Робочий стіл та головне меню Обєкти Windows та дії над ними
Работа добавлена на сайт samzan.net: 2015-07-05
Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Предоплата всего
от 25%
Подписываем
договор
ІНФОРМАТИКА
ЛАБОРАТОРНА РОБОТА № 2
Тема: Робочий стіл та головне меню. Обєкти Windows та дії над ними.
Мета: Уміти користуватися обєктами Windows XP: виконувати дії з вікнами, налаштовувати екран. Ознайомитись з роботою основних стандартних програм операційної системи Windows. Зясувати основні можливості стандартних програм та навчитись їх використовувати. Відпрацювати навички роботи в графічному редакторі Paint, ознайомитись з текстовим редактором Блокнот.
Уміти створювати, вилучати, копіювати, переміщати, перейменовувати папки і текстові файли, а також створювати і використовувати ярлики.
Уміти користуватися програмою Провідник (Explorer) для огляду файлової системи, запуску програм, виконання дій з файлами, папками та їхніми групами; мати уявлення про архівування файлів та обслуговування дисків.
Теоретичні відомості.
Операційна система Windows є представником операційних систем загального вжитку з графічним інтерфейсом. Вона відзначається інтуїтивним інтерфейсом, високою продуктивністю, представленням користувачу досить високоякісного сервісного обслуговування. З будь-якої частини операційної системи користувачу відкрито доступ до Інтернету, потужної довідкової служби. Розширені можливості робочого столу, панелі завдань та головного меню допомагають користувачу працювати швидко та ефективно.
По закінченню завантаження операційної системи Windows екран монітора відображає робочий стіл.
Робочий стіл це фонова частина екрану, який виводиться на дисплей монітора після завантаження операційної системи Windows.
Робочий стіл можна розглядати як особисте робоче місце користувача. Робочий стіл організовує швидкий доступ до найбільш часто вживаних веб-сторінок, програм та документів.
До основних елементів робочого столу можна віднести обєкти:
- значки;
- панель завдань
- вікна.
Розглянемо основні елементи робочого столу.
Значок (піктограма; іконка (icons)) - графічне зображення, що присвоюється всякому обєкту, незалежно від того, чи це є фізичний обєкт (принтер, диск), чи логічний (каталог, файл), з яким працює Windows.
Особлива різновидність значків ярлики. Ярлики забезпечують швидкий доступ до найбільш часто використовуваних файлів чи пристроїв з необхідних місць За зовнішнім виглядом ярлик відрізняється від простого значка наявністю ідентифікатора -стрілки в нижньому лівому куту зображення.
За суттю ярлик відрізняється від значка тим, що значок вказує на справжнє місцезнаходження файлу, каталогу, пристрою, який він представляє. Значок для певного обєкта можливий лише один і знаходитись він може в місці фактичного розміщення елемента, який він представляє. А ярлик це посилання, адреса доступу до обєкта. Тому ярлик обєкта може бути створений у будь-якій папці, на робочому столі, його можна створити й на віддаленому компютері, сполученого з компютером-власником обєкта мережею.
У нижній частині робочого столу (це стандартне розміщення, проте можливе й інше положення, задане користувачем) знаходиться панель завдань.
Панель завдань це обєкт робочого столу, який забезпечує повний доступ користувача до вмісту компютерної системи сервісного забезпечення операційної системи, установленого програмного забезпечення, наладки системи. Панель завдань містить також інформацію про відкриті на робочому столі програми та документи, забезпечує бистрий доступ до будь-якого з них. Також панель завдань надає додаткові сервісні послуги, наприклад на ній розміщено годинник. .
Панель завдань містить чотири зони.
- Перша зона містить кнопку Пуск, що призначена для виклику Головного меню системи.
- Друга зона зона розміщення панелей інструментів, в яку користувач може помістити кнопки бистрого виклику часто використовуваних ним програм, адресну панель, в якій можна працювати як в командній стрічці, панель робочого столу, на якій в вигляді кнопок розміщено всі елементи робочого столу, а також самостійно створені панелі. Панелі інструментів дозволяють отримати швидкий доступ до часто використовуваних ресурсів.
- Третя зона зона кнопок відкритих на робочому столі документів та запущених на виконання програм. Якщо запустити програму на виконання в віконному режимі, або відкрити документ, в цій зоні панелі завдань створюється кнопка. Щоб отримати доступ до згорнутого вікна, чи вікна, яке закрите іншими вікнами, достатньо клацнути основною клавішею миші, навівши перед цим вказівник на кнопку необхідного вікна на панелі завдань.
- Четверта зона службова зона системи. В цій зоні система поміщає годинник, кнопки виклику сервісних системних програм. Приклад такої кнопки кнопка регулятора гучності.
Вікно це область, як правило, прямокутної форми, що займає весь екран або його частину.
Прикладні вікна вікна, які створюються певною програмою під час виконання своїх функцій перегляду папок, файлів, створенню нових та редагуванню існуючих файлів, тощо. Коли створюється прикладне вікно одночасно на панелі завдань створюється кнопка відкритого вікна , якою можна скористатись для переміщення по відкритих вікнах. При закриванні вікна відповідна їй кнопка з панелі завдань також зникає.
Прикладне вікно може існувати в кількох режимах: розгорнутий режим., нормальний, або стандартний режим., згорнутий режим, повноекранний режим.
Елементи прикладних вікон: Стрічка заголовку;
Стрічка головного віконного меню
Панелі.
Робоче поле.
Смуга горизонтальної та вертикальної прокрутки.
Рядок стану.
Інформаційні вікна. Під час роботи операційної системи чи програмного забезпечення, що працює під її керівництвом, виникає необхідність інформування користувача про процеси, що проходять в системі на даний час, про помилки системи, стан системи, тощо. Це проводиться через інформаційні вікна.
Діалогові вікна.
Діалогове вікно особливий тип вікон, які створюються операційною системою при виборі користувачем команди, яка вимагає додаткової інформації для свого проведення. В діалоговому вікні користувачу пропонується зробити вибір необхідних доступних системі параметрів, від яких буде залежати хід подальшої роботи. Ці параметри задаються за допомогою елементів управління.
Основні операції, які проводять над папками та файлами
До основних типів робіт з файлами та папками можна віднести:
- Створення.
- Виділення.
- Переміщення
- Копіювання
- Перейменування.
- Відкриття.
- Видалення і відновлення видалених обєктів.
- Пошук.
- Архівація.
В операційні системі Windows існує по кілька способів для проведення однієї і тієї ж операції. Користувач в процесі роботи в залежності від своїх уподобань, наявності пристроїв, стану системи на час виконання операції, вибирає той спосіб, який йому підходить.
По техніці роботи розрізняють роботу за допомогою клавіатури та роботу за допомогою миші. Поєднання цих способів в комбіновану техніку робить роботу користувача професійною красивою й швидкою.
Графічний редактор Paint
Програма Paint служить для створення, перегляду та редагування кольорових растрових графічних зображень. Вона дозволяє писати невеликі тексти та редагувати зображення, отримані зі сканера. Paint створює і читає файли універсального формату Windows Bitmap з розширенням .bmp. Вони мають великий розмір, проте з ними працюють всі додатки Windows.
Запуск графічного редактора
Натиснути кнопку Пуск, далі вибрати в головному меню пункти: ПрограммыСтандартныеPaint. Завантажити Paint можна також двічі натиснувши лівою кнопкою миші на значку файлу, який був створений в даному графічному редакторі. Автоматично відкриється вікно редактора, в якому буде відкритим відповідний малюнок.
Вікно графічного редактора Paint
Робоче вікно графічного редактора має такий вигляд (рис. 3)
Якщо панель інструментів, стрічка стану або палітра відсутні на екрані, слід вибрати відповідну команду з меню Вид.
Набір інструментів
Paint надає 16 інструментів (рис. 4) (зліва направо і зверху донизу):
- Виділення фрагменту малюнка довільної форми.
- Виділення прямокутного фрагмента малюнка.
- Гумка призначена для витирання окремих частин малюнка.
- Заливка заповнює замкнутий контур вибраним кольором.
- Інструмент вибору кольору змінює колір зображення або колір фону на колір будь-якої точки малюнка.
- Масштаб дозволяє збільшувати окремі фрагменти малюнка.
- Олівець для малювання довільних ліній.
- Пензель призначений для малювання довільних ліній різної ширини.
- Розпилювач напилює фарбу точками.
- Надпис дозволяє створювати малюнки з фрагментами тексту.
- Лінія для малювання прямих ліній.
- Крива лінія для зображення плавних кривих.
- Прямокутник для малювання прямокутників і квадратів із заданим типом заповнення.
- Многокутник для малювання замкнених многокутників довільної форми.
- Еліпс для зображення еліпсів та кіл.
- Округлений прямокутник для малювання прямокутників та квадратів із закругленими краями.
Хід роботи.
Частина 1. «Робота з обєктами робочого стола».
- Відкрийте вікно обєкта “Мій компютер”. Двічі клацніть над його піктограмою лівою клавішею миші.
- Розгорніть вікно на весь екран. Для цього клацніть на кнопці .
- Надайте вікну попереднього вигляду ( ).
- Міінімізуйте вікно ( ).
- Розгорніть мінімізоване вікно. Клацніть над кнопкою “Мій компютер” у панелі задач.
- Закрийте вікно ( ). Закрити вікно можна одним з вище описаних способів.
- Знову відкрийте вікно обєкта “Мій компютер”. Перепишіть у звіт назви піктограм, що є у вікні.
- Змініть розміри вікна. Чи є у вікні смуги прокручування? Якщо у вікні видно всі піктограми, то смуг прокручування не буде.
- Зменшіть розміри вікна, щоб зявились смуги прокручування.
- Поекспериментуйте зі смугами прокручування. Перетягуйте бігунці або клацайте лівою кнопкою миші на кнопках для вертикального перегляду тощо.
- Виберіть найоптиимальніший, на вашу думку, розмір вікна.
- Активізуйте (викличте) контекстне меню робочого поля вікна. Щоб викликати контекстне меню елемента (тут робочого поля), треба над елементом (тут над чистим місцем поля) клацнути правою кнопкою миші. Розгляньте доступні команди.
- Розташуйте піктограми (значки) у вікні чотирма способами. Є чотири способи розташування піктограм у вікні: великі значки, малі, список, таблиця (детально). Виберіть у контекстному меню пункт Вигляд, перейдіть у його підменю і виберіть Великі значки або Список. Спостерігайте за змінами у робочому полі.
- Виконайте пункти 12-13, щоб задати інші три способи розташування піктограм. Розташувавши піктограми у вигляді таблиці (пункт Таблиця), перепишіть у звіт характеристики (властивості) декількох обєктів: назву, тип, обсяг.
- Розташуйте піктограми, вибираючи Великі або Малі значки, але тепер користуйтеся засобами основного меню вікна. Виберіть в основному меню пункт Вигляд і потрібний підпункт. Яке розташування піктограм Вам більше до вподоби? Якщо піктограм мало, то варто вибирати Великі,а якщо багато, то Малі (або Список).
- Увімкніть/вимкніть панель інструментів і рядок статусу вікна. Скористайтеся відповідними командами пункту Вигляд основного меню. Вмикання/вимикання відбувається шляхом повторного виконання потрібної команди. Діючий режим позначений біля команди меню “пташкою” або кружечком. Націльте на кнопки панелі вказівник миші,отримайте підказку і перепишіть назви кнопок. Яку інформацію містить рядок статусу?
- Змініть розташування піктограм у вікні перетягування.
- Відкрийте вікно диска С:, D: або іншого. Дослідіть характеристики диска: обсяг диска, а також обсяг у байтах і відсотках вільного місця на диску. Щоб відкрити вікно диска, двічі клацніть мишею на його піктограмі. Які обєкти є у вікні?Перепишіть назви трьох папок і двох файлів у звіт. Дослідіть властивості диска за допомогою кконтекстного меню. Для цього клацніть правою клавішею миші на чистому полі і виберіть пункт Властивості. Занотуйте обсяг диска і закрийте діалогове вікно.
- Відкрийте будь-яку папку, що є на диску. Перепишіть назви чотирьох обєктів у звіт і зазначте чи це папки, файли або інше. Закрийте папку.
- Відкрийте чотири будь-які папки (можна на різних дисках). Зробіть так, що на екрані було декілька вікон. Останнє вікно активне, інші пасивні. Щоб на екрані було декілька вікон, а не останнє вікно, потрібно задати відповідний режим Windows 95 командами ВиглядВластивості папки. У Windows 98 розгляньте закладку Загальні, вииберіть радіокнопку На основі вибраної настройки, натисніть на кнопку Налаштування і задайте багатовіконний режим показу папок, а також виберіть Web-стиль чи звичайний стиль користування мишею.
- Зробіть активними почергово інші вікна.
- Упорядкуйте вікна на екрані каскадом. Відшукайте вільне місце на панелі задач і клацніть на ньому правою клавішею миші. Якщо вільного місця немає, то спочатку розтягніть вікно панелі задач. Виберіть у контекстному меню пункт Каскадом.
- Упорядкуйте вікна командою Вікна зверху-донизу, а потім Зліва- направо. Яке розташування вікон з трьох можливих Вам більше до вподоби?
- Виберіть розташування вікон каскадом. Зробіть активним вікно “Мій компютер”.
- Згорніть (мінімізуйте) усі вікна. У контекстному меню панелі задач виконайте команду Згорнути всі.
- Розгорніть мінімізоване вікно “Мій компютер”. Зменшіть розміри вікна до квадратного вигляду і перетягніть вікно у центр екрана.
- Закрийте вікно “Мій компютер”.
- Закрийте усі мінімізовані вікна обєктів, кнопки яких є на панелі задач.
Частина 2. «Папки, файли , ярлики та дії над ними ».
- На диску Е: створіть папку з вашим прізвищем (власна папка).
- У власній папці створіть папку під іменем Work_2.
- Створіть копію папки використавши прийом перетягування додатковою клавішею миші.
- Перейменуйте копію в Work_3 використавши контекстне меню.
- Перемістіть папку Work_3 в Корзину використавши клавіатуру.
- Відновіть Work_3 з Корзини.
- Перемістіть папку Work_3 в папку Мої документи перетягуванням основною клавішею миші.
- Перемістіть папку Work_2 в папку Мої документи через буфер обміну використовуючи команди контекстного меню.
- Відкрийте папку Мої документи для перегляду.
- Виділіть одночасно папки Work_2 та Work_3.
- Перемістіть виділені папки в власну папку через буфер обміну використовуючи команди віконного меню.
- Встановіть для папки Work_2 атрибут „архівний”.
- Користуючись пошуковою службою знайти файл EULA.txt (C:\WINDOWS\system32\eula.txt), переглянути і, за допомогою Блокнота зберегти в папці Work_3, під іменем EULA_W. Скопіюйте текст, що розташовано до першого нумерованого абзацу в новий документ, збережіть новий документ під назвою Section в папці Work_3. Внесіть в кінець документу відомості про прізвище виконавця , час та дату редагування, закрийте документ з збереженням змін.
- В редакторі WordPad створіть документ і збережіть його під іменем Formatted в папці Work_3. Документ повинен містити текст та форматування:
- перша стрічка - напис „Стрічка № 1” з форматуванням: шрифт Times New Roman(Кирилиця) червоного кольору розміром 12, стрічка вирівняна по ліві границі;
- в другій стрічці помістіть напис „Стрічка № 2” використовуючи шрифт Arial(Кирилиця) зеленого кольору з розміром 14 і вирівнюванням стрічки по центру;
- в третій стрічці помістіть напис „Стрічка № 3” використовуючи шрифт Impact (Кирилиця) синього кольору з розміром 10 і вирівнюванням стрічки справа;
- четверта стрічка повинна бути вирівняна зліва з відступом в 1см., написана напівжирним підкресленим курсивом, відмічена маркером і містити відомості про час та дату редагування, прізвище виконавця.
- В паці Work_3 створіть ярлики :
- Скориставшись пошуком уточніть положення файлу Сalc.exe. Знайдений шлях доступу використайте для створення в власні папці ярлика програми Калькулятор, використовуючи Майстра ярликів .
- використовуючи майстра ярликів для текстового документа папки Work_2 використовуючи поміщення обєкта в буфер обміну;
- текстового документа Formatted використовуючи команду Створити ярлик;
- текстового документа Section переміщаючи обєкт додатковою клавішею миші.
16. Змініть вигляд значка ярлика для документу Section.
17. Перейменуйте «Ярлик для Section» в «Секція».
18. Порівняйте розмір файлу Сalc.exe та його ярлика, результат запишіть в звіт.
Частина 3 «Робота з додатками Windows»
- Спробуйте викликати випливаючі підказки для кнопки Пуск, кнопок Панелі швидкого запуску, кнопок системної області Панелі завдань, кнопок управління вікном, кнопок віконної Панелі стандартних кнопок (прийміть до уваги, що підказки існують не для всіх обєктів). Запишітьв таблицю звіту не менше трьох отриманих підказок:
- Відкрийте діалогове вікно Властивості: Екран, перейдіть - на вкладку Робочий стіл.
Користуючись віконною обєктно-орієнтованою довідкою викличте довідку для різних елементів вкладки.
- Запустіть довідкову службу системи. Працюючи в режимі перегляду довідки по категоріях знайдіть інформацію про використання довідкової служби системи, ознайомтесь з змістом запропонованих статей.
- Працюючи в режимі «пошук по вказівнику» , вводячи в поле для введення ключових слів фразу «поиск файлов папок» знайдіть інформацію на цю тему. Під час введення фрази звертайте увагу на переміщення виділення в списку статей.
- Працюючи в режимі «пошук по слову» проведіть пошук, використовуючи як ключове слово card.
- Якщо є відкриті на робочому столі чи згорнуті до кнопок на панелі задач вікна, закрийте їх. З головного меню запустіть програми Paint, Блокнот, Калькулятор. Їх вікна залишіть для виконання послідуючих завдань відкритими.
- Розмістіть відкриті вікна каскадом. Викличте для роботи вікно програми Блокнот скориставшись його кнопкою на панелі задач. В документ введіть текст:
Переведення чисел з десяткової системи числення у двійкову і шіснадцяткову.
5
76548
8. Викличте для роботи вікно програми Калькулятор скориставшись відповідною комбінацією клавіш клавіатури. Переведіть калькулятор в інженерний вигляд. Переведіть десяткове число 5 в його двійковий аналог, помістіть результат в буфер обміну. Зробіть активним вікно програми Блокнот зробивши щиглик основною кнопкою миші над його ділянкою, яка виступає за межі закриваючого його вікна. Перемістіть результат розрахунків з буферу обміну в текстовий документ розмістивши його в стрічку з цифрою 5. Знову поверніться до калькулятора, переведіть число 5 в його шіснадцяиковий аналог і результат перенесіть в текстовий документ, розмістивши його в стрічку з цифрою 5. Повторіть операції для десяткового числа 76548.
- За допомогою миші розмістіть вікно програми Калькулятор в правому верхньому куті робочого столу, змінивши розміри вікон редакторів Paint і Блокнот розмістіть їх в лівому верхньому і нижньому кутах робочого столу так, щоб всі вікна не перекривалися. Зробіть фотографію робочого столу, помістіть фотографію в документ, відкритий в вікні редактора Paint.
- Згорніть всі вікна одночасно. Почергово розгортайте вікна і закривайте їх. Текстовий документ збережіть в власні папці під іменем Task, графічний файл збережіть в власні папці як крапковий малюнок під іменем Photo.
Додаткове завдання.
- Використовуючи набір стандартних фігур (рис.2), створити ескізи будівель(див.рис.3).
Рисунок 2 Приклади простих фігур
Рисунок 3 Приклади ескізів будівель.
- Збережіть малюнок в папку зі своїм прізвищем під назвою «Будинок»..
Контрольні запитання.
- Що таке робочий стіл?
- Що таке піктограма?
- Що таке панель завдань?
- Назвіть основні обєкти робочого стола.
- Яке призначення обєкту Мій компютер?
- Яке призначення обєкту Корзина?
- Яке призначення обєкту Мої документи?
- Яке призначення кнопки Пуск?
- Які основні складові панелі завдань?
- Яке призначення панелі швидкого запуску?
- Що таке головне меню Windows?
- Як виділити обєкт на робочому столі?
- Дія, яку викликає подвійний щиглик по піктограмі?
- Як переглянути властивості обєкта?
- Якщо обєкт переміщено в Корзину, то чи це означає, що він безповоротно втрачений?
- Що таке контекстне меню?
- Що таке буфер обміну Windows?
- Які команди контекстного меню , викликаного для папки чи файлу працюють з буфером обміну Windows?
- Назвіть основні пункти головного меню Windows.
- Чи можна „вручну” змінити розміри вікна?
- Як переміщати вікно по поверхні робочого стола?
- Поясніть відмінність понять „згорнути вікно” і „закрити вікно”.
- Як зробити доступною поверхню вікна, закриту іншими вікнами?
- Як згорнути всі вікна одночасно?
- Як закрити вікно?
- Якою клавішею активізують віконне меню?
- Якою комбінацією клавіш можна закрити активне вікно?
Контрольні запитання.
- Що таке папка?
- Що таке ярлик?
- Як створити папку?
- Як перемістити папку?
- Як копіювати папку?
- Як видалити папку?
- Як перейменувати папку?
- Назвіть як мінімум два способи створення нового текстового документу.
- Які текстові редактори входять в склад стандартного пакету Windows?
- Яке призначення програми Notepad?
- Для чого використовують редактор WordPad?
- Коротко сформулюйте відмінності редакторів Блокнот WordPad.
- Звідки отримати довідку про особливості роботи в певній програмі?
- Чи можна відкрити кілька документів в одному вікні Блокнота?
- Як зберегти документ, відкритий в текстовому редакторі під іншим іменем, чи в інші папці (відносно вихідного документу)?
- Який текстовий редактор дозволяє автоматизувати створення списків?
- З якої групи команд головного меню викликають Блокнот та WordPad?
- Яке розширення імені файлу присвоюються за замовчуванням документам , створеним в Блокноті?
- Яке розширення імені файлу присвоюються за замовчуванням документам , створеним в редакторі WordPad?
- В чому полягає відмінність між документом чи програмою і ярликом?
- Назвіть кілька способів створення ярликів?
- Як викликати Майстра створення ярлика?
Контрольні запитання
- Як викликати довідкову службу з головного меню?
- Як отримати довідку в прикладній програмі?
- Як отримати довідку про призначення елементу керування в діалоговому вікні?
- Що таке „спливаюча” підказка?
- Яка будова вікна довідкової служби?
- Як знайти довідкову інформацію користуючись змістом ?
- Як знайти довідкову інформацію використовуючи ключове слово в назві статті?
- Як знайти довідкову інформацію використовуючи ключове слово в тексті статті?
- Як копіювати в документ з довідки статтю, чи її частину?
PAGE 8
EMBED PBrush
EMBED PBrush
EMBED PBrush
Смуги прокрутки
Панель інструментів
Вікно властивостей інструментів
алітра
Робоча область для малювання
Маркери зміни розміру
Головне меню
Рис. 3. Робоче вікно редактора Paint
Рис. 4
EMBED PBrush
EMBED PBrush
EMBED PBrush
-