Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Тема 6. План рахунків бухгалтерського обліку.
Тема 6.1. План рахунків в бухгалтерському обліку. Його значення та будова.
1. План рахунків бухгалтерського обліку це перелік рахунків, що відображає усестороннє систематизоване групування необхідної інформації про господарську діяльність підприємства і визначає таку організацію бухгалтерського обліку, яка вимагає і дозволяє отримати інформацію для управління, щоденного контролю в інтересах власників, органів державного управління та ін. зацікавлених осіб.
План рахунків може бути побудований 3-ма способами:
1. Лінійний, в такому плані не використовуються субрахунки, що спрощує вибір кореспонденції та полегшує організацію аналітичного обліку.
2. Десятково-ієрархічний, всі рахунки розбиваються на 10 груп, кожна група на 10 підгруп,...
3. Фасетний, найзручніший в умовах обчислювальної техніки.
Кожний рахунок в плані, можна охарактеризувати за допомогою 2-х ознак:
Єдиний план рахунків забезпечує однаковість номенклатури рахунків, визначає порядок щомісячного закриття результативних рахунків та встановлює тісний взаємозв'язок бухгалтерської звітності з поточним обліком.
2. План рахунків в Україні
В єдиному плані рахунків передбачено приблизно 90 синтетичних рахунків (1-го порядку), виробничі підприємства використовують лише 60 з них, але якщо вони займаються капітальним будівництвом або торгівлею то використовують 63-66 рахунків.
Характеристика рахунків
Показник |
Характеристика |
1 групування |
Виділяють 3 розділи та 10 класів |
2 синтетичні |
Це всі балансові та позабалансові рахунки, які мають 2 цифри |
3 субрахунки |
Це всі балансові та позабалансові рахунки, які мають 3 цифри |
4 аналітичні |
Відкриваються підприємством самостійно, мають 4 і більше цифр |
3. Узгодженість плану рахунків зі структурою фінансової звітності
Між розділами і класами планових рахунків та різними формами звітності існує тісний взаємозв'язок:
1-6: класи плану рахунків пов'язані зі структурою балансу;
7-9: пов'язані зі структурою звіту про фінансові результати;
0:клас використання для заповнення форми №5 "Примітки до фінансової звітності".
Тема 6.2. Класифікація рахунків БО їх значення та принципи.
1. Значення та принципи класифікації рахунків.
Головним завданням вивчення такого методу як система рахунків є чітке розуміння змісту рахунків і правильність їх застосування. Для цього необхідно вивчити властивості та особливості з допомогою їх класифікації.
Класифікація рахунків це науково обґрунтоване групування рахунків тобто розподіл їх за групами, підгрупами з певними однорідними та суттєвими ознаками.
Класифікація рахунків базується на економічній класифікації засобів підприємства, джерел їх утворення та процесів.
Ознаки класифікації рахунків:
1. за відношенням до балансу:
- активні
- пасивні
- позабалансові
2. за змістом
- матеріальні
- основні
- номінальні
3. за структурою деталізації інформації
- синтетичні
- аналітичні
4. за обігом
- рахунки господарських операцій або явищ
- рахунки господарських процесів
5. стосовно інших рахунків
- постійні
- тимчасові
На балансових рахунках відображають показники, які безпосередньо записуються в бухгалтерському балансі. Це постійні рахунки з чітко вираженим сольдо, тобто рахунки активів, капіталу, і зобовязань.
Тимчасові або номінальні рахунки це без сальдові рахунки, що відображають господарські та фінансові процеси доходів та витрат.
Рахунки, що ведуться для заповнення статей балансу називаються постійними. В кінці кожного звітного періоду постійний рахунок сальдується і відображається в балансі на кінець звітного періоду і переходить в сальдо початкове на початок наступного звітного періоду.
2. Класифікація рахунків за економічним змістом.
Класифікація рахунків за економічним змістом базується на єдиній основі виходячи з сутності показників, що відображається на рахунках.
- рахунки обліку основних засобів та інших нематеріальних активів: 10, 13, 15 для обліку основних засобів; 11, 12, 14 ,16, 17, 18 для обліку необоротних активі.
- рахунки обліку оборотних засобів: 20, 22, 23 у сфері виробництва; 25, 26, 27, 28 у сфері обігу; 30, 31, 33 рахунки обліку грошей; 35 фінансові вкладення; 36, 37 облік коштів в розрахунках.
- 40 45 рахунки обліку власних джерел; 46- рахунок власного капіталу та прибутку підприємства; 47, 48 рахунки обліку цільового фінансування та забезпечення зобовязань.
- 23, 90, 91 рахунки обліку процесів виробництва; 92, 93, 94 рахунки обліку витратної діяльності під-ва; 70, 71 процесів реалізації; 79, 44 фінансових результатів та остаточних результатів діяльності.
-50, 60 рахунки обл. кредитів банку; 68 позик інших фізичних і юридичних осіб.
3. Класифікація рахунків за призначенням і структурою.
1. Основні рахунки характеризують склад та структуру засобів підприємства, джерел їх утворення, наявність та рух засобів. На підставі цих рахунків складається баланс під-ва.
2. Регулюючі рахунки це рахунки призначені для обліку сум, які необхідно зменшити або збільшити з метою уточнення залишку.
3. Операційні призначені для проміжного накопичення витрат чи доходів за окремими господарськими операціями:
а) операційно-результативні(79)
б) фінансово-результативні (44)