Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
PAGE 2
Тема: Призначення, структура, форматування, типи даних Excel.
Мета:
Тип уроку: Урок комбінований.
Форми і методи: Бесіда, розповідь з елементами демонстрації, взаємоповязані запитання, звязне викладання матеріалу, складання опорного конспекту
Забезпечення. ПК з процесором DU ROM-800; ОС Windows, демонстр. TV, пакет MS Office
Література.
ХІД ЗАНЯТТЯ.
І. Орг. момент.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. (визначення порядку вивчення теми).
ІІІ. Сприйняття і усвідомлення нового матеріалу.
ІV. Узагальнення знань.
А) фронтальна бесіда.
Б) Вправи.
V. Підведення підсумків уроку.
VІ. ДОМ ЗАВДАННЯ:
1. Призначення та запуск.
При розвязанні задач, звязаних з обробкою даних, зручно подавити дані у вигляді таблиць, які складаються з рядків і стовпчиків. Вони дають змогу виконувати бухгалтерські, математичні розрахунки, розвязувати задачі з планування, прогнозування та оптимізації виробництва.
Розвиток програмного забезпечення компютерів вплинув і на галузь табличних обчислень. Для роботи з табличними даними є сучасні програми, які назвали електронними таблицями.
ЕТ (англ. Spreadsheets) клас прикладних програм, які призначені для опрацювання інформації, поданої в табличний формі.
Основним призначенням ЕТ є введення даних й обробка за формулами.
ЕТ Excel це потужна програма загального призначення, що входить в інтегрований пакет MS Оffice. Іншими відомими програмами електронних таблиць є Lotus 1-2-3, Super Calc, Quattro Pro.
Основні функції Excel:
Запуск Excel:
2. Структура вікна програми Excel
Після завантаження програми Excel зявляється вікно, яке містить:
Готово Excel очікує введення даних
Ввод введення даних
Правка редагування даних
3. Структура документа Excel
Основну частину робочої області займає вікно книги. Документи, які створюються в MS Excel, називаються книгами. За умовчанням документу дається імя Книга 1.Це імя можна змінити при збереженні результатів роботи у файлі на диску. Файли робочих книг мають розширення .xls. Інтерфейс Excel багатодокументний, тобто можна відкривати інші документи, однак працювати у певний момент можна тільки з активним (одним) документом.
Будь яку робочу книгу можна відкрити командою Файл Открыть або клацанням по кнопці Открыть на панелі інструментів.
На екрані зявиться стандартний діалог Открытие документа, у якому слід обрати папку і потрібний файл, потім клацнути по кнопці Открыть. Коли в Excel відкрито кілька книг, переходити від однієї до іншої можна за допомогою меню Окно.
Кожна книга складається з аркушів. За замовчуванням кожна книга містить 3 аркуші: Лист1, Лист2, Лист3.
Однак цей параметр можна змінити і надати аркушу нове імя. Для цього необхідно викликати контекстне меню, клацнув правою кнопкою по ярлику аркуша, вибрав потрібну команду.
(Кількість аркушів у книзі можна змінити і командою Сервіс Параметры вкладка Общие) Перехід від одного аркуша до іншого здійснюється клацанням по його ярлику або за допомогою кнопок переходу, які знаходяться в нижній частині аркуша.
Робочий аркуш це ЕТ, яка складається з стовпчиків та рядків.
Для позначення стовпців використовують латинські літери від A до Z і їх подвійне сполучання від АА до ІV. Усього 256 стовпців на аркуші. Рядки позначаються числами 1,2,3...65 536.
На перетині стовпця і рядка розташована комірка. Комірка це мінімальний елемент ЕТ. Адреса комірки складається з позначення стовпця і рядка. Наприклад, комірка А1 розташована на перетині стовпця А і 1 рядка. Т.ч. всього комірок 16777216. У вікні Excel відображається тільки частина аркуша.
ПЕРЕМІЩЕННЯ ПО АРКУШУ.
За допомогою смуг прокручення можна переміщатися по аркушу. Для швидкого переміщення до країв аркуша використовуються комбінації клавіш
Ctrl до правого краю
Ctrl до лівого краю
Ctrl до верхнього краю
Ctrl до нижнього краю
При заповненні таблиці і при її перегляді найбільшу роль відіграє табличний курсор прямокутник, який відокремлює комірку. Така комірка називається активною. Адреса активної комірки виводиться в полі і мені рядка формул. У рядку формул виводиться вміст активної комірки.
Щоб зробити комірку активною, досить вставити курсор у цю комірку, клацнути лівою клавішею миші.
4. Робота з діапазоном комірок.
Чимало операцій в Excel можна виконувати не тільки над окремими, а й над багатьма комірками. До таких операцій належать копіювання, перемещення даних формование комірок. Сукупність комірок ЕТ називається діапазоном.(або діапазон прямокутна область суміжних клітин)
Адреса діапазону складається з координат протилежних кутів, що поділені “ : ”( В3:С9; В:Е, 3:8.)
Діапазон стовпців це вертикальна смуга таблиці. Вона задається іменами стовпців, що обмежуються її з правого і лівого боків(В:E; E:F)Діапазон рядів ці горизонтальна смуга таблиці. Вона здається номерами рядів, що обмежують її зверху і знизу (3:8; 10:12)
Діапазон комірок це прямокутник, що задається адресою лівою верхньої та правої нижньої комірки(В3:Е8). Виділити діапазон можна за допомогою миши та клавіатури.
Для виділення діапазону комірок необхідно за допомогою миші необхідно клацнути лівою кнопкою миші на лівій верхній клітині блоку і не відпускаючи кнопку, протягнути мишу до правого нижнього кута діапазону.
За допомогою клавіатури:Виділити ліву верхню чарунку, натиснути клавішу SHIFT і утримуючи її, перемістити курсор стрілками до правої нижньої чарунку.
Для виділення декількох суміжних діапазонів необхідно:
5.Введення даних. Автозаповнення
На початку роботи програма Excel готова до введення даних, що свідчить слово “готово”.
Можливі два варіанти введення даних із клавіатури: введення безпосередньо до комірки і і введення в рядок формул.
Для введення безпосередньо до комірки клацніть по потрібній комірці мишкою і почніть введення з клавіатури. Після завершення введення натисніть клавішу Enter або клацніть мишею поза активною коміркою.
Для введення в рядок формул клацніть по потрібній комірці, а потім клацніть у текстовому полі рядка формул. Наберіть необхідні дані і натисніть клавішу Enter.
В Excel існують декілька типів даних, що вводяться до клітин з таблиці: текст, число формули, дата і час.
Текст може починатися з літери або числа. Якщо перший символ число, то введення починається із знака “” (апостроф)
Ширину стовпця можна змінити і “вручну”, захопивши мишею його границю в рядку заголовка. Текст у комірці вирівнюється по лівому краю.
Введення чисел
Число до клітини можна вводити зі знаком =, +, - або без них. Якщо ширина числа більша, то Excel показує його в експоненціальній формі або замість числа зявляються символи ###. Для зображення чисел існує ряд форматів. Переглянути список цих форматів можна командою Формат Ячейки - Число
Формули в Excel- це вирази, що описують обчислення в комірках.
Усі форми в Excel повинні починатися зі знака рівності. У формулі не повинно бути пропусків (крім тих, що в текстах). Якщо в якості елемента формул використовується текст, то він записується в лапках. Формула що містить такі компоненти:
Приклади введення формул:
= 0.35*(48+25)
= С1*В1
= 0.35*D7+1.4*F7
Якщо необхідно ввести одну й ту саму формулу у суміжні комірки, використовують маркер заповнення.
Для цього:
До цих комірок будуть занесені копії формул, а зміст буде розрахований за цими формулами
Авто заповнення
Істотно спростити введення даних до ЕТ можна за допомогою засобу автозаповнення, що забезпечує заповнення комірок даними з визначення послідовностей, передбачених в Excel. Такими послідовностями є, дні тижня назви місяців прогресії.
Наприклад, введіть до комірки В1 слово Понеділок і натисніть Enter.
Наведіть показник миші на маркер заповнення цієї комірки і протягніть у низ до комірки В7. Зявляться замітки. Вівторок, середа. Засіб авто заповнення дозволяє також створювати арифметичні прогресії. Наприклад, уведіть до комірки А1 число 1, до А2 число 2. Потім тім виділіть обидві комірки і протягніть маркер заповнення діапазону А1:А2 униз до А10. У результаті в комірках діапазону А1:А10 отримаєте послідовність чисел 1,2,3...10
Описаним способом можна створювати арифметичні прогресії з будь-яким кроком.
6. Редагування, форматування і збереження даних.
Прийоми редагування:
Завершується редагування натисканням на клавішу Enter або клацанням поза коміркою, що редагується.
Під форматом комірок у Excel розуміється великий набір параметрів: шрифт, зображення тексту, колір літер, вирівнювання, заливання, обрамлення, тощо).
За умовчанням текст у комірках вирівнюється по лівому, а числа, дати і час по правому краю комірки. Щоб змінити спосіб вирівнювання, виділіть комірки і скористайтесь кнопками на панелі форматування або командою Формат Ячейки вкладка Выравнивания.
Виділити таблицю і виконати команду Формат ячейки Границы. Вибрати тип ліній, вид лінії.
Зберігання робочої книги здійснюється командою Файл Сохранить как. У вікні Сохранения документа задати місце розташування файла, його імя і розширення.
7 Діаграми і графіки Excel.
Для наочного відображення даних служать діаграма і графіки. Вони розміщуються на робочому аркуші і дають можливість порівнювати дані, виявляти закономірності.
Створення діаграми