Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

Вопросы на получение карты поляка

Работа добавлена на сайт samzan.net:


1.    Jak wygląda godło Polski? (Как выглядит герб Польши?)

Bialy orzel na czerwonym tle ze złotą koronę.

2.    Jak wygląda flaga Polski? (Как выглядит флаг Польши?)

Dwa poziome pasy: czerwony na dole, bialy na gorze

3.    Daty chrztu Polski? (Дата крещения Польши?)

 966 Mieszko I (pierwszy polski władca) przyjmuje chrzest i poślubia księżniczkę czeską – Dobrawę. Jest to pierwszy krok w chrystianizacji pierwotnie pogańskiego narodu polskiego.

4.    Co to jest Mazurek Dąbrowskiego? (Что такое Мазурка Домбровского?)

Mazurek Dąbrowskiego – polska pieśń patriotyczna z 1797 roku, od 26 lutego 1927oficjalny hymn państwowy Rzeczypospolitej Polskiej.

5.    Hymn Polski (Гимн Польши)

Mazurek Dąbrowskiego (Мазурка Домбровского)

Jeszcze Polska nie zginęła,

Kiedy my żyjemy.

Co nam obca przemoc wzięła,

Szablą odbierzemy.

 

Marsz, marsz, Dąbrowski,

Z ziemi włoskiej do Polski,

Za twoim przewodem

Złączym się z narodem.

 

Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę,

Będziem Polakami,

Dał nam przykład Bonaparte,

Jak zwyciężać mamy.

 

Marsz, marsz, Dąbrowski…

 

Jak Czarniecki do Poznania

Po szwedzkim zaborze,

Dla ojczyzny ratowania

Wrócim się przez morze.

 

Marsz, marsz, Dąbrowski…

 

Już tam ojciec do swej Basi

Mówi zapłakany:

"Słuchaj jeno, pono nasi

Biją w tarabany."

 

Marsz, marsz, Dąbrowski…

Ещё Польша не погибла,

Пока мы живём.

Всё, что взято вражьей силой,

Саблями вернём.

 

Марш, марш, Домбровский

Мы от Рима к землям Польским

Под твоей рукой свобода

Нас соединит с народом

 

Перейдём мы Вислу с Вартой,

Чтоб поляками нам быть.

По примеру Бонапарта

Мы сумеем победить.

 

Марш, марш, Домбровский...

 

Как Чарнецкий в Познань прибыл,

Шведский плен избыв,

Мы для спасения отчизны

Из-за моря мы

 

Марш, марш, Домбровский...

 

Скажет: «Слушай, дочь», – папаша,

Слёз не пряча тут, –

«Слышишь, наступают наши:

Барабаны бьют».

 

Марш, марш, Домбровский...

6.    Jakie dwa wiersze zawierają oryginalny tekst hymnu?

Niemiec, Moskal nie osiędzie,

Gdy jąwszy pałasza

Hasłem wszystkich zgoda będzie

I Ojczyzna nasza

 

Marsz, marsz, Dąbrowski…

 

Na to wszystkich jedne głosy

Dosyć tej niewoli!

Mamy Racławickie kosy

Kościuszkę, Bóg pozwoli.

 

Marsz, marsz, Dąbrowski…

Не селиться [в краю нашем] ни немцу, ни москалю,

Коль, под сенью палашей,

Нашим кличем станут согласие

И наша Отчизна

 

Марш, марш, Домбровский.

 

И сольются наши голоса в один:

Конец неволе!

Есть у нас косы рацлавицкие,

С нами Костюшко, и Бог нам поможет".

Марш, марш, Домбровский.

7.    Autor polskiego hymnu (Автор польского гимна)

Jozef  Wybicki

Перевод: Юзеф Выбицки

8.    Kto taki Dąbrowskie? (Кто такой Домбровский?)

 Po 3 rozbiorze, utracie niepodległości przez Polskę, po klęsce walk o niepodległość w Polsce:  powstania kościuszkowskiego w 1794, nastąpiła emigracja żołnierzy i oficerów z Polski głownie do Francji i Włoch.

Legiony Polskie we Włoszech  były polskim wojskiem, utworzonym zagranicą, w 1797 roku z emigrujących żołnierzy polskich.

W porozumieniu z  Napoleonem,  General Jan Henryk Dąbrowski (twórca Legionów Polskich) podpisał 9 stycznia 1797 roku umowę z rządem Republiki Lombardzkiej o stworzeniu w Lombardii (północne Włochy) Legionów Polskich.

Współtwórcami Legionów byli znani uczestnicy walk o niepodległość z końca XVIII wieku:  generał Karol Kniaziewicz i polityk, poeta i żołnierz: Józef Wybicki.

Symbolem wiary w niepodległość stała się w 1797 roku pieśń legionistów napisana przez Józefa Wybickiego, zwana też «Mazurkiem Dąbrowskiego», (melodia mazurka) która w XX wieku (w 1927 roku) została polskim hymnem narodowym

9.    Jaki instrument grał hymn? (Какой инструмент играет национальный гимн?)

 Taraban

10.    Data przyjęcia Konstytucji Polskiej (Дата принятия Конституции Польши)

Konstytucja Polskiej 3 Maja 1791 roku.

11.    Co było na 13 grudnia w historii Polski? (Что было 13 декабря в истории Польши?)

 Wprowadzenie Stanu Wojennego przez generala Jaruzelskiego. Delegalizacja pierwszej Solidarnosci.

12.    Co robisz w Wielką Sobotę? (Что делаете в Великую Субботу?)

 Módlcie się, kolorowych jaj i uświęcić jedzeni.  

13.    Dzień Polonii i Polaków za Granicą (День Полонии и поляков за границей)

 Polskie święto obchodzone 2 maja

14.    Które góry przekraczają Polska? (Какие горы пересекают Польшу?)  Tatry, Karpat.

15.     Święto Niepodległości Polski (День Независимости Польши)  11 listopada / jedenasty ноября.

16.    Kto był pierwszym królem Polski? (Кто был первым польским королем?)

W 1025 roku  zostaje koronowany na pierwszego króla polskiego, dzięki wsparciu Ottona 3, cesarza rzymskiego narodu niemieckiego. Dowodem dobrych stosunków między obu władcami był zorganizowany w 1000 roku - zjazd gnieźnieński.

17.    Testament Krzywoustego - co w nim było? (Статут Кривоустого – что в нём было?)

 W 1138 roku, przed swą śmiercią, wydał testament regulujący zasady następstwa tronu. Był on kompromisem, który godził jedność państwa z prawem każdego z książęcych synów do dziedziczenia ziemi. Princepsem (czyli księciem zwierzchnim, lub seniorem całej Polski) miał być każdorazowo najstarszy członek dynastii Piastów. Podstawę jego władzy stanowiła dzielnica senioralna obejmująca prawdopodobnie ziemie: krakowską, sieradzką, łęczycką, wschodnią Wielkopolskę (z Kaliszem i Gnieznem), Kujawy (z Kruszwicą) oraz kontrolę nad Pomorzem. Godność pierwszego princepsa przypadła Władysławowi, który otrzymał także (jako własną dzielnicę dziedziczną) Śląsk wraz z ziemią lubuską. Bolesław (Kędzierzawy) objął Mazowsze z częścią Kujaw, Mieszko III (Stary) - część Wielkopolski z Poznaniem, zaś Henryk - ziemię sandomierską (która najprawdopodobniej wydzielona została dla niego dopiero po śmierci Krzywoustego, nie zaś od razu w testamencie). Najmłodszy z braci, Kazimierz, pozostał bez własnej dzielnicy.)

18.    Kto wygrał bitwę pod Płowcami? (Кто выиграл битву под Пловцами?)

 Bitwa pod Płowcami – bitwa rozegrana 27 września 1331 roku pomiędzy wojskami Władysława Łokietka a oddziałami zakonu krzyżackiego pod wodzą komtura krajowego chełmińskiego Otto von Lutterberga, marszałka zakonu Dietricha von Altenburga, wielkiego komtura Otto von Bonsdorfa, w okolicach wsi Płowce na Kujawach. Wynik bitwy można uznać pod względem strategicznym za nierozstrzygnięty, lecz w całej batalii Łokietek odniósł sukces – moralny i militarny. Krzyżacy zaczęli liczyć się z Polakami na ich terytorium.

19.    Król Jan III Sobieski?  (Король Ян III Собеский?)

Przyszło mu władać krajem skłóconym, wstrząsanym walkami frakcji magnackich, osłabionym terytorialnie (przejściowa okupacja Podola przez Turków  i - choć wciąż odnosił zwycięstwa militarne (Wiedeń 1683) - nie podołał zadaniu uporządkowania spraw państwowych. Także w dziedzinie dyplomacji nie odniósł sukcesów (strata połowy Ukrainy na rzecz Rosji, chwiejne sojusze z Francją i Austrią). Wraz ze śmiercią Jana III Sobieskiego (1696) zakończył się okres sarmacki (szlachecki) Rzeczypospolitej - odtąd decydującą rolę w państwie odgrywały koterie magnackie. W przeszłość odeszły także triumfy oręża polskiego.

Odniósł zwycięstwa nad Kozakami i Tatarami, a zwycięstwo na Turkami pod Chocimiem doprowadziło go na tron Polski. Doprowadził do podpisania traktatu przyjaźni z Austrią i wsławił się w odsieczy wiedeńskiej, rozgramiając wojska tureckie oblegające Wiedeń w 1683 roku. W 1686 zawarł z Rosją pokój wieczysty. Oprócz świetnego przywódcy, był także mecenasem kultury i sztuki. Autor Listów do Marysieńki, które powstawały w czasie rozstań Sobieskiego z ukochaną żoną.

20.    Kiedy miał miejsce Potop Szwedzki?

Potop szwedzki – szwedzki najazd na Polskę w 1655 roku w czasie II wojny północnej (1655–1660). Wojna ta prowadzona była nie tylko przez Szwecję, w czasie wojny zmieniały się zarówno sojusze, jak i siły obu stron. Była ona kontynuacją wcześniejszych wojen prowadzonych przez Rzeczpospolitą, miała także swoje korzenie w sporze o tron Szwecji zapoczątkowanym jeszcze przez króla Zygmunta III Wazę. Potop szwedzki pokazał słabość Rzeczypospolitej, gdyż szwedzkie sukcesy możliwe były m.in. dzięki kolaboracji samych Polaków, którymi kierowały różne motywy. Choć ostatecznie najeźdźcy zostali wyparci z kraju, to koszt zawartych układów był wysoki, a zniszczenia materialne i kulturowe są widoczne do dziś. Formalnie zakończył go pokój w Oliwie zawarty w 1660 roku.

21.    Kiedy miał miejsce I, II, III rozbiór Polski? Trzy rozbiory Polski w 1772, 1793 i 1795.

22.     Opowiedz o pierwszym rozbiorze Polski

Pierwszy rozbiór Polski – nastąpił w roku 1772, pierwszy z trzech rozbiorów Polski, do których doszło pod koniec XVIII wieku. Dokonany drogą cesji terytorium I Rzeczypospolitej przez Prusy, Austrię  i Rosję. Idea rozbioru jednego państwa, w celu zaspokojenia roszczeń i interesów innych nie była czymś nowym. Podobne plany rodziły się wobec Austrii podczas wojny o sukcesję austriacką, Prus w czasie trwania wojny siedmioletniej czy też Turcji w trakcie V wojny rosyjsko-tureckiej. Różnica polegała na tym, że Rzeczpospolita, była jedynym państwem, które nie było w stanie odeprzeć żadnego konfliktu zbrojnego z innym państwem oraz, iż była całkowicie bezbronna i nie mogła w przeciwieństwie do wyżej wymienionych bronić własnych interesów. Koncepcja rozbioru państwa polsko-litewskiego także nie była nowa. Pojawiła się już w XVII wieku (Traktat w Radnot) i była rozpatrywana także w drugiej połowie wieku XVIII. W czasie przedłużającej się wojny rosyjsko-tureckiej, kiedy okazało się jasnym, że rozbiór Wysokiej Porty jest niemożliwy, a dalsza wojna groziła przerodzeniem się w konflikt ogólnoeuropejski, propozycje rozładowania napięcia politycznego kosztem ziem polskich wysunął ponownie dwór paryski i berliński.

23.     Opowiedz o drugim rozbiorze Polski

II rozbiór Polski – drugi z trzech rozbiorów Polski, do których doszło pod koniec XVIII wieku.  Wykorzystując kapitulację Stanisława Augusta Poniatowskiego wobec Rosji i przejęcia rządów w kraju przez targowiczan – 25 października 1792 król Prus Fryderyk Wilhelm II zażądał wcielenia Wielkopolski do Królestwa Prus. Miała być ona ekwiwalentem za niepowodzenia armii pruskich w wojnie przeciwko rewolucyjnej Francji, prowadzonej w koalicji absolutystycznych monarchii europejskich. Żądanie to warunkował groźbą wycofania się Prus z koalicji antyfrancuskiej, ale wnet przekształciło się ono w propozycję II rozbioru części ziem Rzeczypospolitej pomiędzy Rosję i Prusy. 23 stycznia 1793 doszło do podpisania traktatu podziałowego między Katarzyną II a Fryderykiem Wilhelmem II, po podpisaniu wojska pruskie weszły do Wielkopolski, a rosyjskie do wschodniej Polski. Konfederacja targowicka – konfederacja generalna koronna zawiązana wiosną 1792 w Targowicy przez przywódców magnackiego obozu republikanów w celu przywrócenia starego ustroju Rzeczypospolitej, pod hasłami obrony zagrożonej wolności przeciwko reformom konstytucji 3 maja, wprowadzającym monarchię konstytucyjną. Jej zawiązanie posłużyło Rosji jako pretekst do interwencji zbrojnej w Rzeczypospolitej.

24.    Opowiedz o trzecim rozbiorze Polski (Расскажите о третьем разделе Польши)  

III rozbiór Polski – ostatni z trzech rozbiorów Polski, do których doszło pod koniec XVIII. Już w czasie trwania insurekcji kościuszkowskiej 11 lipca 1794 roku poseł pruski w Petersburgu Leopold Heinrich von Goltz pisał w swej depeszy, że cała Rosja domaga się rozbioru Polski i wymazania imienia polskiego.  Niecały rok po upadku insurekcji, 24 października 1795, monarchowie Rosji, Prus i Austrii (a właściwie Imperium Habsburgów) uzgodnili wzajemnie traktat, zgodnie z którym przeprowadzili ostatni, pełny, III rozbiór Rzeczypospolitej. Trzeci rozbiór był rezultatem m.in. kryzysu wewnętrznego i ekspansywnych działań mocarstw ościennych, bezpośrednio jednak wynikiem nieudanego powstania kościuszkowskiego i przegranej wojny Polski z Rosją i Prusami. Król Stanisław August Poniatowski opuścił Warszawę i w asyście dragonów rosyjskich udał się do Grodna, pod opiekę i nadzór namiestnika rosyjskiego, po czym abdykował 25 listopada na rzecz Rosji. To stało się powodem, iż Rosja, de facto, stała się depozytariuszką korony polskiej, i bez jej zgody Napoleon nie chciał i nie mógł przywrócić później Królestwa Polskiego. (Uczynił to dopiero powołując w 1812 Konfederację Generalną Królestwa Polskiego i wypowiadając wojnę Rosji). Stanisław August Poniatowski zmarł w Petersburgu 12 lutego 1798.

25.    Które państwa uczestniczyły w rozbiorze Polski?

W I rozbiorze: Prusy, Austria i Rosja

W II -  Rosja i Prusy

W III -  Prusy Austria i Rosja

RP 1 – utworzona w 1569r.,  zlikwidowana w 1795r.,

RP2 - utworzona w 1918r.,  zlikwidowana  w 1939r.,

RP3 - utworzona w 1989r.

26.    Ostatni król Polski  

Stanisław August Poniatowski  (1732-1798). Wywodził się z rodu magnackiego, którego znaczenie było świeżej daty. Królem został w 1764 r. z inicjatywy carycy rosyjskiej Katarzyny II. Był człowiekiem oświecenia - wykształconym i wrażliwym. Uczynił wiele dla podniesienia poziomu elit Rzeczypospolitej i unowocześnienia państwa. Pod względem politycznym, i z punktu widzenia pozycji międzynarodowej, państwo polsko-litewskie było już w stanie rozkładu i działalność oświeceniowa króla i jego współpracowników służyła raczej przyszłości aniżeli teraźniejszości. Był król wybitnym mecenasem sztuku i kultury. Nadzieje na utrzymanie państwa pokładał w łaskawości Katarzyny II. Wielkim jego wzlotem był twórczy udział w ustanowieniu Konstytucji 3 Maja w 1791 r., akcie odrodzenia narodowego. Jednakże wobec sprzeciwu Katarzyny II łatwo skapitulował i zgodził się na abdykację. Abdykacja ta oznaczała koniec państwowości Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

 27.    Z czym kojarzy się Targowica? (С чем ассоциируется Тарговица?)

Targowica (ukr. Торговиця, Torhowycja) - miejscowość na Ukrainie, dawne miasteczko, obecnie wieś niedaleko Humania, w obwodzie kirowohradzkim, w rejonie Nowoarchanhelskim.

W końcu XVIII wieku należała do Stanisława Szczęsnego Potockiego. 14 maja 1792 miejsce ogłoszenia konfederacji targowickiej, zmierzającej do obalenia konstytucji 3 maja przy pomocy interwencji armii rosyjskiej.

Konfederacja targowicka – konfederacja generalna koronna zawiązana wiosną 1792 w Targowicy przez przywódców magnackiego obozu republikanów w celu przywrócenia starego ustroju Rzeczypospolitej, pod hasłami obrony zagrożonej wolności przeciwko reformom konstytucji 3 maja, wprowadzającym monarchię konstytucyjną. Jej zawiązanie posłużyło Rosji jako pretekst do interwencji zbrojnej w Rzeczypospolitej.

28.    Kim był Tadeusz Kościuszko? (Кем был Тадеуш Костюшко?)  

Tadeusz Andrzej Bonawentura Kościuszko herbu Roch III (ur. 4 lutego 1746 w Mereczowszczyźnie, zm. 15 października 1817 w Solurze) – generał polski i amerykański, inżynier fortyfikator, brał udział w wojnie o niepodległość USA, wzniecił antyrosyjskie powstanie w Rzeczypospolitej, Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej w insurekcji 1794.

W 1765 roku z inicjatywy Stanisława Augusta Poniatowskiego powstała Szkoła Rycerska. Miała ona przygotować kadrę oficerów, ludzi światłych, postępowych i dobrych obywateli. Dzięki wsparciu Czartoryskich Kościuszko wstąpił 18 grudnia 1765 do Korpusu Kadetów Szkoły Rycerskiej, gdzie wyróżniał się spośród innych. Na wiosnę 1777 roku Kościuszko został wysłany na północ nad granicę kanadyjską pod wodzą generała Horatio Gatesa. Przez wiele miesięcy Kościuszko ufortyfikował różne obozy wojskowe Armii Kontynentalnej (m.in Fort Ticonderoga). Rozgłos przyniósł mu wkład jego fortyfikacji do amerykańskiego zwycięstwa w bitwie pod Saratogą. Wyrazem uznania dla jego inżynierskich umiejętności było powierzenie mu budowy silnej twierdzy West Point nad rzeką Hudson. Decyzję taką poparł naczelny wódz armii amerykańskiej Jerzy Waszyngton.

Kościuszko na własną prośbę został skierowany do armii południowej. Tu także jego umiejętności inżynierskie pozwoliły odnosić Amerykanom zwycięstwa.

W uznaniu zasług, uchwałą Kongresu Tadeusz Kościuszko awansowany został 13 października 1783 r. na generała brygady armii amerykańskiej. W lipcu 1784 r. pożegnawszy się z przyjaciółmi, wrócił do Polski (12 sierpnia 1784). Sytuacja w kraju była bardzo zła. Od kilku już miesięcy trwały w Polsce przygotowania do spodziewanej interwencji. Kościuszko brał w nich aktywny udział, dokonując inspekcji i manewrów podległych sobie wojsk, obejmując przy tym dowództwo dywizji pod nieobecność księcia Józefa Poniatowskiego. Na początku maja 1792 r. dokonana została reorganizacja wojsk polskich. Wodzem armii koronnej, liczącej około 17 tysięcy żołnierzy, król mianował księcia Józefa Poniatowskiego. Dowódcą jednej z trzech dywizji, tworzących armię koronną, został Tadeusz Kościuszko. 18 maja wojska rosyjskie (w sile około 100 tysięcy żołnierzy) wkroczyły na terytorium Rzeczypospolitej, rozpoczęła się wojna polsko-rosyjska 1792. Kościuszko odznaczył się w bitwach pod Włodzimierzem (7 lipca), pod Dubienką (18 lipca 1792) i Zieleńcami, za co otrzymał order Virtuti Militari. 24 marca 1794 na rynku krakowskim złożył narodowi uroczystą przysięgę i objął formalnie przywództwo insurekcji jako Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej.

29.    Kiedy wybuchło powstanie listopadowe? (Когда вспыхнуло ноябрьское восстание?)

Przyczyny powstania:

- wydarzenia piętnastolecia istnienia Królestwa Polskiego - zawiedzione nadzieje na pełną niepodległość; nie wywiązanie się Aleksandra I z obietnic powiększenia Królestwa o dawne ziemie polskie; nie przestrzeganie konstytucji i nie tolerowanie liberalnej opozycji (Kaliszanów)

Przebieg:

- noc listopadowa - 29 listopada 1830 r. wybuchło powstanie,

- cywile zaatakowali Belweder, jednak nie osiągnęli celu, ponieważ wielki książę Konstanty ocalał i uciekł z Warszawy

30.    Kiedy wybuchło styczniowe? (Когда было январское восстание?)

Powstanie styczniowe (1863-1864) - narodowy zryw powstańczy przeciwko zaborcy, Rosji. Powstanie wybuchło 22 stycznia 1863 r., trwało do późnej jesieni 1864 roku.

W latach 1861-1862 w Królestwie Polskim społeczność polska coraz bardziej domagała się reform agrarnych, demokratyzacji władzy i niezawisłości państwa od Rosji. Planowane przez czerwonych na wiosnę powstanie zostało więc znacznie przyspieszone, nie było jeszcze należycie przygotowane, powstańcom brakowało broni i amunicji, kierownictwo powstania było niejednolite i skłócone. Po początkowych sukcesach organizacyjnych, także wojskowych, powstańcy zaczęli jednak ulegać przeważającym siłom rosyjskim. Traugutt starał się wciągnąć do walk ludność chłopską, głosząc hasło działania „z ludem i przez lud”. Powstanie miało charakter wojny partyzanckiej, stoczono ok. 1200 rozproszonych potyczek, ale ani jednej większej bitwy, zginęło ok. 30 tys. uczestników. Nie nadeszła żadna pomoc z zagranicy, na jaką liczono, zwłaszcza z Francji. Powstanie objęło całe Królestwo, znaczną część Litwy oraz Wołyń i trwało z większą intensywnością ponad rok, a rozproszone oddziały partyzanckie walczyły jeszcze do jesieni.

31.    Gdzie i kiedy zginał król Władysław Warneńczyk?

Władysław Warneńczyk (1424-1444). Król Polski od 1434 roku, król węgierski od 1440 roku, syn Władysława Jagiełły i Zofii Holszańskiej. W czasie jego panowania faktyczne rządy w Polsce sprawował kardynał Zbigniew Oleśnicki. Węgry, już wówczas poważnie zagrożone przez ekspansję turecką, liczyły, że powiązane z rodem Jagiellonów będą dla nich ochroną. Młody i zapalczywy Władysław łatwo uległ namowom legata papieskiego i wyruszył przeciw Turkom z niedostatecznie przygotowanymi wojskami. Do decydującej bitwy doszło pod Warną 10 listopada 1444 roku Bitwa zakończyła się klęską dowodzonej przez Władysława koalicji antytureckiej, a sam król zginął na polu walki. Władysław należy do najbardziej znanych władców średniowiecznej Polski. Klęska warneńska przyczyniła się do powstania legendy o dwudziestoletnim królu, który poległ w starciu dwu różnych cywilizacji.

32.    Kto był pierwszym królem z dynastii Jagiellonów?

Władysław Jagiełło II (1348-1434). Od 1377 r. wielki książę litewski, od 1396 król Polski. Założyciel dynastii Jagiellonów. Wraz z jego wstąpieniem na tron rozpoczęła się nowa epoka w historii Polski, państwa środkowoeuropejskiego, które było związane ściśle z cywilizacją zachodnią, łacińską. Władysław Jagiełło wiązał Polskę z Litwą panującą wówczas nad ogromnymi obszarami Wschodu, od Bałtyku po Morze Czarne, gdzie pogaństwo etnicznej Litwy krzyżowało się z prawosławiem podbitych przez nią ziem ruskich. W ten sposób zostały osiągnięte doraźne cele polityczne - ekspansja Zakonu krzyżackiego została powstrzymana przez świetne zwycięstwo sił polsko-litewsko-ruskich pod Grunwaldem 15 lipca 1410 r. Jednakże Polska stanęła wobec wielkich wyzwań Wschodu, którym nie zawsze zdolna była sprostać. Tymczasem król Władysław doprowadził w 1413 r. do Unii w Horodle, poszerzającej związki Polski i Litwy, oraz wydał dalsze przywileje dla szlachty, aby zapewnić jej poparcie dla dziedziczenia tronu przez synów.

33.    Kto był ostatnim z dynastii Jagiellonów? (Кто был последним из династии Ягеллонов?)

Zygmunt August (1520-1572) Syn Zygmunta Starego i Bony Sforzy, koronowany za życia ojca w 1529 roku, od tego też roku wielki książę litewski. Rządy objął w 1548 roku Popierał reformatorski ogólnoszlachecki ruch egzekucji praw, w wyniku czego uregulowano sytuację dóbr Rzeczypospolitej (królewszczyzn), utworzono stałe wojsko. Zwolennik tolerancji, nie dopuszczał do prześladowań i wojen religijnych, wołał na sejmie "Nie jestem królem waszych sumień". Nie mając potomstwa zdolnego do dziedziczenia tronu dążył do utrwalenia związków Polski z Litwą na podstawie unii realnej i cel ten z wielkimi trudami zrealizował na trzy lata przed śmiercią - Unia Lubelska 1569 roku. Jego miłość do Barbary Radziwiłłówny doprowadziła do małżeństwa i koronacji, co było sprzeczne z interesami dynastii i racjami stanu. Król przykładał wielką wagę do spraw morskich i budowy floty. Przyłączył do państwa polsko-litewskiego Inflanty. Był człowiekiem odrodzenia, wszechstronnie wykształconym, protektorem sztuk i nauk, które pod jego panowaniem rozkwitły.

34.    Tekst „Warszawianka 1831 roku"(Текст песни Варшавянка 1831 года).

Warszawianka 1831 roku Варшавянка 1831 года

Oto dziś dzień krwi i chwały, Сегодня день крови и славы,

Oby dniem wskrzeszenia był! Пусть бы он был днём воскрешения!

W tęczę Franków Orzeł Biały Орёл Белый, на радугу франков

Patrząc, lot swój w niebo wzbił. Глядя, взвил в небо свой полёт.

Słońcem lipca podniecany Солнцем июля вдохновлённый,

Woła do nas z górnych stron: Зовёт нас из горних стран:

"Powstań, Polsko, skrusz kajdany, «Восстань, Польша, круши оковы,

Dzis twój tryumf albo zgon!" Нынче твой триумф или смерть».

Hej, kto Polak, na bagnety! Эй! кто поляк, в штыки!

Żyj, swobodo, Polsko, żyj! Живи, свобода, Польша, живи!

Takim hasłem cnej podniety Этим девизом побуждений благородных

Trąbo nasza wrogom grzmij! Труба наша, врагам греми!

Trąbo nasza wrogom grzmij! Труба наша, врагам греми!

Na koń, woła Kozak mściwy, "На конь!" — зовёт казак мстительный, -

Karać bunty polskich rot, Покараем взбунтовавшийся народ,

Bez Bałkanów są ich niwy, Лишены Балкан их нивы,

Wszystko jeden zgniecie lot. Мигом раздавим ляхов род".

Stój! Za Bałkan pierś ta stanie, Стой! Вместо Балкан встанет эта грудь:

Car wasz marzy płonny łup, Царь ваш тщетно грезит о добыче,

Z wrogów naszych nie zostanie, От врагов наших ничего не останется

Na tej ziemi, chyba trup. На этой земле, кроме трупов.

Hej, kto Polak, na bagnety! Эй! кто поляк, в штыки!

Droga Polska, dzieci Twoje, Дорогая Польша! дети твои

Dziś szczęśliwszych doszły chwil, Сегодня достигли мгновений счастливей

Od tych sławnych, gdy ich boje, Чем те, когда их славные бои

Wieńczył Kremlin, Tybr i Nil. Венчали Кремль, Тибр и Нил.

Lat dwadzieścia nasze męże, Двадцать лет наших героев

Los po obcych ziemiach siał, Рок сеял по чужим землям,

Dziś, o Matko, kto polęże, Нынче, о Мать, кто поляжет,

Na Twem łonie będzie spał. Будет спать на твоём лоне.

Hej, kto Polak, na bagnety! Эй, кто поляк, в штыки!

Wstań Kościuszko! Ugodź serca, Встань, Костюшко, порази сердца,

Co z litością mamić śmią, Которые милосердием обманывать смеют.

Znałże litość ów morderca, Ведал ли о милосердии тот убийца,

Który Pragę zalał krwią? Который Прагу залил кровью?

Niechaj krew tę krwią dziś spłaci, Пусть за кровь ту ныне платит кровью,

Niech nią zrosi grunt, zły gość, Пусть злой гость оросит ею землю.

Laur męczeński naszej braci Мученический лавр наших братьев

Bujniej będzie po niej rość. Пышнее будет на ней расти.

Hej, kto Polak, na bagnety! Эй! кто поляк, в штыки!

Tocz Polaku bój zacięty, Веди, поляк, начатый бой,

Ulec musi dumny car, Проиграть должен надменный царь,

Pokaż jemu pierścień święty, Покажи ему перстень святой,

Nieulękłych Polek dar, Дар неустрашимых полек;

Niech to godło ślubów drogich, Пусть этот знак дорогих обетов

Wrogom naszym wróży grób, Врагам нашим накликает гроб,

Niech krwią zlane w bojach srogich, Пусть, залитый кровью в суровых боях,

Nasz z wolnością świadczy ślub. Скрепит наш союз со свободой.

Hej, kto Polak, na bagnety! Эй, кто поляк, в штыки!

O Francuzi! Czyż bez ceny О французы! Или вы не цените

Rany nasze dla was są? Наши раны ради вас?

Spod Marengo, Wagram, Jeny, Под Маренго, Ваграмом, Йеной

Drezna, Lipska, Waterloo Дрезденом, Лейпцигом, Ватерлоо?

Świat was zdradzał, my dotrwali, Свет вас предавал, мы выстояли:

Śmierć czy tryumf, my gdzie wy! Смерть или триумф — где вы, там мы.

Bracia, my wam krew dawali. Братья! Мы вам отдавали кровь,

Dziś wy dla nas nic – prócz łzy. Сегодня же вы нам — ничего, кроме слезы?

Hej, kto Polak, na bagnety! Эй, кто поляк, в штыки!

Wy przynajmniej coście legli, Хотя бы вы, кто легли

W obcych krajach za kraj swój, В чужих краях за свой край,

Bracia nasi z grobów zbiegli, Братья наши, встали из могил,

Błogosławcie bratni bój. Благословите братьев на бой!

Lub zwyciężym – lub gotowi, Или победим — или готовы

Z trupów naszych tamę wznieść, Возвести преграду из наших трупов,

By krok spóźnić olbrzymowi, Чтобы замедлить шаг исполину,

Co chce światu pęta nieść. Что хочет нести миру оковы.

Hej, kto Polak, na bagnety! Эй! кто поляк, в штыки!

Grzmijcie bębny, ryczcie działa, Гремите, барабаны, ревите, орудия,

Dalej! dzieci w gęsty szyk, Давай! дети, сплачивайте строй;

Wiedzie hufce wolność, chwała, Ведут полки Вольность, Слава,

Tryumf błyska w ostrzu pik. Триумф сияет на остриях пик.

Leć nasz orle, w górnym pędzie, Лети, наш орёл, в высоком полёте,

Sławie, Polsce, światu służ! Славе, Польше, свету служи!

Kto przeżyje wolnym będzie, Кто выживет, вольным будет,

Kto umiera, wolny już! Кто умирает, вольный уже.

Hej, kto Polak, na bagnety! Эй! кто поляк, в штыки!

Żyj, swobodo, Polsko, żyj! Живи, свобода, Польша, живи!

Takim hasłem cnej podniety Этим девизом побуждений благородных

Trąbo nasza wrogom grzmij! Труба наша, врагам греми!

Trąbo nasza wrogom grzmij! Труба наша, врагам греми!

35.    Z jakim wydarzeniem historycznym kojarzy się postać ks. Kordeckiego? 

Klemens Augustyn Kordecki  – przeor zakonu Paulinów i dowódca obrony klasztoru podczas oblężenia Jasnej Góry w czasie potopu szwedzkiego.

Podczas potopu szwedzkiego (w 1655 roku) za cel postawił sobie uchronienie Jasnej Góry przed rabunkami i dewastacją ze strony wojsk szwedzkich. W tym celu ukrył obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, a w kaplicy umieścił jego kopię. Wysłał do króla Karola X Gustawa list – przechowywany obecnie w archiwum w Sztokholmie, w którym zgadzał się poddać twierdzę w zamian za gwarancję nienaruszalności sanktuarium. Kiedy jej nie otrzymał, zdecydował się zbrojnie bronić Jasnej Góry. Dowodził obroną twierdzy jasnogórskiej przez cały okres oblężenia: od 18 listopada do 27 grudnia 1655 roku.

Dzieje oblężenia przedstawił w pamiętniku datowanym na 1655 roku, a na jego podstawie w 1658 roku napisał Nową Gigantomachię – beletrystyczny utwór o obronie częstochowskiego sanktuarium. Opis ten został wykorzystany w Potopie przez Henryka Sienkiewicza do stworzenia fabularyzowanego opisu obrony klasztoru.

36.    Kto jest patronem Polski? (Кто является польским покровителем?)

Święty Wojciech, właśc. Wojciech Sławnikowic (ur. ok. 956 w Libicach - zm. 23 kwietnia 997 w okolicach Elbląga lub Tękit – pierwszy polski święty, czeski duchowny katolicki, biskup Pragi, misjonarz, męczennik, uznawany przez Kościół katolicki za świętego.

Święty Stanisław Kostka, zakonnik patron Polski

Stanisław urodził się 28 grudnia 1550 roku w Rostkowie na Mazowszu. Był synem Jana, kasztelana zakroczymskiego. Miał trzech braci i dwie siostry. Był bardzo wrażliwy. Dlatego ojciec w czasie przyjęć, kiedy musiał na nich bywać także Stanisław, napominał gości do umiaru w żartach, gdyż inaczej chłopiec może omdleć.

W pierwszych miesiącach 1568 roku Stanisław złożył śluby zakonne. Miał wtedy zaledwie 18 lat. W prostocie serca w uroczystość św. Wawrzyńca (10 sierpnia) napisał list do Matki Bożej i schował go na swojej piersi. Przyjmując tego dnia Komunię świętą, prosił św. Wawrzyńca, aby uprosił mu u Boga łaskę śmierci w święto Wniebowzięcia. Prośba została wysłuchana. Wieczorem tego samego dnia poczuł się bardzo źle. 13 sierpnia gorączka nagle wzrosła. Przeniesiono go do infirmerii. 14 sierpnia męczyły Stanisława mdłości. Wystąpił zimny pot i dreszcze, z ust popłynęła krew. Była późna noc, kiedy zaopatrzono go na drogę do wieczności. Prosił, aby go położono na ziemi. Prośbę jego spełniono. Przepraszał wszystkich. Kiedy mu dano do ręki różaniec, ucałował go i wyszeptał: "To jest własność Najświętszej Matki".

Zapytany, czy nie ma jakiegoś niepokoju, odparł: że nie, bo ma ufność w miłosierdziu Bożym i zgadza się najzupełniej z wolą Bożą. Nagle w pewnej chwili, jak zeznał naoczny świadek, kiedy Stanisław modlił się, twarz jego zajaśniała tajemniczym blaskiem. Kiedy ktoś zbliżył się do niego, by zapytać, czy czegoś nie potrzebuje, odparł, że widzi Matkę Bożą z orszakiem świętych dziewic, które po niego przychodzą. Po północy 15 sierpnia 1568 roku przeszedł do wieczności. Kiedy podano mu obrazek Matki Bożej, a on nie zareagował na to uśmiechem, przekonano się, że cieszy się już oglądaniem Najświętszej Maryi Panny w niebie.

Jego kult zrodził się natychmiast i spontanicznie. Wieść o śmierci świętego Polaka rozeszła się szybko po Rzymie. W dwa lata po śmierci, kiedy otwarto grób, znaleziono ciało nienaruszone.

Proces kanoniczny trwał jednak długo. Uroczystości beatyfikacyjne odbyły się najpierw w Rzymie w domu św. Andrzeja, a potem w Polsce. Był to pierwszy błogosławiony Towarzystwa Jezusowego. W roku 1674 papież Klemens X ogłosił bł. Stanisława jednym z głównych patronów Korony Polskiej i Wielkiego Księstwa Litwy.  Jan XXIII uznał św. Stanisława szczególnym patronem młodzieży polskiej.

37.    Gdzie i jak zginął Św. Wojciech? (Где и как умер Святой Войцех?)

Wojciech urodził się w Lubicach, w Czechach, ok 956 roku W Polsce Bolesław Chrobry z radością przyjął w 997 roku biskupa, o którym wcześniej wiele dobrego słyszał od Sobibóra, któremu udzielił schronienia. Przyszły król dał Wojciechowi 30 wojów jako eskortę. U boku biskupa do Gdańska popłynęli Radzim - Gaudenty i subdiakon Benedykt Bogusza, który znał język pruski i mógł służyć za tłumacza. W Gdańsku przez kilka dni głosił Ewangelią tamtejszym Prusom. Następnie, odsyłając eskortę, udał się do Prus. Tam spotkała go śmierć męczeńska z rąk bezbożnych podczas odprawiania Mszy Św. Otoczyli go poganie, a pierwszy cios zadał świętemu pogański kapłan. Następnie przebito go 6 włóczniami, a głowę odcięto i wbito na żerdź. Umierając za wiarę 23 kwietnia 997 roku Wojiech miał 41 lat.

Jego ciało wykupił Bolesław Chrobry za tyle złota ile ważyło. Relikwie uroczyście przeniesono do Gniezna. Powiadomiony o śmierci przyjaciela Otton III natychmiast posłał do Papieża list z tą straszną wieścią i prośbą o kanonizację. Było to pierwsze wyniesienie na ołtarze przez Papieża, bowiem do tego czasu świetych ogłaszali miejscowi biskupi. Kanonizacja nastąpiła przed 999 roku na podstawie żywotu spisanego na podstawie wiedzy naocznych świadków. Dokonał jej Sylwester II, który utworzył metropolię św. Wojciecha w Gnieźnie.

W 1000 roku Otton III odbył pielgrzymkę do grobu świętego. Odbył się wtedy zjazd gnieźnieński, podczas którego ogłoszono utworzenie Metropolii Gnieźnieńskiej z podległymi Biskupstwami: we Wrocławiu, w Krakowie i Kołobrzegu. Cesarz opuścił Gniezno z relikwią ramienia świętego. Jej części zostały umieszczone w Akwizgranie i w Rzymie.

Kult świętego szybko rozszerzył się na wiele krajów Europy. Św. Wojciech to główny patron Polski, kilku miast i diecezji. W ikonografii przedstawia się go w stroju biskupim, w paliuszu, z pastorałem. Jego atrybuty to także orzeł, wiosło oraz włócznie, od których zginął.

38.    Kim była Święta Jadwiga? (Кем была Святая Ядвига?)

Krolowa Jadwiga Andegaweńska (1374-1399). Córka Ludwika Węgierskiego. W 1384 roku możnowładcy polscy zażądali jej przybycia do Polski z Węgier i w tym roku została koronowana. Panowie małopolscy dążyli do zerwania narzeczeństwa Jadwigi z Wilhelmem Habsburgiem, gdyż myśleli o związku dynastycznym z Litwą w celu umocnienia obu krajów zagrożonych stałą ekspansją Krzyżaków. Na podstawie umowy zawartej w Krewie w 1385 roku, wielki książę litewski Władysław Jagiełło przyjął wraz z braćmi i całą Litwą chrześcijaństwo w obrządku łacińskim I poślubił Jadwigę. Gotowość do podporządkowania swego życia realizacji celów państwowych przyczyniła się do wielkiej sympatii i szacunku, jakim cieszyła się ta królowa. Jadwiga odnowiła Akademię Krakowską i na jej rzecz zapisała swój majątek osobisty.

39.    Gdzie i kiedy odbył się zjazd gnieźnieński?

Zjazd odbył się między 7 a 15 marca 1000 roku w Gnieźnie. Do grobu św. Wojciecha przybył cesarz Świętego Cesarstwa Rzymskiego Otton 3, zwany też Ottonem Rudym. Po modlitwie w katedrze spotkał się z księciem Bolesławem. Podczas zjazdu Otton nałożył na jego głowę diadem i wręczył kopię Włóczni św. Maurycego. W zamian cesarz otrzymał od księcia część relikwii św. Wojciecha. Bolesław przychylił się do planów cesarza o Wielkim Cesarstwie. Najdonioślejszym efektem zjazdu było utworzenie Metropolii gnieźnieńskiej – pierwszej metropolii kościelnej w Polsce podległej wyłącznie papieżowi, na czele której postawiono brata św. Wojciecha Radzima Gaudentego. Wraz z powstaniem nowej metropolii utworzono podległe Gnieznu nowe biskupstwa-sufraganie w Krakowie z biskupem Popponem, w Kołobrzegu z biskupem Reinbernem, Wrocławiu z biskupem Janem. Biskupstwo w Poznaniu pozostało poza metropolią gnieźnieńską aż do śmierci biskupa Ungera.

Zjazd z pewnością przyczynił się do umocnienia pozycji Bolesława wobec władców państw sąsiadujących z Polską. Tradycję Synodu gnieźnieńskiego (w jego wymiarze kościelnym i europejskim) podtrzymuje w naszych czasach abp Henryk Muszyński, metropolita gnieźnieński i prymas Polski. Organizuje on od 1997 roku kolejne Zjazdy gnieźnieńskie podnoszące i upamiętniające prestiż oraz wagę Gniezna w całej Europie. Celem tego spotkania było pozyskanie przez cesarza przychylności i poparcia księcia do utworzenia uniwersalistycznego cesarstwa zachodniego, na które miały złożyć się prowincje(każda z królem, podlegającym cesarzowi) Galię, Italię, Germanię, Słowiańszczyznę.

40.    Kiedy koronowano Bolesława Chrobrego? (Когда короновали Болеслава Чорнэго?)

Upragniona koronacja nastąpiła w ostatnim roku jego życia w 1025.

41.    Wymień najsłynniejszą  insygnie koronacyjną królów Polski? (Самые знаменитые королевские драгоценности  известных польских королей)

Polskie insygnia koronacyjne, regalia królów polskich – oznaki władzy, godności i stanu królewskiego królów polskich używane podczas ceremonii koronacyjnych. Były nimi: korona, jabłko, berło, Miecz Szczerbiec (wyszczerbiony na Bramie Kijowskiej)

42.    Kto sprowadził do Polski Krzyżaków? (Кто встречался с польскими рыцарями?)

1226 Konrad Mazowiecki sprowadza do Polski Zakon Krzyżacki. Początkowo mają oni pomóc w podbiciu pogańskich Prusów. Z czasem Krzyżacy rosną w potęgę, ich obecność w kraju zaczyna zagrażać bezpieczeństwu Polski.

43.    Kto i kiedy założył akademię (Uniwersytet Jagielloński) w Krakowie?

Krol Kazimierz Wielki (1310-1370) założył w Krakowie w 1364 r. pierwszy w Polsce uniwersytet - Akademię Krakowską.

44.    Kiedy wybuchło Powstanie Warszawskie?   (Когда вспыхнуло Варшавское Восстание?)

1 sierpnia 1944 roku o godzinie w 17.00 Powstanie warszawskie było wystąpieniem zbrojnym w okupowanej przez wojska niemieckie Warszawie zorganizowanym przez Armię Krajową, połączonym z ujawnieniem się i oficjalną działalnością najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego. Od strony militarnej powstanie było wymierzone przeciwko Niemcom, jednak jego głównym celem była próba ratowania powojennej suwerenności, a być może także niepodległości Polski, poprzez odtworzenie w stolicy Polski legalnych władz państwowych będących naturalną kontynuacją władz przedwojennych, co miało uniemożliwić narzucenie Polsce marionetkowych władz uzależnionych od Związku Radzieckiego, którego wojska właśnie zbliżały się do Warszawy. Walki trwały 63 dni. W czasie walk zburzonych zostało ok. 25% zabudowy miasta (pod koniec wojny ok. 85% miasta leżało w gruzach).

45.    Wymień nazwiska prezydentów RP po 1989 roku?  

Wojciech Jaruzelski (1989–1990)

Lech Wałęsa, (1990 – 1995),

Aleksander Kwasniewski (1995-2005),

Lech Kaczynski (2005-2010) (ur. 18 czerwca 1949 w Warszawie , zm. 10 kwietnia 2010 w Smoleńsk u)

Bronislaw Komorowski (2010-)

46.    Z jakim wydarzeniem kojarzy się 13 grudzień? (Какое событие связано 13 декабря?)

O północy 13 grudnia 1981 roku wprowadzony został stan wojenny. Rano w państwowej telewizji pojawił się Wojciech Jaruzelski i ogłosił powołanie WRON. Solidarność została zdelegalizowana. Przywódców internowano i umieszczono w strzeżonych przez SB ośrodkach odosobnienia. Oddziały ZOMO pacyfikowały próbujące strajkować zakłady pracy. MSW zezwoliło na użycie broni i wkrótce (16 grudnia) padł rozkaz strzelania do górników w kopalni "Wujek". Zginęło 9 górników, a 21 zostało rannych. Następnego dnia ogień został otwarty podczas solidarnościowych protestów w Gdańsku. Zginęła jedna osoba, a dwie zostały ranne. Do 28 grudnia wszystkie strajki zostały rozbite.

47.    Z jakim wydarzeniem kojarzy się 3 Maj 1791 roku? (Какое событие связано 3 мая 1791 года?)

Data przyjęcia Konstytucji. Sejm w Warszawie przyjął reformę Państwa, odrzucił  Liberum Veto.

48.    Rok założenia Związku Zawodowego Solidarność? (Год основания профсоюзов Солидарности?)

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność" – ogólnopolski związek zawodowy powstały w 1980 roku dla obrony praw pracowniczych, do 1989 również jeden z głównych ośrodków masowego ruchu oporu przeciw socjalistycznym rządom Polski Ludowej. Początkowo duże wpływy polityczne organizacji w III Rzeczypospolitej (np. Akcja Wyborcza Solidarność w latach 1997-2001) uległy następnie znacznemu osłabieniu.

"Solidarność" powstała na bazie licznych komitetów strajkowych (w tym Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Gdańsku), które z czasem przekształciły się w komisje założycielskie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność". NSZZ "Solidarność" został zarejestrowany 10 listopada 1980 roku przez Sąd Okręgowy w Warszawie.

Tym razem PZPR nie zdecydowała się na użycie siły - negocjacje zakończyły się podpisaniem tzw. porozumień sierpniowych (31 VIII 1981) i powstaniem niezależnej organizacji związkowej - NSZZ "Solidarność", na której czele stanął robotnik z Gdańska, Lech Wałęsa. Edward Gierek został zmuszony do ustąpienia, a jego miejsce zajęli Stanisław Kania, a następnie od października 1981 roku gen. Wojciech Jaruzelski.

49.    Co wiesz o odsieczy Wiednia? (Что вы знаете об осаде Вены?)

Bitwa pod Wiedniem – bitwa stoczona 12 września 1683 roku między wojskami polsko-austriacko-niemieckimi, pod dowództwem Jana III Sobieskiego, a armią Imperium osmańskiego pod wodzą wezyra Kara Mustafy pod Wiedniem. Zakończyła się przegraną Turcji, która nie podniosła się już po tym uderzeniu i przestała stanowić zagrożenie dla chrześcijańskiej Europy.

50.    Wymień krainy geograficzne Polski (Знаменитые географические края Польши)

Wielkopolska, Malopolska, Pomorze, Warmia i Mazury, Podlasie, Slask (Gorny i Dolny)

51.    Wymień Parki Narodowe w Polsce (Знаменитые национальные парки Польши)

Białowieski Park Narodowy

Tatrzański Park Narodowy

Bieszczadzki Park Narodowy  

52.    Najważniejsze rzeki i jeziora w Polsce? (Основные реки и озера в Польше?)

Rzeki od wschodu na zachód: Bug i Narew, Wisła, Warta, Odra

jeziora: Mamry (na Mazurach) największe, Hańcza (najgłębsze), Morskie Oko w Tatrach

53.    Z jakimi państwami graniczy RP? (С какими странами граничит Польша?)

Niemcami na zachodzie, Czechami i Słowacją na południu, Ukrainą i Białorusią na wschodzie, Litwą i Federacją Rosyjską (Okręg Kaliningradzki) na północy.

54.    Czy Polska leży nad morzem? (Польша лежит возле моря?)

Tak, na północy nad morzem Bałtyckim

55.    Najważniejsze miasta Polski? (Основные польские города?)

Warszawa, Krakow, Wroclaw, Szczecin, Torun, Gdansk, Lublin, Białystok, Łódź, Szczecin, Poznań.

56.    Jakie miasto było pierwszą stolicą Polski? (Какой город был первой столицей Польши?)

Gniezno, potem Krakow do 1611 r.

57.    Wymień najważniejsze budowle średniowieczne w ważniejszych miastach Polski

Wawel (Zamek Krolewski) w Krakowie, Sukiennice na Starym Miescie w Krakowie, Malbork (zamek Kszyrzacki)

58.    Przez jakie miasta przepływa rzeka Wisła? (Через какие места протекает река Висла?)

Warszawa, Krakow, Toruń.

59.    Jakie duże polskie miasta są położone nad Bałtykiem?  (Каковы основные польские города расположены на побережье Балтийского моря?)

Gdańsk, Sopot,Gdynia czyli Trójmiasto,Szczecin, Słupsk.

60.    Wymień znane ci potrawy narodowe? Bigos, żurek,flaczki.  

61.    Jakie ciasta należą do tradycyjnych deserów w Polsce?  

Faworki: cienkie i kruche ciastka posypywane cukrem pudrem

Galaretka: o smaku owocowym, podawana z bitą śmietaną lub owocami

Makowiec: ciasto z nadzieniem z mielonego maku

Pączki: drożdżowe ciastka smażone w oleju, nadziewane konfiturami z róży lub dżemem owocowym

Sernik: ciasto na bazie twarogu

Szarlotka: ciasto z jabłkami, podawane czasami z bitą śmietaną lub lodami

62.    Jakie zwierzę symbolizuje Puszczę Białowieską?  Tur. Перевод: Зубр.

63.    Wymień znanych ci kompozytorów polskich? (Каких знаете знаменитых польских композиторов?)

Fryderyk Franciszek Chopin (ur. 22 lutego lub 1 marca 1810 w Żelazowej Woli, zm. 17 października 1849 w Paryżu) – polski kompozytor i pianista. Przedstawiciel muzyki okresu romantyzmu, nazywany poetą fortepianu. U źródeł jego twórczości leżała wrażliwość artystyczna oraz umiejętność czerpania wzorców z polskiej muzyki ludowej. Jego przyjaciółką i towarzyszką życia była pisarka George Sand.

Stanisław Moniuszko herbu Krzywda (ur. 5 maja 1819 w Ubielu, zm. 4 czerwca 1872 w Warszawie) – polski kompozytor, dyrygent, pedagog, organista; autor ok. 268 pieśni, operetek, baletów i oper. Do jego najsłynniejszych dzieł należą opery: Halka, Straszny dwór i Paria.

Karol Szymanowski (1882-1937) – kompozytor i pianista

64.    Wymień znanych ci reżyserów filmowych i teatralnych? (Каких знаете знаменитых режиссеров фильмов и театра?)

Jerzy Hoffman (ur. 15 marca 1932 w Krakowie) - polski reżyser i scenarzysta filmowy.

1999 - Ogniem i mieczem

1982 – Znachor

Andrzej Wajda (ur. 6 marca 1926 w Suwałkach) – polski reżyser filmowy i teatralny, współtwórca polskiej szkoły filmowej, laureat honorowego Oscara.

Człowiek z żelaza (1981)

Krzysztof  Zanussi (ur. 17 czerwca 1939 w Warszawie) – polski reżyser i scenarzysta filmowy.

Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową, 2000

Roman Polański (urodzony jako Raymond Roman Liebling, 18 sierpnia 1933 w Paryżu) – polski reżyser, scenarzysta, aktor teatralny (sporadycznie filmowy) oraz producent filmowy, który w 1975 przyjął obywatelstwo francuskie.

Pianista (The Pianist, 2002)

Nóż w wodzie (1962), nominacja do Oscara

65.    Kim był Jan Matejko? (Кем был Ян Матейко?)  

Jan Alojzy Matejko (ur. w czerwcu 1838 w Krakowie, zm. 1 listopada 1893 w Krakowie) – malarz polski, twórca obrazów historycznych i batalistycznych, historiozof.  Jan Matejko w młodości przeżył bombardowanie Krakowa przez Austriaków w 1848 r. oraz powstanie styczniowe. Pod wpływem narodowych klęsk postanowił porzucić malarstwo religijne, które uważał za swoje powołanie, i poświęcił się prawie wyłącznie malarstwu historycznemu. Sama historia była jego obsesją. Nie potrafił o niej pisać ani opowiadać, więc ją malował. Zarzucano mu swobodne podejście do historii. Sam Matejko traktował swoje obrazy jako głos w polemice dotyczącej przeszłości i przyszłości kraju, a nie wyraz ideologii. Drugą pasją Matejki był kraj. Był on zagorzałym patriotą. Dofinansowywał miasto, biednych i kulturę pokazując swoje obrazy za darmo lub przekazując je państwu. Prace jego były od tej pory analizowane w ramach przekazu ideowego.

Matejko często umieszczał na swoich płótnach osoby, których w danym miejscu nie było (np. Kołłątaj i gen. Wodzicki na obrazie Bitwa pod Racławicami), bo nie chodziło mu o przedstawienie faktu, lecz danie syntezy historiozoficznej. Mimo krytyki historyków, wiele wydarzeń historycznych w publicznej świadomości funkcjonuje tak, jak przedstawił je na swych dziełach malarz.

W 1862 roku namalował jeden ze swoich najwybitniejszych obrazów, "Stańczyka". Miał wtedy zaledwie 24 lata.  Jan miał 26 lat, gdy odniósł ogromny sukces dzięki "Kazaniu Skargi". Dochód ze wstępu na wystawę oddał na sieroty. Do końca życia cieszył się wielką sławą, tak w Polsce jak na całym świecie, do czego przyczyniały się liczne nagrody (m.in. na wystawach w Paryżu). Unikał publicznych wystąpień, które były dla niego bardzo stresujące.

“Stefan Batory pod Pskowem” – obraz Jana Matejki z 1872 roku, przedstawiający poselstwo cara Rosji Iwana IV Groźnego do króla Polski Stefana Batorego z prośbą o pokój.

“Bitwa pod Grunwaldem” – obraz Jana Matejki namalowany na płótnie w 1878 roku w Krakowie. Malarz podczas pracy korzystał głównie z Roczników Jana Długosza - polskiego kronikarza, który na podstawie ustnych relacji swojego ojca, opisał bitwę. Jan Matejko malował obraz przez około 6 lat (1872-1878).

“Konstytucja 3 Maja 1791 roku” – obraz Jana Matejki powstawał od stycznia do października 1891. W maju prace nad nim były jednak tak zaawansowane, iż możliwe było pokazanie płótna na jubileuszowej wystawie w Sukiennicach z okazji 100 rocznicy uchwalenia konstytucji. Obraz posiada wymiary 247 x 446 cm, obecnie znajduje się w zbiorach Zamku Królewskiego w Warszawie.

66.    Kim był Mikołaj Kopernik? (Кем был Николай Коперник?)

Mikołaj Kopernik, ur. 19 lutego 1473 w Toruniu, zm. 24 maja 1543 we Fromborku) – polski astronom, matematyk, prawnik, ekonomista, strateg, lekarz, astrolog, tłumacz, kanclerz kapituły warmińskiej od 1511, kanonik warmiński, scholastyk wrocławski.

Jego najważniejszym dziełem jest De revolutionibus orbium coelestium – O obrotach sfer niebieskich. Pracował nad nim w latach 1515–1530, ale ukazało się dopiero w lutym 1543 roku w Norymberdze. Opisał w nim heliocentryczną wizję wszechświata na tyle szczegółowo, że mogła stać się naukowo użyteczna. Dzieło to wywołało jedną z najważniejszych rewolucji naukowych od czasów starożytnych, nazywaną niekiedy przewrotem kopernikańskim.

67.    Kim był Adam Mickiewicz? (Кем был Адам Мицкевич?)

Adam Bernard Mickiewicz herbu Poraj (ur. 24 grudnia 1798 w Zaosiu lub Nowogródku, zm. 26 listopada 1855 w Konstantynopolu) – polski poeta, działacz i publicysta polityczny. Obok Juliusza Słowackiego i Zygmunta Krasińskiego uważany za największego poetę polskiego romantyzmu (grono tzw. Trzech Wieszczów) oraz literatury polskiej w ogóle, a nawet za jednego z największych na skalę europejską. Określany też przez innych, jako poeta przeobrażeń oraz bard słowiański. Członek i założyciel Towarzystwa Filomatycznego, mesjanista związany z Kołem Sprawy Bożej Andrzeja Towiańskiego. Jeden z najwybitniejszych twórców dramatu romantycznego w Polsce, zarówno w ojczyźnie jak i w zachodniej Europie porównywany do Byrona i Goethego. W okresie pobytu w Paryżu był wykładowcą literatury słowiańskiej w Collège de France. Znany przede wszystkim jako autor ballad, powieści poetyckich, dramatu "Dziady" oraz epopei narodowej "Pan Tadeusz" uznawanej za ostatni wielki epos kultury szlacheckiej w Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

68.    Kim był Józef Piłsudski? (Кем был Юзеф Пилсудский?)

 Józef Klemens Piłsudski (ur. 5 grudnia 1867 w Zułowie, zm. 12 maja 1935 w Warszawie) – polski działacz socjalistyczny i niepodległościowy, polityk, Naczelnik Państwa w latach 1918–1922 i naczelny wódz Armii Polskiej od 11 listopada 1918, pierwszy marszałek Polski od 19 marca 1920; dwukrotny premier Polski (1926–1928 i 1930), twórca tzw. rządów sanacyjnych w II Rzeczypospolitej wprowadzonych w 1926 po przewrocie majowym, współzałożyciel PPS i szef Wydziału Bojowego PPS (OB PPS).

W młodości, podczas prowadzenia działalności konspiracyjnej znany pod pseudonimami Wiktor i Mieczysław. Wśród zwolenników Piłsudskiego, zwłaszcza z czasów służby w Legionach Polskich, używano jego przydomków – Komendant, Dziadek i Marszałek.

69.    Kim jest Andrzej Wajda?  (Кто такой Андрей Вайда?)

Andrzej Wajda (ur. 6 marca 1926 w Suwałkach) – polski reżyser filmowy i teatralny, współtwórca polskiej szkoły filmowej, laureat honorowego Oscara, senator I kadencji w latach 1989–1991.

Pochodzi z rodziny zawodowego wojskowego – Jakuba, syna Kazimierza Waydy oraz Anieli, nauczycielki. Dzieciństwo spędził w miastach, w których stacjonował jego ojciec: Suwałkach i Radomiu. Ojciec, w stopniu kapitana, brał udział w kampanii wrześniowej, trafił do niewoli radzieckiej i padł ofiarą zbrodni katyńskiej. Latem 1939 Andrzej Wajda bez powodzenia zdawał do Korpusu Kadetów we Lwowie. W czasie wojny uczęszczał w Radomiu na tajne komplety, a także rozpoczął naukę malarstwa. Według własnych wspomnień wojnę spędził w domu braci ojca w Krakowie, gdzie też przez pewien czas pobierał nauki malarstwa. Po zakończeniu wojny, w latach 1946–1950 studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a następnie reżyserię w Szkole Filmowej w Łodzi. Studia ukończył w 1953, a dyplom otrzymał w 1960. Jest uważany za czołowego przedstawiciela kina polskiego oraz jednego z twórców polskiej szkoły filmowej. Twórczość artystyczna Andrzeja Wajdy ma charakter kina autorskiego o dużej różnorodności, która czerpie z malarstwa i literatury polskiej oraz polskiej i europejskiej tradycji kulturowej. Stworzył on wiele filmowych adaptacji dzieł literackich i obrazów o tematyce współczesnej, jak również kameralnych dramatów psychologicznych.

Zajmuje się także reżyserią teatralną, pozostaje związany z krakowskim Starym Teatrem i warszawskim Teatrem Powszechnym. Jest reżyserem 38 przedstawień teatralnych w teatrach Warszawy, Krakowa, Moskwy, Sofii, Berlina, Zurychu, Tel Awiwu, Tokio, Budapesztu. Reżyserował przedstawienia oparte na prozie Fiodora Dostojewskiego (Biesy, Zbrodnia i kara, Nastasja Filipowna czyli wersja Idioty). Jest autorem także takich spektakli, jak Dwoje na huśtawce, Kapelusz pełen deszczu, Noc listopadowa, Wesele, Sprawa Dantona, Emigranci, Play Strindberg, Gdy rozum śpi, Z biegiem lat, z biegiem dni, Dybuk czy Antygona.

Jest doktorem honoris causa kilku uczelni (m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Warszawskiego, Gdańskiego i Łódzkiego) oraz kawalerem orderu Legii Honorowej. W 1981 otrzymał Złotą Palmę na Festiwalu Filmowym w Cannes, w 1982 nagrodę Césara, w 1987 nagrodę Kyoto, w 1990 Felixa, a w 2009 Nagrodę FIPRESCI. Od 1997 należy do "Grona Nieśmiertelnych" francuskiej Akademii Sztuk Pięknych (fr. Académie des Beaux-Arts).

W 2000 za całokształt twórczości został uhonorowany Oscarem. Nominację do tej nagrody otrzymał także wyreżyserowany przez niego film Katyń. 15 lutego 2006 również za całokształt twórczości otrzymał na 56. Międzynarodowym Festiwalu Filmów w Berlinie nagrodę Złotego Niedźwiedzia. W 2007 redakcja "Gazety Wyborczej" wyróżniła go tytułem "Człowieka Roku". Laudację na cześć laureata wygłosił Janusz Tazbir.

70.    Co wiesz o Marii Skłodowskiej-Curie, Salomei? (Что вы знаете о Марии Склодовской-Кюри?)

Maria Salomea Skłodowska-Curie (ur. 7 listopada 1867 w Warszawie, zm. 4 lipca 1934 w Passy) – pochodząca z Polski (z Królestwa Polskiego części Imperium Rosyjskiego) uczona polsko-francuska, fizyczka, chemiczka, dwukrotna noblistka.

Większość życia spędziła we Francji, tam też studiowała (w Polsce w XIX w. kobiety nie mogły studiować, a i we Francji było to rzadkością[3]), a następnie rozwinęła swoją karierę naukową. Prekursorka nowej gałęzi chemii – radiochemii. Do jej dokonań należą: opracowanie teorii promieniotwórczości, technik rozdzielania izotopów promieniotwórczych oraz odkrycie dwóch nowych pierwiastków – radu i polonu. Z jej inicjatywy prowadzono także pierwsze badania nad leczeniem raka za pomocą promieniotwórczości. Dwukrotnie wyróżniona Nagrodą Nobla za osiągnięcia naukowe, po raz pierwszy w roku 1903 z fizyki wraz z mężem i Henrim Becquerelem za badania nad odkrytym przez Becquerela zjawiskiem promieniotwórczości, po raz drugi w 1911 roku z chemii za wydzielenie czystego radu i badanie właściwości chemicznych pierwiastków promieniotwórczych. Jest jedyną kobietą, która tę nagrodę otrzymała dwukrotnie, a także jedynym uczonym w historii uhonorowanym Nagrodą Nobla w dwóch różnych dziedzinach nauk przyrodniczych. Jest ona też jedyną kobietą, która spoczęła w paryskim Panteonie w dowód uznania zasług na polu naukowym.

71.    Wymień znane ci (typowe) zwyczaje  i  tradycje Polaków (śmigus dyngus, święconka)  (Замените эти известные (типичные) обычаи и традиции поляков (śmigus dyngus, święconka))  

Pierwszy Dzień Wiosny: obchodzony przez uczniów, którzy tradycyjnie tego dnia udają się na

wagary (21 marca)

Prima Aprilis: dzień psotów i żartów (1 kwietnia)

Wigilia Dnia Świętego Jana (noc świętojańska): wróżby tej nocy dotyczą przede wszystkim miłości i małżeństwa. Właśnie w tę najkrótszą noc co roku zakwita kwiat paproci. Tradycyja mówi, że ten, kto go odnajdzie, będzie wieść szczęśliwy i dostatni żywot, ale uwaga: swoim szczęściem I majątkiem nie może się z nikim dzielić. (24 czerwca)

Andrzejki: według pogańskiej tradycji w ten dzień wróżymy, najczęściej lejąc wosk (29 listopada)

72.    W czasie których świąt narodowych większość banków i instytucji jest zamknięta, podobnie jak wiele mniejszych sklepów? (Во время национальных праздников, которые большинство банков и учреждения закрыты, а также множество мелких магазинов?)

1 stycznia - Nowy Rok(1 января - Новый год)

Wielkanoc - niedziela i poniedziałek - pierwsza niedziela po pierwszej wiosennej pełni księżyca

(Пасха - воскресенье и понедельник - в первое воскресенье после первого полнолуния весны)

1 maja - Święto Pracy(1 мая - День труда)

3 maja - Święto Konstytucji 3 Maja (3 мая - День Конституции 3 мая)

Boże Ciało - czwartek dziewiątego tygodnia po Wielkanocy

(четверг девятой неделе после Пасхи)

15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny, Święto Wojska Polskiego (rocznica “cudu nad Wisłą”)(15 августа - Успение Пресвятой Девы Марии, праздник польской армии (годовщина «Чудо на Висле»))

1 listopada - Dzień Wszystkich Świętych (1 ноября - День всех святых)

11 listopada - Dzień Niepodległości  (11 ноября - День независимости)

25, 26 grudnia - Boże Narodzenie (25, 26 декабряРождество)

73.    Kto napisał "Nad Niemnem"? (Кто написал «Над Нёманом»?) Eliza Orzeszkowa

74.    Kto napisał "Pan Tadeusz"? (Кто написал «Пан Тадеуш»?) Adam Mickiewicz (największy poeta polski)

75.    Co to jest słynny ikona w Farnham (jezuita) kościoła? (Какая знаменитая икона есть в Фарном (иезуитском) костеле?)  Obraz Matki Bozej Ostrobramskiej.

76.    Co Polacy jedzą w tłusty czwartek? (Что поляки едят на Жирный четверг?)

Tłusty czwartek: ulubione święto wielbicieli pączków i nalesników (ostatni czwartek karnawału).   Tłusty   czwartek  – w kalendarzu chrześcijańskim ostatni  czwartek  przed Wielkim Postem, znany także jako zapusty. W Polsce oraz w katolickiej części Niemiec, wedle tradycji, w tym dniu dozwolone jest objadanie się. Najpopularniejsze potrawy to pączki i faworki, zwane również w niektórych regionach chrustem lub chruścikami. Ponieważ data tłustego czwartku zależy od daty Wielkanocy, dzień ten jest świętem ruchomym. Powiedział Bartek, że dziś  tłusty   czwartek , a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła – mówi staropolskie przysłowie. Karnawal – to okres od Trzech Kroli do wtorku diabelskiego, przed Sroda Popielcowa, poprzedzajacy Wielki Post.

77.    W jaki sposób eleganccy Polacy witają się z kobietami? 

Zasady polskiego savoir vivre’u nie różnią się szczególnie od reguł przyjętych w innych krajach europejskich. Na powitanie podaje się sobie rękę, czasami wystarczy zaś powiedzieć po prostu „Dzień dobry” lub „Cześć”. Za wyjątkowo uprzejmy uznaje się zwyczaj całowania kobiety w dłoń, popularny szczególnie wśród starszego pokolenia. Częstą formą powitania jest także pocałunek w policzek. I tutaj nie obowiązuje żadne normy, może to być jeden buziak (opcja młodzieżowa), a czasami dwa lub trzy (opcja rodzinna)

78.    Które z następujących potraw można uznać za typowo polską: hot doga, soliankę czy bigos? (Какие из следующих продуктов можно считать типичным польским: хот-дог, Солянке или Бигос?)  Bigos

79.    Jak tradycyjnie ubiera się pan młody w dniu ślubu?  (Как традиционно одетых жениха в день их свадьбы?)

Zazwyczaj wybierają oni klasyczny garnitur, choć wbrew pozorom mają bardzo duży wybór i różne alternatywy dla garnituru.

GARNITUR może być jedno lub dwurzędowy, z kamizelką lub bez, zapinany wysoko lub nisko. Wybierając garnitur należy kierować się główną zasadą: garnitur musi dobrze leżeć. Marynarka powinna sięgać poniżej pupy, a rękawy nawet przy wyciągniętych rękach do nadgarstka. Mankiet koszuli musi odrobinę wystawać. Spodnie od garnituru mogą mieć prosty krój, lub mogą być marszczenie w pasie. Nogawka spodni powinna spoczywać lekko na bucie. Obcas buta musi być w połowie zakryty.

80.    Jakie święto obchodzi się w Polsce 1 listopada? (Какой праздник отмечается в Польше 1 ноября?)

Dzien wszystkich Swietych. Uroczystość Wszystkich Świętych wywodzi się głównie z czci oddawanej męczennikom, którzy oddali swoje życie dla wiary w Chrystusa. Pierwszy dzień listopada jest w Polsce dniem wolnym od pracy, co powoduje, że wiele osób podróżuje nawet na wielkie odległości, aby odwiedzić groby swoich bliskich. Ludzie odwiedzają cmentarze, aby ozdobić groby kwiatami, zapalić znicze i pomodlić się w intencji swoich zmarłych. To święto ma charakter religijny, głównie katolicki, ale dobrym zwyczajem obchodzi je także wiele osób innych wyznań, albo nie wyznających żadnej religii. Jest to wyrazem pamięci oraz oddania czci i szacunku zmarłym.

81.    Jaki wielki dzień na początku Wielkiego Postu?  Środa Popielcowa

82.    Kim był Karol Józef Wojtyla? (Кем был  Ка́роль Ю́зеф Войты́ла?)

Papież  Jan Paweł II (Папа Римский Иоанн Павел II)

83.    Kiedy Polska przystąpiła do Unii Europejskiej? (Когда Польша вступила в Европейский Союз?)  1 maja 2004 roku (1 мая 2004 года)

84.    Сo ugotować do Wigilij? (Что приготовить на Рождество?)

Karp, makówki, barszcz z uszkami, pierogi z grzybami, piernik, kutia, kompot z suszonych owoców (śliwki, jabłka, gruszki)

85.    Swięto ruchome w kalendarzu chrześcijańskim przypadające 7 dni przed Wielkanocą (Праздник в христианском календаре за 7 дней до Пасхи)

Niedziela Palmowa, święci palmy

86.    Ile województw w Polsce? (Сколько воеводств в Польше?)

Reforma administracyjna, która weszła w życie 1 stycznia 1999, ustanowiła 16 województw.

87.    Wymień wszystkie województwa Polskiej (Перечислить все польские воеводства)

Województwa: 

Dolnośląskie   

Kujawsko-pomorskie   

Lubelskie   

Lódzkie  

Lubuskie   

Małopolskie   

Mazowieckie

Opolskie   

Podkarpackie  

Podlaskie  

Pomorskie   

Śląskie   

Świętokrzyskie   

Warmińsko-mazurskie   

Wielkopolskie   

Zachodniopomorskie

88.    Jaka była nazwa Trzech Króli, i co przynieśli prezenty?

Kasper, Melchior, Baltazar (Złoto, kadzidło, mirra)

Перевод: Каспар, Мельхиор, Бальтазар (Золото, ладан, мирра)

89.    Ile posiłków powinna być na Wigilijnym tabeli? (Сколько блюд должно быть на столе в Рождество?)  12, liczba apostołów. Перевод: 12, число апостолов.

90.    Dlaczego na Stole Wigilijnym umieścić jedną dodatkową jednostkę? (Зачем на столе в Рождество ставят на один лишний прибор больше?) Dla niespodziewanego gościa (lub Dzieciątko Jezus)

Перевод: Для неожиданного гостя (или Младенца Иисуса)

91.    Kto był zwycięzcą w bitwie pod Grunwaldem?  (Кто стал победителем Грюнвальдской битвы?)

1410 Na polach pod Grunwaldem stoczono największą w historii średniowiecznej Europy bitwę między siłami Zakonu Krzyżackiego a zjednoczonymi oddziałami polsko-litewskimi. Potęga Krzyżaków zostaje ostatecznie złamana.

92.    Lista UNESCO w Polsce?  (Список Всемироного наследия в Польше?)

Na liście Światowego Dziedzictwa  UNESCO figuruje 13 polskich obiektów. Są wśród nich fragmenty miast, świątynie, zamek, park i puszcza, muzeum obozu zagłady, a także zabytek techniki. Nie warto podejmować oceny, który z tych obiektów jest najcenniejszy. Można jednak być pewnym, że każdy z nich jest unikatowym skarbem kultury i dziedzictwa Polski.  

1) Historyczne Centrum Krakowa, 1978 (Исторический центр Кракова)

2) Kopalnia soli w Wieliczce, 1978 (Купяльня соли в Величце)

3) Obozy zagłady w Auschwitz-Birkenau (Oświęcim-Brzezinka), 1979 (Лагеря смерти в Освенциме-Биркенау (Аушвиц-Биркенау))

4) Puszcza Białowieska z Białowieskim Parkiem Narodowym, 1979 (Беловежская пуща в Беловежском национальном парке)

5) Historyczne Centrum Warszawy, 1980 (Исторический центр Варшавы)

6) Stare Miasto w Zamościu, 1992 (Старое место в Замостье)

7) Średniowieczny zespół miejski Torunia, 1997 (Средневековый город Торунь)

8) Zamek Krzyżacki w Malborku, 1997 (Замкок Крыжаски в Мальборке)

9) Kalwaria Zebrzydowska, 1999 (Кальвария)

10) Kościoły Pokoju w Świdnicy i Jaworze, 2001 (Костёл Мира в Свидница и Яворе)

11) Drewniane kościoły Małopolski i Podkarpacia, 2003 (Деревянные костёлы Малопольски и  Подкарпаця)

12)  Park Mużakowski, 2004 (Парк Мужаковски)

13) Hala Stulecia we Wrocławiu, 2006 (Зал Столетия во Вроцлаве)

93.  Miasto, w którym urodził się Mikołaj Kopernik? Toruń (Торунь)

94.  Miasto, w którym znajduje się międzynarodowy festiwal folklorystyczny? (Город в котором проходит международный фестиваль фольклора) Zielona Gora (Зелена Гура)

95.   Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie (Музей Национальный гимна в Бедомне )

Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie – oddział zamiejscowy Muzeum Narodowego w Gdańsku, znajdujący się w Będominie na Kaszubach. Muzeum ulokowano w dworze szlacheckim, należącym w latach 1741 - 1783 do rodziny Wybickich. Tam urodził się Józef Wybicki, twórca Mazurka Dąbrowskiego, hymnu państwowego Polski.

История Польши (Historia Polski)

V-VIII w - 1300 r.

V-VIII w. Pierwsze osady słowiańskie na ziemiach polskich Rozwój systemu grodowego Upowszechnienie się rolnictwa ornego.

Перевод: V-VIII века, первые славянские поселения на территории Польши, содействовали развитию системы земледелия.

IX w. Powstanie pierwszych państw plemiennych Polan (ok. 850 roku) i Wiślan (II połowa IX w).

Перевод:9-ый век, появления первых племенных общин Поляне (около 850 года) и Висляне (вторая половина 9-ого века).

966 r. Mieszko 1 przyjmuje chrzest i poślubia na Dobrawę (księżniczkę czeską). Jest to pierwszy krok w chrystianizacji pierwotnie pogańskiego narodu polskiego. Mieszko 1 - pierwszy władca Polski.

Перевод: 966 г. Мешко 1 принимает крещение и женится на Добраве (чешская принцесса). Это первый шаг в христианизации первоначально языческого польского народа. Мешко 1 - первый правитель Польши.

997 r. Św. Wojciech, biskup praski, czeski duchowny katolicki. Pierwsza wzmianka o Gdańsku pochodzi z Żywotu Świętego Wojciecha. Zabity podczas pełnienia misji, zostaje ogłoszony pierwszym polskim świętym. Jego prochy otoczone zostały szczególnym kultem i spoczęły w Gnieźnie, gdzie 3 lata później ustanowiono pierwsze arcybiskupstwo.

Перевод: 997 г. Св. Войцех, пражский епископ, чешский католический священник. Первое упоминание о Гданьске исходит из Жития Святого Войцеха. Убит во время выполнения миссии, будет объявлен первым польским святым. Его останки были окружены особым культом и отправлены в Гнезно, где три года спустя был установлен первый архиепископство.

 

1025 r. Bolesław Chrobry zostaje koronowany na pierwszego króla polskiego, dzięki wsparciu Ottona III, cesarza rzymskiego narodu niemieckiego.

Перевод: 1025 г. Болеслав Храбрый будет коронован первым королём польским, благодаря поддержке Оттона III, императора священной римской империи германской нации.

1038 - 1050 r. Miasta Poznań i Gniezno zostają spustoszone przez księcia czeskiego, który pragnie pragnie zdobyć relikwia Świętego Wojciecha. Kazimierz Odnowiciel przenosi dwór królewski do Krakowa.

Перевод: 1038 - 1050 г. Города Познань и Гнезно будут опустошенные от князя чешского, который  хочет заполучить реликвии Святого Войцеха. Казимир Восстановитель переносит королевский двор в Краков.

1109 r. Bolesław Krzywousty odnosi liczne zwycięstwa nad oddziałami niemieckimi, w wyniku których do Polski zostają przyłączone Śląsk i Pomorze.

Перевод: 1109 г. Болеслав Кривоустый одержит многочисленные победы над немецкими подразделениями, в результате которых к Польше будут присоединены Силезия и Померания.

1226 r. Konrad Mazowiecki sprowadza do Polski Zakon Krzyżacki. Początkowo mają oni pomóc w podbiciu pogańskich Prusów. Z czasem Krzyżacy rosną w potęgę, ich obecność w kraju zaczyna zagrażać bezpieczeństwu Polski.

Перевод: 1226 г. Конрад Мазовецкий приходит к Польскому Орден Крестоносцев. Сначала они помогают в освоении языческих Пруссов. Со временем Крестоносцы растут в силе, и их присутствие в стране начинает угрожать безопасности Польши.

 

1241 r. Mongołowie najeżdżają Polskę (po zniszczeniu Kijowa i Rusi), siejąc spustoszenie w południowej części kraju. Dopiero na Śląsku udaje się powstrzymać ich ekspansję.

Перевод: 1241 г. Монголы вторгаются в Польшу (после разрушения Киева и Руси), сеют хаос в южной части страны. Только в Силезии удается остановить их экспансию.

История Польши (Historia Polski)

1300 r. - 1600 r.

 

1333 r. Na tronie Polski zasiada Kazimierz Wielki, którego rządy rozpoczynają złoty okres w historii polskiego średniowiecza. Jemu zawdzięczamy rozbudowę Wawelu oraz powstanie pierwszej polskiej uczelni wyższej - Uniwersytetu w Krakowie, założonego w 1364 r.

Перевод: 1333 г. На польском троне сидит Казимир Великий, чьё правление начинается золотым веком в истории польского средневековья. Ему мы обязаны развитием замка Вавель и создание первой польской университета - Университета в Кракове, основанного в 1364 г.

1386 r. Unia w Krewie wyznacza nowy kierunek polityki polskiej. Królestwo Polskie i Wielkie Księstwo Litewskie jednoczą się przeciw wspólnemu wrogowi - Zakonowi Krzyżackiemu. Na czele obu państw staje monarcha z dynastii Jagiellonów, który wybiera na swoją stolicę Kraków.

Перевод: Уния в Крэве задает новое направление польской политики. Королевство Польское и Великое Княжество Литовское, объединились против общего врага - Ордена Крестоносцев. Во главе обеих стран становится монарх из династии Ягеллонов, который выбирает столицу Краков.

1410 r. Na polach pod Grunwaldem stoczono największą w historii średniowiecznej Europy bitwę między siłami Zakonu Krzyżackiego a zjednoczonymi oddziałami polsko-litewskimi. Potęga Krzyżaków został ostatecznie złamana.

Перевод: 1410 г. На полях под Грюнвальдом велась крупнейшей в истории средневековой Европы битва между силами Ордена Крестоносцев и объединенными польско-литовскими войсками. Власть ордена, наконец, сломана.

1466 r. Pokój między Polską a Zakonem Krzyżackim został przypieczętowany traktatem w Toruniu, na mocy którego Polska zyskuje Prusy i Gdańsk.

Перевод: 1466 г. Мир между Польшей и Орденом Крестоносцев заключено перемирие, договор былТорунии, в силу которого Польша забирает Пруссию и Гданьск.

1525 r. Sekularyzacja Zakonu Krzyżackiego. W następnym stuleciu król polski zezwala na połączenie Prus i Brandenburgii, które w przeciągu dwóch wieków urosną do rangi mocarstwa.

Перевод: 1525 г. Секуляризация Ордена Крестоносцев. В следующем веке польский король разрешает соединение Пруссии и Бранденбурга, которые в течение двух веков они разовьются до статуса сверхдержавы.

1543 r. Przewrót kopernikański. W dziele De Revolutionibus Mikołaj Kopernik przedstawia swoją teorię heliocentryczną głoszącą, że to Ziemia obraca się wokół Słońca, a nie odwrotnie, jak powszechnie uważano w średniowieczu. Ta rewolucyjna teoria została później potwierdzona przez Galileusza.

Перевод: 1543 г. Переворот  Коперника. В работе "De Revolutionibus" Николай Коперник представляет своей теории гелиоцентрической предусматривает, что это Земля вращается вокруг Солнца, а не наоборот, как обычно полагали в средние века. Эта революционная теория была позже подтверждена Галилеем.

Ok. 1550 r. Gdańsk liczy więcej niż 30 000 mieszkańców, Kraków – 15 000 mieszkańców, Poznań – 5 000 mieszkańców, Wrocław (znajdujący się w tym czasie wraz ze Śląskiem pod panowaniem czeskim) – 20 000 mieszkańców. Warszawa jest na razie tylko małym miasteczkiem na Mazowszu. Wymiana handlowa koncentruje się głównie w Wolnym Mieście Gdańsku, przy czym podstawowym towarem eksportowym jest zboże – żyto (70%), natomiast bydło i futra stanowią 30% eksportu. Jedynie w Gdańsku produkuje się meble, zegary, piece itp.

Перевод:Ок. 1550 г. Гданьск насчитывает более чем 30 000 жителей, Краков - 15 000 жителей, Познань - 5 000 жителей, Вроцлав (находится в это время вместе с Силезией под властью чешском) - 20 000 жителей. Варшава является пока лишь небольшой городок, в Мазовии. Торговый обмен в основном сосредоточены в Вольном Городе Гданьске, при этом основным экспортным товаром является зерно - рожь (70%), в то время как скот и меха приходится 30% экспорта. Только в Гданьске производит мебель, часы, печи и т.д.

1569 r. Unia lubelska. Z połączenia ziem Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego powstaje największe mocarstwo w Europie, w skład którego weszła także Ukraina.

Перевод: 1569 г. Люблинская уния. Из соединения земель Королевства Польского и Великого Княжества Литовского, образуется крупнейшая держава в Европе, в состав которого вошла также Украина.

1587 r. Zygmunt III Waza, syn króla Szwecji Jana III Wazy, zasiada na tronie Polski. Przenosi stolicę państwa do Warszawy ze względu na jej dogodne położenie w centrum kraju

Перевод: 1587 г. Сигизмунд III Ваза, сын короля Швеции Иоанна III Вазы, восседает на троне Польши. Перевод столицы государства в Варшаву из-за его удобное расположение в центре страны

1610 r. Car rosyjski zostaje pokonany przez Polaków w bitwie pod Kłuszynem. W obliczu klęski bojarzy detronizacja cara i wybierają na swojego władcę królewicza polskiego – Władysława IV. Jest to apogeum potęgi Rzeczpospolitej. Wkrótce Polska poniesie olbrzymie wydatki na wojny z Kozakami, Szwedami i Turkami, które zrujnują wielkie połacie kraju.

Перевод: 1610 г. Русский царь потерпел поражение от поляков в битве под Клушино. В условиях поражения бояре свергнули царя и выбирают для своего правителя короля польского Владислава IV. Это апогей могущества Республики. В ближайшее время Польша будет нести огромные расходы на войну с Казаками, Шведами и Турками, которые погубят большие участки страны.

1652 r. Zostaje wprowadzona zasada liberum veto przyznająca każdemu z posłów na Sejm prawo do zrywania obrad i unieważniania podjętych uchwał jednym głosem. Ten symbol nieograniczonej wolności szlacheckiej będzie w praktyce uniemożliwiał sprawne funkcjonowanie Sejmu.

Перевод: 1652 г. Устанавливается принцип Либерум вето признающая каждому из депутатов Сейма право разорвать повестки дня и отзыва, принятых резолюций в один голос. Этот символ неограниченной свободы благородной будет на практике не бесперебойной работы Сейма.

1655 r. Potop szwedzki. Karol X zajmuje Kraków i Warszawę, która staje się polem zaciętych walk (ginie ok. 80% mieszkańców). Punktem zwrotnym w wojnie jest bohaterska obrona Częstochowy, która uratowała się podobno dzięki interwencji Matki Boskiej. Madonna Częstochowska została koronowana Królową i Patronką Polski. Ostatecznie pokój polsko-szwedzki zawarto w Oliwie w 1660 r.

Перевод: 1655 г. Шведский потоп. Карл X занимает Краков и Варшаву, которая становится полем ожесточенных битв (погибло около 80% населения). Поворотным пунктом в войне героическая оборона Ченстоховы, который якобы спасены благодаря вмешательству Девы Марии. Мадонна Ченстоховская была коронована королевой и покровительницей Польши. Наконец, польско-шведской мира, заключен в Оливии в 1660 году.

1683 r. Odsiecz wiedeńska pod wodzą Jana III Sobieskiego. W historiografii uważana jest za jedną z najważniejszych bitew europejskich, gdyż zahamowała ekspansję Turków Otomańskich w Europie.

Перевод: 1683 г. Под руководством Яна III Собеского. В историографии считается одним из наиболее важных сражений европы, так как тормозила экспансию Турок оттоманской империи в Европе.

 

1721 r. Koniec wojny północnej, w której Polska staje po stronie Rosji przeciw Szwecji. W rezultacie wojny Imperium Rosyjskie staje się głównym graczem politycznym w tej części Europy.

Перевод: 1721 г. В конце северной войны, в которой Польша становится на сторону России против Швеции. В результате войны Российская Империя становится главным политическим игроком в этой части Европы.

1764 r. Na polski tron wstępuje Stanisław Poniatowski – oświeceniowy władca i słynny mecenas kultury pragnący powstrzymać upadek państwa.

Перевод: 1764 г. На польский трон восходит Станислав Понятовский - просвещения правитель и известный меценат культуры, желающие остановить падение государства.

1772 r. Pierwszy rozbiór Polski, w którym biorą udział Rosja, Prusy i Austria.

Перевод: 1772 г. Первый раздел Польши, в котором принимают участие Россия, Пруссия и Австрия.

1791 r. Konstytucja 3 maja nadana przez króla Stanisława Poniatowskiego, pierwszy akt tego typu w Europie, drugi na świecie (po Stanach Zjednoczonych). Ustanawia dziedziczność tronu oraz znosi liberum veto.

Перевод: 1791 г. Конституция 3 мая вводит король Станислав Понятовский, первый акт этого типа в Европе, второй в мире (после США). Учреждает и упраздняет наследственных Либерум вето.

1794 r. Powstanie kościuszkowskie. Walki przeciwko zaborcom nie przynoszą efektu, Warszawa i Kraków zostają przyłączone odpowiednio do Rosji i Austrii. Rok później w wyniku trzeciego rozbioru Polska znika z mapy świata.

Перевод: 1794 Восстание Костюшко. Борьба против захватчиков не удается, Варшавы и Кракова связаны с Россией и Австрией. Через год, в результате третьего раздела Польши исчезла с карты мира.

1807 r. Pierwsza kampania napoleońska w Polsce. Polacy wspierają działania Napoleona, licząc na jego przychylność w sprawie niepodległości państwa polskiego. Rok później zostaje proklamowane Księstwo Warszawskie pod zwierzchnictwem cesarza francuskiego.

Перевод: 1807 г. Первая кампания Наполеона в Польше. Поляки поддерживают деятельность Наполеона, надеясь на пользу независимости польского государства. Год спустя, провозглашенные Герцогство Варшавское под руководством французского императора.

1810 r. W Żelazowej Woli przychodzi na świat Fryderyk Chopin – najwybitniejszy polski kompozytor, który po upadku powstania listopadowego udaje się na emigrację i ostatnie 18 lat swojego życia spędza poza ojczyzną.

Перевод: 1810 г. В Желязовой Воле(деревня в Польше) рождается Фредерик Шопен - наиболее отличившихся русский композитор, который после разгрома восстания удается эмигрировать, и последние 18 лет своей жизни он проводит вне дома.

1815 r. Po klęsce Napoleona pod Waterloo Rosja, Prusy i Austria zawierają Święte Przymierze, które ma za zadanie zachowanie równowagi w Europie. W wyniku postanowień kongresu wiedeńskiego powstaje Królestwo Polskie, zależne od Rosji, z osobną konstytucją nadaną przez cara Aleksandra I.

Перевод: 1815 г. После поражения Наполеона при Ватерло Россия, Пруссия и Австрия в том числе Святой Завет, который имеет цель сохранение равновесия в Европе. В результате положений венского конгресса возникает Царство Польское, зависит от России, с отдельной конституцией назначенной царём Александром I.

1824 r. Adam Mickiewicz – wieszcz narodu polskiego – udaje się na przymusową emigrację i nigdy już nie powraca do ojczyzny (umiera w 1855 r. na Krymie).

Перевод: 1824 г. Адам Мицкевич - прорицатель польского народа - идет на принудительную эмиграцию и никогда уже не возвращается на родину (умирает в 1855 г. в Крыму).

1830 r. Powstanie listopadowe – nieudana próba zrzucenia jarzma rosyjskiego. Ostatecznie zostaje stłumione we wrześniu 1831 r.

Перевод:Восстание в ноябре - неудачная попытка сбросить с себя России. В конечном счете, будет подавлено в сентябре 1831 г 

1848 r. Pierwsze połączenie kolejowe między Warszawą a Wiedniem. Po Wiośnie Ludów zniesiono pańszczyznę na ziemiach zaboru austriackiego.

Перевод:1848 г. Первые железнодорожное сообщение между Варшавой и Веной. После того, как весной Наций отменил крепостное право в земли под австрийского господства.

1863 r. Powstanie styczniowe – ostatni romantyczny zryw powstańczy przeciw rosyjskiemu zaborcy.

Перевод: 1863 г. Январское восстание - последний романтический рывок варшавского восстания против российского оккупантов.

1893 r. Powstaje Liga Narodowa, jedna z pierwszych polskich organizacji politycznych.

Перевод: 1893 г. Возникает Национальная Лига, один из первых польских политических организаций.  

1914 r. Początek I wojny światowej. Większość działań wojennych jest przeprowadzana na froncie wschodnim, który wejdzie w skład przyszłej niepodległej Polski.

Перевод: 1914 г. Начало первой мировой войны. Большинство военных действий выполняется на восточном фронте, который войдет в состав будущей независимой Польши.

1918 r. 11 listopada ogłoszono niepodległość Polski. Józef Piłsudski zostaje Naczelnikiem Państwa. Granice państwa są jeszcze niestabilne, toczą się walki o tereny sporne z Ukrainą, Niemcami, Litwą i Czechosłowacją. W 1920 roku ma miejsce tzw. cud nad Wisłą, kiedy to wojska polskie powstrzymują marsz oddziałów bolszewickich pod Warszawą. Polska zajmuje rozległe terytoria na kresach wschodnich, okupuje Wilno i przejmuje jedną z części austriackiego Śląska (pozostała część Śląska zostaje przyłączona do Czechosłowacji).

Перевод: 1918 г. 11 ноября была объявлена независимость Польши. Юзеф Пилсудский является главной государства. Границы государства, все еще нестабильны, идут боевые действия в районах конфликты с Украиной, Германией, Литвой и Чехословакией. В 1920 году, имеет место так называемый чудо над Вислой, когда польские войска удерживают марш большевистских войск под Варшавой. Польша занимает обширные территории на востоке, Вильнюс занимают и взять на себя одну часть австрийской Силезии (Остальные Силезии включена в Чехословакии).

1921 r. Konstytucja marcowa. Polska zostaje ustanowiona republiką (do 1926 r.). Podejmowane są liczne reformy skarbu, rozwija się górnictwo na Śląsku i powstaje pierwszy polski port w Gdyni. Sytuacja polityczna jest nadal niestabilna: pierwszy prezydent Polski – Gabriel Narutowicz – zostaje zastrzelony w Warszawie w 1922 r., w 1926 r. Józef Piłsudski przeprowadza zamach stanu.

Перевод: 1921 г. Ноябрьская конституция. Польша установилась республикой (до 1926 г.). Предпринимаются многочисленные реформы финансов, развивается горнодобывающая промышленность в Силезии и возникает первый русский порт в Гдыне. Политическая ситуация по-прежнему нестабильная: первый-президент Польши - Габриэль Нарутович - снят в Варшаве в 1922 г., в 1926 г. Юзеф Пилсудский осуществляет государственный переворот.

1939 r. 1 września atakiem niemieckim na Westerplatte rozpoczyna się 2 wojna światowa, a 17 września wojska radzieckie przekraczają wschodnią granicę Polsce, anektując tereny kresów. Jest to konsekwencja paktu Ribbentrop-Mołotow zawartego 23 sierpnia między hitlerowskimi Niemcami a Związkiem Radzieckim. W wyniku kampanii wrześniowej Polska traci niezależność.

Перевод: 1939 г. 1 сентября нападения Германии на Вестерплатте начинается 2 мировая война, а 17 сентября советские войска пересекают восточную границу Польши, аннексии приграничных областей. Это является следствием пакта Молотова-Риббентропа, заключенного 23 августа между фашистской Германией и Советским Союзом. В результате сентябрьской кампании Польша теряет независимость.

1943 r. Powstanie w getcie warszawskim (19 kwietnia) - heroiczny, lecz skazany na niepowodzenie, zryw powstańczy Żydów polskich. W konsekwencji wiele osób trafia do obozów koncentracyjnych w Treblince i Oświęcimiu. Pierwotnie w getcie zamknięto 450 000 osób, stopniowo ludność żydowską wywożono do obozów koncentracyjnych w Treblince i Oświęcimiu. Powstanie przeżywa zaledwie trzysta osób, zaś getto warszawskie zostaje zrównane z ziemią.

Перевод: 1943 г. Восстание в варшавском гетто (19 апреля) - геройский, но обречены на провал, рывок варшавского восстания польских Евреев. В результате много людей попадает в концентрационные лагеря в Треблинке и Освенциме. Первоначально в гетто были закрыты 450 000 человек, постепенно еврейское население транспортировано в концентрационные лагеря в Треблинке и Освенциме. Рост переживает только триста человек, а гетто в варшаве будет сравнены с землей.

1944 r. Powstanie warszawskie (1 sierpnia – 2 października). Jego głównym celem jest wyzwolenie stolicy spod władzy Niemców i zdobycie suwerenności. Powstanie zostaje stłumione, Warszawa obrócona w gruzy, a powojenny polski rząd tworzą komuniści zależni od Związku Radzieckiego.

Перевод: 1944 г. Варшавское восстание (1 августа - 2 октября). Его основной целью является освобождение столицы от власти Немцев и обретение суверенитета. Восстание будет подавлено, Москва превращена в руины, а послевоенный польское правительство сформировали коммунисты в зависимость от Советского Союза.

1945 r. Armia Czerwona wkracza na teren Polski. Rząd emigracyjny powraca z Londynu, jednakże Polska znajduje się pod radziecką dominacją. W wyniku przesunięcia granic Polski na zachód Polacy z dawnych kresów Rzeczpospolitej włączonych do Związku Radzieckiego zostają przesiedleni na tereny poniemieckie (Gdańsk, Wrocław, Szczecin).

Перевод: 1945 г. Красная армия вступает на территорию Польши. Правительство в изгнание возвращается из Лондона, однако Польша находится под советской господством. В результате смещения границ Польши на запад Поляки с древних пределов Республики, включенных в Ссср будут переселены на бывшие немецкие территорию (Гданьск, Вроцлав, Щецин).

1955 r. W odpowiedzi na powstanie NATO zostaje podpisany Układ Warszawski, porozumienie wojskowe państw Europy Środkowej i Wschodniej (NRD, Polska, Czechosłowacja, Węgry, Bułgaria, Rumunia, Albania) pozostających pod wpływem Związku Radzieckiego. W tym samym roku zakończono budowę Pałacu Kultury i Nauki, symbolu stalinizmu.

Перевод: 1955 г. В ответ на создание НАТО будет подписан Варшавский договор, соглашение военные стран Центральной и Восточной Европы (ГДР, Польша, Чехословакия, Венгрия, Болгария, Румыния, Албания), находящихся под влиянием Советского Союза. В том же году завершено строительство Дворца Культуры и Науки, символ сталинизма.

 

1956 r. W Poznaniu wybuchają strajki i manifestacje robotników przeciwko władzom. Po śmierci Stalina (1953 r.) i w związku ze zmianami w ZSRR następuje zmiana polityki wewnętrznej w Polsce (odwilż gomułkowska).

Перевод: 1956 г. В Познани вспыхивают забастовки и демонстрации рабочих против власти. После смерти Сталина (1953 г.) и в связи с изменениями в СССР происходит изменение внутренней политики в Польше (оттепель).

1978 r. 6 października, kardynał krakowski, Karol Wojtyła, zostaje wybrany papieżem i przyjmuje imię Jan Paweł 2. Jest pierwszym papieżem spoza Włoch od 15 wieku. Jego pontyfikatu przyświeca idea bliskości kościoła i człowieka, ochrony życia poczętego i godności jednostki ludzkiej. W czasie swojej misji apostolskiej odbywał wiele zagranicznych pielgrzymek.

Перевод: 1978 г. 6 октября, краковский кардинал, Кароль Войтыла был избран папой римским и принимает имя Иоанн Павел 2. Является первым папой, не входящих в Италии с 15-го века. Его понтификата одна идея близости от церкви и человека, защиты жизни зачатого и достоинства человеческой личности. В ходе своей миссии апостольской проходил много иностранных паломников.

1980 r. Strajki w Gdańsku zapoczątkowują falę manifestacji w całym kraju. Założony w Stoczni Gdańskiej NSZZ Solidarność utożsamia dążenia Polaków do uzyskania swobód politycznych i ekonomicznych. Organizacja ta błyskawicznie zyskuje zwolenników (w szczytowym momencie liczy 10 mln członków). Jej przywódca, Lech Wałęsa, z zawodu elektryk, otrzymuje w 1983 r. Pokojową Nagrodę Nobla.

Перевод: 1980 г. Забастовки в Гданьске порождают волну протеста по всей стране. Основан в Гданьске Солидарность отождествляет стремление Поляков к получению политических свобод и экономических. Эта организация быстро набирает сторонников (в пиковый момент насчитывает 10 млн. членов). Ее лидер, Лех Валенса, по профессии электрик, получает в 1983 г. Нобелевскую Премию Мира.

1981 r. 13 grudnia generał Wojciech Jaruzelski wprowadza stan wojenny. Zostaje zarządzona godzina policyjna, ograniczeniu ulegają prawa obywatelskie, wojsko kontroluje wszelkie formy działalności obywateli. Jak później będą tłumaczyć władze komunistyczne, stan wojenny miał zapobiec interwencji zbrojnej w Polsce przez pozostałe państwa Układu Warszawskiego.

Перевод: 1981 г. 13 декабря генерал Войцех Ярузельского вводит военное положение. Заказывает комендантский час, ограничению подвергаются гражданские права, армия контролирует все формы деятельности граждан. Как позже будут переводить коммунистические власти, военное положение было предотвратить военное вмешательство в Польше на другие страны Варшавского договора.

1989 r. Obrady Okrągłego Stołu. Partia komunistyczna zezwala na wolne wybory, które wygrywają kandydaci bloku solidarnościowego. W rządzie zasiadają wyłącznie przedstawiciele Komitetu Obywatelskiego. Tadeusz Mazowiecki zostaje pierwszym niekomunistycznym premierem Polski. Rok później Lech Wałęsa wygrywa wybory prezydenckie. Sprawuje władzę tylko jedną kadencję, w 1995 r. nowym prezydentem zostaje Aleksander Kwaśniewski (wywodzący się z partii SLD), który odchodzi ze stanowiska dopiero w 2005 r., po maksymalnym dopuszczalnym konstytucji czasie sprawowania prezydentury. W listopadzie 2005 r. zastępuje go Lech Kaczyński (wywodzący się z partii prawicowej).

Перевод: 1989 г. Заседание Круглого Стола. Коммунистическая партия разрешает свободные выборы, которые выигрывают кандидаты блока солидарности. В правительстве сидят только представители Гражданского Комитета. Тадеуш Мазовецкий становится первым некоммунистическим премьер-министром Польши. Год спустя Лех Валенса выигрывает президентские выборы. Осуществляет контроль только на один срок, в 1995 году новым президентом будет Александр Квасьневский (родом из партии SLD), который уходит в отставку с поста только в 2005 г., после максимально допустимой конституцией время тренировки президентства. В ноябре 2005 года заменяет его Лех Качиньский (родом из партии правых).

1991 r. Rozwiązanie Układu Warszawskiego. Oficjalny koniec zimnej wojny.

Перевод: 1991 г. Решение Варшавского Договора. Официальный конец " холодной войны".

1998 r. Polska przystępuje do NATO. Polska odgrywa istotną rolę w rozszerzonej NATO.

Перевод: 1998 г. Польша вступает в НАТО. Польша играет важную роль в расширенной НАТО.

2004 r. 1 maja Polska staje się członkiem Unii Europejskiej. Trudno dziś ocenić przyszłość Polski w strukturach europejskich. Polska odgrywała ważną rolę w historii Europy.

Перевод: 2004 г. 1 мая Польша становится членом Европейского Союза. Сегодня трудно оценить будущее Польши в европейских структурах. Польша сыграла важную роль в истории Европы.

2005 r. 2 kwietnia, po długiej chorobie, umiera Jan Paweł 2. Pomimo licznych sugestii i spekulacji do końca nie ustępuje z funkcji. Za pontyfikatu Jana Pawła II następują ogromne zmiany w Watykanie, a także w postrzeganiu osoby papieża zarówno przez społeczność katolicką, jak i pozostałych chrześcijan oraz wyznawców innych religii. W pogrzebie Ojca Świętego na Placu Św. Piotra uczestniczy ok. 300 tysięcy wiernych oraz 200 prezydentów i premierów, a także przedstawiciele wszystkich religii świata, w tym duchowni islamscy i żydowscy. Następca Jana Pawła 2, Benedykt 16, zezwala na natychmiastowe rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego Karola Wojtyły.

Перевод: 2005 г. 2 апреля, после долгой болезни, умирает Иоанн Павел 2. Несмотря на многочисленные предложения и спекуляции до конца не исчезает из функции. В понтификат Иоанна Павла II происходят огромные изменения в Ватикане, а также в восприятии человека папы как сообщество католик, как и остальных христиан и последователей других религий. На похороны Отца, Святого на Площади сан-марко. Петра идет нормально. 300 тысяч верующих, а также 200 президентов и премьер-министров, а также представители всех религий мира, в том числе священнослужители, исламские и еврейские. Преемник Иоанна Павла 2, Бенедикт 16, позволяет немедленно начать процесс беатификации Кароля Войтылы.

2005 r. Lech Kaczyński (dotychczasowy prezydent Warszawy 2002-2005 r.), pokonuje w wyborach prezydenckich kandydata liberałów, Donalda Tuska.

Перевод: 2005 г. Лех Качиньский (бывший мэр Варшавы 2002-2005), победил кандидат Либеральной президентских выборах, Дональд Туск.

2007 r. 7 września Ustanowiono ustawą z o Karcie Polaka, która określa uprawnienia posiadacza Karty Polaka, zasady przyznawania, utraty ważności i unieważniania dokumentu.

Перевод: 2007 г. 7 сентября Установлены законом о Карте Поляка, которая определяет права доступа владельца Карты Поляка, порядок предоставления, срока действия и аннулирования документа.

2010 r. 6 sierpnia Bronisław Komorowski - polski polityk, wygrał partyjne głosowanie, zostając oficjalnym kandydatem tego ugrupowania na urząd Prezydenta RP.  Bronisław Komorowski - prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

Перевод: 2010 г. 6 августа Бронислав Комаровский - польский политик, выиграл партию голосовать, став официальным кандидатом этой группировки в должность Президента Республики Польской. Бронислав Коморовский - президент Республики Польша.

Памятники ЮНЕСКО

ЮНЕСКО (UNESCO — United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization) — Организация Объединённых Наций по вопросам образования, науки и культуры

Отмеченные знаком ЮНЕСКО объекты это клад высшей пробы. Польше повезло внести в список мирового наследия тринадцать культурно-исторических и природных объектов. Это богатый перечень: костелы, замки, шахта и национальный парк.

Польша впервые попала в элитную группу в 1978 году, когда высочайшую оценку международных экспертов получил Старый Город Кракова, его сохранившаяся средневековая городская застройка.

После Кракова в список ЮНЕСКО попали и другие старинные центры: Варшавы, Замосьця и Торуня. Столица получила признание благодаря великолепной и достоверной послевоенной реконструкции Старувки. Замосць очаровал прекрасно сохранившейся ренессансной застройкой, а Торунь – вездесущими готическими сакральными и гражданскими зданиями. К городам в Списке присоединился и замок крестоносцев в Мальборке – один из крупнейших готических замков-крепостей в мире.

В списке есть и храмы. Это шесть небольших деревянных костелов в Малопольше и Подкарпатье и часовни Кальварии Зэбжидовскей. В этом же списке и построенные в XVII веке Храмы Мира в Свиднице и Яворе, получившие название в честь долгожданного мира после Тридцатилетней войны, когда император разрешил лютеранам возвести вне городов и только в течение года исключительно деревянные здания.

Природными редкостями являются: Беловежский национальный парк с наиболее сохранившейся в этой части Европы пущей и Мужаковски парк на границе Польши и Германии – великолепный, основанный в XIX веке парк в английском стиле.

Необычное природное явление – шахта соли в Величке, самое старое польское промышленное предприятие. Совершенно к другой категории нужно отнести концентрационные лагеря в Аушвиц-Биркенау, свидетельства трагедии сотен тысяч евреев, поляков, цыган и жертв других национальностей.

Последним объектом, включенным в Список ЮНЕСКО в 2006 году, стал Зал Столетия во Вроцлаве. Этот объект изучают студенты архитектуры во всем мире как главнейший пример модернизма и огромного инженерно-технического достижения немецкого архитектора Макса Берга. Для начала ХХ века это было смелое новаторское решение строительства огромного здания с железобетонной конструкцией.

Вопросы по ЮНЕСКО

Opowiedz mi o historycznym centrum Krakowa (Расскажи мне про исторический центр Кракова)  

W 1978 roku, na pierwszej liście Światowego Dziedzictwa  UNESCO umieszczono tylko 12 najcenniejszych obiektów z całego świata, jedno z miejsc przypadło dla Krakowa. Wyróżniono w nim nie tylko Stare Miasto, ale też Wawel i Kazimierz – łącznie około 3 000 zabytków architektury. Najważniejszym częścią Starego Miasta jest rynek - największy plac w średniowiecznej Europie. Tu właśnie bije serce miasta, które upodobali sobie szczególnie studenci i artyści. W pejzaż rynku od lat wpisane są Sukiennice z dziesiątkami kramów, Kościół Mariacki z ołtarzem Wita Stwosza i wygrywanym z wieży hejnałem oraz wieża ratuszowa. Stare Miasto otaczają Planty – pas zieleni, powstały w miejscu dawnej fosy.  Obok Starego Miasta na Liście figuruje zamek królewski na Wawelu, będący od X do XVI wieku siedzibą władców polskich. W wielokrotnie przebudowywanym obiekcie można znaleźć ślady stylu romańskiego, gotyckiego, a przede wszystkim renesansowego.  Na Wawelu znajduje się najcenniejsza na świecie kolekcja arrasów. Ostatnią częścią Krakowa wpisaną na Listę jest Kazimierz, XV-wieczna żydowska dzielnica, w przeszłości osobne miasto. Obok praskiego Józefowa jest to największy zespół zabytków judaistycznych, wśród których znajdują się synagogi i cmentarz.

Opowiedz mi o Kopalnia soli w Wieliczce (Расскажите мне о соляных купальня в Величке)

Jest najstarszym czynnym przedsiębiorstwem na świecie. Na Listę Światowego Dziedzictwa  UNESCO została wpisana jako drugi polski obiekt, w 1978 roku. Sól jest tu nieprzerwanie wydobywana od XIII wieku. Kopalnia składa się z 9 poziomów, od  64 do 327 metrów pod powierzchnią ziemi.  Z liczącego 350 km labiryntu podziemnych chodników i komór, do zwiedzania udostępniono zaledwie 2 km. Ta trasa turystyczna powstała na przełomie XVIII i XIX wieku. Dziś około miliona turystów rocznie odwiedza 20 komór usytuowanych na trzech poziomach, od 64 do 135 m pod ziemią. Zwiedzający mijają jeziora i kaplice z solnymi rzeźbami, płaskorzeźbami i żyrandolami. Za najpiękniejszą uważa się kaplicę św. Kingi, ze względu na swoje wymiary (54 m dł, 18 m szer, 12 m wys) zwaną podziemnym solnym kościołem. W kopalni jest też podziemna poczta, restauracja, kino, korty tenisowe. W wielkich komorach odbywają się koncerty, spektakle teatralne i bale. Unikalny mikroklimat kopalni sprzyja osobom ze schorzeniami górnych dróg oddechowych, dlatego na piątym poziomie (211 m pod ziemią) utworzono sanatorium, w którym leczy się rozmaite alergie i astmę.

Opowiedz mi o Obozy zagłady w Auschwitz-Birkenau (Oświęcim-Brzezinka) (Расскажите мне о лагерях смерти  в Освенциме-Биркенау (Аушвиц-Биркенау)

Kompleks obozów, które stały się symbolem ludobójstwa, terroru i Holocaustu, powstał w 1940 roku na przedmieściach miasta Oświęcim. W czasie II wojny światowej hitlerowcy wymordowali tu setki tysięcy Żydów, Polaków, Romów i Rosjan. 90% zamordowanych stanowili Żydzi deportowani ze wszystkich krajów okupowanej Europy. Skazanych na zagładę dowożono kolejowymi wagonami towarowymi, w straszliwych warunkach. Większość więźniów kierowano od razu do komór gazowych, choć nieraz hitlerowcy stosowali tzw. selekcję wydzielającą więźniów do pracy przymusowej lub eksperymentów medycznych. Wyselekcjonowanych więźniów golono i tatuowano przydzielonym numerem obozowym. Do Auschwitz prowadzi brama z szyderczym napisem „Arbeit macht frei” („Praca czyni wolnym”). Obóz w założeniu miał być przede wszystkim miejscem niewolniczej pracy przeciwników hitlerowskiego reżimu i ludności krajów okupowanych. Przemoc, głód i katorżnicza praca miały prowadzić do wyniszczenia więźniów. Mieszkali oni w kilkunastu ceglanych budynkach, znajdujących się za bramą. Dziś można w barakach obejrzeć wstrząsające ekspozycje przedmiotów zagrabionych więzionym i zamordowanym.  

Sąsiednia Brzezinka była przede wszystkim obozem śmierci – największym nazistowskim obozem zagłady, w którym liczbę ofiar oszacowano na ponad milion. Więźniowie ginęli w komorach gazowych, cierpiąc niewyobrażalne męki, ból i poniżenie.  Ich zwłoki palono w piecach krematoryjnych. Oba kompleksy wystawiennicze, oddalone od siebie o około 3,5 km, co roku odwiedza kilkaset tysięcy osób. Znaczna część obozów została udostępniona zwiedzającym. Zwiedzanie trwa minimum 1,5 godziny w jednym obozie. Z uwagi na drastyczność ekspozycji, nie zaleca się wstępu dzieciom poniżej 14 roku życia.

Opowiedz mi o Puszcza Białowieska z Białowieskim Parkiem Narodowym (Расскажите мне о Беловежской пуще в Беловежский национальный парк)

Figuruje na Liście UNESCO od 1979 roku, jako największy naturalny obszar leśny w Europie, ostatni fragment pierwotnej puszczy o niespotykanym w innych lasach europejskich bogactwie fauny i flory. Puszcza zajmuje obszar województwa podlaskiego oraz Białorusi, całkowita jej powierzchnia przekracza 150 tys. ha (z czego w granicach Polski znajduje się 62 tys. ha). Sam park to ponad 10,5 ha (1/6 polskiej części puszczy), jego podstawowym zadaniem jest ochrona najlepiej zachowanego fragmentu Puszczy Białowieskiej. W puszczy rośnie aż 26 gatunków drzew, których średnia wieku wynosi około 130 lat. Wiele z nich można spotkać jedynie na tym obszarze, ponieważ gdzie indziej wyginęły. Zdarza się, że pospolite gatunki drzew, w puszczy przybierają formy niespotykane nigdzie indziej, np. lipy przypominają przekrojem dęby, wierzby dorastają do 22 m, a jeden z dębów zwany „Dębem Cara" dorósł do 42 m wysokości i 224 cm grubości. Najsłynniejszymi mieszkańcami puszczy są żubry, największe europejskie ssaki. Białowieskie stado przekracza liczbę 300 sztuk, co stanowi połowę polskiej populacji. Oprócz żubrów, puszczę zamieszkuje ponad 12 tys. gatunków zwierząt, ale szacuje się, że rozpoznano faunę tylko w 50%.

Opowiedz mi o Historyczne Centrum Warszawy (Расскажите мне о Историческом центре Варшавы)

Na stosunkowo niewielkim obszarze Starego Miasta znajdują się najcenniejsze warszawskie zabytki: Zamek Królewski, Kolumna Zygmunta, katedra Św. Jana, a także rynek z przyległymi do niego kamieniczkami. Patrząc dziś na te budowle trudno uwierzyć, że blisko 70 lat temu, w ich  miejscu były jedynie ruiny. W czasie II wojny światowej miasto zostało zrównane z ziemią niemal w całości, ocalało jedynie 15% zabytkowego centrum Warszawy.  Zbombardowane, wysadzone w powietrze zabytki Starego Miasta zaczęto pieczołowicie rekonstruować już w pierwszych latach powojennych.  Starówka została wpisana na listę UNESCO jako przykład wiernej rekonstrukcji, w której wykorzystano zachowane fragmenty murów. Była to pierwsza w świecie rekonstrukcja zabytkowego fragmentu miasta, przeprowadzona na tak wielką skalę.

Opowiedz mi o Stare Miasto w Zamościu (Расскажи мне о старом городе Замостье)  

Perła Renesansu, Padwa Północy, Miasto Arkad, Miasto Twierdza – to tylko kilka z używanych do dziś określeń, które choć w części próbują oddać piękno dawnego Zamościa. Fundatorem zaprojektowanego od podstaw w XVI wieku miasta był hetman Jan Zamojski, jeden z najbogatszych ludzi w historii świata, a przy tym wykształcony znawca sztuki. Do realizacji marzeń urzeczywistniających włoską koncepcję tzw. „miasta idealnego” zaprosił włoskiego architekta Bernarda Morando. Tak powstał jeden z najpiękniejszych w Europie zespołów urbanistyczno-architektonicznych. W jego skład wchodzą m.in.: trzy rynki, rezydencja pałacowa, akademia, ratusz, arsenał, kolegiata i kamienice. Oprócz kolegiaty Morando stworzył także sześć świątyń dla każdego z wyznań reprezentowanych przez zamojskich mieszczan. Cechą charakterystyczną dzieł Moranda jest łączenie elementów sztuki lokalnej, architektury włoskiej, niderlandzkiej i armeńskiej. Z czasem miasto Zamojskiego stało się niezdobytą twierdzą, z niezawodnym systemem obronnym, na który składał się m.in. zespół siedmiu połączonych murami bastionów.

Opowiedz mi o Średniowieczny zespół miejski Torunia (Расскажите мне о Средневековый город Торунь)

Toruń przeszedł do historii architektury dzięki usytuowanemu na prawym brzegu Wisły Staremu Miastu, którego układ od ponad 700 lat pozostaje niezmienny.  Na średniowiecznym rynku i otaczających go ulicach znajduje się kilkaset gotyckich zabytków, wśród których największą osobliwością jest Krzywa Wieża. To największa, po Krakowie, liczba autentycznych zabytków sztuki i architektury gotyckiej w Polsce.

Najwyższej klasy obiekty Toruń zawdzięcza Krzyżakom, którzy sprawowali władzę w mieście ponad 200 lat, począwszy od 1230 roku. Ich siedzibą w Toruniu był zamek. Nietypowy – bo zbudowany nie jak większość krzyżackich zamków na planie prostokąta, tylko na planie podkowy. Budowla nie przetrwała do naszych czasów – zburzyli ją mieszczenie na początku wojny trzynastoletniej. Oprócz ruin zamku, w panoramę staromiejskiego Torunia wpisał się stojący na rynku Ratusz, uważany za jedno z najwybitniejszych osiągnięć gotyckiej architektury mieszczańskiej w Europie. Poza nim, wśród obiektów wybudowanych przez Zakonników należy wyróżnić zwłaszcza monumentalne, gotyckie kościoły, istniejące do dziś: św. Janów, św. Jakuba, Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz nieistniejący: św. Mikołaja.

Bardzo charakterystyczną cechą jest toruński budulec: kościoły, kamienice i mury - niemal wszystkie toruńskie zabytki zbudowano z cegły. Dzięki temu, że miasto pozostało nie zniszczone w czasie II wojny światowej, do dziś można podziwiać gotycki i średniowieczny Toruń, w takiej formie, jaką przed laty pozostawili po sobie ówcześni mieszkańcy. Dziś Toruń kojarzony jest przede wszystkim z wybitnym astronomem Mikołajem Kopernikiem, a najważniejszym dla dzieci toruńskim symbolem są przepyszne pierniki.

Opowiedz mi o Zamek Krzyżacki w Malborku (Расскажите мне о Замке Крыжаски в Мальборке)

Ten największy ceglany zespół zamkowy na świecie co roku odwiedza około pół miliona turystów. Jest to najpotężniejsza warownia gotycka w Europie, prawdziwa perła architektury obronnej.  Budowę zamku rozpoczęto w XIII wieku, a największe zmiany w kształcie budowli zaszły w następnym stuleciu, w związku z decyzją z roku 1309 dotyczącą przeniesienia z Wenecji do Malborka stolicy Państwa Krzyżackiego i siedziby Wielkiego Mistrza. Niewiele brakowało, by jeden z najcenniejszych pomorskich zabytków przestał istnieć. Zaniedbywany i dowolnie przebudowywany w XVIII wieku, miał być nawet przeznaczony do rozbiórki. W efekcie m.in. zniszczeń z czasów II wojny światowej, które pochłonęły 50% budowli, imponująca warownia jest w znacznej części rekonstrukcją dawnego, gotyckiego założenia, a prace nad jej odbudową wciąż trwają.

Budowla składa się z trzech zasadniczych części: Zamku Wysokiego, Zamku Średniego i Przedzamcza. Każda z nich posiadała własny system obronny, a całość otaczały wspólne fortyfikacje. Do najpiękniejszych budowli należy pałac Wielkich Mistrzów – uważany za jedno ze szczytowych osiągnięć świeckiej architektury gotyckiej. Wielbiciele pięknej zamkowej panoramy, przechodząc drewnianą kładką na drugi brzeg Nogatu, mogą podziwiać najczęściej uwieczniany na zdjęciach widok Zamku od strony zachodniej. Malborską twierdzę szczególnie warto odwiedzić w trzeci weekend lipca, kiedy to odbywa się na zamkowych wałach spektakl „Oblężenie Malborka” – widowiskowa inscenizacja ataku wojsk Władysława Jagiełły na krzyżacką stolicę.  Wydarzenia te rozegrały się w 1410 roku, niedługo po bitwie pod Grunwaldem. W czasie imprezy zamek tętni średniowiecznym gwarem – zjeżdża się tu kwiat rycerstwa europejskiego a współcześni turyści mogą odbyć podróż w czasie, przechadzając się między kramami jarmarku rzemiosł średniowiecznych.

Opowiedz mi o Kalwaria Zebrzydowska (Расскажите мне о Кальварии)

W położonej kilkadziesiąt kilometrów od Krakowa Kalwarii Zebrzydowskiej, mieści się najsłynniejsze w Polsce sanktuarium pasyjno-maryjne, zwane „polską Jerozolimą”.  Od ponad czterystu lat kolejne pokolenia pątników pielgrzymują, aby przejść trasę drogi krzyżowej odzwierciedlającej jerozolimską trasę męki Chrystusa. Założycielem sanktuarium był Mikołaj Zebrzydowski, wojewoda krakowski, któremu tutejsze ukształtowanie terenu skojarzyło się z ukształtowaniem Jerozolimy. Opiekę nad sanktuarium powierzył bernardynom, dla których wkrótce powstał kościół i klasztor. Następnie na okolicznych wzgórzach powstały 42 kapliczki i kościółki, które odwzorowują przedstawioną w Ewangelii topografię Jerozolimy. Cały teren podzielono na dwie części, które nazwano „dróżkami”: „Dróżkami Pana Jezusa” i „Dróżkami Matki Boskiej”. Obie mają niemal tę samą trasę, różnią się tyko kierunkiem marszu.

Краткий перевод: Кальваря-Зебжидовска — город в Польше, входит в Малопольское воеводство, Вадовицкий повят. Имеет статус городско-сельской гмины. В городе находится известный католический паломнический центр, называемый Зебжидовской кальварией.

Opowiedz mi o Kościoły Pokoju w Świdnicy i Jaworze (Расскажите мне о Костёле Мира в Свидница и Яворе)

Powstałe w województwie dolnośląskim świątynie są największymi drewnianymi budowlami o funkcjach religijnych w Europie. Ich nazwa pochodzi od pokoju westfalskiego kończącego wojnę trzydziestoletnią (1618-1648), na mocy którego cesarz Ferdynand III Habsburg przyznał śląskim luteranom prawo do wybudowania trzech kościołów. Budowę świątyń obwarowano wieloma zastrzeżeniami, m.in. miały powstać w ciągu jednego roku, do ich budowy można było użyć jedynie materiałów nietrwałych, nie mogły mieć wież ani dzwonów. Z trzech wybudowanych przez luteran kościołów, do naszych czasów dotrwały dwa, trzeci zbudowany w Głogowie spłonął w XVIII wieku.

Краткий перевод: Церкви мира — крупнейшие деревянные сакральные постройки в Европе. Расположены в польских городах Свидница и Явор. В 2001 году церкви мира были внесены в Список всемирного наследия ЮНЕСКО.

Opowiedz mi o Drewniane kościoły Małopolski i Podkarpacia (Расскажите мне о деревянных костёлах Малопольски и  Подкарпаця)

Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce ma aż 1500 km długości, wśród wszystkich znajdujących się na nim zabytkowych obiektów na szczególną uwagę zasługuje grupa drewnianych świątyń. Po norweskich kościołach klepkowych zwanych Stavkirke jest to najstarsze skupisko drewnianych świątyń w Europie (część pochodzi z XIV wieku). Charakterystyczną cechą małopolskiej grupy jest budowanie ich przy użyciu konstrukcji zrębowej. W skład wyróżnionych przez UNESCO świątyń wchodzą: kościoły św. Michała Archanioła w Binarowej i Wszystkich Świętych w Bliznem, których szczególną wartością są wewnętrzne polichromie i cenne wyposażenie. Kolejna świątynia, także o wezwaniu św. Michała Archanioła, znajduje się w Dębnie Podhalańskim. Jej wyróżnikiem jest zachowany przez stulecia gotycki wygląd. Pozostałymi świątyniami wpisanymi na Listę UNESCO są: kościół Wniebowzięcia NMP w Haczowie (największa gotycka, drewniana świątynia w Europie), kościół św. Leonarda w Lipnicy Murowanej oraz kościół ŚŚ. Filipa i Jakuba w Sękowej (nazywany Perłą Beskidu Niskiego, w opinii wielu jest to najpiękniejszy kościół drewniany w Małopolsce).

Краткий перевод: Деревянные костелы юга Малой Польши — группа исторически ценных деревянных костелов, расположенных на юге и востоке Малопольского воеводства и в Подкарпатском воеводстве. Так как костелы представляют большую историческую ценность, часть из них  в 2003 году была внесена в ЮНЕСКО.

Opowiedz mi o Park Mużakowski (Расскажи мне о парке Мужаковском)

Leżący na terenie Polski i Niemiec park jest największym i najsłynniejszym parkiem w stylu angielskim w obu krajach, uważanym za jedno z najwybitniejszych osiągnięć architektury ogrodowej w XIX-wiecznej Europie. Park zajmuje ok. 5,45 km² powierzchni po obu stronach rzeki Nysy Łużyckiej.  Po stronie niemieckiej pozostaje 200 ha parku (łącznie z centrum parku w niemieckim Bad Muskau), polska część liczy 800 ha i mieści się w okolicy miasta Łęknica. Obie części spina przejście graniczne i drewniany mostek na Nysie Łużyckiej. Bezkresne łąki, malownicze jeziora i rzeki, kręte ścieżki – choć wydaje się, że ten krajobraz ukształtowała jedynie natura, jest to ogrodowe dzieło sztuki stworzone przez niemieckiego księcia Hermanna von Pückler-Muskau. W zamyśle twórcy miało to być miejsce, w którym harmonijnie połączyła się natura, kultura i technika. Książę posadził m.in. 800 000 drzew i 42 000 krzewów. Aby zdobyć na nie fundusze, ożenił się ze starszą od siebie, bogatą kobietą, z którą rozwiódł się niedługo później.  Po latach, stojąc na skraju bankructwa, zmuszony był sprzedać park. Nowy właściciel poszerzył tereny, a kolejni doprowadzili do uznania centralnej części parku rezerwatem przyrody.

Краткий перевод: Парк князя Пюклера в Бад-Мускау — самый крупный английский ландшафтный парк в Центральной Европе, занимающий 545 гектаров в Верхней Лужице на границе между Германией и Польшей. В 2004 году парк Мускау был внесён в список  ЮНЕСКО.

Opowiedz mi o Hala Stulecia we Wrocławiu (Расскажите мне о Зал Столетия во Вроцлаве)

Wrocławska budowla, przykład pionierskich osiągnięć inżynierii i architektury XX stulecia, jest jak dotąd najmłodszym polskim zabytkiem włączonym do Listy Światowego Dziedzictwa  UNESCO.  Hala ma niespełna 100 lat, a mimo to znalazła się w tak doborowym towarzystwie, jak egipskie piramidy, czy średniowieczne monumentalne warownie. Uważana jest za sztandarowy przykład modernizmu w architekturze. Już od początku swojego istnienia  stała się sławna, dzięki użyciu  przy jej budowie konstrukcji z żelbetonu, bardzo nowatorskiej jak na początek XX wieku. Stała się jednym z punktów zwrotnych w historii wykorzystania stali dla wzmacniania struktur budowli.  

Краткий перевод: Зал Столетия (Народный зал)  — зрительно-спортивный зал, расположенный в Щитницком парке во Вроцлаве. В 2006 году внесен в ЮНЕСКО.

 




1. Архитектуры AppleTalk и ArcNet
2. Тема 2 Анализ полной стоимости Цель занятия ~ приобретение навыков проведения анализа полной стоимости пр
3. Платон мне друг но больший друг истина
4. Тема 16. СЛОВО И СЛОВОСОЧЕТАНИЕ Лекция 14 2 часа Семинар 16 2 часа Проблемы границы слова.
5. Трудовые затраты как потенциальная будущая выгода предприятия
6. Юрий Мушкети
7. Организация и управление на предприятиях для студентов технических специальностей заочного факультет
8. Теория организации производства
9. ТЕМА- ФОРМИРОВАНИЕ АССОРТИМЕНТА ТОВАРОВ В ТОРГОВОМ ПРЕДПРИЯТИИ Преподаватель- Оценка
10.  Понятие финансов их классификация
11. А.М.Столяренко Столяренко Алексей Михайловичдоктор психол.html
12. контрольна робота з дисципліни Охорона праці Варіант 5 Виконала- студент
13. Реферат- Возникновение письменности- пиктография
14. ПОЯСНИТЕЛЬНАЯ ЗАПИСКА К КУРСОВОЙ РАБОТЕ по дисциплине Экономика недвижимости АННОТАЦИЯ В данн
15. Проблемы развития коммуникационной инфраструктуры Интернет
16. Боги приговорили Сизифа поднимать огромный камень на вершину горы откуда эта глыба неизменно скатывалась в
17. тематика 201 Литература 104 Информат
18. реферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук.html
19. Статья 80 Конституции Р
20. Числовые ряды. В задачах 8