Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

тема та критерії оцінювання плани та рекомендована література до самостійної роботи студентів завдання до

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 25.11.2024

Міністерство освіти і науки України

Харківський національний педагогічний університет

імені Г.С. Сковороди

юридичний факультет

ПРАВОВІ ПРОБЛЕМИ ОПЛАТИ ПРАЦІ

НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ

За вимогами кредитно-модульної системи навчання

програма курсу, робочий план, система та критерії оцінювання, плани та рекомендована література до самостійної роботи студентів, завдання до практичних занять, теми завдань до індивідуальної

науково-дослідницької роботи студентів.

Харків

2009


Укладачі :                                                В.О. Процевський, кандидат юридичних наук, професор      (Харківський національний

педагогічний університет імені Г.С. Сковороди)  

Рецензенти :

Методичні рекомендації з курсу Правові проблеми оплати праці для студентів юридичного факультету.-Х.:ХНПУ імені Г.С. Сковороди, 2007.-32с.

Харківський національний педагогічний

університет імені Г.С. Сковороди, 2009

Процевський В.О.


Вступ

Матеріальне задоволення потреб людини забезпечується шляхом вольової, цілеспрямованої діяльності, спрямованою на створення споживчих цінностей, тобто працею. Сьогодні українська держава надає можливість її громадянам працювати в різних формах, а саме: робота на підставі трудового договору; робота за цивільно-правовою угодою; членства у кооперативах; колективних підприємствах; фермерських господарствах; індивідуальна підприємницька діяльність. Більшість же населення задовольняє свої матеріальні та духовні потреби отримуючи винагороду за роботу на підставі трудового договору. Тобто отримуючи заробітну платню.

Не дивлячи на це матеріали судової практики свідчать про численні з боку роботодавців порушення прав працівників на заробітну плату у вигляді несвоєчасної або неповної виплати заробітної плати. Таке становище обумовлено різними причинами. До того ж  спостерігається недосконалість норм законодавства що регулює правові відношення по оплаті праці. Про це в першу чергу свідчить те, що заробітна плата давно вже не виконує  в повній мірі покладені на неї функції. Звісно, що це напряму впливає на рівень життя населення, формування платоспроможного попиту та на економіку країни в цілому. З метою покращення ситуації на державному рівні вжито певних заходів. Зокрема, прийнято Концепцію дальшого реформування оплати праці в Україні, положення якої визначають: сучасний стан і тенденції в оплаті праці та причини її низького рівня; основні завдання дальшого реформування оплати праці; концептуальні засади підвищення рівня номінальної та реальної заробітної плати; удосконалення державного регулювання оплати праці; удосконалення колективно-договірного регулювання оплати праці; посилення захисту прав працівників на своєчасне отримання заробітної плати; правове та нормативно-методичне забезпечення реформування оплати праці. Також було прийнято чимало інших нормативно-правових актів, які спрямовані на виконання основних принципів оплати праці. Таким чином з боку держави був закладений фундамент та розпочатий процес стосовно покращення добробуту населення. Однак запорука успіху цього процесу залежить не тільки від  заходів з боку держави, а й від обізнаності громадян України щодо своїх прав по оплаті праці. Незнання своїх прав відносно оплати праці, а також небажання їх захищати породжує безвідповідальні вчинки з боку роботодавців. Що звісно стримує реалізацію політики держави по підвищенню рівня життя населення, збільшенню платоспроможного попиту, забезпечення злагоди та зниження напруженості в суспільстві. Все вище наведене обумовлює необхідність введення до програми підготовки магістра курсу «Правові проблеми оплати праці».

Навчально-методичні рекомендації з дисципліни «Правові проблеми оплати праці» складені відповідно до навчального плану Харківського національного педагогічного університету Г.С. Сковороди з напрямку підготовки 06.01 «Право». Вони включають програму курсу, робочий план, систему та критерії оцінювання, плани, завдання та рекомендовану літературу до практичних занять і до самостійної роботи студентів, тези лекцій, запитання до модульних контролів, теми завдань до індивідуальної науково-дослідницької роботи студентів.

Підготовка до практичних занять передбачає вивчення студентом тієї чи іншої теми не тільки на лекції, але й самостійно, використовуючи  рекомендовані нормативно-правові акти та літературу до тем. Втім студент не обмежується у їх виборі і може використовувати будь-які інші джерела.

Рішення практичних завдань повинні бути оформлені письмово з посиланням на статті нормативно-правових актів.  Оволодіння темою є успішним у випадку засвоєння студентом сутності ключових слів та можливості відповісти на поставлені до кожної теми питання. До вирішення практичних завдань слід переходити тільки за умови первинного вивчення теоретичного матеріалу.


Робочий план

з/п

Лекції

Семінар

Самост.

робота

Індивід.

робота

Модуль 1.

1.

Заробітна плата в юридичному аспекті.

8

10

20

2.

Правовий механізм організації оплати праці

8

8

20

Модуль 2.

3.

Право працівника на оплату праці та його захист

4

4

16

Всього 24 години

20

22

56

Система та критерії оцінювання.

Курс навчальної дисципліни „Правові проблеми оплати праці” складається з двох змістовних модулів. Вивчення цієї дисципліни передбачає написання індивідуальної науково-дослідної роботи студентів (ІНДЗ). Загальна кількість балів, яку студент може отримати за весь курс дисципліни „Правові проблеми оплати праці” дорівнює 100 балів за стобальною системою або 5 за п’ятибальною системою оцінювання. У поточній роботі студентів оцінювання провадиться тільки за стобальною системою в межах тієї кількості балів, яка відводиться на вивчення певного модуля. Бали за стобальною системою розподіляються таким чином:


Назва роботи

Кількість балів

Модуль 1.

35

Модуль 2.

25

ІНДЗ

35

У таблиці визначено максимально можливу кількість балів, яку студент може отримати за певний модуль чи ІНДЗ. Бали за модуль розподіляються таким чином, щоб врахувати та оцінити роботу студента на практичних заняттях, на поточному та модульному контролі. Кількість балів, які студент може отримати, виконавши всі завдання, зазначається до кожної теми та до питань до поточного та модульного контролю.

Форми поточного та модульного контролю обираються за розсудом викладача (колоквіум, тестування тощо).

Наприкінці вивчення курсу „Правові проблеми оплати праці” студенту виставляється підсумкова оцінка за стобальною системою оцінювання. яка переводиться на оцінку за пятибальною системою та ЕСTS.

Визначення

Оцінки за національною шкалою

Шкала оцінювання за системою ЕСТS

Оцінка за світовою шкалою

іспит

залік

Відмінно- відмінне виконання (відповідь) лише з незначною кількістю помилок

Пять

Зарах.

А

90-100

Дуже добре – вище середнього рівня з кількома помилками

Чотири

Зарах.

В

82-89

Добре – в загальному правильна робота (відповідь) з певною кількістю значних помилок

Зарах.

С

75-81

Задовільно – непогано, але зі значною кількістю недоліків

Три

Зарах.

D

66-74

Достатньо – виконання (відповідь) задовольняє мінімальні критерії

Зарах.

E

60-65

Незадовільно – потрібно попрацювати перед тим, як перескласти

Два

Не зарах.

FX

35-59

Незадовільно – необхідна серйозна подальша робота, обовязковий повторний курс

Один

Не зарах.

F

0-34


Розмежування курсу «Правові проблеми оплати праці» на бали:

Модуль 1-35 балів.

Тема 1. Заробітна плата в юридичному аспекті. (14 балів)

Тема 2. Правовий механізм організації оплати праці (15 балів)

Модуль (6 балів)

Модуль 2.-25 балів.

Тема 3. Право працівника на оплату праці та його захист (15 балів)

Модульний контроль (10 балів)

Індивідуальна науково-дослідна робота студентів – 35 балів

Програма дисципліни.

Модуль1. Заробітна плата та її організація.

Тема 1. Заробітна плата в юридичному аспекті.

Поняття заробітної плати. Характерні ознаки заробітної плати. Види та загальна характеристика принципів регулювання заробітної плати: оплати по праці; рівної оплати за рівну працю; єдності та диференціації; гарантованості. Сутність та значення стимулюючої функції заробітної плати. Особливості відтворювальної функції заробітної плати. Структура заробітної плати. Основна заробітна плата: поняття та складові елементи. Додаткова заробітна плата. Інші заохочувальні та компенсаційні виплати. Правова природа гарантійних та компенсаційних виплат. Їх правові поняття та види. Співвідношення заробітної плати та оплати праці. Поняття оплати праці

Тема 2. Правовий механізм організації оплати праці.

Система організації оплати праці: підстави та субєкти. Методи регулювання оплати праці. Сфера державного регулювання оплати праці. Мінімальна заробітна плата: поняття, складові, порядок встановлення. Сфера договірного регулювання оплати праці. Соціальне партнерство, як засіб досягнення балансу інтересів між державою, роботодавцями та працівниками. Тарифна система оплати праці: поняття, значення та складові елементи. Системи (форми) оплати праці: значення та види. Погодинна система оплати праці. Сутність відрядної системи оплати праці. Види відрядної системи оплати праці: пряма відрядна, відрядно-прогресивна, непряма відрядна, акордна. Нормування оплати праці. Принципи та види оплата праці при відхиленні від умов передбачених тарифами.

Модуль 2. Право працівника на оплату праці, його охорона та захист.

Тема 3. Право працівника на оплату праці, його охорона та захист.

Юридичні факти, що є підставами виникнення права оплату праці та заробітну плату. Гарантії реалізації права на оплату праці встановлені міжнародними актами. Гарантії реалізації та забезпечення права на оплату праці встановлені законодавством України: заборона на одностороннє погіршення умов оплати праці, встановлених законодавством, угодами і колективними договорами; форми виплати заробітної плати працівника; строки, періодичність і місце виплати заробітної плати; заборона обмежень працівника вільно розпоряджатися своєю заробітною платою; обмеження розміру відрахувань із заробітної плати; компенсація працівникам втрати частини заробітної плати у зв’язку з затримкою термінів її виплати; відповідальність за порушення законодавства про оплату праці.


Навчально-методичні рекомендації

для практичних занять

та самостійної роботи студентів

Модуль1. Заробітна та її організація.

Тема 1. Заробітна плата в юридичному аспекті.

(10 години)

(14 балів)

Ключові слова: заробітна плата, оплата праці, принципи заробітної плати, функції заробітної плати: стимулююча та відтворювальна, структура заробітної плати.

Ця тема є базовою у вивчені курсу «Правові проблеми оплати праці». Метою її опанування є надання студентам уявлення про заробітну плату як один із видів доходу громадян.

Оволодіння цією темою передбачає формування у студентів знань щодо відмежування заробітної плати від винагороди за цивільно-правовими угодами.

Студент повинен усвідомлювати основні характерні ознаки заробітної плати, що допомагають відрізнити її від оплати праці.

Студент повинен знати в чому полягає сутність та значення основних принципів оплати праці. Також розуміти необхідність проведення заходів по втіленню їх в життя.

Усвідомлювати сутність та значення законодавчо визначених функцій заробітної плати (стимулюючої та відтворювальної).

Після ретельного вивчення цієї теми студенти повинні вміти вирішувати практичні завдання з означеної теми.


Зміст

1.Поняття та  ознаки заробітної плати.

2. Принципи заробітної плати.

3. Функції заробітної плати.

4. Структура заробітної плати.

5. Співвідношення оплати праці і заробітної плати.

Тези лекції за темою 1. Заробітна плата в юридичному аспекті.

1. Правове визначення заробітної плати міститься в ст. 94 КЗпП та ст. 2 Закону України «Про оплату праці». Законодавчо заробітна плата визначена, як винагорода, обчислена як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Отже заробітна плата має наступні характерні ознаки: по-перше, це винагорода за виконану роботу; по-друге, працівник має право на оплату своєї роботи на підставі укладеного трудового договору; по-третє, її виплата провадиться переважно у грошовому виразі; по-четверте, правосуб’єктністю у правовідносинах із винагороди за працю володіють працівник та власник або уповноважений ним орган.

Однак аналіз правових норм чинного законодавства дає підстави вважати, що дане визначення враховує не всі характерні ознаки. Зокрема не враховані такі характерні ознаки, як: систематичність виплати заробітної плати; заробітна плата виплачується за попередньо встановленими нормам і розцінками, які визначаються в момент підписання трудового договру до моменту початку роботи із застосуванням особливого механізму організації оплати праці; гарантованість виплати розміру заробітної плати не нижче, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законодавством за виконану роботи відповідно до встановлених норм праці; гарантованість виплати заробітної плати, яка виявляється у виплаті працівникові заробітної плати не залежно від розміру отриманого роботодавцем прибутку.

Отже, враховуючи все це, під заробітною платою слід розуміти винагороду, як правило, у грошовій формі, яку за трудовим договором роботодавець систематично виплачує працівникові за виконану ним роботу за попередньо встановленими нормами та розцінками у розмірі не нижче встановленої законодавством мінімальної заробітної плати.

2. Слід відмітити, що в трудовому законодавстві України використовується також термін «оплата праці», легальне правове визначення якого відсутнє. Терміни оплата праці і заробітна плата є однопорядковими, але не синонімічними. Заробітна плата - винагорода, що рівноцінна праці, яку роботодавець сплачує робітнику після виконання роботи, і має чітко встановлений розмір на підставі зазделегідь визначених норм та розцінок. Тоді як оплата праці це винагорода, яку працівник може отримати при виконанні попередньо визначених показників та умов. Якщо казати просто – то оплата праці і заробітна плата співвідносяться як можливість та дійсність. Для перетворення правової можливості (оплати праці) в правову дійсність (заробітну плату) потрібен такий юридичний факт як праця.

Отже, оплата праці - це винагорода, яка встановлюється попередньо в державно-нормативному порядку або за погодженням сторін актів соціального партнерства, і яку працівник може отримати при виконанні робіт і досягненні заздалегідь встановлених норм.

3. Структура заробітної плати визначена в ст. 2 ЗУ «Про оплату праці». До неї входять:

Основна заробітна плата. Це - винагорода, за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для працівників і посадових окладів для службовців.

Додаткова заробітна плата. Це – винагорода за працю понад встановлену норму, за трудові успіхи і винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.

Інші заохочувальні і компенсаційні виплати. До них відносяться виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та ін. грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які проводяться понад встановлені вказаними актами норми.

Таким чином до структури заробітної плати законодавець відніс і ті виплати, що відрізняються за своїю правовою природою від неї. Мова йде про гарантійні та компенсаційні виплати. Цю різницю можна провести за трьома критеріями. По-перше, за фактичним складом, на підставі якого у працівника виникає право на їх отримання. По-друге, за цільовим призначенням. По-третє, за критерієм визначення їх розміру. 


Навчальна література та нормативно-правові акти

  1.  Конституція України від 28.06.1996р.// Відомості Верховної Ради України.-1996.-№30.-Ст.141.
  2.  Кодекс законів про працю України: Офіційне видання.-К.: Видавничий дім «Ін-Юре», 2007.-152с.
  3.  Закон України Про оплату праці від 24.03.95р. №108/95-ВР// Відомості Верховної Ради України вiд 25.04.1995 - 1995 р., № 17, стаття 121.
  4.  Європейська соціальна хартія (переглянута), від з травня 1996р.// Офіційний вісник України.-2006.-№40.-ст.2660.
  5.  Закон Україки Про державний бюджет України на 2009 рік 26.12.2008р.№835-VI// Урядовий кур'єр вiд 30.12.2008 - № 246
  6.  Додаток до Європейської соціальної хартії (переглянутої)// Офіційний вісник України.-2006.-№40.-ст.2660.
  7.  Міжнародний пакт про економічні, соціальні і культурні права 1996р.// Права людини. Міжнародні договори України, декларації, документи/ Упорядник Ю.К. Качуренко.-К.: Наукова думка, 1992.-С.24-36.
  8.  Загальна декларація прав людини// Права людини: Міжнародні договори України, декларації, документи/ Упорядник: Ю.К. Качуренко.-К.: Наукова думка, 1992.-С.18-24.
  9.  Конвенція про захист прав людини та основних свобод 1950р.// Юридичний вісник України.-2005.-№ 48
  10.  Міжнародний пакт про економічні, соціальні і культурні права 1996р.// Права людини. Міжнародні договори України, декларації, документи/ Упорядник Ю.К. Качуренко.-К.: Наукова думка, 1992.-С.24-36.
  11.  Конвенція МОП «Про встановлення мінімальної заробітної плати» №131, 1970р.// Конвеції та рекомендації ухвалені Міжнародною організацією праці (1965 – 1999рр.):В 2т.-Женева: Міжнародне бюро праці.-Т.2.-С.907-910.
  12.  Рекомендація МОТ «Про встановлення мінімальної заробітної плати» №135, 1970// Конвеції та рекомендації ухвалені Міжнародною організацією праці (1965 – 1999рр.):В 2т.-Женева: Міжнародне бюро праці.-Т.2.-С.907-910.
  13.  Про охорону заробітної плати: Конвенція МОП № 95, 1949р.// Конвенції та рекомендації ухвалені Міжнародною організацією праці (1919-1964рр.): В 2т.- Женева: Міжнародне бюро праці.-Т.1.-С.486-492.
  14.  Про охорону заробітної плати: Рекомендація МОП № 85, 1949р.// Конвенції та рекомендації ухвалені Міжнародною організацією праці (1919-1964рр.): В 2т.- Женева: Міжнародне бюро праці.-Т.1.-С.493-446.
  15.  Про міжнародні договори України: Закон України від 22.12.1993р. №3767-XII// Відомості Верховної Ради України.-1994.-№10.-Ст.45.
  16.  Указ Президента України Про концепцію дальшого реформування оплати праці в Україні від 25.12.2000р № 1375/2000// Урядовий кур'єр вiд 11.01.2001 - № 4
  17.  Постанова Кабінету Міністрів України Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери від 30 серпня 2002р. №1298// Урядовий кур'єр вiд 11.09.2002 - № 166
  18.  Постанова Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами законодавства про оплату праці» 24.12.1999, №13 (з подал. змін. та доповн.)// Збірник найважливіших нормативно-правових актів України про працю/ Укладачі: Жигал кін П., Ярічевська Л., Ярічевський В., та ін.-Харків: Торнадо, 2001.
  19.  Постанова Пленуму Верховного Суду «Про практику розгляду судами трудових спорів» 06.11.1992р., №9 (з подал. змін та доповн.)// Збірник найважливіших нормативно-правових актів України про працю/ Укладачі: Жигал кін П., Ярічевська Л., Ярічевський В., та ін.-Харків: Торнадо, 2001.
  20.  Постанова Пленуму Верховного Суду «Про практику застосування Конституції України при здійсненні правосуддя»// Збірник найважливіших нормативно-правових актів України про працю/ Укладачі: Жигал кін П., Ярічевська Л., Ярічевський В., та ін.-Харків: Торнадо, 2001.
  21.  Про статус гірських населених пунктів в Україні: Закон України від 15.02.1995р. №56/95-ВР//Відомості Верховної Ради.-1995.-№9.-Ст.58.
  22.  Про умови оплати праці осіб, які працюють в гірських районах: Постанова Кабінету Міністрів України від 11.08.1995р. №648(зі змінами та доповненнями)/ Кодекс законів про працю з постатейними матеріалами. Ч.1/ укладачі: В.С.Ковальський, Л.П. Ляшко.-К: Хрінком Інтер, 2004.-С.495.
  23.  Трудовое право Украины в вопросах и ответах: Учебно-справочное пособие. Издание пятое, переработанное и дополненное/ Под. ред.. В.В. Жернакова.-Х.: «Одиссей», 2007,-664с.
  24.  Киселев И.Я. Сравнительное трудовое право: учеб.-М.: ТК Велби, Узд-во Проспект, 2005.-360с.
  25.  Киселев И.Я. Трудовое право России и зарубежных стран. Международные нормы труда: Ученик.-Изд. 2-е, испр. И доп.-М.: Эксмо, 2006.-608с.-(Российское юридическое образование).
  26.  Трудове право України: Академічний курс: Підруч. Для студ. Вищ. Навч. Зал./ П.Д. Пилипенко, В.Я. Буряк, З.Я. Козак та ін.; За ред. П.Д. Пилипенка.-3-тє вид., перероб. І доп.-К.: Видавничий Дім «Ін Юре», 2007.-636с.
  27.  Ротань В.Г. та ін. Науково-практичний коментар до законодавства України про працю/ В.Г. Ротань, І.В. Зуб, Б.С. Стичинський.-8-е вид., доп. і перероб.- К.: Видавництво А.С.К.,2007.-944с.-(Нормативні документи та коментарі).
  28.  Процевский А.И. Заработная плата и эффективность общественного производства.-Харьков: Вища школа, 1975.-168с.
  29.  Процевський О.І. Проект трудового кодексу України та європейські стандарти оплати праці// Зб.наук.праць: Серія Право, Харків: ХНАДУ.-2006.-Вип.6.-С.58-64.
  30.  Трудове право України: Академічний курс. Підручник/ за заг. ред. Н.М. Хуторян.-К.: Видавництво А.С.К,2004.-608с.
  31.  Красько Я.В. Співвідношення оплати праці і заробітної плати// Зб. наук. праці Серія Право, Харків ХНАДУ.-2006.-Вип7.-С.56-59.
  32.  Красько Я.В. Відмінність надбавок від доплат як елементів оплати праці// Зб. наук. праці Серія Право, Харків ХНАДУ.-2007.-Вип9.-С.78-82.
  33.  Р.З. Лівшиць Заработная плата в СССР.-М.: Наука, 1972.-271с.
  34.  М. Гольдштейн, В. Коротков Гарантийные и компенсационные выплаты рабочим и служащим.-М.:Профиздат, 1960.-112с.
  35.  Каринский С.С. Материальные и моральне стимулы к повышению производительности труда. М., Юрид. лит. 1966. С223
  36.  Лавріненко О.В. Право найманого працівника на справедливу й гідну заробітну плату: сутність, значення та сучасний механізм його реалізації: Монографія – Донецьк: «Вербер» (Донецька філія), 2007.-256с
  37.  С.С. Карінський Правовое регулирование заработной платы.-М.:Юрид.лит, 1963.-210с
  38.  Прокопенко В.І. Трудове право України: Підручник. Видання друге, стереотипне-Х.: Консул, 2000.-480с.
  39.  Процевський О.І. Проблеми оплати праці у проекті трудового кодексу україни//Юридичний вісник Укаїни.-2005.-№47.-стор. 8-9.
  40.  Процевський О.І. Проблеми оплати праці у проекті трудового кодексу україни//Юридичний вісник Укаїни.-2005.-№48.-стор. 8-9.
  41.  Процевський О.І. Визначення права на заробітну плату// Юридичний Вісник України.-2008.-№1-2.-стор.16-18.
  42.  Процевський О.І. Проблеми правового регулювання оплати праці у проекті трудового кодексу України// Зб. наук. праці Серія Право, Харків ХНАДУ.-2005.-Вип5.-С.5-10.
  43.  С. Каринский, М. Кучма Премирование рабочих и служащих промышленных предприятий.М., Профиздат, 1975. 160с.
  44.  Кучма М.И. Оплата труда в новых условиях хозяйствования: (Пособие для слушателей народных университетов.-М.: Знание, 1988.-90с.( нар. Ун-т. Фак. Правовых  знаний).
  45.  Процевский А.И. Советское трудовое право.-К.:вища шкода, 1981.-360с.
  46.  Пашерстник А.Е. Правове вопросы вознаграждения за труд рабочих и служащих. М., 1949.-354с.
  47.  Таль Л.С. Трудовой договор: Цивилистическое исследование.-М.: Статут,2006.-539с. (Класика российской цивилистики.)
  48.  Чечот Д.М. Субїективное право и формы его защиты-Л.: Узд-во ЛГУ, 1968.-72с.

Завдання до практичних занять

1.За наслідками роботи заводу безалкогольних напоїв «Росинка» за III квартал працівникам цеху розливу виплачувалась премія. Робітник Горбулін був позбавлений премії з посиланням на ч. 3 ст. 151 КЗпП України, оскільки на початку року йому було оголошено догану за порушення трудової дисципліни.

 Чи відповідає вимогам закону позбавлення премії Горбуліна?

2.Газозварнику Х. має бути сплачена винагорода за підсумком роботи заводу за рік у розмірі 20-ти денного заробітку. Газозварникам також передбачена доплата до винагороди за роботу у шкідливих умовах праці у розмірі 15% від суми винагороди. У зв’язку з прогулом адміністрація вирішила не виплачувати Х. і 1-й, і 2-й вид винагороди.

 Чи правильні дії адміністрації?

3.Р., з 1 лютого був зарахований бригадиром комплексної бригади ремонтно-будівельного управління. Фактично Р., у бригаді не працював ні в лютому, ні в березні місяці, а виконував роботу майстра будівництва – виписував наряди, заміряв виконану роботу, складав звіти тощо.

Оскільки заробітна плата йому була виплачена з посадового окладу майстра, яка за ці два місяці була меншою заробітної плати члена бригади, Р., звернувся до комісії по трудових спорах з вимогою про стягнення на його користь заробітної плати з розрахунку заробітку члена бригади 5 розряду і надбавки за керівництво бригадою.

Як проводиться оплата праці робітників, які працюють в бригаді? Яке значення має при бригадній оплаті тарифний розряд робітника?

4. Головний економіст заводу «Зоря» запропонував директорові заводу виплачувати інженерно-технічним працівникам виплачувати не весь посадовий оклад, а тільки його частину в розмірі мінімальної заробітної плати; частину, що залишилася, виплачувати у кінці кварталу разом з премією, за умови, якщо ці працівники будуть сумлінно виконувати свої обов’язки, а завод виконає планові показники. Головний економіст пояснив, що це буде ефективним стимулюванням праці інженерно-технічних працівників, від результатів праці яких залежить ритмічність роботи всього заводу.

Дайте свій висновок з позиції права. Який порядок встановлення посадових окладів та виплати заробітної плати?

5. На завідуючу претензійним відділом оптової бази К. було покладено також виконання обов’язків юрисконсульта у зв’язку з тривалою тимчасовою відсутністю останнього. При нарахуванні заробітної плат К., у бухгалтерії виникло питання, як повинна бути оплачена робота по виконанню обовязків юрисконсульта: як надурочна чи як сумісництво по службі.

Вирішіть спільне питання.

6.Зоотехнік П. по договору з колективним сільськогосподарським підприємством працював на тваринницькій фермі і одержував винагороду 1500 гривень на місяць. Після закінчення календарного року, загальні збори колективного підприємства розподілили прибуток і визначили додаткову оплату праці членам колективного підприємства.

Посилаючись на те, що загальний прибуток працівників тваринницької ферми, які не мають зоотехнічної освіти, з урахуванням додаткової і основної оплати вищий від заробітної плати, встановленої йому за договором, П., звернувся до правління колективного підприємства з вимогою про доплату йому різниці в оплаті праці порівняно з працівниками ферми.

Які види і форми оплати існують? Чи підлягають задоволенню вимоги П?

Методичні рекомендації та завдання до самостійної роботи студентів

Запитання до самостійної роботи.

1. Закон України «Про оплату праці», як джерело правових норм, які визначають економічні, правові та організаційні засади оплати праці працівників, які перебувають у трудових відносинах, на підставі трудового договору з підприємствами, установами, організаціями усіх форм власності та господарювання, а також окремими громадянами та сфери державного і договірного регулювання оплати праці і спрямовані на забезпечення відтворювальної і стимулюючої функції заробітної плати.

2. Заробітна плата в економічному та юридичному аспектах.

3. Відмінність надбавок від доплат.

Самостійна робота за темою1. “Заробітна плата в юридичному аспекті” передбачає розгляд студентами вищевказаних питань, які не розглядалися під час аудиторної роботи, за літературою, вказаною до теми. При цьому, студент не обмежується у виборі літератури, в якій досліджуються ці питання.

Для кращого засвоєння матеріалу по цим питанням треба засвоїти базові питання за цією тамою, а також рішити практичні завдання до неї. Успішне засвоєння цієї теми забезпечується у випадку вивчення студентом ключових понять та можливості відповісти на наступні питання:

1. Які нормативно-правові акти є базовими в регулюванні питання щодо оплати праці?

2. Які нормативно-правові акти спрямовані на реформування оплати праці в Україні?

3. Положення яких міжнародно-правових актів мають бути покладені в основу правового регулювання оплати праці?

4. Що слід розуміти під заробітною платою в економічному аспекті?

5. Що слід розуміти під заробітною платою в правовому аспекті?

6. Яка сутність та призначення надбавок?

7. Які існують види надбавок?

8. В чому полягає сутність та призначення доплат?

9. Які існують види доплат?

10. В чому полягає стимулююча роль надбавок та доплат?

Тема 2. Правовий механізм організації оплати праці

(8 годин)

(15 балів)

Ключові слова: методи регулювання оплати праці; тарифна система оплати праці, розряд, тарифна сітка, тарифна ставка, схема посадового окладу, тарифно-кваліфікаційний довідник, системи оплати праці, норми праці, оплата праці при відхиленні від умов передбачених тарифами.

Метою вивчення цієї теми є усвідомлення студентами ролі державного та договірного регулювання оплати праці. До того ж розуміння студентами механізму формування розміру оплати праці та методики визначення розміру заробітної плати конкретного працівника. Тобто знати що таке тарифна система, які її складові елементи. Як формується тарифна ставка, відрядна розцінка, посадовий оклад. Як обчислюється заробіток при відрядній системі оплати праці, а як при погодинній. Значення існування обох систем оплати праці.

Студенти повинні розуміти що таке умови праці які передбачені тарифами. Опанувавши цими знаннями студенти мають зрозуміти яка ідея була закладена законодавцем в норми, що передбачають підвищену оплату праці при відхиленні від умов передбачених тарифами.

Зміст

  1.  Державне та договірне регулювання оплати праці.
  2.  Норми праці. Порядок їх встановлення.
  3.  Тарифна система та її елементи: тарифні сітки, тарифні ставки, схеми посадових окладів, тарифно-кваліфікаційні характеристики (довідники).
  4.  Системи оплати праці.

Погодинні система оплати праці.

Відрядна система оплати праці.

  1.  Оплата праці при відхиленні від умов передбачених тарифами.

Тези лекції за темю 2. Правовий механізм організації оплати праці

1. Законом України «Про оплату праці» передбачено державне та договірне регулювання оплати праці. До сфери державного регулювання відноситься: встановлення розміру такого соціального стандарту, як мінімальна заробітна плата; встановлення інших державних норм та гарантії оплати праці; встановлення умов та розмірів заробітної плати керівників підприємств, заснованих на державній, комунальній власності; встановлення умов та розмірів заробітної плати працівників підприємств, установ та організацій, які фінансуються або отримують дотації з бюджету; регулювання фондів оплати праці працівників підприємств –монополістів; оподаткування доходів громадян.

Договірне регулювання заробітної плати здійснюється на підставі системи угод: генеральної (на державному рівні), галузевої(на галузевому рівні) та регіональної угод (на регіональному рівні) і колективного договору (на виробничому рівні).

2. Нормування праці - поняття широке і об'ємне. Воно є одним з механізмів управління виробництвом, методом виявлення резервів зростання продуктивності праці, регулятором міри праці робітників і службовців. І яка б з цих сторін не підкреслювалась, сутність нормування праці проявляється у розробленні та встановленні особливих видів норм, які узагальнено прийнято називати нормами витрат праці, або нормами праці. До норм праці відносяться норми виробітку, норми часу, норми обслуговування і нормативи чисельності робітників та службовців.

3. Основою організації оплати праці є тарифна система. Вона покликана диференціювати оплату праці в залежності від кваліфікації працівника, рівня складності виконуваних робіт та значення галузі економіки.

В юридичній науці під тарифною системою розуміють встановлену в централізованому порядку сукупність правових норм оплати праці з урахуванням їх складності, змісту, умов, суспільної значущості галузі народного господарства і природно-кліматичних умов. До елементів тарифної системи відносяться тарифні сітки, тарифні ставки, схеми посадових окладів та тарифно-кваліфікаційні довідники. За допомогою тарифної системи визначається розмір оплати праці.

4. Для трансформації оплати праці у заробітну плату необхідний такий юридичний факт як праця. Співвідношення між витраченою працею та розміром заробітної плати працівника встановлюється на підставі систем оплати праці.

Законодавець називає дві ситеми оплати праці: погодинну та відрядну (ст. 97 КЗпП).

При погодинній системі оплати праці розмір винагороди ставиться в залежність від показника екстенсивності праці (кількості робочого часу), при відрядній – в залежності від показника інтенсивності (кількості та якості витраченої праці).

5. При нормальних умовах роботи, коли існують і виконуються норми виробітку, додержується встановлена законом тривалість робочого часу, продукція випускається належної якості тощо, оплата праці здійснюється за існуючими тарифами заробітної плати. Але у деяких випадках праця проводиться з відхиленням від умов, що передбачені тарифами. Виникають складності у нарахуванні і розмірах оплати праці. Окремі випадки оплати праці при відхиленні від умов, передбачених тарифами, регулюються КЗпП, а саме: оплата праці при виконанні робіт різної кваліфікації;  оплата праці в надурочний час; оплата праці в святкові та неробочі дні; оплата праці в нічний час; оплата праці по незакінченому відрядному нараду; оплата праці при невиконанні норм виробітку тощо.

Навчальна література та нормативно-правові акти

  1.  Конституція України від 28.06.1996р.// Відомості Верховної Ради України.-1996.-№30.-Ст.141.
    1.  Кодекс законів про працю України: Офіційне видання.-К.: Видавничий дім «Ін-Юре», 2007.-152с.
    2.  Закон України Про оплату праці від 24.03.95р. №108/95-ВР// Відомості Верховної Ради України вiд 25.04.1995 - 1995 р., № 17, стаття 121.
    3.  Європейська соціальна хартія (переглянута), від з травня 1996р.// Офіційний вісник України.-2006.-№40.-ст.2660.
    4.  Додаток до Європейської соціальної хартії (переглянутої)// Офіційний вісник України.-2006.-№40.-ст.2660.
    5.  Закон Україки Про державний бюджет України на 2009 рік 26.12.2008р.№835-VI// Урядовий кур'єр вiд 30.12.2008 - № 246
    6.  Указ Президента України Про концепцію дальшого реформування оплати праці в Україні від 25.12.2000р № 1375/2000// Урядовий кур'єр вiд 11.01.2001 - № 4
    7.  Міжнародний пакт про економічні, соціальні і культурні права 1996р.// Права людини. Міжнародні договори України, декларації, документи/ Упорядник Ю.К. Качуренко.-К.: Наукова думка, 1992.-С.24-36.
    8.  Загальна декларація прав людини// Права людини: Міжнародні договори України, декларації, документи/ Упорядник: Ю.К. Качуренко.-К.: Наукова думка, 1992.-С.18-24.
    9.  Конвенція про захист прав людини та основних свобод 1950р.// Юридичний вісник України.-2005.-№ 48
    10.  Міжнародний пакт про економічні, соціальні і культурні права 1996р.// Права людини. Міжнародні договори України, декларації, документи/ Упорядник Ю.К. Качуренко.-К.: Наукова думка, 1992.-С.24-36.
    11.  Конвенція МОП «Про встановлення мінімальної заробітної плати» №131, 1970р.// Конвеції та рекомендації ухвалені Міжнародною організацією праці (1965 – 1999рр.):В 2т.-Женева: Міжнародне бюро праці.-Т.2.-С.907-910.
    12.  Рекомендація МОТ «Про встановлення мінімальної заробітної плати» №135, 1970// Конвеції та рекомендації ухвалені Міжнародною організацією праці (1965 – 1999рр.):В 2т.-Женева: Міжнародне бюро праці.-Т.2.-С.907-910.
    13.  Про охорону заробітної плати: Конвенція МОП № 95, 1949р.// Конвенції та рекомендації ухвалені Міжнародною організацією праці (1919-1964рр.): В 2т.- Женева: Міжнародне бюро праці.-Т.1.-С.486-492.
    14.  Про охорону заробітної плати: Рекомендація МОП № 85, 1949р.// Конвенції та рекомендації ухвалені Міжнародною організацією праці (1919-1964рр.): В 2т.- Женева: Міжнародне бюро праці.-Т.1.-С.493-446.
    15.  Про міжнародні договори України: Закон України від 22.12.1993р. №3767-XII// Відомості Верховної Ради України.-1994.-№10.-Ст.45.
    16.  Постанова Кабінету Міністрів України Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери від 30 серпня 2002р. №1298// Урядовий кур'єр вiд 11.09.2002 - № 166
    17.  Постанова Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами законодавства про оплату праці» 24.12.1999, №13 (з подал. змін. та доповн.)// Збірник найважливіших нормативно-правових актів України про працю/ Укладачі: Жигал кін П., Ярічевська Л., Ярічевський В., та ін.-Харків: Торнадо, 2001.
    18.  Постанова Пленуму Верховного Суду «Про практику розгляду судами трудових спорів» 06.11.1992р., №9 (з подал. змін та доповн.)// Збірник найважливіших нормативно-правових актів України про працю/ Укладачі: Жигал кін П., Ярічевська Л., Ярічевський В., та ін.-Харків: Торнадо, 2001.
    19.  Постанова Пленуму Верховного Суду «Про практику застосування Конституції України при здійсненні правосуддя»// Збірник найважливіших нормативно-правових актів України про працю/ Укладачі: Жигал кін П., Ярічевська Л., Ярічевський В., та ін.-Харків: Торнадо, 2001.
    20.  Конвенція МОП «Про встановлення мінімальної заробітної плати» №131, 1970р.// Конвеції та рекомендації ухвалені Міжнародною організацією праці (1965 – 1999рр.):В 2т.-Женева: Міжнародне бюро праці.-Т.2.-С.907-910.
    21.  Рекомендація МОТ «Про встановлення мінімальної заробітної плати» №135, 1970// Конвеції та рекомендації ухвалені Міжнародною організацією праці (1965 – 1999рр.):В 2т.-Женева: Міжнародне бюро праці.-Т.2.-С.907-910.
    22.  Генеральна угода Між Кабінетом Міністрів України, всеукраїнським об’єднанням організацій роботодавців і підприємців та всеукраїнськими профспілками і профоб’єднаннями на 2008-2009 роки від 15.04.2008р.//Урядовий кур’єр від 06.05.2008 №82(№№ Урядовий кур’єр 14.05.2008, № 86).
    23.  Постанова Кабінету Міністрів України Про умови та розміри оплати праці керівників підприємств, заснованих на державній, комунальній власності, та обєднань державних підприємств від 19.05.1999р. №859// Офіційний вісник України вiд 11.06.1999 - 1999 р., № 21, стор. 100, код акту 7601/1999
    24.  Постанова Кабінету Міністрів України Про умови і розміри оплати праці працівників підприємств та організацій, що дотуються з бюджету від 31.08.97р. № 948// Офіційний вісник України вiд 17.09.1997 - 1997 р., № 36, стор. 6, код акту 3612/1997
    25.  Постанова Кабінету Міністрів України Про регулювання фондів оплати праці працівників підприємств-монополістів від 05.05.97р. № 428// Офіційний вісник України - 1997 р., № 19, стор. 94, код акту 692/1997.
    26.  Закон України Про порядок вирішення колективних трудових спорів від 03.03.1998р. №137/98-ВР// Відомості Верховної Ради України вiд 04.09.1998 - 1998 р., № 34, Ст.-227.
    27.  Закон України Про військовий обовязок і військову службу від 25.03.92р. №2232-XII// Відомості Верховної Ради України вiд 07.07.1992 - 1992 р., № 27, стаття 385.
    28.  Постанова Кабінету Міністрів України Про гарантії і компенсації для працівників, які направляються для підвищення кваліфікації, підготовки, перепідготовки, навчання інших професій з відривом від виробництва від 28 червня 1997р. №695// Офіційний вісник України - 1997 р., № 28, стор. 65, код акту 1854/1997.
  2.  Закон України Про охорону праці від 14 жовтня 1992р. №2694-XII//Відомості Верховної Ради від 08.12.1992.,№49.-Ст.668.
  3.  Закон України Про донорство крові та її компонентів від 23 червня 1995р. №239/95-ВР// Відомості Верховної Ради України вiд 06.06.1995 - 1995 р., № 23, стаття 183.
  4.  Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності: Закон України від 15.09.1999р. № 1045-XIV (за змінами та доповненнями)// Відомості Верховної Ради України.-1999.-№45.-Ст397.
  5.  Постанова Кабінету Міністрів України Про гарантії та компенсації при переїзді на роботу в іншу місцевість від 2 березня 1998р. №255// Офіційний вісник України вiд 19.03.1998 - 1998 р., № 9, стор. 124, код акту 4944/1998.
  6.  Божко В.М. Мінімальна заробітна плата// Збірник наукових праць ХДПУ ім. Г.С. Сковороди. Серія Економіка і право.-1999.-№2.-С.169-178.
  7.  Божко В.М. Органи місцевого самоврядування як об’єкт договірного регулювання заробітної плати// Матеріали 1 міжнародного наукового конгресу./ Збірник наукових праць УАДУХФ.-Х., 2001.-Ч.3.-С.77-79.
  8.  Божко В.М. Об’єднання роботодавців як суб’єкт правовідносин із договірного регулювання заробітної плати// Збірник наукових праць ХДПУ ім. Г.С. Сковороди. Серія: Економіка і право.-1999.-№3.-С.126-132.
  9.  Процевський О.І. Проблеми оплати праці у проекті трудового кодексу україни//Юридичний вісник Укаїни.-2005.-№47.-стор. 8-9.
  10.  Процевський О.І. Проблеми оплати праці у проекті трудового кодексу україни//Юридичний вісник Укаїни.-2005.-№48.-стор. 8-9.

Завдання до практичних занять

7. Фрезерувальник 6-го розряду О. виконував протягом шести днів відрядно оплачувані роботи по 2, 3, 4 и 5-му розрядах. У зв’язку з тим, що заробітна плата за ці дні йому начислена по виконаній роботі, він звернувся у КТС із заявою про виплату міжрозрядної різниці.

 Чи підлягає задоволенню його заява?

8. Продавці магазину продовольчих товарів працювали відповідно з графіком 1 та 2 травня 1999 року протягом 8 годин, за що одержали заробітну плату з розрахунку одинарної тарифної ставки. На думку продавців їм повинна бути оплачена у святкові дні в подвійному розмірі. В обкомі профспілки, куди звернулись продавці, їм роз’яснили , що за роботу в святкові дні вони повинні до своєї заробітної плати одержати ще одинарну тарифну ставку залежно від кількості відпрацьованих годин.

 Як повинна бути проведена оплата праці продавців за роботу у святкові дні?

9. На завідуючу претензійним відділом оптової бази Б. було покладено також виконання обов’язків юрисконсульта у зв’язку з тривалою тимчасовою відсутністю останнього. При нарахуванні заробітної плати Б. у бухгалтерії виникло питання, як повинна бути оплачена робота по виконанню обов’язків юрисконсульта: як надурочна робота чи як сумісництво по службі.

 Вирішіть спірне питання.

10. Накатниця цеху шовкографії фабрики Н. 26 січня 1995 року одержала травму, в зв’язку з чим протягом 2 місяців знаходилась на лікуванні.

 Після виходу на роботу Н. згідно з висновком ЛКК була переведена на більш легку роботу в картонажний цех.

 Через тиждень Н. звернулась з проханням про переведення її на роботу накатниці і наказом від 1 квітня 1995 року її було переведено в цех офсетного друку накатницею.

 За проханням Н. наказом від 28 червня 1995 року вона була переведена накатницею по виготовленню ярликів в тому ж офсетному цеху.

 Назаренко звернулась до суду про стягнення на її користь різниці в заробітній платі за період з 26 березня по 1 липня 1995 року, посилаючись на те, що переведення її на іншу роботу проводилось з ініціативи дирекції, в зв’язку з чим вона втратила частину заробітної плати.

 Чи законні вимоги Назаренко?

11. Слюсар 5 розряду О. в січні місяці пропрацював 24 робочих дні з погодинною оплатою праці. Оплата праці слюсарів складається з оплати фактично відпрацьованого часу за тарифною ставкою робітника відповідного розряду і премії за якісні показники в роботі. Зокрема, в Положенні про преміювання робітників, зайнятих на поточному ремонті, передбачено, що за високу якість ремонту, робітникам виплачується премія в розмірі 30% тарифної ставки за відпрацьований час.

 Годинна тарифна ставка I розряду для робітників-погодинників-275 коп., а тарифний коефіцієнт 5 розряду - 1,77.

 Підрахуйте заробіток О. за січень місяць?

12. Група робітників механічного цеху у зв’язку з виробничою потребою була переведена на інші нижчеоплачувані роботи строком на один місяць. Фактично ці працівники пропрацювали на нижче оплачуваній роботі близько двох місяців.

 За один місяць бухгалтерія заводу виплатила робітникам їх середній заробіток за попередньою роботою. За другий місяць заробітна плата виплачена за виконану роботу, і була значно нижчою попередньої.

 Чи правильні у даному випадку дії бухгалтерії заводу?

13. Токар 5 розряду Я. протягом грудня місяця працював на виготовленні будівельнх муфт. Часова тарифна ставка токаря I розряду- 2гривні, а тарифний коефіцієнт 5 розряду-1,5. Норма часу на виготовлення муфти 2 години. Я. щоденно виготовляв 5 муфт

 Яку суму буде становити заробітна плата Я. за грудень місяць?

14. Л. звернувся до КТС із заявою про стягнення заробітної плати з автогосподарства. У заяві він вказав, що працював у автогосподарстві I класу, потім адміністрація перевела його на декілька місяців для виконання робіт з ремонту автомобілів. У період виконання ним цих обов’язків адміністрація не проводила доплату до його середнього заробітку,який на період переведення складав 290 грн. на місяць, у зв’язку з цим за зазначений час він недоотримав 932 грн, які просив стягнути з автогосподарства. КТС задовільнити вимоги Л. відмовилась.

 Чи правильно зробила КТС?

15. Працівник відділу технічного контролю Т. був прийнятий на роботу з оплатою праці залежно від кількості відпрацьованого часу.

Вважаючи, що оплата праці повинна проводитись залежно від кількості продукції, що приймається і контролюється, Т., звернувся до керівника підприємства з вимогою про змінення системи оплати праці.

Які методи правового регулювання оплати праці передбачає законодавство України? Що відноситься до сфери державного, а що до сфери договірного регулювання оплати праці? Які існують системи заробітної плати? Який порядок встановлення систем заробітної плати?

Методичні рекомендації та завдання до самостійної роботи студентів

Запитання до самостійної роботи.

  1.  Субєкти організації оплати праці.
  2.  Особливості організації оплати праці на підприємствах, установах і в організаціях, що фінансуються з бюджету.

    3. Порядок встановлення і перегляду мінімальної заробітної плати в Україні та в міжнародному законодавстві.

Самостійна робота за темою 2. “Правовий механізм організації оплати праці ” передбачає розгляд студентами вищевказаних питань, які не розглядалися під час аудиторної роботи, за літературою, вказаною до теми. При цьому, студент не обмежується у виборі літератури, в якій досліджуються ці питання.

Для кращого засвоєння матеріалу по цим питанням треба засвоїти базові питання за цією тамою, а також рішити практичні завдання до неї. Успішне засвоєння цієї теми забезпечується у випадку вивчення студентом ключових понять та можливості відповісти на наступні питання:

  1.  Яке значення має мінімальна заробітна плата?
    1.  Що таке мінімальні норми та мінімальні гарантії?
    2.  Яка встановлюються умови оплата праці працівників, які виконують роботи, не властиві основній діяльності галузі?
    3.  Значення погодинної системи оплати праці при реформуванні оплати праці.
    4.  Яке значення має нормування праці для організації оплати праці?
    5.  Основні принципи оплати праці при відхилені від умов передбачених тарифами.

Тема 3. Право працівника на оплату праці та його захист

(4 години)

(15 балів)

Ключові слова: Суб’єктивне право, юридичні факти; гарантії, індексація заробітної плати, компенсація заробітної плати, охоронна та захисна функція права.

Метою вивчення цієї теми є формування у студентів знань про державні гарантії щодо охорони та захисту субєктивного права працівника на заробітну плату.

Оволодіння цієї теми передбачає формування у студентів знань про підстави та момент виникнення у працівника субєктивного права на оплату праці та заробітну плату. Також студенти мають розуміти в чому полягає сутність охоронної та захисної функції права щодо права працівника на заробітну плату.

Після ретельного вивчення даної теми студенти повинні вміти вирішувати практичні ситуації з означеної теми.

Зміст

  1.  Субєктивне право на оплату праці та заробітну плату, момент виникнення.
  2.  Охорона субєктивного права працівника на заробітну плату.
  3.  Захист суб’єктивного права працівника на заробітну плату.

Тези лекції за темою 3. Право працівника на оплату праці та його захист

1. В теорії права під суб’єктивним правом розуміють гарантовані законом вид та міру можливої або дозволеної поведінки особи. Зміст суб’єктивного права складається з правомочності на особисті позитивні дії, правомочності на чужі дії, правомочності претензії.

Деякі автори, вважають, що заробітна плата – це елемент трудового правовідношення, що право на її отримання виникає з початком роботи і є результатом виконання останньої. З таким твердженням можна було б погодитись, якщо б заробітна плата не ототожнювалася з оплатою праці. Адже заробітна це винагорода за виконану роботу, то й право на неї виникає після виконання цієї роботу.

  1.  Особливість охоронної функції права полягає в тому, що з самого початку процесу правотворчості в норму права закладається елемент охорони прав працівника. Тобто органи, які уповноважені приймати нормативно-правові акти з самого початку закладають в правило, що регулює правовідносини по оплаті праці, охоронний елемент.

Охоронна функція права щодо реалізації працівником права на оплату праці реалізується шляхом встановлення мінімальних стандартів, норм та інше, що гарантує реалізацію працівником права на оплату праці.

3. При порушення права працівника щодо оплати праці, яке охороняється законодавством, вступає в дію захисна функція права. Вона проявляється у настанні негативних наслідків для правопорушника.

За порушення законодавства про оплату праці винні посадові особи притягуються до дисциплінарної, матеріальної, адміністративної та кримінальної відповідальності.

Навчальна література та нормативно-правові акти

  1.  Конституція України від 28.06.1996р.// Відомості Верховної Ради України.-1996.-№30.-Ст.141.
  2.  Кодекс законів про працю України: Офіційне видання.-К.: Видавничий дім «Ін-Юре», 2007.-152с.
  3.  Закон України Про оплату праці від 24.03.95р. №108/95-ВР// Відомості Верховної Ради України вiд 25.04.1995 - 1995 р., № 17, стаття 121.
  4.  Європейська соціальна хартія (переглянута), від з травня 1996р.// Офіційний вісник України.-2006.-№40.-ст.2660.
  5.  Додаток до Європейської соціальної хартії (переглянутої)// Офіційний вісник України.-2006.-№40.-ст.2660.
  6.  Закон Україки Про державний бюджет України на 2009 рік 26.12.2008р.№835-VI// Урядовий кур'єр вiд 30.12.2008 - № 246
  7.  Конвенція про дискримінацію в галузі праці та занять №111, 1958р.//Конвеції та рекомендації ухвалені Міжнародною організацією праці (1919 – 1964рр.):В 2т.-Женева: Міжнародне бюро праці.-Т.1.-С.648-651.
  8.  Міжнародний пакт про економічні, соціальні і культурні права 1996р.// Права людини. Міжнародні договори України, декларації, документи/ Упорядник Ю.К. Качуренко.-К.: Наукова думка, 1992.-С.24-36.
  9.  Указ Президента України Про концепцію дальшого реформування оплати праці в Україні від 25.12.2000р № 1375/2000// Урядовий кур'єр вiд 11.01.2001 - № 4
  10.  Про рівну винагороду: Конвенція МОП № 100, 1951р.// Конвенції та рекомендації ухвалені Міжнародною організацією праці (1919-1964рр.): В 2т.- Женева: Міжнародне бюро праці.-Т.1.-С.538-541.
  11.  Про рівну винагороду: Рекомендація МОП № 90, 1951р.// Конвенції та рекомендації ухвалені Міжнародною організацією праці (1919-1964рр.): В 2т.- Женева: Міжнародне бюро праці.-Т.1.-С.541-564.
  12.  Загальна декларація прав людини// Права людини: Міжнародні договори України, декларації, документи/ Упорядник: Ю.К. Качуренко.-К.: Наукова думка, 1992.-С.18-24.
  13.  Конвенція про захист прав людини та основних свобод 1950р.// Юридичний вісник України.-2005.-№ 48
  14.  Міжнародний пакт про економічні, соціальні і культурні права 1996р.// Права людини. Міжнародні договори України, декларації, документи/ Упорядник Ю.К. Качуренко.-К.: Наукова думка, 1992.-С.24-36.
  15.  Конвенція про захист прав людини та основних свобод 1950р.// Юридичний вісник України.-2005.-№ 48
  16.  Про охорону заробітної плати: Конвенція МОП № 95, 1949р.// Конвенції та рекомендації ухвалені Міжнародною організацією праці (1919-1964рр.): В 2т.- Женева: Міжнародне бюро праці.-Т.1.-С.486-492.
  17.  Про охорону заробітної плати: Рекомендація МОП № 85, 1949р.// Конвенції та рекомендації ухвалені Міжнародною організацією праці (1919-1964рр.): В 2т.- Женева: Міжнародне бюро праці.-Т.1.-С.493-446.
  18.  Про міжнародні договори України: Закон України від 22.12.1993р. №3767-XII// Відомості Верховної Ради України.-1994.-№10.-Ст.45.
  19.  Постанова Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами законодавства про оплату праці» 24.12.1999, №13 (з подал. змін. та доповн.)// Збірник найважливіших нормативно-правових актів України про працю/ Укладачі: Жигал кін П., Ярічевська Л., Ярічевський В., та ін.-Харків: Торнадо, 2001.
  20.  Постанова Пленуму Верховного Суду «Про практику розгляду судами трудових спорів» 06.11.1992р., №9 (з подал. змін та доповн.)// Збірник найважливіших нормативно-правових актів України про працю/ Укладачі: Жигал кін П., Ярічевська Л., Ярічевський В., та ін.-Харків: Торнадо, 2001.
  21.  Постанова Пленуму Верховного Суду «Про практику застосування Конституції України при здійсненні правосуддя»// Збірник найважливіших нормативно-правових актів України про працю/ Укладачі: Жигал кін П., Ярічевська Л., Ярічевський В., та ін.-Харків: Торнадо, 2001.
  22.  Про державну виконавчу службу: Закон України від 24.03.1998р. № 202/98-ВР//Відомості Верховної Ради України.-1998.-№36-37. Ст.. 243. (з наст. змін. та доповн.).
  23.  Конвенція про дискримінацію в галузі праці та занять №111, 1958р.//Конвеції та рекомендації ухвалені Міжнародною організацією праці (1919 – 1964рр.):В 2т.-Женева: Міжнародне бюро праці.-Т.1.-С.648-651.
  24.  Закон України Про індексацію грошових доходів населення від 3 липня 1991р.№1282-XII// Відомості Верховної Ради України.-1991.-№42.-Ст.551 (зі змінами та доповнен.).
  25.  Про колективні договори і угоди: Закон України від 1 липня 1993р. №3356-XIII// Відомості Верховної Ради України.-1993.-№36.-Ст.361.
  26.  Про норми відшкодування витрат на відрядження в межах України та за кордон: Постанова Кабінету Міністрів України від 23 квітня 1999р.-№17.-Ст.121.
  27.  Про оплачувальні відпустки: Конвенція МОП № 52, 1936р.//Конвенції та рекомендації ухвалені Міжнародною організацією праці (1919-1964рр.): В 2т.- Женева: Міжнародне бюро праці.-Т.1.-Т.1.-257-258.
  28.  Кримінальний кодекс від 05.04.2001р. №2341-III// Відомості Верховної Ради України вiд 29.06.2001 - 2001 р., № 25,-Ст.131.
  29.  Кодекс України про адміністративні правопорушення від 07.12.1984р. №8073-X// Відомості Верховної Ради УРСР вiд 18.12.1984 - 1984 р., № 51, стор. 1122.
  30.  Про перелік товарів не дозволених для виплати заробітної плати натурою: Постанова Кабінету Міністрів України від 03 квітня 1993р. № 244 зі змінами та доповненнями/Кодекс законів про працю з постатейними матеріалами. Ч.1/ Укладачі: В.С. Ковальський, Л.П. Ляшко.-К: Хрінком Інтер, 2004.-С.436.(зі змінами та доповн.).
  31.  Божко В.М. Матеріальна відповідальність щодо виплати заробітної плати за колективно-договірними відносинами// Збірник наукових праць: Серія Право, Харків: ХНАДУ.-2004.-Вип.4.-С.59-61.
  32.  Болотіна Н.Б. Трудове право України: Підручник.-4-те вид., стер.-К.: Вікар, 2006.-725с.-(Вища освіта XXI століття).
  33.  Трудовое право Украины в вопросах и ответах: Учебно-справочное пособие. Издание пятое, переработанное и дополненное/ Под. ред.. В.В. Жернакова.-Х.: «Одиссей», 2007,-664с.
  34.  Киселев И.Я. Сравнительное трудовое право: учеб.-М.: ТК Велби, Узд-во Проспект, 2005.-360с.
  35.  Киселев И.Я. Трудовое право России и зарубежных стран. Международные нормы труда: Ученик.-Изд. 2-е, испр. И доп.-М.: Эксмо, 2006.-608с.-(Российское юридическое образование).
  36.  Трудове право України: Академічний курс: Підруч. Для студ. Вищ. Навч. Зал./ П.Д. Пилипенко, В.Я. Буряк, З.Я. Козак та ін.; За ред. П.Д. Пилипенка.-3-тє вид., перероб. І доп.-К.: Видавничий Дім «Ін Юре», 2007.-636с.
  37.  Ротань В.Г. та ін. Науково-практичний коментар до законодавства України про працю/ В.Г. Ротань, І.В. Зуб, Б.С. Стичинський.-8-е вид., доп. і перероб.- К.: Видавництво А.С.К.,2007.-944с.-(Нормативні документи та коментарі).
  38.  Процевский А.И. Заработная плата и эффективность общественного производства.-Харьков: Вища школа, 1975.-168с.
  39.  Трудове право України: Академічний курс. Підручник/ за заг. ред. Н.М. Хуторян.-К.: Видавництво А.С.К,2004.-608с.
  40.  Прокопенко В.І. Трудове право України: Підручник. Видання друге, стереотипне-Х.: Консул, 2000.-480с.
  41.  Процевський О.І. Проблеми оплати праці у проекті трудового кодексу україни//Юридичний вісник Укаїни.-2005.-№47.-стор. 8-9.
  42.  Процевський О.І. Проблеми оплати праці у проекті трудового кодексу україни//Юридичний вісник Укаїни.-2005.-№48.-стор. 8-9.
  43.  Процевський О.І. Визначення права на заробітну плату// Юридичний Вісник України.-2008.-№1-2.-стор.16-18.
  44.  Процевский А.И. Советское трудовое право.-К.:вища шкода, 1981.-360с.
  45.  Пашерстник А.Е. Правове вопросы вознаграждения за труд рабочих и служащих. М., 1949.-354с.
  46.  Таль Л.С. Трудовой договор: Цивилистическое исследование.-М.: Статут,2006.-539с. (Класика российской цивилистики.)
  47.  Чечот Д.М. Субїективное право и формі его защиті.-Л.: Узд-во ЛГУ, 1968.-72с.

Завдання до практичних занять

16. При обчисленні заробітної плати робітнику К. виконувана ним робота помилково була тарифікована по більш високому розряду, внаслідок чого йому була передплачена заробітна плата.

 При наступній виплаті заробітної плати бухгалтер утримала проведену переплату.

 К. цікавиться чи правильні такі дії бухгалтера? Чи підлягала переплата утриманню одноразово, чи повинна розподілятись частинами на декілька місяців? І взагалі, які утримання можуть проводитись із заробітної плати і ким?

17. Інженеру Г. помилково протягом шести місяців виплачувалась надбавка у розмірі 150 гривень до заробітної плати, яка йому не належала і не призначалась. Заробітна плата за місяць становить 1200 гривень. Коли бухгалтерія виявила помилку, вона при  черговій виплаті заробітної плати за квітень місяць стягнула зразу всю суму переплати - 900 гривень.

 Чи правильні дії бухгалтерії?

18. Робітник Т., пропрацювавши після укладення трудового договору 10 днів, звернувся до майстра з вимогою виплатити йому заробітну плату за відпрацьовані дні.

 Майстер роз’яснив  Т., що він лише забезпечує роботою, а заробітну плату виплачує бухгалтерія підприємства. Коли настане день виплати заробітної плати і всім працівникам буде виплачуватись заробітна плата, вона буде виплачена і Т.

 Тарасюк цікавиться, коли і як виплачується заробітна плата, і які наслідки при несвоєчасній виплаті заробітної плати.

19. З заробітної плати технолога Н. утримуються аліменти утримування трьох дітей. Головний бухгалтер дав розпорядження про утримання із заробітної плати Н. 300 грн. для того, щоб погасити витрачений аванс, який був виданий на службове відрядження. Оклад Н. становить 1100 грн.

 Чи є правомірним це розпорядження?

20. Робочий фармзаводу Р. був звільнений через скорочення штатів 27 березня, а розрахунок з ним був проведений 10 квітня. З 1 квітня Р. працює на іншому підприємстві. Він вимагав виплати середнього заробітку за час затримання розрахунку.

 Чи належить задоволенню його вимога?

21. Бурівник М. 15 березня був відправлений у відрядження із Харкова в Івано- Франківськ . У дорозі він знаходився протягом доби. Пропрацювавши на буровій три тижні , він захворів і літаком був відправлений у лікарню. Прохворівши три місяці, він знову повернувся на бурову та, пропрацювавши там 10 днів, відбув назад у Харків.

Підрахуйте суму компенсаційних виплат М. у зв’язку із відрядженням та знаходженням у лікарні. Хто забов’язений зробити виплати?

22. Директор приватного підприємства "Імпульс" заборонив виплачувати слюсарю Копняку заробітну плату, оскільки той зловживає спиртними напоями, а це негативно впливає на якість його роботи. Директор наказав головному бухгалтеру підприємства виплачувати заробітну плату слюсаря Копняка його сину, який також працює механіком на цьому підприємстві. Слюсар Копняк вирішив з цього приводу звернутися до суду. Чи відповідає вимогам чинного законодавства розпорядження директора підприємства "Імпульс"? Як вирішити цей трудовий спір?

Методичні рекомендації та завдання до самостійної роботи студентів

Запитання до самостійної роботи

  1.  Контроль за додержанням законодавства про оплату праці.
  2.  Способи відшкодування порушеного права на оплату праці.

Самостійна робота за темою 3. “ Право працівника на оплату праці та його захист  передбачає розгляд студентами вищевказаних питань, які не розглядалися під час аудиторної роботи, за літературою, вказаною до теми. При цьому, студент не обмежується у виборі літератури, в якій досліджуються ці питання.

Для кращого засвоєння матеріалу по цим питанням треба засвоїти базові питання за цією тамою, а також рішити практичні завдання до неї. Успішне засвоєння цієї теми забезпечується у випадку вивчення студентом ключових понять та можливості відповісти на наступні питання:

  1.  Які гарантії дотримання прав щодо оплати праці встановлені міжнародними актами?
  2.  Який порядок обчислення середньої заробітної плати?
  3.  У яких випадках надаються відомості про оплату праці працівника?
  4.  Який строк позовної давності встановлений законодавством України в разі порушення права на оплату праці?
  5.  Як вирішуються спори з питань оплати праці?
  6.  До якої відповідальності і кого можна притягти за порушення законодавства про оплату праці?


Теми індивідуально науково-дослідницьких робіт студентів (ІНДЗ) з навчального курсу “Правові проблеми оплати праці”.

  1.  Стан розвитку законодавства, яке регулюю питання оплати праці.
    1.  Правова природа заробітної плати: поняття та ознаки.
    2.  Функції заробітної плати.
    3.  Структура заробітної плати: критерії розподілу на основну, додаткову заробітну плату та інші заохочувальні та компенсаційні виплати.
    4.  Правовий режим надбавок та доплат, як елементів оплати праці.
    5.  Особливості державного регулювання оплати праці.
    6.  Особливості договірного регулювання оплати праці.
    7.  Особливості оплати праці на підприємствах і в організаціях, яким з бюджету виділяються дотації.
    8.  Міжнародні стандарти щодо оплати праці та їх значення для Українського законодавства.
    9.  Правова природа гарантійних виплат.
    10.  Правова природа компенсаційних виплат.
    11.  Преміювання працівників.
    12.  Гарантії реалізації права на заробітну плату.
    13.  Значення охоронної та захисної функцій трудового права при реалізації права на заробітну плату.
    14.  Співвідношення оплати праці та заробітної плати.
    15.  Оплата праці при відхилені від умов передбачених тарифною системою.
    16.  Принципи регулювання оплати праці.
    17.  Значення нормування праці в організації заробітної плати.
    18.  Тарифна система, її сутність, значення та механізм.
    19.  Погодинна система оплати праці.
    20.  Відрядна система оплати праці.
    21.  Основні напрямки реформування оплати праці.
    22.  Доплати та надбавки, як складові елементи оплати праці.
    23.  Мінімальна заробітна плата, як державна мінімальна гарантія.
    24.  Механізм реалізації права на оплату праці.
    25.  Індексація та компенсація заробітної плати, як спосіб забезпечення права на оплату праці.
    26.  Відповідальність за порушення законодавства про оплату праці.
    27.  Контроль за додержанням законодавства про оплату праці.
    28.  Особливості оплати праці на підприємствах і в організаціях, яким з бюджету виділяються дотації.
    29.  Юридичні факти, як підстава виникнення субєктивного права на заробітну плату.




1. На тему- Сущность и функция денег По дисциплине- Экономике Выполнила- студентка 1 курса группы
2. Транспортировка продукции
3. Дорога в будущее
4. Учебное пособие- Политический режим
5. Паразитизм
6. 2007г Алгоритмические языки и программирование итерационные методы решения зад
7. Волконский Сергей Григорьевич
8. Не рекомендуется применять при гипертонии кровотечениях воспалительных процессах
9. Участие общественности в решении проблем охраны природы Международное сотрудничество в охране окружающей среды
10. .Макро.Изучение особенностей строения без использования увеличительных приборов.
11. Задачи по механике
12. История создания и развития подводного флота России
13. Реферат- Переработка отходов молочного производства
14. Реферат на тему- Історія написання роману Панаса Мирного Реформа 1861 р
15. История развития ЭВМ
16. а это его личное счастье в чем бы это счастье ни заключалось
17. Введение В этой статье Когда мы можем идти с нашей рукой до шоудауна На каких столах блефовые став
18. РЕФЕРАТ ПО ГЕОГРАФИИ ученицы 11 класса А Пичугиной Марии школы ’ 1276 Москва 1998
19. 1895 ~ видатний французький хімік один із основоположників сучасної мікробіології член Паризької Академії н
20. Знакомство с экстракционной хроматографией