Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
ВІДОКРЕМЛЕНИЙ ПІДРОЗДІЛ
НАЦІОНАЛЬНОГО УНІВЕРСИТЕТУ
БІОРЕСУРСІВ І ПРИРОДОКОРИСТУВАННЯ УКРАЇНИ
«БЕРЕЖАНСЬКИЙ АГРОТЕХНІЧНИЙ ІНСТИТУТ»
ПІДРОЗДІЛ «ПІДГОТОВКИ МОЛОДШИХ СПЕЦІАЛІСТІВ»
Циклова комісія спеціальних економічних дисциплін
МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ
для підготовки та написання курсових робіт
з дисципліни
«Економіка підприємства»
для студентів спеціальностей
5.03050901 «Бухгалтерський облік»
5.03050401 «Економіка підприємства»
денної форми навчання
ОКР «Молодший спеціаліст»
Бережани 2012
Тернова І.В. Методичні рекомендації для підготовки та написання курсових робіт для підготовки та написання курсових робіт з дисципліни «Економіка підприємства» для студентів спеціальностей 5.03050901 «Бухгалтерський облік», 5.03050401 «Економіка підприємства» денної форми навчання ОКР «Молодший спеціаліст» - Бережани: БАТІ, 2012
Рецензенти: Христенко Г. М., к. е. н. доцент кафедри аграрної
економіки та агробізнесу ВП НУБіП України
«Бережанський агротехнічний інститут»
Замора О.І., к. е. н. доцент кафедри аграрної
економіки та агробізнесу ВП НУБіП України
«Бережанський агротехнічний інститут»
Методичні рекомендації містять пояснювальну записку та усі вимоги до написання, теми курсових робіт, а також список рекомендованої літератури.
Обговорено і затверджено
на засіданні циклової комісії
спеціальних економічних дисциплін
протокол № ____ від _________р.
ЗМІСТ
ВСТУП………………………………………………………………….…………..4
1. МЕТА ТА ЗАВДАННЯ КУРСОВОЇ РОБОТИ………………….…………..…5
2. ВИБІР ТЕМИ КУРСОВОЇ РОБОТИ…………………………………….……..6
3. ПІДБІР ЛІТЕРАТУРНИХ ДЖЕРЕЛ ТА ІНШИХ ІНФОРМАЦІЙНО-СТАТИСТИЧНИХ ДЖЕРЕЛ………………………………………………….….6
4. ВИБІР ОБЄКТУ ДОСЛІДЖЕННЯ………………………………………..…...7
5. ЗМІСТ І СТРУКТУРА КУРСОВОЇ РОБОТИ……………………………...…..7
6. ОФОРМЛЕННЯ КУРСОВОЇ РОБОТИ……………………………………......9
6.1. Загальні вимоги……...………………………………………….………….9
6.2. Нумерація сторінок, розділів та підрозділів.…………...…………..…….10
6.3. Графічний матеріал ……………………………………….....……...……..11
6.4. Таблиці…………………...…………………………………...…………….12
6.5. Формули…………………………………….…………………...………….12
6.6. Загальні правила цитування та посилання на використані джерела ……13
6.7. Оформлення списку використаних джерел………………………………14
6.8. Додатки…………………………………………………..…….…………...14
7. ПОДАННЯ ТА ЗАХИСТ КУРСОВОЇ РОБОТИ…………………………......15
СПИСОК РЕКОМЕНДОВАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ………………………….……..16
ДОДАТКИ…...….…………………………………………………………..…......20
ВСТУП
Досягнення конкурентоздатності виробництва потребує опрацювання і прийняття всебічного аргументованих рішень всіх процесів, повязаних з виробничо-господарською діяльністю підприємств народного господарства. В сучасних умовах розвитку ринкових відносин в Україні постійно зростають вимоги до рівня підготовки менеджерів-економістів. В процесі вивчення такої дисципліни як “Економіка підприємства” відбувається системне формування студента економіста як майбутнього фахівця, який здатний приймати участь в створенні підприємства та управлінні ним. Цьому підпорядкована вся система форм і методів навчання лекції, семінарські і практичні заняття, самостійна робота, навчальна практика та курсове проектування. Кожна з цих форм вирішує власні, однак взаємоповязані завдання.
Сучасні фахівці повинні знати економічні умови діяльності підприємства, механізм розширеного відтворення його ресурсів, методологію формування витрат і ціноутворення, а також вміти самостійно вибирати напрями і способи раціонального використання наявних ресурсів та інвестицій, розробляти
різноманітні проекти і сприяти їх реалізації в сучасних умовах виробництва.
Тому особливу увагу необхідно приділяти правильній організації навчального процесу, розвитку навиків самостійного мислення. Важливою формою набуття навиків самостійної наукової роботи є написання студентських дослідницьких, в тому числі, курсових робіт.
Виконання курсової роботи з дисципліни є завершальним етапом вивчення курсу “Економіка підприємства”. Це має сприяти закріпленню отриманих теоретичних знань.
Курсова робота є свідченням вміння студентів самостійно збирати, опрацьовувати інформацію стосовно обраної теми, обєктивно оцінювати результати виробничо-комерційної діяльності підприємства, виявляти невикористані резерви підвищення конкурентоспроможності підприємств та
приймати самостійні рішення з практичних питань в умовах формування ринкового середовища.
У процесі виконання курсової роботи студенти зобовязані продемонструвати набуті теоретичні знання, вміння поєднати їх з практикою виробничо-комерційної діяльності підприємства незалежно від форми господарювання, враховуючи особливості ринкового механізму, особливості розподілу та використання фінансових і матеріальних ресурсів, використання кадрів та організації праці на підприємстві, прогнозувати економічну ситуацію, опрацьовувати та приймати управлінські рішення з урахуванням вимог ринку. Вирішення цих завдань потребує певних знань у методичних підходах щодо виконання курсової роботи.
Пропоновані методичні рекомендації висвітлюють зміст і методику виконання курсової роботи студентами, містять завдання щодо її виконання,
визначають порядок опрацювання літературних джерел, економічної інформації досліджуваних підприємств та порядок оформлення курсової роботи, визначають окремі етапи виконання роботи.
1. МЕТА ТА ЗАВДАННЯ КУРСОВОЇ РОБОТИ
Курсова робота з дисципліни “ Економіка підприємства ” є важливим етапом у вивченні програмного матеріалу з цієї дисципліни. Курсова робота є однією з найефективніших форм самостійної роботи студентів. Згідно з Положенням про організацію навчального процесу у вищих навчальних закладах України курсова робота виконується з метою закріплення, поглиблення і узагальнення знань, одержаних студентами за час навчання, та їх застосування до комплексного вирішення конкретного фахового завдання.
Курсова робота як важлива форма навчального процесу покликана навчити майбутнього фахівця самостійно узагальнювати й аналізувати інформаційні джерела (монографії, підручники, навчальні посібники, публікації періодичної преси), статистичні і практичні матеріали, що характеризують економічні процеси на різних рівнях господарювання.
Мета курсової роботи одержання студентами самостійних практичних навиків з економічних питань і розвитку підприємств, а також застосування їх у науково-дослідницькій роботі для більш поглибленого вивчення окремих
сторін виробничого процесу у підприємстві. Курсова робота свідчить про рівень того як студент застосовує знання, набуті на лекційних і практичних заняттях з предмету “Економіка підприємства”.
Написання курсової роботи є важливою умовою підвищення рівня економічних знань студентів. Вона передбачає самостійне закріплення та розширення теоретичних та практичних знань, які студенти одержують в процесі вивчення курсу; дозволяє показати вміння студента володіти методологією та методикою економічного аналізу і на цій основі самостійно розробляти вивчені економічні питання, доповнюючи їх своїми висновками та пропозиціями практичного характеру щодо використання резервів аграрного виробництва. Методика такої роботи підвищує професійний рівень підготовки майбутніх спеціалістів.
Цей вид навчальної роботи сприяє більш глибокому засвоєнню курсу економіки підприємства, а також, з одного боку, поглибленню знань з суміжних дисциплін, з іншого, охопленню всієї сукупності знань з відповідної теми. Виконання курсової роботи зобовязує студента вивчити актуальні питання вибраної наукової проблеми.
Основними завданнями курсової роботи є:
систематизація, закріплення, розширення і використання здобутих в університеті теоретичних і практичних знань з економіки підприємства;
розвиток навиків самостійної роботи з літературними джерелами, нормативними і методичними документами, фактичним матеріалом;
оволодіння методами аналізу з використанням таблиць, графіків, схем, діаграм та інших графічних рисунків, набуття навиків виконання економічних розрахунків і практичного вирішення конкретних економічних задач;
вміння виявляти резерви розвитку підприємства чи його окремих галузей;
логічно та послідовно формулювати правильні узагальнення, висновки та пропозиції на прикладі конкретного підприємства.
Курсова робота носить аналітичний і практичний характер, виконується на матеріалах літературних джерел і фактичних документів підприємств.
До курсової роботи ставляться наступні вимоги:
робота повинна бути написана студентом самостійно і відзначатись критичним підходом до матеріалу, що використовується в ній;
матеріал має бути конкретним і містити фактичні дані;
робота має відзначатись комплексним системним підходом до вирішення поставлених задач, використання методів системного аналізу.
В курсовій роботі студент повинен продемонструвати не тільки глибокі
теоретичні знання в галузі економіки підприємства і практичні навики вирішення економічних задач, а й вміння творчо мислити, здатність до дослідницької роботи. Це буде спонукати студентів слідкувати за спеціальною літературою, яка стосується вибраної теми, критично використовувати висновки та пропозиції окремих авторів, проводити паралелі до вимог життя, практики, порівнювати свої дослідження та висновки з іншими, наведеними науково-дослідними установами.
2. ВИБІР ТЕМИ КУРСОВОЇ РОБОТИ
Тему курсової роботи студент вибирає самостійно з тематики, рекомендованої циклової комісії спеціальних економічних дисциплін, обґрунтовує її актуальність з урахуванням завдань, що стоять перед сільськогосподарським виробництвом та агропромисловим комплексом у цілому в умовах ринкової економіки. В окремих випадках за згодою керівника і завідувача кафедри студент може взяти (якщо для цього є достатнє обґрунтування) іншу тему, що не входить до переліку рекомендованих. При цьому враховується науковий і практичний інтерес студента, викликаний роботою в наукових гуртках, опрацюванням спеціальної літератури, досвідом і характером роботи на підприємстві.
Після вибору теми курсової роботи і погодження її з керівником студент починає вивчення літературних джерел.
3. ПІДБІР ЛІТЕРАТУРИ ТА ІНШИХ ІНФОРМАЦІЙНО-СТАТИСТИЧНИХ ДЖЕРЕЛ
На цьому етапі студент підбирає і складає список літературних джерел відповідно до теми курсової роботи. Для цього необхідно використати каталог бібліотеки та бібліографічні посібники. Вивчення літератури рекомендується розпочинати з ґрунтовного вивчення відповідних розділів підручника і навчального посібника, законів України з питань розвитку сільського господарства, агропромислового комплексу, праць економістів-аграрників (монографії, статті) і нормативних довідників.
Літературні джерела дають можливість познайомитись з науковими дослідженнями з даної проблеми й обґрунтувати методику виконання курсової роботи, а також сформулювати пропозиції щодо раціонального використання виробничих ресурсів сільськогосподарських підприємств.
Вивчення наукової літератури активізує самостійну роботу, розширює і поглиблює пізнавальні інтереси студентів, сприяє залучення їх у різні форми творчої діяльності. З літературних джерел необхідно виписувати окремі положення або коротко формулювати їх суть і розподіляти ці записи відповідно до глав курсової роботи. Тому визначення окремих положень і категорій, цитати, таблиці та нотатки з монографій або статей слід заносити на картки, відмічаючи розділи роботи, в яких вони будуть використані.
4. ВИБІР ОБЄКТУ ДОСЛІДЖЕННЯ
Обєкт дослідження студент обирає самостійно. Ним може бути будь-яке підприємство. При цьому оптимальним варіантом є вибір підприємства, на базі якого студент проходить виробничу практику та яке є базовим обєктом дослідження для виконання курсової роботи, або підприємство, що є місцем постійної роботи студента.
5. ЗМІСТ І СТРУКТУРА КУРСОВОЇ РОБОТИ
План курсової роботи включає найважливіші питання, що відображають зміст теми: суть даної проблеми і методика її дослідження, організаційно-економічні умови підприємства, динаміка розвитку та досягнутий рівень економічної ефективності сільськогосподарського виробництва, а також шляхи її підвищення.
План роботи будується за логічною послідовністю. Кожне наступне положення необхідно органічно пов'язувати з попереднім, щоб усі питання забезпечили проведення єдиного і цілісного дослідження. Формулюються питання плану курсової роботи коротко і конкретно. При цьому виділяються теоретичні та методичні питання з економіки сільського господарства, аналітична частина дослідження, а також обґрунтовуються шляхи підвищення економічної ефективності виробництва.
Збір, опрацювання й аналіз статистичного матеріалу здійснюється в певному порядку: спочатку складаються робочі таблиці з необхідною інформацією за досліджувані роки, потім розробляються синтетичні таблиці та здійснюється їх аналіз.
Розрахунки потрібно виконувати на основі фактичних матеріалів. Їх результати мають підтверджувати висновки і бути органічно повязані зі змістом усієї роботи. Розрахунки можуть бути виконані на основі матеріалів сільськогосподарського підприємства. Вихідні дані потрібно виписувати на бланках статистичної звітності (форма № 50-сг (річна) «Основні економічні показники роботи сільськогосподарських підприємств», форма №1 «Баланс», форма №2 «Звіт про фінансові результати», форма №3 «Звіт про рух грошових коштів», форма №4 «Звіт про власний капітал», форма №5 «Примітки до річної фінансової звітності».
За своєю будовою курсова робота, незалежно від теми, складається з таких структурних елементів:
Титульна сторінка 1 с.;
Завдання на курсову роботу 1 с.;
Зміст 1 с.;
Вступ 2 с.;
Розділ 1. Науково-теоретичні основи проблем, що вивчаються (огляд літератури) 79 с.;
Розділ 2. Організаційно-економічна характеристика обєкту дослідження, зміст і результати проведеного дослідження, спеціальна,
аналітична частина 1618 с.;
Розділ 3. Проектний розділ, який містить напрями і перспективи вирішення проблеми 1618 с.;
Висновки 23 с.;
Список використаних джерел;
Додатки.
Загальний обсяг курсової роботи становить 4550 сторінок компютерного набору без врахування списку використаних джерел і додатків.
Титульний аркуш є першою сторінкою курсової роботи і розміщується на обкладинці курсової роботи. Він повинен бути написаний стандартним шрифтом (14 розміру) або віддрукований на компютері відповідно до рекомендованої форми (Додаток В).
Завдання для виконання курсової роботи заповнюється студентом після
вибору теми курсової роботи та інформаційної бази (обєкту дослідження); затвердження плану та встановлення календарних строків для написання окремих підрозділів. Завдання на курсову роботу оформляють на стандартному бланку (Додаток Г) і підписують студент і керівник.
Зміст подають на початку курсової роботи. У ньому послідовно перераховуються найменування розділів, підрозділів. Зміст повинен включати в себе всі заголовки, які є в тексті, та номера сторінок, де розміщений кожен з них.
У всіх структурних складових основної частини наводиться огляд літератури з даної теми, аналітичний огляд обєкта дослідження, виклад методики дослідження, аналіз і узагальнення результатів дослідження.
У вступі обґрунтовують актуальність обраної теми, мету і зміст поставлених завдань, формулюють обєкт дослідження. Вступ має містити такі компоненти:
актуальність теми де визначається проблема та її сутність, обґрунтовується доцільність написання роботи;
мета і завдання дослідження формується мета та виділяються ті завдання, які потрібно вирішити для досягнення мети;
обєкт та предмет дослідження обєкт це процес або явище, що породжує проблемну ситуацію і обране для вивчення (підприємство, група підприємств, галузь і т.д.), предмет дослідження це частина обєкта та сфера його діяльності, на яку спрямовано основну увагу дослідника. Предмет дослідження міститься в межах обєкта;
методи дослідження як інструмент знаходження фактичного матеріалу.
Висновки і пропозиції. Висновки є логічним підсумком досліджень. У цьому розділі студенти мають підвести короткі підсумки дослідження таким чином, щоб не читаючи основного тексту, можна було б зрозуміти сутність роботи. Для цього слід в декількох словах нагадати про актуальність обраної теми, розкрити в загальних рисах загальнотеоретичні проблеми, перерахувати основні напрямки дослідження, його основні результати, зазначити конкретні шляхи усунення виявлених недоліків, вирішення проблем із зазначенням очікуваного економічного ефекту від таких пропозицій. У висновках необхідно наголосити на якісних та кількісних показниках здобутих результатів, обґрунтувати достовірність результатів, викласти рекомендації щодо їх використання.
Основні вимоги до цієї частини роботи: висновки мають бути чіткими, короткими, пронумерованими, щоб відповідно до них можна було б скласти уяву про зміст роботи.
Список використаних джерел закінчує виклад тексту роботи. У нього включають тільки ті видання, що дійсно були вивчені і використані в процесі підготовки роботи: законодавчі документи, постанови Уряду з питань економічної реформи, монографії, статті в періодичній пресі і т.д. Список використаної літератури повинен включати певну кількість найменувань по нормативно-правовій базі, а також інші джерела.
Звітні, планові матеріали, документи первинного бухгалтерського обліку та звітності у список використаної літератури не включаються.
Додатки в роботі є обовязковими. Вони можуть бути включені у випадку наявності допоміжного матеріалу до основного змісту роботи, що підтверджує окремі положення, висновки, пропозиції. До них відносяться фінансова звітність досліджуваного обєкта, проміжні розрахунки, таблиці додаткових цифрових даних, формули, розрахунки, результати рішень задачі на компютері. В тексті роботи на додатки робляться обовязково посилання.
6. ОФОРМЛЕННЯ КУРСОВОЇ РОБОТИ
6.1. Загальні вимоги
Курсова робота має бути виконана та оформлена з дотриманням усіх технічних вимог. Текст роботи має бути надрукований на одному боці аркуша білого паперу формату А4 (210 х 297) з дотриманням таких вимог:
Текстовий редактор МS Word 98-2003
Шрифт основного тексту Times New Roman
Розмір шрифту (кегель) 14
Відстань між рядками Format / Paragraph / Exactly / 20 (Формат / Абзац / Інтервал / Полуторний).
Поля тексту: текст роботи необхідно друкувати залишаючи поля таких розмірів: ліве 30 мм, праве 15 мм, верхнє та нижнє 20 мм. Рядків на сторінці 2830
Нумерація сторінок праворуч зверху, без крапки вкінці. На титульній
сторінці номер не ставиться. До загальної нумерації входять також додатки та список використаної літератури.
Роздруковані на ЕОМ програмні документи повинні відповідати формату
А4 (мають бути розрізаними), їх включають до загальної нумерації сторінок курсової роботи і розміщують, як правило, в додатках.
Текст основної частини курсової роботи поділяють на розділи, підрозділи,
пункти.
Заголовки структурних частин курсової роботи “ЗМІСТ”, “ПЕРЕЛІК УМОВНИХ СКОРОЧЕНЬ”, “ВСТУП”, “РОЗДІЛ”, “ВИСНОВКИ”, “СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ”, “ДОДАТКИ” друкують великими літерами симетрично до тексту.
Заголовки підрозділів друкують маленькими літерами (крім першої великої) з абзацного відступу. Крапку в кінці заголовка не ставлять. Якщо заголовок складається з двох або більше речень, їх розділяють крапкою. Заголовки пунктів друкують маленькими літерами (крім першої великої) з абзацного відступу в розрядці в підбір до тексту. В кінці заголовка, надрукованого в підбір до тексту, ставиться крапка.
Відстань між заголовком (за винятком заголовка пункту) та текстом повинна дорівнювати 3 інтервалам.
Кожну структурну частину курсової роботи треба починати з нової
сторінки.
До загального обсягу курсової роботи не входять додатки, список використаних джерел, таблиці та рисунки, які повністю займають площу сторінки. Але всі сторінки зазначених елементів курсової роботи підлягають нумерації на загальних засадах.
6.2. Нумерація сторінок, розділів та підрозділів
Нумерацію сторінок, розділів, підрозділів, пунктів, рисунків, таблиць,
формул подають арабськими цифрами без знака №.
Першою сторінкою курсової роботи є титульний аркуш, який включають до загальної нумерації сторінок курсової роботи. На титульному аркуші номер сторінки не ставлять, на наступних сторінках номер проставляють у правому верхньому куті сторінки без крапки в кінці.
Такі структурні частини курсової роботи, як “ЗМІСТ”, “ВСТУП”, “ВИСНОВКИ”, “СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ” не мають порядкового номера. Звертаємо увагу на те, що всі аркуші на яких розміщені згадані структурні частини курсової роботи, нумерують звичайним чином. Не нумеруються лише їх заголовки, тобто не можна друкувати: “1.ВСТУП” або “Розділ 6. ВИСНОВКИ”. Номер розділу ставлять після слова “РОЗДІЛ”, після номера крапку не ставлять, потім з нового рядка друкують заголовок розділу.
Підрозділи нумерують у межах кожного розділу. Номер підрозділу складається з номера розділу і порядкового номера підрозділу, між якими ставиться крапка. В кінці номера підрозділу повинна стояти крапка, наприклад: “2.3.” (третій підрозділ другого розділу). Потім у тому ж рядку йде заголовок підрозділу.
Пункти нумеруються у межах кожного підрозділу. Номер пункту складається з порядкових номерів розділу, підрозділу, пункту, між якими ставиться крапка, наприклад: “1.3.2.” (другий пункт третього підрозділу першого розділу). Потім у тому ж рядку йде заголовок пункту. Пункт може не мати заголовка.
Ілюстрації (фотографії, креслення, схеми, графіки, карти) і таблиці необхідно подавати в курсовій роботі безпосередньо після тексту, де вони згадані вперше, або на наступній сторінці. Ілюстрації і таблиці, які розміщені на окремих сторінках курсової роботи, включаються до загальної нумерації сторінок. Таблицю, рисунок або креслення, розмір якого більше формату А4, враховують як одну сторінку і розміщують у відповідних місцях після згадування в тексті або у додатках.
Ілюстрації позначають словом “Рис.” і нумерують послідовно в межах
розділу, за винятком ілюстрацій, поданих у додатках.
Номер ілюстрації повинен складатися з номеру розділу і порядкового номера ілюстрації, між якими ставиться крапка. Наприклад: Рис.1.2. (другий рисунок першого розділу). Номер ілюстрації, її назва і пояснювальні підписи розміщуються послідовно під ілюстрацією. Якщо в курсовій роботі подано одну ілюстрацію, то її нумерують за загальними правилами.
Таблиці нумерують послідовно (за винятком таблиць поданих у додатках)
в межах розділу. В правому верхньому куті над відповідним заголовком таблиці розміщують надпис “Таблиця” із зазначенням її номера. Номер таблиці повинен складатися з номера розділу і порядкового номера таблиці, між якими ставиться крапка, наприклад: “Таблиця 1.2” (друга таблиця першого розділу).
Якщо в курсовій роботі одна таблиця, її нумерують за загальними правилами.
При переносі частини таблиці на інший аркуш (сторінку) слово “Таблиця” і номер її вказують лише один раз справа над першою частиною таблиці, над іншими частинами пишуть слова “Продовження табл.” і вказують номер таблиці, наприклад: “Продовження табл.1.2 ”.
Формули в курсовій роботі (якщо їх більше одної) нумерують у межах розділу. Номер формули складається з номера розділу і порядкового номера формули в розділі, між якими ставлять крапку. Номери формул пишуть біля
правого берега аркуша на рівні відповідної формули в круглих дужках, наприклад: (3.1) (перша формула третього розділу).
6.3. Графічний матеріал
Графічний матеріал рисунки (схеми, діаграми та ін.) розміщують у
роботі для встановленні властивостей або характеристики обєкта, а також для кращого розуміння тексту курсової роботи. На графічний матеріал мають бути посилання в тексті.
Графічний матеріал розміщують у роботі безпосередньо після тексту, де вони згадані вперше, або на наступній сторінці чи за необхідності у додатку.
За наявності в роботі таблиць, що доповнюють графічний матеріал, таблиці слід розміщувати після графічного матеріалу.
У разі потреби під графічним матеріалом розміщують пояснювальні дані. Слово “рис.” і назву подають після пояснювальних даних.
Графічний матеріал (за винятком графічного матеріалу додатків) слід нумерувати арабськими цифрами в межах розділу. Номер рисунка складається з номерів розділу та порядкового номера рисунка , відокремлених крапкою, наприклад рис. 1.1. Графічний матеріал кожного додатка позначають окремою нумерацією арабськими цифрами з додаванням перед цифрою позначення додатка, наприклад рис. В.З і т.д.
Рисунок (діаграму, схему), як правило, слід вміщувати на одній сторінці. Приклад оформлення рисунків подано за тематикою.
6.4. Таблиці
Таблиці застосовують для уточнення та зручності порівнювання
показників. Назва таблиці має точно відображати її зміст. Назву таблиці розміщують над таблицею, а слово “Таблиця” з номером праворуч над її назвою.
Заголовки граф повинні починатися з великих літер, підзаголовки з маленьких, якщо вони складають одне речення із заголовком, і з великих, якщо вони є самостійними. Висота рядків повинна бути не меншою 8 мм. Графу з порядковими номерами рядків до таблиці включати не треба.
Таблицю розміщують після першого згадування про неї в тексті, таким чином, щоб її можна було читати без повороту переплетеного боку курсової роботи або з поворотом за годинниковою стрілкою. Таблицю з великою кількістю рядків можна перенести на інший аркуш. При перенесенні таблиці на інший аркуш (сторінку) назву вміщують тільки над першою її частиною. Таблицю з великою кількістю граф можна ділити на частини і розміщувати
одну частиною над іншою в межах однієї сторінки. Якщо рядки або графи таблиці виходять за формат сторінки, то в першому випадку в кожній частині таблиці повторюють її головку, а в другому випадку боковик.
Якщо текст, який повторюється в графі таблиці, складається з одного слова, його можна заміняти лапками; якщо з двох або більше слів, то при першому повторенні його замінюють словами “Те ж”, а далі лапками. Ставити лапки замість цифр, марок, знаків, математичних і хімічних символів, які
повторюються не слід. Якщо цифрові або інші дані в якому-небудь рядку таблиці не подають, то в ньому ставлять прочерк.
6.5. Формули
При використанні формул необхідно дотримуватися певних правил. Найбільші, а також довгі і громіздкі формули, котрі мають у складі знаки
суми, добутку, диференціювання, інтегрування, розміщують на окремих рядках. Це стосується також і всіх нумерованих формул. Для економії місця кілька коротких однотипних формул, відокремлених від тексту, можна подати в одному рядку, а не одну під одною. Невеликі і нескладні формули, що не мають самостійного значення, вписують всередині рядків тексту.
Пояснення значень символів і числових коефіцієнтів треба подавати безпосередньо під формулою в тій послідовності, в якій вони дані у формулі. Значення кожного символу і числового коефіцієнта треба подавати з нового рядка. Перший рядок пояснення починають зі слова “де” без двокрапки.
Рівняння і формули треба виділяти з тексту вільними рядками. Вище і нижче кожної формули потрібно не менше одного вільного рядка. Якщо
рівняння не вміщується в один рядок, його слід перевести після знака рівності
(=) або після знаків плюс (+), мінус (-), множення (х) і ділення (:).
Нумерувати слід лише ті формули, на які є посилання у наступному тексті. Інші нумерувати не рекомендується.
Порядкові номери позначають арабськими цифрами в круглих дужках біля правого берега сторінки без крапок від формули. Номер, який не вміщується в рядку з формулою, переносять у наступний нижче формули. Номер формули при її перенесенні вміщують на рівні останнього рядка. Якщо формула знаходиться у рамці, то номер такої формули записують зовні рамки з правого боку навпроти основного рядка формули. Номер формули-дробу подають на рівні основної горизонтальної риски формули.
Номер групи формул, розміщених на окремих рядках і обєднаних
фігурною дужкою (парантезом), ставиться справа від вістря парантеза, яке знаходиться в середині групи формул і зверне в сторону номера.
Загальне правило пунктуації в тексті з формулами таке: формула входить до речення як його рівноправний елемент. Тому в кінці формули і в тексті перед ними розділові знаки ставляться відповідно до правил пунктуації.
Двокрапку у формулі ставлять лише у випадках, передбачених правилами пунктуації: а) у тексті перед формулою є узагальнююче слово; б) цього вимагає побудова тексту, що передує формулі.
6.6. Загальні правила цитування та посилання на використані джерела При написанні курсової роботи студент повинен давати посилання на джерела або матеріали окремі результати з яких наводяться в роботі, або на ідеях і висновках яких розроблюються проблеми, задачі, питання, вивченню яких присвячена курсова робота. Посилатися слід на останні видання публікації. На більш ранні видання можна посилатися лише в тих випадках,
коли в них наявний матеріал, який не включено до останнього видання.
Якщо використовуються відомості, матеріали з монографій, оглядових статей, інших джерел з великою кількістю сторінок, тоді в посиланні необхідно точно вказати номери сторінок, ілюстрацій, таблиць, формул з джерела, на яке дано посилання в курсовій роботі.
Посилання в тексті курсової роботи слід зазначати порядковим номером за переліком посилань, виділеним двома квадратними дужками, наприклад, [21, с.41], де 21 номер джерела за списком, с.41 сторінка, на якій міститься дана інформація. Якщо необхідно вказати кілька джерел [2, с.45; 43, с.52; 6, с.12]. Якщо автор коротко викладає чи аналізує інформацію подану в літературному джерелі на кількох сторінках [7, с.8-10].
Посилання на ілюстрації курсової роботи вказують порядковим номером ілюстрації, наприклад “…у формулі (2.1)”, “… на рис. 1.3”.
На всі таблиці курсової роботи повинні бути посилання в тексті, при цьому слово “таблиця” в тексті пишуть скорочено, наприклад: “…в табл. 1.2”.
У повторних посиланнях на таблиці та ілюстрації треба вказувати скорочено слово “дивитись”, наприклад: “див. табл. 1.3”.
Для підтвердження власних аргументів посиланням на авторитетне
джерело або для критичного аналізу того чи іншого друкованого твору слід наводити цитати. Науковий етикет вимагає точно відтворювати цитований текст, бо найменше скорочення наведеного витягу може спотворити зміст, закладений автором.
Загальні вимоги до цитування такі:
а) текст цитати починається і закінчується лапками і наводиться в тій граматичній формі, в якій він поданий у джерелі, із збереженням особливостей авторського написання. Наукові терміни запропоновані іншими авторами, не виділяються лапками, за винятком тих, що викликали загальну полеміку. У цих випадках використовується вираз “так званий”;
б) цитування повинно бути повним, без довільного скорочення авторського тексту і без перекручень думок автора. Пропуск слів, речень,
абзаців при цитуванні допускається без перекручень авторського тексту і позначається трьома крапками. Вони ставляться в будь якому місці цитати ( на початку, всередині, на кінці). Якщо перед випущеним текстом або за ним стояв розділовий знак, то він не зберігається;
в) кожна цитата обовязково супроводжується посиланням на джерело;
г) при непрямому цитуванні (переказі, викладенні думок автора своїми словами), що дає значну економію тексту, слід бути гранично точним у викладенні думок автора, коректним щодо оцінювання його результатів і давати відповідні посилання на джерело;
д) якщо необхідно виявити ставлення автора курсової роботи до окремих слів або думок з цитованого тексту, то після них у круглих дужках ставлять знак оклику або знак питання.
6.7. Оформлення списку використаних джерел
Список використаних джерел елемент бібліографічного апарату, котрий
містить бібліографічні описи використаних джерел і розміщується після висновків.
Бібліографічний опис складають безпосередньо за друкованим твором або виписують із каталогів і бібліографічних покажчиків повністю без пропуску будь-яких елементів, скорочення назв і та ін. Завдяки цьому можна уникнути
повторних перевірок, вставок пропущених відомостей.
Джерела можна розміщувати одним із таких способів:
1) у порядку появи посилань у тексті (найбільш зручний для користування);
2) в алфавітному порядку прізвищ перших авторів або заголовків;
3) у хронологічному порядку.
Відомості про джерела включені до списку, необхідно давати відповідно до вимог державного стандарту з обовязковим наведенням назв праць (Додаток Є).
6.8. Додатки
Додатки оформляються як продовження курсової роботи на наступних її
сторінках або у вигляді окремої частини (книги), розміщуючи їх у порядку появи посилань у тексті курсової роботи.
Якщо додатки оформлюються на наступних сторінках курсової роботи,
кожний такий додаток повинен починатися з нової сторінки. Додаток повинен мати заголовок, надрукований угорі малими літерами з першої великої симетрично відносно тексту сторінки. Посередині рядка над заголовком малими літерами з першої великої друкується слово “Додаток” і велика літера, що позначає додаток.
Додатки слід позначати послідовно великими літерами української абетки, за винятком літер Ґ, Є, З, І, Ї, Й, О, Ч, Ь, наприклад, додаток А, додаток Б і т. д. Один додаток позначається як додаток А.
При оформленні додатків окремою частиною (книгою) на титульному аркуші під назвою курсової роботи друкують великими літерами слово
“ДОДАТКИ”.
Ілюстрації, таблиці і формули, які розміщені в додатках, нумерують в межах кожного додатка, наприклад: таблиця Б.1 перша таблиця додатка Б; рис. Д.2 другий рисунок додатка Д; формула (А.1) перша формула додатка А.
7. ПОДАННЯ ТА ЗАХИСТ КУРСОВОЇ РОБОТИ
Завершену курсову роботу з підписом автора, із зазначенням дати її закінчення, після висновків студенти подають на кафедру циклової комісії спеціальних економічних дисциплін за місяць до початку сесії. Вона передається науковому керівнику на рецензування. У рецензії відзначаються позитивні сторони і недоліки роботи, допущена чи не допущена вона до захисту. Зразок рецензії наведений в додатку Н.
За результатами рецензування науковий керівник зобовязаний не пізніше десятиденного терміну з дня реєстрації роботи дати письмову рецензію. На
титульному аркуші науковий керівник робить позначку “До захисту”, “Доопрацювати” або “Переробити”, проставляє дату, свій підпис та прізвище. За необхідності доопрацювання поданої курсової роботи науковий керівник у рецензії перераховує недоліки та пропонує виконавцю роботи їх усунути. Після прочитаної рецензії на роботу, рекомендовану на доопрацювання, студентові бажано зустрітися з керівником для подальшої консультації.
Курсова робота, яка має позитивну оцінку, допускається до захисту. У
випадку позитивної рецензії робота повертається студентові для підготовки до захисту. Результати захисту відображаються у відомості, яка після завершення захисту передається в деканат. У заліковій книжці студента обовязково робиться позначка про захист курсової роботи.
До захисту курсової роботи студент готує доповідь тривалістю до 5 хвилин. В доповіді необхідно зазначити:
актуальність обраної теми;
мету і задачі курсової роботи;
рівень виконання поставлених задач;
отримані результати;
висновки і пропозиції по суті виконаної роботи;
можливість практичного використання отриманих результатів.
Захист повинен носити конкретний характер і відображати особистий вклад автора в дослідження обраної теми, демонструвати висновки і пропозиції, які були отримані в результаті проведених розрахунків або проведеного аналізу. Захист повинен супроводжуватись демонстрацією наявних в курсовій роботі таблиць, схем і графіків, які ілюструють основні положення і висновки роботи. У доповіді студент також дає відповідь на зроблені керівником
курсової роботи зауваження.
За підсумками захисту студентам виставляється відповідна оцінка за національною шкалою “відмінно”, “добре”, “задовільно”, “незадовільно” та рейтингова оцінка за 100-бальною шкалою (Додаток П). Критерії оцінок підготовки і захисту курсової роботи наведені в додатку Р.
Оцінку “відмінно” отримує студент, у якого акуратно і правильно оформлена курсова робота, вона має цільову спрямованість, містить практичний результат і глибокий аналіз питань обраної теми, висновки про позитивні моменти і недоліки, пропозиції щодо усунення недоліків.
Оцінку “добре” одержує студент за роботу, у якій виконано всі зазначені вимоги, але є деякі недоліки методичного характеру, недостатньо аргументовані висновки і пропозиції. Робота має бути виконана правильно й
акуратно.
Оцінку “задовільно” отримує студент, у якого робота містить недостатньо елементів наукового дослідження, неглибокий аналіз, висновки і пропозиції погано аргументовані, текст оформлений неакуратно.
Студенти, які не виконали, не захистили курсову роботу, або отримали незадовільну оцінку, не допускаються до іспиту з дисципліни “Економіка підприємства”.
СПИСОК РЕКОМЕНДОВАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ
1. Андрійчук В.Г.Економіка аграрних підприємств: Підручник. К.: КНЕУ,
2002. 624 с.
2. Господарський кодекс України // Відомості Верховної Ради України. 2003.
№1822.
3. Економіка підприємства: Навч. посіб. / За ред.П.В. Круша, В.І.Подвігіної, Б.М.Сердюка. К.: Ельга-Н, КНТ, 2007. 780 с.
4. Економіка підприємства: Навч. посіб. /За ред. А.В. Шегди. К.: Знання,
2006. 614 с.
5. Економіка підприємства: Навч. посіб./ Н.М.Бондар, В.Є.Воротін, О.А.Гаєвський та ін.; За заг. ред. А.В.Калини. К.: МАУП, 2006. 352 с.
6. Економіка підприємства: Підручник / За заг. ред. Л.М.Мельника. Суми: ВТД “ Університетська книга”, 2004. 648 с.
7. Економіка підприємства: Підручник / За заг. ред. С.Ф.Покропивного. Вид. 3-ге, без змін. К.:КНЕУ, 2006. 528 с.
8. Економіка підприємства: Підручник/ За загальною редакцією
Й.М.Петровича. Львів: “Новий світ2000”, 2004. 680 с.
9. Земельний кодекс України: Офіційне видання.К.: Концерн “Видавничий
Дім “Ін Юре”. 2005. 220с.
10. Закон України “Про основні засади державної аграрної політики на період до 2015 р.” №2982 від 18.10.2005 // Урядовий курєр, 16 листопада 2005 р.,
№ 218.
11. Закон України “Про господарські товариства” від 5 листопада 1991р.// Відомості Верховної Ради України. 1991. №49. 682 с.
12. Закон України “Про фермерське господарство”// Відомості Верховної Ради
України. 2003. № 45.
13. Закон України “Про особисте селянське господарство”// Відомості
Верховної Ради України. 2003. № 29.
14. Закон України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” від 5.04.2007р. // Відомості Верховної Ради України. 2007. № 29.
15. Закон України “Про цінні папери та фондовий ринок” від 24.03.2006 р.// Відомості Верховної Ради України. 2006. № 31.
16. Закон України “Про захист економічної конкуренції”// Відомості Верховної
Ради України. 2001. № 12.
17. Закон України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні”
// Відомості Верховної Ради України. 1999. № 40.
18. Закон України “Про інвестиційну діяльність” від 18.09.91// Відомості
Верховної Ради України 1991. № 47.
19. Закон України “Про оплату праці”// Відомості Верховної Ради України
1995. № 17.
20. Закон України «Про оренду землі» від 2 жовтня 2003р. № 1211 // Офіційний вісник України. 2003. № 44. С.717.
21. Закон України “Про оцінку земель” від 11 грудня 2003р. № 1378 // Офіційний вісник України. 2004. № 1. С. 716.
22. Закон України “Про плату за землю” від 23 липня 1992 р. //Відомості
Верховної Ради України. 1992. № 38.
23. Закон України “Про сільськогосподарську кооперацію” від 17 липня 1997 р.
//Урядовий курєр. 1997. 14 липня.
24. Закон України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” від 14.05.92, ВВР, 1992, N 31 із змінами і доповненнями
25. Закон України “Про оподаткування прибутку підприємств” від 22.05.97 р. №
283/97-ВР із змінами та доповненнями.
26. Закон України „Про інноваційну діяльність” від 4 липня 2002 року №40-ІУ.
27. Закон України „Про пріоритетні напрями інноваційної діяльності в Україні”
від 16 січня 2003 року № 433IV.
28. Манів З.О., Луцький І.М. Економіка підприємства: Навч. посіб. К.: Знання,
2004. 580 с.
29. Наказ Держкомзему України, Мінагрополітики України, Мінбудархітектури України, Української академії аграрних наук від 27.01.06 “Порядок нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів//Землевпорядний вісник. 2006. №2. С.8387.
30. Проект Закону України “Про ринок земель сільськогосподарського призначення // Землевпорядний вісник. 2007. № 6. С. 7679.
31. Постанова Кабінету Міністрів “Державна програма розвитку промисловості на 2003-2011 роки” № 1174 від 28.08.2003.
32. Постанова Кабінету Міністрів України “Про затвердження Державної цільової програми реалізації технічної політики в агропромисловому
комплексі на період до 2011 року” від 30 травня 2007р. № 785.
33. Постанова Кабінету Міністрів України “Про затвердження Державної програми розвитку вітчизняного машинобудування для агропромислового комплексу на 2007-2010 роки” від 26 вересня 2007р. № 1181.
34. Постанова Кабінету Міністрів України “Про затвердження Державної цільової програми розвитку українського села на період до 2015 року” від 19 вересня 2007р. № 1158.
35. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 2 “Баланс”, затверджений наказом Міністерства фінансів від 31 березня 1999 року № 87.
36. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 3 “Звіт про фінансові результати”, затверджений наказом Міністерства фінансів від 31 березня
1999 року № 87.
37. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 4 “Звіт про рух грошових коштів”, затверджений наказом Міністерства фінансів від 31 березня 1999
року № 87.
38. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 5 “Звіт про власний капітал”, затверджений наказом Міністерства фінансів від 31 березня 1999 року № 87.
39. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 7 „Основні засоби”, затверджене наказом Міністерства фінансів України від 27 квітня 2000р.
№92.
40. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 8 “Нематеріальні активи”, затверджене наказом Міністерства фінансів України від 18 жовтня 1999 року
№ 242.
41. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 9 “Запаси”, затверджений наказом Міністерства фінансів від 20 жовтня 1999 року № 246.
42. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 15 “Дохід” Із змінами і доповненнями, внесеними наказами МФУ від 14 червня 2000 року N131, від
25 листопада 2002 року N 9891.П(С)БО 16 “Витрати” Із змінами і доповненнями, внесеними наказами МФУ від 14 червня 2000 року N131, від
30 листопада 2000 року N 304, від 25 листопада 2002 року N 989
43. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 16 “Витрати”, затверджене наказом Міністерства фінансів України від 31 грудня 1999 року № 318.
44. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 30 “Біологічні активи”,
затверджене наказом Міністерства фінансів України від 18 листопада 2005 року № 790.
45. Типове положення з планування, обліку і калькулювання собівартості продукції (робіт і послуг) сільськогосподарських підприємств затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 1996 р. №452
//Економіка АПК. 1996. №5. С. 7092; №6. С. 8391.
46. Шваб Л.І. Економіка підприємства: Навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів. К.: Каравела, 2004. 335 с.
Д О Д А Т К И
Додаток А
ТЕМАТИКА КУРСОВИХ РОБІТ
Додаток Б
Орієнтовні плани курсових робіт
Тема: ТРУДОВІ РЕСУРСИ СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА ТА ШЛЯХИ ПІДВИЩЕННЯ ЕФЕКТИВНОСТІ ЇХ ВИКОРИСТАННЯ
У вступі розкрита важливу роль трудових ресурсів у виконанні тих завдань, що висунуті перед сільським господарством.
Розділ 1. Наукові основи ефективного використання трудових ресурсів
1.1.Економічна суть трудових ресурсів
Слід розкрити поняття праці, трудових ресурсів. Показати, що трудові ресурси - основна продуктивна сила суспільного виробництва. Навести віковий склад трудових ресурсів.
Розглянути показники, що характеризують наявність (коефіцієнт забезпеченості) і використання трудових ресурсів (коефіцієнт використання). Описати методику розрахунку умовних працездатних, потенціального запасу, коефіцієнта сезонності і розмаху сезонності, показників плинності кадрів та ефективності використання трудових ресурсів.
РОЗДІЛ 2. СУЧАСНИЙ РІВЕНЬ ЗАБЕЗПЕЧЕНОСТІ ТРУДОВИМИ РЕСУРСАМИ ТА ЇХ ВИКОРИСТАННЯ
2.1.Правовий статус та організаційно-економічна характеристика підприємства
2.2. Склад і забезпеченість сільськогосподарського підприємства трудовими ресурсами
Розглянути склад трудових ресурсів, їх чисельність та якісний склад, рівень забезпеченості. Розрахувати потенціальний запас праці та потребу в трудових ресурсах.
2.3. Використання трудових ресурсів
Проаналізувати рівень використання трудових ресурсів, тобто їх фактичну участь у суспільному виробництві. Показати трудову активність кожної категорії працівників, визначити рівень використання запасу праці і розрахувати показники сезонності використання трудових ресурсів.
РОЗДІЛ 3. ШЛЯХИ ПІДВИЩЕННЯ ЕФЕКТИВНОСТІ ВИКОРИСТАННЯ ТРУДОВИХ РЕСУРСІВ
3.1. Перспективи розвитку сільськогосподарського виробництва та підвищення використання трудових ресурсів
На конкретних матеріалах дослідження та на базі літературних джерел показати перспективи розвитку сільськогосподарського виробництва підприємства з урахуванням посилення концентрації виробництва і переведення його на Інноваційні технології.
3.2. Матеріальне та моральне стимулювання в підвищенні використання трудових ресурсів
На конкретних матеріалах показати вплив поліпшення умов праці, підвищення матеріальної та моральної зацікавленості на збільшення обсягів виробництва продукції, підвищення її якості, ефективне використання трудових ресурсів.
Висновки і пропозиції
Список використаної літератури
ТЕМА: ПРОДУКТИВНІСТЬ ПРАЦІ В СІЛЬСЬКОМУ ГОСПОДАРСТВІ ТА ШЛЯХИ ЇЇ ПІДВИЩЕННЯ
У вступі розкрити практичне значення та завдання підвищення продуктивності праці в сільському господарстві.
РОЗДІЛ 1. НАУКОВІ ОСНОВИ ПІДВИЩЕННЯ ПРОДУКТИВНОСТІ ПРАЦІ В СІЛЬСЬКОМУ ГОСПОДАРСТВІ
1.1. Економічна суть продуктивності праці
Розкрити поняття праці, продуктивності праці та її особливості в сільському господарстві.
1.2. Показники продуктивності праці в сільському господарстві та методика їх визначення
Перерахувати основні та допоміжні показники продуктивності праці, вказати на необхідність і значення їх використання в сільському господарстві. Навести методику їх розрахунку у рослинництві і тваринництві.
РОЗДІЛ 2. ОЦІНКА ДОСЯГНУТОГО РІВНЯ ПРОДУКТИВНОСТІ ПРАЦІ В СІЛЬСЬКОМУ ГОСПОДАРСТВІ
2.1.Правовий статус та організаційно-економічна характеристика підприємства
2.2. Аналіз динаміки й оцінки досягнутого рівня продуктивності праці в сільському господарстві
Вивчити динаміку рівня продуктивності праці за 3 останніх роки у цілому по господарству, галузях і по виробництву окремих видів продукції. Зробити аналіз співвідношення темпів росту продуктивності праці та її оплати.
2.3. Фактори продуктивності праці в сільськогосподарському виробництві
Вивчити вплив основних факторів на зміни продуктивності праці в сільськогосподарському підприємстві. Проаналізувати вплив факторів на зміни продуктивності праці за досліджуваний період при виробництві окремих видів продукції рослинництва (урожайність і трудомісткість даної культури) та при виробництві окремих тваринницьких продуктів ( продуктивність тварин і трудомісткість їх обслуговування).
РОЗДІЛ 3. ШЛЯХИ ПІДВИЩЕННЯ ПРОДУКТИВНОСТІ ПРАЦІ В СІЛЬСЬКОМУ ГОСПОДАРСТВІ
3.1. Інтенсифікація виробництва
Показати на матеріалах досліджуваного господарства вплив інтенсифікації на врожайність сільськогосподарських культур, продуктивність тварин, виробництво валової продукції та на продуктивність праці.
3.2.Упровадження комплексної механізації
Охарактеризувати вплив застосування системи машин в основних галузях виробництва на виробництво продукції та продуктивність праці. Показати залежність останньої від рівня механізації робіт. Розкрити досвід підвищення продуктивності праці на прикладі літературних джерел, передових підприємств, новаторів виробництва. Показати як підвищення родючості ґрунту та продуктивності тварин впливає на продуктивність праці.
3.3. Використання прогресивних форм організації й оплати праці
Використовуючи дані літературних джерел показати необхідність використання прогресивних форм організації і оплати праці за кінцеві результати в різних галузях рослинництва і тваринництва. Висвітлити також значення зміцнення дисципліни праці, підвищення матеріальної і моральної зацікавленості в збільшенні виробництва продукції, поліпшення її якості та ефективному використанні виробничих ресурсів.
Висновки і пропозиції
Список використаної літератури
ТЕМА: ЕКОНОМІЧНА ЕФЕКТИВНІСТЬ ВИКОРИСТАННЯ МАШИННО-ТРАКТОРНОГО ПАРКУ І ШЛЯХИ ЇЇ ПІДВИЩЕННЯ
У вступі викласти завдання щодо подальшого забезпечення та використання машинно-тракторного парку в сільському господарстві, його економічне і соціальне значення.
РОЗДІЛ 1. ОСНОВНІ НАПРЯМИ НАУКОВО-ТЕХНІЧНОГО ПРОГРЕСУ В МЕХАНІЗАЦІЇ СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА
1.1.Науково-технічний прогрес і його значення
Дати визначення поняття науково-технічного прогресу в сільському господарстві, а також комплексної механізації, автоматизації, системи машин. Зупинитись на технічній політиці машинобудування в галузі сільського господарства.
1.2.Показники економічної ефективності використання машинно-тракторного парку
Навести методику розрахунку системи показників, що включають: насиченість еталонними чи фізичними тракторами на 100 га ріллі, кількість машино-днів та машино-змін на трактор; коефіцієнт змінності; річний, денний, змінний виробіток на еталонний трактор; щільність тракторних робіт на 1 га ріллі; собівартість умовного еталонного гектара.
РОЗДІЛ 2.СУЧАСНИЙ СТАН ТА ЕФЕКТИВНІСТЬ ВИКОРИСТАННЯ МАШИННО-ТРАКТОРНОГО ПАРКУ
2.1. Правовий статус та організаційно-економічна характеристика підприємства.
2.2. Сучасний стан машинно-тракторного парку
Проаналізувати наявну потужність двигунів тракторів в енергетичних ресурсах, насиченість еталонними та фізичними тракторами в розрахунку на 100 га ріллі, порівнявши з нормативом для даної зони. Визначити і порівняти в динаміці показники використання машинно-тракторного парку. Указати причини і фактори, що впливають на рівень використання тракторів.
2.3. Ефективність використання машинно-тракторного парку
Подати динаміку собівартості еталонного гектара й основи фактори, що впливають на величину цього показника.
Підрахувати відсоток експлуатаційних затрат на використання МТП у витратах виробництва, а також економічний ефект, який можна одержати при зниженні собівартості умовного еталонного гектара. Вивчити вплив щільності механізованих робіт на економічну ефективність основних сільськогосподарських культур (урожайність, продуктивність праці, собівартість), використовуючи дані літературних джерел. Звернути увагу на співвідношення вартості тракторів і сільськогосподарських машин, порівнюючи з рекомендованим нормативом (1:3). Вивчити, по можливості, темпи росту оплати і продуктивності праці трактористів - машиністів.
РОЗДІЛ 3. ШЛЯХИ ПІДВИЩЕННЯ ЕКОНОМІЧНОЇ ЕФЕКТИВНОСТІ ВИКОРИСТАННЯ МАШИННО-ТРАКТОРНОГО ПАРКУ
3.1.Упровадження інноваційних технологій виробництва сільськогосподарської продукції
За даними літературних джерел вивчити стан упровадження інноваційно-інтенсивних технологій вирощування сільськогосподарських культур, розрахувати їх економічну ефективність. Порівняти з фактичними даними і визначити економічний ефект у разі використання цього заходу в господарстві. Навести дані зниження експлуатаційних затрат, праці, строку окупності додаткових капітальних вкладень.
3.2. Ліквідація простоїв машинно-тракторного парку
Показати значення і забезпеченість кадрами механізаторів, враховуючи, що для двозмінної роботи необхідно мати 1,5 людини на один фізичний трактор. Розглянути питання підвищення кваліфікації механізаторів, правильного комплектування агрегатів, удосконалення системи технічного обслуговування, ліквідації причин невиробничих затрат робочого часу, забезпечення рекомендованої .структури машинно-тракторного парку та їх впливу на ліквідацію простоїв МТП.
3.3. Організація нових форм використання машинно-тракторного парку
За даними літературних джерел вивчити нові форми використання машинно-тракторного парку в умовах переходу до ринкових відносин. Це передача тракторів в оренду в окремих господарствах, створення пунктів прокату техніки на умовах повної самоокупності, створення машинно-тракторних станцій нового типу тощо.
Висновки і пропозиції
Список використаної літератури
ТЕМА: КАПІТАЛ ПІДПРИЄМСТВА І ПІДВИЩЕННЯ ЕКОНОМІЧНОЇ ЕФЕКТИВНОСТІ ЙОГО ВИКОРИСТАННЯ
У вступі необхідно висвітлити завдання покращення використання капіталу як основи розвитку сільського господарства.
РОЗДІЛ 1. НАУКОВІ ОСНОВИ ЕФЕКТИВНОГО ВИКОРИСТАННЯ КАПІТАЛУ СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА
1.1. Економічна суть капіталу сільського господарства
На базі вивчення літературних джерел висвітлити економічну суть капіталу. Показати, що засоби виробництва складають матеріальну основу сільського господарства. Подати класифікацію і склад, методи оцінки та структуру основних виробничих фондів, а також їх амортизацію як базу для відтворення основних засобів виробництва. Показати структуру оборотних засобів сільськогосподарських підприємств і джерела їх формування.
1.2. Показники рівня забезпеченості й економічної ефективності використання основного та оборотного капіталу
За даними літературних джерел обґрунтувати систему показників, що характеризують рівень забезпеченості сільськогосподарського підприємства основними виробничими фондами (капіталозабезпеченість та капіталоозброєність праці), а також економічну ефективність використання оборотних фондів (коефіцієнт оборотності, коефіцієнт закріплення, тривалість обороту). Коротко викласти методику розрахунків цих показників і методи дослідження, що використовувались під час виконання курсової роботи
РОЗДІЛ 2. РІВЕНЬ ЗАБЕЗПЕЧЕНОСТІ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКОГО ПІДПРИЄМСТВА КАПІТАЛОМ ТА ЕКОНОМІЧНА ЕФЕКТИВНІСТЬ ЙОГО ВИКОРИСТАННЯ
2.1.Правовий статус та організаційно-економічна характеристика підприємства
2.2. Динаміка забезпеченості і структура капіталу
Вивчити динаміку забезпеченості сільськогосподарського підприємства основними засобами та показати структурні зміни в їх складі. Висвітлити особливості руху і темпи відновлення основних засобів. Вивчити в динаміці структуру оборотних засобів сільськогосподарського підприємства. Розглянути співвідношення між основним й оборотним капіталом. На матеріалах передових господарств аналогічної спеціалізації показати оптимальне співвідношення основного й оборотного капіталу.
2.3. Економічна ефективність використання основного і оборотного капіталу
Проаналізувати в динаміці економічну ефективність використання основного й оборотного капіталу і показати темпи їх росту. На матеріалах досліджуваних або передових господарств обґрунтувати оптимальний рівень норми прибутку, що забезпечує розширене відтворення в сільському господарстві. Вивчити вплив різних факторів на економічну ефективність використання основних засобів і прискорення оборотності оборотних засобів сільськогосподарського підприємства.
РОЗДІЛ 3. ШЛЯХИ ПІДВИЩЕННЯ ЕФЕКТИВНОСТІ ВИКОРИСТАННЯ КАПІТАЛУ
3.1. Підвищення рівня забезпеченості і удосконалення структури основного капіталу
На основі проведеного аналізу та вивчення літературних джерел обґрунтувати рівень забезпеченості підприємства на перспективу основним капіталом, що зумовлюють підвищення капіталовіддачі. У звязку з цим обґрунтувати необхідність підвищення в структурі основного капіталу їх активної частини, що безпосередньо зумовлює зростання обсягів виробництва сільськогосподарської продукції. Це силові і робочі машини, транспортні засоби, продуктивна і робоча худоба, багаторічні плодові насадження. На цій основі викласти власні пропозиції і обґрунтувати оптимальну структуру основного капіталу підприємства на перспективу. Рівень забезпеченості і структуру основного капіталу необхідно розглядати з урахуванням типу спеціалізації підприємства.
З урахуванням підвищення рівня забезпеченості господарства основним капіталом та удосконалення його структури обґрунтувати економічну ефективність використання основного капіталу на перспективу. Для розрахунку перспективного рівня капіталовіддачі необхідно обґрунтувати збільшення виробництва валової продукції в основних галузях рослинництва і тваринництва.
Для визначення норми прибутку необхідно розрахувати масу прибутку господарства враховуючи рівень собівартості та ціни реалізації основних видів продукції та збільшення обсягів її виробництва.
3.2.Раціональне співвідношення основного й оборотного капіталу
Необхідно обґрунтувати оптимальне співвідношення основного й оборотного капіталу, яке забезпечуватиме збільшення виробництва сільськогосподарської продукції та підвищення його економічної ефективності. Особливу увагу необхідно звернути на раціональне використання матеріальних ресурсів, поліпшення якості предметів праці власного виробництва і зниження їх собівартості, на прискорення оборотності оборотних засобів.
3.3. Зниження матеріаломісткості сільськогосподарської продукції
Необхідно обґрунтувати основні напрями зниження та рівень оптимальної матеріаломісткості основних видів сільськогосподарської продукції. Цей показник характеризує витрати матеріальних ресурсів на виробництво одиниці продукції і може виражатися натуральними показниками: витрачанням кормів, добрив, електроенергії, пального на 1 ц окремих видів продукції.
В окремих галузях матеріаломісткість виробництва визначаються сумою матеріальних витрат (насіння, добрив, пального, кормів тощо) без амортизації в розрахунку на 100 грн. вартості валової продукції.
Необхідно звернути увагу на скорочення втрат кормів та інших предметів праці під час виробництва, транспортування і зберігання їх у господарстві.
Висновки і пропозиції
Список використаної літератури
ТЕМА: СОБІВАРТІСТЬ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКОЇ ПРОДУКЦІЇ ТА ШЛЯХИ ЇЇ ЗНИЖЕННЯ
У вступі розкрити значення і необхідність зниження собівартості виробництва сільськогосподарської продукції для зміцнення економіки сільськогосподарських підприємств.
РОЗДІЛ 1. СУСПІЛЬНІ ВИТРАТИ ВИРОБНИЦТВА ТА СОБІВАРТІСТЬ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКОЇ ПРОДУКЦІЇ
1.1. Теоретичні основи суспільних витрат виробництва та собівартості продукції
Викласти поняття суспільних витрат виробництва, виробничих витрат і собівартості продукції. Розглянути їх складові, види собівартості та дати огляд літератури.
1.2. Основні положення методики обчислення собівартості виробництва сільськогосподарської продукції
Подати методику розподілу виробничих витрат та обчислення собівартості продукції рослинництва і тваринництва, завдання щодо її вдосконалення.
РОЗДІЛ 2. РІВЕНЬ І СТРУКТУРА СОБІВАРТОСТІ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКОЇ ПРОДУКЦІЇ
2.1. Правовий статус та організаційно-економічна характеристика підприємства
2.2. Динаміка собівартості і структури витрат на виробництво сільськогосподарської продукції
Детально вивчити динаміку собівартості виробництва основних видів продукції рослинництва і тваринництва за останні роки, звернути основну увагу на фактори, що зумовлюють її. Розглянути вплив урожайності культур і продуктивності тварин на собівартість продукції, скориставшись методом статистичних групувань.
Вивчити і проаналізувати динаміку структури витрат у рослинництві і тваринництві, а також собівартості продукції, виявити найбільш значущі фактори у формуванні витрат виробництва. Дослідити вплив структурних змін у собівартості продукції на ефективність її виробництва.
2.3. Собівартість і рентабельність виробництва продукції
Проаналізувати динаміку собівартості одиниці реалізованої продукції та цін її реалізації, показати їх вплив на прибутки і рівень рентабельності. Вивчити вплив рівня собівартості, ціни реалізації та обсягу реалізації основних видів продукції на фінансові результати галузі та підприємства.
РОЗДІЛ 3. ШЛЯХИ ЗНИЖЕННЯ СОБІВАРТОСТІ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКОЇ ПРОДУКЦІЇ
3.1. Інтенсифікація сільськогосподарського виробництва
Розкрити основні напрями інтенсифікації сільськогосподарського виробництва. Показати як ріст врожайності культур і продуктивності тварин впливають на витрати в розрахунку на одиницю продукції.
3.2. Фактори зниження собівартості сільськогосподарської продукції
Виявити тісноту зв'язку між продуктивністю праці, її оплатою і собівартістю продукції за рахунок зменшення трудомісткості виробництва. Обґрунтувати основні фактори зниження собівартості продукції.
Висновки і пропозиції
Список використаної літератури
ТЕМА: ЕКОНОМІЧНА ЕФЕКТИВНІСТЬ ВИРОБНИЦТВА ЗЕРНОВИХ КУЛЬТУР І ШЛЯХИ ЇХ ШДВИЩЕННЯ
У вступі показати народногосподарське значення культури і завдання щодо збільшення виробництва зернових культур і забезпечення ринків збуту зерна.
РОЗДІЛ 1. НАУКОВІ ОСНОВИ ЕКОНОМІЧНОЇ ЕФЕКТИВНОСТІ ВИРОБНИЦТВА ЗЕРНОВИХ КУЛЬТУР
1.1. Суть економічної ефективності сільськогосподарського виробництва.
Необхідно провести огляд літературних джерел з питань ефективності сільськогосподарського виробництва, у тому числі і зернових культур
1.2. Показники ефективності виробництва зернових культур і методика їх визначення
Навести показники економічної ефективності виробництва зернових культур: урожайність, продуктивність праці, собівартість, ціна, рентабельність; валовий доход, чистий доход і прибуток у розрахунку на 1 га посіву та описати методику їх визначення
РОЗДІЛ 2. СУЧАСНИЙ СТАН ТА ЕКОНОМІЧНА ЕФЕКТИВНІСТЬ ЗЕРНОВИРОБНИЦТВА
2.1. Правовий статус та організаційно-економічна характеристика підприємства
2.2. Посівні площі, урожайність валові збори зернових культур
Проаналізувати структуру посівних площ, урожайність, валове виробництво зернових культур в динаміці за останні 3 роки, вказавши на основні фактори та причини їх змін.
2.3. Економічна ефективність виробництва зернових культур
Звернути увагу на продуктивність праці, собівартість, рентабельність, різницю між цими показниками по роках, з'ясувати причину. Висвітлити вплив спеціалізації та концентрації, а також урожайності на економічну ефективність зернового господарства, розглянути рівень продуктивності праці і собівартості, виявити фактори, що впливають на їх величину. Прослідкувати за рівнем і диференціацією цін реалізації, які обумовлюють рентабельність виробництва культури. Проаналізувати вихід валової продукції, валового і чистого доходу, прибуток на 1 га посіву, окупність затрат.
РОЗДІЛ 3. ШЛЯХИ ПІДВИЩЕННЯ ЕКОНОМІЧНОЇ ЕФЕКТИВНОСТІ ВИРОБНИЦТВА ЗЕРНОВИХ КУЛЬТУР
3.1. Інтенсифікація зерновиробництва
Показати вплив зміцнення матеріально-технічної бази, внесення добрив, упровадження комплексної механізації, удосконалення технології вирощування і матеріального стимулювання на економіку виробництва культури.
3.2. Упровадження передового досвіду і досягнень науки в зерновиробництво
Висвітлити досягнення передових підприємств, обґрунтувати доцільність застосування інноваційних ресурсозберігаючих технологій при цьому проаналізувати економічні показники виробництва зерна. За даними літературних джерел розглянути досягнення науки, звернувши особливу увагу на біотехнологію, зниження витрат у зерновиробництві, створення агропромислових об'єднань
Висновки і пропозиції
Список використаної літератури
ТЕМА: ІНТЕНСИФІКАЦІЯ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКОГО ВИРОБНИЦТВА ТА ШЛЯХИ ПІДВИЩЕННЯ її ЕКОНОМІЧНОЇ ЕФЕКТИВНОСТІ
У вступі викласти завдання подальшого розвитку сільського і господарства, особливо його експортних галузей. Одночасно відзначити, що інтенсифікація є головним шляхом розвитку сільськогосподарського виробництва.
РОЗДІЛ 1. ІНТЕНСИФІКАЦІЯ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКОГО ВИРОБНИЦТВА ГОЛОВНИЙ ШЛЯХ ЙОГО РОЗШИРЕНОГО ВІДТВОРЕННЯ
1.1.Суть інтенсифікації сільського господарства.
Ґрунтовно викласти суть інтенсифікації сільськогосподарського виробництва, показати об'єктивну закономірність переходу на інтенсивний шлях розширеного відтворення в сільському господарстві, відзначивши, що базою інтенсивного розвитку сільськогосподарського виробництва є використання досягнень науково-технічного прогресу, удосконалення продуктивних сил агропромислового комплексу.
1.2. Основні положення методики вивчення інтенсифікації сільськогосподарського виробництва
На базі літературних джерел обґрунтувати систему показників, за допомогою яких можна всебічно проаналізувати рівень інтенсивності сільського господарства, його вплив на результативні показники, а також на рівень економічної ефективності інтенсивності сільськогосподарського виробництва. Висвітлити логічну послідовність вивчення інтенсифікації сільського господарства і подати методику розрахунків економічних показників.
РОЗДІЛ 2. РОЗВИТОК СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА НА БАЗІ ІНТЕНСИФІКАЦІЇ
2.1. Правовий статус та організаційно-економічна характеристика підприємства
2.2. Рівень інтенсивності сільськогосподарського виробництва
Проаналізувати в динаміці за 3-5 років такі факторіальні показники: розмір виробничих витрат господарства в розрахунку на 1 га сільськогосподарських угідь, середньорічна вартість основного й оборотного капіталу на 1 га сільськогосподарських угідь, вартість основних виробничих фондів сільськогосподарського призначення на 1 га сільськогосподарських угідь, прямі затрати праці на 1 га сільськогосподарських угідь (люд.-год.), кількість внесених мінеральних добрив (діючої речовини) у розрахунку на 1 га ріллі (умовних еталонних гектарів), щільність поголів'я різних видів тварин на 100 га відповідних земельних угідь.
Порівняння рівнів інтенсивності за базовий й останній роки дає можливість вивчити його зміни за досліджуваний період. Щоб показати вплив рівня інтенсивності сільськогосподарського виробництва на результативні показники господарської діяльності підприємства необхідно за досліджуваний період розрахувати такі показники: урожайність сільськогосподарських культур, продуктивність тварин, вартість валової продукції і грошових надходжень від реалізації товарної продукції в розрахунку на 1 га сільськогосподарських угідь.
2.3. Економічна ефективність інтенсифікації сільськогосподарського виробництва
Підвищення рівня інтенсивності забезпечує збільшення виробництва сільськогосподарської продукції , а також сприяє зростанню його ефективності. При цьому використовують такі показники, що характеризують економічну ефективність інтенсифікації сільськогосподарського виробництва: вартість валової продукції (у порівнянних цінах) у розрахунку на одного середньорічного працівника, на 1 люд.-год., на 1 грн. основних виробничих фондів, на 1 грн. виробничих витрат (окупність виробничих витрат); собівартість виробництва 1 ц основних видів продукції; валовий доход у розрахунку на 1 га сільськогосподарських угідь і на одного середньорічного працівника; рівень рентабельності і норма прибутку; окупність додаткових витрат (вартість додаткової валової продукції в розрахунку на 1 грн; додаткових виробничих витрат).
Оцінюючи економічну ефективність інтенсифікації сільськогосподарського виробництва, порівняти наведені вище показники в базисному та досліджуваних роках і зробити відповідні висновки.
РОЗДІЛ 3. ОСНОВНІ НАПРЯМКИ ІНТЕНСИФІКАЦІЇ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКОГО ВИРОБНИЦТВА ТА ШЛЯХИ ПІДВИЩЕННЯ ЇЇ ЕКОНОМІЧНОЇ ЕФЕКТИВНОСТІ
3.1. Основні напрямки інтенсифікації
Показати, що основою подальшої інтенсифікації сільськогосподарського виробництва є поглиблення його спеціалізації і досягнення оптимальних розмірів усіх галузей і господарств. Обґрунтувати необхідність і показати економічну ефективність упровадження комплексної механізації виробництва сільськогосподарської продукції.
Показати рівень хімізації сільськогосподарського виробництва, зокрема внесення мінеральних добрив на 1 га ріллі і на 1 га посіву окремих сільськогосподарських культур та оцінити його, виходячи з наукових пропозицій щодо забезпечення оптимального рівня застосування хімічних засобів. Розглянути економічну ефективність внесення добрив, використання хімічних засобів захисту рослин, хімізації тваринництва. Показати, що застосування хімічних засобів є важливою складовою індустріальних та інтенсивних технологій вирощування сільськогосподарських культур.
3.2. Упровадження досягнень науки і передового досвіду в сільськогосподарське виробництво
Показати вплив на ефективність інтенсифікації сільського господарства інтенсивних технологій, прогресивних форм організації виробництва й оплати праці. Обгрунтувати економічне значення використання високоврожайних сортів і гібридів сільськогосподарських культур, високопродуктивних порід тварин, пристосованих до індустріальних технологій виробництва.
Висновки і пропозиції
Список використаної літератури
Додаток В
ВІДОКРЕМЛЕНИЙ ПІДРОЗДІЛ
НАЦІОНАЛЬНОГО УНІВЕРСИТЕТУ
БІОРЕСУРСІВ І ПРИРОДОКОРИСТУВАННЯ УКРАЇНИ
«БЕРЕЖАНСЬКИЙ АГРОТЕХНІЧНИЙ ІНСТИТУТ»
ПІДРОЗДІЛ «ПІДГОТОВКИ МОЛОДШИХ СПЕЦІАЛІСТІВ»
Циклова комісія спеціальних економічних дисциплін
КУРСОВА РОБОТА
з дисципліни
«Економіка підприємства»
на тему:
«Трудові ресурси сільського господарства та шляхи поліпшення їх використання»
Виконав:
ст. гр. ________
______________
“__” _________20__p.
Керівник:
______________
“__” __________20__p.
БЕРЕЖАНИ 20___р.
Додаток Г
Зразок завдання
ВІДОКРЕМЛЕНИЙ ПІДРОЗДІЛ
НАЦІОНАЛЬНОГО УНІВЕРСИТЕТУ
БІОРЕСУРСІВ І ПРИРОДОКОРИСТУВАННЯ УКРАЇНИ
«БЕРЕЖАНСЬКИЙ АГРОТЕХНІЧНИЙ ІНСТИТУТ»
ПІДРОЗДІЛ «ПІДГОТОВКИ МОЛОДШИХ СПЕЦІАЛІСТІВ»
Циклова комісія спеціальних економічних дисциплін
«Затверджено»
Завідувач підрозділу
“ Підготовки молодших спеціалістів”
___________________ Білан Л.В.
ЗАВДАННЯ № ____
На курсову роботу з предмету « Економіка підприємства»
Студента групи ___________ ____________________
(шифр групи) (прізвище, імя, по-батькові)
Тема роботи: «Ефективність використання земельних ресурсів в сільському господарстві і шляхи її підвищення»
ПЛАН РОБОТИ
Вступ
Розділ 1. Науково-теоретичні аспекти ефективності використання землі в Україні
1.1. Проблеми ефективного використання земельних угідь в сільському господарстві
1.2. Методика розрахунку натуральних і вартісних показників ефективності використання землі
Розділ 2. Аналіз землекористування в аграрному підприємстві
2.1. Природноекономічний стан підприємства
2.2. Структура землекористування в господарстві
2.3. Аналіз ефективності використання сільськогосподарських угідь
Розділ 3. Шляхи підвищення ефективності використання землі в сільському господарстві
3.1. Дотримання агротехнічних вимог до вирощування сільськогосподарських культур
3.2. Вдосконалення земельних відносин
Висновки та пропозиції
Список використаних джерел
Додатки
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Захист роботи ______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Керівник роботи ________________І.В.Тернова
Розглянуто на засіданні циклової комісії
спеціальних економічних дисциплін
Голова циклової комісії _______________ Рудник В.І.
Додаток Д
Форми таблиць до організаційно-економічної характеристики господарства
Таблиця 1
Структура сільськогосподарських угідь
Вид угідь |
20__р. |
20__р. |
20__р. |
Відхилення (+/-) |
|||
га |
% |
га |
% |
га |
% |
||
Всього с.-г. угідь |
|||||||
із них: рілля |
|||||||
сінокоси |
|||||||
пасовища |
|||||||
сади |
Таблиця 2
Склад і структура основного капіталу
Вид основних засобів |
20__р. |
20__р. |
20__р. |
Відхилення (+,-) 20__р. до |
||||
тис. грн. |
% |
тис. грн. |
% |
тис. грн. |
% |
20__р. |
20__р. |
|
Основні виробничі засоби - всього в тому числі: |
||||||||
будинки, споруди, передавальні пристрої |
||||||||
машини та обладнання |
||||||||
транспорті засоби |
||||||||
робоча і продуктивна худоба |
||||||||
інші основні засоби |
Таблиця 3
Показники забезпеченості сільськогосподарського підприємства основним капіталом та ефективність його використання
Показник |
Одиниці виміру |
Рік |
Відхилення (+,-) 20__р. до |
|||
20__ |
20__ |
20__ |
20__р. |
20_-р. |
||
Капіталозабезпеченість |
грн. |
|||||
Капіталоозброєність |
грн. |
|||||
Капіталовіддача за валовою продукцією, всього |
грн. |
|||||
в тому числі в рослинництві |
грн. |
|||||
в тваринництві |
грн. |
|||||
Капіталомісткість за валовою продукцією, всього |
грн. |
|||||
в тому числі: в рослинництві |
грн. |
|||||
в тваринництві |
грн. |
Таблиця 4
Показники забезпеченості сільськогосподарського підприємства трудовими ресурсами
Показник |
Рік |
Відхилення (+,-) 20__р. до |
|||
20__ |
20__ |
20__ |
|||
20__р. |
20__р. |
||||
Середньорічна чисельність працездатних, чол. |
|||||
Питома вага в загальній чисельності працездатних, %: а)працівників рослинництва |
|||||
б)працівників тваринництва |
|||||
Припадає в середньому на 1 працездатного: а)сільськогосподарських угідь, га |
|||||
б)основних виробничих засобів, грн. |
Таблиця 5
Структура товарної продукції
Вид продукції |
Вартість товарної продукції, тис. грн. |
В середньому за три роки, тис. грн. |
Структура, % |
||
20__р. |
20__р. |
20__р. |
|||
Зернові і зернобобові |
|||||
Цукрові буряки |
|||||
Ріпак |
|||||
Картопля |
|||||
Овочі |
|||||
…. |
|||||
Інша продукція рослинництва |
|||||
Разом по рослинництву |
|||||
Жива маса свиней |
|||||
Жива маса ВРХ |
|||||
Молоко |
|||||
Мед |
|||||
Яйця |
|||||
….. |
|||||
Інша продукція тваринництва |
|||||
Разом по тваринництву |
|||||
Всього по підприємству |
100 |
Таблиця 6
Виробничо-фінансова діяльність сільськогосподарського підприємства
Вид продукції і галузь виробництва |
Виробництво, ц |
Реалізація, ц |
Рівень товарності, % |
Виручка від реалізації, тис. грн. |
Собівартість реалізованої продукції, тис. грн. |
Собівартість 1ц реалізованої продукції, .грн. |
Ціна реалізації 1ц, грн. |
Прибуток (+), збиток (-), тис. грн. |
Рівень рентабельності, % |
Зернові і зернобобові |
|||||||||
Ріпак |
|||||||||
Картопля |
|||||||||
Овочі |
|||||||||
Цукрові буряки |
|||||||||
… |
|||||||||
Інша продукція рослинництва |
х |
х |
х |
х |
х |
||||
Разом по рослинництву |
х |
х |
х |
х |
х |
||||
Жива маса свиней |
|||||||||
Жива маса ВРХ |
|||||||||
Молоко |
|||||||||
Яйця |
|||||||||
….. |
|||||||||
Інша продукція тваринництва |
х |
х |
х |
х |
х |
||||
Разом по тваринництву |
х |
х |
х |
х |
х |
||||
Разом по підприємству |
х |
х |
х |
х |
х |
Додаток Д
Рекомендовані форми таблиць до курсової роботи на тему:
„Економічна ефективність виробництва зерна і шляхи її підвищення”
2.2. Посівні площі, урожайність валові збори зернових культур.
Таблиця 7
Динаміка виробництва зерна в господарстві
Показник |
20__р. |
20__р. |
20__р. |
20___ до 20__, % |
Площа посіву, га |
||||
Урожайність з 1 га, ц |
||||
Валовий збір зерна, ц |
||||
Реалізовано зерна, ц |
Таблиця 8
Вплив факторів на зміни валового збору зерна
Показник |
20__р. |
20__р. |
Відхилення (+,-) |
Площа посіву, га |
|||
Урожайність з 1 га, ц |
|||
Валовий збір зерна, ц |
|||
Валовий збір зерна при площі 2011 р. і урожайності 2009р, ц |
|||
Зміни валового збору зерна, за рахунок, ц: площі посіву |
|||
урожайності |
2.3. Економічна ефективність виробництва зернових культур.
Таблиця 9
Собівартість 1 ц зерна і фактори її формування
Показник |
20__р. |
20__р. |
Відхилення (+,-) |
Витрати на 1 га посіву, грн. |
|||
Урожайність з 1 га, ц |
|||
Собівартість 1 ц зерна, грн. |
|||
Собівартість 1 ц зерна при витратах 2011р і урожайності 2009р, грн. |
|||
Зміни собівартості 1 ц зерна, грн. |
|||
У т.ч. за рахунок: витрат виробництва |
|||
урожайності |
Таблиця 10
Структура виробничої собівартості і розмір статей витрат на 1 ц зерна пшениці
Показник |
20__р. |
20__р. |
||
грн. |
% |
грн. |
% |
|
Витрати на оплату праці, грн. |
||||
Відрахування на соціальні заходи, грн. |
||||
Прямі матеріальні витрати, грн. |
||||
з них: насіння та посадковий матеріал |
||||
мінеральні добрива |
||||
нафтопродукти |
Продовження таблиці 10
оплата послуг і робіт |
||||
решта матеріальних витрат |
||||
Амортизація необоротних активів |
||||
Загальновиробничі витрати |
||||
Виробнича собівартість усього |
100 |
100 |
Таблиця 11
Собівартість і рентабельність виробництва зерна
Показник |
20__р. |
20__р. |
20__р. |
20___ до 20__, % |
Повна собівартість 1ц зерна, грн. |
||||
Ціна реалізації 1ц зерна, грн. |
||||
Прибуток на 1ц зерна, грн. |
||||
Рівень рентабельності, % |
Таблиця 12
Вплив факторів на зміни маси прибутку від реалізації зерна
Показник |
20__р. |
20__р. |
Відхилення (+,-) |
Реалізовано зерна, ц |
|||
Прибуток, тис. |
|||
Повна собівартість 1ц зерна, грн. |
|||
Ціна реалізації 1ц зерна, грн. |
|||
Прибуток на 1 ц зерна, грн. |
|||
Зміни маси прибутку, тис. грн. |
|||
у т.ч. за рахунок: |
|||
обсягу реалізації зерна |
|||
собівартості зерна |
|||
ціни реалізації |
3.1. Інтенсифікація зерновиробництва.
Таблиця 13
Динаміка рівня інтенсивності та економічної ефективності інтенсифікації виробництва зерна
Показник |
20__р. |
20__р. |
20__р. |
20___ до 20__, % |
Витрати виробництва на 1 га посіву, грн. |
||||
Урожайність з 1 га, ц |
||||
Повна собівартість 1 ц зерна, грн. |
||||
Ціна реалізації 1 ц зерна, грн. |
||||
Прибуток на 1 ц зерна, грн. |
||||
Рівень рентабельності, % |
||||
Окупність додаткових витрат, грн. |
Додаток Е
Рекомендовані форми таблиць до курсової роботи на тему:
„Економічна ефективність виробництва молока і шляхи її підвищення”
2.2. Динаміка поголів'я корів, їх продуктивності і валового виробництва молока
Таблиця 7
Динаміка виробництва молока в господарстві
Показник |
20__р. |
20__р. |
20__р. |
20___ до 20__, % |
Поголівя корів, гол. |
||||
Удій молока від однієї корови, кг |
||||
Валовий надій молока, ц |
||||
У тому числі на 100 га с.-г. угідь, ц |
Таблиця 8
Вплив факторів на зміни валового надою молока
Показник |
20__р. |
20__р. |
Відхилення (+,-) |
Поголівя корів, гол |
|||
Удій молока від однієї корови, кг |
|||
Валовий надій молока, ц |
|||
Валовий надій молока при поголівї корів 2011р. і продуктивності 2009р, ц |
|||
Зміни валового надою молока за рахунок, ц: поголівя корів |
|||
продуктивності корів |
2.3. Економічна ефективність виробництва молока
Таблиця 9
Собівартість 1 ц молока і фактори її формування
Показник |
20__р. |
20__р. |
Відхилення (+,-) |
Витрати на 1 корову, грн. |
|||
Удій молока від 1 корови, кг |
|||
Собівартість 1 ц молока, грн. |
|||
Собівартість 1 ц молока при витратах 2011р і продуктивності 2009р, грн. |
|||
Зміни собівартості 1 ц молока за рахунок, грн.: витрат виробництва |
|||
продуктивності корів |
Таблиця 10
Структура виробничої собівартості і розмір статей витрат на 1 ц молока
Показник |
20__р. |
20__р. |
||
грн. |
% |
грн. |
% |
|
Витрати на оплату праці, грн. |
||||
Відрахування на соціальні заходи, грн. |
||||
Прямі матеріальні витрати, грн. |
||||
з них: корми |
||||
нафтопродукти |
||||
оплата послуг і робіт |
||||
решта матеріальних витрат |
||||
Амортизація необоротних активів |
||||
Загальновиробничі витрати |
||||
Виробнича собівартість усього |
100 |
100 |
Таблиця 11
Собівартість і рентабельність виробництва молока
Показник |
20__р. |
20__р. |
20__р. |
20___ до 20__, % |
Повна собівартість 1ц молока, грн. |
||||
Ціна реалізації 1ц молока, грн. |
||||
Прибуток на 1ц молока, грн. |
||||
Рівень рентабельності, % |
Таблиця 12
Вплив факторів на зміни маси прибутку від реалізації молока
Показник |
20__р. |
20__р. |
Відхилення (+,-) |
Реалізовано молока, ц |
|||
Прибуток, тис. |
|||
Повна собівартість 1ц молока, грн. |
|||
Ціна реалізації 1ц молока, грн. |
|||
Прибуток на 1 ц молока, грн. |
|||
Зміни маси прибутку, тис. грн. |
|||
у т.ч. за рахунок: |
|||
обсягу реалізації молока |
|||
собівартості молока |
|||
ціни реалізації |
3.1. Інтенсифікація молочного скотарства
Таблиця 13
Динаміка рівня інтенсивності та економічної ефективності інтенсифікації виробництва молока
Показник |
20__р. |
20__р. |
20__р. |
20___ до 20__, % |
Витрати виробництва на 1 корову, грн. |
||||
Удій молока від однієї корови, кг |
||||
Повна собівартість 1 ц молока, грн. |
||||
Ціна реалізації 1 ц молока, грн. |
||||
Прибуток на 1 ц молока, грн. |
||||
Рівень рентабельності, % |
||||
Окупність додаткових витрат, грн. |
Додаток Є
Вимоги до оформлення списку використаних джерел
(Відповідно до наказу ВАК України, № 63, від. 26.01.2008)
Характеристика джерела |
Приклад оформлення |
Книги: Один автор |
1. Василій Великий. Гомілії / Василій Великий ; [пер. з давньогрец. Л. Звонська]. Львів : Свічадо, 2006. 307 с. (Джерела християнського Сходу. Золотий вік патристики ІVV ст. ; № 14). 2. Коренівський Д. Г. Дестабілізуючий ефект параметричного білого шуму в неперервних та дискретних динамічних системах / Коренівський Д. Г. К. : Ін-т математики, 2006. 111 с. (Математика та її застосування) (Праці / Ін-т математики НАН України ; т. 59). 3. Матюх Н. Д. Що дорожче срібла-золота / Наталія Дмитрівна Матюх. К. : Асамблея діл. кіл : Ін-т соц. іміджмейкінгу, 2006. 311 с. (Ювеліри України ; т. 1). |
Два автори |
1. Матяш І. Б. Діяльність Надзвичайної дипломатичної місії УНР в Угорщині : історія, спогади, арх. док. / І. Матяш, Ю. Мушка. К.: Києво-Могилян. акад., 2005. 397, [1] с. (Бібліотека наукового щорічника "Україна дипломатична" ; вип. 1). 2. Ромовська З. В. Сімейне законодавство України / З. В. Ромовська, Ю. В. Черняк. К. : Прецедент, 2006. 93 с. (Юридична бібліотека. Бібліотека адвоката) (Матеріали до складання кваліфікаційних іспитів для отримання Свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю ; вип. 11). 3. Суберляк О. В. Технологія переробки полімерних та композиційних матеріалів : підруч. [для студ. вищ. навч. закл.] / О. В. Суберляк, П. І. Баштанник. Львів : Растр-7, 2007. 375 с. |
Три автори |
1. Акофф Р. Л. Идеализированное проектирование: как предотвратить завтрашний кризис сегодня. Создание будущего организации / Акофф Р. Л., Магидсон Д., Эддисон Г. Д. ; пер. с англ. Ф. П. Тарасенко. Днепропетровск : Баланс Бизнес Букс, 2007. XLIII, 265 с. |
Чотири автори |
1. Методика нормування ресурсів для виробництва продукції рослинництва / [ Вітвіцький В. В., Кисляченко М. Ф., Лобастов І.В., Нечипорук А. А.]. К. : НДІ "Украгропромпродуктивність", 2006. 106 с. (Бібліотека спеціаліста АПК. Економічні нормативи). 2. Механізація переробної галузі агропромислового комплексу: [підруч. для учнів проф.-техн. навч. закл.] / О. В. Гвоздєв, Ф. Ю. Ялпачик, Ю. П. Рогач, М. М. Сердюк. К. : Вища освіта, 2006. 478, [1] с. (ПТО: Професійно-технічна освіта). |
Пять і більше авторів |
1. Психология менеджмента / [ Власов П. К., Липницкий А. В., Лущихина И. М. и др.] ; под ред. Г. С. Никифорова. [3-е изд.]. Х. : Гуманитар. центр, 2007. 510 с. 2. Формування здорового способу життя молоді : навч.-метод. посіб. для працівників соц. служб для сімї, дітей та молоді / [Т. В. Бондар, О. Г. Карпенко, Д. М. Дикова-Фаворська та ін.]. К.: Укр. ін-т соц. дослідж., 2005. 115 с. (Серія "Формування здорового способу життя молоді" : у 14 кн., кн. 13). |
Без автора |
1. Історія Свято-Михайлівського Золотоверхого монастиря / [авт. |
тексту В. Клос]. К. : Грані-Т, 2007. 119 с. (Грані світу). 2. Воскресіння мертвих : українська барокова драма : антологія / [упоря-дкув., ст., пер. і прим. В. О. Шевчук]. К. : Грамота, 2007. 638, [1] с. 3. Тіло чи особистість? Жіноча тілесність у вибраній малій українській прозі та графіці кінця ХІХ початку ХХ століття : [антологія / упоряд.: Л. Таран, О. Лагутенко]. К. : Грані-Т, 2007. 190, [1] с. 4. Проблеми типологічної та квантитативної лексикології: [зб.наук.праць / наук. ред. Каліущенко В. та ін.]. Чернівці:Рута, 2007. 310 с. |
|
Багатотомний документ |
1. Історія Національної академії наук України, 19411945 / упоряд. Л. М. Яременко та ін.]. К. : Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського, 2007 . (Джерела з історії науки в Україні). Ч. 2 : Додатки 2007. 573, [1] c. 2. Межгосударственные стандарты : каталог в 6 т. / [сост. Ковалева . В., Рубцова Е. Ю. ; ред. Иванов В. Л.]. Львов : НТЦ "Леонорм- Стандарт", 2005 . (Серия "Нормативная база предприятия"). Т. 1. 2005. 277 с. 3. Дарова А. Т. Неисповедимы пути Господни... : (Дочь врага народа) : трилогия / А. Дарова. Одесса : Астропринт, 2006 . (Сочинения : в 8 кн. / А. Дарова ; кн. 4). |
Матеріали конференцій, зїздів |
1. Економіка, менеджмент, освіта в системі реформування агропромислового комплексу : матеріали Всеукр. конф. молодих учених-аграрників ["Молодь України і аграрна реформа"], (Харків, 1113 жовт. 2000 р.) / М-во аграр. політики, Харк. держ. аграр. ун-т ім. В. В. Докучаєва. Х. : Харк. держ. аграр. ун-т ім. В. В. Докучаєва, 2000. 167 с. 2. Кібернетика в сучасних економічних процесах : зб. текстів виступів на республік. міжвуз. наук.-практ. конф. / Держкомстат України, Ін-т статистики, обліку та аудиту. К. : ІСОА, 2002. - 147с. 3. Матеріали ІХ зїзду Асоціації українських банків, 30 червня 2000 р. інформ. бюл. К. : Асоц. укр. банків, 2000. 117 с. (Спецвип.: 10 років АУБ). 4. Ризикологія в економіці та підприємництві : зб. наук. праць за матеріалами міжнар. наук.-практ. конф., 27-28 берез. 2001 р. / М-во освіти і науки України, Держ податк. адмін. України [та ін.]. К. : КНЕУ : Акад. ДПС України, 2001. 452 с. |
Препринти |
1. Шиляев Б. А. Расчеты параметров радиационного повреждения материалов нейтронами источника ННЦ ХФТИ/ANL USA с подкритической сборкой, управляемой ускорителем электронов |
/Шиляев Б. А., Воеводин В. Н. Х. ННЦ ХФТИ, 2006. 19 с. (Препринт / НАН Украины, Нац. науч. центр "Харьк. физ.-техн. ин-т"; ХФТИ 2006-4). 2. Панасюк М. І. Про точність визначення активності твердих радіоактивних відходів гамма-методами / Панасюк М. І., Скорбун А. Д., Сплошной Б. М. Чорнобиль : Ін-т пробл. безпеки АЕС НАН України, 2006. 7, [1] с. (Препринт / НАН України, Ін-т пробл. безпеки АЕС ; 06-1). |
|
Депоновані наукові праці |
1. Социологическое исследование малых групп населения / В. И. Иванов [и др.] ; М-во образования Рос. Федерации, Финансовая академия. М., 2002. 110 с. Деп. в ВИНИТИ 13.06.02, № 145432. 2. Разумовский, В. А. Управление маркетинговыми исследованиями в регионе / В. А. Разумовский, Д. А. Андреев. М., 2002. 210 с. Деп. в ИНИОН Рос. акад. наук 15.02.02, №139876. |
Словники |
1. Географія : словник-довідник / [авт.-уклад. Ципін В. Л.]. Х.: Халімон, 2006. 175, [1] с. 2. Тимошенко З. І. Болонський процес в дії : словник-довідник основ. термінів і понять з орг. навч. процесу у вищ. навч. закл. / З. І. Тимошенко, О. І. Тимошенко. К. : Європ. ун-т, 2007. 57 с. 3. Українсько-німецький тематичний словник [уклад. Н. Яцко та ін.]. К. : Карпенко, 2007. 219 с. |
Законодавчі та нормативні документи |
1. Кримінально-процесуальний кодекс України : за станом на 1 груд. 2005 р. / Верховна Рада України. Офіц. вид. К. : Парлам. вид-во, 2006. 207 с. (Бібліотека офіційних видань). 2. Медична статистика статистика : зб. нормат. док. / упоряд. та голов. ред. В. М. Заболотько. К. : МНІАЦ мед. статистики : Медінформ, 2006. 459 с. (Нормативні директивні правові документи). 3. Експлуатація, порядок і терміни перевірки запобіжних пристроїв посудин, апаратів і трубопроводів теплових електростанцій: СОУ-Н ЕЕ 39.501:2007. Офіц. вид. К. : ГРІФРЕ : М-во палива та енергетики України, 2007. VІ, 74 с. (Нормативний документ Мінпаливенерго України. Інструкція). |
Стандарти |
1. Графічні символи, що їх використовують на устаткуванні. Покажчик та огляд (ISO 7000:2004, IDT) : ДСТУ ISO 7000:2004. [Чинний від 2006-01-01]. К. : Держспоживстандарт України 2006. ІV, 231 с. (Національний стандарт України). 2. Якість води. Словник термінів : ДСТУ ISO 6107-1:2004 ДСТУ ISO 6107-9:2004. [Чинний від 2005-04-01]. К.: Держспоживстандарт України, 2006. 181 с. (Національні стандарти України). |
3. Вимоги щодо безпечності контрольно-вимірювального та лабораторного електричного устаткування. Частина 2-020. Додаткові вимоги до лабораторних центрифуг (EN 61010-2-020:1994, IDT): ДСТУ EN 61010-2-020:2005. [Чинний від 2007-01-01]. К.: Держспоживстандарт України, 2007. IV, 18 с. (Національний стандарт України). |
|
Каталоги |
1. Межгосударственные стандарты : каталог : в 6 т. / [сост. Ковалева И. В., Павлюкова В. А. ; ред. Иванов В. Л.]. Львов : НТЦ "Леонорм- стандарт, 2006 . (Серия "Нормативная база предприятия"). Т. 5. 2007. 264 с.Т. 6. 2007. 277 с. 2. Памятки історії та мистецтва Львівської області : каталог- довідник / [авт.-упоряд. М. Зобків та ін.]. Львів : Новий час, 2003. 160 с. 3. Горницкая И. П. Каталог растений для работ по фитодизайну / Горницкая И. П., Ткачук Л. П. Донецк : Лебедь, 2005. 228 с. |
Бібліографічні показчики |
1. Куц О. С. Бібліографічний покажчик та анотації кандидатських дисертацій, захищених у спеціалізованій вченій раді Львівського державного університету фізичної культури у 2006 році / О. Куц, О. Вацеба. Львів : Укр. технології, 2007. 74 с. 2. Систематизований покажчик матеріалів з кримінального права, опублікованих у Віснику Конституційного Суду України за 1997 2005 роки / [уклад. Кирись Б. О., Потлань О. С.]. Львів: Львів. держ. ун-т внутр. справ, 2006. 11 с. (Серія: Бібліографічні довідники ; вип. 2). |
Дисертації |
1. Петров П.П. Активність молодих зірок сонячної маси: дис. ... доктора фіз.-мат. наук : 01.03.02 / Петров Петро Петрович. К., 2005. 276 с. |
Автореферати дисертацій |
1. Новосад І.Я. Технологічне забезпечення виготовлення секцій робочих органів гнучких гвинтових конвеєрів : автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. техн. наук : спец. 05.02.08 „Технологія машинобудування” / І. Я. Новосад. Тернопіль, 2007. 20, [1] с. 2. Нгуен Ші Данг. Моделювання і прогнозування макроекономічних показників в системі підтримки прийняття рішень управління державними фінансами : автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. техн. наук : спец. 05.13.06 „Автоматиз. системи упр. та прогрес. інформ. технології” / Нгуен Ші Данг. К., 2007. 20 с. |
Авторські свідоцтва |
1. А. с. 1007970 СССР, МКИ3 В 25 J 15/00. Устройство для захвата неориентированных деталей типа валов / В. С. Ваулин, В. Г. Кемайкин (СССР). № 3360585/2508 ; заявл. 23.11.81 ; опубл. 30.03.83, Бюл. № 12. |
Патенти |
1. Пат. 2187888 Российская Федерация, МПК7 H 04 В 1/38, Н 04 J 13/00. Приемопередающее устройство / Чугаева В.И.; заявитель и патентообладатель Воронеж. науч.-исслед. ин-т связи. № 2000131736/09 ; заявл. 18.12.00 ; опубл. 20.08.02, Бюл. № 23 (IIч.). |
Частина книги, періодичного, продовжуваного видання |
1. Козіна Ж. Л. Теоретичні основи і результати практичного застосування системного аналізу в наукових дослідженнях в області спортивних ігор / Ж. Л. Козіна // Теорія та методика фізичного виховання. 2007. № 6. С. 1518, 3538. 2. Гранчак Т. Інформаційно-аналітичні структури бібліотек в умовах демократичних перетворень / Тетяна Гранчак, Валерій Горовий // Бібліотечний вісник. 2006. № 6. С. 1417. 3. Валькман Ю. Р. Моделирование НЕ-факторов основа |
интеллектуализации компьютерных технологий / Ю. Р. Валькман, В. С. Быков, А. Ю. Рыхальский // Системні дослідження та інформаційні технології. 2007. № 1. С. 3961. 4. Ма Шуін Проблеми психологічної підготовки в системі фізкультурної освіти / Ма Шуін // Теорія та методика фізичного виховання. 2007. № 5. С. 1214. 5. Регіональні особливості смертності населення України / Л. А. Чепелевська, Р. О. Моісеєнко, Г. І. Баторшина [та ін.] // Вісник соціальної гігієни та організації охорони здоров'я України. 2007. № 1. С. 2529. 6. Валова І. Нові принципи угоди Базель ІІ / І. Валова ; пер. з англ. Н. М. Середи // Банки та банківські системи. 2007. Т. 2, № 2. С. 1320. |
|
Електронні ресурси |
1. Богомольний Б. Р. Медицина екстремальних ситуацій [Електронний ресурс] ] : навч. посіб. для студ. мед. вузів IIIIV рівнів акредитації / Б. Р. Богомольний, В. В. Кононенко, П. М. Чуєв. 80 Min / 700 MB. Одеса : Одес. мед. ун-т, 2003. (Бібліотека студента-медика) 1 електрон. опт. диск (CD-ROM); 12 см. Систем. вимоги: Pentium ; 32 Mb RAM ; Windows 95, 98, 2000, XP ; MS Word 97-2000. Назва з контейнера. 2. Розподіл населення найбільш численних національностей застаттю та віком, шлюбним станом, мовними ознаками та рівнем освіти [Електронний ресурс] : за даними Всеукр. перепису населення 2001 р. / Держ. ком. статистики України ; ред. О. Г. Осауленко. К. : CD- вид-во "Інфодиск", 2004. 1 електрон. опт. диск (CD-ROM) : кольор. ; 12 см. (Всеукр. перепис населення, 2001). Систем. вимоги: Pentium-266 ; 32 Mb RAM ; CD-ROM Windows 98/2000/NT/XP. Назва з титул. екрану. 2003. № 4. С. 43. Режим доступу до журн.: http://www.nbuv.gov.ua/articles/2003/03klinko.htm.3. Бібліотека і доступність інформації у сучасному світі: електронні ресурси в науці, культурі та освіті : (підсумки 10-ї Міжнар. конф.„Крим-2003”) [Електронний ресурс] / Л. Й. Костенко, А. О. Чекмарьов, А. Г. Бровкін, І. А. Павлуша // Бібліотечний вісник |
Примітки:
1. Бібліографічний опис оформлюється згідно з ДСТУ ГОСТ 7.1:2006 “Система стандартів з інформації, бібліотечної та видавничої справи. Бібліографічний запис. Бібліографічний опис. Загальні вимоги та правила складання”.
2. Опис складається з елементів, які поділяються на обовязкові та факультативні. У бібліографічному описі можуть бути тільки обовязкові чи обовязкові та факультативні елементи. Обовязкові елементи містять бібліографічні відомості, які забезпечують ідентифікацію документа. Їх наводять у будь-якому описі. Проміжки між знаками та елементами опису є обовязковими і використовуються для розрізнення знаків граматичної і приписаної пунктуації.
3. У списку опублікованих праць здобувача, який наводять в авторефераті, необхідно вказати прізвища та ініціали всіх його співавторів незалежно від виду публікації.