Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
ЕКОНОМІКО-ПРАВНИЧИЙ КОЛЕДЖ
ДЕРЖАВНИЙ ВИЩИЙ НАВЧАЛЬНИЙ ЗАКЛАД
“ЗАПОРІЗЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ”
МІНІСТЕРСТВА ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
Контрольні завдання та тести
з дисципліни «Трудове право»
для студентів ІІI курсу
Економіко-правничого коледжу ЗНУ
Освітньо кваліфікаційний рівень: молодший спеціаліст;
Спеціальність: 5.03040101 «Правознавство»;
Галузь знань: 0304 Право.
Схвалено на засіданні циклової комісії
гуманітарних дисциплін та правознавства
Протокол № ___ від «___»___________2010 р.
Голова ______________ Ю.В.Пирожкова
«_____»___________________2010 р.
м. Запоріжжя 2010
МОДУЛЬНА КОНТРОЛЬНА РОБОТА № 1.
ВАРІАНТ 1.
І. Вирішити задачу.
Смирнов уклав угоду з адміністрацією стадіону “Спартак”, за якою його бригада зобовязалася привести в належний порядок футбольне поле. Робота тривала 10 днів. Після закінчення роботи під час розрахунку Смирнов зажадав виплатити всім членам бригади винагороду за надурочні роботи. Адміністрація відмовилася, посилаючись на те, що хоч Смирнов і зазначався в договорі бригадиром, однак склад і навіть прізвища членів бригади в договорі не були вказані.
Як вирішити спір між Смирновим та адміністрацією стадіону? Якою є природа відносин, що виникли?
ІІ. Тестові завдання. Зазначте правильні відповіді.
1. До відносин, тісно повязаних з трудовими, належать: а) відносини з приводу навчання на виробництві, підвищення кваліфікації та перекваліфікації; б) відносини щодо укладення, зміни та припинення трудового договору; в) відносини нагляду і контролю за дотриманням трудового законодавства; г) відносини щодо дисциплінарної відповідальності працівників.
2. До особливостей методу трудового права не належить:
а) свобода вибору сторін при укладенні трудового договору; б) поєднання централізованого і локального регулювання суспільних відносин; в) застосування виключно імперативного способу регулювання суспільних відносин; г) поєднання договірного, рекомендаційного та імперативного способів регулювання.
3. Виробнича функція трудового права це: а) функція, спрямована на забезпечення правової культури учасників трудових правовідносин; б) функція охорони трудових прав та інтересів найманих працівників; в) функція захисту інтересів власників-підприємців (роботодавців); г) функція забезпечення соціального партнерства.
4. Актами договірного характеру є: а) Конвенції та рекомендації МОП; б) акти місцевих органів виконавчої влади; в) генеральна угода; г) відомчі акти.
5. Правовідносини, що виникають при вирішенні індивідуальних трудових спорів, діяльності примирної комісії, трудового арбітражу при вирішенні колективного трудового спору це: а) матеріальні правовідносини; б) процедурні; в) процесуальні; г) правовідносини, що виникають з приводу нагляду і контролю за дотриманням трудового законодавства.
6. Дотримання письмової форми трудового договору є обовязковим: а) у будь-якому випадку; б) при укладенні контракту; в) при укладенні трудового договору з неповнолітнім; г) при укладенні строкового трудового договору.
7. Якою є тривалість випробувального строку: а) не може бути меншим, ніж три місяця; б) не може перевищувати трьох місяців, а в окремих випадках за погодженням з профкомом шести місяців; в) для робітників не може перевищувати одного місяця; г) за погодженням з працівником строк може бути і більшим, ніж встановлено законодавством.
8. Які з перелічених характеристик стосуються трудового договору: а) працівник повинен виконувати певну міру праці у певну частину робочого часу; б) предметом договору виступає матеріалізований результат праці або завдання одноразового характеру; в) ризик втраченої, зіпсованої продукції лежить на працівникові; г) за заподіяння майнової шкоди настає, як правило, обмежена матеріальна відповідальність.
9. У яких випадках при припиненні трудового договору працівникові виплачується вихідна допомога у розмірі не менше середньомісячного заробітку: а) угода сторін; б) відмова працівника від переведення на роботу в іншу місцевість разом з підприємством, а також відмова від продовження роботи у зв'язку із зміною істотних умов праці; в) призов або вступ працівника на військову службу, направлення на альтернативну (невійськову службу); г) виявлена невідповідність працівника займаній посаді або виконуваній роботі внаслідок недостатньої кваліфікації або стану здоров'я, які перешкоджають продовженню даної роботи.
10. Строк тимчасового переведення працівника на іншу роботу, не обумовлену трудовим договором: а) на строк до одного місяця; б) за згодою працівника на будь-який строк; в) за порушення трудової дисципліни на строк до трьох місяців; г) на строк до двох тижнів.
ІІІ. Дайте розгорнуту відповідь на питання:
ВАРІАНТ 2.
І. Вирішити задачу.
Інженер Морозова була звільнена з підприємства за п. 1 ст. 40 КЗпП України (у зв'язку з його ліквідацією). Вона звернулася до центру зайнятості для пошуку підходящої роботи і реєстрації її як безробітної. Їй запропонували роботу техніка за її спеціальністю. Вона відмовилася, вважаючи, що місце цієї роботи хоч і знаходиться у межах міста, але надто віддалене від її місце проживання і заробітна плата значно нижче за колишню.
Чи можна вважати запропоновану роботу підходящою для Морозової? Які документи їй необхідно предявити для реєстрації в службі зайнятості? Яким буде розмір її допомоги по безробіттю, протягом якого строку вона її отримуватиме?
ІІ. Тестові завдання. Зазначте правильні відповіді.
1. До індивідуальних трудових правовідносин належать: а) відносини щодо оплати праці; б) відносини щодо дисциплінарної відповідальності працівників; в) відносини з вирішення індивідуальних і колективних трудових спорів; г) відносини щодо діяльності профспілок.
2. Сукупність взаємоповязаних між собою і послідовно розміщених розділів (тем), які обумовлені структурою науки трудового права з метою підготовки фахових юристів це: а) система трудового законодавства; б) система навчальної дисципліни; в) система науки трудового права; г) система галузі трудового права.
3. Які з наведених положень не належать до особливостей джерел трудового права: а) наявність нормативних актів, які мають конститутивний характер; б) наявність широкого кола локальних нормативно-правових актів; в) в якості джерел застосовуються лише нормативно-правові акти; г) значний ступінь диференціації у правовому регулюванні трудових відносин.
4. Обмеження щодо спільної роботи на одному підприємстві передбачені законодавством: а) на державному підприємстві стосовно осіб, які є близькими родичами чи свояками; б) на державному підприємстві стосовно осіб, які є близькими родичами чи свояками, якщо у зв'язку з виконанням трудових обовязків вони безпосередньо підпорядковані один одному; в) на підприємствах будь-якої форми власності стосовно осіб, які є близькими родичами чи свояками, якщо у зв'язку з виконанням трудових обовязків вони безпосередньо підпорядковані один одному; г) на підприємствах недержавної форми власності такі обмеження можуть запроваджуватися за рішенням власника.
5. У чому полягають особливості трудового договору, укладеного з роботодавцем фізичною особою: а) укладається лише у письмовій формі; б) не укладається з працівниками молодше 18 років; в) підлягає реєстрації у державній службі зайнятості; г) укладається лише з громадянами України.
6. Порядок ведення трудової книжки: а) трудові книжки ведуться на всіх працівників, що працюють на підприємствах, в установах, організації більше 5 днів; б) трудові книжки ведуться на всіх працівників, що працюють на підприємствах, в установах, організації більше 7 днів; в) трудові книжки оформлюються та ведуться лише на вимогу працівника; г) трудові книжки ведуться лише на державних підприємствах.
7. Для яких категорій працівників випробування не встановлюється: а) для неповнолітніх; б) для державних службовців; в) для молодих спеціалістів після закінчення вузів; г) для працівників, які приймаються на роботу вперше.
8. У яких випадках розірвання трудового договору за ініціативою власника здійснюється за згодою профспілкового органу: а) незадовільний результат випробування, яке було обумовлене при прийнятті на роботу; б) прогул, в тому числі відсутність на роботі більше трьох годин протягом робочого дня без поважних причин; в) поява на роботі у нетверезому стані; г) звільнення працівника, який вчинив за місцем роботи розкрадання (в тому числі дрібне) майна власника, встановлене вироком суду, що набрав законної сили.
9. До істотних умов праці не належить: а) режим роботи; б) робота на певному робочому місці або на певному механізмі; в) зміна розрядів і найменування посад; г) система оплати праці.
10. До якого виду підстав розірвання трудового договору належать винні дії керівника підприємства, внаслідок чого заробітна плата виплачувалася несвоєчасно або в розмірах, нижчих від установленого законом розміру мінімальної заробітної плати: а) розірвання трудового договору з ініціативи третіх осіб; б) розірвання трудового договору з ініціативи власника; в) розірвання трудового договору з ініціативи працівника; г) додаткові підстави розірвання трудового договору з окремими категоріями працівників за певних умов.
ІІІ. Дайте розгорнуту відповідь на питання:
ВАРІАНТ 3.
І. Вирішити задачу.
При укладенні колективного договору було прийнято Положення про преміювання працівників підприємства. У ньому вказувалося, що робітникам основних професій премія виплачується у розмірі 30 відсотків від заробітку за виконання і перевиконання завдань належної якості. У травні місяці премію при виконанні вказаних умов належало виплатити усім робітникам-відрядникам механічного цеху, однак її ніхто не отримав. Як пояснив начальник цеху, йому не було виділено коштів на виплату премії, через те що ці кошти цех витратив у минулому місяці. Виник трудовий спір.
Чи правомірні дії адміністрації підприємства? Чи мають право робітники звернутися до органу, який розглядає трудові спори, з вимогою про виплату премії?
ІІ. Тестові завдання. Зазначте правильні відповіді.
1. До колективних трудових правовідносин належать: а) відносини соціального партнерства; б) відносини щодо укладення, зміни та припинення трудового договору; в) відносини з приводу утворення об'єднань роботодавців та їхньої діяльності; г) відносини щодо відсторонення працівників від роботи роботодавцем.
2. До джерел трудового права належать такі акти: а) Генеральна та галузева угода; б) Конвенції МОП; в) Наказ міністра праці та соціальної політики України про призначення начальника обласного центру зайнятості населення України; г) трудовий договір.
3. До міжгалузевих принципів трудового права належать:
а) обмеження сфери правового регулювання відносинами найманої праці; б) принцип охорони власності; в) соціальне партнерство і договірне встановлення умов праці; г) оптимальне поєднання централізованого і локального правового регулювання.
4. Які з наведених положень належать до особливостей працевлаштування іноземних громадян та осіб без громадянства, які постійно не проживають в Україні : а) мають право займатися трудовою діяльністю на підставах і в порядку, встановлених для громадян України; б) передбачено певні обмеження щодо призначення на певні посади або зайняття певною діяльністю; в) видається дозвіл на працевлаштування на строк до 1 року; г) видається дозвіл на працевлаштування на строк до 6 років.
5. Факультативними умовами трудового договору є: а) умова про трудову функцію працівника; б) умова про строк випробування; в) умова про розмір винагороди за працю; г) умова про надання житла.
6. Запис до трудової книжки про роботу за сумісництвом здійснюється: а) у відділі кадрів на підприємстві за сумісництвом; б) за місцем основної роботи за бажанням працівника; в) за місцем основної роботи в обовязковому порядку; г) взагалі не здійснюється, а видається лише довідка про роботу за сумісництвом.
7. До додаткових підстав розірвання трудового договору за ініціативою власника з окремими категоріями працівників за певних умов належать: а) одноразове грубе порушення трудових обовязків керівником підприємства та його заступниками; б) у випадку виявленої невідповідності працівника займаній посаді або виконуваній роботі внаслідок недостатньої кваліфікації або стану здоров'я; в) розірвання трудового договору з керівником на вимогу профспілкового органу; г) вчинення працівником, який виконує виховні функції, аморального проступку, не сумісного з продовженням даної роботи.
8. Які з наведених положень характеризують переміщення: а) не потребує згоди працівника; б) допускається лише за згодою працівника; в) це доручення працівникові роботи на іншому робочому місці, в іншому структурному підрозділі у межах спеціальності чи кваліфікації, обумовленої трудовим договором; г) це доручення працівникові роботи, що не відповідає спеціальності, кваліфікації чи посаді, обумовленої трудовим договором.
9. До якого виду підстав припинення трудового договору належить призов або вступ працівника на військову службу або альтернативну (невійськову) службу: а) розірвання трудового договору з ініціативи працівника; б) розірвання трудового договору з ініціативи третіх осіб; в) додаткові підстави розірвання трудового договору з окремими категоріями працівників за певних умов; г) розірвання трудового договору з ініціативи власника.
10. Скорочена тривалість робочого часу 36 годин на тиждень встановлюється: а) для працівників віком від 16 до 18 років; б) для учнів віком від 14 до 15 років; в) для неповнолітніх віком від 15 до 16 років; г) для працівників, зайнятих на роботах із шкідливими умовами праці.
ІІІ. Дайте розгорнуту відповідь на питання:
ВАРІАНТ 4.
І. Вирішити задачу.
Головний інженер швейної фабрики був звільнений за появу на роботі в нетверезому стані за п.7 ст. 40 КЗпП України. Головний інженер звернувся до суду з позовом про поновлення на роботі, посилаючись на те, що в нетверезому стані він знаходився після робочого дня.
Яке рішення повинен винести суд? Який порядок звільнення за п.7 ст. 40 КЗпП України?
ІІ. Тестові завдання. Зазначте правильні відповіді.
1. Загальна частина трудового права охоплює норми, які характеризують: а) забезпечення зайнятості і працевлаштування; б) робочий час і час відпочинку; в) принципи правового регулювання; г) права і обовязки субєктів трудового права.
2. Яке з наведених положень належить до принципів окремих інститутів трудового права: а) принцип свободи праці; б) принцип соціального партнерства; в) принцип договірного визначення трудової функції працівника; г) забезпечення права на охорону здоровя у процесі праці.
3. До головних субєктів трудових правовідносин належать: а) органи нагляду і контролю за дотриманням трудового законодавства; б) КТС; в) робочі комісії для ведення колективних переговорів; г) органи зайнятості.
4. До основних ознак трудової правосубєктності роботодавців не належить:
а) можливість приймати і звільняти працівників; б) роботодавцем може бути лише юридична особа; в) здатність забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи; г) майнова самостійність роботодавця.
5. Під час прийняття на роботу випробування встановлюється: а) власником або уповноваженим ним органом; б) за угодою з профспілковим комітетом; в) за обопільною угодою сторін трудового договору; г) вищестоящим у порядку підлеглості органом.
6. Обовязковими умовами трудового договору є: а) умова про час початку виконання трудових функцій; б) умова щодо оплати за працю; в) умова про випробування г) умова про можливість суміщення професій.
7. Які види робіт відповідно до законодавства не вважаються сумісництвом: а) робота, яка виконується за цивільно-правовими договорами доручення, підряду та ін.; б) виконання, крім своєї основної, іншої регулярно оплачуваної роботи на тому ж підприємстві; в) педагогічна робота з погодинною оплатою праці в обсязі не більше 240 годин у рік; г) виконання, крім своєї основної роботи іншої регулярно оплачуваної роботи у громадянина (підприємця, приватної особи) за наймом.
8. В яких випадках трудовим законодавством дозволяється тимчасове переведення працівника на іншу роботу, не обумовлену трудовим договором, без його згоди: а) у разі простою підприємства; б) для відвернення або ліквідації наслідків стихійного лиха, епідемій, виробничих аварій; в) для відвернення обставин, які ставлять або можуть поставити під загрозу життя чи нормальні життєві умови людей; г) для вчасного виконання плану виробництва.
9. Працівник має право розірвати строковий трудовий договір: а) попередивши власника письмово за два тижні; б) лише в разі хвороби або інвалідності, при порушенні власником законодавства про працю та з інших поважних причин; в) працівник у будь-якому випадку не має права розірвати такий договір; г) лише у разі хвороби або інвалідності, що перешкоджають виконанню роботи за договором.
10. З яким працівником трудовий договір може бути розірваний на вимогу профспілкового органу (ст. 45 КЗпП України): а) з керівником підприємства; б) з будь-яким працівником; в) з працівником, що виконує виховні функції; г) з працівником, що безпосередньо обслуговує грошові або товарні цінності.
ІІІ. Дайте розгорнуту відповідь на питання:
ВАРІАНТ 5.
І. Вирішити задачу.
Директор автотранспортного підприємства і голова виборного органу первинної профспілкової організації склали і підписали колективний договір, після чого в наказі по підприємству було оголошено, що договір набув чинності.
Чи законні дії директора автотранспортного підприємства і голови виборного органу первинної профспілкової організації? Який порядок укладення колективного договору?
ІІ. Тестові завдання. Зазначте правильні відповіді.
1. Система трудового права це: а) комплекс суспільних відносин, які регулює дана галузь права; б) сукупність відповідних засобів та прийомів впливу держави на трудові правовідносини; в) основні напрями впливу його норм на поведінку людей у процесі праці; г) сукупність обєктивно повязаних інститутів і норм, які розподіляються у певній структурній послідовності та у відповідності до специфіки суспільних відносин, що ними регулюються.
2. До другорядних учасників трудових правовідносин належать: а) органи, які розглядають колективні трудові спори (конфлікти); б) роботодавці; в) кваліфікаційні й атестаційні комісії; г) органи нагляду і контролю за дотриманням трудового законодавства.
3. Трудові правовідносини, що виникають у процесі оформлення працівника на роботу, притягнення до відповідальності, утворення виборного органу профспілки тощо це: а) процедурні правовідносини; б) матеріальні правовідносини; в) колективно-трудові правовідносини; г) процесуальні правовідносини.
4. Трудовий договір укладається на певний строк: а) в усіх випадках на розсуд власника або уповноваженого ним органу; б) лише на тимчасові та сезонні роботи; в) у випадках, коли трудові відносини не можуть бути встановлені на невизначений строк з урахуванням характеру наступної роботи, або умов її виконання, або інтересів працівника. г) лише у випадку, коли договір укладається на час виконання певної роботи.
.5. У яких випадках з працівником може бути укладено контракт: а) може бути укладений у будь-якому випадку за ініціативою роботодавця; б) застосовується лише у випадках, передбачених чинним законодавством України; в) укладається на вимогу працівника; г) укладається за погодженням між працівником і власником.
6. На який строк може укладатися трудовий договір про тимчасову роботу: а) на строк до трьох років; б) на будь-який строк за угодою сторін; в) на строк до двох місяців, а для заміщення тимчасово відсутнього працівника до чотирьох місяців; г) може укладатися на час виконання певної роботи, строк закінчення якої неможливо передбачити.
7. До додаткових підстав розірвання трудового договору з ініціативи власника з окремими категоріями працівників за певних умов не належать: а) вчинення за місцем роботи розкрадання майна власника; б) вчинення працівником, який виконує виховні функції, аморального проступку, не сумісного з продовженням даної роботи; в) поновлення на роботі працівника, який раніше виконував цю роботу; г) винні дії керівника підприємства, внаслідок чого заробітна плата виплачувалася несвоєчасно.
8. До підстав розірвання трудового договору з ініціативи третіх осіб належать: а) розірвання трудового договору на вимогу профспілкового органу; б) призов або вступ працівника на військову службу або альтернативну службу; в) поновлення на роботі працівника, який раніше виконував цю роботу; г) невідповідність працівника займаній посаді або виконуваній роботі внаслідок недостатньої кваліфікації або стану здоров'я, які перешкоджають продовженню даної роботи.
9. На якій підставі припиняється трудовий договір, якщо працівник не згоден на продовження роботи при зміні істотних умов праці: а) п.1 ст.40 КЗпП України; б) п.6. ст.36 КЗпП України; в) п.1 ст.36 КЗпП України; г) п.6 ст. 40 КЗпП України.
10. В яких випадках власник або уповноважений ним орган можуть застосовувати надурочні роботи: а) при необхідності виконання вантажно-розвантажувальних робіт з метою недопущення або усунення простою рухомого складу чи скупчення вантажів у пунктах відправлення і призначення; б) для виконання виробничого плану; в) для продовження роботи при незявленні працівника, який заступає, коли робота не допускає перерви; г) для здачі будівельного обєкта у строк.
ІІІ. Дайте розгорнуту відповідь на питання:
МОДУЛЬНА КОНТРОЛЬНА РОБОТА № 2.
ВАРІАНТ 1.
І. Вирішити задачу.
Монтажник Урусов неодноразово порушував вимоги інструкції з охорони праці. 10 березня начальник будуправління, побачивши, що Урусов при розбиранні лісів на третьому поверсі будинку не користується монтажним поясом, оголосив йому догану. Тим же наказом була оголошена догана начальнику дільниці, де працював Урусов, за те, що не забезпечує виконання правил з охорони праці.
Чи правомірні дії начальника будуправління?
ІІ. Тестові завдання. Зазначте правильні відповіді.
1. Види стягнень, які можуть бути застосовані за порушення трудової дисципліни відповідно до КЗпП України: а) догана; б) сувора догана; в) звільнення; г) позбавлення премії.
2. Які з наведених положень не належать до порядку накладення дисциплінарних стягнень: а) застосовується не пізніше одного місяця з дня виявлення проступку; б) застосовується не пізніше 6 місяців з дня виявлення проступку; в) застосовується протягом одного року з дня вчинення проступку; г) не може бути накладено пізніше 6 місяців з дня вчинення проступку.
3. Які положення характеризують матеріальну відповідальність: а) відшкодуванню підлягає тільки пряма дійсна шкода; б) стягнення шкоди провадиться виключно за рішенням суду; в) розмір відповідальності не залежить від форми вини та виду майна, якому заподіяна шкода; г) як універсальний вид відповідальності застосовується обмежена відповідальність, і лише в окремих передбачених КЗпП України випадках повна.
4. Які особи не можуть включатися до складу комісії з розслідування нещасного випадку на виробництві: а) керівник робіт, який безпосередньо відповідає за стан охорони праці на робочому місці, де стався нещасний випадок; б) керівник структурного підрозділу підприємства, в якому стався нещасний випадок; в) потерпілий або особа, яка представляє його інтереси; г) представник первинної організації профспілки, членом якої є потерпілий.
5. За результатами розслідування комісії визнаються повязаними з виробництвом нещасні випадки, які сталися: а) у період підготовки до роботи та приведення в порядок після закінчення роботи знарядь виробництва, засобів захисту, одягу; б) за місцем постійного проживання на території польових і вахтових селищ; в) унаслідок отруєння алкоголем, наркотичними засобами, токсичними речовинами, а також внаслідок їх дії, за наявності відповідного медичного висновку, якщо це не повязано із застосуванням таких речовин у виробничих процесах; г) скоєння самогубства працівником плавскладу на суднах морського, річкового та рибопромислового флоту в разі перевищення обумовленого колективним договором строку перебування у рейсі.
6. Строк звернення до КТС: а) у тримісячний строк з дня, коли працівник дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права; б) у місячний строк з дня, коли працівник дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права; в) в усіх випадках без обмеження будь-яким строком; г) у спорах про виплату належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком.
7. За який час працівникові виплачується середній заробіток у разі вимушеного прогулу або різниця в заробітку за час виконання нижчеоплачуваної роботи у разі незаконного звільнення або, відповідно, переведення працівника на іншу роботу: а) не більше двох місяців; б) за весь час вимушеного прогулу, якщо заява про поновлення на роботі розглядається більше 1 року не з вини працівника; в) за весь час вимушеного прогулу або виконання нижче оплачуваної роботи, але не більше як за один рік; г) у будь-якому випадку за весь час вимушеного прогулу.
8. Орган, який складається із залучених сторонами фахівців, експертів та інших осіб і приймає рішення по суті трудового спору (конфлікту) це: а) примирна комісія; б) трудовий суд; в) трудовий арбітраж; г) незалежний посередник.
9. За чий рахунок здійснюється фінансування охорони праці: а) за рахунок роботодавця; б) за рахунок працівників; в) за рахунок профспілкових коштів; г) за рахунок державного бюджету.
10. В який строк розглядається колективний трудовий спір виробничою примирною комісією: а) в пятиденний строк; б) в п'ятнадцятиденний строк; в) в десятиденний строк; г) в місячний строк.
ІІІ. Дайте розгорнуту відповідь на питання:
1. Охарактеризуйте випадки, у яких проведення страйків заборонено.
2. Охарактеризуйте організацію служби охорони праці на підприємстві
ВАРІАНТ 2.
І. Вирішити задачу.
Токар Рябцев, що працював в ТОВ „Проммонтаж”, допустив грубе порушення технологічної дисципліни, за що йому було оголошено догану, знижено кваліфікаційний розряд, а роботу над продукцією, що виявилася браком, не оплатили. Також Рябцева було притягнено до матеріальної відповідальності за заподіяну шкоду.
Рябцев звернувся до юрисконсульта підприємства з питанням про правомірність накладення на нього одночасно чотирьох стягнень.
Яку відповідь повинен дати юрисконсульт?
ІІ. Тестові завдання. Зазначте правильні відповіді.
1. Записи про дисциплінарні стягнення в трудову книжку: а) не вносяться; б) вносяться; в) вносяться за узгодженням із профспілковим комітетом; г) це питання трудовим законодавством не регламентується.
2. Види правил внутрішнього трудового розпорядку: а) міжгалузеві правила внутрішнього трудового розпорядку; б) галузеві правила внутрішнього трудового розпорядку; в) загальні правила внутрішнього трудового розпорядку; г) Типові правила внутрішнього трудового розпорядку.
3. Які положення характеризують матеріальну відповідальність: а) відшкодуванню підлягає тільки пряма дійсна шкода; б) стягнення шкоди провадиться виключно за рішенням суду; в) розмір відповідальності не залежить від форми вини та виду майна, якому заподіяна шкода; г) як універсальний вид відповідальності застосовується обмежена відповідальність, і лише в окремих передбачених КЗпП України випадках повна.
4. За чий рахунок здійснюється фінансування охорони праці: а) за рахунок роботодавця; б) за рахунок працівників; в) за рахунок профспілкових коштів; г) за рахунок державного бюджету.
5. Не визнаються повязаними з виробництвом нещасні випадки, що сталися з працівниками: а) у разі скоєння ними злочину, що встановлено обвинувальним вироком суду; б) у разі раптового погіршення стану здоров'я працівника або його смерті внаслідок гострої серцево-судинної недостатності під час перебування на підземних роботах; в) під час використання ними в особистих цілях транспортних засобів, машин, механізмів, устаткування, що належать підприємству (крім випадків, що сталися внаслідок їх несправності); г) вбивство працівника під час виконання чи у зв'язку з виконанням ним трудових (посадових) обовязків чи дій і інтересах виробництва.
6. В якому порядку може бути оскаржено рішення комісії по трудовим спорам (КТС): а) рішення КТС оскарженню не підлягає; б) може бути оскаржено до суду протягом 1 року з дня вручення працівнику та власнику виписки з протоколу засідання КТС; в) може бути оскаржено до суду у десятиденний строк з дня вручення працівнику та власнику виписки з протоколу засідання КТС; г) рішення КТС у десятиденний строк може бути оскаржене у профспілковій організації.
7. До компетенції яких органів належать вирішення колективних трудових спорів: а) КТС; б) трудові арбітражі; в) примирні комісії; г) органи місцевого самоврядування.
8. За який термін орган (особа), який очолює страйк, зобовязаний письмово попередити про нього власника або уповноважений ним орган: а) не пізніш як за сім днів до початку страйку; б) на безперервно діючому виробництві за 15 днів до початку страйку; в) за місяць до початку страйку; г) за три дні до початку страйку.
9. Які особи не можуть включатися до складу комісії з розслідування нещасного випадку на виробництві: а) керівник робіт, який безпосередньо відповідає за стан охорони праці на робочому місці, де стався нещасний випадок; б) керівник структурного підрозділу підприємства, в якому стався нещасний випадок; в) потерпілий або особа, яка представляє його інтереси; г) представник первинної організації профспілки, членом якої є потерпілий.
10. Який орган є постійно діючим органом, створеним Президентом України для сприяння врегулюванню колективних трудових спорів (конфліктів): а) Трудовий арбітраж; б) Примирна комісія; в) Національна служба посередництва і примирення; г) Трудовий суд.
ІІІ. Дайте розгорнуту відповідь на питання:
ВАРІАНТ № 3.
І. Вирішити задачу.
Бухгалтер Курносова була відсутньою на роботі три з половиною години. Отримавши письмове пояснення Курносової, з якого було видно, що вона була відсутньою на робочому місці через свої особисті проблеми вдома, головний бухгалтер оголосив їй догану за прогул без поважної причини. Курносова, яка до цього не мала ніяких стягнень, більше того, кілька разів заохочувалась, звернулася із заявою до КТС про зняття накладеного дисциплінарного стягнення. Крім цього, Курносова вказувала в заяві, що прогулом вважається відсутність на роботі протягом усього робочого дня, вона ж була відсутньою на роботі тільки три з половиною години.
.
ІІ. Тестові завдання. Зазначте правильні відповіді.
1. Які з наведених положень не належать до порядку накладення дисциплінарних стягнень: а) застосовується не пізніше одного місяця з дня виявлення проступку; б) застосовується не пізніше 6 місяців з дня виявлення проступку; в) застосовується протягом одного року з дня вчинення проступку; г) не може бути накладено пізніше 6 місяців з дня вчинення проступку.
2. До видів дисциплінарного звільнення не належить: а) за прогул без поважних причин; б) поновлення на роботі працівника, який раніше виконував цю роботу; в) поява на роботі у стані алкогольного, наркотичного або токсичного спяніння; г) розкрадання майна власника.
3. Прогулом вважається: а) невихід на роботу без поважних причин протягом усього робочого дня (зміни); б) поява на роботі в нетверезому стані; в) відсутність на роботі більше трьох годин протягом робочого дня без поважних причин; г) відсутність на роботі більше трьох годин протягом робочого дня з будь-якої причини без дозволу власника.
4. До підстав притягнення до повної матеріальної відповідальності не належить: а) шкоди завдано працівником, які знаходився у нетверезому стані; б) шкоди завдано не при виконанні трудових обовязків; в) керівники підприємств та їх заступники, керівники структурних підрозділів та їх заступники при заподіянні шкоди підприємству зайвими грошовими виплатами, неправильною постановкою обліку та зберігання матеріальних чи грошових цінностей, невжиттям необхідних заходів щодо запобігання простоям тощо; г) шкоди завдано недостачею, умисним знищенням або умисним зіпсуттям матеріалів, напівфабрикатів, виробів (продукції), в тому числі й при їх виготовленні, інструментів, вимірювальних приладів, спецодягу та інших предметів, виданих підприємством працівнику в користування.
5. Який вид інструктажу проводиться при виконанні разових робіт, не повязаних з прямими обовязками зі спеціальності, при ліквідації аварії, стихійного лиха: а) позаплановий; б) цільовий; в) повторний; г) первинний.
6. Які нещасні випадки підлягають спеціальному розслідуванню:
а) які сталися під час ліквідації аварії, надзвичайної ситуації техногенного і природного характеру на виробничих об'єктах і транспортних засобах, що використовуються підприємством; б) випадки смерті працівників на підприємстві; в) проїзду на роботу чи з роботи на транспортному засобі, що належить підприємству, або на іншому транспортному засобі, наданому роботодавцем; г) групові нещасні випадки, які сталися одночасно з двома і більше працівниками, незалежно від ступеня тяжкості ушкодження їх здоров'я.
7. Рішення КТС підлягає виконанню власником: а) в 10-денний строк після винесення рішення; б) в місячний строк з дня винесення рішення; в) у триденний строк з дня винесення рішення; г) у триденний строк по закінченню 10 днів, передбачених на його оскарження.
8. Який орган є постійно діючим органом, створеним Президентом України для сприяння врегулюванню колективних трудових спорів (конфліктів): а) Трудовий арбітраж; б) Примирна комісія; в) Національна служба посередництва і примирення; г) Трудовий суд.
9. В яких випадках проведення страйку не забороняється: а) для персоналу ядерних установок та обєктів; б) на підприємствах харчової промисловості; в) на підприємствах електроенергетики, коли вони можуть призвести до порушення сталості обєднаної енергетичної системи України; г) для працівників органів державної влади.
10. Органи, правомочні застосовувати дисциплінарні стягнення: а) орган, якому надається право прийняття на роботу (обрання, затвердження і призначення на посаду); б) вищестоящі органи, якщо працівники притягаються до відповідальності за статутами та положеннями про дисципліну; в) органи місцевого самоврядування; г) керівники структурних підрозділів підприємств, установ, організацій.
ІІІ. Дайте розгорнуту відповідь на питання:
1. Зазначте нещасні випадки, які підлягають спеціальному розслідуванню.
2. Охарактеризуйте підстави, на яких страйк може бути визнаний незаконним.
ВАРІАНТ № 4.
І. Вирішити задачу.
Наладчик Слєпков запізнився на роботу на 40 хвилин. У звязку з цим начальник цеху через три дні направив директору заводу доповідну записку, в який просив оголосити Слєпкову догану. Через тиждень директор заводу видав наказ, в якому Слєпкову оголошувалася догана за запізнення на роботу. Слєпцов звернувся у КТС із заявою, в який просив догану з нього зняти, оскільки запізнився він тому, що йому довелося в цей день їхати на роботу з передмістя. Пояснювальну записку про проступок у нього ніхто не відбирав, і в суті справи адміністрація не розібралася.
Вирішить спір.
ІІ. Тестові завдання. Зазначте правильні відповіді.
1. Органи, правомочні застосовувати дисциплінарні стягнення: а) орган, якому надається право прийняття на роботу (обрання, затвердження і призначення на посаду); б) вищестоящі органи, якщо працівники притягаються до відповідальності за статутами та положеннями про дисципліну; в) органи місцевого самоврядування; г) керівники структурних підрозділів підприємств, установ, організацій.
2. До умов матеріальної відповідальності належать: а) наявність прямої дійсної шкоди; б) вина працівника у формі прямого умислу; в) причинний зв'язок між протиправним порушенням обовязку і матеріальною шкодою; г) шкода повинна бути завдана діями працівника, які мають ознаки діянь, переслідуваних у кримінальному порядку.
3. Протягом якого строку власник може подати позов до суду про відшкодування шкоди, завданої працівником: а) протягом загального строку позовної давності; б) протягом одного року з дня виявлення заподіяної шкоди; в) не пізніше двох тижнів з дня виявлення шкоди; г) протягом 6 місяців з дня виявлення шкоди.
4. Яка особа проводить вступний інструктаж: а) безпосередній керівник робіт; б) керівник підприємства; в) начальник структурного підрозділу; г) спеціаліст служби охорони праці.
5. Органами, які розглядають трудові спори, є: а) комісії по трудових спорах (КТС); б) органи місцевого самоврядування; в) профспілкові органи; г) районні, районні у місті, міські чи міськрайонні суди.
6. Які індивідуальні трудові спори можуть розглядатися тільки в судах: а) спори за заявами працівників підприємств, де КТС не обираються; б) спори за заявами про поновлення на попередній роботі незаконно переведених на іншу роботу працівників; в) спори за заявами працівників про поновлення на роботі незалежно від підстав припинення трудового договору; г) спори за заявами працівників про виплату належної заробітної плати.
7. В який строк з дня одержання вимог власник зобовязаний розглянути вимоги найманих працівників та повідомити їх представників про прийняте рішення: а) в триденний строк; б) в місячний строк; в) в десятиденний строк; г) в пятиденний строк.
8. Які нещасні випадки підлягають спеціальному розслідуванню:
а) які сталися під час ліквідації аварії, надзвичайної ситуації техногенного і природного характеру на виробничих об'єктах і транспортних засобах, що використовуються підприємством; б) випадки смерті працівників на підприємстві; в) проїзду на роботу чи з роботи на транспортному засобі, що належить підприємству, або на іншому транспортному засобі, наданому роботодавцем; г) групові нещасні випадки, які сталися одночасно з двома і більше працівниками, незалежно від ступеня тяжкості ушкодження їх здоров'я.
9. На яких підприємствах КТС не обирається: а) на недержавних підприємствах; б) з кількістю працюючих менше 15 осіб; в) в господарських товариствах; г) в установах та організаціях.
10. Види інструктажів з питань охорони праці: а) первинний; б) плановий; в) позаплановий; г) вторинний.
ІІІ. Дайте розгорнуту відповідь на питання:
1. Перерахувати нещасні випадки, які визнаються повязаними з виробництвом.
ВАРІАНТ № 5.
І. Вирішити задачу.
Колектив дитячого садка Одеського порту звернувся з вимогою до керівництва порту про виплату заборгованості із заробітної плати за 3 місяці. Для вирішення спору була утворена примирна комісія, до якої увійшли директор дитячого садка та старший бухгалтер бухгалтерії порту, однак протягом тижня рішення комісією прийнято не було, і працівники дитячого садка оголосили батькам дітей про те, що дитячий садок працювати не буде у зв'язку із страйком. Чи правомірне рішення про проведення страйку? Який порядок його проведення?
ІІ. Тестові завдання. Зазначте правильні відповіді.
1. Протягом якого строку діє дисциплінарне стягнення: а) протягом 1 місяця з дня його накладення; б) протягом 1 року з дня його накладення; в) протягом 6 місяців з дня вчинення проступку; г) протягом 6 місяців з дня накладення стягнення.
2. Види матеріальної відповідальності працівників: а) повна; б) неповна; в) обмежена; г) підвищена.
3. До випадків обмеженої матеріальної відповідальності належать: а) за зіпсуття або знищення через недбалість матеріалів, напівфабрикатів, продукції, в тому числі при їх виготовленні, інструментів, вимірювальних приладів, спеціального одягу; б) недостача, умисне знищення або умисне зіпсуття матеріалів, напівфабрикатів, продукції, в тому числі при їх виготовленні, інструментів, вимірювальних приладів, спеціального одягу; в) шкоди завдано не при виконанні трудових обовязків; г) керівники підприємств, якщо шкоду підприємству заподіяно зайвими грошовими виплатами, неправильною постановкою обліку і зберігання матеріальних чи грошових цінностей, невжиттям необхідних заходів до запобігання простоям, випускові недоброякісної продукції.
4. Види інструктажів з питань охорони праці: а) первинний; б) плановий; в) позаплановий; г) вторинний.
5. На яких підприємствах КТС не обирається: а) на недержавних підприємствах; б) з кількістю працюючих менше 15 осіб; в) в господарських товариствах; г) в установах та організаціях.
6. В який строк працівник може звернутися безпосередньо до суду із заявою про вирішення трудового спору: а) протягом 1 року з дня, коли він дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права; б) в 3-місячний строк з дня, коли він дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права, а у справах про звільнення в місячний строк з дня вручення копії наказу про звільнення або з дня видачі трудової книжки; в) протягом 3 років з дня, коли він дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права; г) без обмеження будь-яким строком у разі звернення до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати.
7. В який строк розглядається колективний трудовий спір виробничою примирною комісією: а) в пятиденний строк; б) в п'ятнадцятиденний строк; в) в десятиденний строк; г) в місячний строк.
8. Які положення характеризують матеріальну відповідальність: а) відшкодуванню підлягає тільки пряма дійсна шкода; б) стягнення шкоди провадиться виключно за рішенням суду; в) розмір відповідальності не залежить від форми вини та виду майна, якому заподіяна шкода; г) як універсальний вид відповідальності застосовується обмежена відповідальність, і лише в окремих передбачених КЗпП України випадках повна.
9. В якому порядку може бути оскаржено рішення комісії по трудовим спорам (КТС): а) рішення КТС оскарженню не підлягає; б) може бути оскаржено до суду протягом 1 року з дня вручення працівнику та власнику виписки з протоколу засідання КТС; в) може бути оскаржено до суду у десятиденний строк з дня вручення працівнику та власнику виписки з протоколу засідання КТС; г) рішення КТС у десятиденний строк може бути оскаржене у профспілковій організації.
10. Строк звернення до КТС: а) у тримісячний строк з дня, коли працівник дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права; б) у місячний строк з дня, коли працівник дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права; в) в усіх випадках без обмеження будь-яким строком; г) у спорах про виплату належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком.
ІІІ. Дайте розгорнуту відповідь на питання:
1. Назвіть нещасні випадки, які не визнаються повязаними з виробництвом.
2. Охарактеризуйте види трудових спорів.