У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

РЕФЕРАТ дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук Житомир 2003

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 28.12.2024

ДЕРЖАВНИЙ АГРОЕКОЛОГІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

БЕРЕЗІВСЬКИЙ Зіновій Петрович

УДК 338.512:636.2

ЕКОНОМІЧНИЙ МЕХАНІЗМ ФОРМУВАННЯ

ВИРОБНИЧИХ ВИТРАТ В СКОТАРСТВІ

Спеціальність 08.07.02 –економіка сільського

господарства і АПК

АВТОРЕФЕРАТ

дисертації на здобуття наукового ступеня

кандидата економічних наук

Житомир - 2003

Дисертацією є рукопис.

Робота виконана в Львівському державному аграрному університеті Міністерства аграрної політики України.

Науковий керівник:           доктор економічних наук, професор

      Черевко Георгій Владиславович,

      Львівський державний аграрний університет,

          завідувач кафедри економіки АПК

Офіційні опоненти:           доктор економічних наук, професор

     Зимовець Віктор Наумович,

     Державний агроекологічний університет

              професор кафедри фінансів і аудиту

     кандидат економічних наук, доцент

     Поперечний Степан Іванович,

     Львівська національна академія ветеринарної

             медицини ім. С.З.Гжицького,

     завідувач кафедри маркетингу

Провідна установа:       Національний аграрний університет 

           Кабінету Міністрів України,

кафедра аграрної економіки, м. Київ

Захист дисертації відбудеться  16 грудня 2003р. о 12 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 14.083.02 в Державному агроекологічному університеті Міністерства аграрної політики України за адресою: 10008, м. Житомир, Старий бульвар 7, ауд.55.

З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Державного агроекологічного університету Міністерства аграрної політики України за адресою: 10008, м. Житомир, Старий бульвар 7.

Автореферат розісланий “12” листопада 2003р.

Вчений секретар

спеціалізованої вченої ради,

кандидат економічних наук, доцент    В.П.Якобчук

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Актуальність теми. В умовах ринкової економіки особливо важливого значення набувають проблеми розробки механізму формування виробничих витрат в сільському господарстві. При цьому недостатньо дослідженими ці питання залишаються стосовно окремих галузей сільського господарства. Така ситуація зумовлює в свою чергу необхідність приділення більшої уваги до проведення комплексних досліджень щодо економічного механізму формування виробничих витрат в галузі скотарства на мікрорівні, аналізу основних чинників та їх впливу на рівень і структуру виробничих витрат у галузі, обґрунтування впливу форм власності й організації виробництва підприємств на формування виробничих витрат.

Значний внесок у вивчення проблем формування виробничих витрат внесли економісти Канади, США, Англії, Німеччини та інших країн. Ряд аспектів цих проблем розвинуті і досліджені вітчизняними економістами. Зокрема, окремі питання формування виробничих витрат в умовах різних форм власності і форм господарювання, напрямків їх реалізації, забезпечення ефективного господарювання на мікроекономічному рівні знайшли відображення в наукових працях В.Андрійчука, О.Бугуцького, М.Грещака, М.Дем’яненка, С.Дем’яненка, В.Зіновчука, В.Зимовця, І.Лукінова, М.Маліка, В.Меселя-Веселяка, С.Мочерного, О.Онищенка, В.Панасюка, Б.Пасхавера, В.Плаксієнка, М.Рудого, П. Саблука, М.Хорунжого, С.Цал-Цалко, Л.Шепотько, Г.Черевка, В.Юрчишина та інших.

Безпосередньо питання методології й методики формування виробничих витрат в сільському господарстві розкриті в наукових працях М.Грещака, М.Дем’яненка, С.Дем’яненка, Д.Карича, Ю.Коваленка, В.Панасюка, В.Плаксієнка, П.Саблука, О.Шпичака та інших.

Однак, ряд теоретичних, методологічних та методичних проблем залишаються малодослідженими і потребують подальшої й поглибленої розробки стосовно окремих галузей. В першу чергу це стосується теоретичного обґрунтування суті економічного механізму формування виробничих витрат та комплексності підходу при дослідженні його функціонування в ринкових умовах. Вирішення цих проблем дозволить доповнити теоретичні, методологічні та прикладні аспекти формування виробничих витрат у сільському господарстві і галузі скотарства, зокрема.

Все це зумовило вибір і актуальність теми та наукове і практичне значення проведеного дослідження.

Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Тема та зміст дисертаційної роботи відповідають плану і темі науково-дослідних робіт Львівського державного аграрного університету на 2000-2005 роки “Обґрунтування аграрної політики, спрямованої на ринкову трансформацію економіки АПК” (державний номер реєстрації 0100U002332) і, зокрема, розділу цієї теми, що виконується кафедрою економіки АПК “Удосконалення економічних взаємовідносин в АПК”.  Участь здобувача у виконанні і апробації проведеного дослідження відображена у відповідних наукових звітах кафедри за 2000-2003 роки.

Мета і задачі дослідження. Метою дослідження є розробка теоретико-методичних основ та прикладних аспектів щодо економічного механізму формування виробничих витрат в скотарстві, а також обґрунтування конкретних пропозицій щодо його ефективного функціонування.

Для досягнення поставленої мети визначені такі основні завдання:

  •  розкрити теоретичні і методичні основи економічного механізму формування виробничих витрат;
  •  дослідити теоретичні аспекти чинників, що формують рівень витрат;
  •  узагальнити суть і функції теорії витрат, навести класифікацію видів витрат;
  •  здійснити оцінку сучасного стану розвитку скотарства у різних категоріях господарств;
  •  вивчити особливості формування виробничих витрат в галузі скотарства, пов’язаних із функціонуванням виробничих ресурсів;
  •  проаналізувати особливості дії економічного механізму формування виробничих витрат в скотарстві і розробити його моделі;
  •  розробити нормативи виробничих витрат і мінімально допустимої ціни продукції скотарства за різних виробничих програм;
  •  узагальнити і систематизувати види, чинники і результати ризику за джерелами їх виникнення в галузі скотарства і дати їх класифікацію;
  •  доповнити методику проведення витратно-цінового аналізу оперативного управління виробничими витратами в галузі скотарства.

Об’єктом дослідження є процес формування виробничих витрат в скотарстві сільськогосподарських підприємств всіх форм власності, селянських (фермерських) господарств та господарств населення Львівської області.

Предметом дослідження є теоретичні, методологічні та прикладні аспекти проблеми економічного механізму формування виробничих витрат в галузі скотарства.

Методи дослідження. Теоретичною і методологічною основою дослідження є діалектичний метод пізнання, системний підхід до вивчення економічних явищ, розробки вітчизняних і зарубіжних вчених з питань механізму формування виробничих витрат в сільському господарстві, законодавчі та інші нормативні документи з питань розвитку агропромислового комплексу в умовах ринкових відносин.

Методика дослідження включає систему статистико-економічних методів в поєднанні з теоретичними аспектами механізму формування виробничих витрат і проблемами його функціонування в галузі скотарства. В процесі дослідження використовувались такі методи: абстрактно-логічний (теоретичні узагальнення, розробка моделей економічного механізму формування виробничих витрат та формування висновків); монографічний (оцінка параметрів виробничих програм виробництва продукції скотарства); графічний (наочне зображення схем взаємозв’язків та розвитку окремих процесів і інструментів економічного механізму формування виробничих витрат); розрахунково-конструктивний (обґрунтування і розрахунок натуральних і вартісних нормативів виробничих витрат); статистико-економічний (аналіз розвитку галузі скотарства –середні і відносні величини, групування, кореляційно-регресійний аналіз); системного та порівняльного аналізу (оцінка галузі скотарства як складної системи, що потребує комплексного дослідження, порівняння можливих і реально досягнутих результатів); експериментальний (використано в ході апробації натуральних і вартісних нормативів виробничих витрат в скотарстві для різних виробничих програм) та інші. Достовірність отриманих результатів, висновків і пропозицій підтверджується розрахунками, застосуванням значного фактичного матеріалу.

Інформаційною базою дослідження були офіційні матеріали Державного комітету статистики України, Львівського обласного управління статистики, особисті спостереження автора, літературні джерела.

Наукова новизна одержаних результатів полягає в обґрунтуванні теоретичних основ і методичних підходів щодо створення і ефективного функціонування економічного механізму формування виробничих витрат в скотарстві у реформованих аграрних структурах. Сутність наукової новизни результатів дослідження полягає в наступному:

  •  доповнено теоретичні і методичні основи механізму формування виробничих витрат в галузі скотарства та методологічні підходи щодо суті і функцій теорії витрат, запропоновано класифікацію видів витрат, а також розроблено алгоритм аналізу і класифікацію чинників, що формують рівень витрат підприємства;
  •  знайшли подальший розвиток основні положення методики оцінки формування виробничих витрат в галузі скотарства, пов’язаних із функціонуванням виробничих ресурсів та розробкою нормативів виробничих витрат і мінімально допустимої ціни продукції скотарства за різних виробничих програм;
  •  вперше розроблено модель економічного механізму формування виробничих витрат в скотарстві та його складових;
  •  запропоновано класифікацію джерел ризику виробничо-технологічного, економічного і форс-мажорного характеру в галузі скотарства;
  •  доповнено методику проведення витратно-цінового аналізу оперативного управління виробничими витратами в галузі скотарства;
  •  обгрунтовано пропозиції щодо взаємозв’язку між функціонуванням виробничих витрат і ціноутворенням на продукцію скотарства та вдосконалення методики ціноутворення на основі виробничих витрат.

Практичне значення одержаних результатів. Висновки та пропозиції, одержані в процесі дослідження, спрямовані на створення і ефективне функціонування економічного механізму формування виробничих витрат в скотарстві та на прийняття конкретних управлінських рішень щодо удосконалення системи планування, обліку і калькулювання собівартості продукції галузі та ціноутворення на неї в реформованих аграрних підприємствах і селянських (фермерських) господарствах.

Зокрема, Головному управлінню сільського господарства та продовольства Львівської обласної державної адміністрації (довідка № 01-16/297 від 14.05.2003р.), Жовківській, Золочівській та Радехівській районним державним адміністраціям (довідки № 03-15/685 від 07.05.2003р., №1649 від 10.06.2003р. і № 112-995-3 від 21.05.2003р.) передані для практичного використання нормативи виробничих витрат на виробництво продукції скотарства для 14 різних виробничих програм та рекомендації щодо практичного застосування витратно-цінового аналізу і оперативного управління виробничими витратами. Аналогічні нормативи використовуються в плануванні і контролі за виробничими витратами в державному підприємстві навчально-дослідному господарстві “Дублянський” Жовківського району Львівської області (довідка № 42 від 16.05.2003р.).

Результати досліджень використовуються також в навчальному процесі Львівського державного аграрного університету (довідка № 01-28-02 від 19.05.2003р.).

Особистий внесок здобувача. Наукові результати, наведені в дисертаційній роботі, отримані особисто автором. В цілому виконано нові наукові розробки щодо економічного механізму формування виробничих витрат в галузі скотарства, які забезпечують в сукупності розв’язання важливої наукової проблеми ефективного використання виробничих ресурсів у галузі та оперативного планування виробничих витрат і проведення контролю за ними. З наукових праць, опублікованих у співавторстві, використані лише ті положення, які є результатом особистих досліджень здобувача. Особистий внесок автора в публікаціях у співавторстві (№ 6 і 7 за списком робіт, який подано в авторефераті) включає наступне:

  •  в статті [6] автором проведено аналіз діяльності сільськогосподарських підприємств та їх ефективності і в статті [7] –аналіз формування виробничих витрат в селянських (фермерських) господарствах.

Апробація результатів дисертації. Результати дисертаційного дослідження апробовані у щорічних наукових звітах кафедри економіки АПК Львівського державного аграрного університету, а також доповідались на міжнародних науково-практичних конференціях: “Проблеми розвитку фінансової системи та обліку” (м. Львів, ДУ “Львівська політехніка”, 2000р.); “Проблеми ефективного функціонування АПК в умовах нових форм власності та господарювання” (м. Харків, ХДТСУ, 2001); “Аграрна освіта і наука на початку третього тисячоліття” (м. Львів, ЛДАУ, 2001); “Механізм господарювання і проблеми економічного росту в агропромисловому комплексі України” (м. Луганськ, ЛНАУ, 2002); “Ринкова трансформація економіки АПК” (м. Харків, ХДТСУ, 2002); “Еколого-економічні проблеми розвитку АПК” (м. Львів, ЛДАУ, 2002). Результати досліджень також апробовані в аграрних формуваннях Львівської області.

Публікації. Основні результати дисертаційного дослідження опубліковані в 9 наукових працях, в тому числі 5 у одноосібних наукових фахових виданнях (1,6 друк.арк.) і 4 в інших виданнях (0,37 друк.арк. авторських).

Структура та обсяг дисертаційної роботи. Дисертаційна робота складається з вступу, трьох розділів, висновків, списку використаних джерел і  додатків. Робота викладена на 183 сторінках, має 28 таблиць та 19 рисунків. Список використаних джерел включає 152 найменувань і розміщується на 13 сторінках. Додатки займають 43 сторінки.

ОСНОВНИЙ ЗМІСТ РОБОТИ

У першому розділі –“Теоретичні та методичні основи економічного механізму формування виробничих витрат” –розглянуто і поглиблено методологічні підходи щодо суті і функцій теорії витрат та їх видів, аналізу і класифікації чинників, що обумовлюють механізм формування рівня виробничих витрат на підприємствах.

Витрати на виробництво продукції є сумою частини ресурсів, використаних для виробництва цієї продукції. Вони можуть бути виражені як у натуральному, так і у вартісному вигляді. Якщо підходити до поняття витрат на основі вартісної оцінки, то витрати виражають частину вартості ресурсів, використаних в процесі одержання (виробництва) продукції. Для розуміння суті витрат важливо також зазначити, що вони завжди стосуються якоїсь роботи та її оцінки з позиції мети підприємства й обчислюються за певний розрахунковий період.

Суть функції формування витрат полягає у такому визначенні та поєднанні чинників впливу на них, які забезпечують оптимальне рішення відповідно до бізнесової мети, тобто, за яких певний обсяг продукції виготовляється з мінімальними витратами. Тому ця функція обумовлює два завдання: перше –з усіх можливих завжди знаходити таке поєднання чинників виробництва, яке забезпечує реалізацію виробничого результату з найменшими витратами;  друге –формування таких внутрішньовиробничих вартісних оцінок чинників виробництва, які сприяють найкращому використанню обмежених ресурсів для досягнення мети підприємства, тобто –максимального прибутку.

Класифікація витрат не виконує лише формальної ролі, а є важливим інструментом для побудови системи управління витратами і створення відповідного механізму формування витрат та прийняття, на основі цього, оптимальних господарських рішень. Така класифікація необхідна для оцінки ступеня можливого впливу на ті чи інші витрати або ступеня впливу тих чи інших витрат на кінцеві результати діяльності підприємства. Основним недоліком всіх класифікацій витрат є їх різноманітність, оскільки кожен автор, справедливо визначаючи велику кількість класифікаційних ознак, пропонує практично таку ж кількість класифікацій витрат. Аналіз існуючих точок зору різних авторів дозволяє виділити наступні основні класифікаційні ознаки: ступінь однорідності витрат; статті калькуляції; спосіб віднесення на окремі види продукції; зв’язок з обсягом виробництва; періодичність здійснення;  доцільність здійснення; місця формування та ін.

Найбільш суттєвими з них, і такими, що можуть мати практичне значення, є спосіб віднесення витрат на види продукції, зв’язок з обсягом виробництва, ступінь однорідності витрат та статті калькуляції. Інші класифікаційні ознаки не мають суттєвого значення ні для аналізу формування витрат, ні для розробки заходів щодо вдосконалення цього процесу.

Чинники, що впливають на величину витрат, повинні бути виявлені і систематизовані в залежності від того, чи випливають вони безпосередньо із процесу виробництва, чи вони пов’язані з іншою діяльністю підприємства, яка необхідна для виробництва продукції, стосуються вони кількісної чи вартісної компонент витрат. Водночас, слід з’ясувати, якою є взаємна залежність між чинниками, що формують вплив на величину витрат, наскільки тісним є цей взаємозв’язок. Це дозволить визначити існуючі можливості використання цих чинників для прийняття господарських економічно виважених рішень, тобто, встановити, чи можна вважати їх функціональними змінними, чи розглядати як незмінні дані. В процесі формування витрат виробництва потрібно також визначити ступені впливу на них різних чинників.

Такий алгоритм аналізу впливу чинників на формування витрат виробництва продукції дозволить логічно послідовно і всестороннє здійснити системно-діагностичний комплексний підхід до реалізації дослідження цього процесу.

Проведений апріорний емпіричний аналіз чинників, що формують рівень виробничих витрат взагалі у підприємстві, і зокрема у підприємстві з виробництва продукції скотарства, дав можливість певним чином ці чинники систематизувати і класифікувати (рис.1). Представлена на даній схемі класифікація демонструє також існуючі між дослідженими чинниками певні взаємозв’язки і взаємозалежності, що є важливим при розробці заходів з оптимізації використовуваних у виробництві чинників з метою формування оптимальних рівнів витрат на виробництво продукції на різних рівнях.

c2  

cd

c1

e2

ce

c2




1. тема Занкова Л.В. 3 классе Тема Правописание окончаний имён существительных первого склонения
2.  Под интроскопией понимают визуальное наблюдение объектов явлений и процессов в оптически непрозрачных т
3. Договір про дружбу і кордони
4. ПОСТЕПЕННОСТЬ ЭКОНОМИЧЕСКИХ РЕФОРМ 1999 г
5. На тему- Организация защиты и жизнеобеспечения населения в чрезвычайных ситуациях- обязанность и ответст
6. р екон. наук проф
7.  Глущик СВ Дияк О
8. процесу за допомогою інструментів структурнофункціонального моделювання повинні бути визначені основні в
9. Звезд гСуздаль 56 октября 2013 Физкультурнооздоровительный комплекс Артотеля
10. Вьена. Операции над множествами и их свойства
11. Общая характеристика методов воздействия на ПЗП.html
12. а ISBN 5894150604 Данное пособие предназначено для психологов и воспитателей детских дошкольных учреждений
13. самый северный и второй по величине остров Киклад один из самых красивых в Архипелаге
14. а 3 Больная 20 лет обратилась к врачу женской консультации с жалобами на зуд жжение и боль в области нар.html
15. О побочном событии в лабораторном эксперименте
16. Монопольна та конкурентна рівновага, цінова еластичність попиту
17. Соціолінвальні параметри нової фразеології англійської мови
18. Вспомогательные вещества- кроскармеллоза натрия 120 мг лактозы моногидрат 450 мг целлюлоза микрокристалли
19. Валютное pегулиpование в послеpеволюционной Pоссии
20. Способ и устройство обнаружения аномалий в сетях