Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
9
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
ІНСТИТУТ РЕГІОНАЛЬНИХ ДОСЛІДЖЕНЬ
Жибак Мирон Миколайович
УДК 330.322-334.716
Управління ефективним розвитком лісогосподарських
підприємств на основі сортиментної політики
08.06.01 Економіка, організація і
управління підприємствами
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата економічних наук
Львів
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана в Інституті регіональних досліджень НАН України.
Науковий керівник: доктор економічних наук, професор
Козоріз Марія Андріївна,
Інститут регіональних досліджень НАН України, завідувач відділу
Офіційні опоненти: доктор економічних наук, професор
Коваль Ярослав Васильович,
Рада по вивченню продуктивних сил України НАН України, завідувач відділу
кандидат економічних наук, доцент
Михайловський Василь Іванович,
Український державний лісотехнічний університет, доцент кафедри
Провідна установа: Науково-дослідний економічний інститут Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, відділ проблем лісового господарства та природокористування, м. Київ
Захист відбудеться 16 квітня 2004 р. о 14 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 35.154.01 по захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня доктора наук в Інституті регіональних досліджень НАН України за адресою: 79026 м. Львів, вул. Козельницька, 4.
З дисертацією можна ознайомитися у бібліотеці Інституту регіональних досліджень НАН України за адресою: 79026 м. Львів, вул. Козельницька, 4.
Автореферат розісланий 15 березня 2004 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради,
кандидат економічних наук Жовтанецький В.І.
Актуальність теми. Процес становлення України як самостійної держави, та перехід до ринкової системи господарювання зумовили необхідність перегляду існуючих форм і методів управління виробничо-господарською діяльністю підприємств всіх галузей економіки.
Для лісогосподарського комплексу України найбільшої гостроти набули проблеми, повязані з необхідністю забезпечення раціонального використання лісосировинних ресурсів, забезпечення конкурентоспроможності продукції і послуг лісогосподарських та лісопереробних підприємств на внутрішніх і зовнішніх ринках. Розвязання проблемних питань в умовах втрати налагоджених виробничих відносин з постачальниками і споживачами лісосировинних ресурсів, майже повного припинення державних замовлень на лісопродукцію, різкого зниження державного фінансування на здійснення лісогосподарських заходів по збереженню лісів потребує розроблення нової концепції управління вітчизняними лісогосподарськими підприємствами, виходячи не тільки із реальної ситуації в країні, а й перспективних напрямів забезпечення сталого розвитку галузі та ефективного функціонування основних субєктів господарювання лісогосподарських підприємств.
Загальні проблеми управління ефективністю господарювання в умовах переходу до ринкової економіки висвітлені в наукових працях Бєлєнького П.Ю., Бойка Є.І., Долішнього М.І., Дяченка Я.Я., Злупка С.М., Козоріз М.А., Крикавського Є.В., Кузьміна О.Є, Коденської М.Ю., Лукінова І.І, Лайка П.О., Пили В.І., Побурка Я.О., Стельмащука А.М. та інших.
Дослідженню питань, повязаних із підвищенням ефективності функціонування лісогосподарських підприємств, присвячені роботи вітчизняних вчених: М.М. Бойка, С.А. Генсірука, М.А. Голубця, І.Ф. Калуцького, Я.В. Коваля, М.В. Колісниченка, В.С. Олійника, В.І. Самоплавського, І.М. Синякевича, Ю.Ю. Туниці, О.І. Фурдичка та інших. Однак зміна умов господарювання в лісовій галузі вимагає поглиблення досліджень в напрямах розвязання проблем раціонального використання лісосировинних ресурсів. Одним із таких напрямів є використання сортиментної технології заготівлі деревини. Використання такої технології є досить розповсюдженою в зарубіжних країнах і дедалі більшого визнання набуває в Україні.
Проблеми сортиментної заготівлі деревини висвітлювались у роботах дослідників Плаксіна М.В., Шкірі Т.М., Литвинчука М.М., Савицького Ю.М., Шелгунова Ю.В., Горюнова А.К., Ярцева І.В., Верхова І.Ф., Виногорова Г.К., Ларіонова Л.А., Кутукова Г.М.
Однак досі не розробленими в достатній мірі залишаються питання, повязані з обґрунтуванням економічної доцільності використання нових технологій, розробкою методичних підходів стосовно вибору раціональних варіантів лісозаготівель, що негативно впливає на їх розповсюдження в практичній діяльності лісогосподарських підприємств.
На наш погляд, обґрунтування доцільності використання сортиментної технології лісозаготівель слід розглядати в контексті сучасної теорії маркетингу, яка дозволяє завчасно вивчити попит на лісопродукцію і побудувати стратегію управління лісозаготівлями. На теперішній час такі питання в недостатній мірі розроблені і висвітлені в економічній літературі. Підвищення актуальності їх розвязання в лісозаготівельній промисловості та недостатня розробленість в теоретичних і методичних аспектах зумовили вибір теми дисертаційної роботи, окреслили її структуру, мету та завдання досліджень.
Звязок роботи науковими програмами, планами, темами. Обраний напрям дисертаційного дослідження повязаний з науковою темою Інституту регіональних досліджень НАН України “Принципи формування і механізми реалізації фінансової політики приватизованих підприємств”, № державної реєстрації 0102U000427 та програмою розвитку лісового господарства Тернопільської області на 2001-2015 роки, яка розроблена на виконання наказу Держкомлісгоспу від 28.04.2000 р. №47 і затверджена 06.12.2000 р.
Мета і завдання дослідження. Метою дослідження є обґрунтування теоретичних і прикладних проблем підвищення ефективності функціонування лісогосподарських підприємств в умовах ринкової економіки та розроблення механізмів їх розвязання на основі застосування сортиментної заготівлі деревини.
В процесі досягнення поставленої мети вирішувались наступні завдання:
Обєктом дослідження є сортиментна заготівля деревини та маркетингова діяльність підприємств лісового комплексу.
Предметом дослідження є організаційно-економічні відносини в області удосконалення сортиментної заготівлі та маркетингової діяльності в управлінні лісовими підприємствами.
Методи і методологія дослідження. Теоретичною і методологічною основою в підготовці дисертаційної роботи слугували сучасні теорії ринкової економіки, основи маркетингу та менеджменту, Закони України стосовно розвитку і регулювання ринкових відносин, офіційна статистична звітна інформація, яка характеризує результати функціонування лісогосподарських підприємств України і зокрема Тернопільської області.
В роботі використані сучасні методи економічних досліджень, зокрема: системний підхід в процесі узагальнення та систематизації відомих концепцій і стратегій розвитку лісозаготівельної галузі в Україні і світі; порівняльний економічний аналіз при обґрунтуванні і виборі найбільш раціональних варіантів сортиментних технологій лісозаготівель; економіко-математичне моделювання при визначенні впливу виробничих факторів на ефективність впровадження сортиментної технології лісозаготівель.
Наукова новизна одержаних результатів дослідження полягає в тому, що вперше з позицій теорії ринкової економіки та стратегії сталого розвитку обґрунтовані науково-методичні засади управління ефективним розвитком лісогосподарських підприємств на основі сортиментної політики.
Найсуттєвішими результатами дослідження, які містять наукову новизну, є:
Практичне значення одержаних результатів полягає в розробці положень, щодо застосування підприємствами лісового комплексу сортиментної технології “під замовлення”, шляхів удосконалення маркетингової служби підприємств. Отримані результати доповнюють і розширюють наявні в економічній теорії і практиці уявлення про можливості практичного застосування маркетингової діяльності в управлінні виробництвом підприємств лісового комплексу.
Положення і висновки дисертаційного дослідження розкривають нові можливості побудови організаційних структур управління виробництвом лісогосподарських підприємств і можуть знайти широке використання у їх практичній діяльності.
Прикладні результати дослідження використані у виробничій діяльності Бережанського ДЛМГ (Акт впровадження № 79 від 06.02.2002р ); виробничій діяльності ДЛГО “Тернопільліс” (Акт впровадження № 264 від 30.03.2002); у виробничій діяльності Бучачського держлісгоспу (Акт впровадження № 19 від 19. 02.2003).
Особистий внесок здобувача. Репрезентована дисертаційна робота є особистою роботою автора. Теоретичні узагальнення, збір статистичного матеріалу, його обробка, аналіз і теоретичні узагальнення, практичне впровадження результатів теоретичних досліджень у виробничий процес Бережанського ДЛМГ виконані безпосередньо автором. Із спільних публікацій використані лише ті ідеї і положення, які належать особисто автору.
Апробація результатів дисертації. Основні положення та результати проведеного дослідження апробовані і отримали схвальну оцінку на науково-практичній конференції Тернопільської академії народного господарства “Формування ринкових відносин в системі будівельного комплексу України” (м. Тернопіль, 1998 р.), на науково-практичній конференції Волинського державного університету ім. Лесі Українки, “Роль фінансово-кредитної системи у стимулюванні економічного зростання в Україні” (м. Луцьк, 1999 р.).
Публікації: Результати досліджень опубліковані у 7 наукових працях, з них 3 статті у фахових наукових виданнях. Загальний обсяг становить 2,1 д.а., з них автору належить 1,8 д.а.
Структура та обсяг дисертації. Дисертація складається із вступу, трьох розділів, висновків, додатків. Повний обсяг роботи 162 сторінки компютерного тексту, в тому числі основна частина 151 сторінки, з яких 34 займають повністю таблиці та рисунки: 20 таблиць, 14 рисунків, та 3 додатки на 3 сторінках. Список використаних джерел налічує 133 позиції, з них 4 іноземні і займає 8 сторінок.
У вступі обґрунтовано актуальність дисертаційного дослідження, сформульовано його мету і завдання, визначено наукову новизну та практичну цінність отриманих результатів.
У першому розділі “Теоретико-методичні підходи до управління ефективним розвитком лісогосподарських підприємств на основі сортиментної політики” на базі опрацювання та систематизації літературних джерел з досліджуваної проблеми, чинного законодавства України та оцінки реальної ситуації в галузі обґрунтовані перспективи розвитку вітчизняних лісогосподарських підприємств.
Ефективність функціонування підприємств лісового комплексу в ринкових умовах залежить від макро- і мікроекономічної ситуації в суспільстві, форм і відносин власності, методів господарювання, ролі лісового комплексу в народногосподарській системі, вибраній стратегії технічного, інтеграційного і структурного розвитку його елементів, економічної політики, яка проводиться державою. В роботі доведено, що на сучасному етапі особливої гостроти в ефективному функціонуванні підприємств лісового комплексу набули питання раціонального користування лісовими ресурсами. Один із напрямів підвищення ефективності роботи лісогосподарських підприємств, покращення використання лісових ресурсів автором обґрунтовується концепція організації сортиментної “під замовлення” заготівлі деревини.
Цілі національної лісової політики прямо випливають із значення лісу для життя держави і суспільства. Лісовий комплекс України значний елемент в економіці країни, звязаний практично з усіма галузями економіки. Лісосировинний потенціал України є реальною й надійною основою для повноцінного розвитку й функціонування лісопромислового комплексу країни. З цих позицій в роботі виділені проблеми розвитку лісового сектору економіки України, які виникли на етапі переходу до ринку. Зокрема в дисертації виділено чотири групи проблем: правові (забезпечення законодавчої бази державної лісової політики), лісівничо-екологічні (оптимізація лісокористування, впровадження ландшафтно-водозбірних принципів при плануванні та веденні лісового господарства, поступова відмова від технологій, орієнтованих на використання важкої техніки як такої, що спричиняє значну шкоду природі), економічні (забезпечення стабільного, достатнього і доцільного фінансування лісового господарства, зміна системи планування, створення умов для довгострокових інвестицій, формування ринку торгівлі лісом), соціальні (складна соціальна ситуація в регіонах і населених пунктах, де основою економіки є підприємства лісового і деревообробного комплексів, недосконалий механізм розподілу функцій з розпорядження лісами між органами державної влади різних рівнів, нерозвиненість суспільних лісових та екологічних організацій, зростання числа самовільних рубок тощо). Їх розвязання, на думку автора, повинно здійснюватися із врахуванням того, що Україна належить до європейських держав і приєдналася до процесу розробки спільних цілей і принципів ведення лісового господарства в лісах Європи (1 Гельсінський процес), спрямованих на невиснажливе лісокористування, збереження і відновлення біорізноманіття лісових екосистем. В зв'язку з цим стратегічні цілі національної лісової політики повинні мало відрізнятися від цілей, що сформульовані міжнародними угодами стосовно сталого розвитку, раціонального використання та охорони лісів.
В роботі обґрунтовані стратегічні пріоритети розвитку лісового господарства України: розширене відтворення лісових ресурсів у кількісному, якісному та вартісному вигляді; збереження і відновлення біорізноманіття лісів, підтримка їх стабільності і життєздатності; раціональне, комплексне і постійне використання лісових ресурсів; забезпечення ефективного виконання лісовими екосистемами захисних і соціальних функцій; зростання економічної ефективності використання лісових ресурсів, підвищення рентабельності лісового господарства, забезпечення сприятливих умов для розвитку деревообробної промисловості.
Дослідження показали, що сучасна структура лісопромислового виробництва недосконала і не відповідає рівню промислово розвинутих країн, а відсутність належної маркетингової служби значно зменшує і без того обмежені можливості поставок лісопродукції на ринок.
Автор концентрує увагу на тому, що внутрішні і зовнішні звязки підприємств лісового комплексу стають все більше залежними від достовірності і повноти інформації про ринок ресурсів, товарів і послуг, що вимагає посилення уваги до маркетингу, який в роботі розглядається, як система управління виробництвом і реалізацією товарів під замовлення споживачів, орієнтованих на ринок.
В роботі констатується, що на теперішній час маркетингова служба на лісогосподарських підприємствах майже відсутня.. Тому в дисертації приділена особлива увага розробці нових підходів до управління виробничими процесами на базі маркетингових досліджень, розглянуто найбільш поширені схеми технологічних процесів лісозаготівель, на базі яких, запропонована технологія, що включає виконання наступних операцій: звалювання, трелювання, очищення від гілок та розкряжування на сортименти під замовлення (верхній склад), вивезення споживачам. Застосування такої технології дозволяє повністю виключити нижньоскладські роботи. Тим самим зменшуються витрати на транспортні, вантажно-розвантажувальні та переміщувальні операції.
Вивчення досвіду роботи підприємств лісової галузі показало, що їх перехід на нові форми господарювання в умовах ринкових відносин зумовив значні зміни в структурі управління, розпад старих і виникнення нових підприємств з формами виробничих звязків та методами управління, здатними вижити в умовах конкуренції. З цих позицій в роботі обґрунтовані такі специфічні функції служби маркетингової діяльності лісогосподарських підприємств, як вивчення потреб споживачів у круглих лісоматеріалах та розроблення раціональних технологій по їх забезпеченню. На базі маркетингових досліджень зявляється можливість формування інформації стосовно розмірів, порід, якості лісоматеріалів і потреб споживачів, що дозволить адміністрації лісогосподарського підприємства з максимальною ефективністю організувати виробничий процес лісозаготівель.
Виділення сортиментної політики, як структуроутворюючого елементу в організації діяльності служб маркетингу і управління ними, дозволить лісогосподарським підприємствам значно підвищити культуру і ефективність обслуговування потреб споживачів лісосировинних ресурсів.
В галузях лісового комплексу система органів управління та їх функції повинні не тільки змінюватись під впливом процесів, які пов'язані з переходом до ринкової економіки, а й випереджувати їх. На сьогодні ці процеси в лісовій галузі розвиваються повільно, що стримує підвищення ефективності виробництва. Отже головне завдання перебудови діючої системи управління це перехід від жорсткого управління з центру до обґрунтованої економічної самостійності державних підприємств. Автором обґрунтована організаційна структура управління, що має пірамідальний характер, показано схематично ієрархію рівнів управління підприємством і розподіл завдань між ними (рис. 1).
Із рис. 1 (стрілки зліва) видно, що напрями вирішення соціально-економічних проблем визначаються на першому рівні, а завдання по їх здійсненню делегуються на нижчий рівень (третій, четвертий). Водночас технічні проблеми розробляються на нижчих рівнях, а рішення щодо їх виконання приймаються керівництвом підприємства.
У другому розділі дисертації “Аналіз і оцінка ефективності функціонування лісогосподарських підприємств (на прикладі ДЛГО “Тернопільліс”) обґрунтовано методику аналізу і оцінки ефективності функціонування лісогосподарських підприємств, на основі якої виконано аналіз основних техніко-економічних показників, що характеризують діяльність лісогосподарських підприємств ДЛГО “Тернопільліс”, дана оцінка їх адаптованості до вимог ринкової економіки і переходу на сортиментні технології.
На сьогоднішній день дослідниками розроблено і використовується велика гама різноманітних методів економічного аналізу: група логічних методів, комплексної економічної оцінки, графічні, економіко-математичні та ряд інших, що значно ускладнює дослідження і виділяє проблему вибору методів аналізу в окреме самостійне питання.
Автором обґрунтована доцільність комплексного економічного аналізу господарської діяльності лісогосподарських підприємств із наступним напрямом аналітичних досліджень: аналіз ресурсного забезпечення та їх ефективного використання; аналіз обсягів виробництва та реалізації продукції, аналіз витрат на реалізацію продукції; аналіз фінансового стану лісогосподарських підприємств. Складові комплексного аналізу сформовані на принципах системного підходу, а лісогосподарське підприємство розглядається як відносно відкрита економіко-господарська система, що маючи свої локальні цілі, тісно взаємодіє з ринковим середовищем. Схема комплексного економічного аналізу виробничо-господарської діяльності обєднання “Тернопільліс” представлена на рис. 2.
Результати комплексного економічного аналізу виробничо-господарської діяльності підприємств ДЛГО “Тернопільліс” показали, що основні виробничо-економічні показники (табл. 1) мають тенденцію до зниження за виключенням лісового господарства.
Знизились економічні показники і зокрема: товарна продукція в діючих цінах в 2002 р. знизилась на 14,4 %, продуктивність праці промислово-виробничого персоналу знизилась на 8,6 %, витрати на 1 грн. реалізованої продукції збільшились на 14,4 %, а прибуток від реалізації продукції зменшився на 1656 тис. грн., тобто, майже на дві третини. Рентабельність склала 6,4 % проти 22,2 % в 2000 р. Виправлення становища, що склалося, можливе лише при кардинально нових підходах до організації лісозаготівельного виробництва, на базі використання передових технологій, нової високопродуктивної техніки, організації маркетингової служби.
Рис. 2. Схема проведення комплексного економічного аналізу виробничої діяльності ДЛГО “Тернопільліс”
Автором запропонована система машин і механізмів (табл. 2, 3), які можуть бути використані при стовбурній і сортиментній технологіях лісозаготівель.
З приведених варіантів систем машин та механізмів на підприємствах обєднання “Тернопільліс” найбільше застосовують систему машин під №2, а порівнювальний аналіз восьми варіантів показав, що сортиментна технологія, з огляду на прийняті в обєднанні системи машин, є більш економічно вигідною (табл. 4).
Таблиця 1
Основні виробничо-економічні і фінансові показники ДЛГО “Тернопільліс”
Показники |
Одиниці виміру |
Роки |
||
1. Обсяг реалізації продукції |
тис. грн. |
14547 |
\ |
|
Темп росту |
% |
,0 |
,3 |
,3 1 |
2. Обсяг реалізації продукції на експорт |
тис. грн. |
3657 |
||
Темп росту |
% |
,0 |
,4 |
,9 |
3. Товари народного споживання |
тис. грн. |
354,0 |
,0 |
,0 |
4. Заготівля деревини всього |
тис. м |
227,5 |
,0 |
233,2 |
в т.ч. по головному користуванні |
тис. м |
71,8 |
,4 |
,7 |
Темп росту заготівлі деревини |
% |
,0 |
,0 |
,4 |
5. Виробництво ділової деревини |
тис. м3 |
129,3 |
,1 |
,1 |
6. Товарна продукція в діючих цінах |
тис. грн. |
22499 |
||
Темп росту |
% |
,0 |
,4 |
,6 |
7. Чисельність персоналу - всього |
чол. |
2734 |
||
в т.ч. промислово-виробничого |
чол. |
2637 |
||
8. Продуктивність праці промислово-виробничого персоналу |
грн. |
8532 |
||
Темп росту |
% |
,0 |
,5 |
,4 |
9. Повна собівартість реалізованого продукту |
тис. грн. |
11907 |
5469 |
|
10. Витрати на 1 грн. реалізованого продукту |
,0 |
,4 |
,4 |
|
11. Прибуток від реалізації продукції |
тис. грн. |
2640 |
| |
|
12. Рентабельність реалізованої продукції |
% |
,2 |
,1 |
,4 |
Таблиця 2
Системи машин для комплексної механізації лісосічних робіт
при заготівлі стовбурів
№ |
Назва і марка технологічного засобу для виконання операції |
Звалювання |
Трелювання |
Очищення від гілок |
Навантаження |
|
1 |
Бензопила |
ТДТ 55 |
Бензопила |
ПЛ Б |
2 |
Бензопила |
ТДТ |
ЛП Б |
ПЛ Б |
3 |
Бензопила |
ТБ |
ЛП Б |
ПЛ Б |
4 |
ЛП |
ЛП 17 |
ЛП Б |
ПЛ Б |
Таблиця 3
Системи машин для комплексної механізації лісосічних робіт
при заготівлі сортиментів
№ п/п |
Назва і марка технологічного засобу для виконання операції |
Звалювання |
Звалювання і пакетування |
Звалювання, очищення від гілок, кряжування |
Трелювання |
Очищення від гілок |
Наванта-ження, транспортування |
|
1 |
Бензопила |
- |
- |
- |
Бензопила |
Софіт-4Ф |
2 |
Бензопила |
- |
- |
ТДТ-55 |
Бензопила |
ПЛ-Б |
3 |
- |
ЛП-19А |
- |
ЛТ-154А |
ЛО-120 |
- |
4 |
ЛП-17 |
- |
- |
ЛП-17 |
ЛО-120 |
- |
5 |
Бензопила |
- |
- |
- |
ЛО-123 |
ЛТ-189 |
6 |
Бензопила |
- |
- |
- |
Процесор ГП-940 |
Вальмет-862 |
7 |
- |
- |
Софіт-Х |
- |
- |
Софіт-4Ф |
8 |
- |
- |
Вальмет 862/955 |
- |
- |
Вальмет-862 |
Таблиця 4
Виробнича собівартість (розрахункова) лісозаготівель при різних технологіях, в залежності від обсягу виробництва, млн. грн.
№ варіанту системи машин |
Обсяг виробництва, тис. м |
200 |
|||
С т о в б у р н а т е х н о л о г і я |
1 |
2,75 |
,36 |
,98 |
,57 |
2 |
2,97 |
,53 |
,10 |
1,67 |
3 |
3,14 |
,74 |
,33 |
,88 |
4 |
3,08 |
,70 |
,3 |
,88 |
С о р т и м е н т н а т е х н о л о г і я |
1 |
2,69 |
,38 |
,01 |
,60 |
2 |
2,48 |
,15 |
,79 |
,45 |
3 |
2,75 |
,44 |
,11 |
,76 |
4 |
2,70 |
,36 |
,00 |
,73 |
5 |
2,40 |
,21 |
,90 |
,56 |
6 |
2,69 |
,42 |
,12 |
,75 |
7 |
3,01 |
,73 |
,39 |
,02 |
8 |
3,12 |
,85 |
,53 |
,17 |
У третьому розділі “Механізми формування маркетингової стратегії розвитку лісогосподарських підприємств на базі використання сортиментної заготівлі деревини” розроблені принципи формування маркетингової стратегії розвитку лісогосподарських підприємств при переході на сортиментну заготівлю деревини, обґрунтована концепція реструктуризації системи управління лісогосподарськими підприємствами при застосуванні маркетингових технологій сортиментних заготівель, проведений розрахунок економічної ефективності від впровадження сортиментної технології лісозаготівель на прикладі Бережанського ДЛМГ обєднання “Тернопільліс”.
Організація маркетингової діяльності лісогосподарських підприємств витікає із специфіки їх виробничої діяльності. З цих позицій автором розроблено і представлено схематично організаційну структуру побудови маркетингової служби обєднання “Тернопільліс” (рис. 3), та визначені основні задачі управління на базі маркетингової політики галузі:
Рис. 3. Організація структури служби маркетингу ДЛГО “Тернопільліс” (пропонується)
Таблиця 5
Розрахунок чистої вартості і рентабельності інвестицій
№ п/п |
Показники |
Величина показників за роками розрахункового періоду, тис. грн. |
Разом тис. грн. |
1-й |
-й |
-й |
-й |
|||
1 |
Інвестиційні затрати (І) |
64,846 |
- |
- |
- |
,846 |
2 |
Додатковий чистий прибуток(ДЧП) |
21,143 |
,143 |
,143 |
,143 |
|
3 |
Приріст амортизаційних відрахувань (АП) |
3,215 |
,215 |
,215 |
,215 |
|
4 |
Додатковий грошовий потік (ДГП) |
24,358 |
,358 |
,358 |
,358 |
|
5 |
Коефіцієнт дисконту при ставці дисконту |
1,000 |
,9091 |
,8264 |
,7513 |
|
6 |
Теперішні приведені інвестиційні затрати |
64,846 |
- |
- |
- |
,846 |
7 |
Теперішній (приведений) додатковий грошовий потік |
24,358 |
,143 |
20,129 |
,300 |
,300 |
8 |
Чиста теперішня вартість, тис. грн. |
,454 |
||||
9 |
Рентабельність інвестицій (індекс прибутковості (), грн./грн. |
,30 |
Проведені дослідження дозволяють зробити висновок про те, що найбільш ефективно будуть сприяти адаптації виробництва лісових підприємств до ринкових відносин і насамперед до вимог і запитів споживачів, наступні напрямки маркетингової діяльності: організація маркетингових досліджень; орієнтація виробництва на випуск конкурентоздатної товарної продукції, що користується попитом; вибір каналів просування продуктів на ринок; установлення контактів співробітництва й обміну між підприємствами, відновлення зруйнованих реформою технолого-економічних ланцюжків, але на новій взаємовигідній основі; створення спільних виробництв із підприємствами різних форм власності; укладання договорів на виготовлення продукції для конкретного споживача.
Розрахунки економічної ефективності від впровадження сортиментної заготівлі “під замовлення “ на основі уточненої методики для Бережанського ДЛМГ державного лісогосподарського обєднання “Тернопільліс” підтвердили доцільність проведених заходів.
За розрахунковий період чиста теперішня вартість або еколого-економічний ефект становить 19,454 тис. грн, а прибутковість інвестицій рівна 1,30грн/грн., що задовольняє умові забезпечення їх ефективності.
Проведені дослідження з питань оцінки реального стану підприємств лісового комплексу України, обгрунтування нових теоретико-методичних підходів до формування стратегії їх розвитку на базі використання сучасних методів управління виробничо-господарською діяльністю та впровадження сортиментної політики лісозаготівель дозволяють зробити наступні висновки.
. Одним із напрямів реалізації концепції стратегічного підходу до управління ефективним розвитком лісогосподарських підприємств є застосування сортиментної заготівлі деревини.
2. Впровадження технології сортиментної заготівлі деревини вимагає посилення функцій маркетингових служб на лісогосподарських підприємствах.
. Обєктивною основою впровадження сортиментної заготівлі деревини “під замовлення” має виступити комплексний техніко-економічний аналіз виробничої діяльності підприємства, ґрунтовне вивчення потреб ринку.
. Запропонована автором методика визначення ефективності від впровадження сортиментної заготівлі деревини дозволяє реально оцінити переваги та недоліки застосування нової технології на конкретних підприємствах чи, навіть, окремих виробничих дільницях одного підприємства, та зробити висновок про доцільність її впровадження.
. Виходячи із специфіки і особливостей організації виробничо-господарської діяльності підприємств лісового комплексу, доцільно ставити питання про формування самостійної маркетингової служби даного виду підприємств в рамках державного комітету лісового господарства.
6. Пріоритетними напрямами маркетингової діяльності в процесі досліджень визначені такі:
Жибак М.М. Управління ефективним розвитком лісогосподарських підприємств на основі сортиментної політики. Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01-Економіка, організація і управління підприємствами. - Інститут регіональних досліджень НАН України, Львів, 2004.
Дисертацію присвячено питанням оцінки ефективності сортиментної технології лісозаготівель та її впливу на діяльність лісогосподарських підприємств в умовах ринкової економіки. Автором дана характеристика господарської діяльності підприємств лісового комплексу України, проаналізований сучасний стан сортиментної заготівлі лісу, розглянуті аспекти підвищення ефективності організаційної структури та функціонування лісового комплексу в ринкових умовах, розглянуто питання організації маркетингової служби, як невідємної умови ефективного застосування сортиментної технології “під замовлення”, приводиться економічна оцінка технологічних варіантів за системами машин для заготівлі стовбурів і сортиментів, розглядається питання впливу сортиментної технології заготівлі деревини на підвищення ефективності роботи лісогосподарських підприємств ДЛГО “Тернопільліс”, економічно обгрунтовується доцільність застосування сортиментної технології на лісозаготівлях в Бережанському ДЛМГ.
Ключові слова: сортиментна технологія, стовбурна технологія, заготівля деревини, маркетинг, вивезення, лісозаготівельне виробництво.
Жибак М.Н. Управление эффективным развитием лесохозяйственных предприятий на основе сортиментной политики.Рукопись.
Диссертация на соискание ученой степени кандидата экономических наук по специальности 08.06.01- Экономика, организация и управление предприятиями. - Институт региональных исследований НАН Украины, - Львов, 2004.
Диссертация посвящена вопросом управления эффективным развитием лесохозяйственных предприятий на базе использования сортиментной технологии лесозаготовок. В работе на основе аналитического обзора и систематизации известных научно-исследовательских разработок и публикаций обоснованы перспективные направления развития лесохозяйственных предприятий Украины в условиях рыночной экономики. Автор обращает внимание на то, что в условиях рыночной экономики и новых экономических отношений с основными импортерами лесосырьевых ресурсов резко возрастает актуальность проблем их рационального использования в Украине. В диссертации обоснованы направления повышения эффективности использования лесосырьевых ресурсов на основе применения прогрессивных технологий лесозаготовок.
Конкретные исследования и расчеты целесообразности использования сортиментной технологии лесозаготовок сделаны на базе лесохозяйственных предприятий объединения “Тернопольлес”.
В работе обоснована необходимость усиления функций маркетинговых служб лесохозяйственных предприятий, предложены структурные схемы организации маркетинговых служб на уровнях Госкомлесхоза Украины, объединения “Тернопольлес”и лесхозов, определены их функции и задачи, исходя из требований сортиментных технологий.
В зависимости от специфических условий лесозаготовок предложены разные варианты систем машин, обоснованы их технико-экономические параметры. На основании сравнительного технико-экономического анализа предложена последовательность оценки эффективности от внедрения сортиментных технологий в лесохозяйственных структурах и их влияния на результаты работы лесохозяйственных предприятий. Исходя из специфики технологических процессов сортиментной заготовки древесины обоснованы принципы формирования новой маркетинговой стратегии развития лесохозяйственных предприятий, разработаны задачи соответствующих отделов маркетинговых служб лесхозов, даны варианты систем машин для сортиментной заготовки древесины, выполнен их сравнительный анализ, приведена экономическая оценка технологических вариантов с разными системами машин для заготовки хлыстов и сортиментов, рассмотрен вопрос влияния сортиментной технологии заготовки древесины на повышение эффективности работы лесохозяйственных предприятий ГЛХО “Тернопольлес”, экономически обоснована целесообразность применения сортиментной технологии на лесозаготовках в Бережанском ГЛХО.
Ключевые слова: сортиментная технология, хлыстовая технология, заготовка древесины, маркетинг, вывозка, лесозаготовительное производство.
M.M. Zhybak. Management of Efficient Development of Forestry Enterprises on the basis of Assortment Policy. Manuscript.
Thesis for a Candidate of Economic Science degree in the field 08.06.01 Economics, organization and management of enterprises.
Regional Research Institute of the Ukrainian National Academy of Sciences, Lviv, 2004.
The thesis contains issues of assortment technology of lumbering and its influence on forestry enterprises activity under conditions of market economy. The author has given the characteristic of economic activity of the Ukrainian forestry enterprises, analyzed the existing state of assortment lumbering, examined the aspects of effectiveness enhancement of forestry organizational structure and functioning under market conditions. He has also analyzed issues of marketing service organization as an integral condition of the “to order” assortment technology effective application, estimated the economic aspects of technological variants of machine systems for lumbering of trunks and assortments, analyzed the lumbering assortment technologys influence on effectiveness enhancement of the State Forestry Association “Ternopillis” forestry enterprises; the author has economically substantiated the expediency of assortment technology application at timber-felling sites of the Berezhany State Forestry and Hunting Farming.
Key words: assortment technology, trunk technology, lumbering, marketing, removal, lumbering production.