У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

Лекція Розвиток європейської прози на межі ХІХ ~ ХХ ст

Работа добавлена на сайт samzan.net: 2015-07-05

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 7.4.2025

Лекція

Розвиток європейської прози на межі ХІХ – ХХ ст. ( 4год.)

  1.  Реалістичні та натуралістичні тенденції в творчості Е.Золя і Гі де Мопассана.
  2.  Естетизм як провідний принцип світогляду і художньої творчості Оскара Уайльда.
  3.  Критика сучасного буржуазного суспільства в романах Джека Лондона і Т.Драйзера.

   Наприкінці ХІХ столітті у світовій літературі настає криза реалізму. Натуралізм – літературний напрям, що виник у Франції в 70-ті роки ХІХ століття і характеризувався об’єктивістським, фактографічним зображенням дійсності, трактуванням детермінованості людського характеру біологічними, спадковими чинниками та соціально-матеріальним становищем.

    Програму натуралізму виклав Е.Золя. у книгах циклу „Ругон-Маккари” письменник доводив її доцільність. Перед собою автор ставив два завдання:

  1.  дослідити на прикладі однієї родини позитивну й негативну спадковість;
  2.  простежити  історію становлення Другої імперії на прикладі життя і діяльності представників  роду.

Автор йде за своїми героями до робітничих  околиць Парижу(«Пастка»), у шахтарські селища( «Жерміналь»), на ферму французького селянина(«Земля»), у заможний дім буржуа(«Накип»), до «чрева Парижа» - торгівельні ряди  центрального столичного ринку і на біржу, де відбувається велика гра («Гроші») тощо.

   Гі де Мопассан(1850-1893)  був пов’язаний із натуралістами,  творча близькість простежується в деталях і чітких описах  творів. Так в новелі «Пампушка»  письменник докладно описує десятьох попутчиків, щоб згодом  засудити лицемірство французьких буржуа і дворян, засудити війну  й показати, що часто прості людини виявляються більш патріотами  й моральнішими за «найкращих»  представників свого суспільства.

   Основна вимога, яку О.Уайльд(1854-1900)  висував до мистецтва – не копіювати природу, а відтворювати її за законами краси, недоступної для повсякденного життя. Не мистецтво відображає дійсність, а життя наслідує мистецтво. Неправда – форма вияву краси, а тому вона важливіша за голий практицизм повсякденності. Роман „Портрет Доріана Грея” став художньою ілюстрацією до  програми естетизму, проголошеної письменником. У цьому творі він широко використав парадокс, який був для письменника і літературним прийомом, і способом мислення. Доктрина естетизму являє собою, за задумом Уайльда, суму обов`язкових правил. Двадцять п`ять витончених, дотепних афоризмів, уміщених у передмові до роману, можуть сприйматися як тезовий виклад авторського кредо. Передмова і роман ніби ведуть діалог – афористично подані положення естетичної програми проходять випробування на міцність у фабульній частині книги. Доріан вродливий, і краса виправдовує негативні вияви його натури. Герой карається лише тоді, коли підіймає руку на втілення прекрасного – вічний витвір мистецтва. Тому гине герой, а лишається жити прекрасний портрет. Проте фінал роману може мати й інше тлумачення. Краса в «Портреті Доріана Грея» знищує особистість, тому що це не справжня краса, а диявольська, і це доводять жахливі метаморфози портрета. Мертвий Доріан стає таким потворним, яким і повинен  бути, а портрет знову перетворюється на прекрасний витвір мистецтва.

   Одним із кращих творів американського письменника Джека Лондона(1876-1919) вважається роман „Мартін Іден”, присвячений долі талановито особистості в буржуазному суспільстві.  Дія твору розвивається у двох взаємозалежних планах: особистому( любов Мартіна до Руфі, їх стосунки, завзяті заняття Мартіна самоосвітою) і соціальному ( боротьба Мартіна  Ідена за місце у буржуазному суспільстві, за те, щоб це суспільство визнало його талант письменника). Слід зазначити, що спочатку боротьба ця велася заради особистої мети – бути гідним коханої. Кохання змінює героя і внутрішньо, і духовно. Щоб стати врівень з коханою, він починає активно працювати і за дуже короткий термін стає не тільки на рівень самої Руфі та людей її кола, але й перевищує їх. Йому стають явними лицемірство й брехня Морзів, їх пихатість, самовпевненість. Через деякий час кохана зраджує Мартіна в найскрутніший період його життя. А він, поставивши мету стати відомим письменником, попри всілякі труднощі, досягає своєї мети, але втрачає сенс буття і кінчає життя самогубством.

   Критика американського суспільства лунає зі сторінок роману „Американська трагедія”  Т.Драйзера (1871-1945).  В основу сюжету твору покладений дійсний випадок, про який автор дізнався зі сторінок газет.  Спочатку автор хотів назвати свою книгу «Марево» і таким чином підкреслити  примарність навіюваних пересічному  американцю  життєвих цінностей. Кінцева назва роману сприймається як незаперечний вирок тому світу, у якому, за словами письменника, «гроші… встановили свою диктатуру».                     

Контрольні питання

  1.  Назвіть естетичні засади натуралізму.
  2.  Ідейно-художній аналіз роману Е.Золя „Жерміналь”.
  3.  Проблематика новели Гі де Мопассана „Пампушка”.
  4.  Автобіографіям роману „Мартен Іден” Джека Лондона.
  5.  Символізм назви „Американської трагедії” Т.Драйзера.




1. РАБОЧАЯ ПРОГРАММА по истории Класс- 9.html
2. нижнечелюстного сустава боковая проекция при закрытом рте выявили на снимке следующее- нижнечелюстная ямк
3.  Понятие и виды жилищных фондов
4. Карл Великий
5. тема административного права
6. Колос ПродукцияСтоимость; ФирмыянварьСтоимость Переименуйте Лист 1 ~ в Стоимости II
7. Лабораторная работа 3
8.  Ці Правила визначають основні засади організації та проведення спортивних змагань зі змішаних єдиноборств
9. Олимпиада СОЧИ2014 1
10. тематическое обследование информационных технологий ИТ по международным стандартам позволяют компенсиров