У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

ТЕМАТИКИ І МЕХАНІКИ КОЗАЧЕНКО Тетяна Олександрівна УДК 531

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 29.12.2024

15

НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ

ІНСТИТУТ ПРИКЛАДНОЇ МАТЕМАТИКИ І МЕХАНІКИ

КОЗАЧЕНКО Тетяна Олександрівна

УДК 531. 383

ЕВОЛЮЦІЯ ОБЕРТАНЬ ТВЕРДОГО ТІЛА ПІД ДІЄЮ

НЕСТАЦІОНАРНИХ ВІДНОВЛЮЮЧИХ І ЗБУРЮЮЧИХ МОМЕНТІВ

.02.01 теоретична механіка

АВТОРЕФЕРАТ

дисертації на здобуття наукового ступеня

кандидата фізико-математичних наук

Донецьк 2004

Дисертацією є рукопис.

Робота виконана в Одеській державній академії будівництва та архітектури.

Науковий керівник:         доктор фізико-математичних наук, професор

Лещенко Дмитро Давидович,

Одеська державна академія будівництва та архітектури,

завідуючий кафедрою теоретичної механіки.

Офіційні опоненти:         доктор фізико-математичних наук, професор

Горр Геннадій Вікторович,

Донецький національний університет,

завідуючий кафедрою вищої математики;

кандидат фізико-математичних наук, доцент

Скрипнік Світлана Валентинівна,

Донецький державний університет економіки та торгівлі

ім. М. Туган-Барановського.

Провідна установа:          Інститут математики НАН України.

Захист відбудеться “ грудня  2004 р. огодині на засіданні спеціалізованої вченої ради

Д 11.193.01 при Інституті прикладної математики і механіки НАН України за адресою: 83114,

м. Донецьк, вул. Р. Люксембург,74.

З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Інституту прикладної математики і механіки НАН України за адресою: 83114, м. Донецьк, вул. Р. Люксембург,74.

Автореферат розіслано “листопада  2004р.

Вчений секретар

спеціалізованої вченої ради  _________________      Ковалевський О. А.

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Актуальність теми. Проблема еволюції обертань твердого тіла відносно нерухомої точки здавна привертає увагу механіків і математиків. Дослідження обертання важкого тіла почалося в середині XVIII століття і продовжується до наших днів. В останні десятиліття здобуто багато нових розв’язків задач, запропоновані нові форми рівнянь, розвинуті нові методи їх досліджень. В результаті цього кількість точних розв’язків збільшилась майже в два рази порівняно з їх кількістю в першій половині XX століття, в першу чергу завдяки роботам представників Донецької школи механіків.

Добрі результати при вивченні збурених обертових рухів твердого тіла дає застосування метода усереднення. Цей метод широко використовувався в небесній механіці і був сформульований і обгрунтований в працях М. М. Крилова і М. М. Боголюбова. Вперше методика усереднення була застосована для дослідження збурених обертових рухів супутника відносно центра мас в працях В. В. Белецького і Ф. Л. Черноуська.

В роботі досліджуються збурені обертові рухи твердого тіла відносно нерухомої точки, близькі до випадку Лагранжа, під дією відновлюючих та збурюючих моментів. Відновлюючі моменти залежать від: а) повільного часу; б) кута нутації та сумісної дії цих факторів. Збурюючі моменти обумовлені впливом: а) повільно змінного часу; б) середовища з опором; в) оптимального по швидкодії гасіння екваторіальної складової вектора кутової швидкості обертання і деяких комбінацій вказаних збурюючих факторів.

Такі задачі виникають в зв’язку з вивченням руху супутників відносно центра мас, в динаміці гіроскопів, при некерованому просторовому русі тіла в атмосфері. Диференціальні рівняння цих систем нелінійні, тому їх дослідження зустрічає серйозні математичні труднощі. Асимптотичні методи є потужним апаратом дослідження проблем динаміки твердого тіла.

Дослідження у вказаних напрямках проводяться на протязі ряду років. Задачам еволюції обертового руху твердого тіла відносно центра мас під дією різних збурень присвячені роботи

В. В. Белецького, В. Г. Дьоміна, В. М. Кошлякова, Г. Е.Кузмака, Ф. Л.Черноуська, Л. Д. Акуленка,

О. М. Ковальова, О. Я. Савченка, Д. Д. Лещенка, В. В. Сазонова, В. В. Сидоренка, В. С. Асланова, Simpson H. C., Gunzburger M. D. та інших.

Звязок роботи з науковими програмами, планами, темами. Тематику дисертації включено до плану наукових досліджень кафедри теоретичної механіки Одеської державної академії будівництва та архітектури на 2000 –роки.

Мета і задачі дослідження. Об’єкт дослідження  тверде тіло, предмет дослідження  збурені обертові рухи твердого тіла, близькі до випадку Лагранжа. Основна мета дисертації полягає в тому, щоб встановити вплив моментів сил різної фізичної природи на збурені обертові рухи твердого тіла відносно нерухомої точки, близькі до випадку Лагранжа.

Метод дослідження. Для аналізу нелінійної системи рівнянь руху застосовується метод усереднення. Систему рівнянь руху твердого тіла необхідно звести до стандартного вигляду систем з однією або декількома обертовими фазами, тобто розділити всі змінні на повільні та швидкі. Далі аналіз усередненої системи проводиться за допомогою якісних та аналітичних методів теорії диференціальних рівнянь.

Наукова новизна отриманих результатів визначається наступними положеннями:

  1.  Досліджено обертальні рухи твердого тіла, близькі до регулярної прецесії у випадку Лагранжа, під дією збурюючого моменту сил, повільно змінного з часом. Вивчені випадки різних порядків мализни і однакових порядків мализни проекцій вектора збурюючого  моменту. Розглянуті конкретні механічні моделі збурень.
  2.  Досліджено збурені обертання твердого тіла, близькі до регулярної прецесії у випадку Лагранжа, під дією нестаціонарних відновлюючого і збурюючого моментів. Розглянуті приклади.
  3.  Вивчена еволюція обертань твердого тіла, близька до регулярної прецесії у випадку Лагранжа, під дією відновлюючого моменту, залежного від повільного часу і кута нутації, а також збурюючого моменту, повільно змінного з часом. Розвязані конкретні задачі динаміки і керування обертаннями твердого тіла, які мають самостійне значення для застосувань.

Практичне значення отриманих результатів дисертації полягає в тому, що в ній дано якісний і кількісний аналіз руху твердого тіла під дією ряду збурень, які зустрічаються на практиці в динаміці супутників і гіроскопів.

Особистий внесок здобувача. В опублікованих роботах [1-8] досить повно відображені результати дисертації. У загальних публікаціях дисертанту належить розв’язання поставлених перед ним задач, аналітичні і чисельні розрахунки. В статтях [3, 5-8] здобувач провів усереднення систем рівнянь та розглянув конкретні випадки відновлюючих і збурюючих моментів. Співавторам належить визначення напрямку досліджень, постановка задач, участь в аналізі отриманих результатів.

Апробація результатів дисертації. Основні результати дисертаційної роботи були повідомлені і обговорені на:

  •  ХХІІ наукових читаннях з космонавтики (Москва –),
  •  сьомій і дев’ятій Міжнародних наукових конференціях імені академіка М. Кравчука (Київ 1998, 2002),
  •  третьому і четвертому Міжнародних симпозіумах по класичній та небесній механіці (Великі Луки 1998, 2001),
  •  конференції “Dynamics Days Europe 2002”(Гейдельберг, Німеччина 2002),
  •  Міжнародній конференції “Стійкість, керування і динаміка твердого тіла”(Донецьк –, 2002),
  •  Міжнародній конференції “Диференціальні та інтегральні рівняння”(Одеса 2000),
  •  Всеросійських конференціях з проблем математики, інформатики, фізики, хімії та методики викладання природознавчих дисциплін (Москва –, 2002),
  •  Міжнародній конференції “Автоматика 2001”(Одеса –),
  •  Міжнародних конференціях “Dynamical Systems Modelling and Stability Investigation”(Київ –, 2001),
  •  восьмому Всеросійському з’їзді з теоретичної та прикладної механіки (Перм –),
  •  VIII Четаєвській Міжнародній конференції “Аналітична механіка, стійкість і керування рухом”(Казань – 2002),
  •  шостій науковій конференції “Нелінійні коливання механічних систем”(Нижній Новгород –),
  •  VII Міжнародному семінарі “Стійкість і коливання нелінійних систем керування”(Москва –),
  •  семінарі з загальної механіки Інституту прикладної математики і механіки НАН України під керівництвом член-кореспондента НАНУ О. М. Ковальова (Донецьк2004),
  •  наукових семінарах кафедри теоретичної механіки ОДАБА під керівництвом професора     Д. Д. Лещенка (Одеса, 20002004).

Публікації. Основні результати дисертаційної роботи опубліковано в 8 роботах, серед яких 5 статей в збірниках наукових праць, 3 роботи в наукових журналах.

Структура та обсяг дисертації. Дисертаційну роботу викладено на 128 сторінках, вона складається з вступу, п’яти розділів, висновків та списку використаної літератури. Бібліографія містить 84 джерела і розташована на 8 сторінках.

Дисертант висловлює щиру подяку за підтримку, цінні поради і допомогу доктору фізико-математичних наук, головному науковому співробітнику Акуленку Леоніду Денисовичу і науковому керівникові, доктору фізико-математичних наук, професору Лещенку Дмитру Давидовичу.

ОСНОВНИЙ ЗМІСТ

У вступі обгрунтовано актуальність досліджень, сформульовано мету та задачі дослідження, вказано наукову новизну та практичне значення результатів.

У першому розділі дано огляд літератури по темі дисертації, охарактеризовано стан проблеми, відмічено основні напрямки досліджень.

В другому розділі досліджуються збурені рухи твердого тіла, близькі до регулярної прецесії у випадку Лагранжа, під дією постійного відновлюючого моменту та збурюючого моменту, який повільно змінюється з часом. Рівняння руху мають вигляд:

    (1)

  (2)

Тут p, q, r проекції вектора кутової швидкості на головні вісі тіла, які проходять через точку О;   проекції вектора збурюючого моменту на ці ж вісі, вони залежать від повільного часу = t ( << 1 –малий параметр, t –час) і є періодичними функціями кутів Ейлера , ,   з періодами 2, де   кут власного обертання,   кут прецесії,   кут нутації; A  екваторіальний, C  осьовий момент інерції тіла відносно точки О. Припускається, що на тіло діє відновлюючий момент, максимальна величина якого дорівнює k. Дослідження проводяться при різних наборах і припущеннях відносно порядку мализни та величин збурюючих моментів.

В підрозділі 2.1 розглянуто збурені рухи Лагранжа при наступних вихідних припущеннях:

.    (3)

Ці припущення означають, що кутова швидкість достатньо велика, її напрямок близький до осі динамічної симетрії тіла, дві проекції вектора збурюючого моменту на головні вісі інерції тіла малі порівняно з відновлюючим моментом, а третя  одного з ним порядку. Відповідна стандартна система є двочастотною, причому відношення частот стале. В цьому випадку усереднення нелінійної системи еквівалентно усередненню квазілінійної системи з постійними частотами. Здобута усереднена система рівнянь в першому наближенні для нерезонансного та резонансного випадків. В якості приклада запропонованої методики досліджується рух Лагранжа з врахуванням моментів, які діють на тверде тіло з боку зовнішнього середовища.

В підрозділі 2.2 вивчаються збурені рухи вовчка Лагранжа. Припускається, що збурюючі моменти одного порядку мализни з відновлюючим моментом:

.     (4)

Вводиться малий параметр, застосовується метод усереднення. Розвязок першого наближення дає тривіальний результат, він потім уточнюється шляхом розрахунку другого наближення. Розглянуто конкретні моделі збурень.

У третьому розділі досліджуються збурені рухи динамічно симетричного твердого тіла навколо нерухомої точки О під дією відновлюючого моменту, залежного від кута нутації , і збурюючого моменту, який повільно змінюється з часом. В підрозділі 3.1 розглянуто вказані збурені рухи з припущенням, що кутова швидкість достатньо велика, а відновлюючий і збурюючий моменти малі з означеною ієрархією мализни компонентів (3). Відзначимо, що відношення частот виявляється сталим, що дозволяє обгрунтувати застосування методу усереднення для нерезонансного та резонансного випадків. Проведено усереднення та зінтегровані усереднені рівняння для повільних змінних, які характеризують еволюцію обертань твердого тіла для збурюючого моменту сил симетричної лінійної дисипації з боку зовнішнього середовища та малих керуючих моментів.

Підрозділ 3.2 присвячено дослідженню руху вовчка Лагранжа у випадку, коли проекції вектора збурюючого моменту на головні вісі інерції тіла одного порядку мализни з відновлюючим моментом (4). Здобуті і досліджуються усереднені системи рівнянь руху в першому та другому наближенні. Для руху тіла в середовищі з опором, а також при керуванні екваторіальною складовою вектора кутової швидкості визначена еволюція кутів прецесії і нутації в другому наближенні.

В четвертому розділі вивчається еволюція обертань твердого тіла, близьких до регулярної прецесії, під дією відновлюючого і збурюючого моментів сил, які повільно змінюються з часом. Перші два рівняння руху мають вигляд:

    (5)

Ця система доповнюється рівняннями (2).

В підрозділі 4.1 розглянуто збурені обертальні рухи гіроскопа Лагранжа. Припускається, що кінетична енергія тіла набагато більше потенціальної енергії, обумовленої відновлюючим моментом, дві проекції вектора збурюючого моменту малі порівняно з відновлюючим моментом, а третя  одного з ним порядку .

Нерівності (3) дають можливість ввести наступні співвідношення:

     (6)

Функції K, Mi, а також змінні і сталі P, Q, r, ψ, θ, A, C припускаються обмеженими величинами порядку одиниці при .

Ставиться задача дослідження асимптотичної поведінки розв’язків системи (2), (5) при малому , якщо виконані умови (3), (6). Дослідження буде проводитись методом усереднення на інтервалі часу порядку .

Використовуючи співвідношення

як формули заміни змінних, перейдемо в системі (2), (5) від змінних  до нових змінних . Після ряду перетворень дістанемо більш зручну для подальшого дослідження систему семи рівнянь:

 (7)

Тут .

Розглянемо систему (7) з точки зору використання методу усереднення. В перших двох розділах вивчались випадки, коли . В даному розділі залежність відновлюючого моменту від повільного часу  привела до появи в перших двох рівняннях системи (7) доданка, який містить похідну .

Система (7) містить повільні змінні , і швидкі змінні . Так як проекції вектора збурюючого моменту  періодичні по φ з періодом , то функції  є періодичними функціями  з періодом 2. В цьому випадку система (7) містить дві обертові фази  і відповідні їм частоти  змінні. Істотною особливістю системи (7) є те, що відношення частот стале . Тому усереднення нелінійної системи еквівалентно усередненню квазілінійної системи зі сталими частотами.

Розвязано задачі механіки та керування обертаннями твердого тіла, які мають самостійне значення для застосувань. Зокрема, розглянуто задачу про зведення вовчка до “сплячого стану” за допомогою малих керуючих моментів. Закони керування відповідають оптимальному по швидкодії гасінню екваторіальної складової вектора кутової швидкості обертання.

Далі за допомогою методу усереднення побудовані наближені розвязки системи (15) в загальному вигляді. Розглянуто приклади.

Залежність відновлюючого моменту від повільного часу та кута нутації привела до появи доданка  в виразах для проекцій p, q вектора кутової швидкості. Оскільки функція  обмежена, то доданки також є обмеженими і .

В підрозділі 5.2 досліджуються збурені обертання гіроскопа Лагранжа. Тіло припускається швидко закрученим, а компоненти вектора збурюючого моменту одного порядку мализни з відновлюючим моментом (4). Зробивши в системі (18), (2) заміну змінних і ряд перетворень, здобудемо систему рівнянь:

(21)

Рівняння для  аналогічне . Вирази для  ідентичні виразам системи (15). Система рівнянь (21) зводиться до вигляду (16). Залежність відновлюючого моменту від повільного часу та кута нутації, привела до появи в рівняннях для  і  частинних похідних, що ускладнює знаходження розв’язків цієї системи.

Для нелінійної двочастотної системи здобуті системи рівнянь в першому та другому наближеннях. Для руху тіла в середовищі з опором знайдені вирази для повільних змінних в першому наближенні. Однак в цих формулах для кутів прецесії і нутації не враховується вплив збурень. Тому для вказаних змінних знайдено вирази в другому наближенні:

    (22)

 

,    (23)

      

Доданки  для кута прецесії (22) і  для кута нутації (23) є добутком експоненціально спадного співмножника , обумовленого дисипацією енергії, та коливного співмножника. Ці доданки визначають залежність кутів прецесії та нутації від збурюючого моменту. Поява інтегралів в  і доданку  обумовлена залежністю відновлюючого моменту від повільного часу та кута нутації. Дані доданки доповнюють відомі з наближеної теорії гіроскопів вирази для кутової швидкості прецесії .

ВИСНОВКИ

В дисертації отримано наступні результати, які виносяться на захист:

  1.  Досліджено новий клас рухів вісесиметричного тіла з урахуванням нестаціонарних збурюючих моментів. Розроблено процедуру усереднення для  здобутої істотно нелінійної системи в нерезонансному та резонансному випадках.
  2.  Вивчено збурений рух твердого тіла навколо нерухомої точки під дією відновлюючого моменту, залежного від кута нутації , і збурюючого моменту, який повільно змінюється з часом.
  3.  Вперше розглянуто обертові рухи динамічно симетричного твердого тіла відносно нерухомої точки з урахуванням нестаціонарних збурюючого та відновлюючого моментів.
  4.  Досліджено новий, найбільш широкий з відомих в літературі, клас обертових рухів динамічно симетричного твердого тіла відносно нерухомої точки з урахуванням нестаціонарного збурюючого моменту, а також відновлюючого моменту, повільно змінного з часом і залежного від кута нутації. Розв’язані задачі механіки та керування обертаннями твердого тіла, які мають значення для застосувань.

СПИСОК ОСНОВНИХ ПУБЛІКАЦІЙ

ЗА ТЕМОЮ ДИСЕРТАЦІЇ

  1.  Кушпиль Т. А. Исследование эволюции вращений твёрдого тела, близких к случаю Лагранжа, методом усреднения // Крайові задачі для диф. рівнянь: Зб. наук. пр.  К.: Ін-т математики НАН України, 1999.  Вип. 4  С. 109113.
  2.  Кушпиль Т. А., Тимошенко И. А., Лещенко Д. Д. Некоторые задачи эволюции вращений твёрдого тела под действием возмущающих моментов // Механика твердого тела (Донецк). 2000. Вып. 30. –С. 119125.
  3.  Акуленко Л. Д., Козаченко Т. А., Лещенко Д. Д. Эволюция вращений волчка Лагранжа под действием возмущающего момента сил, медленно изменяющегося во времени // Вісник Одеськ. держ. ун-ту. –. –Т. 5, Вип. 3., Фіз.-мат. науки. –С. 102–.
  4.  Akulenko L. Leshchenko D, Kushpil T. and Timoshenko I. Problems of Evolution of Rotations of a Rigid Body under the Action of Perturbing Moments // Multibody System Dynamics.  2001. –Vol.6, №1. –Р. 3–.
  5.  Акуленко Л. Д., Козаченко Т. А., Лещенко Д. Д. Возмущенные вращательные движения твёрдого тела под действием нестационарного восстанавливающего момента, зависящего от угла нутации // Механика твердого тела (Донецк). –. –Вып. 31. –С. 57–.
  6.  Акуленко Л. Д., Козаченко Т. А., Лещенко Д. Д. Возмущенные вращения твёрдого тела под действием нестационарного восстанавливающего момента // Механика твердого тела (Донецк). 2002 –Вып. 32. –С. 7784.
  7.  Акуленко Л. Д., Козаченко Т. А., Лещенко Д. Д. Эволюция вращений твёрдого тела под действием восстанавливающего и управляющего моментов // Изв. РАН. Теория и системы управления. –.№ 6. –С. 3238.
  8.  Акуленко Л. Д.,  Козаченко Т. А.,  Лещенко Д. Д.  Вращения твёрдого тела под действием нестационарных восстанавливающего и возмущающего моментов // Изв. РАН. Механика твердого тела. –.№ 2. –С. 312.

АНОТАЦІЇ

Козаченко Т.О. Еволюція обертань твердого тіла під дією нестаціонарних відновлюючих і збурюючих моментів.  Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата фізико-математичних наук за спеціальністю 01.02.01  теоретична механіка.  Інститут прикладної математики і механіки НАН України, Донецьк, 2004.

Дисертаційну роботу присвячено вивченню обертових рухів динамічно симетричного твердого тіла відносно нерухомої точки під дією відновлюючого і збурюючого моментів. Відновлюючі моменти залежать від: а) повільного часу; б) кута нутації та сумісної дії цих факторів. Збурюючі моменти повільно змінюються з часом і обумовлені впливом: а) середовища з опором; б) оптимального по швидкодії гасіння екваторіальної складової вектора кутової швидкості обертання.

Дослідження проводяться при різних наборах і припущеннях відносно порядку мализни та величин збурюючих моментів. Для аналізу нелінійної системи рівнянь руху застосовується метод усереднення.

Розглянуто збурені рухи вовчка Лагранжа у випадку, коли кутова швидкість осьового обертання достатньо велика та дві проекції вектора збурюючого моменту малі порівняно з відновлюючим моментом, а третя  одного з ним порядку. Відповідна стандартна система двочастотна, причому відношення частот стале. В цьому випадку усереднення нелінійної системи еквівалентно усередненню квазілінійної системи зі сталими частотами. Проведено усереднення в нерезонансному та резонансному випадках. Здобуті усередненні системи рівнянь руху в першому наближенні для повільних змінних, які характеризують еволюцію обертань твердого тіла. Досліджено вплив збурюючого моменту сил симетричної лінійної дисипації з боку зовнішнього середовища і малих керуючих моментів.

Вивчені збурені обертові рухи швидко закрученого тіла, які близькі до випадку Лагранжа, коли компоненти вектора збурюючого моменту малі порівняно з відновлюючим моментом. Проведено усереднення і здобуті усереднені системи рівнянь руху в першому та другому наближеннях. Доданки другого наближення доповняють відомі з наближеної теорії гіроскопів вирази для кутової швидкості прецесії. Розвязані конкретні задачі механіки та керування обертаннями твердого тіла, які мають самостійне значення для застосувань.

Ключові слова: тверде тіло, відновлюючі і збурюючі моменти, метод усереднення, випадок Лагранжа, керування.

Козаченко Т.А. Эволюция вращений твердого тела под действием нестационарных восстанавливающих и возмущающих моментов.  Рукопись.

Диссертация на соискание ученой степени кандидата физико-математических наук по специальности 01.02.01  теоретическая механика.  Институт  прикладной математики и механики НАН Украины, Донецк, 2004.

Диссертационная работа посвящена изучению вращательных движений динамически симметричного твердого тела относительно неподвижной точки под действием восстанавливающих и возмущающих моментов. Восстанавливающие моменты предполагаются зависящими от: а) медленного времени; б) угла нутации и совместного воздействия этих факторов. Возмущающие моменты медленно изменяются во времени и обусловлены влиянием: а) сопротивляющейся среды; б) оптимального по быстродействию гашения экваториальной составляющей вектора угловой скорости вращения.

Исследования проводятся при различных наборах и предположениях относительно порядка малости и величин возмущающих моментов. Для анализа нелинейной системы уравнений движения применяется метод усреднения.

Рассматриваются возмущенные движения волчка Лагранжа в случае, когда угловая скорость осевого вращения достаточно велика и две проекции вектора возмущающего момента малы по сравнению с восстанавливающим моментом, а третья  одного с ним порядка. Соответствующая стандартная система является двухчастотной, причем отношение частот постоянно. В этом случае усреднение нелинейной системы эквивалентно усреднению квазилинейной системы с постоянными частотами. Проведено усреднение в нерезонансном и резонансном случаях. Получены усредненные системы уравнений движения в первом приближении для медленных переменных, характеризующих эволюцию вращений твердого тела. Исследовано влияние возмущающего момента сил симметричной линейной диссипации со стороны внешней среды и малых управляющих моментов.

Изучены возмущенные вращательные движения быстро закрученного тела, близкие к случаю Лагранжа, когда компоненты вектора возмущающего момента малы по сравнению с восстанавливающим моментом. Проведено усреднение и получена усредненная система уравнений движения в первом и втором приближении. Слагаемые второго приближения дополняют известные из приближенной теории гироскопов выражения для угловой скорости прецессии. Решены конкретные задачи механики и управления вращениями твердого тела, имеющие самостоятельное значение для приложений.

Ключевые слова: твердое тело, восстанавливающие и возмущающие моменты, метод усреднения, случай Лагранжа, управление.

Kozachenko T.A. Evolution of rotations of a rigid body under the action of unsteady restoring and perturbation torques.  Manuscript.

Thesis for a candidate’s degree (physical and mathematical sciences) by speciality 01.02.01  theoretical mechanics.  Institute of Applied Mathematics and Mechanics of NAS of Ukraine, Donetsk, 2004.

The dissertation is devoted to the study of rotational motions of a dynamically symmetric rigid body about a fixed point under the action of restoring and perturbation torques. Restoring torques are assumed to be depending on: a) slow time, b) nutation angle and joint action of these factors. Perturbation torques are slowly varying in time and caused by influence of: a) resistant medium, b) time  optimal suppression of the equatorial component of the vector of angular velocity.

Investigations are carried on at various collections and assumptions relative to the order of smallness and values of restoring torques. The averaging method is applied for the analysis of a nonlinear system of equations of motion.

Perturbed motions of Lagrange’s top were considered in case where the angular velocity of the body on the symmetry axis is large enough and two projections of the perturbation torque on the principal axes of inertia of the body are small as compared with the restoring torque, while the third projection coincides with the restoring torque in order of magnitude. Corresponding standard system is a two-frequency system where the frequency ratio is constant. In this case the averaging of the nonlinear system is equivalent to the averaging of a quasi-linear system with constant frequencies. The averaging was carried on in non-resonant and resonant cases. Averaged first-approximation systems of equations of motion for slow variables characterizing evolution of rotations of a rigid body were obtained. The influence of perturbation torque of symmetric linear dissipation by the environment and small control moments is investigated.

Perturbed rotational motions of a rigid body similar to the Lagrange case were studied. It was assumed that the angular velocity of the body is large and the perturbation torques are small as compared with the restoring torques. The averaging method was used. Averaged systems of equations of motion were obtained in the first and second approximations. The terms of the second approximation supplement the expression for the angular precession velocity known from approximate gyroscope theory. A number of specific problems of dynamics and control of rotation of a rigid body has been solved. The obtained solutions have an independent value for applications.

Key words: rigid body, restoring and perturbation torques, averaging method, Lagrange case, control.




1. Классификация кишечной непроходимости Непроходимость кишечника заболевание характеризующееся частич
2. Особенности трудового договора педагогических работников с учителями общеобразовательных школ
3. Эмболии и тромбозы брюшной аорты и периферических артерий
4. интернат для детей с недостатками умственного развития
5. Тема 1- Я правда не еврей.html
6. і Стратегію можна розгляди як довгостроковий послідовний конструктивнийраціональнийпідкріплений ідео
7. компьютерная преступность
8. Курсовая работа- Византия- образ мира
9. жить К IX Х вв стала применяться переложная система когда пашня на некоторое время забрасывалась
10. тематичне моделювання та обчислювальні методи Автореферат дисертації на здобуття наукового сту
11. Теория информации РостовнаДону 2008 Составитель Н
12. А.А.Фет Шепот, робкое дыханье, трели соловья..
13. Наводнения
14. Bottero для производства гнутого стекла на ЗАО
15. Проблемы философии
16. Развитие агротехнологий как фактор интенсификации сельскохозяйственного производства
17. Изменение условий договора на воздушные перевозки
18. Основные источники эффективности разработки и внедрения систем автоматизированного управления процессом бурения
19. Тема урока Композиционная организация изображения
20. САРАТОВСКИЙ ОБЛАСТНОЙ КОЛЛЕДЖ ИСКУССТВ Рабочая программа учебной дисциплинЫ