Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

і Сучасні браузери відображають як текст так і графіку в форматах JPG PGN та GIF а після встановлення відповідни

Работа добавлена на сайт samzan.net: 2015-07-05

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 10.5.2024

PAGE  34

Лабораторно-практична робота №1 (Internet)

Браузер Internet Explorer

Як зазначалося, для перегляду веб-сторінок використовуються програми, які називають браузерами або оглядачами. Така програма, застосовуючи протокол HTTP (HyperText Transfer Protocol − протокол передавання гіпертексту), встановлює зв’язок із веб-сервером, читає сторінку, розміщену за вказаною користувачем адресою, та відтворює її у своєму вікні. Сучасні браузери відображають як текст, так і графіку в форматах JPG, PGN та GIF, а після встановлення відповідних розширень − і дані інших форматів (відео, звук тощо).

Сьогодні найпопулярнішим браузером є Microsoft Internet Explorer, тому саме його ви й будете вивчати. Зазначимо, що вікна всіх браузерів містять однакові за призначенням елементи, хіба що виглядати вони можуть трохи по-різному. Тому, сканувавши роботу з одним браузером, в майбутньому ви легко перейдете до використання іншого.

Запуск програми Internet Explorer

Клацніть на кнопці Пуск і в меню, що відкриється, клацніть на значку Internet Explorer (він знаходиться вверху ліворуч).

Вікно Microsoft Internet Explorer містить всі характерні для Windows-програм елементи: меню, адресний рядок, панель інструментів, рядок стану (рис. 1). В адресному рядку відображається URL-адреса активного веб-документу. Рядок стану виконує важливу інформаційну функцію: тут відображається хід завантаження веб-сторінок. У ньому можна прочитати URL-адресу, до якої ведуть гіперпосилання з веб-сторінки – для цього достатньо навести вказівник миші на гіперпосилання.


Рядок меню Адресний рядок Панель інструментів Звичайні кнопки Індикатор доступу

Рядок стану   Область відображення сторінки

Рис. 1. Вікно Microsoft Internet Explorer

Панель інструментів. Звичайні кнопки містить кнопки для швидкого виконання: − грацій, пов’язаних із навігацією у веб-просторі та роботою з документами. Кожні з цих кнопок має певне призначення.

Назад. Відтворює на екрані попередню веб-сторінку, тобто ту, яку ви переглядали перед цим. Можна клацнути на цій кнопці кілька разів, щоб повернутися на кожну з попередніх сторінок поточного сеансу роботи з програмою.

Вперед. Повертає на екран попередню веб-сторінку після того, як ви скористалися кнопкою Назад.

Зупинити. Зупиняє процес завантаження сторінки на комп’ютер. Якщо сторінка завантажується занадто довго або ви бачите, що вона не потрібна, клацніть на цій кнопці, щоб не чекати закінчення завантаження.

Оновити/Перезавантажити. Повторно завантажує з сайту відкриту на поточний момент сторінку. Якщо ви відвідуєте сторінки, на яких інформація часто оновлюється, то ця кнопка допоможе переглянути саму свіжу інформацію.

Додому. Відображає веб-сторінку, яка відкривається у вашому браузері за умовчанням.

Пошук. Відкриває веб-сторінку, за допомогою якої здійснюється пошук інформації в Інтернеті.

Обране. Виводить список посилань на ваші улюблені сайти.

Журнал. Виводить список посилань на веб-сторінки, які ви раніше відвідували; вони впорядковані за датою. Щоб перейти на сторінку зі списку, слід клацнути на ній мишею.

Пошта. Відкриває вікно програми для роботи з електронною поштою, завдяки чому можна надіслати за певною адресою повідомлення, відкриту в поточний момент веб-сторінку чи посилання на неї.

Друкувати. Запускає процес друку поточної веб-сторінки.

Як же завантажити у вікно браузера потрібну сторінку? Ви вже, напевне, зрозуміли, що для цього потрібно вказати її адресу. Зробити це можна, скориставшись одним із таких засобів.

Адресний рядок. Введіть з клавіатури в адресний рядок адресу веб-сторінки. Якщо сторінка відкривалася раніше, виберіть її адресу зі списку (рис. 2).

Рис. 2. Адресний рядок

Команда відкриття файлу. У меню Файл виберіть команду Відкрити і у вікні, що з’явиться на екрані, введіть адресу сторінки (рис. 3).

Журнал. У меню Вигляд відкрийте спочатку підменю Панелі оглядача, а потім підменю Журнал. На панелі Журнал клацніть на одному з раніше відвіданих сайтів (рис. 4).

    

Рис. 3. Вікно відкриття файлу Рис. 4. Список раніше відвіданих сайтів

Меню Обране. Відкрийте це меню та клацніть мишею на потрібному посиланні. За умовчанням меню містить сайти, які пропонує відвідати корпорація Microsoft, але ви можете формувати його склад самостійно (про це ми поговоримо трохи пізніше).

Процес завантаження веб-сторінки відбувається в три етапи: пошук сторінки за її URL-адресою, встановлення з’єднання з сервером, що містить сторінку, та передавання даних сторінки на комп’ютер користувача. Під час виконання кожного з цих етапів у рядку стану відображається відповідне повідомлення.

Завантаження веб-сторінки

  1.  Введіть до адресного рядка адресу www.microsoft.com/ukraine.
  2.  Натисніть клавішу Enter або клацніть на кнопці Перехід, що розташована праворуч від адресного рядка.
  3.  Якщо ваш комп’ютер підключений до Інтернету і сайт www.microsoft.com/ukraіnе доступний, то через деякий час у вікні браузера відобразиться домашня сторінка україномовного сайту корпорації Microsoft (див. рис. 8).
  4.  Клацніть на кнопці Оновити, щоб ініціювати повторне завантаження сторінки, під час якого можна аналізувати інформацію, що виводиться в рядку стану. Проаналізуйте отримані відомості й спробуйте визначити етапи завантаження веб-сторінки.
  5.  Якщо необхідно переглянути одночасно кілька документів, виберіть команду Файл ► Створити ► Вікно.

ПРИМІТКА

Вказівка вибрати команду Файл ► Створити ► Вікно означає, що ви маєте відкрити меню Файл, а потім підменю Створити і вибрати в ньому команду Вікно. Подібні скорочення часто вживаються в літературі комп’ютерної тематики.

На екрані комп’ютера відобразиться друге вікно Internet Explorer, до якого можна завантажити іншу веб-сторінку.

Під час першого запуску Microsoft Internet Explorer автоматично відкривається веб-сторінка, задана в параметрах настроювання програми як домашня. Отже, в цьому випадку термін «домашня сторінка» має інше значення. Як домашню можна вибрати будь-яку сторінку.

Настроювання домашньої сторінки браузера

  1.  Відкрийте вікно Internet Explorer.
  2.  Завантажте сторінку Міністерства освіти і науки України, ввівши для цього до адресного рядка www.mon.gov.ua
  3.  У меню Сервіс виберіть команду Властивості браузера. З’явиться діалогове вікно Властивості браузера (рис. 5).

Рис. 5. Вкладка Загальні вікна властивостей браузера

  1.  В області Домашня сторінка можна вказати, яку сторінку слід вважати домашньою. Щоб зробити такою сторінку, яка в даний момент завантажена у вікні браузера, клацніть на кнопці Із поточної.
  2.  Клацніть на кнопці ОК.
  3.  Закрийте вікно браузера й відкрийте його знову. Переконайтеся, що сторінка міністерства освіти України стала домашньою.
  4.  Знову відкрийте діалогове вікно Властивості браузера і задайте як домашню порожню сторінку, клацнувши на кнопці Із пустої. Зазвичай зручним є саме такий варіант.

ПРИМІТКА

Кнопка Избранное вихідної задає домашньою сторінку з адресою http://www.microsoft.com/isapi/redir.dll?prd=ie&pver=6&ar=msnhome, яка задана в Internet Explorer за умовчанням.

Клацніть на кнопці ОК.

Основи навігації

Відкривши браузер та переглянувши домашню сторінку, ви можете звернутися до будь-якого іншого сайту. Звичайно, для цього можна скористатися методами, описаними в підрозділі «Завантаження веб-сторінки». Але там не вказаний ще один метод, а саме використання гіперпосилань. Адже гіперпосилання є інтерактивним − якщо підвести до нього вказівник миші та клацнути лівою кнопкою, то завантажиться сторінка, на яку вказує посилання. Процес переходу від одної веб-сторінки до іншої називають навігацією.

Здійснення навігації

  1.  Відкрийте вікно браузера Internet Explorer та перейдіть на сторінку www.microsoft.com/ukraine.
  2.  Наведіть вказівник миші на посилання Windows, яке знаходиться в області Продукти. Вказівник прийме вигляд руки з витягнутим вказівним пальцем (рис. 6).

Рис. 6. Вказівник миші, наведений на посилання

  1.  Клацніть лівою кнопкою миші − сторінка завантажиться у поточному вікні браузера. Зверніть увагу на те, як змінилася адреса в адресному рядку.
  2.  Щоб повернутися на вихідну сторінку, клацніть на панелі інструментів браузера на кнопці Назад.

Рис. 7. Контекстне меню посилання

  1.  Для переходу до сторінки з описом можливостей операційної системи Windows клацніть на кнопці Вперед панелі інструментів.

Щоб відкрити сторінку, на яку вказує гіперпосилання, у новому вікні наведіть вказівник миші на посилання і клацніть правою кнопкою миші. У контекстному меню, що відкрилося, виберіть команду Відкрити в новому вікні (рис. 7) який відвідав користувач.

Крім того, у папці журналу зберігаються й інші дані, наприклад дата відвідування кожної веб-сторінки. Журнал призначений для швидкого пошуку сторінок, які відвідував користувач комп’ютера нещодавно.

  1.  Переглянути вміст папки журналу можна, клацнувши на кнопці Журнал панелі інструментів. Ліворуч у вікні програми з’явиться панель Журнал (рис. 8).

Рис. 8. Панель Журнал у вікні браузера

Використання журналу для завантаження сторінок

  1.  На панелі інструментів браузера клацніть на кнопці Журнал. Відповідна панель відобразиться в лівій частині вікна браузера.
  2.  Клацніть на елементі Сьогодні.
  3.  У списку, що розкрився, клацніть на елементі, який відповідає сайту www.microsoft.com/ukraine
  4.  У структурі, що розкрилася, знайдіть посилання на веб-сторінку і, щоб завантажити її, клацніть на цьому посиланні.

Браузеру можна вказати, як довго він повинен зберігати вміст папки журналу. За умовчанням у папці журналу зберігаються посилання на всі сайти, які відвідувались протягом останніх 20 днів. Через 20 днів після занесення до журналу посилання видаляється. Термін зберігання посилань можна змінити.

Настроювання журналу

Рис. 9. Область Журнал вікна властивостей браузера

  1.  Введіть замість існуючого потрібне значення і клацніть на кнопці ОК.
  2.  У меню Сервіс виберіть команду Властивості браузера. Відкриється діалогове вікно Властивості браузера (див. рис. 5).
  3.  На вкладці Загальні в області Журнал двічі клацніть на числі в полі Термін збереження посилань. Число буде виділено (рис. 9).

Посилання з папки журналу також можна видалити вручну. Відповідно до термінології корпорації Microsoft, видалення всіх посилань із папки журналу називається очищенням журналу.

Очищення журналу

  1.  У меню Сервіс виберіть команду Властивості браузера. Відкриється діалогове вікно Властивості браузера.
  2.  На вкладці Загальні в області Журнал клацніть на кнопці Очистити (див. рис. 2.10). З’явиться повідомлення з пропозицією підтвердити необхідність очищення журналу.
  3.  Клацніть на кнопці Так. Вміст папки журналу буде видалено.
  4.  Клацніть на кнопці ОК, щоб закрити вікно Властивості браузера.

Коли канал зв’язку з Інтернетом не дуже швидкісний, ви можете значно прискорите процес навігації, відмовившись від завантаження графіки, що міститься на веб-сторінках.

Вибіркове завантаження малюнків

  1.  Відкрийте вікно Internet Explorer.
  2.  Виберіть у меню Сервіс команду Властивості браузера.
  3.  У діалоговому вікні Властивості браузера, що з’явилося, перейдіть на вкладку Додатково.
  4.  Знайдіть у списку Параметри розділ Мультимедіа та зніміть прапорець Відображати малюнки (рис. 10). Клацніть на кнопці ОК.

Рис. 10. Вкладка Додатково вікна властивостей браузера

  1.  Введіть адресу www.microsoft.com/ukraine/windows/Default.mspx і натисніть клавішу Enter. Переконайтеся у тому, що веб-сторінка завантажилася без рисунків (рис. 11). Зверніть увагу, для яких рисунків відображається текст, що їх заміщує, а для яких ні.

Рис. 11. Веб-сторінка, завантажена без рисунків

  1.  Наведіть вказівник миші на місце розташування великого малюнка (напис Windows Vista Beta) та клацніть правою кнопкою миші.
  2.  У контекстному меню, яке з’явиться на екрані, виберіть команду Показати малюнок (рис. 12). Рисунок буде відображено.

Рис. 12. Контекстне меню не завантаженого рисунка

  1.  Відновіть режим відображення рисунків, встановивши для цього відповідний прапорець у вікні Властивості браузера.
  2.  Поновіть веб-сторінку, клацнувши на кнопці Оновити панелі інструментів, і переконайтеся, що малюнки завантажилися.

Завдання для самостійного виконання

  1.  Запустіть Internet Explorer і завантажте сторінку www.bigmir.net 
  2.  Перегляньте програму телепередач на сьогодні та поверніться до початкової сторінки сайту.
  3.  Зробіть сторінку www.bigmir.net початковою сторінкою браузера.
  4.  Збереження веб-сторінок.

Знайшовши в Інтернеті сторінку, яка буде корисною в подальшій роботі, можна зберегти її на диску свого комп’ютера, а згодом працювати з нею, не підключаючись до мережі. Це заощадить вам не тільки час, а й гроші.

Щоб правильно виконати операцію збереження, необхідно розумітися на певних особливостях організації веб-сторінок. Ви вже побачили, що веб-сторінки містять зображення та інші графічні об’єкти. Проте вони не розміщуються безпосередньо у html-файлі веб-сторінки − цей файл містить лише текстову інформацію та посилання на відповідні файли з графікою. Аналогічно у веб-сторінку вбудовуються й інші мультимедійні об’єкти. Браузер, щоб повністю відтворити веб-сторінку, має завантажити з сайту всі пов’язані з нею файли.

Відповідно й операція збереження веб-сторінки на локальному диску може виконуватися по-різному, залежно від того, як ви хочете в майбутньому використовувати цю інформацію.

Збереження веб-сторінки повністю. Зберігається html-файл і всі додаткові файли, зокрема вбудовані у веб-сторінку зображення. На локальному диску створюються html-файли та папка з додатковими файлами. Файл і папка матимуть однакові назви. Якщо у вікні Провідника виконати подвійне клацання мишею на html-файлі веб-сторінки, відкриється вікно Internet Explorer, і всі елементи сторінки будуть мати такий самий вигляд, як під час перегляду її в Інтернеті.

Створення веб-архіву. Веб-сторінка зберігається як один файл, який не можна змінювати. Відкривши файл архіву, можна переглянути веб-сторінку з усіма об’єктами. Проте доступу до цих об’єктів, наприклад до графічних файлів, немає. Хоча веб-архів − це один файл, він займає більше місця на диску, ніж усі файли веб-сторінки, збереженої повністю.

Збереження тільки html-файлу. Зберігається файл із текстом і тегами HTML, але не вбудовані файли. Після цього можна побачити відформатований текст, проте без графіки, оскільки вона на жорсткому диску не записана.

Збереження тільки тексту, що виводиться на веб-сторінці. У вигляді текстового файлу зберігається лише текст, без тегів HTML. У тексті не буде форматування, графіки та інших елементів сторінки.

У більшості випадків потрібно користуватися першим методом збереження, оскільки він дає змогу не тільки передивитися веб-сторінку у її вихідному варіанті, а й за потреби використати у процесі навчання або під час підготовки методичних матеріалів додаткові файли (насамперед графічні).

Збереження веб-сторінки повністю на диску

  1.  Відкрийте вікно Internet Explorer.
  2.  Введіть в адресному рядку www.pravda.com.ua і натисніть клавішу Enter.
  3.  Виберіть у меню Файл команду Зберегти як. Відкриється діалогове вікно Збереження веб-сторінки.
  4.  У списку Папка виберіть елемент Робочий стіл.
  5.  Після цього у полі Ім’я файлу виберіть Новини.
  6.  У списку Тип файлу виберіть елемент Веб-сторінка, повністю (*.htm, *.html) і клацніть на кнопці Зберегти (рис. 13). З’явиться індикатор завантаження сторінки, який показує, як іде процес збереження її елементів. Документ разом з папкою буде збережений на робочому столі.

Рис. 13. Вікно збереження веб-сторінки

  1.  Закрийте вікно Internet Explorer і згорніть інші відкриті вікна, щоб вивести на екран робочий стіл. Двічі клацніть на значку збереженого файлу Новини.html, щоб відкрити його. Сторінка має виглядати так само, як в Інтернеті.

ПОРАДА

Для відкриття збереженої сторінки можна також скористатися програмою Провідник. Знайдіть в її вікні збережений файл і двічі клацніть на його значку. Автоматичне запуститься Internet Explorer, і сторінка буде завантажена.

Метод збереження веб-сторінки у вигляді текстового файлу рекомендується застосовувати у випадках, коли ви хочете використати насамперед текстову інформацію, що міститься на сторінці.

Збереження веб-сторінки у вигляді текстового файлу

  1.  Відкрийте вікно Internet Explorer.
  2.  Введіть в адресному рядку www.kmu.gov.ua і натисніть клавішу Enter (рис. 14).

Рис. 14. Сайт Уряду України

  1.  У меню Файл виберіть команду Зберегти як. З’явиться діалогове вікно Збереження веб-сторінки.
  2.  У списку Папка виберіть елемент Робочий стіл, а в полі Ім’я файлу залиште назву, яка пропонується за умовчанням.
  3.  У списку Тип файлу виберіть елемент Текстовий файл (*.txt) і клацніть на кнопці Зберегти. З’явиться індикатор завантаження сторінки, який показує, як іде процес збереження елементів сторінки. Документ буде збережений як текстовий файл без HTML-форматування.
  4.  Закрийте вікно Internet Explorer і згорніть інші відкриті вікна, щоб вивести на екран робочий стіл.
  5.  Клацніть двічі на значку збереженого файлу, щоб відкрити його (рис. 15).

Рис. 15. Веб-сторінка збережена у вигляді текстового файлу

Завдання для самостійного виконання

  1.  Збережіть сторінку www.kmu.gov.ua у вигляді HTML-файлу та веб-архіву. З’ясуйте, чим відрізняються результати використання цих способів.
  2.  Використання інформації, що міститься на веб-сторінці
  3.  Зберігати всю веб-сторінку недоцільно, якщо вам потрібен для роботи лише її текстовий фрагмент, наприклад якесь визначення, статистичні дані або інша інформація. У такому випадку доцільніше скопіювати цей фрагмент у буфер обміну та вставити в документ, над яким ви працюєте.
  4.  Копіювання фрагмента тексту з веб-сторінки
  5.  У вікні браузера відкрийте веб-стрінку, що містить потрібний вам текст. Візьміть наприклад, сторінку www.microsoft.com/Ukraine/windowsxp/sp1/Default.mspx 
  6.  Виділіть необхідний фрагмент тексту. Для цього підведіть вказівник миші до початку фрагмента, натисніть ліву кнопку та, утримуючи її, перемістіть вказівник до кінця фрагмента (рис. 16).
  7.  Скопіюйте виділений фрагмент у буфер обміну, вибравши в меню Правка команду Копіювати або натиснувши клавіші Ctrl+C
  8.  Відкрийте вікно програми Блокнот або перейдіть у інше вікно, що містить документ, над яким ви працюєте.
  9.  Клацніть мишею в тому місці документа, куди передбачається вставити текст.

Рис. 16. Текст, виділений на веб-сторінці

  1.  Вставте текст із буфера обміну, вибравши в меню Правка команду Вставити або натиснувши клавіші Ctrl+V (рис. 17).

Майже кожна веб-сторінка містить графічні елементи. Це можуть бути елементи дизайну, малюнки або фотографії. За потреби ви можете зберегти ці зображення на диску, не зберігаючи всієї веб-сторінки, або скопіювати їх та вставити в інший документ.

Рис. 17. Текст, вставлений у документ Word

Збереження зображення на локальному комп’ютері

  1.  Відкрийте вікно Internet Explorer.
  2.  Введіть в адресний рядок www.microsoft.com/ukraine/windows/Default.mspx і натисніть клавішу Enter для завантаження веб-сторінки.
  3.  Клацніть правою кнопкою миші на рисунку, розташованому у верхній частині потрібної сторінки.
  4.  У контекстному меню, що відкриється, виберіть команду Зберегти малюнок як (рис. 18).

Рис. 18. Контекстне меню малюнка

  1.  У діалоговому вікні Збереження малюнка виберіть свою папку та в поле Ім’я файлу введіть ріс_1, зберігши при цьому вихідне розширення файлу.
  2.  Клацніть на кнопці Зберегти.
  3.  Відкрийте свою папку й переконайтеся, що малюнок збережено.
  4.  Копіювання й вставляння зображення через буфер обміну
  5.  Клацніть правою кнопкою миші на рисунку, що знаходиться на веб-сторінці.
  6.  У контекстному меню, яке відкриється, виберіть команду Копіювати.
  7.  Перейдіть у вікно документа, з яким ви працюєте, і вставте в нього рисунок з буфера обміну, вибравши в меню Правка команду Вставити або натиснувши клавіші Ctrl+V.

Створення списку корисних сайтів

З часом у кожного з вас з’явиться багато улюблених сайтів та таких, що містять корисну інформацію. У браузері передбачені засоби, що дають змогу швидко переходити до цих сайтів. Основним із них є меню Обране, яке містить не команди, а посилання. За допомогою цього меню потрібну веб-сторінку можна завантажити лише одним клацанням миші. До меню Обране можна додавати посилання на будь-які поточні веб-сторінки та локальні ресурси (наприклад, на жорсткий диск та файли й папки, до яких ви часто звертаєтеся).

Додавання поточної сторінки у меню Обране

  1.  Введіть у адресний рядок www.mon.gov.ua і натисніть клавішу Enter. На екрані відобразиться домашня сторінка сайту Міністерства освіти і науки України.
  2.  У меню Обране виберіть команду Додати до Обраного. Відкриється діалогове вікно Додавання до обраного (рис. 19). У полі Ім’я вказана така назва веб-сторінки, яка відображатиметься у меню Обране. За потреби змініть її. Клацніть на кнопці ОК, і посилання на поточну сторінку буде додано до меню Обране.

Рис. 19. Вікно Додавання до обраного

  1.  Перейдіть на домашню веб-сторінку.
  2.  Відкрийте меню Обране й завантажте сторінку Міністерства освіти і науки України, клацнувши на її посиланні.

Як ви вже знаєте документи потрібно розкласти по папках, щоб у подальшому легше було їх шукати. Те саме можна сказати і про корисні посилання, їх також можна впорядкувати, створивши в меню Обране відповідні папки.

Створення папки у меню Обране

  1.  Завантажте сторінку www.pravda.com.ua 
  2.  Виберіть у меню Обране команду Додати до Обраного.
  3.  У діалоговому вікні Додавання до обраного клацніть на кнопці Створити папку. Відкриється діалогове вікно Створення нової папки (рис. 20).

Рис. 20. Діалогове вікно Створення нової папки

  1.  У поле Ім’я папки введіть Новини і клацніть на кнопці ОК.
  2.  Ви повернетеся до вікна Додавання до обраного. В області Додати до цього вікна виберіть папку Новини і клацніть на кнопці ОК. Посилання на сайт «Українська правда» буде додано до папки Новини.
  3.  Завантажте сторінку www.korespondent.net і додайте посилання на неї до папки Новини меню Обране.

Завдання для самостійного виконання

1. Створіть у меню Обране папку Прогноз погоди і додайте до неї посилання на веб-сторінки www.meteoprog.com.ua, www.pogoda.com.ua, і www.weather.big-mir.net

Друкування веб-сторінок

Браузер Internet Explorer дає змогу надрукувати як всю веб-сторінку, так і будь-який її фрагмент. Крім того, можна надрукувати документи, на які є посилання у веб-сторінці, та таблицю посилань.

Друк веб-сторінки повністю

  1.  Введіть в адресний рядок www.microsoft.com/ukraine і натисніть клавішу Enter.
  2.  У меню Файл виберіть команду Попередній перегляд, щоб побачити, як виглядатиме надрукована веб-сторінка.
  3.  Клацніть на кнопці Друк, яка знаходиться на панелі інструментів ліворуч. На екрані з’явиться діалогове вікно Друк (рис. 21).

Рис. 21. Діалогове вікно Друк

4. В області Діапазон сторінок встановіть перемикач Усі та клацніть на кнопці ОК. Веб-сторінка буде надрукована на одному або кількох аркушах.

За умовчанням Internet Explorer не друкує фон веб-сторінки (колір, текстуру або зображення, розташоване на сторінці за текстом і графікою). Веб-сторінка разом із фоном друкуватиметься повільніше, на це витрачатиметься більше тонера або чорнил, та й прочитати таку сторінку складніше. Якщо ж надрукувати фон потрібно, то в меню Сервіс виберіть команду Властивості оглядача, перейдіть на вкладку Додатково, встановіть прапорець Друкувати кольори й малюнки фону і клацніть на кнопці ОК.

Друк виділеного фрагмента

  1.  Введіть у адресний рядок www.mon.gov.ua і натисніть клавішу Enter. На екрані відобразиться домашня сторінка сайту Міністерства освіти і науки України.
  2.  Виділіть вгорі сторінки перший абзац тексту.
  3.  У меню Файл виберіть команду Друк. На екрані з’явиться діалогове вікно Друк (див. рис. 2.23).
  4.  В області Діапазон сторінок виберіть перемикач Виділений фрагмент.
  5.  Клацніть на кнопці ОК. Буде надруковано лише виділений текст.
  6.  Клацніть у будь-якому місці веб-сторінки, щоб зняти виділення.

Завдання для самостійного виконання

  1.  Надрукуйте домашню сторінку сайту новин 5-го каналу, що знаходиться за адресою www.5tv.com.ua
  2.  Надрукуйте перший абзац домашньої сторінки сайту Київського національного університету імені Т.Г. Шевченко, який знаходиться за адресою www.univers.kiev.ua

Запитання для самоконтролю

  1.  Для чого призначені браузери?
  2.  Що таке домашня сторінка браузера?
  3.  Які прийоми навігації ви знаєте?
  4.  У який спосіб можна зберігати веб-сторінки для подальшого використання?
  5.  Як створити власний список корисних сайтів?
  6.  Як роздрукувати веб-сторінку?

Пошук інформації

Сьогодні в Інтернеті розміщено кілька мільярдів документів, більшість із яких у вигляді веб-сторінок. За таких умов надзвичайно важливого значення набула наявність можливості швидко знайти необхідну інформацію, адже яка користь ; із того, що ви миттєво можете завантажити веб-сторінку, коли на її пошуки підуть тижні чи навіть місяці. Тому разом із розвитком Інтернету відбувався процес вдосконалення засобів пошуку в глобальній мережі. Наразі таких засобів можна виділити два − каталоги (або веб-каталоги) та пошукові машини.

Веб-каталогом називається сайт, де зберігаються впорядковані за темами посилання на інші сайти. Відбір та впорядковування посилань здійснюється «вручну», тому зазвичай добірки посилань у каталозі досить якісні. Крім того, перелік тем, за якими розподіляються посилання, має ієрархічну структуру, що дає змогу користувачам переходити від загальних тем до більш вузьких. Проте каталоги призначені насамперед для пошуку сайтів, присвячених загальним темам, тому знайти з їхньою допомогою відповідь на специфічне питання практично неможливо. Це можна робити лише за допомогою пошукових машин. Маючи здатність серед мільйонів сторінок віднайти сторінки, що містять задане слово або фразу, пошукові машини використовують й інші, більш досконалі методи пошуку.

Веб-каталоги

Каталоги можуть стати хорошою відправною точкою у пошуку інформації, хоча за обсягом їхні бази даних значно поступаються базам даних пошукових машин. Список тем, за якими відсортовані посилання на сайти, у каталозі дуже великий. Кожний каталог має свою систему класифікації, проте загальний принцип організації в них приблизно однаковий. Абсолютна більшість каталогів також мають систему пошуку. Цікаво, що пошук здійснюється у коротких описах сайтів та назвах категорій, а не у вмісті веб-сторінок, як у пошукових системах. Використовувати веб-каталоги доцільно для пошуку інформації на якусь загальну тему.

Розглянемо більш детально два каталоги − Open Directory та Мета. У першому каталозі містяться посилання як на англомовні ресурси, так і на ресурси, подані іншими мовами, зокрема українською. Каталог Мета, який містить посилання на українські ресурси, вважається одним із найпотужніших українських ресурсів; він є не лише каталогом, а й пошуковим сайтом, де представлено багато корисної інформації.

Використання каталогу Open Directory

1. Відкрийте вікно Internet Explorer і введіть в адресний рядок dmoz.org. Щоб перейти до ресурсів, поданих українською мовою, виберіть спочатку посилання World, а потім, на наступній сторінці, посилання Ukrainian (рис. 22).

Рис. 22. Каталог Open Directory

2. Послідовно перейдіть за такими посиланнями Наука ► Суспільні науки ► Археологія, і ви отримаєте перелік посилань, що стосуються обраної теми (рис. 23).

3. Виберіть посилання Одеський музей нумізматики, і ви побачите сторінку цього музею. Клацніть на ній в центрі, щоб перейти до наступної сторінки.

Рис. 23. Перелік посилань, що стосуються археології

Використання каталогу Мета

1. Відкрийте вікно Internet Explorer та введіть в адресний рядок www.meta.сom.ua Ви побачите домашню сторінку каталогу (рис. 24).

Рис. 24. Домашня сторінка каталогу Мета

2. Клацніть на посиланні Реєстр, щоб перейти до сторінки, яка містить впорядковані за алфавітом теми (рис. 25). Тут ви можете вибрати тему, що вас цікавить, і, клацнувши на її посиланні, перейти до сторінки, що містить перелік сайтів з інформацією на обрану тему.

Рис. 25. Реєстр каталогу Мета

Рекомендуємо вам більш детально вивчити вміст і організацію каталогу Мета, оскільки тут можна знайти багато корисних посилань − на реферати, карти, розклад руху транспорту та ін. Одним із найпопулярніших каталогів російського Інтернету є Яндекс, який розташований за адресою www.yandex.ru. За нагоди відвідайте і цей каталог, щоб ознайомитися з його можливостями. Зазначимо також, що більшість каталогів пропонує додаткові послуги, зокрема електроні скриньки, засоби пошуку тощо.

Завдання для самостійного виконання

  1.  Знайдіть у каталозі Мета (www.meta.com.ua) інформацію на такі теми: «Школы», «Наука/Учеба/Научные дисциплины».
  2.  Знайдіть у каталозі Open Directory (dmoz.org) інформацію українською мовою про Україну та інші країни.

Пошукові машини

Пошуковими машинами називають сайти, які використовуються для пошуку потрібної інформації в інтернет-просторі та мають для цієї мети спеціальні засоби. Будь-яка з пошукових машин здатна самостійно збирати інформацію про наявні у веб-просторі сайти, впорядковувати ці дані та робити їх доступними для користувача.

Кожна пошукова машина має свій сайт і домашню сторінку. Найпопулярнішими сьогодні є такі пошукові машини: Google (www.google.com.ua), MSN (www.searchsearch.msn.com), Мета (www.meta.com.ua), Яндекс (www.yandex.ru), Рамблер (www.rambler.ru), Апорт (www.aport.ru).

Пошукову машину можна визначити як службу, яка шукає веб-сторінки у великій базі даних за заданим користувачем словом, словосполученням або іншим критерієм. Отже, для успішного пошуку ви маєте правильно підібрати ключові слова, які описують тему, і задати їх пошуковій системі.

Завітавши на пошуковий сервер, ви побачите форму для введення ключових слів, котрі будуть використовуватися у процесі пошуку (рис. 26).

Рис. 26. Форма для введення ключових слів у пошуковій системі МЕТА

Коли ви, ввівши потрібні слова, клацнете на кнопці Знайти (на інших сайтах може бути Пошук, Найти, GO тощо), ключова фраза буде передана на сервер пошукової машини, і вона знайде у своїх базах даних адреси веб-ресурсів, що містять вказані ключові слова. Після цього у вікні браузера відображається веб-сторінка з посиланнями на ці ресурси (рис. 27). Щоб переглянути одне із знайдених веб-сторінок, потрібно клацнути мишею на її посиланні.

Рис. 27. Сторінка з результатами пошуку на сайті МЕТА

ПРИМІТКА

Більшість пошукових машин мають веб-сторінку довідки, де містяться поради стосовно їхнього використання.

Пошукові машини можуть застосовувати методи пошуку, які мають відмінності, тому часто на один і той самий запит різні машини надають різну кількість адрес сайтів. Радимо використовувати декілька пошукових машин, щоб підвищити ймовірність позитивного пошуку потрібного документа.

Використання пошукової машини Google

  1.  Відкрийте сайт пошукової машини Google. З цією метою введіть в рядок адреси www.google.com.ua і натисніть клавішу Enter.
  2.  У полі для вводу ключових слів введіть Океан Ельзи (рис. 28).

Рис. 28. Сайт Google із запитом для пошуку

3. Клацніть на кнопці Пошук у Google. З’явиться перелік знайдених сторінок, на яких є вказані ключові слова.

ПОРАДА

Щоб пошук здійснювався лише на українських сайтах, перед тим як клацнути на кнопці Пошук у Google, виберіть перемикач сторінки з України.

Отримавши результати пошуку, не поспішайте переходити за посиланнями на знайдені сторінки: перегляньте не тільки заголовки цих сторінок, а й додаткову інформацію (як правило, пошукова машина показує контекст вказаних вами ключових слів). Не читаючи контекст, можна пропустити важливу інформацію.

Скоріш за все, за вказаними ключовими словами буде знайдено так багато веб-сторінок, що посилання на них не помістяться на одній сторінці. Щоб користувачам було зручно переглядати результати пошуку, пошукові машини виводять по 10 посилань на сторінці. Для перегляду наступних десятьох веб-сторінок прокрутіть поточну веб-сторінку вниз і клацніть на відповідній цифрі.

Щоб переглянути певну сторінку, клацніть на її заголовку-посиланні, і сторінка буде відкрита.

Якщо потрібно змінити ключові слова пошуку, введіть їх у текстове поле форми запиту, попередньо видаливши поточні слова за допомогою клавіші Delete.

На сайті Google можна здійснювати пошук зображень. Для цього потрібно клацнути на посиланні Зображення і ввести ключові слова для пошуку. Наприклад, введіть в текстове поле Океан Ельзи, клацніть на кнопці Пошук у Google, і ви отримаєте фотографії гурту.

Як задавати критерії пошуку

Ви, напевно, помітили, що на домашній сторінці пошукового сервера є поле, куди можна ввести запит на пошук. Він може містити текст, який потрібно шукати, та додаткові параметри. Якщо запит складний, краще скористатися спеціальними елементами керування, які надаються на сторінці розширеного пошуку. Така сторінка зазвичай відкривається після вибору посилання на головній сторінці пошукового сайту. Приклад сторінки розширеного пошуку наведено на рис. 29.

Рис. 29 Елементи керування на сторінці розширеного пошуку Google

Звичайно, кожна пошукова машина має власний набір параметрів пошуку та способів їхнього введення. Проте всі машини забезпечують такі можливості: введення тексту (слова, речення тощо), який потрібно шукати, вибір мови, частини сторінки, де має міститися текст (заголовок, основна частина, URL, гіперпосилання), а також відбір сторінок, створених або модифікованих протягом визначеного періоду часу. Більшість пошукових машин дають змогу також задавати тип документів, які шукаються. Крім того, пошукові машини дозволяють формувати критерії з використанням логічних операцій І, АБО та НЕ.

Правила складання запитів зазвичай містяться на сторінці довідки, яка відкривається після вибору посилання на зразок Допомога, Підказка, Правила складання запитів тощо.

Пошук тексту

Усі пошукові машини забезпечують можливість пошуку певного фрагмента тексту, причому вона завжди реалізується однаково: цей текст вводиться у поле пошуку в лапках. Наприклад, якщо ви введете словосполучення «Історія України», то отримаєте перелік сторінок, на яких є слова «Історія» та «України», причому перше з них йде безпосередньо за першим. Отже, щоб знайти певний фрагмент тексту (будь-якої довжини), його беруть в лапки.

Звичайно, не завжди потрібно задавати фразу повністю − достатньо ввести такий а фрагмент, який навряд чи зустрінеться в іншому контексті. За відсутності лапок пошукова машина шукатиме вказані слова окремо, проте більшість машин призначить більш високий пріоритет тим документам, де всі вказані слова розташовані у зазначеному порядку. Майте на увазі, що максимальна довжина фрагмента тексту, який шукається, обмежена, хоча в кожної пошукової машини вона своя.

Логічні операції в критеріях пошуку

Коли мова йде про пошук інформації у Веб, під логічними операціями розуміють особи об’єднання декількох простих критеріїв пошуку в один складений. Зокрема, об’єднання двох критеріїв за допомогою логічної операції І означає, що на сторінці мають бути присутні обидва вказані елементи. Якщо ж критерії поєднані за допомогою операції АБО, то будуть пропонуватися сторінки, що містять хоча б один із заданих елементів. Операція НЕ, застосована до одного з критеріїв, означає, що відповідний елемент не повинен міститися на сторінці.

ПРИМІТКА

Операцію І всі найбільші пошукові машини застосовують до введених вами спів за умовчанням, тобто коли ви вводите декілька слів без лапок.

Використовуючи дужки та логічні операції, можна складати критерії пошуку, що максимально точно визначають необхідну вам інформацію. Зазвичай операцію І визначають оператором AND, операцію АБО − оператором OR, а операцію НЕ − оператором NOT. Наприклад: журнал OR книга) AND (техніка OR механіка)

Цей критерій визначає, що потрібні сторінки, на яких обов’язково містяться: одне і двох слів, вказаних у першій парі дужок, та одне із двох слів, вказаних у другій тарі дужок.

Крім операторів OR, AND та NOT для логічних операцій І, АБО та НЕ можуть використовуватися й інші позначення. На деяких пошукових серверах пропонується інтерфейс користувача, в якому можна вибирати потрібні операції за допомогою відповідних елементів керування. При цьому назви логічних операцій можуть взагалі не згадуватися на сторінці параметрів пошуку. Наприклад, операція І може бути задана за допомогою параметра «усі введені слова», а операція АБО − за допомогою параметра «будь-яке із слів».

Панель Пошук у браузері Internet Explorer

Для пошуку можна використати адресний рядок Internet Explorer або викликати помічника з пошуку, клацнувши на кнопці Пошук панелі інструментів. Помічник з пошуку − це інструментальний засіб, що допомагає знайти потрібні відомості в Інтернеті. Він дає змогу здійснювати пошук за заданим словом або категорією.

Використання панелі Пошук

1. На панелі інструментів Internet Explorer клацніть на кнопці Пошук. У лівій частині вікна браузера відобразиться панель Пошук. Наведіть вказівник миші на праву межу панелі пошуку, і він набуде вигляду двонапрямленої стрілки. Перетягніть праву межу вправо, щоб панель помічника стала ширшою (рис. 30).

Рис. 30. Панель Пошуку у вікні Internet Explorer

2. У текстове поле, що міститься на цій панелі, введіть ключові слова. Наприклад; Дніпро екологія забруднення стан води, а після цього клацніть на кнопці Поиск (Пошук).

ПРИМІТКА

В Internet Explorer реалізована функція пошуку інформації в Інтернеті за допомогою різних пошукових машин. В україномовній версії використовуються MSN Search, Yandex, Rambler і Aport. MSN Search – це розроблена Microsoft пошукова машина яка використовується в Internet Explorer за умовчанням.

Через деякий час на панелі Пошук відобразиться список знайдених сторінок. Для перегляду певної сторінки клацніть на її посиланні в цьому списку. Сторінка буде завантажена в робочу область вікна браузера (рис. 2.36).

Рис. 31. Знайдена в результаті пошуку сторінка

Для зміни пошукової системи клацніть на кнопці Далі та виберіть іншу.

Щоб виконати пошук за іншими ключовими словами, клацніть на кнопці Створити у верхній частині панелі, яка набуде початкового вигляду, та введіть для пошуку нові ключові слова.

Вибір пошукових машин

  1.  На панелі Пошук клацніть на кнопці Настройка.
  2.  У вікні, що відкрилося, зніміть прапорці, розташовані поряд з назвами тих пошукових машин, які ви не бажаєте використовувати для пошуку.
  3.  За допомогою кнопок Выше (Вище) та Ниже (Нижче) визначте пріоритет використання пошукових машин.
  4.  Клацніть на кнопці ОК.

В Internet Explorer можна здійснювати пошук, вказавши його критерій безпосередньо в адресному рядку. При цьому браузер звертатиметься до пошукової машини MSN Search.

Використання функції автопошуку браузера

  1.  Клацніть в адресному рядку вікна Internet Explorer. Поточний текст у рядку буде виділено.
  2.  Введіть текст мультимедійна дошка і натисніть клавішу Enter. З’явиться сторінка результатів автопошуку зі списком гіперпосилань, що стосуються слів «мультимедійна дошка» (рис. 2.38).
  3.  Клацніть на одному з цих гіперпосилань, щоб потрапити на відповідну сторінку, яка містить словосполучення «мультимедійна дошка».

Поради щодо проведення пошуку інформації

Під час пошуку інформації в Інтернеті потрібно дотримуватися таких рекомендацій: слід точно сформулювати запит, правильно обрати засіб пошуку, визначити початкову стратегію та критерії пошуку. При цьому найшвидший та найпростіший метод часто є і найефективнішим. Навіть якщо вам не вдасться відразу знайти те, що потрібно, ви зможете визначити загальний напрямок пошуку і на наступному етапі ще раз уточнити критерії пошуку.

Формулювання запиту

Запит до пошукової служби має складатися із загальних понять, що найточніше характеризують тему або завдання пошуку. Рідко коли вдається обійтись одним поняттям (якщо, наприклад, тематика запиту досить вузька), найчастіше доводиться вдаватися до трьох і більше. Вказуючи декілька понять, ви забезпечуєте пошук більшої кількості сторінок, на яких вони містяться. В результаті зростає ймовірність того, що ці поняття будуть застосовуватися в потрібному контексті. Іноді отримання більш точних результатів доцільно використовувати різні граматичні форми слів.

Стратегії пошуку

На жаль, універсального методу пошуку інформації не існує, тому неможливо дати точний перелік дій, виконуючи які, в Інтернеті можна віднайти будь-які відомості. Проте ми спробуємо визначити загальну методику пошуку, використання якої з більшості випадків дає позитивний результат.

Сформулюйте запит та виконайте пошук. Більшість пошукових систем як результат запропонують лише ті сторінки, на яких згадуються всі вказані в запиті слова. Сторінки будуть наведені в порядку зменшення релевантності, тобто «важливості», яка визначається на підставі критеріїв, закладених у пошукову систему.

Якщо результат вас не задовольняє, спробуйте звузити область пошуку. Наприклад, вкажіть більше уточнюючих слів, введіть лапки там, де вони потрібні для більш точного відтворення фрази, або спробуйте знайти слово, яке точніше описує поняття, яке вас цікавить.

Проаналізуйте-результати пошуку, можливо, ви знайдете на отриманих сторінках термін або слово, які також можна використати для звуження області пошуку.

Якщо незважаючи на всі намагання результат пошуку не задовольнить вас, застосуйте під час визначення критеріїв логічні операції АБО, І, НЕ. Наприклад, якщо ви шукаєте веб-сторінки, присвячені авіації, то вкажіть слова «авіація» АБО «літак».




1. American Revolution and War for Independence.html
2. вариантами ответов выберите вариант который отражает ваше мнение
3. Subject hs been dpted in turn s n esthetic philosophicl nd dvertising symbol entering eventully into the irreverent prodies of the Dd nd Surrelist rtists
4. Лямблиоз у детей- проблема диагностики и выбора терапии
5. стимулус не из благородных- так когдато называли длинную заостренную палку которой погоняли быков и муло
6. 22
7. Путешествия вне тела Роберт Монро Путешествия вне тела Путешествия вне тела- София
8. РЕФЕРАТ дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук Київ 1999 Д
9. Договор розничной купли-продажи.html
10. . Коэволюционная синергетическая парадигма современного естествознания Основополагающая концепция коэ
11. 2. Микробы перемещаются жгутиками 3
12. непосредственно исполняет оправдательные и обвинительные приговоры; 2 обращает к исполнению приговоры;
13. 3 Введение
14. тема 4РМаркетингэто вид человеческой деятельности направленный на удовлетворение нужд и потребностей по ср
15. Появляются новые стандарты протоколы спецификациии и устройства использующие все это при своем функциони
16. своеобразных психических свойств которые проявляются у личности в типичных условиях и выражаются в присущи
17. Фридрих Ницше Так говорил Заратустра
18. Курсовая работа- География Японии
19.  Что такое множество 2
20. а и чувством связанности с ними и зависимости от них