У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

Бакалавр студентами напряму підготовки 6

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 28.12.2024

 МІНІСТЕРСТВО АГРАРНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ

СУМСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ АГРАРНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ

щодо підготовки і написання дипломних робіт

Суми – 2011


МІНІСТЕРСТВО АГРАРНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ

СУМСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ АГРАРНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

Кафедра захисту рослин ім. доц. А.К. Мішньова

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ

щодо підготовки дипломних робіт освітньо-кваліфікаційного рівня «Бакалавр» студентами напряму підготовки 6.090104

«Захист рослин»

Суми 2011


УДК  631.6/9

Укладачі: професори: Подгаєцький А.А., Туренко В.П.,                     Странішевська О.П.; доценти: Татаринова В.І., Дмитрівська А.О., Рожкова Т.О., Горбунов А.Ф., Деменко В.М.; ст. викл. Сарбаш В.М.

Методичні рекомендації щодо підготовки дипломних робіт освітньо-кваліфікаційного рівня «Бакалавр» студентами напряму підготовки 6.090105 

«Захист рослин» / Суми: СНАУ. - 2011, 28 ст.,  бібл. 8

В методичних рекомендаціях викладені вимоги до виконання, оформлення і захисту дипломних робіт студентами агрономічного факультету ОКР – “Бакалавр”. Висвітлено загальні положення, структуру дипломних робіт та вимоги до оформлення.

Рецензенти:

д.б.н., професор кафедри землеробства, ґрунтознавства і

агрохімії  О.В.Харченко;

к.-с.-г.н., заст. директора Сумського інституту АПВ М.Г. Собко

Відповідальний за випуск: Татаринова В.І., завідувач кафедри захисту рослин ім. доц. А.К.Мішньова

Рекомендовано до видання вченою радою навчально-наукового інженерно-технологічного інституту Сумського національного аграрного університету. Протокол №         від     2011 р.

©Сумський національний аграрний університет, 2011

Зміст

Cтор.

Вступ………………………………………………………………………..

5

1. Загальні положення ……………………………………………………

5

2. Структура та зміст дипломної роботи………………………………….

7

3. Вимоги до оформлення …….…………………………………………...

14

4. Вимоги до захисту дипломної роботи…………..……………………..

20

Рекомендована література…………………………………………………

21

Додатки …………………………………………………………………….

22


Вступ

Бакала́вр — це освітньо-кваліфікаційний рівень фахівця, що здобув поглиблену загальнопрофесійну підготовку та професійно-орієнтовані уміння та знання, які дають право працювати за фахом. Підсумком навчання в бакалавратурі є написання дипломної роботи і отримання диплома державного зразка і кваліфікації 3212 «Інспектор із захисту рослин».

Виконання дипломної роботи допомагає майбутньому фахівцю  в галузі захисту рослин  розвивати навички самостійної роботи з науковою фаховою, екологічною, економічною літературою; оволодівати навичками самостійного викладення у письмовому вигляді проблем за обраною темою; поглиблювати теоретичні знання та застосовувати їх у конкретному дослідженні на прикладі обраного об’єкту (підприємства, галузі). Лише володіючи набутими спеціальними знаннями, майбутній інспектор із захисту рослин зможе професійно застосовувати необхідні технології для вирощування високих врожаїв різних польових, овочевих і плодових культур та захисту їх від шкідливих організмів.

Кваліфікаційна робота бакалавра – це дослідження проблемного питання, яке має елементи наукового пошуку. Метою захисту дипломної роботи є визначення відповідності знань студента рівню кваліфікації інспектор із захисту рослин, який здатний до самостійного прийняття рішень при роботі в аграрній сфері.

1. Загальні положення

Студенти 4 курсу агрономічного факультету виконують випускну бакалаврську роботу для отримання диплома та звання бакалавра- інспектора із захисту рослин. Запорукою успішного виконання бакалаврської роботи є систематична робота студентів, обробка літератури по досліджуваному питанню, огляд інтернет-джерел, постійний контакт з науковим керівником.

Бакалаврська робота представляє собою рукопис, який присвячений вивченню сучасних технологій захисту сільськогосподарських культур, їх удосконалення, порівняння з вже існуючими. Теми бакалаврських робіт затверджуються кафедрою персонально для кожного студента з урахуванням його виробничої практики. Теми випускних бакалаврських робіт студентів напряму «Захист рослин» повинні мати фахову спрямованість. За кожним студентом кафедрою закріплюється науковий керівник з викладачів, з яким студент починає працювати з моменту затвердження теми і до моменту захисту бакалаврської роботи.

Мета бакалаврської роботи – навчити студентів самостійно виконувати закінчену наукову роботу з того чи іншого питання фахового спрямування.

Тематика дипломних робіт охоплює широке коло проблем захисту рослин. Вона обов’язково має бути актуальною і відповідати потребам сучасного агропромислового виробництва. Бакалавр повинен уміти визначати і застосовувати різні методи захисту рослин від шкідливих організмів з урахуванням фітосанітарного стану, екологічної ситуації і економічної доцільності. В темі роботи вказуються умови, де було проведено дослідження, наприклад, це наукова установа чи господарство («в умовах Сумського інституту АПВ», в умовах ВАТ «Лебідь» Лебединського району Сумської області»).

Кваліфікаційна робота бакалавра може бути аналітичного, розрахункового та експериментального характеру.

Кваліфікаційна робота аналітичного характеру має включати аналітичний огляд наукової літератури з обраної проблеми, включати аналіз існуючих систем захисту рослин і їх вплив на навколишнє середовище, а також розробляти обґрунтовані пропозиції щодо їх удосконалення. Вона може бути присвячена також аналізу окремих методів захисту рослин (агротехнічного, хімічного, біологічного, імунологічного тощо). Аналіз проводять на основі фактичного матеріалу, зібраного дипломником у господарствах, наукових установах, управліннях сільського господарства.

Кваліфікаційна робота розрахункового характеру має включати розрахунок технологічного процесу застосування засобів захисту рослин, окремих його операцій. Якщо розробляється нова технологія, яка не прив’язується до існуючого підприємства, то розрахунок робиться на основі вихідних даних, одержаних дипломником від наукового керівника.

Кваліфікаційну роботу експериментального характеру виконують на основі даних, отриманих під час проходження виробничої та переддипломної практик і проведення досліджень в господарстві, наукових установах, на полях та лабораторіях кафедр. Дипломна робота базується на результатах самостійних 1-3-річних експериментальних чи аналітичних досліджень. Такі роботи виконують студенти, які мають схильність до наукових досліджень і беруть участь у роботі наукових гуртків, конференцій, науково-дослідної роботи кафедри.

Науковий керівник дипломної роботи затверджується на засіданні кафедри, за якою закріплений дипломник, надалі – наказом по факультету. Протягом всього періоду написання дипломної роботи студент отримує необхідні консультації від наукового керівника з усіх питань теми та від наукових консультантів з розділів «Екологічна експертиза», «Охорона праці».

Для контролю за написанням роботи науковому керівнику пропонується зробити графік  приймання розділів.

Виконання дипломної роботи проводиться за наступними етапами:

  1.  Вибір актуальної теми.
  2.  Підбір та робота з науковою літературою.
  3.  Розробка структури, планування накопичення експериментального матеріалу,  написання роботи.
  4.  Збір та опрацювання отриманого фактичного матеріалу.
  5.  Написання та оформлення роботи.
  6.  Рецензування  роботи.
  7.  Захист роботи.

2. Структура та змістовність дипломної роботи

Структура бакалаврської роботи, назви розділів і т.д. обговорюються з науковим керівником. Однак кожна робота повинна містити такі структурні елементи:

Титульний аркуш.

Зміст.

Вступ.

Розділ 1. Огляд літератури.

Розділ 2. Умови проведення досліджень.

Розділ 3. Методика досліджень.

Розділ 4. Результати досліджень.

Розділ 5. Охорона праці.

Розділ 6. Екологічна експертиза.

Висновки та пропозиції.

Список використаних джерел.

Додатки (карти, таблиці, діаграми і т.ін.).

Приклад оформлення титульного аркуша та завдання наведені в додатках А і Б.

ЗМІСТ містить: вступ; заголовки розділів і підрозділів (якщо вони є); висновки та пропозиції; список використаних джерел; додатки (якщо вони є) із вказівкою номера сторінки.

Якщо в дипломній роботі вжиті маловідомі скорочення, специфічна термінологія, позначення і таке інше, їх перелік подається у вигляді окремого списку, який розміщується після ЗМІСТУ, перед ВСТУПОМ. Незалежно від цього при першій появі цих елементів у тексті дипломної роботи наводять їх розшифровку.

ВСТУП займає 1-2 сторінки. В ньому коротко розкривається сутність наукової проблеми, її значущість і новизну, підстави і вихідні дані для розробки теми, стан розробленості, обґрунтування проведення досліджень. Формулюють мету роботи та завдання, виконані для досягнення поставленої мети; зазначається практична значимість отриманих результатів. При наявності публікацій, виступів на конференціях вказується місце проведення, назву збірника, копію тези або статті приводять в додатках.

РОЗДІЛ 1 (обсяг до 10 сторінок) повинен мати назву, в якій відображався б зміст проблеми, що є темою випускної роботи. Для більш ефективного і детального аналізу зібраного матеріалу,  джерел літератури цей розділ бажано поділити на 2-3 підрозділи, кожен з яких повинен мати свою назву та номер. Розділ та підрозділи нумерують арабськими цифрами. На 7-8 сторінках дається аналіз не менше 30 публікацій, які стосуються теми дипломної роботи. В першому підрозділі подається історія, сучасний стан та перспективні напрями вивчення обраного об'єкта, проблеми; систематичне положення, біологічні та морфологічні особливості  шкідливих об’єктів;  характеристика сучасних систем захисту культур від шкідливих організмів. Особливу увагу слід приділити маловисвітленим або суперечливим відомостям, які містяться в різних джерелах. Вони повинні бути проаналізовані з особливою ретельністю.

Наприкінці огляду на основі розглянутого матеріалу роблять висновок про необхідність додаткового вивчення даного питання в конкретних грунтово-кліматичних умовах, тобто обґрунтуванням вибраної теми дипломної роботи.

Всі важливі положення, факти, закономірності і т.ін., що згадуються в роботі, повинні містити посилання на авторів. Всі важливі твердження в дипломній роботі повинні бути підкріплені посиланнями по формі: [1], [5-14] і т.ін. Нумерація посилань в роботі наскрізна. Перше посилання, яке зустрічається в роботі, повинно мати номер 1, друга 2 і т.ін. Якщо говориться, що деякі  автори мають  однакову точку зору, то можна вказати декілька посилань  [1,3,7-9,21].

Існує декілька форм звернення до джерел літератури:

- В.М. Петренко (1987) вважає (стверджує, зробив висновок, установив і т.д.), що…. [20]. В цьому випадку спочатку пишуть ініціали, далі прізвище автора, після цього рік видання роботи. В кінці речення у квадратних дужках ставлять номер джерела у списку використаних джерел;

- відомо, що коренева система пшениці найкраще розвивається на пухких ґрунтах, об’ємна маса яких становить 1,1–1,25 г/см3 [20]. В цьому випадку без вказання  прізвищ авторів вказується одразу першоджерело;

- аналізуючи результати своїх досліджень, В.М. Петров (цит. За Шовкун Н.Н., 1987), звернув увагу на те, що…[35].  Таку форму посилання застосовують у тому випадку, коли використовували не роботу В.М. Петрова (оригінал), а роботу Н.Н. Шовкуна, в якій є це посилання на В.М. Петрова. Прізвища та ініціали авторів джерел літератури в огляді і списку літератури пишуть мовою оригіналу без власного перекладу.

РОЗДІЛ 2 - УМОВИ ПРОВЕДЕННЯ ДОСЛІДЖЕНЬ (до 5 сторінок). У цьому розділі зазначають місце проведення досліджень, територіальне розташування. Подають загальну характеристику грунтово-кліматичних умов зони, в якій  проводять польові досліди.

Описують основні елементи погоди за роки досліджень у порівнянні з багаторічними даними. Метеорологічні дані подають у вигляді таблиці або графіка за вегетаційний період або календарний рік. Завдання цієї частини тексту – виявити типовість між погодними умовами років досліджень і елементами погоди чи метеорологічними явищами.

Слід навести таблиці щодо структури посівних площ та врожайності основних сільськогосподарських культур, економічні показники господарської діяльності, ефективності виробництва культури, на якій проводились спостереження, обліки, досліди (ідентичні таблицям, що подаються в звіті з виробничої практики). Останні показники наводяться за останні два-три роки, під час яких проводились дослідження. Робиться висновок про ресурсне забезпечення господарства, що дозволяє проводити наукові дослідження.

РОЗДІЛ 3 - МЕТОДИКА ПРОВЕДЕННЯ ДОСЛІДЖЕНЬ (до 3 сторінок). Даний розділ доцільно розділити на два підрозділи. В першому підрозділі подають методику проведення досліджень із обов’язковим зазначенням всіх її основних елементів: схема досліду, розміри облікових і захисних частин дослідних ділянок, форми ділянок і їх просторові орієнтації, кількість дерев або дослідних кущів у плодівництві, повторності досліду, методи розміщення варіантів та повторень, методика проведення обліків і спостережень.

В другому підрозділі подається агротехніка вирощування польових, овочевих та плодових культур у досліді (технологічні операції із вказанням препаратів-пестицидів, добрив, їх норми внесення, норма висіву).

Подаються методи проведення досліджень (визначення показників, облік урожаю, статистичні методи обробки результатів експериментальних даних тощо).

В роботах аналітичного та розрахункового характеру вказуються принципи аналізу та сутність розрахунків.

РОЗДІЛ 4 РЕЗУЛЬТАТИ ДОСЛІДЖЕНЬ (до 15 сторінок)  (50-60% від загального обсягу) займає основне місце в дипломній роботі. В ньому докладно і послідовно викладають зміст виконаної науково-дослідної роботи, описують всі проміжні і кінцеві результати, в тому числі й негативні. Розділ рекомендується розбивати на декілька підрозділів.

Результати досліджень подають у вигляді таблиць, рисунків, діаграм та тексту. Кожний отриманий показник досліду має бути ретельно проаналізований, з виявленням залежності його змін від досліджуваних і супутніх факторів. Наведені в результативній частині дані бажано порівнювати із результатами інших дослідників, які не згадуються в огляді літератури. Основні дані, отримані під час досліду (врожайність, якість урожаю, взаємозв’язок урожайності з іншими даними), піддають статистичній обробці з використанням комп’ютерної техніки і розміщують у додатках. В таблицях, розміщених в тексті роботи, вказуються тільки цифрові значення за роками досліджень (НІР, Х%, коефіцієнти кореляції, рівняння регресії).

Визначальним економічним показником будь-якого виробництва (технології, технологічної операції, заходу, сорту, пестициду та ін.) в ринкових умовах є його прибутковість, тому важливо показати економічну доцільність (чи навпаки) впровадження результатів досліджень.

Економічна ефективність може характеризуватися системою показників: вартістю валової продукції, виробничими витратами, чистим прибутком, собівартістю, рівнем рентабельності.

У кожному конкретному випадку, залежно від мети економічного аналізу, вихідного матеріалу, може використовуватись лише частина показників. Результати економічного аналізу подаються у вигляді таблиці, наприклад:

Таблиця 1.1

Економічний аналіз впровадження результатів

Варіанти досліду

Урожай-ність, ц/га

Вартість валової продукції, грн./га

Матеріально-грошові витрати, грн./га

Чистий прибуток, грн./га

Собівартість, грн./ц

Рівень рентабель-ності, %

Приклад оформлення розрахунку економічної ефективності внесення добрив:

Таблиця 1.2

Економічна ефективність внесення мінеральних добрив при вирощуванні відповідної сільськогосподарської культури (в розрахунку на 1 га посіву)

Найменування показників

Варіанти з різними дозами внесення

1 варіант

2 варіант

3 варіант

і т. ін.

1. Прибавка врожайності продукції, ц:

а) основної

б) побічної

2. Реалізаційна ціна 1 ц ( або 1 т), грн.:

а) основної продукції

б) побічної продукції

3. Вартість додаткової продукції, грн.- всього

а) основної продукції

б) побічної продукції

4. Витрати на придбання добрив, грн.:

а) азотних

б) фосфорних

в) калійних

5. Витрати на транспортування (доставку в господарство) добрив, грн.

6. Витрати на зберігання добрив, грн.

7. Транспортування та внесення добрив, грн.

8. Витрати на збирання і реалізацію додаткової продукції, грн.

а) основної

б) побічної

9. Інші витрати (накладні, тощо)

10. Всього витрат на одержання додаткової продукції, грн.

11. Додатковий прибуток, грн.

12. Рівень рентабельності застосування мінеральних добрив, %

Економічна ефективність застосування хімічних засобів захисту рослин визначається за такою самою методикою, що й мінеральних добрив, але є й деякі особливості.

Для визначення вартості продукції використовують державні закупівельні ціни. Суму виробничих витрат на 1 га можна одержати з річних звітів господарства або вирахувати, користуючись типовими технологічними картами та нормативними затратами вирощування конкретної культури.

Показник чистого прибутку (ЧП) визначають як різницю між вартістю продукції (ВП) з 1 га і сумою виробничих витрат (ВЗ):

ЧП = ВП – ВЗ, грн./га,

Розрахунок собівартості 1 ц продукції одержують діленням виробничих затрат на врожайність з 1 га.

Рівень рентабельності вираховують як частку від ділення чистого доходу (ЧП) з 1 га на суму виробничих затрат (ВЗ) з 1 га, помноживши результат на 100.

РОЗДІЛ 5 - ОХОРОНА ПРАЦІ - зміст розділу повинен відповідати темі дипломної роботи і передбачати комплекс організаційно-технічних заходів та засобів, спрямованих на забезпечення життєдіяльності, здоров’я та працездатності людей. Розробка організаційно-технічних заходів охорони праці ведеться паралельно спеціалізованим основним розділам роботи. Загальний обсяг розділу  до 8 сторінок друкованого тексту і висвітлювати такі питання:

  1.  Вступ (мета та значення охорони праці в сучасних умовах з урахуванням теми дипломної роботи), відповідальність посадових осіб.
  2.  Короткий опис фактичних умов праці на конкретному виробництві при вирощуванні запланованої культури (з таблицею показників кількості працюючих, фінансування заходів з охорони праці, заходів безпеки с.-г. техніки, рівня травматизму, енергозабезпечення, санітарно-гігієнічних умов, наявності небезпечних зон, речовин, засобів захисту тощо). Бажано приводити динаміку за декілька років. Приклад оформлення:

Таблиця 1.3

Показники травматизму в ТОВ …..

Показники

Одиниці вимірювання

Роки

2008

2009

2010

Середньоспискова кількість працюючих (Р)

чол.

Кількість нещасних випадків (Т)

шт.

Кількість нещасних випадків зі смертельним випадком (Тсм)

шт.

Кількість людино-днів непрацездатності (Дн)

дні

Матеріальні збитки (витрати за лікарняними листками)

грн.

Коефіцієнт частоти травмування, (Кч); Кч=(Т/Р)’1000

Коефіцієнт тяжкості травматизму, (Кт);

Кт=Дн/(Т-Тсм)

Коефіцієт втрат робочого часу, (Квч); Квч=Дн/Р/1000

Виділено коштів на заходи по охороні праці

грн.

Витрачено коштів на заходи по охороні праці

грн.

  1.  Аналіз (перелік) потенційно-небезпечних та шкідливих виробничих факторів з урахуванням умов, місць та ризику їх дії на працюючих. Наприклад: «при виконанні робіт при хімічному захисті рослин існує небезпека отруєння пестицидами, особливо в спекотну, безвітряну погоду». Наводиться таблиця технологічних операцій з визначенням пов’язаних з ними небезпечних та шкідливих виробничих факторів по місцю, часу та умовам їх виникнення, засобів захисту. Повинно бути не менше десяти операцій (дивись приклад).

4. Технічні рішення та організаційні заходи безпеки по кожному з виявлених небезпечних (НВФ) та шкідливих виробничих факторів (ШВФ) з посиланням на нормативно-технічну, правову та наукову літературу. Запропонувати декілька заходів на виявлений НВФ та ШВФ згідно логічної схеми технологічних операцій при вирощуванні конкретної с.-г. культури.

5. Перелік конкретних організаційно-технічних заходів з охорони праці.

Таблиця 1.4

Аналіз небезпечних факторів при вирощуванні цукрових буряків

Технологічна операція

Виробнича небезпека

Можливі наслідки

Заходи безпеки

Небезпечна умова

Небезпеч-

на дія

Небезпечна ситуація

1. Сівба цукрового буряка

Кришка насіннєвого ящика не герметизова-

на

Сівач працює без засобів захисту органів дихання

У зону дихання сівача проникають пари отруйних речовин

Отруєння,

захворю-вання

Насіннєві ящики сівалок призначені для сівби протруєного

насіння, повинні бути герметизовані

При написанні даного розділу потрібно звернутися до консультанта по охороні праці.

 РОЗДІЛ 6 - ЕКОЛОГІЧНА ЕКСПЕРТИЗА може мати обсяг до 5 сторінок. повинен бути викладений на 4-6 сторінках. Матеріал розділу збирається і аналізується студентом в період проходження виробничої та переддипломної  практики, в процесі виконання технологічних та проектних робіт.

Для проведення екологічної експертизи необхідно мати наступні дані: нормативні документи  з охорони довкілля  для вироблення екологічних критеріїв; статистичні дані про надійність об’єктів, які підлягають експертизі; дані про стан навколишнього середовища: дані польових і лабораторних спостережень. В цілому в процесі написання розділу «Екологічна експертиза»   студенти повинні дати об’єктивну та критичну оцінку стану довкілля в конкретному господарстві або районі за окремими технологіями. Аналіз матеріалів господарства повинен бути оформлений у вигляді  зауважень та практичних пропозицій з покращення охорони довкілля і збереження природних ресурсів господарства. Текст розділу можна умовно поділити на такі складові:

  1.  Вступ. Надається коротка характеристика екологічної ситуації в Україні, в області та районі, в межах яких виконувалась дипломна  робота.
  2.   Основна (спеціальна частина). Визначаються основні умови, необхідні для стійкого функціонування агроценозів. Окреслюються оптимальні напрямки виробництва екологічно чистої продукції в умовах конкретного господарства та оцінюється їх економічна ефективність. Надається оцінка технологій, що використовується, з витратами матеріальних ресурсів та енергетичних джерел. Підготовка цієї частини розділу повинна бути узгодженою з  темою дипломної роботи та значною мірою мати «аналітичний», а не виключно описувальний характер. Зміст основної частини повинен бути складатись з ряду підрозділів, послідовність, підходи та план написання яких представлено нижче.

Охорона грунтових ресурсів. Аналізу підлягають впливи проектованої діяльності на грунти з урахуванням особливостей землекористування, забруднення ґрунту шкідливими речовинами. Обгрунтовують заходи щодо запобігання або зменшення впливів на грунти та зниження їх родючості, щодо рекультивації площ, які тимчасово вилучають із землекористування, відпрацьованих кар’єрів, інших порушених земель, а також проведення робіт із поліпшення якості малопродуктивних сільськогосподарських угідь за рахунок використання знятого в інших місцях родючого шару ґрунту.

Охорона  атмосфери. Аналізу підлягають впливи специфічних забруднювальних речовин, що містяться у викидах проектованої діяльності з урахуванням фонових концентрацій у межах зон їхніх впливів: наводять кількісні характеристики; обґрунтовують рівні гранично допустимих викидів і заходи щодо запобігання або зменшення утворення і виділення забруднювальних речовин в атмосферу.

Охорона водних ресурсів. Аналізу підлягають впливи на поверхневі і підземні води забруднювальних речовин, які надходять у водне середовище при скидах усіх видів стічних вод та фільтраційних витоках, сільськогосподарському виробництві. Обгрунтовуються заходи щодо відвернення або зменшення надходження у водне середовище забруднювальних речовин, виснаження поверхневих і підземних водних ресурсів, погіршення стану вод.

Охорона фауни, флори та рослинності (біорізноманіття). Аналізу підлягають впливи на рослинний і тваринний світ пріоритетних і специфічних забруднювальних речовин, які надходять у навколишнє середовище в результаті проектованої діяльності. Оцінюють зміни складу рослинних угруповань, фауни, видової різноманітності, їх фізіологічного стану і продуктивності, стійкості до хвороб, обґрунтовують заходи щодо запобігання виснаженню і деградації рослинних угруповань і фауни, накопичення ними шкідливих речовин. Враховують наявність у зонах впливів проектованої діяльності об’єктів природно-заповідного фонду і територій, шляхів міграції птахів і тварин, обґрунтовують заходи щодо забезпечення збереження режиму заповідності та шляхів міграції.

Висновки (обсяг 0,5-0,75 стор. друкованого тексту) екологічної експертизи складаються з вступної, констатуючої та заключної частин. На підставі зібраного матеріалу за місцем проведення досліджень та темою дипломної роботи критично оцінити дійсний стан охорони і раціонального використання земель, вод, атмосферного повітря, тваринного світу та інших ресурсів фактично, та за умови реалізації розробленого проекту. Оцінюється достатність природоохоронних заходів, що застосовуються в господарстві (регіоні) для збереження, запобігання деградації кожного з ресурсів (грунтів, атмосфери, води, біорізноманіття). окреслюється коло екологічних проблем, які є найбільш гострими для господарства (регіону), де виконувалась дипломна робота. Потрібно особисто запропонувати конкретні заходи з поліпшення охорони природних ресурсів, їх раціонального використання, підвищення енергетичної ефективності існуючого та пропонованого виробництва.

При написанні даного розділу використовують методичні вказівки, які є на кафедрі ботаніки та фізіології сільськогосподарських рослин. По питаннях, які виникають в ході написання, потрібно звернутися до консультанта.

ВИСНОВКИ ТА ПРОПОЗИЦІЇ ВИРОБНИЦТВУ повинні виходити лише з матеріалу, наведеного в результативній частині (розділ 4) дипломної роботи, і включати 3-4 невеликих за обсягом, але конкретних і чітких за редакцією пунктів. Приводяться якісні та кількісні показники одержаних результатів, економічної ефективності, викладаються пропозиції щодо їх використання в умовах конкретного господарства або району із вказанням ґрунту.

В кінці даної структурної частини автор роботи ставить дату закінчення оформлення роботи і підпис.

  1.  Вимоги до оформлення бакалаврської роботи

Дипломна робота повинна бути написана державною мовою.  Обсяг кваліфікаційної роботи 40-60 сторінок комп’ютерного набору, надрукованого через 1,5 інтервал із полями: праве і верхнє – 2 см, ліве – 3 см, праве – 1 см. Бажано роздрукувати на одному принтері. Робота повинна бути охайно оформлена. Титульний лист роботи виконується за наданим зразком (додаток).

Заголовки структурних частин роботи «Зміст», «Вступ», «Розділ 1», «Висновки», «Список використаних джерел», «Додатки» друкуються великими жирними літерами симетрично до тексту. Крапку в кінці заголовка не ставлять.

Кожну структурну частину починають з нової сторінки. Спочатку пишеться слово «РОЗДІЛ 1» , після інтервалу з нового рядка назву розділу без лапок по центру сторінки без крапки на кінці. Наприклад:

РОЗДІЛ 1

СУЧАСНІ ПРОБЛЕМИ ЗАХИСТУ КАРТОПЛІ ВІД  ФІТОФТОРОЗУ

Підзаголовки друкуються через два інтервали після назви розділу маленькими жирними буквами (окрім першої великої) з абзацу 1,2 см. Наприклад: «2.2. Умови проведення досліджень», рівняння по лівому краю сторінки.  З нового рядка починається текст, який вирівнюється за шириною і також починається з абзацу 1,2 пт. на початку першого речення.

Після закінчення підрозділу перед початком нового підрозділу робиться два інтервали.

Приклад оформлення:

РОЗДІЛ 1

СУЧАСНІ ПРОБЛЕМИ ЗАХИСТУ КАРТОПЛІ ВІД ФІТОФТОРОЗУ (Огляд літератури)

1.1.  Основні хвороби картоплі 

Помилки в тексті, табличках чи рисунках дозволяється виправляти підчищанням або з використанням коректору, після висихання якого наноситься на тому ж місті виправлений текст чорною тушшю або чорнилами. Пошкодження,  забруднення сторінок в роботі не допускається.

Робота повинна бути надрукована (шрифт Times New Roman, звичайний, розмір кегля 14, через півтора інтервала).

В кінці роботи приводиться алфавітний список використаних джерел. Він повинен містити як вітчизняні, так і іноземні публікації, включаючи періодичні наукові видання.

Нумерація сторінок наскрізна від початку (титульний лист) до кінця, сторінки з рисунками та додатки враховуються. Номер сторінки повинен знаходиться у верхньому правому куті сторінки без крапки в кінці, шрифт не більше 10. На титульному листі, змісті і першій сторінці вступу номери сторінок не ставляться, але враховуються. Номер ставлять тільки на другій сторінці вступу, або першого розділу, враховуючи в кількість сторінок попередні.

Роботу бажано ілюструвати рисунками (фото, діаграми, графіки і т.ін.) і таблицями. Ті рисунки та таблиці, що були взяті у інших авторів, повинні містити посилання на першоджерело.

Рисунки та таблиці можуть бути вставлені в текст, а можуть розташовуватися на окремих листах. Зазвичай на окрему сторінку виносять широкі рисунки чи таблиці, орієнтація яких не співпадає з орієнтацією основних сторінок. Сторінки з рисунками та таблицями нумеруються як звичайні. При наявності діаграми, легенда розміщується справа від рисунку або після назви діаграми.

Не слід виносити рисунки чи таблиці в кінці роботи. Навіть якщо рисунок або таблиця винесені на окрему сторінку, вони повинні зустрічатися поряд з першим згадуванням в тексті про цей рисунок чи таблицю. Під кожним рисунком повинен бути підпис з номером та поясненням. Ілюстрації та таблиці нумерують в межах розділу. Наприклад : «Таблиця 3.2» - друга таблиця третього розділу,  «Рис. 2.1. Метеорологічні дані за 2008-2010 рр.» - рисунок перший другого підрозділу. Назва «Таблиця 3.2» розміщується з нового рядка у правому верхньому куті над відповідним заголовком таблиці. Текст в таблиці можна зменшувати до 12 пт., іноді в окремих випадках (при друкуванні технологічної карти вирощування с.-г. культур) до 10-9 пт.

Після згадування таблиці після закінчення абзацу з нового рядка з рівнянням на правий абзац ставиться слово «Таблиця …». Нумерація таблиць та ілюстрацій складається з двох складових – номер розділу і номер таблиці. Наприклад: Таблиця 1.4. Якщо таблиця велика і не вміщується на одну сторінку, її переносять на наступну. Замість назви таблиці пишуть: „Продовження таблиці 1.4”. Далі, щоб читачеві було зручно орієнтуватися в таблиці, можна розмістити шапку таблиці у першому рядку. Якщо шапка таблиці громіздка, у першому рядку таблиці на новій сторінці наводять порядковий номер стовпчиків. Для цього на сторінці, де починається таблиця, під шапкою вставляють рядок із номерами стовпчиків.

Приклад оформлення таблиці:

Таблиця 1.5

Місячна сума опадів (мм) по метеостанції Дружба

Місяць

Роки

2008

2009

2010

1

2

3

4

Січень

36.7

32.4

47.5

Лютий

56.5

49.0

58.5

- нова сторінка -

Продовження таблиці 1.5

1

2

3

4

Березень

42.4

62.7

58.5

Квітень

23.9

40.9

37.3

В таблиці можливе посилання на примітку. Посилання позначається у вигляді зірочки, наприклад 11,2*/22,4 у графі таблиці, під таблицею слід писати курсивом 12 пт. слово «Примітка.», після якого іде розшифрування посилання.

Текст в колонках повинен бути простим, коротким, в разі необхідності використовують переноси.

Заголовки граф у таблицях повинні починатися з великих літер, а підзаголовки – з маленьких, якщо вони складають одне речення із заголовком, і з великих, якщо вони є самостійними (див. приклад оформлення таблиці). Не допускається назву таблиці розміщувати на одній сторінці, а саму таблицю – на іншій.

У заголовках всіх стовпчиків таблиць, які містять кількісні дані, повинні бути одиниці виміру. У випадку, якщо одиниці виміру у всіх графах однакові, їх виносять у назву таблиці. Таблиця не повинна містити незаповнених чарунок. В разі відсутності значення ставлять прочерк.

Ілюстрації (фотографії, креслення, схеми, графіки, карти, тощо) та таблиці необхідно подавати одразу після посилання на них. Ілюстрації можуть бути як чорно-білими, так і кольоровими. Посилання в тексті на ілюстрації починають словом «Рис.». Наприклад: рис. 2.2. (другий рисунок другого розділу). Номер ілюстрації, її назва і пояснювальні підписи розміщують послідовно під ілюстрацією. Якщо фотознімки надруковані на фотопаперу, то вони повинні бути акуратно наклеєні на стандартні аркуші.

Стиль викладення повинен бути академічним, без риторичних питань та без виразів «я зробив… я доказав, я отримав наступні результати..», бо це є робота студента та наукового керівника. Треба писати : «Були отримані наступні результати..», або «Автором були отримані наступні результати».. або «В даній роботі були отримані наступні результати» і т.ін.

Коли описується поточний стан справ у проблемі, що вивчається, слід використовувати теперішній час. А коли річ йде про результати, які отримані особисто автором, слід використовувати минулий час.

Список використаних джерел оформлюється в алфавітному порядку з наскрізною нумерацією за прізвищами їх авторів або в порядку посилання на них в тексті, причому при останньому способі оформлення при згадуванні автора в першому розділі, а потім в четвертому, номер залишається як при першому згадуванні (додаток З).

Список використаних джерел оформлюють згідно стандарту з бібліографічного опису ДСТУ 7.1:2006. Стаття чи книга може бути написана як одним автором, так і декількома. В даному випадку потрібно обрати з наведених прикладів той варіант, який підходить до вашого джерела. При обробці літературних та інтернет-джерел потрібно одразу записувати інформацію про них згідно вимог.

Приклади оформлення бібліографічного списку

Книги

Один автор

  1.  Злобін Ю. А. Основи екології / Ю. А. Злобін. – Київ: Лібра, 1998. – 248 с.

Два автори

  1.  Івченко В. М. Карантинні бур’яни / В. М. Івченко, М. С. Кравченко. – Суми: Козацький вал, 2006. – 94 с.

Три автори

  1.  Харченко О. В. Агроекономічне та екологічне обгрунтування рівня живлення сільськогосподарських культур: навч. посібник / О. В. Харченко, В. І. Прасол, О. В. Ільченко. – Суми: Університетська книга, 2009. – 126 с.

Чотири автори

  1.  Комп’ютерні методи в сільському господарстві та біології: [навч. посібник для студ. агроном.спец.] / О. М. Царенко, Ю. А. Злобін, В. Г. Скляр, С. М. Панченко. – Суми: Університетська книга, 2000. – 203 с.
  2.  Родінка О. С. Рослини, занесені до Червоного списку Сумської області / [Родінка О. С., Карпенко К. К., Вакал А. П., Гончаренко І. В.] // Стан природного середовища та проблеми його охорони на Сумщині. Книга 6. Частина І. – Суми, 2004. – 119 с.

П’ять і більше авторів

  1.  Фіторізноманіття Українського Полісся та його охорона / [Андрієнко Т. Л., Онищенко В. А., Прядко О. І. та ін.]; під заг. ред. Т. Л. Андрієнко. К.: Фітосоціоцентр, 2006. – 316 с.
  2.    Микроэлементы в сельском хозяйстве / [Булыгин С. Ю., Демишев Л. Ф., Доронин В. А. и др.]; под ред. С. Ю. Булыгина. - [3-е изд.] – Днепропетровск: Січ, 2007. – 100 с.

Без автора

1. Геоморфология Украинской ССР : учебн. пособ. / под общ. ред. И. Н. Рослого. – К. : Вища школа, 1990. – 287 с.

2. Проблемы почвоведения (советские почвоведы к ХІ Международному конгрессу почвоведов) / [Отв. ред.: М. А. Глазовская, И. А. Соколов]. – М.: Наука, 1978. – 296 с.

Багатотомний документ

1. Морозов Г. В. Голоцен / Г. В. Морозов // Географічна енциклопедія України: в 3 т. – [редкол.: … О. М. Маринич (відп. ред.) та ін.] – Е.: УРЕ ім. М. П. Бажана, 1989. – Т. 1: А-Ж. – С. 282.

2. Флора УРСР / [ред. М. І. Котов]. – Т. 4. – К.: Вид.-во АН УРСР, 1952. – 550 с.

Матеріали конференцій, з’їздів

1. Сплав науки і практики. Сумській державній сільськогосподарській дослідній станції – 90: зб. наук. праць / відп. ред. О. П. Чернявський. – К.: Аграрна наука, 1995. – 152 с.

2. Рослинний світ у Червоній книзі України: впровадження глобальної стратегії збереження рослин : матеріали міжнар. наук. конф., 11-15 жовтня 2010 р. / КНУ ім. Т.Шевченка, бот.сад ім. О. В. Фоміна, Інститут ботаніки ім.М. Г. Холодного. – К.: Альтерпрес, 2010. – 320 с.

Стандарти

Якість води. Словник термінів : ДСТУ ІЗО 6107-1:2004 — ДСТУ ІЗО 6107-9:2004. — [Чинний від 2005-04-01]. — К. : Держспоживстандарт України, 2006. — 181 с. — (Національні стандарти України).

Словники

Географія : словник-довідник / [авт.-уклад. Ципін В. Л.]. – Х.: Халімон, 2006. – 175, [1] с.

Атласи

1. Куерда Х. Атлас ботаніки / Хосе Куерда : [пер. з ісп. В. Й. Шовкун]. – Х.: Ранок, 2005. – 96 с.

2. Україна : екол.-геогр. атлас : присвяч. всесвіт. дню науки в ім’я миру та розвитку згідно з рішенням 31 сесії ген. конф. ЮНЕСКО / [наук. редкол.: С. С. Куруленко та ін.] ; Рада по вивч. продукт. сил України НАН України [та ін.]. – К.: Варта, 2006. – 217, [1] с.

Автореферати дисертацій

Міщенко С. В. Селекційно-генетичні основи стійкості ознак однодомності сучасних сортів конопель : автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. с.-г. наук : спец. 06.01.05 «Селекція рослин» /  С. В. Міщенко. – Х., 2009. – 20 с.

Частина книги, періодичного продовжуваного видання

1. Шам І. В. Основний обробіток грунту – фактор регулювання бур’янів в сівозміні / І. В. Шам. // Цукрові буряки. – 2003. - №3(33). – С.16-17.

2. Бєлослудцева В. М. Визначеність та сучасний стан грунтів – основа ландшафтно-екологічного землеустрою та впровадження сівозмін / В. М. Бєлослудцева, О. П. Другова, О. Н. Другов [та ін.] // Агрохімія і ґрунтознавство : спец. випуск до VIII з’їзду УТГА (5-9 липня 2010 р., м.Житомир). – 2010. - Книга 3. – С. 7-11.

3. Шеляг-Сосонко Ю. Р. Роль біорізноманіття його стан та загрози / Ю. Р. Шеляг-Сосонко // Збереження і невиснажене використання біорізноманіття України: стан та перспективи. – К. : Хімджест, 2003. – С. 3–17.

Електронні ресурси

1. A Case for No-Till Farming  / By David R. Montgomery [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://www.sciam.com/article.cfm?id=a-case-for-no-till-farmin

2. Ціни на зернові та олійні культури. Урядовий портал. Сайт Міністерства аграрної політики України. [Електронний ресурс].  – Режим доступу:  http://www.minagro.kiev.ua/page/?103133. Стецун Н. Кукуруза вытесняет ячмень / Г. Стецун // Экономические известия, №56, 9 апреля 2010: [Електронний ресурс].  – Режим  доступу:  http://www.ukrrudprom.ua/digest/Kukuruza_vitesnyaet_ yachmen.html

У структурній частині «Додатки» наводиться весь допоміжний цифровий матеріал (урожайність чи інші показники за повторностями, зведені таблиці), результати статистичного аналізу, фотографії, що відображають процес досліджень чи особливості проведення агрозаходів, які вивчаються, технологічна карта вирощування с.-г. культури. Цей матеріал необхідний для повноти сприйняття проведеної наукової роботи.

Додатки оформлюють як продовження наукової праці на окремих її сторінках або у вигляді окремої частини (книги), розміщуючи їх у порядку появи посилань в тексті. Додаток повинен мати заголовок, надрукований вгорі малими літерами, перша літера – велика, симетрично відносно сторінки. Посередині рядка над заголовком малими літерами з першої великої друкується слово «Додаток…» і велика літера, що позначає додаток.

Додатки слід позначати послідовно великими літерами української абетки, за винятком літер Г, Є, І, Ї, Й, О, Ч, Ь. Наприклад, додаток А, додаток Б і т.ін.

При оформленні додатків окремою частиною на аркуші друкують великими літерами слово  «ДОДАТКИ», яке розміщується посередині листа після списку використаних джерел. На наступній сторінці наводиться додаток А і т.ін. Кожен новий додаток оформлюються на окремій сторінці.

Текст кожного додатку, за необхідності, може бути поділений на розділи й підрозділи, які нумерують у межах кожного додатку. У цьому разі перед кожним номером ставлять позначення додатку (літеру), крапку, наприклад А.2 – другий розділ додатку А, В.3.1 – перший підрозділ третього розділу додатку В. Ілюстрації, таблиці і формули, які розміщені в додатках, нумерують у межах кожного додатку, наприклад рис.Д.1.2 – другий рисунок першого розділу додатку Д, формула (А.1) – перша формула додатку А.

Нумерація сторінок у додатках є продовженням основної частини роботи.

По закінченню оформлення роботи для подальшої подання роботи після захисту в архів в торці та у правому верхньому куті роботи клеять прізвище та ініціали автора роботи, зверху закріплюють скотчем. На розвороті папки напроти титульної сторінки зліва внизу приклеюють конверт, в який поміщають рецензію, відгук керівника, заявку.

4. Вимоги до захисту дипломної роботи

Розділи 5 «Охорона праці» і 6 «Екологічна експертиза» підписуються у консультантів. Робота зшивається, на зворотній стороні теки дипломної роботи приклеюється конверт, в який прикладаються рецензія та відгук.

Готова робота подається на перевірку науковому керівнику, який після коригування підписує роботу, надає відзив про проведену дипломником роботу. Далі бакалаврська робота подається рецензенту, який затверджений наказом по університету. Рецензентами можуть бути викладачі, наукові співробітники, що близько займаються даною проблемою. Рецензенту передається робота, яка повинна бути обов’язково підписана і науковими консультантами, студентом (після пропозицій ставиться підпис і дата закінчення написання роботи), і науковим керівником (до захисту). Рецензент після перевірки дипломної роботи представляє письмову характеристику роботи - рецензію. Після рецензування робота подається завідувачу випускної кафедри на затвердження після попереднього перед захисту, на якому приймається рішення про їх допуск до захисту на ДЕК.

До захисту допускаються ті студенти, які повністю виконали навчальний план, вчасно подали в деканат і оформили дипломну роботу. Захист бакалаврської роботи студентами 4 курсу проходять публічно на засіданні Державної атестаційної комісії (ДЕК). В склад ДЕК входять представники випускаючих кафедр агрономічного факультету. Графік захисту бакалаврських робіт затверджується у весняному семестрі. Перенесення дати захисту допускається лише за поважної причини (хвороба) при обов’язковому узгодженні цього питання з головою ДЕК. Вхід на захист вільний, на захисті любої комісії ДЕК можуть бути присутні студенти з інших груп (днів захисту), а також аспіранти, магістранти, викладачі та співробітники кафедр. В ДЕК призначається голова, його заступник та секретар. Секретар веде протокол захисту бакалаврської роботи та готує випускні документи. Робота оцінюється за п’ятибальною системою.

На захисті студент докладає роботу з обов’язковим використанням ілюстрацій, діаграм, фото за допомогою мультимедійної презентації із заголовками. Зміст графіки та кількість ілюстрацій обговорюється з керівником.

Студент готує свою доповідь (з керівником) і повинен вкластися у 10 хвилин. Структура виступу повинна включати наступне:

  1.  вступ: актуальність проблеми, мета та задачі роботи;
  2.  короткий зміст методики та результатів виконаної роботи (основна частина);
  3.  висновки та пропозиції.

Порядок захисту:

  1.  Голова ДЕК називає тему роботи, її автора, наукового керівника, рецензента та представляє слово студенту.
  2.  Студент доповідає результати своєї роботи, використовуючи демонстраційний матеріал (10 хвилин).
  3.  Після доповіді члени ДЕК задають питання студенту.
  4.  Надається слово члену комісії, який перевіряє дану роботу на захисті і відмічає позитивні сторони роботи, її недоліки і дає свою оцінку роботи. Також робить висновки з представлених рецензії та відгуку.
  5.  Потім голова представляє слово науковому керівнику для оцінки роботи студента протягом всього періоду.
  6.  Голова надає заключне слово студенту.
  7.  Наприкінці дня після захисту студентів голова комісії оголошує результати захисту бакалаврських робіт.

Рекомендована література

  1.  Брюховецький І. М. Методичні вказівки для виконання економічної частини в дипломних роботах студентів агрономічного факультету денної і заочної форм навчання спеціальності 8.130102 «Агрономія» та 7.130104 «Захист рослин» / І. М. Брюховецький, О. В. Ільченко, С. Б. Комісар.  – Суми: СНАУ, 2005.
    1.  Дипломне та курсове проектування /  [Д. Г. Войтюк, О. В. Дацишін, В. С. Колісник та ін.]; за ред. О. В. Дацишина. -  К.: Урожай, 1996. – 192 с.
    2.  Дипломне проектування у вищих навчальних закладах Мінагрополітики України : навч. посібник / за заг. ред. Т. Д. Іщенко, І. М. Бендери. – К.: Аграрна освіта, 2006. – 256 с.
    3.  Медведовський О. К.  Енергетичний аналіз інтенсивних технологій в сільськогосподарському виробництві / О. К. Медведовський, П. І. Іваненко.  – К., Урожай, 1988.  – 208 с.
    4.  Методичні рекомендації щодо підготовки випускних робіт освітньо-кваліфікаційного рівня «бакалавр» для вищих навчальних закладів Мінагрополітики України напряму 1301 «Агрономія» [А. А. Подгаєцький, Ю. А. Злобін, А. К. Мішньов та ін.]. – Суми: СНАУ, 2006. – 18 с.

6. Методичні рекомендації щодо підготовки дипломних робіт освітньо-кваліфікаційного рівня «Бакалавр» студентами напряму підготовки 6.090101 «Агрономія» [І. М. Коваленко, Н. С. Кожушко,  А. А. Подгаєцький та ін.].- Суми: СНАУ,  2011, - 38 с.

  1.  Пую В. Л. Дипломна робота. Написання. Оформлення. Захист / В. Л. Пую. – Кам’янець-Подільський : ПДАТА, 2002. – 47 с.
    1.  Скляр В. Г. Методичні вказівки до виконання розділу «Екологічна експертиза» в дипломних роботах студентів  агрономічного факультету спеціальності: «Агрономія», «Захист рослин» ОКР «Бакалавр» / В. Г. Скляр, Г. О. Жатова. – Суми: СНАУ, 2009. – 31 с.
    2.  Смаглій О. Ф. Енергетична оцінка агроекосистем: навч. посібник / О. Ф. Смаглій, А. С. Малиновський, А. Т. Кардашов [та ін.]. – Житомир: Волинь, 2004. – 132 с.

ДОДАТКИ

Додаток А

Приклад оформлення титульної сторінки

МІНІСТЕРСТВО АГРАРНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ

СУМСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ АГРАРНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

Агрономічний факультет

                                                  Кафедра захисту рослин ім..доц.Мішньова А.К.

ДО ЗАХИСТУ ДОПУСКАЄТЬСЯ

        Зав. кафедрою                                           

        ______________________.

        “____” ___________20__ р.

ІВАНОВ Іван Іванович

ОСНОВНІ ШКІДНИКИ ПШЕНИЦІ ЯРОЇ ТА ЗАХОДИ ЗАХИСТУ В УМОВАХ ЗАТ «САД» ОХТИРСЬКОГО РАЙОНУ СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Дипломна робота

на здобуття освітньо-кваліфікаційного рівня «Бакалавр» з напряму

6.090105 – “Захист рослин

                     Науковий керівник  ___________доцент О.О. Петров

      Консультанти з питань:                  

                                                екологічної  експертизи_____________________

                                                охорони праці______________________________          

                                                                               

                                                Рецензент____________________________

Cуми – 2011

Додаток Б

Бланк оформлення завдання на дипломну роботу

МІНІСТЕРСТВО АГРАРНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ

СУМСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ АГРАРНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

Факультет агрономічний 

Кафедра захисту рослин

Освітньо-кваліфікаційний рівень -  «Бакалавр»

Напрям – 6.090105 “Захист рослин ”

“ЗАТВЕРДЖУЮ”

Зав. кафедрою _________________.

“____” _______________20___ р.

ЗАВДАННЯ

на дипломну роботу студентові

Іванову Івану Івановичу

1. Тема роботи «ОСНОВНІ ШКІДНИКИ ПШЕНИЦІ ЯРОЇ ТА ЗАХОДИ ЗАХИСТУ В УМОВАХ ЗАТ «САД» ОХТИРСЬКОГО РАЙОНУ СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ»

Затверджено наказом по університету від “__”________ 20__ р. №___

2. Термін здачі студентом закінченої роботи на кафедру____________

3. Вихідні дані до роботи______________________________________ ____________________________________________________________

4. Перелік завдань, які будуть виконуватися в роботі_______________

____________________________________________________________

5. Консультанти по роботі із зазначенням розділів роботи, що стосується їх:

Розділ

Консультанти

Дата

Підпис

Охорона праці

Екологічна експертиза

Керівник дипломної роботи __________________________(підпис, ПІБ)

Завдання прийняв до виконання ______________________(підпис, ПІБ)

Дата отримання завдання “_____”__________________20____  р.

Обсяг завдання не повинен перевищувати 1 арк. формату А4 (подавати 2 сторінки одночасно на одному аркуші)


Додаток В

Приклад оформлення змісту дипломної роботи

ЗМІСТ

Стор.

ВСТУП …………………………………………………………………………...4                                                                                         

РОЗДІЛ1.ОІДІУМ ВИНОГРАДУ ТА ЗАХОДИ ЗАХИСТУ (ОГЛЯД ЛІТЕРАТУРИ)                                                                                ….………..6

1.1. Симптоми хвороби    ………………………………………………………7                                                     

1.2.  Біологія збудника оїдіуму винограду    …………………………………...9                  

1.3.  Вплив зовнішніх умов на розвиток хвороби  ……………………………11

1.4. Захист винограду від   оїдіуму……………………………………………15                                                     

РОЗДІЛ 2. УМОВИ ПРОВЕДЕННЯ ДОСЛІДЖЕННЯ   ……………………..24                                                     

РОЗДІЛ 3. МЕТОДИКА ПРОВЕДЕННЯ ДОСЛІДЖЕННЯ    ……………….30                                                     

3.1.  Схема досліду та методика проведення досліджень                   ……….. 30

3.2.  Агротехніка вирощування винограду при проведенні досліджень …...  33                                             

РОЗДІЛ 4. ВПЛИВ СИСТЕМИ ЗАХИСТУ НА РОЗВИТОК ОЇДІУМУ ВИНОГРАДУ                                                                                                         36                                                                                                       

4.1.    Динаміка розповсюдження оїдіуму  винограду                  …………      36                                                                                                         

4.2.      Динаміка розвитку оїдіуму винограду                         …….…….         38       

4.3.      Вплив системи захисту на структуру врожаю винограду               .….42       

4.4.      Економічна ефективність системи захисту винограду від оїдіуму   ...44

РОЗДІЛ 5. ОХОРОНА ПРАЦІ   ………………………………………….….   .47                                                                 

РОЗДІЛ 6. ЕКОЛОГІЧНА ЕКСПЕРТИЗА     …………………………………53                                                                         

ВИСНОВКИ ТА ПРОПОЗИЦІЇ………………………………………….……. 63                                                                           

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ        ……………………………….…65                                                                    

 ДОДАТКИ                                                                                                             70                                                                                                                        


Додаток Д

Бланк відзиву керівника дипломної роботи

ВІДЗИВ

на дипломну роботу ____________________________________________________________

(тема роботи)

_____________________________________________________________________________

студента ____ курсу  

(прізвище, ім’я, по батькові дипломника)

за напрямом «Захист рослин» виконаний для здобуття ОКР «Баалавр"

Об’єм дипломної роботи

Загальний зміст дипломної роботи  ________________________________________________________________________________________________________________________________________

Відношення дипломника до роботи в період переддипломної практики та дипломного проектування ____________________________________________________________________

____________________________________________________________________

  1.  Про можливість впровадження роботи чи її окремих елементів у виробництво________________________________________________________

____________________________________________________________________

  1.  Рівень спеціальної і практичної підготовки дипломника_____________________________________________________________________________________________________________________________
  2.  Оцінювання роботи та можливість присвоєння кваліфікації_____________________________________________________________________________________________________________________________

Керівник дипломної роботи

_________________________

  (посада, наукове звання)                                      (підпис)                          (прізвище, ініціали)

«_____» __________________ 20__р.

Примітка. В 1 пункті відзиву вказують загальний обсяг роботи, акцентують увагу на результативній частині, бібліографію та додатки

Додаток Ж

Бланк рецензії дипломної роботи

РЕЦЕНЗІЯ

на дипломну роботу ________________________________________________

(тема роботи)

__________________________________________________________________

підготовлену для здобуття ОКР «Бакалавр» за напрямом «Захист рослин»

студента _____________ курсу___________ агрономічного факультету

(прізвище, ім’я, по батькові здобувача)

1. Об’єм дипломної роботи__________________________________________

__________________________________________________________________

2.Загальний зміст дипломної роботи __________________________________________________________________

__________________________________________________________________

  1.  Позитивні боки роботи  (наявність замовлення, публікації, апробації) _________________________________________________________
  2.  Недоліки роботи:

по змісту результативної частини роботи _______________________________________________________________

з питань економіки _______________________________________________________________

з обґрунтування прийнятих рішень _______________________________________________________________

із загального оформлення роботи

5. Загальне оцінювання дипломної роботи і можливість присвоєння кваліфікації _______________________________________________________

__________________________________________________________________

Рецензент ____________________________________________________________________

(назва кафедри)

_____________________

(посада, наукове звання)                                      (підпис)                                       (прізвище, ініціали)

«_____» ___________________________ 20___ р.


Додаток З

Приклад оформлення списку використаних джерел

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

  1.  Агрохимия / под ред. Б. А. Ягодина  – М. Агропромиздат, 1989. –   593  с.
  2.  Александрова А. Н. Органическое  вещество почвы и процессы его превращения / А. Н. Александрова. - Л.: Наука, 1980. - 287 с.
  3.  Бабарина Э. А. Действие длительного применения органических и минеральных удобрений на плодородие дерново-подзолистой супесчаной почвы / Э.  А. Бабарина, Л. М. Жукова, Л. К. Шевцова. // Агрохимия.– 1987. № 5. С. 47–52.
  4.  Багаєв  А.  Д. Трансформація і  гуміфікація  рослинних  решток за різного обробітку, удобрення і гумусованості грунту / А.  Д. Багаєв, Р. П. Богданович, І. М. Алексеєнко [та ін.]. // Науковий вісник НАУ.- К.: НАУ, 2005.- Вип. 81.- С. 15-21.
  5.  Довідник з охорони праці в інтенсивному господарстві  / за ред. С. Д. Лехмана. – К.: Урожай, 1990. – 168 с. 
  6.  Лебідь М. Т. Економічні основи застосування добрив в сільському господарстві: автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. екон. наук: спец. 08.06.01. «Економіка підприємства і організація виробництва» / М. Т. Лебідь. – Харків.: ХДАУ, 1999. – 19 с.
  7.  Масалітін  П. В. Агрохімічний та екологічний стан орних земель Сумської області / П. В. Масалітін, В. М. Мартиненко // Наукова обґрунтована система ведення сільського господарства Сумської області – Суми: ВАТ «СОД» видавництво «Козацький вал». – 2004. - С. 77-92.
  8.  Регіональні екологічні проблеми. Державне управління охорони навколишнього середовища у Сумській області: [Електронний ресурс].   Режим доступа: http: //www.eco.sumy.ua/ecoproblems.html.

Кафедра захисту рослин  ім. А.К. Мішньова

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ

щодо підготовки дипломних робіт освітньо-кваліфікаційного рівня «Бакалавр» студентами напряму підготовки 6.090105

«Захист рослин»

Суми, РВВ Сумський національний аграрний університет, вул. Кірова, 160

Підписано до друку               Формат А5: Гарнітура Times New Roman Cyr.

Тираж: 100 примірників. Замовлення    Умов. друк. арк. 2,0.




1. Степень соответствия модели тому реальному явлению объекту процессу для описания которого она строится
2. Пусть прямаяи плоскость заданы уравнениями Рассмотрим векторы и
3. Башкирский государственный медицинский университет Министерства здравоохранения и социального развити
4. тема основанная на государственной концентрации всех разрабатываемых и утверждаемых экономических директи.
5. Система государственного финансирования в РФ
6. Инструменты маркетингового исследования
7. Впечатление Восходящее солнце
8. Образ советского обывателя в песенной поэзии Александра Галича
9. темами капельного орошения ГЛАВА II
10. Производительность труда
11. Т Солера - либреттист и авантюрист
12. роїння При посіві в конденсаційну воду мікроорганізми на поверхні середовища утворювали наліт димчастобл
13. Усадьба в которой в 1895 г
14. Варіант I I Виконайте тестові завдання Завдання 16 мають по 4.html
15. Цивільного права і процесу Навчальнометодичний комплекс з навчальної дисципліни Теоретич
16. Творчеством одержимый
17. а Основной - экономия издержек; ~- в случае неблагоприятной конъюнктуры предприятие м
18. реферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук Вінниц
19. Семь дней творения Марк ЛевиСемь дней творения Budvv Семь Дней Творения- Махао
20. ] Корректировка искажений