Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
PAGE 2
Лекція 7. Цілепокладання в технологіях соціальної роботи
Процесуальна теорія технології соціальної роботи як акту креативної діяльності включає технологію розробки мети соціальної роботи (технологія цілепокладання).
Технологія соціальної роботи як процес включає: підготовчий етап, цілепокладання, збір і аналіз інформації, формування програми дій. Основоположною серед зазначених процедур є процедура цілепокладання:
Ядром процедури цілепокладання є процедура формування мети й оптимального засобу (методу) її досягнення:
У звязку з вищезазначеним цілепокладання в соціальній роботі розглядається з точки зору її методології й організації:
Рівні цілепокладання
Роль і місце мети в процесі здійснення соціального впливу залежать від рівня соціальної роботи, на якому вона здійснюється. Можна говорити про два таких рівні: організаційно-управлінський і контактний.
Організаційно-управлінський рівень визначає програму діяльності щодо вирішення соціальних проблем. Тут, виходячи з основних напрямків соціальної політики держави, визначаються стратегічні цілі, ставляться завдання, розраховані на перспективу, довгий період реалізації.
Контактний рівень визначення цілей є конкретним посібником до практичних дій у звязку з поставленою проблемою. Цілі цього рівня передбачають більш короткий термін реалізації й досягнення результатів.
Мета технології соціальної роботи виконує такий ряд функцій:
Між метою і прийняттям рішення в галузі тієї чи іншої проблеми існує певна логічна залежність: до змісту правильно сформованої мети входять варіанти й логічні принципи вирішення проблеми.
До основних принципів вирішення проблеми (принципи цілепокладання) відносять:
Системоутворюючим принципом технологізації соціальної дії з керування соціальною роботою є побудова дерева цілей (висування системи гіпотез і цілей, їх структурування).
Побудова древа цілей це спосіб формування структури цілей соціальних програм, що забезпечують взаємозвязок багатьох цілей різного змісту (економічних, політичних, духовних, соціальних), їх узгоджуваність для досягнення єдиної (основної) цілі. Основна мета визначає напрямок дій соціальної роботи. Вона розчленовується на окремі складові (проміжні цілі засоби), від реалізації яких залежить її досягнення. Проміжні, у свою чергу, розчленовуються на більш часткові.
Таким чином, цілепокладання найважливіший етап технологічного процесу в соціальній роботі, який визначає зміст, інструментарій і спрямованість дій спеціалістів соціальної роботи.