Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Міністерство аграрної політики України
Дніпропетровський державний аграрний університет
Кафедра селекції і насінництва
Методичні вказівки
для виконання курсової роботи з дисципліни „Селекція і насінництво сільськогосподарських культур” за темою:
„Насінництво (культура) в господарстві „(назва)”
(назва) району (назва) області”
для студентів денної форми навчання за спеціальністю 6.130100 „Агрономія”
та заочної форми навчання за спеціальністю 7.130102 „Агрономія”
Дніпропетровськ
2010
Методичні вказівки до виконання курсової роботи з дисципліни „Селекція і насінництво сільськогосподарських культур” для студентів денної форми навчання за спеціальністю 6.130100 „Агрономія” та заочної форми навчання з спеціальністю 7.130102 „Агрономія”.
Укладачі : доц. Ващенко В.В., ст. викладач Лобко Т.К., ас. Гаврюшенко О.О., ас. Шевченко О.О., ст. викладач кафедри менеджмент організацій Мазана Т.В.
Методичні вказівки до виконання курсової роботи з курсу „Селекція і насінництво сільськогосподарських культур” затверджені на засіданні кафедри селекції та насінництва (протокол № 8 від 9 березня 2010 року) та на засіданні кафедри менеджмент організацій (протокол № 10 від 2 березня 2010 року).
Схвалено науково-методичною радою агрономічного факультету ДДАУ
(протокол № від 2010 р.).
Голова методичної ради агрономічного факультету,
канд. с.-г. наук, доцент Амброзяк Ю.В.
Рецензент
Доктор с.-г. наук, професор Храмцов Л.І.
В методичних вказівках наведена методика написання курсової роботи з насінництва сільськогосподарських культур.
Мета і завдання курсової роботи
Сучасне сільськогосподарське виробництво вимагає глибоких і всебічних знань з насінництва, тому що якісне насіння сортів та гібридів польових культур є однією з головних складових частин отримання високих та стабільних врожаїв культур. Високоякісному насінню належить провідна роль в підвищенні ефективності енерго- та ресурсозберігаючих технологій в рослинництві. Тому знання з насінництва є невідємною частиною системи знань та умінь майбутнього фахівця агропромислового комплексу держави.
Методичні вказівки укладені у відповідності з Освітньо-кваліфікаційною характеристикою та Освітньо-професійною програмою бакалаврів IV рівня акредитації за фахом „Агрономія”.
Мета курсової роботи всебічна підготовка фахівців з насінництва до агрономічної діяльності по виробництву рослинницької продукції.
Курсова робота з насінництва є однією з форм самостійної роботи студентів, сприяє підвищенню рівня професійної підготовки майбутніх спеціалістів і набуттю навичок самостійної роботи з літературними та експериментальними даними, ознайомленню з основними правилами бібліографічного опису літературних джерел.
Головні завдання курсової роботи:
Матеріал та вимоги до курсової роботи
Курсова робота з насінництва виконується після закінчення вивчення курсу „Селекція і насінництво сільськогосподарських культур”, проходження виробничої практики, вивчення морфологічних ознак, біологічних та господарсько-цінних властивостей сортів рослин, методів створення сортів і гібридів та методів одержання елітного насіння.
В основу курсової роботи може бути покладений аналіз насінницької діяльності конкретного господарства, матеріали якого зібрані студентом під час проходження науково-агрономічної практики, або ж складання плану насінницької роботи в умовах певного господарства. Виконуючи курсову роботу, слід дати характеристику і практичну оцінку стану насінництва в господарстві та обґрунтувати шляхи його поліпшення у конкретній грунтово-кліматичній зоні. В роботі повинні бути описані системи та схеми насінництва в Україні, вирощування самозапильних ліній перехреснозапильних культур, методика проведення інспектування (апробації) сортових посівів певної культури, розрахунки насінницьких площ та потреби в базовому насінні або сертифікованому насінні першої генерації для проведення сортозаміни та сортооновлення.
При виконанні курсової роботи рекомендується користуватися вітчизняними та іноземними літературними джерелами: статтями, підручниками, монографіями, науковими збірниками, інформаційними листками, методичними розробками або вказівками, авторефератами дисертацій і самими дисертаціями.
План курсової роботи
Зміст
Вступ
1. Система та схема насінництва культури
2. Внутрішньогосподарський та державний контроль якості насіння
2.1. Методика проведення інспектування (апробації) сортових посівів
2.2. Методика проведення грунтконролю культури
2.3. Документи сортового насіння (сортові та посівні)
3. Стан насінництва в господарстві
3.1. Грунтово-кліматичні умови
3.2. Організація насінництва в господарстві
3.3. Розрахунки потреби в насінні та насінницьких площ
3.4. Технологія вирощування високоякісного насіння
3.5. Технологія збирання та післязбиральної обробки насіння
3.6. Контроль за якістю насіннєвих фондів
4. Економічна ефективність насінництва в господарстві
Висновки
Список використаної літератури
Додатки
Оформлення курсової роботи
Позначення окремих частин роботи
Рубрики курсової роботи можуть бути тематичними та німими. Прикладом тематичної рубрики є назва якого-небудь розділу. Наприклад: Розділ 3. Стан насінництва в господарстві. Німі рубрики оформляються за допомогою слів, які відображають специфіку окремих частин роботи: вступ, висновки, додатки.
Таблиці та рисунки
Таблиці є найбільш зручним способом подання цифрового матеріалу. Таблиці повинні бути зрозумілими. Дані, що підлягають порівнянню повинні розміщуватися поряд. Назва таблиці повинна відповідати її змістові. В тексті слід подавати скорочені посилання на таблицю (наприклад: табл. 4). Номер таблиці ставиться перед її назвою. Наприклад:
4. Розрахунки насінницьких площ і потреби в насінні для господарства
Після назви таблиці крапка не ставиться, в дужках можуть бути наведені деякі додаткові відомості: рік проведення досліджень, попередники, місце проведення досліджень, культура, сорт тощо.
Всі види ілюстрацій (фото, графіки, діаграми, рисунки) мають загальну назву рисунки. Рисунок супроводжується підрисунковим підписом з поясненням усіх деталей рисунка.
Одиниці виміру
При написанні курсової роботи дуже часто використовуються одиниці виміру фізичних величин Міжнародної системи СІ: метр м, кілограм кг, квадратний метр м2, грам г, а також одиниці, які не входять у систему СІ: час ч, літр - л, гектар га, центнер с гектара ц/га, тона з гектара т/га, температура в градусах Цельсія - 0С.
Використання літературних джерел
Посилання на літературні джерела робляться таким чином:
а) наводиться номер джерела у квадратних дужках: [17], де 17 порядковий номер джерела в списку літератури;
б) наводиться прізвище автора з ініціалами та рік видання літературного джерела: „За даними П.П.Лукяненко (1973), сорт озимої пшениці має бути високоврожайним та стійким до вилягання (П.П.Лукяненко, 1973). Якщо необхідно зробити посилання на одного й того ж автора, то його прізвище вказують один раз і перелічують роки: (В.М.Ремесло, 1963, 1976, 1981). Якщо дається кілька посилань на публікації одного року, то після кожного року ставиться літера в алфавітній послідовності відповідно хронології у списку літератури: І.Г.Строна, 1980а, 1980б.
Якщо авторів більше двох, то вказують перше прізвище і далі пишуть „та ін.”
Посилання на іноземного автора в тексті бажано давати в українській транскрипції, а в дужках вказувати прізвище на іноземній мові: „Згідно даних В.Робертсона (V.Robertson, 1986) ...”
Всі цитати слід брати в лапки та вказувати сторінки з першоджерел. Список літератури складається в алфавітній послідовності, якщо їх багато. Якщо їх мало, то список джерел складається в тій послідовності, в якій вони зустрічаються у тексті.
При описі літературного джерела слід вказувати прізвище автора, ініціали, назву джерела, місце видання, видавництво, рік видання, загальну кількість сторінок, наприклад:
Виконання курсової роботи
Зібраний матеріал про грунтово-кліматичні та економічні умови господарства, організацію та технологію насінництва всебічно аналізується і на його базі розробляється курсова робота.
Тема курсової роботи: „Насінництво (культура) в господарстві „(назва)”
(назва) району (назва) області”
Обєктом виконання курсової роботи може бути насінництво окремої провідної для господарства культури, групи культур або все насінництво господарства.
Приблизна схема виконання курсової роботи
Вступ. В цьому розділі обсягом дві-три сторінки викладається проблема в цілому, розкривається значення насінницької роботи у виробництві продукції рослинництва, обґрунтовується мета та завдання курсової роботи.
1. Система та схема насінництва. В цьому розділі обсягом дві-три сторінки характеризується система та схема насінництва культури в Україні, методи створення насіння еліти, техніка вирощування самозапильних ліній для створення гібридного насіння, особливості вирощування гібридного насіння на ділянках гібридизації тощо.
2. Внутрішньогосподарський та державний контроль якості насіння. В цьому розділі слід розглянути значення внутрішньогосподарського та державного контролю в збереженні сортової чистоти та типовості елітного насіння в ланках первинного насінництва та при подальшому розмноженні насіння еліти на насінницьких ділянках рядових господарств, привести методику проведення інспектування (апробації) та реєстрації сортових посівів та сортові документи, які необхідно складати за результатами інспектування (апробації) та реєстрації посівів.
3. Стан насінництва в господарстві. Дається опис господарства, його географічне розміщення, грунтово-кліматичні умови, наводяться багаторічні та за роки проведення досліджень дані кількості опадів (табл. 1) і температури (табл. 2) ці дані можна взяти в найближчої до господарства метеостанції.
В підрозділі „Організація насінництва в господарстві” основну увагу слід надати підбору сортів (гібридів) для проведення сортозаміни та сортооновлення (табл. 3), плану проведення сортооновлення в господарстві, співвідношенню товарних і насінницьких посівів в господарстві (табл. 4), питомій долі насіння різних репродукцій, висіяних в господарстві, урожайності сільськогосподарських культур (табл. 5).
Отримані дані занести у відповідні таблиці.
1. Багаторічна та середньомісячна кількість опадів за даними
(назва)метеостанції
Рік |
Кількість опадів, мм |
||||||||||||
Середньомісячна |
За рік |
||||||||||||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
12 |
||
200_ |
|||||||||||||
200_ |
|||||||||||||
200_ |
|||||||||||||
Багаторічна |
2. Багаторічна та середньомісячна температура повітря за даними
(назва) метеостанції
Рік |
Температура повітря, 0С |
||||||||||||
Середньомісячна |
За рік |
||||||||||||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
12 |
||
200_ |
|||||||||||||
200_ |
|||||||||||||
200_ |
|||||||||||||
Багаторічна |
3. Набір сортів (гібридів) для господарства
Культура |
Сорт, гібрид |
Використовувати далі чи провести сортозаміну |
Озима пшениця |
||
Ячмінь |
||
Озиме жито |
||
Тритикале |
||
Овес |
||
Горох |
||
Соя |
||
Соняшник |
||
Кукурудза |
4. Площа посіву і урожайність сортів культури (або групи культур)
Роки |
Культура |
Сорт |
Вид посіву |
Площа, га |
Урожайність, ц/га |
200_ |
товарний |
||||
насінницький |
|||||
200_ |
товарний |
||||
насінницький |
|||||
200_ |
товарний |
||||
насінницький |
5. Питома доля насіння різних категорій і генерацій культури (групи культур) в господарстві
Рік |
Культура |
Сорт |
Вид посіву |
Категорія та генерація насіння, га |
|||
БН (базове насіння) |
СН1 |
СН2 |
СНн |
||||
200_7 |
товарний |
||||||
насінницький |
|||||||
200_8 |
товарний |
||||||
насінницький |
|||||||
200_9 |
товарний |
||||||
насінницький |
|||||||
20_10 |
товарний |
||||||
насінницький |
В підрозділі „Розрахунки потреби в насінні та насінницьких площ” слід надати розрахунки потреби в базовому насінні для проведення сортооновлення в господарстві.
Для розрахунку потреби в насінні і насінницьких площ необхідно знати:
БН(на ділянку розмноження)СН1(на насіннєву ділянку) СН2(на товарну площу).
Дані для розрахунку:
Розрахунки:
Всього: 1100+(1100*0,15)=1265 ц
500 га*2,2 = 1100 ц +15 % страховий фонд
1265/24=52,7≈53 га
53*2,2=116,6 ц+15 %=116,6+17,4=134,0 ц
6 га*2,2=13,2 ц +30%=13,2+3,9=17,1 ц (БН).
Аналогічні розрахунки проводять по всіх культурах, а результати заносять в табл. 6.
6. Розрахунок насінницьких площ зернових, зернобобових та інших культур для господарства
Показники |
Культура |
||
Озима пшениця Подолянка |
Озима пшениця Співанка |
Ярий ячмінь Партнер |
|
Площа товарного посіву, га |
|||
Норма висіву, млн. схожих насінин на 1 га |
5 |
5 |
4 |
Маса 1000 зерен, г |
|||
Чистота, % |
|||
Схожість, % |
|||
Норма висіву , ц/га |
|||
Загальна урожайність, ц/га |
|||
Вихід кондиційного насіння, % |
|||
Урожайність кондиційного насіння, % |
|||
Страховий фонд, % |
|||
Потреби в насінні СН2, ц |
|||
Площа насінницької ділянки, га |
|||
Необхідно насіння СН1 |
|||
Площа ділянки розмноження, га |
|||
Необхідно купити насіння еліти (БН), ц |
Методика розрахунку насінницьких площ для кукурудзи
Вихідні дані для розрахунку:
10 ц/га (графа 35)
10. Порядок руху насіннєвого матеріалу:
БН самозапилених ліній ділянку розмноження самозапилених ліній СН1 самозапилених ліній ділянку гібридизації простих гібридів СН2 ділянки гібридизації подвійних поміжлінійних гібридів F1 (материнська і батьківська форма)загальну площу.
Методика розрахунку насінницьких площ і кількості гібридного насіння кукурудзи на прикладі подвійного поміжлінійного гібриду Славутич 162 СВ:
графа 1- № п/п
графа 2 - гібрид (сорт) - Славутич 162 СВ
графа 3 - площа посіву, га - 80000
графа 4 - норма висіву, кг/га - 20
Необхідно насіння F1, ц:
графа 5 - на загальну площу:
80000*20=1600000 кг = 16000 ц
графа 6 - страховий фонд, 25 %
графа 7 - всього: 16000+4000=20000 ц
графа 8 - вихід очищеного кондиційного насіння на ділянці гібридизації з рослин материнської форми, ц/га 20 ц/га
графа 9 - Площа ділянки гібридизації подвійних поміжлінійних гібридів, га:
20000/20=1000 га
Норма висіву на ділянках гібридизації, кг/га: (в даному випадку норма висіву рекомендована від оригінатора)
графа 10 - F1 материнська форма 16 кг/га
графа 11 - F1 батьківська форма 8 кг/га
Необхідно насіння простих гібридів, ц:
графа 12 - Материнської форми: на площу ділянки гібридизації:
1000 га (графа 9) * 16 кг (графа 10)=16000 кг=160 ц
графа 13 - страховий фонд, 30 %:
графа 14 всього 208 ц
160 ц (графа 12) + 48 ц (графа 13)=208 ц
графа 15 - F1 - Батьківської форми на площу ділянки гібридизації 80 ц:
1000 (га) (графа 9) * 8 кг= 8000 кг= 80 ц
графа 16 - страховий фонд 30% - 24 ц:
80 *30 / 100=24 ц
графа 17 - всього:
80 ц +24 ц=104 ц
графа 18 - Вихід очищеного кондиційного насіння на ділянках гібридизації, ц/га 12 ц/га
Площа посіву ділянки гібридизації простих гібридів, га
графа 19 гібриду F1 материнської форми 18 га
208 (графа 14) / 12 (графа 18)=17,3 ≈ 18 га
графа 20 - гібриду F1 батьківської форми 9 га
104 (графа 17) / 12 (графа 18)=8,6≈9 га
Норма висіву на ділянках гібридизації простих гібридів, кг/га в даному випадку норма висіву рекомендована від оригінатора):
графа 21 - материнські форми 16 кг/га
графа 22- батьківські форми 8 кг/га
Необхідно насіння самозапилених ліній на площі ділянки гібридизації, ц:
Материнської лінії № 1:
графа 23 2,9 ц
18 га (графа 19)*16 кг (графа 21)=288 кг = 2,9 ц
графа 24 - страховий фонд, 100 % =2,9 ц
графа 25 всього
2,9+2,9=5,8 ц
Батьківської лінії № 1:
графа 26 - на площу ділянки гібридизації 1,45 ц
2,9 (графа 23) / 2 = 1,45 ц
графа 27 - страховий фонд, 100 %=1,45 ц
графа 28 - всього 2,9
1,45 ц (графа 26)+1,45 ц (графа 27)=2,9 ц
Необхідно насіння самозапилених ліній на площі ділянки гібридизації, ц
Спочатку розраховуємо необхідну кількість насіння батьківської лінії
№ 2 на площі ділянки гібридизації:
графа 32 0,72 ц
9 га (графа 20) * 8 кг (графа 22)=72 кг =0,72 ц
графа 33 - страховий фонд, 100 % =0,72 ц
графа 34 всього 1,44 ц
0,72 (графа 32)+0,72 (графа 33)=1,44 ц
Материнської лінії № 2 необхідно в два рази більше ніж батьківської лінії № 2:
графа 29 1,45 ц
0,72*2=1,44≈1,45 ц
графа 30 страховий фонд 1,45 ц
графа 31 всього 2,9 ц:
1,45 (графа 29)+1,45 (графа 30)= 2,9 ц
Вихід очищеного кондиційного насіння самозапилених ліній, ц/га (графа 35) = 10 ц/га
Площі ділянок розмноження самозапилених ліній, га
Материнської лінії № 1 0,58 га
5,8 ц (графа 25) / 10 га = 0,58 га
Батьківської лінії № 1 0,29 га
2,9 га (графа 28) / 10 га = 0,29 га
Материнської лінії № 2 0,29 га
2,9 ц (графа 31) / 10 га = 0,29 га
Батьківської лінії № 2 0,15 га
1,44 (графа 34 / 10 га = 0,15 га
Результати розрахунку насінницьких площ і кількості гібридного насіння кукурудзи на прикладі подвійного поміжлінійного гібриду Славутич 162 СВ: наведені в табл. 7.
7. Розрахунок насінницьких площ і кількості гібридного насіння кукурудзи на прикладі подвійного поміжлінійного гібриду Славутич 162 СВ
№ п/п |
Гібрид (сорт) |
Площа посіву, га |
Норма висіву, кг/га |
Необхідно насіння F1, ц |
Вихід очищеного кондиційного насіння на ділянці гібридизації з рослин материнської форми, ц/га |
Площа ділянки гібридизації подвійних поміжлінійних гібридів, га |
Норма висіву на ділянках гібридизації, кг/га |
|||
на загальну площу |
страховий фонд, 25 % |
всього |
||||||||
материнська форма |
батьківська форма |
|||||||||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
1 |
Славутич 162 СВ |
8000 |
20 |
16000 |
4000 |
20000 |
20 |
1000 |
16 |
8 |
Продовження таблиці 7
Необхідно насіння простих гібридів, ц |
Вихід очищеного кондиційного насіння на ділянках гібридизації, ц/га |
Площа посіву ділянки гібридизації простих гібридів, га |
Норма висіву на ділянках гібридизації простих гібридів, кг/га |
|||||||
материнські форми |
батьківські форми |
|||||||||
на площу ділянки гібридизації |
страховий фонд, 30 % |
всього |
на площу ділянки гібридизації |
страховий фонд, 30 % |
всього |
|||||
12 |
13 |
14 |
15 |
16 |
17 |
18 |
19 |
20 |
21 |
22 |
160 |
48 |
208 |
80 |
24 |
104 |
12 |
18 |
9 |
16 |
8 |
Продовження таблиці 7
Необхідно насіння самозапилених ліній, ц |
|||||||||||
материнська |
батьківська |
материнська |
батьківська |
||||||||
на площі ділянки гібридизації |
страховий фонд 100 % |
всього |
на площі ділянки гібридизації |
страховий фонд 100 % |
всього |
на площі ділянки гібридизації |
страховий фонд 100 % |
всього |
на площі ділянки гібридизації |
страховий фонд 100 % |
всього |
23 |
24 |
25 |
26 |
27 |
28 |
29 |
30 |
31 |
32 |
33 |
34 |
2,9 |
2,9 |
5,8 |
1,45 |
1,45 |
2,9 |
1,45 |
1,45 |
2,9 |
0,72 |
0,72 |
1,44 |
Продовження таблиці 7
Вихід очищеного кондиційного насіння самозапилених ліній, ц/га |
Площі ділянок розмноження самозапилених ліній, га |
|||
35 |
36 |
37 |
38 |
39 |
10 |
0,58 |
0,29 |
0,29 |
0,15 |
Результати розрахунку насінницьких площ під кукурудзу занести в табл. 7а.
7а. Розрахунок насінницьких площ і кількості гібридного насіння кукурудзи на прикладі подвійного поміжлінійного гібриду Славутич 162 СВ
№ п/п |
Гібрид (сорт) |
Площа посіву, га |
Норма висіву, кг/га |
Необхідно насіння F1, ц |
Вихід очищеного кондиційного насіння на ділянці гібридизації з рослин материнської форми, ц/га |
Площа ділянки гібридизації подвійних поміжлінійних гібридів, га |
Норма висіву на ділянках гібридизації, кг/га |
|||
на загальну площу |
страховий фонд, 25 % |
всього |
||||||||
материнська форма |
батьківська форма |
|||||||||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
1 |
||||||||||
Продовження таблиці 7а
Необхідно насіння простих гібридів, ц |
Вихід очищеного кондиційного насіння на ділянках гібридизації, ц/га |
Площа посіву ділянки гібридизації простих гібридів, га |
Норма висіву на ділянках гібридизації простих гібридів, кг/га |
|||||||
материнські форми |
батьківські форми |
|||||||||
на площу ділянки гібридизації |
страховий фонд, 30 % |
всього |
на площу ділянки гібридизації |
страховий фонд, 30 % |
всього |
|||||
12 |
13 |
14 |
15 |
16 |
17 |
18 |
19 |
20 |
21 |
22 |
Продовження таблиці 7а
Необхідно насіння самозапилених ліній, ц |
|||||||||||
на площі ділянки гібридизації |
страховий фонд 100 % |
всього |
на площі ділянки гібридизації |
страховий фонд 100 % |
всього |
на площі ділянки гібридизації |
страховий фонд 100 % |
всього |
на площі ділянки гібридизації |
страховий фонд 100 % |
всього |
23 |
24 |
25 |
26 |
27 |
28 |
29 |
30 |
31 |
32 |
33 |
34 |
Продовження таблиці 7а
Вихід очищеного кондиційного насіння с`амозапилених ліній, ц/га |
Площі ділянок розмноження самозапилених ліній, га |
|||
35 |
36 |
37 |
38 |
39 |
В підрозділі „Технологія виробництва високоякісного насіння” на основі літературних джерел розкриваються елементи енергозберігаючої інтенсивної технології вирощування високоякісного насіння з високими посівними якостями та врожайними властивостями: обробіток ґрунту, підготовка насіння до сівби, способи, строки та норми висіву, система добрив.
В підрозділі „Технологія збирання та післязбиральної обробки насіння” висвітлюються особливості збирання насіннєвих ділянок та післязбиральної обробки насіння польових культур, підготовці насіннєвих фондів до зберігання, умови зберігання насіння тощо.
Підрозділ „Контроль за якістю насіннєвих фондів” присвячується аналізу сортових та посівних якостей вирощеного в господарстві насіння, якості проведених фітосанітарних, видових та сортових прочисток, польовій та комірної апробації. Результати заносяться в табл. 8 та 9.
8. Сортові якості насіння (певної культури або групи культур) в господарстві
Культура, сорт |
Категорія, генерація |
Сортова чистота, % |
Ураженість посівів сажкою, % |
Важковідокремлювані, % |
||
летюча |
тверда |
культурні |
буряни |
|||
БН |
||||||
СН1 |
||||||
СН2 |
||||||
СНн |
||||||
БН |
||||||
СН1 |
||||||
СН2 |
||||||
СНн |
9. Посівні якості насіння (певної культури або групи культур) в господарстві
Культура, сорт |
Категорія, генерація |
Вологість насіння, % |
Енергія проростання, % |
Схожість насіння, % |
Маса 1000 насінин, г |
Посівна придатність насіння, % |
БН |
||||||
СН1 |
||||||
СН2 |
||||||
СНн |
||||||
БН |
||||||
СН1 |
||||||
СН2 |
||||||
СНн |
Для кукурудзи, соняшнику, гороху та деяких інших культур форми таблиць 8 і 9 відрізняються від наведених вище (форми таблиць див. ДСТУ 2240-93).
В розділі 4 „Економічна ефективність насінництва” наводиться економічна характеристика насінництва в господарстві: калькуляція собівартості насіння, рівень рентабельності виробництва насіння, розглядаються шляхи її підвищення.
Вихідні формули для розрахунку:
1. Виробничі витрати включають:
Виробничі витрати планують в типових або поточних технологічних картах.
2. Вартість продукції з 1 га, грн.:
ВП=В*Ц, де
ВП вартість продукції з 1 га, грн.;
В врожайність, ц/га;
Ц реалізаційна ціна 1 ц, грн.;
3. Затрати праці на 1 ц, люд.-год., розраховують наступним чином:
- затрати праці в розрахунку на 1 га встановлюють виходячи із технологічних карт на вирощування с.-г. культур;
- потім цей показник необхідно розділити на врожайність з 1 га і отримаємо затрати праці в розрахунку на 1 ц.
4. Собівартість 1 ц насіння, грн. це відношення виробничих витрат на 1 га (грн.) до врожайності (ц/га).
5. Умовно чистий доход з 1 га розраховується за формулою:
ЧД=ВП-ВВ, де
ЧД чистий дохід з 1 га, грн.;
ВП вартість продукції з 1 га, грн.;
ВВ виробничі витрати на 1 га, грн.
6. Рівень рентабельності визначається за формулою:
Р=ЧД/ВВ*100, де
Р рівень рентабельності, %;
ЧД чистий дохід, грн.;
ВВ виробничі витрати, грн.
Зробивши відповідні розрахунки, заносимо дані в таблицю 9.
10. Економічна ефективність насінництва в господарстві
Культура, сорт |
Вид посіву |
Урожай- ність, ц/га |
Виробничі затрати, грн. |
Вартість продукції, грн./га |
Собівар- тість 1 ц насіння, грн. |
Умовно чистий дохід з 1 га, грн. |
Рівень рентабель- ності, % |
товарний |
|||||||
насінницький |
|||||||
товарний |
|||||||
насінницький |
У висновках узагальнюється стан насінництва в господарстві та шляхи його удосконалення.
Список рекомендованої літератури
228 с.
Додатки
Додаток 1
ЗАВДАННЯ НА КУРСОВУ РОБОТУ СТУДЕНТА
(прізвище, ім'я., по-батькові)__________________________________
___________________________________________________________
1.Тема роботи________________________________________
____________________________________________________
2 Термін здачі студентом закінченої роботи___________________
3 Вихідні дані до роботи___________________________________
_________________________________________________________
4. Зміст розрахунково-роз'яснювальної записки (перелік питань, які необхідно розробити)_____________________________________________
Дата видачі завдання________________________
КАЛЕНДАРНИЙ ПЛАН ВИКОНАННЯ КУРСОВОЇ РОБОТИ
Строки виконання курсової роботи ______________________________
____________________________________________________________
Студент_________ _______________________________
(підпис) (прізвище, ім'я. по-батькові)
Керівник__________ ___________________________
(підпис) (прізвище, ім'я, по-батькові)
;,_____"___________________200 _ Р.
Додаток 2
ОРІНТОВАНІ РОЗМІРИ СОРТОВИХ НАДБАВОК, ЩО ЗАСТОСОВУЮТЬСЯ ПРИ ВИЗНАЧЕННІ ЦІНИ
КОНДИНЦІЙНОГО НАСІННЯ
1. Насіння зернових, зернобобових та крупяних культур
Культура |
Генерація насіння |
Розмір сортової надбавки, % |
Пшениця |
БН (ЕН) |
120 |
СН1 (РН1) |
80 |
|
СН2-3 (РН2-3) |
60 |
|
Тритикале |
БН (ЕН) |
150 |
СН1 (РН1) |
120 |
|
СН2-3 (РН2-3) |
80 |
|
Ячмінь |
БН (ЕН) |
160 |
СН1 (РН1) |
120 |
|
СН2-3 (РН2-3) |
80 |
|
Овес |
БН (ЕН) |
130 |
СН1 (РН1) |
80 |
|
СН2-3 (РН2-3) |
60 |
|
Горох |
БН (ЕН) |
170 |
СН1 (РН1) |
140 |
|
СН2-3 (РН2-3) |
100 |
|
Вика яра |
БН (ЕН) |
190 |
СН1 (РН1) |
160 |
|
СН2-3 (РН2-3) |
120 |
|
Вика озима |
БН (ЕН) |
365 |
СН1 (РН1) |
300 |
|
СН2-3 (РН2-3) |
260 |
|
Сочевиця |
БН (ЕН) |
150 |
СН1 (РН1) |
120 |
|
СН2-3 (РН2-3) |
80 |
|
Маш |
БН (ЕН) |
80 |
СН1 (РН1) |
60 |
|
Просо |
БН (ЕН) |
130 |
СН1 (РН1) |
90 |
|
СН2-3 (РН2-3) |
70 |
|
Гречка |
БН (ЕН) |
130 |
СН1 (РН1) |
90 |
|
СН2-3 (РН2-3) |
70 |
|
Рис |
БН (ЕН) |
130 |
СН1 (РН1) |
90 |
|
СН2-3 (РН2-3) |
70 |
|
Боби |
БН (ЕН) |
170 |
СН1 (РН1) |
140 |
|
СН2-3 (РН2-3) |
100 |
|
Квасоля |
БН (ЕН) |
170 |
СН1 (РН1) |
140 |
|
СН2-3 (РН2-3) |
100 |
|
Нут, чина |
БН (ЕН) |
230 |
СН1 (РН1) |
120 |
|
СН2-3 (РН2-3) |
80 |
|
Люпин |
БН (ЕН) |
150 |
СН1 (РН1) |
100 |
|
СН2-3 (РН2-3) |
70 |
|
Сорго |
БН (ЕН) |
230 |
СН1 (РН1) |
150 |
|
СН2-3 (РН2-3) |
80 |
|
F1 (насіння першого покоління гібридів) |
400 |
Примітка. Ціна на насіння перспективних сортів зернових та зернобобових культур прирівнюється до ціни сортів внесених до Державного реєстру сортів рослин України.
Додаток 3
Насіння високих генерацій зернових, зернобобових та крупяних культур
Культура |
Розмір сортової надбавки, % |
||
розсадник розмноження |
Добазове насіння (ДН) |
||
першого року |
другого року |
||
Озимі |
|||
Пшениця, жито, тритикале, ячмінь |
900 |
600 |
250 |
Вика |
1000 |
700 |
300 |
Жито гібридне F1 |
900 |
||
Ярі |
|||
Пшениця, ячмінь, овес |
1000 |
500 |
250 |
Тритикале |
1000 |
700 |
250 |
Гречка, просо, рис |
1000 |
500 |
250 |
Горох |
1000 |
600 |
250 |
Соя |
800 |
600 |
400 |
Квасоля, сочевиця, нут, чина |
1200 |
600 |
250 |
Боби, вика, люпин |
1200 |
600 |
300 |
Додаток 4
3. Насіння першого покоління (F1) гібридів кукурудзи
Тип |
Розмір сортових надбавок, % |
Прості гібриди |
1100 |
Прості модифіковані |
1000 |
Інші типи |
400 |
Додаток 5
Насіння батьківських форм гібридів кукурудзи
Тип |
Розмір сортової надбавки, % |
Розсадники |
7400 3700 3200 |
Добазове насіння (ДН) самозапильних ліній стерильні фертильні |
|
Базове насіння (БН) самозапильних ліній стерильні фертильні |
3500 2500 |
Сертифіковане насіння СН1 самозапильних ліній стерильні фертильні (перше покоління) |
3000 2100 |
Прості та сестринські гібриди стерильні фертильні (перше покоління) Фертильні (друге покоління) |
3000 3300 2100 |
Трилінійні Стерильні Фертильні (перше покоління) Фертильні (друге і наступні покоління) |
1300 1400 400 |
Прості гібриди Фертильні (друге покоління) |
400 400 |
Сорти-відновлювачі фертильності Супереліта Еліта Перша репродукція |
600 550 500 |
Розлусна та цукрова кукурудза Добазове насіння (ДН) Базове насіння (БН) Перша і наступні генерації СН1-н |
2000 1800 1400 |
Додаток 6
Насіння олійних культур
Культура |
Категорія (генерація) насіння |
Розмір сортової надбавки, % |
Сертифіковане насіння (СН) |
||
Соняшник |
СН1 |
200 |
Льон олійний |
СН1 |
150 |
Гірчиця |
СН1 |
280 |
СН2 |
140 |
|
Рижій |
СН1 |
120 |
Соя |
СН1 |
150 |
СН2 |
80 |
|
Ріпак, суріпиця |
СН1 |
310 |
Мак олійний |
СН1 |
570 |
Рицина |
||
Базове насіння (БН) |
||
Соняшник |
ДН |
600 |
БН |
350 |
|
Льон олійний |
ДН |
1100 |
БН |
550 |
|
Гірчиця |
ДН |
650 |
БН |
300 |
|
Рижій |
ДН |
400 |
БН |
200 |
|
Соя |
ДН |
400 |
БН |
250 |
|
Ріпак |
ДН |
650 |
БН |
300 |
|
Суріпиця |
ДН |
440 |
БН |
220 |
|
Мак олійний |
ДН |
400 |
БН |
200 |
|
Рицина |
ДН |
600 |
БН |
300 |
Додаток 7
Насіння батьківських форм гібридів соняшнику
Тип |
Розмір сортової надбавки, % |
Добазове насіння |
|
Стерильні аналоги ліній |
5000 |
Лінії-закріплювачі стерильності,-відновлювачі фертильності пилку |
2200 |
Базове насіння |
|
Стерильні аналоги ліній |
2500 |
Стерильні гібриди-материнська форма складних гібридів |
2000 |
Лінії-закріплювачі стерильності,-відновлювачі фертильності пилку |
1700 |
Додаток 8
Насіння першого покоління гібридів соняшнику
Тип |
Розмір сортової надбавки, % |
Прості гібриди |
1650 |
Сортолінійні та складні гібриди |
900 |
Примітка. Реалізаційна ціна на сертифіковане насіння олійних культур та насіння гібридів соняшнику першого покоління визначається від діючої ціни на товарну продукцію, реалізаційна ціна на добазове, базове та насіння батьківських форм від ціни на сертифіковане та гібридне насіння.
Додаток 9
Насіння багаторічних і однорічних трав, кормових коренеплодів та медоносних рослин
Культури |
Генерація насіння |
Розмір сортової надбавки, % |
Багаторічні бобові трави: люцерна посівна; конюшина лучна, повзуча, гібридна; лядвенець рогатий; буркун білий, еспарцет піщаний; галега східна; люцерна хмелевидна, фацелія |
Розсадники розмноження |
400 |
добазове насіння (ДН) |
300 |
|
Базове насіння (БН) |
200 |
|
Багаторічні злакові трави: Райграс пасовищний: багатоукісний, високий, однорічний (дворучка); костриця лучна, очеретяна, червона; стоколос безостий; тимофіївка лучна; грястиця збірна; лисохвіст лучний; тонконіг лучний та ін. |
Розсадники розмноження |
350 |
Добазове (ДН) |
250 |
|
Базове (БН) |
150 |
|
Капустяні кормові культури: ріпак озимий; ріпак ярий; гірчиця біла; редька олійна; суріпиця; капуста кормова; тифон; перко |
Розсадники розмноження |
500 |
Добазове (ДН) |
450 |
|
Базове (БН) |
400 |
|
Однорічні кормові культури: горох кормовий, пелюшка; середела; конюшина відкрито зіва, конюшина олександрійська |
Розсадники розмноження |
400 |
Добазове (ДН) |
300 |
|
Базове (БН) |
200 |
|
Однорічні злакові кормові культури: суданська трава; сорго-суданковий гібрид; пайза; могар; сорго; райграс однорічний |
Розсадники розмноження |
300 |
Добазове (ДН) |
200 |
|
Базове (БН) |
120 |
|
Кормові коренеплоди: |
Розсадники розмноження |
400 |
Добазове (ДН) |
300 |
|
Базове (БН) |
120 |