Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

Подписываем
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Предоплата всего
Подписываем
Тема лекції № 6/3: «Протипожежний захист ринків».
Терміни та визначення
ринок - суб'єкт господарювання, створений на відведеній за рішенням місцевого органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування земельній ділянці і зареєстрований в установленому порядку, функціональними обов'язками якого є надання послуг та створення для продавців і покупців належних умов у процесі купівлі-продажу товарів за цінами, що складаються залежно від попиту і пропозицій;
критий ринок - ринок, який розташовано в капітальних будівлях великої місткості.
Торгові, складські, службові та підсобні приміщення на таких ринках розташовуються, як правило, в одному будинку;
магазин - стаціонарний пункт роздрібного продажу товарів, який займає окреме приміщення або будинок та має торговельний зал для покупців;
павільйон - торговельний об'єкт у роздрібній торгівлі, який призначається для організації продажу товарів кінцевим споживачам, розміщується в окремій споруді полегшеної конструкції та має торговельну залу для покупців;
кіоск - торговельний об'єкт для організації роздрібного продажу товарів, який має постійне просторове місцезнаходження, займає окрему закриту споруду некапітального типу на одне робоче місце без торговельної зали для покупців та додаткової площі для розміщення запасу товарів;
палатка - торговельний об'єкт збірно-розбірної напівзакритої конструкції для організації роздрібного продажу товарів, на одне або декілька робочих місць з товарним запасом на один день торгівлі;
окремо встановлений кіоск (павільйон) - кіоск (павільйон), від якого витримано протипожежний розрив до інших кіосків (павільйонів), будинків і споруд;
група кіосків (павільйонів) - кіоски та (або) павільйони, що розташовані на обмеженій території без протипожежних розривів між ними;
камера схову - приміщення на території ринку, де зберігаються товарно-матеріальні цінності після закінчення роботи ринку та у вихідні дні;
контейнер - споруда, призначена для перевезення штучних вантажів широкої номенклатури, а також для збільшення вантажних одиниць при
перевезенні дрібноштучних вантажів в упакованому вигляді. Контейнер може бути переобладнаний під кіоск;
основні евакуаційні проходи - головні проходи ринку (торговельного залу), що зв'язують проходи між торговельним обладнанням рядів ринку або виходи з відділів торговельного залу з евакуаційними виходами із залу.
- площу території та кількість торгових місць;
кількість магазинів, павільйонів, кіосків, палаток, контейнерів та камер схову із зазначенням їх розмірів у плані;
місця розташування автотранспорту;
наявність та кількість первинних засобів пожежогасіння;
ширину проходів (проїздів) між торговельними рядами, інші необхідні розміри;
місця розміщення пожежних гідрантів та відстані від них до ринку, кількість в'їздів на територію.
3.3. Під час розроблення схеми ринку необхідно дотримуватися вимог ДБН 360-92** "Містобудування. Планування та забудова міських і сільських поселень", ДБН В.2.2-9-2009 "Будинки і споруди. Громадські будинки та споруди. Основні положення", НАПБ А.01.001-2004.
3.4. Кожен окремо розташований ринок або різні кіоски, павільйони, магазини тощо, які розміщені на території ринку, Але не внесені до схеми і належать різним власникам, повинні мати дозволи на початок роботи відповідно до Порядку видачі органами державного пожежного нагляду дозволу на початок роботи підприємств та оренду приміщень (НАПБ Б.07.018-2001), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2001 року N 150 (150-2001-п).
3.5 Для кожного магазину, павільйону, кіоску, палатки, контейнера, камери схову розробляється інструкція про заходи пожежної безпеки.
3.6 Для ринків розробляється відповідний план евакуації з території ринку, а для критих ринків - план евакуації з кожного поверху (за наявності більш одного поверху).
4.2. Організація тимчасових ринків (ярмарків), а також їх розміщення в пристосованих приміщеннях, допускаються відповідно до вимог будівельних норм та за умови узгодження з місцевими, територіальними або центральним органами державного пожежного нагляду. При цьому схема розміщення торговельних рядів, кіосків, павільйонів, палаток, магазинів повинна бути подана на розгляд до органів державного пожежного нагляду, як правило, не пізніше як за 20 календарних днів до початку робіт з облаштування ринку (ярмарку).
3.9. Улаштування на територіях ринків спеціалізованих магазинів з продажу твердих легкозаймистих матеріалів, ЛЗР та ГР (крім харчових продуктів), питоме навантаження яких складає не більше 50 кг/кв.м, допускається лише в будинках не нижче II ступеня вогнестійкості, обладнаних установками автоматичного пожежогасіння.
У цих приміщеннях допускається торгівля горючими господарчими товарами та будівельними матеріалами.
Пляшки і флакони з ЛЗР та ГР повинні розміщатися в торговельному залі на полицях, виготовлених із негорючих матеріалів, а в складських приміщеннях - у заводській тарі.
Розкорковувати пляшки чи переливати ЛЗР та ГР в інший посуд у торговельних і складських приміщеннях забороняється.
3.8. На ринках повинні виконуватись умови сумісного зберігання речовин та матеріалів згідно з вимогами додатка з НАПБ А.01.001-2004.
3.11. Кількість в'їздів на територію ринку визначається залежно від площі ринку, але відповідно до ДБН 360-92**"Містобудування. Планування та забудова міських і сільських поселень" їх повинно бути не менше двох.
3.12. Для стоянки автотранспорту передбачаються і відводяться спеціальні майданчики з таким розрахунком, щоб залишалися вільні проїзди до воріт.
Ширину воріт визначають за найбільшою шириною автомобілів, що обслуговують ринок, плюс 1,5 м, але не менше 4,5 м.
3.15. Територія, торговельні та інші приміщення ринків повинні постійно утримуватися в чистоті. Сміття, пакувальні матеріали, тара повинні своєчасно видалятися. Проходи, виходи, коридори і тамбури не повинні захаращуватися. Дороги, під'їзди до будинків ринку, пожежних гідрантів та резервуарів (водойм) мають бути вільними, а зимової пори очищатися від снігу та льоду.
3.16. На шляхах евакуації та в інших проходах встановлюються знаки пожежної безпеки відповідно до ДСТУ ISO 6309:2007 «Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір».
Вимоги пожежної безпеки на ринках, які розміщуються на відкритих територіях
5.1.Вимоги ПБ до торговельних рядів, улаштованих із кіосків (павільйонів) та контейнерів.
5.1.1. Ступінь вогнестійкості кіосків (павільйонів) та контейнерів необхідно встановлювати відповідно до вимог ДБН В. 1.1 -7-2002 "Захист від пожежі. Пожежна безпека об'єктів будівництва".
5.1.2. Кіоски (павільйони) та контейнери на відкритих територіях можуть розміщуватися без протипожежних розривів на площі:
2500 кв.м - для кіосків (павільйонів) та контейнерів І, ІІступенів вогнестійкості;
1000 кв.м - для кіосків (павільйонів) III ступеня вогнестійкості;
800 кв.м - для кіосків (павільйонів) Шб ступеня вогнестійкості;
500 кв.м - для кіосків (павільйонів) Ша, IV, ІУа, та V ступенів вогнестійкості.
Кількість кіосків (павільйонів) та контейнерів в одній групі двосмугового торговельного ряду не повинна перевищувати 20 одиниць, а в односмуговому - 10 одиниць.
5.1.5. На вказаних територіях між групами кіосків (павільйонів) повинні передбачатися поздовжні та поперечні проходи (проїзди) завширшки не менше 4 м у просвіті з урахуванням відкритих дверей.
5.2. Протипожежні вимоги до об'ємно-планувальних та конструктивних рішень кіосків (павільйонів)
5.2.3. Внутрішнє опорядження і підлога павільйонів, а також кіосків, призначених для розміщення всередині будинків, повинні виконуватися з негорючих матеріалів або матеріалів груп горючості Г1 та Г2.
5.2.4. У разі застосування у конструкціях кіоску (павільйону) горючого утеплювача наявність пустот не допускається.
5.2.5. Ширина дверей у чистоті повинна бути не менше: кіосків - 0,6 м; павільйонів - 0,8 м.
5.2.6. Двері павільйонів мають відчинятися у напрямку виходу.
5.2.7. Відстань від найвіддаленішого місця торговельного залу павільйону до найближчого евакуаційного виходу не повинна перевищувати зазначену в будівельних нормах.
5.2.8. У павільйонах загальною площею більше 60 кв.м повинно бути не менше двох розосереджених евакуаційних виходів.
5.2.9. У разі обладнання павільйонів дверима з електричним або пневматичним приводом механізмів відчинення і зачинення в усіх випадках повинна бути забезпечена можливість відчинення їх у ручну.
5.2.11. Запірні пристрої зовнішніх дверей кіосків павільйонів) повинні відчинятися зсередини без ключа.
5.2.10. У віконних прорізах кіосків (павільйонів) допускається встановлення ґрат та захисних металевих листів, що зачиняються зсередини. На період перебування в кіосках (павільйонах) відвідувачів ґрати (захисні металеві листи) мають бути відчинені.
5.2.12. За умови виконання вимог пунктів 5.2.1.-5.2.11 контейнер може бути переобладнаний під кіоск.
Вимоги пожежної безпеки до торговельних рядів, улаштованих з палаток
5.3.1. Загальна площа торговельної групи, улаштованої з палаток, не повинна перевищувати 250 кв.м.
5.3.2. Між торговельними групами, улаштованими з палаток, необхідно передбачати повздовжні і поперечні розриви (у просвіті) не менше 4 м.
5.4. Вимоги пожежної безпеки до торговельних рядів, улаштованих з автомобілів, автомобілів з причепами чи лише причепів
5.4.1. На відведеній території кількість автомобілів, автомобілів з причепами чи лише причепів в одному торговельному ряду не повинна перевищувати 10 одиниць. Якщо автомобілі, автомобілі з причепами або причепи розміщені в два ряди, то допускається утримувати в такій торговельній групі до 20 вказаних одиниць.
5.4.2. Відстань для проїзду між односмуговими чи двосмуговими торговельними рядами та між групами автомобілів, автомобілів з причепами чи тільки причепами повинна бути уздовж і впоперек неменше 5 м.
Вимоги пожежної безпеки на ринках з продажу автомобілів(мотоциклів)
5.5.1. Під час торгівлі автомобілями (мотоциклами) допускається їх розміщення не більш ніж у 2 ряди із забезпеченням можливості самостійної евакуації кожної одиниці автомототранспорту.
при однорядному розміщенні -не більше 40, а при дворядному - не більше 80 одиниць.
Вимоги пожежної безпеки до торговельних рядів з навісамита без них
5.6.1. Відстань між торговельними рядами (з конструкціями, які виступають) повинна бути не менше 2 м (у просвіті), а через кожні 50 м торговельного ряду повинні влаштовуватися поперечні проходи завширшки не менше 2 м.
5.6.2. Після двох сусідніх 50-метрових торговельних рядів слід улаштовувати поперечний прохід (проїзд) завдовжки не менше 4 м (у просвіті).
Вимоги пожежної безпеки до території відкритих ринків
5.7.1. Рух відвідувачів територією ринку здійснюється через проходи, покриття яких має бути рівним, без порогів та інших виступів.
5.7.2. Якщо ринок влаштовано на майданчику з різними відмітками поверхні землі, то перед кожним підйомом або спуском на шляхах евакуації необхідно влаштовувати майданчики, вільні від торгових місць, із розмірами, що дорівнюють подвійній ширині сходин. Кількість сходин має бути не менше трьох.
5.7.3. Відкриті торгові місця (але без палаток) допускається об'єднувати в групи по 60 місць.
Відстань між групами повинна бути не менше 2 м, а відстань між цими групами та групами торговельних рядів з наметів повинна бути не менше 4 м.
5.7.6. Ширина під'їздів для пожежної техніки до джерел протипожежного водопостачання повинна бути не менше 4 м.
Проїзди влаштовуються кільцевими, наскрізними, а для тупикових проїздів - з майданчиками розміром 12x12 м для розвороту пожежних автомобілів.
5.7.7. Протипожежні розриви від найближчого торгового місця до місць для збирання горючих відходів мають бути не менше 15 м.
5.7.8 На території відкритих ринків забороняється:
проводити вогневі та інші пожежовибухонебезпечні роботи під час функціонування ринків;
розводити багаття, палити сміття, використовувати відкритий вогонь.
Вимоги пожежної безпеки до ринків, розміщених у будинках .
4.1. Ринки допускається розміщувати в будинках І, II, III та Ша ступенів вогнестійкості згідно з вимогами будівельних норм з проектування цих будинків та на підставі узгодженої та затвердженої проектної документації. Будинки, у яких розміщуються торговельні зали ринку, повинні відповідати протипожежним вимогам.
4.3. Торговельні зали та будинки ринків повинні мати розрахункову кількість розосереджених евакуаційних виходів, але не менше двох.
Розміри евакуаційних виходів та довжина шляхів евакуації повинні відповідати вимогам ДБН В. 1.1-7-2002 "Захист від пожежі. Пожежна безпека об'єктів будівництва" та ДБН В.2.2-9-09 "Будинки і споруди. Громадські будинки та споруди. Основні положення".
4.4. Торговельні прилавки розміщаються так, щоб не перешкоджати евакуації людей і щоб проходи між ними були не менше 2,0 м.
4-5. Евакуаційні виходи з приміщень торговельних залів ринку обладнуються покажчиками "Вихід".
4.6. На кожному поверсі на видимих місцях вивішуються плани евакуації людей на випадок виникнення пожежі.
4.7. У будинках ринків забороняється:
встановлювати балони з горючими газами.
Допускається встановлення одного балона з горючим газом біля зовнішньої стіни торговельного закладу, в якому здійснюється приготування їжі, у металевій шафі або в прибудові з негорючих матеріалів;
застосовувати горючі матеріали для опорядження торговельних залів та шляхів евакуації.
4.8. Забороняється проводити перепланування приміщень ринку без розробленої та узгодженої з органами державного пожежного нагляду в установленому порядку проектної документації.
Технічні засоби протипожежного захисту АПС
6.1. Ринки повинні бути забезпечені технічними засобами протипожежного захисту (внутрішнім і зовнішнім протипожежним водопостачанням, автоматичними установками пожежогасіння та пожежної сигналізації, системами оповіщення про пожежу і протидимного захисту тощо) відповідно до проектних рішень, вимог будівельних та нормативно-правових актів з питань пожежної безпеки.
6.2. Технічні засоби протипожежного захисту ринків утримуються відповідно до вимог НАПБ А.01.001-2004 та інших нормативно-правових актів з цих питань.
6.3. Системи оповіщення про пожежу на ринках, розміщених на відкритих майданчиках, повинні забезпечувати чутність текстів, що передаються, у цілому на всій площі ринку, а за необхідності - послідовно або вибірково окремими секторами (ділянками).
6.4. Магазини, павільйони, групи кіосків та приміщення адміністративного призначення слід обладнувати автоматичними установками пожежної сигналізації незалежно від їхньої площі з виведенням сигналу про пожежу у приміщення з цілодобовим перебуванням чергового персоналу. У разі відсутності приміщень з цілодобовим перебуванням чергового персоналу сигнали про пожежу від установок пожежної сигналізації слід виводити на світлозвукові оповіщувачі, що встановлюються ззовні приміщень.
У разі страхування кіосків їхніми власниками або орендарями дозволяється не обладнувати кіоски автоматичними установками пожежної сигналізації.
За неможливості обладнання цих контейнерів автоматичною пожежною сигналізацією вони можуть бути обладнані автономними установками пожежогасіння.
6.7. Приміщення ринків, які повинні обладнуватись автоматичними установками пожежної сигналізації, в обґрунтованих випадках замість вказаних установок можуть обладнуватись автономними установками пожежогасіння.
8.4. З'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів мають здійснюватися за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів (гвинтових, болтових тощо).
Відстань по вертикалі від проводів вводу до даху повинна бути не менше 0,5 м, до землі - не менше 2,75 м. Допускається влаштування вводу кабельним прокладанням.
8.8. Плавкі вставки запобіжників повинні бути каліброваними із зазначенням номінального струму вставки. Застосування саморобних некаліброваних вставок забороняється.
8.9. У разі відкритого прокладання захищених проводів (кабелів) з оболонками з горючих матеріалів слід відокремлювати їх від горючої поверхні шаром негорючого ізоляційного матеріалу, який виступає з кожного боку проводу (кабелю) не менш ніж на 0,01 м.
8.10. Усі електроспоживачі й електричне обладнання, які встановлюються в будинках та спорудах ринків, повинні бути промислового виготовлення і мати апарати захисту від струмів короткого замикання та перевантаження. Переріз та ізоляція проводів, номінальний струм плавких вставок і автоматів мають відповідати струмовому навантаженню.
8.11. Необхідно передбачити такі види освітлення;
робоче, аварійне, евакуаційне.
Місця встановлення світлової реклами визначаються проектом.
Відкриті торговельні майданчики та майданчики із суцільними навісами повинні освітлюватися світильниками для зовнішнього освітлення із суцільними розсіювачами.
В індивідуальних проектах слід передбачати встановлення покажчиків пожежних гідрантів (за їх наявності).
8.16. При експлуатації електроустановок забороняється:
використовувати кабелі і проводи з пошкодженою ізоляцією чи ізоляцією, яка втратила захисні властивості;
прокладати електромережі з пластмасовою ізоляцією у приміщеннях, які не опалюються;
залишати без нагляду ввімкненими в мережу електроприлади;
користуватися пошкодженими розетками, вимикачами, розподільними коробками тощо;
підвішувати світильники на електричних мережах;
використовувати електрообладнання для підвішування одягу та інших предметів, а також заклеювати ділянки електропроводів папером, шпалерами;
обгортати електричні лампи папером, тканиною та іншими горючими матеріалами;
прокладати транзитні лінії силових і освітлювальних електромереж над горючим покриттям споруд.
Електронагрівальні прилади повинні розташовуватися на негорючій основі. Відстань від поверхні приладу, що випромінює тепло, до горючих матеріалів і конструкцій торговельної споруди повинна бути не менше 0,5 м.
Приміщення з цілодобовим перебуванням працівників охорони ринку за узгодженням з місцевим органом державного пожежного нагляду дозволяється обладнувати пічним опаленням, яке повинно відповідати вимогам НАПБ А.01.001-2004 та ДБН В.2.5-67:2013 «Опалення, вентиляція та кондиціонування».
2. ПРОТИПОЖЕЖНИЙ РЕЖИМ НА ринкАХ
Документація
2.3. Забезпечення пожежної безпеки на ринках покладається на їх директорів (керівників) або осіб, що виконують його обов'язки, виконання вимог Правил на відведених торгових місцях покладається на власників, орендарів торгових місць (на підставі укладених договорів).
У разі, якщо в договорі це питання не обумовлено, забезпечення пожежної безпеки покладається на орендодавця в частині оснащення об'єкта оренди засобами протипожежного захисту, забезпечення його евакуаційними шляхами та іншими протипожежними заходами, а на орендаря - у частині дотримання протипожежного режиму, утримання у справному стані наявних засобів виявлення та гасіння пожеж.
2.5. Директор (керівник) ринку або особа, що виконує його обов'язки, зобов'язані:
своєчасно виконувати приписи органів державного пожежного нагляду;
забезпечити в приміщеннях будинках та спорудах і в цілому на території ринку протипожежний режим;
організувати розроблення і своєчасне здійснення заходів, спрямованих на забезпечення безпеки людей на випадок виникнення пожежі чи загоряння;
забезпечити справність систем оповіщення про пожежу і керування евакуацією людей на випадок пожежі;
організувати навчання з питань пожежної безпеки підлеглих працівників згідно з Типовим положенням про інструктажі,
спеціальне навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки на підприємствах, в установах та організаціях України (НАПБ Б.02.005-2003), затвердженим наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 29.09.2003 N 368
не допускати до роботи осіб, які не пройшли протипожежногоінструктажу;
забезпечити ознайомлення з вимогами пожежної безпеки покупців за .допомогою плакатів, іншої наочної агітації та через гучномовну радіотрансляційну мережу.
2.6. На ринках може створюватися добровільна пожежна дружина (далі - ДПД), а також пожежно-технічна комісія (далі - ПТК) відповідно до Положення про добровільні пожежні дружини (команди)(НАПБ Б.02.004-2004), затвердженого наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 11.02.2004 N 70
роз'яснювати працівникам вимоги правил пожежної безпеки;
слідкувати за дотриманням протипожежного режиму в закріплених приміщеннях та на території ринку;
контролювати справність приладів опалення, електрообладнання, систем автоматичного протипожежного захисту і оповіщення про пожежу та вживати заходів щодо усунення виявлених недоліків;
після закінчення роботи перевіряти, чи прибрані робочі місця та закріплена територія, а також відключення електроустановок;
забезпечувати справне утримання наявних первинних засобів пожежогасіння;
розробляти інструкції про заходи пожежної безпеки.
2.10. На основі Правил та інших нормативно-правових актів директором (керівником) розробляється та затверджується загальнооб'єктова інструкція про заходи пожежної безпеки на ринку.
Загальнооб'єктова інструкція повинна встановлювати відповідний протипожежний режим, у тому числі визначати:
- місця зберігання товарів;
порядок прибирання території ринку та торгових місць після закінчення роботи;
порядок знеструмлення електрообладнання після закінчення роботи та у разі виникнення пожежі;
порядок проведення тимчасових вогневих та інших вогненебезпечних робіт; порядок огляду і закриття приміщень після закінчення роботи;
обов'язки працівників охорони щодо контролю за дотриманням протипожежного режиму.
2.13. Дозволи на початок роботи орендованих торгових місць, кіосків та контейнерів на ринках не потребують оформлення, якщо вони розміщені згідно зі схемами, які в установленому порядку узгоджені з органами державного пожежного нагляду, і в цілому на експлуатацію ринку був виданий дозвіл на початок роботи.
3.10. На ринку забороняється: загальні вимоги
заправляти автотранспорт пальним;
розміщувати товари на шляхах евакуації і в проходах та захаращувати їх; захаращувати підходи до засобів пожежогасіння та зв'язку,
пристроїв відключення електроенергії, а також замикати на запори, що важко відчиняються зсередини, двері евакуаційних виходів під час роботи ринку;
улаштовувати на шляхах евакуації та руху відвідувачів пороги, турнікети і забіжні східці;
зменшувати нормативну ширину шляхів евакуації;
улаштовувати на сходових клітках приміщення будь-якого призначення; застосовувати відкритий вогонь;
продаж виробів піротехнічних побутових та вибухових засобів; продаж пального для транспортних засобів, гасу, мазуту;
розміщення та продаж балонів з горючими газами; продаж вогнепальної, газової зброї, бойових припасів;
застосовувати саморобні електронагрівальні прилади.
Первинні засоби пожежогасіння, загальні вимоги
7.1. Будинки, споруди, приміщення, пересувні пункти торгівлі, автотранспортні засоби, кіоски, палатки і відкриті майданчики ринків мають бути забезпечені первинними засобами пожежогасіння.
7.2. Види, кількість і порядок розміщення первинних засобів пожежогасіння регламентуються підрозділом 6.4 та додатком 2 до НАПБ А.01.001-2004, а також додатком 1 до цих Правил. Для будинків, споруд і приміщень, невказаних у цих Правилах, вид, кількість та порядок розміщення вогнегасників слід визначати, враховуючи пожежну небезпеку об'єктів, що захищаються, відповідно до Типових норм належності вогнегасників, затверджених наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 02.04.2004 N 151 та зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 29.04.2004 за № 554/9153 (НАПБ Б.03.001-2004).
Пожежні щити (стенди), шафи та засоби пожежогасіння фарбуються відповідно до ДСТУ ISO 6309:2007 «Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір».