Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Міністерство освіти і науки України
Полтавський національний педагогічний університет
імені В.Г. Короленка
Полтава-ПНПУ 2010
УДК
ББК
__________________ 2010 р.
1. Загальні засади
1.1. Положення про виконання та захист курсових, бакалаврських та дипломних кваліфікаційних робіт (проектів) у Полтавському національному педагогічному університеті імені В.Г. Короленка (далі Положення) ґрунтується на чинних нормативно-правових актах Міністерства освіти і науки України та локальних нормативних документах Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г. Короленка:
1.2. Цим Положенням визначається процедура написання і захисту курсових, бакалаврських та дипломних кваліфікаційних робіт (проектів) відповідно до Державних стандартів освіти, навчальних планів і програм навчальних дисциплін із підготовки фахівців за освітньо-кваліфікаційними рівнями «бакалавр» і «спеціаліст» у Полтавському національному педагогічному університеті імені В.Г.Короленка.
2. написання і захист курсових робіт (Курсових проектів)
2.1. Загальні положення
2.1.1. Курсова робота, курсовий проект є нормативними видами самостійної навчально-дослідницької роботи студентів вищих навчальних закладів.
Курсова робота це самостійне навчально-наукове дослідження певної проблеми, що виконується з однієї або кількох навчальних дисциплін одного спрямування під керівництвом викладача на основі набутих студентом знань та умінь.
Курсовий проект це творче індивідуальне завдання, кінцевим результатом виконання якого є розробка нового продукту (пристрою, обладнання, технологічного процесу, механізму, апаратних і програмних засобів тощо або їх окремих частин). Курсовий проект виконується самостійно під керівництвом викладача згідно з технічним завданням на основі набутих студентом знань та умінь.
2.1.2. Згідно з "Положенням про організацію навчального процесу у вищих навчальних закладах" (наказ МОН України № 161 від 2.06.1993р.), курсові роботи і курсові проекти виконуються з метою закріплення, поглиблення й узагальнення знань, одержаних студентами за час навчання та їх застосування у комплексному вирішенні конкретного фахового завдання..
2.1.3. Курсова робота (курсовий прект) спрямована на виявлення здатності студента до самостійного осмислення проблеми, творчого, критичного її дослідження; до аналізу й систематизації наукових джерел; до застосування отриманих знань для вирішення практичних завдань за фахом, що складає критеріальну основу оцінки рівня виконаної курсової роботи (проекту).
2.1.4. Курсові роботи (курсові проекти) виконуються на ІІ, ІІІ, ІV і V курсах, що передбачено Державними стандартами освіти та навчальними планами з окремих спеціальностей.
2.1.5. Протягом одного навчального року може виконуватися лише одна курсова робота (курсовий проект).
2.1.6. Виконання курсових робіт (курсових проектів) узгоджується у часі з вивченням курсу «Основи наукових досліджень».
2.1.7. Курсова робота (курсовий проект) на ІІ і ІІІ курсах, як правило, має теоретичний характер і спрямована на оволодіння первинними навичками дослідницької роботи переважно з інформаційними матеріалами, що не повинно зводитися до реферування наукових джерел. Теоретична курсова робота повинна містити самостійний аргументований виклад матеріалу відповідно до сформульованої мети. У процесі виконання цієї роботи студент має продемонструвати володіння способами відбору, групування й узагальнення інформації, навчитися знаходити невирішені проблеми і дискусійні питання у досліджуваному полі, визначати підходи до їх вирішення.
2.1.8. Курсова робота (курсовий проект) на ІV, V курсі, крім теоретичного дослідження проблеми, містить емпіричне дослідження, практичні матеріали, творчі й технічні обєкти, які засвідчують здатність студента до використання фахових знань у вирішенні типових завдань з професійної діяльності.
2.1.9. Матеріали курсової роботи можуть бути використані для подальшої навчально-дослідницької роботи студента написання бакалаврської, дипломної, магістерської кваліфікаційних робіт.
2.2. Порядок визначення і затвердження тематики курсових робіт (проектів) та складу їх керівників
2.2.1. Тематика курсових робіт (курсових проектів) є нормативною складовою навчально-методичного комплексу навчальної дисципліни (НМКД).
2.2.2. Тематика курсових робіт (курсових проектів) щорічно оновлюється і затверджується на засідінні кафедри.
2.2.3. Тематика курсових робіт (курсових проектів) повинна відповідати меті вивчення певної навчальної дисципліни та практичним потребам з конкретного фаху.
2.2.4. Студент має право обрати тему курсової роботи (курсового проекту) з числа визначених кафедрою або ж запропонувати на розгляд кафедри власну тему з обґрунтуванням актуальності її розробки. Кінцеве рішення щодо визначення теми залишається за науковим керівником.
2.2.5. Студент має право самостійно обрати наукового керівника курсової роботи (курсового проекту) з числа професорсько-викладацького складу кафедр, на базі яких заплановане виконання цього виду навчально-дослідницької роботи.
2.2.6. Викладач може відмовити студентові у здійсненні наукового керівництва у разі, якщо: 1) кількість студентів, роботами яких він керує, перевищує заплановане йому навантаження на цей вид навчальної роботи; 2) студент звернувся пізніше встановленого кафедрою терміну обрання теми курсового дослідження і наукового керівника. У такому випадку тему курсового дослідження і його наукового керівника визначає завідувач кафедри.
2.2.7. Списки студентів із зазначенням тем курсових робіт (курсових проектів) та складу наукових керівників подаються деканатами факультетів до навчального відділу університету за встановленою формою упродовж пятого навчального тижня поточного семестру і затверджуються у визначеному чинними нормативними вимогами порядку.
2.2.8. В окремих випадках допускається літературне редагування теми, що не призводить до зміни обєкта і предмета курсового дослідження. Відредагована тема курсового дослідження фіксується у протоколі засідання кафедри, витяг з якого подається до навчального відділу.
2.2.9. Курсова роботи (курсовий проект), тема якого не відповідає затвердженій, до рецензування й захисту не допускається.
2.2.10. Науковий керівник здійснює консультування студента у процесі виконання ним курсового дослідження у межах запланованого навантаження.
2.3. Вимоги до змісту та оформлення курсової роботи (курсового проекту)
2.3.1. Структура курсової роботи:
2.3.2. Структура і зміст основної частини визначаються специфікою навчальної дисципліни, з якої виконується курсова робота (курсовий проект), та освітньо-кваліфікаційними вимогами до фахівця з відповідного напряму й спеціальності. В основній частині здійснюється аналіз опрацьованої наукової літератури відповідно до завдань дослідження, зясовуються історичні та теоретичні основи дослідження, наводяться авторські висновки із визначенням перспектив подальших дослідницьких пошуків. Практичний розділ містить опис виконння дослідницького завдання й узагальнення його результатів, розробки навчально-фахових матеріалів, розрахунково-графічні матеріали тощо.
2.3.3. Курсове дослідження, з огляду на фахову специфіку, може бути представлене у вигляді творчої роботи чи технічного виробу з пояснювально-розрахунковою запискою, оформлення якої повинно відповідати вимогам п.п. 2.3.1 - 2.3.5 цього Положення.
2.3.4.Список використаних джерел і додатки не входять до основного змісту курсової роботи (курсового проекту).
2.3.5. Курсова робота виконується українською мовою (за окремими винятками, обумовленими специфікою фахової підготовки студента) і оформлюється згідно вимог цього Положення. Обсяг курсової роботи 25-30 сторінок основного тексту в компютерному наборі (розмір шрифту 14; інтервал 1,5, шрифт Times New Roman), або 40-45 сторінок рукописного тексту. Відступи на сторінці: зверху та знизу 20 мм, зліва 30 мм, справа 10 мм).
2.4. Процедура захисту і оформлення результатів виконання курсової роботи (курсового проекту)
2.4.1. Курсова робота (курсовий проект) у зшитому вигляді подається на кафедру не пізніше, ніж за 10 днів до визначеної деканатом дати захисту, реєструється лаборантом кафедри у спеціальному журналі реєстрації курсових і контрольних робіт.
2.4.2. Курсова робота (курсовий проект) з позначкою про дату реєстрації передається науковому керівникові на рецензування. Рецензія надається за встановленою формою (додаток В).
2.4.3. У разі порушення студентом зазначених п. 2.4.1. термінів, курсова робота (курсовий проект) до захисту не допускається. Дата захисту таких курсових робіт визначається окремо, але не пізніше останнього дня семестру, у якому заплановане її виконання.
2.4.4. У разі встановлення факту плагіату або невідповідності теми курсової роботи (курсового проекту) затвердженій, вона не приймається до рецензування і захисту. Студент виконує нову курсову роботу (курсовий проект) із попередньо затвердженої теми.
2.4.5. Терміни захисту курсових робіт (курсових проектів) визначаються деканатами факультету.
2.4.6. Порядок і процедура захисту курсових робіт (курсових проектів) визначається кафедрою.
2.4.7. Загальними критеріями оцінки якості виконання курсової роботи (курсового проекту) є:
2.4.8. Конкретизація критеріїв оцінювання якості виконання курсового дослідження (на основі викладеного у п. 2.4.7 цього Положення) здійснюється кафедрами з урахуванням напряму підготовки, спеціальності, галузі знань, у якій виконується це дослідження
2.4.9. Оцінка, отримана студентом за результатами виконання і захисту курсової роботи (курсового проекту), заноситься у відомість обліку успішності студентів за встановленою формою та в індивідуальний навчальний план студента із дотриманням чинних вимог до ведення вказаних видів навчальної документації.
2.4.10. Заповнена відомість обліку успішності з оцінками курсових досліджень студентів академічної групи передається у деканат факультету в день захисту.
2.4.11. Захищена курсова робота (курсовий проект) з рецензією наукового керівника та зазначеними на титульній сторінці датою захисту і оцінкою зберігається на відповідній кафедрі упродовж терміну навчання студента, після чого списується в установленому порядку.
3. написання і захист
бакалаврСЬКих Кваліфікаційних робіт (ПРОЕКТІВ)
3.1. Загальні положення
3.1.1. Бакалаврська кваліфікаційна робота/проект (далі БКР) це вид самостійної навчальної роботи студента науково-дослідницького характеру.
3.1.2. Метою виконання БКР є інтеграція отриманих студентом знань із циклів соціально-гуманітарних, фундаментальних, професійно-орієнтованих дисциплін, демонстрація використання цих знань у галузі майбутньої професійної діяльності за фахом, формування професійного мислення та професійно значущих умінь і навичок.
3.1.3. Написання БКР регламентується Державними стандартами освіти й навчальними планами підготовки фахівців освітньо-кваліфікаційного рівня «бакалавр».
3.1.4. Захист БКР у Державній екзаменаційній комісії є нормативною формою Державної атестації, що спрямована на встановлення відповідності рівня професійної підготовки випускника до вимог освітньо-кваліфікаційної характеристики бакалавра з певного фаху й напряму освіти.
3.2. Порядок визначення й затвердження тематики, керівників та рецензентів БКР
3.2.1. Тематика БКР є нормативною складовою навчально-методичного комплексу навчальної дисципліни (НМКД). Вона щорічно оновлюється і затверджується на засіданні випускової кафедри.
3.2.2. Студент має право обрати тему БКР з числа визначених кафедрою або ж запропонувати власну тему з обґрунтуванням актуальності її розробки.
3.2.3. Студент має право самостійно обрати наукового керівника БКР з числа професорсько-викладацького складу кафедр, на базі яких заплановане виконання цього виду кваліфікаційних робіт.
3.2.4. Викладач може відмовити студентові у здійсненні наукового керівництва у разі, якщо воно перевищує заплановане навчальне навантаження з цього виду роботи.
3.2.5. Якщо навчальним планом передбачено виконання протягом одного навчального року курсової роботи (курсового проекту) і БКР, виконання цих робіт може здійснюватися за наскрізною тематикою.
3.2.6. До рецензування БКР залучається рецензент, який працює у відповідній галузі, має науковий ступінь та вчене звання за профілем поданої на рецензування БКР (за винятком окремих спеціальностей, зокрема, мистецького напряму, де до рецензування можуть залучатися знані митці: народні і заслужені артисти, художники, діячі культури, мистецтва тощо). Рецензент не може бути працівником кафедри, на якій виконувалася БКР.
3.2.7. Теми бакалаврських кваліфікаційних робіт, склад наукових керівників і рецензентів затверджуються:
3.2.8. Після затвердження наказом ректора в окремих випадках допускається літературне редагування теми БКР без зміни обєкта і предмета її дослідження. Інформація про відредаговану тему БКР подається до навчального відділу університету як витяг із протоколу засідання відповідної кафедри не пізніше 1 березня поточного навчального року.
3.3. Етапи написання БКР
3.3.1. Написання БКР здійснюється за графіком, укладеним і затвердженим деканатом факультету. Графік містить перелік конкретних етапів роботи над БКР з визначенням чітких календарних термінів їх завершення. Дотримання графіка виконання досліджень розглядається на засіданнях кафедр та фіксується у відгуку керівника БКР. Кафедри, на яких виконуються БКР, можуть також затвердити індивідуальний план роботи студента над БКР (додаток Л).
3.3.2. Контроль за дотриманням студентами графіка написання БКР покладається на наукових керівників, деканати факультетів та навчальний відділ університету. Питання виконання БКР заслуховуються на засіданнях кафедр, вчених рад факультетів, вченої ради університету.
3.3.3. Порушення графіка написання БКР є підставою для застосування до студента дисциплінарних заходів, визначених нормативними документами МОН України та локальними нормативними документами ПНПУ імені В.Г.Короленка (аж до відрахування з університету).
3.3.4. Не пізніше, як за місяць до встановленої дати Державної атестації бакалавра, на випускових кафедрах проводиться попередній захист-обговорення БКР, який оформлюється як протокол. За його результатами формулюється висновок про рекомендацію бакалаврського дослідження до захисту у Державній екзаменаційній комісії, про що робиться відповідний запис на титульному аркуші БКР (за підписом завідувача кафедри, зазначенням дати засідання та номера протоколу). Після цього БКР подається для складання відгуку науковому керівнику та рецензенту.
3.3.5. Якщо БКР не подана на попередній захист-обговорення або не рекомендована до захисту, до студента застосовуються визначені чинною нормативною базою вищої освіти дисциплінарні заходи, зокрема, відрахування з університету за невиконання вимог навчального плану.
3.3.6. Негативний відгук наукового керівника, негативна рецензія не є підставами для недопуску БКР до захисту у Державній екзаменаційній комісії.
3.3.7. За тиждень до встановленої розкладом роботи ДЕК дати захисту БКР, студент зобовязаний подати на кафедру оформлену згідно зі встановленими цим Положенням вимогами БКР (у зшитому вигляді та на електронному носієві) із супровідними документами.
3.4. Вимоги до змісту та оформлення БКР
3.4.1. Структура БКР:
3.4.2.Зміст, характер і форму представлення практичної частини БКР визначає науковий керівник з урахуванням фахової специфіки.
3.4.3. БКР виконується українською мовою (за окремими винятками, що обумовлені специфікою фахової підготовки студента). Обсяг БКР становить (в залежності від фаху) 40-50 сторінок основного тексту в компютерному наборі (розмір шрифту 14; інтервал 1,5, шрифт Times New Roman, відступи: зверху та знизу 20 мм, зліва 30 мм, справа 10 мм). Назви структурних одиниць роботи (ВСТУП, назви РОЗДІЛІВ, ВИСНОВКИ, СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ, ДОДАТКИ) друкуються великими літерами. БКР подається на захист у зшитому вигляді з підписом автора.
3.4.4. Додатки і список використаних джерел не враховуються при визначенні обсягу основного тексту БКР.
3.5. Процедура захисту БКР та оформлення його результатів
3.5.1. Захист БКР відбувається на відкритому засіданні Державної екзаменаційної комісії (ДЕК), склад якої визначений та затверджений у встановленому порядку.
3.5.2. До захисту у ДЕК студент подає оформлений згідно вимог цього Положення примірник БКР з ілюстративними матеріалами та супровідними документами - відгуком наукового керівника (додаток Ж) та рецензією (додаток К).
3.5.3. Процедура захисту БКР передбачає:
3.5.4. У процесі оцінювання БКР ДЕК бере до уваги:
3.5.5. Рекомендації для ДЕК щодо розширення та уточнення критеріальних засад оцінювання БКР з урахуванням їх фахової специфіки розробляють випускові кафедри.
3.5.6. Рішення щодо оцінки БКР приймається на закритому засіданні ДЕК на підставі аналізу роботи, якості її презентації, з урахуванням думки керівника та оцінки рецензента. Рішення протоколюється в установленому порядку та оголошується студентові.
3.5.7. Оцінка, отримана студентом за результатами захисту БКР, заноситься у протокол засідання ДЕК (за національною шкалою, 100-бальною шкалою та шкалою ECTS), зазначається на відповідних сторінках індивідуального навчального плану (за національною шкалою, 100-бальною шкалою та шкалою ECTS) та залікової книжки студента (за умови її наявності) за національною шкалою.
3.5.8. У випадку, якщо ДЕК за результатами голосування визнає, що БКР не відповідає чинним вимогам, або визнає, що студент не заслуговує присвоєння йому освітньо-кваліфікаційного рівня бакалавра, він підлягає відрахуванню як такий, що закінчив курс навчання за програмою підготовки бакалавра і не захистив кваліфікаційної роботи. Такому студенту видається академічна довідка встановленого зразка. Він має право виконати нову БКР і подати її до захисту протягом трьох календарних років.
3.5.9. За незадовільного рівня бакалаврської кваліфікаційної роботи ДЕК може в окремих випадках рекомендувати цю роботу на доопрацювання і подання її до повторного захисту з оплатою витрат згідно з діючим кошторисом. Це рішення фіксується в протоколі засідання ДЕК, студенту видається витяг із цього протоколу.
3.5.10. У разі встановлення плагіату повторний захист БКР без зміни її теми заборонено.
3.5.11. Захищена БКР зберігається на відповідній кафедрі упродовж 5 років, після чого списується в установленому порядку.
4. написання і захист
Дипломних Кваліфікаційних робіт (ПРОЕКТІВ)
4.1. Загальні положення
4.1.1. Дипломна кваліфікаційна робота/проект (далі ДКР) самостійне оригінальне наукове дослідження студента з актуальних проблем професійної діяльності, яке виконується упродовж випускного курсу за програмою і навчальним планом підготовки фахівця освітньо-кваліфікаційного рівня спеціаліст. ДКР концентровано відображає результативність процесу навчальної діяльності студента як майбутнього спеціаліста.
4.1.2. Метою виконання ДКР є:
4.2. Порядок визначення і затвердження тематики, наукових керівників та рецензентів ДКР
4.2.1. Тематика ДКР визначається на початку випускного курсу за погодженням із науковим керівником, послуговуючись рекомендаціями фахових (випускових) кафедр з урахуванням їхньої планової наукової проблематики, кола наукових інтересів керівника та студента.
4.2.3. Теми ДКР та кандидатури їхніх наукових керівників і рецензентів розглядаються й затверджуються:
4.2.4. Підготовлені ДКР підлягають рецензуванню. Для рецензування ДКР залучається 1 рецензент, який працює у відповідній галузі, має науковий ступінь та наукове звання за профілем поданої на рецензування роботи (за винятком окремих спеціальностей, зокрема, мистецького напряму, де до рецензування можуть залучатися знані митці: народні і заслужені артисти, художники, діячі культури, мистецтва тощо). Рецензент не може бути працівником кафедри, на якій виконувалася ДКР.
4.2.5. Після оприлюднення наказу ректора про затвердження тем, складу наукових керівників та рецензентів ДКР, зміни дозволяються лише у виняткових випадках за поданням рапорту декана відповідного факультету на розгляд ректору у термін до 1 лютого поточного навчального року. В окремих випадках можливе літературне редагування теми ДКР, яке не може тягти за собою зміну обєкта та предмета дослідження. Інформація про відредаговану тему ДКР подається до навчального відділу університету як витяг із протоколу засідання кафедри не пізніше 1 березня поточного навчального року.
4.3. Етапи виконання ДКР
4.3.1. Написання ДКР здійснюється за графіком, укладеним деканатом факультету. Графік містить перелік конкретних етапів роботи над ДКР з визначенням чітких календарних термінів їх завершення. Дотримання графіка виконання досліджень розглядається на засіданнях кафедр та фіксується у відгуку керівника ДКР. Кафедри, на базі яких виконуються ДКР, можуть також затвердити індивідуальний план студента щодо виконання ДКР (додаток Л).
4.3.2. Для роботи над ДКР студентові може надаватися час, вільний від аудиторних занять та практики, у разі, якщо це передбачено навчальним планом.
4.3.3. Контроль за дотриманням студентами графіка написання ДКР покладається на наукових керівників, деканати факультетів та навчальний відділ університету. Питання виконання ДКР заслуховуються на засіданнях кафедр, вчених рад факультетів, вченої ради університету.
4.3.4. Порушення графіка написання ДКР є підставою для застосування до студента дисциплінарних заходів, визначених нормативними актами МОН України та локальними нормативними документами ПНПУ імені В.Г.Короленка (аж до відрахування з університету).
4.3.5. Не пізніше, як за місяць до встановленої дати Державної атестації спеціаліста, на випускових кафедрах проводиться попередній захист-обговорення ДКР, який оформлюється протоколом. За його результатами формується висновок про рекомендацію роботи до захисту у Державній екзаменаційній комісії, про що робиться відповідний запис на титульному аркуші ДКР (за підписом завідувача кафедри, зазначенням дати засідання та номера протоколу). Після цього ДКР направляється на відгук науковому керівнику та рецензенту.
4.3.6. У разі, якщо студент не подав ДКР на попередній захист-обговорення або ДКР не рекомендована до захисту в ДЕК, до студента застосовуються визначені чинними нормативними актами дисциплінарні заходи, зокрема, відрахування з університету за невиконання вимог навчального плану.
4.3.7. Негативний відгук наукового керівника, негативна рецензія не є підставами для недопуску ДКР до захисту у Державній екзаменаційній комісії.
4.3.8. За тиждень до встановленої розкладом роботи ДЕК дати захисту ДКР студент зобовязаний подати оформлену згідно зі встановленими цим Положенням вимогами ДКР (у зшитому вигляді та на електронному носієві) із супровідними документами на кафедру.
4.4. Вимоги до змісту та оформлення ДКР
4.4.1.Структура ДКР:
4.4.2. Зміст, характер і форму представлення практичної частини ДКР визначає науковий керівник з урахуванням фахової специфіки.
4.4.3. ДКР виконується українською мовою (за окремими винятками, що обумовлені специфікою фахової підготовки студента) та подається на захист у зшитому вигляді. Оптимальний обсяг ДКР природничо-математичного і технічного напряму 50-60 сторінок основного тексту, гуманітарного напряму 70-80 сторінок основного тексту в компютерному наборі (розмір шрифту 14; інтервал 1,5, шрифт Times New Roman).
4.4.4. Список використаних джерел і додатки не враховуються при визначенні обсягу основного тексту роботи.
4.4.5. Кафедра надає студенту методичну допомогу в оформленні та апробації матеріалів ДКР.
4.5. Процедура захисту ДКР
4.5.1. Захист ДКР відбувається на відкритому засіданні Державної екзаменаційної комісії (ДЕК), склад якої визначений та затверджений у встановленому порядку.
4.5.2. До захисту ДКР студент повинен подати:
4.5.3. Процедура захисту ДКР передбачає:
4.5.4. У процесі оцінювання ДКР ДЕК бере до уваги:
4.5.5. Рекомендації для ДЕК щодо розширення та уточнення критеріальних засад оцінювання ДКР з урахуванням їх фахової специфіки розробляють випускові кафедри.
4.5.6. Рішення щодо оцінки ДКР приймається на закритому засіданні ДЕК та оголошується студенту.
4.5.7. Оцінка, отримана студентом за результатами захисту ДКР, заноситься у протокол засідання ДЕК (за національною шкалою, 100-бальною шкалою та шкалою ECTS), зазначається на відповідних сторінках індивідуального навчального плану (за національною шкалою, 100-бальною шкалою та шкалою ECTS) та залікової книжки студента (за національною шкалою за умови її наявності).
4.5.8. У випадку, якщо ДЕК за результатами голосування визнає, що ДКР не відповідає вимогам, або вважає, що студент не заслуговує на присвоєння освітньо-кваліфікаційного рівня спеціаліста, він підлягає відрахуванню як такий, що закінчив курс навчання за програмою підготовки спеціаліста і не захистив дипломної кваліфікаційної роботи. Студенту видається академічна довідка встановленого зразка з правом виконання нової ДКР та подання її до захисту протягом наступних трьох календарних років з оплатою витрат згідно з діючим кошторисом.
4.5.9. За умови незадовільного рівня дипломної кваліфікаційної роботи ДЕК в окремих випадках може рекомендувати повернути цю роботу на доопрацювання з метою подання її до повторного захисту з оплатою витрат за діючим кошторисом. Це рішення фіксується в протоколі засідання ДЕК, студентові видається витяг із протоколу.
4. 5.10. У випадку встановлення плагіату повторний захист ДКР без зміни її теми забороняється.
4.5.11. Захищена ДКР зберігається на відповідній кафедрі упродовж 5 років, після чого списується в установленому порядку.
5. ЗАГАЛЬНІ КРИТЕРІЇ ОЦІНЮВАННЯ
БАКАЛАВРСЬКИХ І ДИПЛОМНИХ КВАЛІФІКАЦІЙНИХ РОБІТ (ПРОЕКТІВ)
№ |
Оцінка |
Зміст оцінки |
||
За національною шкалою |
За 100-бальною шкалою |
За шкалою ECTS |
||
1. |
«Відмінно» |
90-100 балів |
А |
|
2. |
«Добре» |
83-89 балів |
В |
|
3. |
75-82 балів |
С |
|
|
4. |
«Задовільно» |
68-74 балів |
D |
|
5. |
60-67 балів |
E |
|
|
6. |
«Незадовільно» з можливістю доопрацювання роботи за попередньою темою |
35-59 балів |
FX |
|
7. |
«Незадовільно» з обовязковим виконання кваліфікаційної роботи за новою темою |
1-34 балів |
F |
|
Примітка: додаткові критерії щодо оцінювання кваліфікаційних робіт з урахуванням галузі знань та фаху підготовки розробляються та затверджуються випусковими кафедрами.
6. ЗВЕДЕНА ТАБЛИЦЯ ВИМОГ ДО НОРМАТИВНИХ ВИДІВ САМОСТІЙНОЇ НАВЧАЛЬНО-ДОСЛІДНИЦЬКОЇ РОБОТИ СТУДЕНТІВ
№ п/п |
Вимоги до нормативних видів навчально-дослідницької роботи студентів |
Вид нормативної навчально-дослідницької роботи |
||
Курсова робота (курсовий проект) |
Бакалаврська кваліфікаційна робота (проект) (БКР) |
Дипломна кваліфікаційна робота (проект) (ДКР) |
||
1. |
2. |
3. |
4. |
5. |
І. |
Вимоги до змісту |
|||
1.1. |
Обгрунтування актуальності проблеми дослідження |
+ |
+ |
+ |
1.2. |
Історія дослідження проблеми |
+/- |
+ |
+ |
1.3. |
Мета дослідження |
+ |
+ |
+ |
1.4. |
Завдання дослідження |
+ |
+ |
+ |
1.5. |
Обєкт дослідження |
+ |
+ |
+ |
1.6. |
Предмет дослідження |
+ |
+ |
+ |
1.7. |
Гіпотеза дослідження |
+/- (з урахуванням фаху і характеру роботи) |
+/- (з урахуванням фаху і характеру роботи) |
+/- (з урахуванням фаху і характеру роботи) |
1.8. |
Опис методів дослідження |
+/- |
+ |
+ |
1.9. |
Опис структури дослідження |
+ |
+ |
+ |
1.10. |
Наявність складного плану дослідження |
+ |
+ |
+ |
1.11. |
Визначення практичного значення дослідження |
+/- |
+ |
+ |
1.12. |
Визначення теоретичного значення дослідження |
_ |
+/- |
+/- |
1.13. |
Визначення наукової новизни дослідження |
_ |
_ |
+/- |
1.14. |
Наявність аналізу джерельної бази дослідження |
+ |
+ |
+ |
1.15. |
Наявність теоретичного розділу (розділів) |
+ |
+ |
+ |
1.16. |
Наявність практичного або експериментального розділу (розділів) |
+/- |
+ |
+ |
1.17. |
Висновки в кінці кожного розділу |
_ |
+ |
+ |
1.18. |
Загальні висновки в кінці роботи |
+ |
+ |
+ |
1.19. |
Розрахунково-графічні матеріали |
+/- (з урахуванням фаху і характеру роботи) |
+/- (з урахуванням фаху і характеру роботи) |
+/- (з урахуванням фаху і характеру роботи) |
1.20. |
Наявність складових творчого характеру, технічних обєктів |
+/- (з урахуванням фаху і характеру роботи) |
+/- (з урахуванням фаху і характеру роботи) |
+/- (з урахуванням фаху і характеру роботи) |
1.21. |
Ілюстративний матеріал |
+/- (з урахуванням фаху і характеру роботи) |
+ |
+ |
1.22. |
Список використаних джерел |
+ |
+ |
+ |
1.23. |
Додатки |
+/- (з урахуванням фаху і характеру роботи) |
+/- (з урахуванням фаху і характеру роботи) |
+/- (з урахуванням фаху і характеру роботи) |
1.24. |
Апробація результатів дослідження |
_ |
+/- |
+/- |
ІІ. |
Вимоги до оформлення, захисту та зберігання |
|||
2.1. |
Мова виконання |
Українська (за винятком окремих спеціальностей) |
Українська (за винятком окремих спеціальностей) |
Українська (за винятком окремих спеціальностей) |
2.2. |
Обсяг |
25-30 с. (комп. набір) або 40-45 (рукописний варіант) |
40-50 с. (комп.набір) |
50-60 с. або 70-80 с. (комп.набір) в залежності від фаху |
2.4. |
Форма подання і кількість примірників |
1 примірник у зброшурованому вигляді |
1 примірник у зброшурованому вигляді та 1 примірник на електронному носієві |
1 примірник у зброшурованому вигляді та 1 примірник на електронному носієві |
2.5. |
Відгук наукового керівника |
- |
+ |
+ |
2.6. |
Рецензія |
Дає науковий керівник |
+ (1 рецензент) |
+ (1 рецензент) |
2.7. |
Процедура захисту |
+/- |
+ На засіданні ДЕК |
+ На засіданні ДЕК |
2.8. |
Термін зберігання |
З роки |
5 років |
5 років |
Умовні позначки:
«+» - обовязково;
«+/-» - не обовязково;
«-» - не вимагається.
7. Нормативи планування навчального навантаження на керівництво, рецензування та захист
курсових, бакалаврських та дипломних кваліфікаційних робіт (ПРОЕКТІВ)
7.1. На наукове керівництво курсовою роботою (курсовим проектом) планується 3 години навчального навантаження; на наукове керівництво бакалаврською кваліфікаціійною роботою (проектом) планується 20 годин навчального навантаження; на наукове керівництво дипломною кваліфікаційною роботою (проектом) планується до 25 годин навчального навантаження.
7.2. Керівництво курсовими роботами (курсовими проектами) можуть здійснювати, як правило, найбільш кваліфіковані викладачі, які мають наукові звання, наукові ступені, або досвід викладання відповідних курсів дисциплін не менше 4 років.
7.3. Наукове керівництво бакалаврськими та дипломними кваліфікаційними роботами здійснюють професори, доценти, старші викладачі університету.
7.4. За одним керівником для наукового керівництва написанням бакалаврських кваліфікаційних робіт закріплюється до восьми студентів.
7.5. За одним керівником для наукового керівництва написанням дипломних кваліфікаційних робіт закріплюється до восьми студентів.
7.6. На рецензування БКР планується 2 години навчального навантаження, ДКР 3 години навчального навантаження.
7.7. На процедуру захисту бакалаврських та дипломних кваліфікаційних робіт (проектів) у Державній екзаменаційній комісії відводиться по 0,5 години голові та кожному членові ДЕК на 1 роботу, але не більше 6 годин на день. Кількість членів ДЕК не може перевищувати чотирьох осіб.
8. ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ
8.1. Вимоги цього Положення обовязкові для виконання всіма учасниками навчального процесу в Полтавському національному педагогічному університеті імені В.Г. Короленка.
8.2. Контроль за дотриманням вимог Положення покладається на навчальний відділ університету, деканати факультетів, завідувачів кафедр, на яких виконуються курсові роботи (курсові пректи), бакалаврські та дипломні кваліфікаційні роботи (проекти).
ДОДАТКИ
Додаток А
Зразок оформлення титульної сторінки курсової роботи
Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України
Полтавський національний педагогічний університет імені В.Г. Короленка
(ТЕМА)
Курсова робота (проект) захищена «____» _____201__р. з оцінкою ________________ _________________________ (підпис наукового керівника) |
Виконав (ла): студент(ка) __ курсу, групи ______ _______________________________ (прізвище, імя, по-батькові) Науковий керівник: _______________________________ (науковий ступінь, звання, посада) _______________________________ (прізвище, імя, по-батько ві ) |
Додаток Б
Зразок оформлення змісту курсової роботи
ЗМІСТ
ВСТУП………………………………………………………………………. |
3 |
РОЗДІЛ 1. ПСИХОЛОГО-ПЕДАГОГІЧНІ ЗАСАДИ ГРИ ЯК ЗАСОБУ АКТИВІЗАЦІЇ ПІЗНАВАЛЬНОГО ІНТЕРЕСУ УЧНІВ……………….. |
6 |
1.1. Історія виникнення та розвитку навчальних ігор……………… |
6 |
1.2. Функції навчальної гри………………………………………… |
8 |
1.3. Класифікації дидактичних ігор…………….…………..……… |
12 |
РОЗДІЛ 2. ПСИХОЛОГО-ПЕДАГОГІЧНІ УМОВИ ЕФЕКТИВНОСТІ ВИКОРИСТАННЯ ГРИ ЯК ЗАСОБУ РОЗВИТКУ ПІЗНАВАЛЬНОЇ АКТИВНОСТІ МОЛОДШИХ ШКОЛЯРІВ НА УРОКАХ ІНОЗЕМНОЇ МОВИ………………………………………………….............................. |
16 |
2.1. Дослідження ефективності використання дидактичних ігор у процесі вивчення мовного матеріалу в початковій школі…………………………………………………………………. |
16 |
2.2. Психолого-педагогічні та методичні вимоги до організації та проведення дидактичних ігор……...................................................... |
20 |
ВИСНОВКИ……………………………………………………………….. |
28 |
ДОДАТКИ………………………………………….………………………. |
30 |
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ …….…………………..……...… |
36 |
Додаток В
Зразок рецензії на курсову роботу (курсовий проект)
Рецензія на курсову роботу (проект)
На тему____________________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________________________
студента (студентки)_________________________________________________________________________
групи_______курсу______спеціальності_________________________________________________________
кафедра___________ _________________________________________________________________________
науковий керівник____________________________________________________________________________
Критерії оцінювання |
Рівень |
Макси-мум |
Оцінка керівника |
Загальна оцінка рівня складності й науковості виконаної роботи (виходячи з її структури, постановки мети і завдань, системності; повноти виконання мети і завдань роботи) |
відмінний |
27-30 |
|
добрий |
18-26 |
||
задовільний |
10-17 |
||
Наявність усіх елементів „Вступу” (актуальність теми, мета завдання, обєкт і предмет, перелік методів, практичне значення, відображення особистого внеску автора), правильність їх формулювання |
10 |
||
Наукова культура і грамотність написання тексту |
5 |
||
Відповідність висновків правилам їх оформлення |
5 |
||
Рівень використаної джерельної бази, повнота її використання |
5 |
||
Рівень засвоєння етичних норм використання джерел інформації із посиланням на них в основній частині роботи |
5 |
||
Оцінка якості й доцільності системи ілюстративних матеріалів, таблиць (ілюстрацій і таблиць у додатках зокрема) |
5 |
||
Правильність оформлення таблиць, рисунків, додатків |
5 |
||
Правильність оформлення списку джерел (див. Бюлетень ВАК України. - 2008. - №3. - С. 913.) |
10 |
||
Самостійність у плануванні роботи та виконання її завдань |
5 |
||
Дотримання графіка виконання роботи, встановленого науковим керівником |
5 |
||
Лаконічність (дотримання вимог до обсягу; доцільність у пропорціях окремих частин роботи; чи багато в роботі необовязкового, другорядного матеріалу) |
5 |
||
Культура оформлення роботи (дотримання вимог до оформлення, акуратність) |
5 |
||
Інші критерії: |
|||
Додаткові бали |
|||
Оцінка за шкалою навчального закладу |
100 |
Для одержання позитивної оцінки за курсову роботу студенту необхідно набрати 60 балів і більше. Оцінка „відмінно” (А) виставляється за курсову роботу, якщо студент набрав 90 балів і більше; „добре” від 75 до 89 балів (В = 82-89; С = 75-81); „задовільно” від 60 до 74 балів (D = 6874; Е = 6073 бали).
До набраної суми додається 5 балів за тези чи матеріали, опубліковані у співавторстві в збірниках студентських наукових праць місцевого рівня; 10 балів всеукраїнського рівня; 15 балів міжнародного рівня. Ця сума подвоюється, якщо студент опублікував тези чи матеріали самостійно. За самостійні наукові статті в журналах і наукових збірниках студент може отримати додатково до 30 балів.
Окремі пункти оцінювання може бути змінено, залежно від специфіки спеціальності, кафедри.
Аргументований висновок rерівника: ____________________________________________________________ _____________________________________________________________________________________________ _____________________________________________________________________________________________ _____________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________
Оцінка за національною шкалою: ________________Оцінка за шкалою ECTS________
„____” ______________ 20___р. Підпис керівника:_____________________
Додаток Д
Зразок оформлення титульної сторінки бакалаврської (дипломної)
кваліфікаційних робіт
Міністерство освіти і науки України
Полтавський національний педагогічний університет імені В.Г. Короленка
(ТЕМА)
Бакалаврська (дипломна) кваліфікаційна робота
зі спеціальності______________
Рекомендовано до захисту
«____» ________ 201__р.,
протокол №___________
Зав. кафедри___________
Виконав (ла):
студент(ка) __ курсу, групи ______
_______________________________
(прізвище, імя, по-батькові)
Науковий керівник:
_______________________________
(науковий ступінь, звання, посада)
_______________________________
(прізвище, імя, по-батькові )
Полтава 201__
Додаток Е
Зразок оформлення змісту бакалаврської кваліфікаційної роботи
“Біоекологічні особливості видів роду сосна (Pinus L.) в урбанізованому середовищі правобережного лісостепу України”
ЗМІСТ
ВСТУП . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3
РОЗДІЛ 1. СУЧАСНИЙ ЕКОЛОГІЧНИЙ СТАН ОТОЧУЮЧОГО
СЕРЕДОВИЩА ТА ПЕРСПЕКТИВИ ВИКОРИСТАННЯ ДЕРЕВНИХ
РОСЛИН ДЛЯ ЙОГО ОПТИМІЗАЦІЇ . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6
1.1. Характеристика району досліджень. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6
1.2. Методика та обєкт дослідження . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 12
РОЗДІЛ 2. БОТАНІЧНА ТА СИСТЕМАТИЧНА ХАРАКТЕРИСТИКА
РОДУ PINUS L. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 18
РОЗДІЛ 3. ОСОБЛИВОСТІ ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ ВИДІВ РОДУ PINUS L.
В УРБАНІЗОВАНОМУ СЕРЕДОВИЩІ . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 29
3.1. Морфогенез P. sylvestris в екотопах, забруднених радіонуклідами . 29
3.2. Біоіндикація урбанізованого середовища з допомогою P. sylvestris . 34
3.3. Шкідники і хвороби видів роду Pinus L. в міських зелених
насадженнях . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 39
ВИСНОВКИ . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 45
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 49
ДОДАТКИ
Додаток Ж
Зразок оформлення змісту дипломної кваліфікаційної роботи
“Історіософія поезії Ліни Костенко”
ВСТУП . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3
РОЗДІЛ 1. ХУДОЖНЯ ІСТОРІОСОФІЯ В УКРАЇНСЬКОМУ
ГУМАНІТАРНОМУ ПРОСТОРІ . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 8
дослідженнях . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .23
РОЗДІЛ 2. ХРИСТИЯНСЬКИЙ І ЗАГАЛЬНОЛЮДСЬКИЙ ВИМІРИ
ЕТИЧНИХ ДОМІНАНТ В ІСТОРІОСОФСЬКІЙ ПОЕЗІЇ Л.КОСТЕНКО. . . . 28
2.1. Специфіка відтворення минулого в поезії Л.Костенко. . . . . . . . . . . .28
2.2. Загальнолюдський етос в історіософській ліриці та ліро-епічних
поемах авторки . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 34
2.3. Християнська етична настанова в історіософській ліриці поетеси . . 41 РОЗДІЛ 3. ІСТОРИЧНИЙ РОМАН У ВІРШАХ “МАРУСЯ ЧУРАЙ”:
СПЕЦИФІКА ТРАНСФОРМАЦІЇ ЛЕГЕНДИ . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 47
3.1. “Маруся Чурай” Л.Костенко в контексті інтерпретацій
легенди про піснетворку . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .47
3.2. Аксіологічний аспект в аналізі історії та роман Л.Костенко
“Маруся Чурай” . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 54
РОЗДІЛ 4. ІСТОРІОСОФСЬКИЙ АНАЛІЗ ДІЯЛЬНОСТІ Б.ХМЕЛЬНИЦЬКОГО
В РОМАНІ Л.КОСТЕНКО “БЕРЕСТЕЧКО” . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 59
4.1. Специфіка побудови історичного сюжету в романі . . . . . . . . . . . . . . . 59
4.2. Особистість гетьмана в контексті державницької діяльності . . . . . . . 67
ВИСНОВКИ . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 74
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 77
Додаток З
Opiєнтовнa схема відгуку керівника на бакалаврську (дипломну)
кваліфікаційну роботу
Відгук наукового керівника
про бакалаврську (дипломну) кваліфікаційну роботу
студента групи_____________ ________________________________факультету
____________________________________________________
(прізвище, ініціали)
Тема: ______________________(назва)_________________________
У відгукові наукового керівника БКР (ДКР) слід зазначити:
Актуальність теми.
Відповідність змісту роботи обраній темі.
Рівень повноти розробки питань і окремих проблем.
Рівень теоретичної та професійної підготовки студента, його здатність до самостійної професійної діяльності за фахом.
Логічність, послідовність, аргументованість викладу матеріалу, уміння робити обґрунтовані висновки.
Характеристика студента (дисциплінованість, наполегливість, організованість, підготовленість, дотримання графіка роботи, зацікавленість проблемою дослідження тощо).
Важливість наслідків роботи та запропонованих рекомендацій
Дані про апробацію (за наявності).
Відповідність дослідження вимогам, що висуваються до БКР (ДКР).
Дата і підпис керівника МКР із зазначенням посади, наукового ступеня та вченого звання.
Науковий керівник _____(підпис)_______
(науковий ступінь, учене звання) (прізвище та ініціали)
«___»________20 _р.
Додаток К
Орієнтовна схема рецензії на бакалаврську (дипломну)
кваліфікаційну роботу
Рецензія укладається в довільній формі і подається до захисту роботи Державній екзаменаційній комісії.
Рецензія
на бакалаврську (дипломну) кваліфікаційну роботу
студента групи_____________ __________________________факультету
____________________________________________________
(прізвище, ініціали)
Тема: ______________________(назва)_____________________________
У рецензії зазначається:
Актуальність теми.
Теоретична (за наявності) й практична цінність.
Наукова новизна (за наявності)
Коротка характеристика роботи за розділами.
Позитивні моменти і недоліки роботи.
Новизна й оригінальність ідей, покладених в основу роботи.
Оцінка методики дослідження, обробки матеріалів.
Доказовість висновків.
Наявність у роботі певних рекомендацій та їхнє обґрунтування.
Наявність та якість апробації матеріалів.
Якість оформлення.
Недоліки роботи.
Оцінка роботи за чотирибальною шкалою.
Дата і підпис рецензента із зазначенням посади, наукового ступеня та вченого звання.
Рецензент _____(підпис)_______
(науковий ступінь, учене звання) (прізвище та ініціали)
«___»________20 _р.
Додаток Л
Зразок Індивідуального плану роботи студента над бакалаврською (дипломною) квалфікаційною роботою:
Міністерство освіти і науки України
Полтавський національний педагогічний університет імені В.Г. Короленка
ЗАТВЕРДЖУЮ
Зав. кафедри___________________
__________________________________
Індивідуальний план роботи студента над бакалаврською (дипломною) квалфікаційною роботою
(прізвище, імя, по батькові студента)
(прізвище, імя, по батькові, науковий ступінь, вчене звання)
_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
№ |
Етапи виконання кваліфікаційної роботи, їх зміст |
Термін виконання |
Відмітка про виконання |
1. |
Вибір теми роботи, вивчення наукової літератури, затвердження теми та наукового керівника. |
До 25 вересня |
|
2. |
Отримання консультації у наукового керівника, вивчення наукової літератури, розробка плану роботи, визначення концептуальних засад дослідження. |
До 01 жовтня |
|
3. |
Робота над теоретичною частиною, аналіз літературних джерел. Розробка та апробація методики дослідно-експериментальної роботи. |
Листопад-грудень |
|
4. |
Подання теоретичної частини роботи та методики експериментальної роботи для першого читання науковим керівником. |
До 01 січня |
|
5. |
Усунення зауважень, урахування рекомендацій наукового керівника, подання теоретичної частини на друге читання. |
За домовленістю з науковим керівником |
|
6. |
Проведення експериментальної роботи. Поетапний аналіз та обговорення її результатів. |
Січень-квітень |
|
7. |
Подання першого варіанта дослідно-експериментальної частини роботи на перевірку науковому керівникові. |
Перший тиждень квітня |
|
8. |
Урахування рекомендації наукового керівника, збагачення роботи додатковими дослідженнями, проведеними під час практики, підготовка варіанта роботи до передзахисту. |
До 20 квітня |
|
9. |
Попередній захист роботи на кафедрі. Доопрацювання роботи з урахуванням рекомендацій після передзахисту. |
За місяць до державної атестації |
|
10. |
Подання роботи науковому керівникові та рецензентові на підготовку відгуку та рецензії. |
За три тижні до державної атестації |
|
11. |
Подання на кафедру примірника роботи, оформленого згідно чинних вимог, із супровідними документами. |
За десять днів до державної атестації |
Підпис студента: _______________________
Підпис наукового керівника:___________________
Примітка. Конретний перелік етапів роботи над кваліфікаційним дослідженням, їх зміст визначає випускова кафедра.