій з обліку фінансових результатів передбачає наступну послідовність робіт:
- перевірка тотожності показників бухгалтерської звітності і регістрів бухгалтерського обліку фінансових результатів;
- встановлення правильності оформлення первинних документів;
- перевірка правильності визнання доходів і витрат за видами діяльності та віднесення їх на відповідні рахунки бухгалтерського обліку;
- вивчення організації обліку фінансових результатів за видами діяльності: основної, операційної, фінансової, інвестиційної та надзвичайної;
- перевірка правильності розподілу чистого прибутку підприємства;
- виявлення відхилень фактичного використання прибутку від планових значень, їх причин та наслідків;
- перевірка правильності визначення належних до сплати в бюджет платежів та податків.
У висновку аудитор оцінював фінансові результати від звичайної діяльності до оподаткування. Це проводилося шляхом зіставлення відповідних показників з попередніми звітними періодами для того, щоб побачити динаміку показників та оцінити тенденцію їх зміни.
Поглиблюючи аналіз, аудитор вивчав результати від звичайної діяльності за видами продукції, а також доходи та витрати за кожним елементом таких операцій. Використовуючи прийоми перерахунку, аудитор з'ясовував вплив окремих факторів (зростання продажних цін, зміни обсягу і структури реалізованої продукції, витрат на її виробництво та збут) на величину прибутку, а також аналізував рентабельність діяльності підприємства.
На підставі підсумків аналізу обліку фінансових результатів діяльності аудитор розробляв заходи щодо прискорення реалізації продукції, зниження собівартості, запобігання непередбачуваних втрат тощо.
При складанні аудиторського звіту після перевірки операцій з обліку фінансових результатів діяльності аудитор має зазначив:
- які операції перевірялись;
- які порушення були виявлені в процесі документального оформлення реалізації продукції та визначення фінансових результатів діяльності;
- помилки при відображенні фінансових результатів діяльності в обліку та звітності (приділити увагу відповідності ведення податкового обліку чинному законодавству);
- повноту виконання договірних відносин.
Виявлені аудитором відхилення були занесені до його робочих документів, а пізніше - знайшли відображення у відповідних узагальнюючих документах (звіті та висновку) [Додаток Е].
ВИСНОВКИ
У даній курсовій роботі було розглянуто організацію та методику проведення аудиту фінансових результатів діяльності підприємства. Узагальнюючи розглянуті вище питання можна зробити висновки:
Метою аудиту операцій з результатів діяльності є встановлення достовірності даних первинних документів щодо визначення формування фінансових результатів, повноти та своєчасності відображення первинних даних у зведених документах і облікових регістрах, правильності ведення результатів діяльності та його відповідності прийнятій обліковій політиці, достовірності відображення доходів і визначення результатів діяльності у звітності господарюючого суб'єкта.
Планування, будучи початковим етапом проведення аудита, містить у собі розробку аудиторською організацією загального плану аудита з вказівкою очікуваного обсягу, графіків і термінів проведення аудита, а також розробку аудиторської програми, що визначає обсяг, види і послідовність здійснення аудиторських процедур, необхідних для формування аудиторською організацією об'єктивної й обґрунтованої думки про бухгалтерську звітність організації.
При складанні аудиторського звіту після перевірки операцій з обліку фінансових результатів діяльності аудитор має зазначити:
- які операції перевірялись,
- які порушення були виявлені в процесі документального оформлення реалізації продукції та визначення фінансових результатів діяльності,
- помилки при відображенні фінансових результатів діяльності в обліку та звітності (приділити увагу відповідності ведення податкового обліку чинному законодавству),
- повноту виконання договірних відносин.
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ
ДОДАТКИ
Додаток А
Основні бухгалтерські проводки по рахунку 79 "Фінансові результати"
Зміст господарської операції |
Кореспондуючі рахунки |
||
Дебет |
Кредит |
||
1 |
Списано витрати виробництва на фінансовий результат |
79 "Фінансові результати" |
23 "Виробництво" |
2 |
Списано на фінансовий результат собівартість реалізованої продукції підприємствами, що використовують тільки 8 клас рахунків |
79 "Фінансові результати" |
26 "Готова продукція" |
3 |
Відображено нерозподілений прибуток підприємства звітного періоду |
79 "Фінансові результати" |
44 "Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)" |
4 |
Списано на фінансовий результат суми, що належать до виключення із складу доходів |
79 "Фінансові результати" |
70 "Доходи від реалізації" |
5 |
Списано на фінансовий результат собівартість реалізації протягом звітного періоду |
79 "Фінансові результати" |
90 "Собівартість реалізації" |
6 |
Списано на фінансовий результат адміністративні витрати, понесені протягом звітного періоду |
79 "Фінансові результати" |
92 "Адміністративні витрати" |
7 |
Списано на фінансовий результат витрати операційної діяльності, понесені протягом звітного періоду |
79 "Фінансові результати" |
94 "Інші витрати операційної діяльності" |
8 |
Списано на фінансовий результат фінансові витрати, понесені протягом звітного періоду |
79 "Фінансові результати" |
95 "Фінансові витрати" |
9 |
Списано на фінансовий результат понесені протягом звітного періоду витрати від інвестицій, які обліковуються за методом участі в капіталі |
79 "Фінансові результати" |
96 "Витрати від участі в капіталі" |
10 |
Списано на фінансовий результат інші витрати, понесені протягом звітного періоду |
79 "Фінансові результати" |
97 "Інші витрати" |
11 |
Списано на фінансовий результат витрати, понесені протягом звітного періоду при нарахуванні податку на прибуток, отриманий за даними бухгалтерського обліку |
79 "Фінансові результати" |
98 "Податки на прибуток" |
12 |
Списано на фінансовий результат витрати, понесені протягом звітного періоду у зв'язку із надзвичайними подіями |
79 "Фінансові результати" |
99 "Надзвичайні витрати" |
13 |
Відображено непокритий збиток звітного періоду |
44 "Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)" |
79 "Фінансові результати" |
14 |
Списано дохід, одержаний підприємством у звітному періоді внаслідок основної операційної діяльності |
70 "Доходи від реалізації" |
79 "Фінансові результати" |
15 |
Списано дохід, отриманий підприємством у звітному періоді внаслідок іншої операційної діяльності |
71 "Інший операційний дохід" |
79 "Фінансові результати" |
16 |
Списано дохід, одержаний підприємством у звітному періоді від інвестицій, що обліковуються за методом участі в капіталі |
72 "Дохід від участі в капіталі" |
79 "Фінансові результати" |
17 |
Списано дохід, одержаний підприємством у звітному періоді від іншої фінансової діяльності |
73 "Інші фінансові доходи" |
79 "Фінансові результати" |
18 |
Списано дохід, одержаний підприємством у звітному періоді від звичайної діяльності, яка не є фінансовою і операційною |
74 "Інші доходи" |
79 "Фінансові результати" |
19 |
Списано дохід, одержаний підприємством у звітному періоді внаслідок надзвичайних подій |
75 "Надзвичайні доходи" |
79 "Фінансові результати" |
Додаток Б
“01” вересня 2009 р.
ЛИСТ-ЗАМОВЛЕННЯ
Шановний пане Бакаленко Юрій Олександрович
Прошу Вас призначити проведення аудиторської перевірки на ТОВ «Вікторія», яка повинна відповідати наступним вимогам:
1. Масштаб:
за період з “1” січня 2008 р. по “1” січня 2009 р.
перевірити правильність складання фінансових результатів і їх достовірність.
в електронній формі.
фактична;
документальна.
ТОВ «Вікторія».
з “13” жовтня 2009 р. по “13” листопада 2009 р.
З повагою,
Генеральний директор Вікінг Г.М. _______________
Додаток В
Лист-згода
Аудиторська фірма «Еталон» згодна провести аудиторську перевірку ТОВ «Вікторія» згідно вказаного Вами завдання та за умови надання необхідних документів за вказаний Вами період.
З метою визначення обсягу робіт, програми та укладення договору просимо Вас надіслати завдання на проведення аудиту та вказати період перевірки.
З повагою, Директор
Аудиторської фірми «Еталон» Бакаленко Ю.О. __________
Додаток Г
Договір на проведення аудиту фінансових результатів
м. Біла Церква 24.09.2009 р.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Вікторія» (надалі іменується «Замовник») в особі Генерального директора Вікінга Григорія Михайловича, що діє на підставі Статуту, з однієї сторони, та Аудиторської фірми «Еталон» (надалі іменується «Виконавець»), в особі Директора Бакаленка Юрія Олександровича (сертифікат серії А № 002310 від 05.07.2008 р., рішення № 123), що діє на підставі Статуту, Свідоцтва про включення до Реєстру суб'єктів аудиторської діяльності № 2150 від 17.05.2006 р., з другої сторони, уклали цей договір про наведене нижче відповідно до правових норм Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, Закону України «Про аудиторську діяльність» та іншого чинного законодавства України.
1. Предмет договору
1.1 Замовник доручає, а Виконавець бере на себе зобов`язання здійснити аудиторську перевірку фінансових результатів Замовника у відповідності до вимог чинного законодавства України.
1.2 Аудиторська перевірка охоплює діяльність Замовника, результати якої відображені у його звітності, за період з 1 січня 2008 р. по 31 грудня 2008 р.
1.3 Початок робіт 13 жовтня 2009 р. закінчення 13 листопада 2009 р.
1.4 Мета аудиту - висловлення незалежної професійної думки у формі аудиторського висновку.
1.5 Масштаб аудиту - перевірка буде здійснюватися шляхом застосування процедур отримання достатніх аудиторських свідчень за національними (та міжнародними стандартами аудиту) в повному обсязі, необхідному для формування аудиторського висновку (незалежної професійної думки).
Надана Замовником інформація а також отримані в ході перевірки дані будуть тестуватися на наявність та одночасно на відсутність суттєвих (матеріальних) розбіжностей між показниками звітності та даними бухгалтерського обліку Замовника.
2. Зобов`язання сторін
2.1.Виконавець в ході перевірки та по її результатам зобов`язаний:
- дотримуватися вимог чинного законодавства України, Національних (або Міжнародних нормативів аудиту, Кодексу професійної етики аудитора України;
- уникати прилюдної оцінки дій посадових осіб Замовника або його персоналу, власників (учасників) та не використовувати ім`я Замовника і закриті за його рішенням данні в засобах масової інформації;
- зберігати комерційну таємницю відносно отриманої в ході перевірки інформації;
- не вступати в комерційні відносини з клієнтами Замовника;
- дотримуватися доброзичливості і нейтральності до персоналу Замовника та до його діяльності в цілому;
- повідомляти керівництво Замовника про суттєві невідповідності (відхилення) безпосередньо після їх виявлення та ідентифікації в ході перевірки;
- не отримувати від Замовника його продукцію, роботи або послуги до та в ході аудиторської перевірки.
2.2 Замовник в ході перевірки та по її результатам зобов`язаний:
- забезпечити Виконавцю доступ до будь-якої інформації, потрібної останньому для виконання робіт за цим договором;
- сприяти отриманню в разі потреби інформації в будь-яких третіх осіб;
- своєчасно та у будь-якому обсязі надавати Виконавцю усі необхідні йому для перевірки данні, регістри обліку, звітність, адміністративні та інші документи;
- не втручатися в методику перевірки, організацію роботи персоналу Виконавця та відмовитися від тиску на Виконавця з метою зміни його професійної думки;
- своєчасно прийняти та сплатити роботу Виконавця по цьому договору у відповідності з його умовами.
3. Порядок здачі і прийому результатів робіт
3.1 Результатом робіт по цьому Договору сторони визначають незалежне професійне судження Виконавця про відповідності звітності Замовника вимогам облікової політики, та вимогам чинного законодавства з питань бухгалтерського обліку та фінансової звітності.
3.2 Результат робіт за цим Договором приймається Замовником у формі аудиторського висновку незалежно від його виду (позитивне, умовно-позитивне, негативне, відмова від видачі заключення) у друкованому вигляді складеному у відповідності до вимог Національних нормативів аудиту ( або інших вимог спеціальних органів, наприклад ДКЦПФРУ, НБУ тощо).
3.3 В ході робіт та по їх завершенню Виконавець знайомить Замовника з попередніми результатами перевірки (попередні висновки). Попередні висновки є неофіційними. Вони можуть обговорюватися Замовником та Виконавцем за залученням третіх осіб. По закінченню терміну дії договору (або раніше) Виконавець у 3-х денний термін надає Замовнику офіційний текст аудиторського заключення (висновку) скріплений печаткою Виконавця. Заключення (висновок) передається у друкованому виді в одному екземплярі. Другий екземпляр зберігається у Виконавця на протязі 3 років.
3.4 Аудиторська гарантія. Під аудиторською гарантією сторони розуміють надійність суджень (незалежної професійної думки) Виконавця з предмету цього договору для Замовника та третіх осіб. Абсолютна аудиторська гарантія згідно Національних нормативів аудиту не надається.
3.5 В разі незгоди Замовника з видом висновку або його окремим положеннями, суперечки з цього приводу вирішуються в судовому порядку. При цьому Замовник зобов`язаний повідомити письмово Виконавця про незгоду з висновком.
4.Вартість робіт та порядок розрахунків
4.1 За виконання робіт за цим договором Замовник сплачує Виконавцю винагороду у розмірі 12000 гривень з ПДВ, ПДВ 2000 грн.
4.2 Оплата здійснюється виключно у національній валюті України та в безготівковій формі.
4.3 Замовник авансує виконавцям у розмірі 10% вартості робіт за цим договором на протязі 3-х днів з дати підписання договору.
4.4 Оплата роботи Виконавця здійснюється Замовником незалежно від характеру аудиторського висновку ( позитивний, умовно-позитивний, негативний. Відмова від висновку) у відповідності до умов п. 2.1-2.2 цього договору.
5. Права сторін
5.1 Кожна з сторін цього договору має право припинити його дію. Для цього одна з сторін повинна письмово сповістити іншу про наміри припинити роботи за цим договором з обґрунтованим поясненням свого рішення. При цьому таке повідомлення сторона - ініціатор припинення дії договору зобов`язана здійснити повідомлення другої сторони не пізніше ніж в 3 дні після початку робіт. Якщо цей термін буде порушено, то сторона - ініціатор припинення дії договору виплачує іншій стороні договору компенсацію у розмірі 25% від загальної вартості робіт за п. 2.1 цього договору.
5.2.1 За письмовою згодою сторони можуть припинити дію цього договору без взаємних фінансових (матеріальних) компенсацій.
6. Відповідальність сторін
6.1 Відповідальність Виконавця регламентується статтями 22-26, а відповідальність Замовника статтями 28-30 Закону України “Про аудиторську діяльність”, іншим чинним законодавством України.
6.2 Замовник та Виконавець несуть відповідальність за дотримання своїх зобов`язань (розділ 2) викладених в цьому договорі.
6.3 За неякісне виконання взятих на себе зобов`язань по цьому договору Виконавець та Замовник несуть матеріальну відповідальність згідно вимог чинного законодавства, а суперечки між ними вирішуються в судовому порядку.
7. Інші особливі умови
7.1 Замовник додатково несе відповідальність за достовірність наданої Виконавцю інформації, її повноту, точність та правильність оформлення (юридичну силу); за виявленні в ході перевірки відхилення від вимог чинного законодавства, облікової політики та методології обліку; за фінансові результати та за звітність по ним; за початкові залишки на рахунках бухгалтерського обліку та показники звітності які не перевірялися до цієї перевірки або перевірялися іншими аудиторами; за невиконання пропозицій аудиторів по усуненню виявлених невідповідностей (відхилень, помилок, тощо).
7.2 В зв`язку з сутністю перевірки та притаманних аудиту обмежень, існує імовірність і можливість того, що окремі, навіть суттєві відхилення (помилки, відмінності, тощо) можуть бути не виявлені в ході перевірки, за що у відповідності до Національних нормативів аудиту Виконавець відповідальності не несе.
8. Реквізити сторін
Виконавець Замовник
ТОВ Аудиторська фірма " Еталон " ТОВ "Вікторія"
09100, Київська область, 09100, м. Біла Церква
м. Біла Церква, вул. Гагаріна, 18 вул. Леваневського, 132
офіс № 23. тел. 8(04463) 5 34 20
Тел. 8(04463) 5 15 42
Додаток Д
Аудиторська фірма «Еталон»
Підприємство «Вікторія»
Період перевірки: з 13 вересня по 13 жовтня 2009 р.
ПРОГРАМА АУДИТУ ФІНАНСОВОЇ ЗВІТНОСТІ
Мета аудиту фінансової звітності:
№ |
Перелік аудиторських процедур |
Виконавець |
Індекс робочого документа |
Примітки |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
І. Баланс |
||||
1. |
Перевірка наданого балансу на арифметичну точність |
Іванов Ю.В |
2.1.1 |
- |
2. |
З'ясування відповідності залишків у головній книзі даним балансу (на підставі робочих документів по інших розділах аудиту) |
Іванов Ю.В. |
2.1.2 |
- |
3. |
Перевірка відповідності залишків на початок звітного року залишкам на кінець минулого року |
Іванов Ю.В |
2.1.3 |
- |
4. |
У разі зміни залишків внаслідок виправлення помилок минулих періодів - ретельна перевірка характеру помилок, їх впливу на звітність, контроль адекватності внесених змін |
Костюченко С.М. |
2.1.4 |
- |
5. |
Складання пробного балансу на кінець звітного періоду та порівняння його з наданим на перевірку |
Костюченко С.М. |
2.1.5 |
- |
6. |
Визначення тимчасових та постійних різниць |
Костюченко С.М. |
2.1.6 |
- |
7. |
Розрахунок відстрочених податкових активів або зобов'язань |
Костюченко С.М. |
2.1.7 |
- |
8. |
Порівняння розрахованих відстрочених податкових активів або зобов'язань з даними підприємства |
Миколайчук А.В. |
2.1.8 |
- |
9. |
Складання переліку коригуючих бухгалтерських записів |
Миколайчук А.В. |
2.1.9 |
- |
10. |
Складання переліку виправлень залишків за балансовими рахунками |
Миколайчук А.В. |
2.1.10 |
- |
11. |
Оцінка різниць, виявлених аудитором |
2.1.11 |
- |
|
ІІ. Звіт про фінансові результати |
||||
1. |
Перевірка звіту на арифметичну точність. |
Іванов Ю.В |
2.2.1 |
- |
2. |
Складання пробного звіту про фінансові результати (на підставі робочих документів по інших розділах аудиту) |
Іванов Ю.В |
2.2.2 |
- |
3. |
Порівняння пробного звіту про фінансові результати з наданим на перевірку та аналіз відхилень. |
Іванов Ю.В |
2.2.3 |
- |
4. |
Перевірка розрахунку прибутковості акцій |
Іванов Ю.В |
2.2.4 |
- |
5. |
Перевірка відповідності даних звіту про фінансові результати даним за відповідний період минулого року |
Іванов Ю.В |
2.2.5 |
- |
6. |
У разі зміни показників внаслідок виправлення помилок минулих періодів - ретельна перевірка характеру помилок, їх впливу на звітність, контроль адекватності внесених змін |
Іванов Ю.В |
2.2.6 |
- |
7. |
Узгодження показників звіту про фінансові результати з даними балансу |
Іванов Ю.В |
2.2.7 |
- |
ІІІ. Звіт про рух грошових коштів |
||||
1. |
Перевірка звіту на арифметичну точність |
Костюченко С.М. |
2.3.1 |
- |
2. |
Перевірка правильності класифікації статей звіту |
Костюченко С.М. |
2.3.2 |
- |
3. |
Узгодження показників звіту про рух грошових коштів з показниками інших форм фінансової звітності |
Костюченко С.М. |
2.3.3 |
- |
ІV. Звіт про власний капітал |
||||
1. |
Перевірка звіту на арифметичну точність |
Миколайчук А.В. |
2.4.1 |
- |
2. |
Перевірка достовірності статей звіту про власний капітал (на підставі робочих документів по інших розділах аудиту) |
Миколайчук А.В. |
2.4.2 |
- |
3. |
Узгодження показників звіту про власний капітал з показниками інших форм фінансової звітності |
Миколайчук А.В. |
2.4.3 |
- |
V. Примітки до фінансових звітів |
||||
1. |
Перевірка приміток на арифметичну точність |
Іванов Ю.В |
2.5.1 |
- |
2. |
Узгодження показників у примітках з показниками інших форм фінансової звітності |
Іванов Ю.В |
2.5.2 |
- |
3. |
Аналіз розкриття приміток до фінансових звітів |
Іванов Ю.В |
2.5.3 |
- |
VІ. Завершуючий етап |
||||
1. |
Зведення даних про відхилення у наданих формах фінансової звітності |
Миколайчук А.В. |
2.6.1 |
- |
2. |
Аналіз відхилень з позицій прийнятого рівня суттєвості |
Миколайчук А.В. |
2.6.2 |
- |
3. |
З'ясування змісту протоколів зборів після дати балансу на предмет вивчення подій після дати балансу |
Миколайчук А.В. |
2.6.3 |
- |
4. |
Формування висновку про достовірність наданої ЗВІТНОСТІ |
Іванов Ю.В |
2.6.4 |
- |
Виконав __________________
Перевірив _________________
Додаток Е
АУДИТОРСЬКИЙ ВИСНОВОК
незалежної Аудиторської фірми у вигляді
товариства з обмеженою відповідальністю «Еталон»
за результатами аудиторської перевірки річної фінансової звітності
Товариства з обмеженою відповідальністю
«Вікторія»
станом на кінець дня 31 грудня 2008 року
№ 368
«13» листопада 2009 року м. Київ
Цей «Аудиторський висновок» адресується :
Товариства з обмеженою відповідальністю «Вікторія»
Ми провели аудиторську перевірку річної фінансової звітності Товариства з обмеженою відповідальністю «Вікторія» (далі ТОВ «Вікторія», підприємство) станом на кінець дня 31 грудня 2008 року, а саме: Балансу, Звіту про фінансові результати, Звіту про рух грошових коштів, Звіту про власний капітал, складених станом на кінець дня 31 грудня 2008 року, а також Приміток до звітів (далі річна фінансова звітність, фінансові звіти), які додаються.
Відповідальність управлінського персоналу за фінансові звіти.
Управлінський персонал несе відповідальність за підготовку та достовірне представлення інформації у фінансових звітах у відповідності до Національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку, нормативно-правових актів України. Відповідальність управлінського персоналу охоплює розробку, впровадження та використання внутрішнього контролю стосовно підготовки та достовірного представлення фінансових звітів, які не містять суттєвих викривлень внаслідок шахрайства або помилки, вибір та застосування відповідної облікової політики, а також облікових оцінок, які відповідають обставинам.
Відповідальність аудитора.
Нашою відповідальністю є надання висновку щодо цих фінансових звітів на основі результатів нашої аудиторської перевірки. Ми провели аудиторську перевірку у відповідності до вимог Міжнародних стандартів аудиту, надання впевненості та етики, що прийняті як Національні стандарти аудиту згідно з рішенням Аудиторської палати України (протокол № 122 від 18 квітня 2003 року).
Ці стандарти вимагають від нас дотримання етичних вимог, а також планування виконання аудиторської перевірки для отримання достатньої впевненості, що фінансові звіти не містять суттєвих викривлень.
Аудит передбачає виконання процедур, які направлені на отримання аудиторських доказів стосовно сум та інформації, яка розкрита у фінансових звітах. Вибір процедур базується на судженнях аудитора, включаючи оцінку ризику, суттєвого викривлення фінансової звітності внаслідок шахрайства або помилки. Виконуючи оцінку цих ризиків ми розглядали заходи внутрішнього контролю щодо підготовки та достовірного представлення фінансових звітів з метою розробки аудиторських процедур, що відповідають обставинам, а не з метою висловлення думки щодо ефективності внутрішнього контролю підприємства. Аудит включав також оцінку відповідності використання облікової політики, прийнятність облікових оцінок, зроблених управлінським персоналом, та загального представлення фінансових звітів.
Ми вважаємо, що отримали достатні та відповідні аудиторські докази для висловлення нашої думки.
З урахуванням поточної несприятливої економічної ситуації в Україні та відомих нам прогнозів стосовно загального спаду обсягів виробництва в 2009 році, наявності кризових явищ в окремих системоутворюючих галузях економіки України і, ми не можемо зробити висновок щодо сукупного впливу цих обставин (окремо або разом) на здатність підприємства продовжувати свою діяльність на безперервній основі. Управлінський персонал підприємства вважає, що розроблені та застосовані на підприємстві процедури та заходи щодо мінімізації впливу вищенаведених економічних обставин на діяльність підприємства протягом наступних дванадцяти місяців з дати складання фінансової звітності, є достатніми для забезпечення діяльності підприємства на безперервній основі.
На нашу думку, з урахуванням впливу на фінансові звіти питань, про які йдеться у попередніх параграфах, фінансова звітність в усіх суттєвих аспектах достовірно та повно подає фінансову інформацію про дійсний фінансовий стан Товариства з обмеженою відповідальністю «Вікторія» станом на кінець дня 31 грудня 2008 року, його фінансові результати, рух власного капіталу, рух грошових коштів за рік, що минув на зазначену дату, та відповідає вимогам законодавчих та нормативно - правових актів України щодо організації бухгалтерського обліку та звітності та Закону України «Про бухгалтерських облік та фінансову звітність в Україні».
Види діяльності підприємства
Звичайна
Надзвичайна
пераційна
Фінансова
Інвестиційна