Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

Поняття і види середніх величин

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 11.11.2024

Розділ 5

УЗАГАЛЬНЮВАЛЬНІ
ХАРАКТЕРИСТИКИ
СТАТИСТИЧНОЇ
СУКУПНОСТІ ПРАВОВИХ ЯВИЩ

5.1. Поняття і види середніх величин.

5.2. Середня арифметична: проста і зважена.

5.3. Середня гармонійна.

5.4. Мода і медіана.

5.5. Показники варіації правових ознак.

Питання і завдання для самоконтролю.

5.1. Поняття і види середніх величин

До узагальнювальних характеристик статистичної сукупності правових явищ належать дві групи показників:

  1.  характеристики центру сукупності;
  2.  показники варіації правових ознак.

Серед показників першої групи важливе місце посідає середня величина. За допомогою середніх у статистиці, у тому числі і в правовій, вирішується ряд науково-практичних завдань.

Середня величина — це узагальнювальний показник, який відображає типовий рівень кількісної правової ознаки в якісно однорід-
ній сукупності правових явищ і процесів.
Застосування середніх
величин для узагальнювальної оцінки рівня правового явища так само необхідне, як і для будь-якого іншого соціально-економічного явища. Масові правові явища і процеси формуються під впливом двох груп причин. Перша — основні, визначальні пр
ичини, тісно пов’язані з природою правового явища. Друга — індивідуальні, другорядні причини, випадкові для сукупності в цілому. Характерний, типовий рівень правової ознаки формується під впливом першої групи причин, відхилення від типового рівня спричиняє друга група.

Припустимо, необхідно порівняти, в якому суді однорідні справи (житлові або сімейні) розглядаються швидше. Тоді постає необхідність обчислення середнього строку судового розгляду цивільних справ, який може бути як свідченням оперативної роботи суду, так і мірою складності цих справ.

За допомогою середніх сукупність правових явищ можна охарактеризувати одним числом за будь-якою правовою ознакою, хоч середня може не збігатися з жодним з індивідуальних
її зн
ачень.

Середня величина є іменованою, виражається в тих самих одиницях вимірювання, що і певна правова ознака (строк позбавлення волі — у роках; строк судового розгляду — у місяцях; сума завданих матеріальних збитків — у гривнях; кількість зареєстрованих злочинів — у випадках і т. ін.). Середня відображає типові риси сукупності правових явищ за кількісною правовою ознакою і вкрай необхідна для характеристики типового рівня цих явищ. Абстрагуючись від кількісних значень правової ознаки, середня величина не повинна змінювати обсяг цієї ознаки.

Основною умовою правильного наукового застосування серед-
ніх величин є якісна однорідність сукупності правових явищ, на основі якої обчислюється середня. Якщо сукупність якісно неоднорідна, то середні визначаються лише на основі типологічного групування, яке поділяє неоднорідні правові явища на якісно однорідні групи. Достатньо великий обсяг сукупності правових явищ є другою важливою умовою правильного застосування середніх величин. Тільки в такому випадку середня є надійною характеристикою типового рівня правового явища.

У правовій статистиці використовуються такі види середніх величин:

  •  середня арифметична;
  •  середня гармонійна;
  •  середня квадратична;
  •  середня геометрична;
  •  середня хронологічна.

Кожен вид середніх виконує свої аналітичні функції, а тому вибір виду середніх в окремому конкретному випадку зумовлюється характером статистичної сукупності правових явищ і певним видом правового показника. Так, середня арифметична застосовується при вивченні закономірностей розподілу правових явищ, середня геометрична — при вивченні інтенсивності їх розвитку; середня квадратична — при вивченні варіації правових ознак.

5.2. Середня арифметична: проста і зважена

Найбільш конкретним видом середніх у правовій статистиці є середня арифметична. Вона застосовується, коли обсяг правової ознаки дорівнює сумі індивідуальних її значень і буває простою та зваженою.

Середня арифметична проста застосовується до первинних не згрупованих даних і обчислюється за формулою:

.

Якщо, наприклад, скоєно груповий злочин, за який засудже-
но п’ять осіб на такий строк, років: 3, 2, 5, 4, 1. Щоб визна-
чити середній строк покарання цієї групи засуджених, нео
б-
хідно скласти ці строки і поділити на кількість засуджених: . Отже, середній строк покарання ст
ановить 3 роки. Припустимо, що застосовувавши такі самі розрахунки до іншої групи засуджених, дістанемо середній строк покарання 5 років. Порівняння цих строків дає змогу встановити, що другою групою засуджених скоєно тяжчий злочин.

Якщо правові явища згруповано, тобто подано у вигляді ряду розподілу, для визначення загального обсягу правової ознаки необхідно кожну з варіантів помножити на частоту, а здобуті добутки підсумувати. Середнє значення в цьому випадку обчислюється за формулою середньої арифметичної зваженої:

.

Частоти f називаються вагою, а множення варіантів х на часто-
ти —
зважуванням. Замість частот можливе застосування часток d. Тоді формула середньої арифметичної зваженої набере вигляду:

для

Середня арифметична має певні математичні властивості, найважливіші з яких такі:

  1.  сума відхилень усіх значень правової ознаки від середнього її значення дорівнює нулю. Це означає, що сума додатних відхилень від середнього значення дорівнює сумі від’ємних відхилень, а середня є рівнодійною;
  2.  добуток середнього значення на число правових явищ дорівнює сумі індивідуальних значень правової ознаки, тобто обсягу цієї ознаки;
  3.  сума квадратів відхилень кожного значення правової ознаки від середньої величини завжди менша, ніж від будь-якої іншої величини.

Існують і інші математичні властивості, які дають змогу спрощувати обчислення середнього значення, але в умовах поширення комп’ютерної техніки розрахунки спрощуються застосуванням певних комп’ютерних програм.

Обчислення середньої арифметичної зваженої залежить від виду варіаційного ряду розподілу. У дискретному ряду розподілу правова ознака набуває конкретних значень, які й використовуються як варіанти.

Наприклад, обчислимо середню кількість обвинувачених, яка припадає на одну кримінальну справу, скориставшись даними табл. 5.1.

Таблиця 5.1

РОЗПОДІЛ КРИМІНАЛЬНИХ СПРАВ ЗА КІЛЬКІСТЮ ОБВИНУВАЧЕНИХ

Кількість
обвинувачених

Кількість
кримінальних справ

Загальна кількість
обвинувачених

1
2
3
4
5

25
40
20
10
5

25
80
60
40
25

У цілому

100

230

обвинувачених. Отже, у середньому на одну кримінальну справу припадає 2,3 обвинувачених.

Обчислення середньої арифметичної на основі інтервальних рядів розподілу має деякі особливості. У правовій статистиці інтервальні ряди застосовуються частіше за дискретні. Це розподіл засуджених за віком, за строком покарання; розподіл кримінальних або цивільних справ за строком розслідування чи судового розгляду і т. ін.

За умови рівномірності розподілу елементів сукупності в межах інтервалу як варіанти в інтервальних рядах використовуються середини інтервалів  які обчислюються як півсума двох меж кожного з них: . При цьому ширина відкритого інтервалу вважається такою, як і сусіднього замкненого інтервалу (другого — для першого і передостаннього — для останнього). Розрахунок середньої арифметичної здійснюється за формулою:

Наприклад, обчислимо середній строк покарання засуджених, скориставшись даними табл. 5.2.

Таблиця 5.2

РОЗПОДІЛ ЗАСУДЖЕНИХ В УКРАЇНІ
НА КІНЕЦЬ 2000 року ЗА СТРОКОМ ПОКАРАННЯ

Строк покарання,
років
х

Кількість
засуджених,
осіб
f

Середина інтервалу
за строком
покарання

Загальний строк
покарання, років

До 1 року

1—2

2—3

3—5

5—8

8—10

10—15

Понад 15

3135

12 816

28 501

56 918

41 031

15 035

14 360

243

0,5

1,5

2,5

4,0

6,5

9,0

12,5

17,5

1567,5

19 224,0

71 252,5

22 767,2

266 701,5

135 315,0

179 500,0

4252,5

У цілому

172 039

х

700 580,2

Середину першого інтервалу обчислимо за другим, тому вона становитиме півроку, а середину останнього — за передостаннім, за яким максимальний строк покарання 20 років, а середина  років. Обчислюючи середину першого і останньо-
го інтервалів, можна звернутися до Кримінального кодексу, в якому встановлено мінімальний і максимальний строк покарання.

року. Отже, середній строк покарання засу-
джених в Україні на кінець 2000 року становив 4,1 року.

У правовій статистиці для обчислення середньої величини досить часто не обов’язково знати кожне індивідуальне значення правової ознаки. У зведених звітах правоохоронних органів є багато сумарних показників, здобутих із документів пер-
винного обліку. Наприклад, у звіті районного суду вказано,
що за звітний період було розглянуто 150 цивільних справ, які вели 6 суддів. Отже, у середньому одним суддею було розглянуто 25 справ (150 : 6 = 25). Якщо, скажімо, на транспорті ви-
явлено 3526 тис. адміністративних правопорушень, за скоєння яких стягнуто 61 105,7 тис. грн штрафу, тоді штраф за скоєння одно-
го адміністративного правопорушення становитиме 17,3 грн
(61 105,7 : 3526 = 17,3).

5.3. Середня гармонійна

Інколи характер первинних статистичних даних виключає застосування середньої арифметичної. Це буває, коли узагальненню підлягають не значення правової ознаки, а обернені до них числа, тобто зв’язок між значеннями ознаки та її обсягом обернений. Тоді середнє значення правової ознаки обчислюється за допомогою середньої гармонійної: простої або
зваженої.

Середня гармонійна проста — це відношення кількості ва-
ріант до суми обернених до них значень. Вона обчислюється за формулою:

,

де х — окремі значення ознаки; n — їхня кількість.

Обчислюють середню гармонійну зважену за формулою:

,

де z = xf. По суті, це перетворена середня арифметична зважена, яка застосовується, коли відсутній показник, що є вагою f, і його треба додатково визначити на основі відомих значень ознаки х та обсягу цієї ознаки xf.

Середня гармонійна достатньо поширена в аналізі господарської діяльності, але у правовій статистиці практично не застосо-
вується.

5.4. Мода і медіана

Поряд із середньою арифметичною до характеристик центра розподілу належать також особливі середні — мода і медіана. Іноді їх називають порядковими середніми. Але на відміну від абстрактного середнього значення вони є конкретними середніми, які в упорядкованій сукупності правових явищ посідають певне середнє місце. В одних і тих самих сукупностях мода і медіана можуть збігатися, а частіше вони не збігаються.

Модою М0 називається значення правової ознаки, яке найчастіше повторюється в упорядкованій сукупності правових явищ.

Визначення моди залежить від виду варіаційного ряду розподілу. У дискретному ряду модою є варіанта, якій відповідає найбільша частота або частка. Наприклад, у розподілі кримінальних справ за кількістю обвинувачених (табл. 5.3) модою буде 2 обвинувачених, бо в найбільшій кількості кримінальних справ (150) проходила саме така кількість обвинувачених.

Таблиця 5.3

РОЗПОДІЛ КРИМІНАЛЬНИХ СПРАВ
ЗА КІЛЬКІСТЮ ОБВИНУВАЧЕНИХ

Кількість
обвинувачених

Кількість
кримінальних справ

Кумулятивна кількість кримінальних справ

1
2
3
4
5

120
150
100
80
50

120
270
370
450
500

Разом

500

На практиці трапляються розподіли, де кожне значення ознаки зустрічається приблизно однакову кількість разів, тоді визначення моди втрачає сенс.

Існують також розподіли, де модальних значень може бути
кілька. Це так звані
бімодальні розподіли, що є свідченням можливої якісної неоднорідності сукупності правових явищ.

Моду застосовують для визначення найпоширенішого значення правової ознаки.

Для визначення моди в інтервальному ряду розподілу насамперед установлюють модальний інтервал, тобто інтервал, який об’єднує найбільшу кількість правових явищ. А конкретне значення моди обчислюють наближено за формулою:

,

де  — нижня межа модального інтервалу; h — ширина модального інтервалу;  — частота модального інтервалу;  —
частота відповідно попереднього і наступного інтервалів відносно модального.

Наприклад, визначимо моду за даними табл. 5.4.

Таблиця 5.4

РОЗПОДІЛ ЗАСУДЖЕНИХ ЗА ХУЛІГАНСТВО ЗА ВІКОМ

Вік, років

Кількість
засуджених

Кумулятивна
кількість засуджених

До 20
20—25
25—30
30—35
35—40
40—45
45—50

120
220
180
90
40
30
20

120
340
520
610
650
680
700

Разом

700

У розподілі модальним є інтервал 20—25 років, оскільки об’єднує найбільше (220) засуджених. Підставимо числові значення за цим інтервалом у формулу:  року. За наведеною формулою мода визначається лише в інтервальних рядах розподілу з рівними інтервалами.

Медіана Ме — це значення правової ознаки, яке поділяє упорядковану сукупність правових явищ на дві рівні частини. Якщо 7 підозрюваних у скоєнні злочинів розмістити в порядку зростання їх віку, то вік 4-го підозрюваного і буде медіанним. Тобто за непарної кількості варіантів центральна з них і буде медіаною. Якщо додати ще одного підозрюваного з віком більшим, ніж у сьомого, то в середині цієї сукупності буде вік 4-ї та 5-ї особи. Отже, коли кількість варіантів парна, медіана обчислюється як середня арифметична двох центральних значень. Медіана характеризує кількісну межу правової ознаки, яка притаманна половині елементів сукупності. Наприклад, медіанне значення віку ув’язнених жінок становить 34 роки. Це означає, що половина ув’язнених жінок має вік менший за 34 роки, а друга — більший за 34 роки.

Якщо для незгрупованих даних номер середини певної сукупності правових явищ очевидний, то в рядах розподілу передусім визначається порядковий номер медіани за формулами:

— коли кількість елементів сукупності непарна;

— коли кількість елементів сукупності парна.

Потім визначаються кумулятивні частоти або частки (наростаючий підсумок частот з першої групи по останню). У дискретному ряду розподілу медіаною буде значення правової ознаки, кумулятивна частота або частка якого перевищує порядковий номер середини сукупності правових явищ. Наприклад, за даними табл. 5.3, кількість кримінальних справ (n = 500) парна, тому номери середини становитимуть:  і .  Ці порядкові номери входять до кумулятивної частоти 270, якій відповідає 2 обвинувачених, а отже, .

В інтервальному ряду розподілу в такий спосіб визначається медіанний інтервал, а значення медіани в середині інтервалу обчислюється наближено за формулою:

,

де  — нижня межа медіанного інтервалу;  — ширина та частота медіанного інтервалу;  — кумулятивна частота попереднього інтервалу відносно медіанного.

Визначимо медіану в ряду розподілу засуджених за хуліганство за віком (табл. 5.4). У середині цієї сукупності засуджених знаходиться 350 (700 : 2) та 351 ((700 : 2) + 1) особа. Щоб установити, до якого інтервалу за віком вони належать, обчислимо кумулятивні частоти, які показують, що 350 і 351 засуджений входять до третього інтервалу: 25—30 років.

Отже, медіанний вік засуджених становить:

року, тобто половина засуджених за хуліганство віком до 25,3 року, а друга половина старші за 25,3 року.

За наведеною формулою медіана обчислюється для будь-якого ряду розподілу з рівними або нерівними інтервалами.

На практиці мода і медіана мають як самостійне значення, так і доповнюють середню арифметичну. Як доповнення до середньої арифметичної більшу перевагу має медіана, яка не залежить ні від крайніх, ні від характерних для сукупності значень правової ознаки. В упорядкованій сукупності правових явищ медіана може замінити наближене значення середньої ве-
личини.

5.5. Показники варіації правових ознак

Варіацією називається коливання значень правової ознаки в окремих елементів сукупності. Як уже зазначалося, вона зумовлена дією другорядних, випадкових причин. Відхилення значень правової ознаки від середнього її значення є свідченням однорідності правових явищ, типовості середньої величини. Однакові середні можуть характеризувати абсолютно різнорідні сукупності правових явищ. А тому необхідна статистична оцінка варіації правових ознак.

Для вимірювання і кількісної характеристики варіації використовується система абсолютних і відносних показників:

  •  розмах варіації R;
  •  середнє лінійне відхилення ;
  •  дисперсія 2;
  •  середнє квадратичне відхилення ;
  •  коефіцієнт варіації V.

Методика обчислення цих характеристик залежить від наявної інформації (первинні дані чи групування) та виду правової ознаки.

Найпростішою характеристикою варіації є амплітуда коливань, або розмах варіації. Це різниця між найбільшим хmах і найменшим хmin значенням правової ознаки: R = хmах. – хmin. Він показує, в яких межах змінюються значення правової ознаки. Якщо, наприклад, 2000 року коефіцієнт злочинності у Запорізькій області становив 1634 злочини на 100 тис. населення, а в Чернівецькій — 511, то розмах варіації цього показника становить 1634 – 511 = 1123. А 1995-го максимальний рівень злочинності спостерігався в Дніпропетровській області — 2102 і мінімальний знову в Чернівецькій області — 548, тоді розмах варіації становитиме 2102 – 548 = 1554. Зрозуміло, що 2000 року сукупність регіонів України за рівнем злочинності однорідніша, ніж 1995 року, для якого характерний пік злочинності.

В інтервальному ряду розподілу розмах варіації визначається як різниця між верхньою межею останнього інтервалу і нижньою межею першого інтервалу або як різниця між серединами цих інтервалів. Важливою перевагою розмаху варіації є простота його обчислення та інтерпретації, але його надійність невелика, оскільки він ураховує лише крайні значення правової ознаки, які можуть виявитися нетиповими для сукупності і мати випадковий характер.

Для відображення відхилень усіх значень правової ознаки від середньої величини необхідно обчислити середнє арифметичне відхилення. Але на основі властивостей середньої величини відомо, що сума відхилень від неї дорівнює нулю: . Щоб позбавитися від знаків відхилень, використовують модулі відхилень або їх квадрати.

На модулях відхилень побудований розрахунок середнього лінійного відхилення:

— для первинних незгрупованих даних;

— для рядів розподілу.

Середнє лінійне відхилення у статистичному аналізі правових явищ застосовується рідко. Частіше використовується дисперсія або середній квадрат відхилень, який ґрунтується на квад-
ратах відхилень окремих значень правової ознаки від середньої величини:

— для первинних незгрупованих даних;

— для рядів розподілу.

Дисперсію можна обчислити також на основі середньої квадратичної, яка згадувалась серед видів середніх величин: , де  — середня квадратична, яка обчислюється за формулами:

— проста;  — зважена.

Добувши квадратний корінь із дисперсії, дістанемо середнє квадратичне відхилення:  або  — для не-
згрупованих даних;  — для рядів розподілу.

Середнє лінійне і середнє квадратичне відхилення характеризують, наскільки в середньому відрізняється окреме значення правової ознаки від середнього її значення по сукупності правових явищ у цілому.

Середнє квадратичне відхилення перевищує середнє лінійне. У симетричному ряду розподілу .

Розглянуті абсолютні характеристики варіації  — іменовані величини, які мають одиниці вимірювання правової ознаки. Відносним показником є коефіцієнт варіації, який використовується для порівняння варіації правової ознаки в різних сукупностях правових явищ або порівняння варіації кількох правових ознак в одній сукупності правових явищ. Його обчислення ґрунтується на зіставленні середніх відхилень (лінійного чи квадратичного) з середньою величиною, а тому коефіцієнт варіації поділяється на два види:

лінійний  і квадратичний .

У правовій статистиці частіше використовується квадратичний
коефіцієнт варіації, який є мірою однорідності сукупності правових
явищ та надійності і типовості середнього значення правової ознаки. Вважається, що сукупність однорідна, а середнє значення типове, я
кщо квадратичний коефіцієнт варіації не перевищує 33 % (іноді 40 %).

Розглянемо приклади розрахунку показників варіації для первинних незгрупованих даних і для даних ряду розподілу.

Припустимо, що 10 засуджених за скоєння різної тяжкості злочинів отримали строк покарання згідно з табл. 5.5

Таблиця 5.5

ВІДХИЛЕННЯ СТРОКУ
ПОЗБАВЛЕННЯ ВОЛІ 10 ЗАСУДЖЕНИХ

№ з/п

Строк позбавлення волі, років
х

Відхилення від
середнього значення

Квадрати відхилення
від середньої

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

4

3

12

2

7

10

9

15

13

5

4

5

4

6

1

2

1

7

5

3

16

25

16

36

1

4

1

49

25

9

Разом

80

38

182

Середній строк позбавлення волі цієї групи засуджених становить:

(років). Розмах варіації R = 15 – 3 = 12 (років), тобто строк позбавлення волі цієї групи засуджених змінюється в межах 12 років.

Обчислимо середнє лінійне відхилення та лінійний коефіцієнт варіації:

.

Отже, строк позбавлення волі окремого засудженого відрізняється від середнього строку позбавлення волі усіх засуджених у середньому на 3,8 року або на 47,5 %.

Середнє квадратичне відхилення , тобто , а  квадратичний коефіцієнт варіації . Це значення більше за 33 %, а тому сукупність засуджених за строком позбавлення волі не однорідна.

Розглянемо табл. 5.6.

Таблиця 5.6

РОЗПОДІЛ РАЙОННИХ СУДІВ РЕГІОНУ ЗА КІЛЬКІСТЮ
НЕЗАКІНЧЕНИХ КРИМІНАЛЬНИХ СПРАВ

Залишок
незакінчених кримінальних справ,
х

Кількість
судів
f

Середина інтервалу

Загальна кількість незакінчених справ

Відхилення
від
середньої

Квадрати відхилення від
середньої

До 10
10—15
15—20
Понад 20

8
20
10
2

7,5
12,5
17,5
22,5

60
250
175
45

– 10,5
– 5,5
– 0,5
4,5

110,25
30,25
0,25
20,25

882,0
605,0
2,5
40,5

Разом

30

530

161,0

1530,0

У ряду розподілу перший і останній інтервали відкриті. Нижня межа першого інтервалу згідно з шириною другого становитиме хниж = 5 (справ). Верхня межа останнього інтервалу згідно з шириною передостаннього становитиме хверх = 25 (справ). Розмах варіації R = 25 – 5 = 20 (cправ), тобто залишок незакінчених розглядом справ у судах цього регіону змінюється в межах 20 справ.

Для визначення середнього відхилення необхідно обчислити середній залишок незакінчених справ на основі середин інтервалів: 530 : 30 = 17,7 18 (справ).

Середнє квадратичне відхилення (справ), а квадратичний коефіцієнт варіації . Отже, залишок незакінчених кримінальних справ у окремому суді регіону відрізняється від середнього залишку незакінчених кримінальних справ у середньому на 7,1 справ або на 40,1 %. Коефіцієнт варіації майже 40 %, а тому сукупність судів за залишком незакінчених кримінальних справ можна визнати однорідною.

  1.  До характеристики центру розподілу правових явищ за кількісною правовою ознакою відносяться: а) середня величина; б) мода; в) медіана; г) розмах варіації.
  2.  Що називається середньою величиною у правовій статистиці?
  3.  Які причини впливають на формування певного рівня значень правових ознак?
  4.  До умов наукового застосування середніх величин належать: а) якісна однорідність сукупності правових явищ; б) достатньо великий обсяг сукупності правових явищ; в) утворення груп за певними правовими ознаками?
  5.  Назвіть види середніх величин, які використовуються у правовій статистиці.
  6.  Залежно від наявної інформації середнє значення правового показника обчислюється за формулою: а) середньої арифметичної простої; б) середньої арифметичної зваженої.
  7.  Наведіть приклад обчислення середньої арифметичної простої.
  8.  За порушення водіями транспортних засобів правил проїзду заліз-
    ничних переїздів було накладено штраф у сумі, грн: 21, 33, 19, 25, 27. Обчисліть середню суму накладеного штрафу. Зробіть висновок.
  9.  Як обчислюється і коли використовується середня арифметична зважена?
  10.  Назвіть найважливіші математичні властивості середньої арифметичної зваженої.
  11.  Які особливості має розрахунок середньої арифметичної в інтервальному ряду розподілу?
  12.  Ряд розподілу житлових справ за строком їх судового розгляду має такий вигляд:

Строк судового розгляду, місяців

Кількість справ

1

2

3

4

14

24

12

10

Разом

60

Обчисліть середній строк судового розгляду житлових справ. Зробіть висновок.

  1.  Розподіл виявлених організованих злочинних груп за тривалістю їх діяльності характеризується такими даними:

Тривалість діяльності, років

Кількість організованих злочинних груп

1

2

3

45

25

15

Разом

85

Обчисліть середню тривалість діяльності організованих злочинних груп. Зробіть висновок.

  1.  Розподіл заарештованих за тривалістю перебування під вартою характеризується такими даними:

Тривалість перебування під вартою,
місяців

Кількість заарештованих

До 3

3—6

6—9

9 і більше

45

24

12

9

Разом

90

Обчисліть середню тривалість перебування заарештованих під вартою. Зробіть висновок.

  1.  Розподіл засуджених, які відбувають тюремне ув’язнення за віком характеризується такими даними:

Вік засуджених, років

Кількість засуджених

До 20

20—30

30—40

40—55

55—60

60 і старші

3

35

34

23

3

2

Разом

100

Обчисліть середній вік засуджених, які відбувають тюремне ув’язнення. Зробіть висновок.

  1.  Мода в ряду розподілу правових явищ — це: а) найбільша кількість правових явищ; б) значення правової ознаки, яке найчастіше повторюється. Медіана — це: в) значення правової ознаки, яке ділить сукупність правових явищ на дві рівні частини; г) найпоширеніше значення правової ознаки.
  2.  Чим відрізняється обчислення моди в дискретному та інтервальному рядах розподілу?
  3.  Поняття медіани і її обчислення на основі первинних незгрупованих даних.
  4.  Як обчислити порядковий номер медіанного значення правової ознаки?
  5.  За умовою завдання 12 обчисліть моду і медіану строку судового розгляду житлових справ.
  6.  За умовою завдання 13 обчисліть моду і медіану тривалості діяльності виявлених організованих злочинних груп.
  7.  Чому медіанне значення правової ознаки в інтервальному ряду розподілу обчислюється наближено?
  8.  За умовою завдання 14 обчисліть моду і медіану тривалості перебування заарештованих під вартою.
  9.  За умовою завдання 15 обчисліть моду і медіану віку засуджених, які відбувають тюремне ув’язнення.
  10.  Що називається варіацією і внаслідок чого вона виникає?
  11.  Варіація правових ознак вимірюється за допомогою таких показників: а) середнього значення правової ознаки; б) коефіцієнта варіації; в) медіанного значення правової ознаки; г) середнього квадратичного відхилення.
  12.  Розмах варіації правового показника обчислюється за формулою: 1) ; 2) ; 3)
  13.  Які переваги і недоліки має розмах варіації значень правових ознак?
  14.  Як обчислюється розмах варіації в інтервальному ряду розподілу правових явищ?
  15.  Від чого залежить методика обчислення середнього лінійного і середнього квадратичного відхилення?
  16.  При обчисленні показників варіації правових ознак використовується: а) алгебраїчна сума відхилень кожного значення правової ознаки від середнього її значення; б) сума модулів цих відхилень;
    в) сума квадратів цих відхилень.
  17.  Яким чином з характеристиками варіації пов’язана середня квадратична?
  18.  Як інтерпретується середнє арифметичне відхилення: лінійне або квадратичне?
  19.  Сума накладеного штрафу за скоєння дрібного хуліганства становила:

Номер особи

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Сума штрафу, грн

58

47

56

52

46

55

48

64

51

43

Обчисліть і проаналізуйте показники варіації суми накладеного штрафу за скоєння дрібного хуліганства.

  1.  Вік групи засуджених жінок характеризується такими даними:

Номер засудженої жінки

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Вік, років

27

24

20

21

28

24

26

22

25

23

Обчисліть і проаналізуйте показники варіації віку засуджених жінок.

  1.  Вартість позову по справах про поновлення на роботі становила:

Номер справи

1

2

3

4

5

Вартість позову, грн

500

800

400

700

600

Обчисліть і проаналізуйте показники варіації вартості позову по справах про поновлення на роботі.

  1.  Кількість обвинувачених у справах про крадіжки характеризується такими даними:

Кількість обвинувачених

2

3

4

5

Разом

Кількість справ

24

36

12

8

80

Обчисліть і проаналізуйте показники варіації кількості обвинувачених у справах про крадіжки.

  1.  Розподіл підлітків, засуджених за хуліганство, за віком має такий вигляд:

Вік, років

14

15

16

17

Разом

Кількість засуджених

9

12

18

11

50

Обчисліть і проаналізуйте показники варіації віку підлітків, засу-
джених за хуліганство.

  1.  Розподіл засуджених за перевищення влади або службових повноважень до виправних робіт характеризується такими даними:

Строк виправних робіт, місяців

1—3

3—6

6—9

9—12

Разом

Кількість засуджених

40

80

60

20

200

За наведеними даними обчисліть розмах варіації строку виправних робіт та лінійний і квадратичний коефіцієнти варіації. Поясніть зміст обчислених характеристик варіації.

  1.  Залишок незакінчених кримінальних справ у судах окремого регіону на кінець року характеризується такими даними:

Залишок незакінчених кримінальних справ

До 5

5—10

10—15

15 і більше

Разом

Кількість судів

7

15

23

5

50

За наведеними даними обчисліть розмах варіації, дисперсію і квадратичний коефіцієнт варіації залишку незакінчених кримінальних справ. Поясніть зміст обчислених характеристик варіації.

  1.  Розподіл відділень міліції за коефіцієнтом розкриття тяжких злочинів має такий вигляд:

Коефіцієнт розкриття, %

До 60

60—70

70—80

80—90

90 і
більше

Разом

Кількість відділень міліції

5

10

14

9

7

45

За наведеними даними обчисліть розмах варіації, дисперсію та лінійний коефіцієнт варіації коефіцієнта розкриття злочинів. Поясніть зміст обчислених характеристик варіації.

  1.  Сума стягненого штрафу за випуск і реалізацію продукції, яка не відповідає вимогам стандартів, характеризується такими даними:

Сума стягненого штрафу, грн

До 55

55—65

65—75

75—85

85 і
більше

Разом

Кількість правопорушень

10

20

30

25

15

100

За наведеними даними обчисліть лінійний та квадратичний коефіцієнти варіації суми стягненого штрафу. Поясніть зміст обчислених характеристик варіації.

  1.  На основі якого показника варіації і яким чином оцінюється однорідність сукупності правових явищ за певною правовою ознакою?


Розділ 6

СТАТИСТИЧНЕ ВИВЧЕННЯ
ПРИЧИННО-НАСЛІДКОВИХ
ЗВ’ЯЗКІВ ПРАВОПОРУШЕНЬ

6.1. Поняття і види взаємозв’язків між правовими показниками.

6.2. Застосування параметричних методів вимірювання взаємозв’язків у правовій статистиці.

6.3. Оцінювання тісноти зв’язку між правовими ознаками на основі непараметричних статистичних методів.

Питання і завдання для самоконтролю.

6.1. Поняття і види взаємозв’язків
між правовими показниками

Явища суспільного життя, у тому числі і правові, тісно пов’язані, залежать одне від одного, і обумовлюють одне одного. Одним з найважливіших завдань статистичної науки, складовою якої є і правова статистика, є вивчення взаємозв’язків між суспільно-правовими явищами та вимірювання причинних залежностей між ними. Серед багатьох форм закономірних взаємозв’язків су-
спільних явищ важливу роль відіграє причинна залежність, яка означає породження одного правового явища іншим. Але причина сама по собі не визначає наслідку, який залежить від певних умов, що підсилюють дію причини. Тобто для виникнення наслідку необхідний збіг окремих причин і умов. Ознаки, які характеризують причини і умови виникнення певних правових явищ називаються факторними, а ознаки, які характеризують наслідки їх дії — результативними. До юридичних наук, які вивчають причинні залежності, передусім належить кримінологія — наука про злочинність і її причини, а також кримінальне право, яке встановлює причинний зв’язок між діяннями та їх наслідками з погляду настання кримінальної відповідальності за скоєне. Певні криміногенні фактори — пияцтво, бродяжництво, проституція, наркоманія (причини) визначають відповідний рівень злочинності (наслідок).

Будь-який закономірний взаємозв’язок передбачає повторюваність, послідовність і порядок у правових явищах і процесах, але проявляється по-різному. За статистичною природою взаємозв’язки поділяються на функціональні та стохастичні. У разі функціонального зв’язку зміна результативної ознаки цілком визначається зміною однієї або кількох факторних ознак, тобто спостерігається повна відповідність між причинами і наслідком. Функціональний зв’язок виражається точною математичною формулою, яка характерна для будь-якого випадку, а тому найчастіше зустрічається в математиці, фізиці, хімії і інших природничих науках. У правових явищах функціональну залежність відшукати складно.

Соціально-правові явища і процеси — це результат одночасної взаємодії великої кількості причин і умов, а тому їм характерні стохастичні зв’язки. При стохастичному зв’язку кожному значенню факторної правової ознаки відповідає певна множина значень результативної правової ознаки. Звідси при фіксованому значенні факторної правової ознаки дістаємо розподіл елементів сукупності за результативною правовою ознакою, який називається умовним. Отже, стохастичний зв’язок виявляється в тому, що зі зміною значень факторної ознаки змінюється умовний розподіл правових явищ за результативною ознакою.

Окремим випадком стохастичної залежності є кореляційна, яка полягає в тому, що зі зміною факторної правової ознаки змінюються середні значення результативної правової ознаки. Наприклад, залежність між аварійністю автотранспорту і професіоналізмом водіїв: зі збільшенням стажу роботи водієм знижується середня кількість аварій автотранспорту. Або залежність між рецидивом судимості і часом перебування на волі: зростання кількості судимостей у злочинця призводить до скорочення часу перебування на волі і т. ін.

Для встановлення кореляційного зв’язку між наведеними правовими явищами необхідно взяти достатньо велику їхню кількість (водіїв чи рецидивістів), і дослідити середні значення результативних правових показників. Завдання кореляційної залежності полягає в тому, щоб за допомогою математичних прийомів установити кількісну характеристику цієї залежності, абстрагуючись при цьому від впливу інших факторних правових ознак. Проте кореляційний аналіз не тільки виявляє наявність зв’язку між правовими явищами, але й установлює форму та тісноту зв’язку, подає кількісну оцінку впливу факторної правової ознаки на результативну.

За напрямом зв’язку між правовими явищами кореляційні зв’язки поділяються на прямі і обернені. Між криміногенними факторами і злочинністю існує прямий кореляційний зв’язок, бо зростання впливу цих факторів призводить до зростання рівня злочинності. Наприклад, чим поширеніший алкоголізм у суспільстві, тим вищий рівень злочинності у стані алкогольного сп’яніння. Якщо зі збільшенням факторної правової ознаки результативна правова ознака зменшується і навпаки, то йдеться про обернений кореляційний зв’язок. Наприклад, чим вищий рівень соціального контролю злочинності в суспільстві, тим нижчий її рівень.

За аналітичним вираженням прямі й обернені кореляційні зв’яз-
ки можуть бути прямолінійними і криволінійними. При прямолінійному зв’язку відбувається рівномірне зростання або зме
ншення результативної правової ознаки під впливом збільшення значень факторної правової ознаки. Зв’язок такого виду математично виражається лінійним рівнянням регресії. При криволінійному зв’язку зростання факторної правової ознаки призводить до нерів-
номірної зміни результативної правової ознаки. Прикладом кр
иволінійного зв’язку може бути залежність злочинності від віку злочинців. На початку віку, з якого настає кримінальна відповідальність, і далі, приблизно до 30 років, кримінальна активність правопорушників зростає, а потім знижується. При цьому в динаміці кримінальна активність молодшає.

За кількістю факторних правових ознак прямолінійні кореляційні зв’язки можуть бути однофакторними (парними) і багато-
факторними. Зв’язок між однією факторною ознакою і однією результативною правовою ознакою називається однофактор-
ним, або парним. Залежність результативної правової ознаки від двох і більше факторних ознак уважається багатофакторним кореляційним зв’язком. При цьому виділяється частинний зв’язок, який полягає в залежності результативної правової озна-
ки від однієї факторної ознаки при фіксованих значеннях інших правових ознак.

Статистичне вивчення зв’язку між правовими ознаками проходить декілька етапів. На першому етапі проводиться якісний аналіз правового явища, пов’язаний зі встановленням його соціально-правової природи; далі передбачається модель зв’язку, визначається її тип і тільки після цього подається кількісна характеристика цієї залежності, пов’язана з якісними його особливос-
тями.

Уявлення про залежність злочинності від інших соціальних факторів дозволяє пояснити її причини, кількісно описати зміни, які в ній відбуваються, а також розробляти необхідні заходи соціального контролю над нею.

6.2. Застосування параметричних
методів вимірювання взаємозв’язків
у правовій статистиці

Для кількісної характеристики залежності між правовими ознаками найбільш досконалим і надійним є метод кореляційно-регресійного аналізу, який передбачає застосування основних параметрів розподілу — середніх показників і дисперсій, а тому його називають параметричним методом вимірювання взаємозв’язків.

Реалізація методу кореляційно-регресійного аналізу передбачає послідовне виконання таких етапів:

  1.  теоретичне обґрунтування взаємозв’язку між правовими ознаками;
  2.  оцінювання лінії регресії;
  3.  вимірювання тісноти зв’язку;
  4.  перевірка істотності виявленого зв’язку.

В основу кореляційно-регресійного аналізу покладено припущення, що залежність між значеннями факторної правової ознаки і результативною правовою ознакою може бути виражена деякою функцією: Y = f(x), яка називається рівнянням регресії; Y — це теоретичні значення результативної правової ознаки, обчислені за цим рівнянням; у — фактичні значення результативної правової ознаки.

Залежність між правовими ознаками за аналітичним виразом може бути прямолінійною і криволінійною, а тому її можна описати регресійними рівняннями різного виду:

— лінійне;

— параболічне;

— степеневе;

— показникове;

— гіперболічне.

На етапі теоретичного обґрунтування взаємозв’язку відбувається вибір факторних правових ознак та визначення функціонального виду регресійного рівняння. Для обґрунтування останнього використовуються такі прийоми:

1. Якісний теоретичний аналіз суті взаємозв’язку між правовими ознаками. Якщо, наприклад, рівномірне зростання кількості спожитого алкоголю на душу населення призводить до пропорційного зростання кількості зареєстрованих злочинів у стані алкогольного сп’яніння, то зв’язок між цими правовими ознаками можна описати лінійним рівнянням. Або, якщо зі збільшенням віку засуджених до певної межі (до 30 років) рівень судимості зростає, а потім знижується, то такий зв’язок описується параболою і т. д.

2. Графічний аналіз зв’язку між правовими ознаками за допомогою кореляційного поля. При його побудові на осі абсцис відкладається значення факторної правової ознаки х, а на осі ординат — результативної правової ознаки у. Кожному елементу сукупності на графіку відповідає окрема точка. За розміщенням точок на кореляційному полі робиться висновок про характер зв’язку між правовими ознаками.

Якщо точки безладно розкидані по кореляційному полю, то будь-якого зв’язку між ознаками немає. Якщо вони зосереджені у напрямку знизу—вгору, зліва—направо, то виконується пряма залежність, а якщо точки розподілені зверху вниз і зліва направо, то залежність між ознаками буде оберненою.

3. Перебір функцій, коли обчислюються різні види регресійних рівнянь, а потім за відомими критеріями (середня квадратична помилка) вибирається те, яке найкраще відповідає фактичним даним.

На етапі оцінки лінії регресії після визначення форми регресійного рівняння обчислюються його параметри методом найменших квадратів. Основна умова цього методу полягає в тому, що сума квадратів відхилень фактичних значень результативної правової ознаки (у) від теоретичних (Y) повинна бути мінімальною: (yY)2 = min. Це дає змогу дістати найкращі оцінки регресійних параметрів. Для їх обчислення треба скласти і розв’язати систему нормальних рівнянь. Лінійній формі зв’язку y = a + bx відповідає така система:

Розв’язання цієї системи дозволяє отримати параметри лінійного регресійного рівняння а і b. Параметр а — це теоретичне значення результативної ознаки для х = 0. Якщо х = 0 міститься в межах фактичної варіації факторної ознаки, то а — одне з теоретичних значень , якщо ознака х не набуває нульового значення, то параметр а не має реального змісту і використовується лише для розрахунків. Параметр b називається коефіцієнтом регресії і показує, наскільки одиниць власного виміру змінюється в середньому значення результативної правової ознаки зі збільшенням значення факторної ознаки на одиницю також власного виміру.

Мірою тісноти зв’язку між правовими ознаками будь-якої форми є коефіцієнт детермінації, що обчислюється як співвідношення факторної і загальної дисперсій: . Коефіцієнт детермінації характеризує частку варіації результативної правової ознаки, яка пов’язана з факторною ознакою при відповідній формі зв’язку. Коефіцієнт детермінації змінюється від 0 до 1. При  зв’язок між х та у відсутній, при  — функціональний.

Корінь квадратний з коефіцієнта детермінації називають індексом кореляції: .

Тіснота лінійного зв’язку між правовими ознаками вимірюється за допомогою лінійного коефіцієнта кореляції r:

,

де ;  — середні значення відповідно факторної х та результативної у правової ознаки:  — серед-
ні квадратичні відхилення факторної та результативної правової ознаки: .

Лінійний коефіцієнт кореляції можна обчислювати до розрахунку параметрів регресійного рівняння. Він коливається в межах від –1 до +1 і характеризує не тільки тісноту, а й напрям зв’язку між ознаками. Додатне значення r означає прямий зв’язок, від’ємне — зворотний. Абсолютна величина лінійного коефіцієнта кореляції збігається з індексом кореляції для лінійної форми зв’язку: .

Щоб зробити висновок про ступінь тісноти зв’язку між правовими ознаками, їх треба порівняти з такими критеріями оцін-
ки тісноти зв’язку: до 0,3 — зв’язок слабкий; 0,3—0,5 — по-
м
ітний; 0,5—0,7 — помірний; 0,7—0,9 — тісний; 0,9—0,99 —
дуже ті
сний.

Перевірка істотності зв’язку в кореляційно-регресійному аналізі здійснюється за допомогою критерію Фішера: , де  — кількість ступенів вільності, яке залежить від кількості параметрів регресійного рівняння; , де n — кількість елементів сукупності, а m — число параметрів у рівнянні регресії.

Перевірка істотності зв’язку ґрунтується на порівнянні фактич-
ного значення критерію Фішера з критичним його значенням
для заданого рівня ймовірності. Критичні (табличні) значення — це максимально можливі значення критерію, які можуть вини
кнути випадково за відсутності кореляційного зв’язку. Вони залежать від кількості ступенів вільності () та рівня істотності ( і ). Якщо фактичне значення критерію Фішера F більше від критичного , тобто , то зв’язок між х та у істотний, якщо , то істотність зв’язку не доведена. У статистичній літературі існують таблиці критичних значень F-критерію 16, с. 112.

Наприклад, за даними вибіркового обстеження 10 регіонів про рівень споживання алкогольних напоїв на душу населення та кількість зареєстрованих хуліганств у стані алкогольного сп’яніння на 100 тис. населення здобуто такі результати:

Номер
регіону

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Споживання алкоголю, л

3,3

3,8

2,4

3,1

2,7

3,2

3,5

3,6

3,0

2,8

Кількість хуліганств

110

130

62

106

85

112

125

127

108

89

Щоб проаналізувати залежність між цими ознаками, передусім слід установити форму зв’язку між ними. Теоретичний аналіз залежності, яка простежується за первинними даними, показує, що зростання кількості спожитого алкоголю на душу населення спричиняє зростання кількості зареєстрованих хуліганств у стані алкогольного сп’яніння.

Для підтвердження встановленої залежності побудуємо кореляційне поле, на якому зобразимо факторну ознаку х — споживання алкогольних напоїв на душу населення на осі абсцис, а результативну ознаку у — кількість зареєстрованих хуліганств — на осі ординат (рис. 6.1).

Рис. 6.1. Кореляційне поле залежності кількості зареєстрованих
хуліганств у стані алкогольного сп’яніння від споживання
алкогольних напоїв на душу населення

По розміщенню точок на кореляційному полі також можна зробити висновок, що залежність між факторною і результативною ознакою лінійна і виражається регресійним рівнянням виду .

Для обчислення параметрів а і b будується наведена вище система нормальних рівнянь, необхідні суми для якої визначаються в табл. 6.1.

Таблиця 6.1

ДАНІ ДЛЯ РОЗРАХУНКУ ПАРАМЕТРІВ ЛІНІЙНОГО
РІВНЯННЯ РЕГРЕСІЇ ЗАЛЕЖНОСТІ КІЛЬКОСТІ ХУЛІГАНСТВ
ВІД СПОЖИВАННЯ АЛКОГОЛЮ НА ДУШУ НАСЕЛЕННЯ

Номер регіону

х, л

у,
випадків

ху

Y

(Yy)2

1

3,3

110

363,0

10,89

121 000

113

9

5776

2

3,8

130

494,0

14,44

169 000

137

49

998,56

3

2,4

62

148,8

5,76

3844

70

64

1253,16

4

3,1

106

328,6

9,61

11 236

104

4

1,96

5

2,7

85

229,5

7,29

7225

84

1

457,96

6

3,2

112

358,4

10,24

12 544

108

16

6,76

7

3,5

125

437,5

12,25

15 625

123

4

309,76

Закінчення табл. 6.1

Номер регіону

х, л

у,
випадків

ху

Y

(Yy)2

8

3,6

127

457,2

12,96

16 129

127

0

466,56

9

3,0

108

324,0

9,00

11 664

99

81

40,96

10

2,8

89

249,2

7,84

7921

89

0

268,96

Разом

31,4

1054

3390,2

100,28

115 188

1054

228

3562,4

За даними таблиці  

Система рівнянь після підстановки необхідних сум має такий
вигляд:

звідки а = 105,4 – 3,14b.

Розв’язавши систему, наприклад способом підстановки, отримаємо такі параметри:  . Параметр b = 48 показує, що збільшення споживання алкоголю на душу населення на 1л спричиняє зростання кількості хуліганств у стані алкогольного сп’яніння на 48 випадків. Параметр
а = – 45 не має реального змісту, а використовується для обчислення теоретичних значень результативної ознаки:

для першого регіону  для другого регіону  і т. д.

Оцінимо тісноту цієї залежності.

Коефіцієнт детермінації , де
;

; .

Отже, 88,5 % варіації кількості хуліганств у стані алкогольного сп’яніння лінійно пов’язані з регіональними відмінностями у споживанні алкогольних напоїв на душу населення, 11,5 % спричинені іншими факторами.

Індекс кореляції

Тісноту лінійного зв’язку оцінимо також за допомогою лі-
нійного коефіцієнта кореляції r. Для цього обчислимо 
та .

Цей коефіцієнт, як і індекс кореляції, входить в інтервал від 0,9 до 0,99, а це означає, що між споживанням алкогольних напоїв на душу населення та кількістю хуліганств у стані алкогольного сп’яніння прямий дуже тісний зв’язок.

Розбіжність між  та  невелика, що підтверджує правильність вибору форми зв’язку.

Для перевірки істотності зв’язку обчислимо фактичне значення критерію Фішера  Табличне значення критерію Фішера для рівня істотності  та кількості ступенів вільності   Помітно, що , тобто 61,6 значно перевищує 5,32, значить зв’язок між споживанням алкоголю на душу населення та кількістю хуліганств у стані алкогольного сп’яніння істотний.

6.3. Оцінювання тісноти зв’язку між якісними
правовими ознаками на основі
непараметричних статистичних методів

На відміну від параметричних методів вимірювання взаємозв’язків між правовими ознаками, непараметричні методи не потребують обчислення параметрів, а ґрунтуються на застосуванні комбінаційних розподілів. При цьому правові ознаки можуть бути як номінальними, так і варіаційними. У правовій статистиці поширеніші непараметричні методи.

Для вимірювання зв’язку між якісними (атрибутивними, номінальними) правовими ознаками використовуються: коефіцієнт асоціації К. Пірсона, коефіцієнти рангової кореляції Спірмена і Кендала, коефіцієнти співзалежності А. А. Чупрова і Крамера.

Найпростішим показником співзалежності правових ознак є коефіцієнт асоціації К. Пірсона. На його основі вимірюється тіснота зв’язку між двома альтернативними правовими ознаками. Наприклад, наявність або відсутність рецидиву скоєння злочину, у місті чи в селі скоєно злочин, особою чоловічої чи жіночої статі і т. ін. Розрахунок коефіцієнта асоціації здійснюється на основі чотириклітинкової таблиці (табл. 6.2).

Таблиця 6.2

ЗАГАЛЬНИЙ ВИГЛЯД ТАБЛИЦІ ДЛЯ ОБЧИСЛЕННЯ
КОЕФІЦІЄНТА АСОЦІАЦІЇ К. ПІРСОНА

Групи за першою правовою ознакою

Групи за другою правовою ознакою

1

2

Разом

1

+

2

+

Разом

+

+

n

,  — частота повторення найменувань другої правової ознаки в першій групі за першою правовою ознакою;

,  — частота повторення найменувань другої правової ознаки в другій групі за першою правовою ознакою;

n — кількість елементів сукупності.

Коефіцієнт асоціації (А) визначається за формулою:

.

Замість частот при обчисленні коефіцієнта асоціації можуть використовуватися частки, особливо, коли абсолютні числа є дуже великими.

Коефіцієнти асоціації змінюються від – 1 до + 1. Чим ближчий коефіцієнт до 1, тим тісніший прямий чи зворотний зв’язок між правовими ознаками.

Для перевірки істотності виявленого зв’язку використовується критерій (хи-квадрат), який функціонально пов’язаний з коефіцієнтом асоціації: . Фактичне значення  порівнюється з критичним , де k = m – 1 = 2 – 1 = 1. Якщо , то це свідчить про наявність істотного зв’язку між правовими ознаками. Якщо , то істотність зв’язку між правовими ознаками не доведена або зв’язок вважається неістотним.

Таблиця 6.3

КРИТИЧНІ ЗНАЧЕННЯ

k

1

2

3

4

5

6

7

8

3,84

5,99

7,81

9,49

11,07

12,59

14,07

15,51

Наприклад, обчислимо коефіцієнт асоціації між показниками алкоголізму і наркоманії серед засуджених, яким визначено за вироком суду примусове лікування, та їх статтю (табл. 6.4).

Таблиця 6.4

РОЗПОДІЛ ЗАСУДЖЕНИХ, ЯКИМ ВИЗНАЧЕНО
ЗА ВИРОКОМ СУДУ ПРИМУСОВЕ ЛІКУВАННЯ, ЗА СТАТТЮ

Суспільно небезпечні
групи засуджених

Стать засуджених

Разом

Чоловіки

Жінки

Алкоголіки

205

20

225

Наркомани

150

25

175

Разом

355

45

400

На основі наведених у таблиці даних коефіцієнт асоціації мож-
на визначити так:

.

Фактичне значення критерію  дорівнює ,
табличне значення  Отже, між показниками алкоголіз-
му і наркоманії засуджених та їхньою статтю існує слабкий прямий зв’язок, істотність якого не доведено.

Для аналізу чотириклітинкових таблиць співзалежності можна використовувати також співвідношення перехресних добутків їх часток, яке називається відношенням шансів і обчислюється за формулою: . Відношення шансів є мірою відносного
ризику.

Наприклад, розглянемо табл. 6.5.

Таблиця 6.5

РОЗПОДІЛ ЗАГИБЛИХ І ПОРАНЕНИХ
У ДТП ЗА ПРИЧИНАМИ НАЇЗДУ

Причина наїзду

Загинуло

Поранено

Разом

Вина водіїв
Вина пішоходів

25
6

133
36

158
42

Разом

31

179

200

Відношення шансів дорівнює  Отже, імовірність постраждати в ДТП з вини водія майже така ж, як і з вини пішоходів.

Коефіцієнти рангової кореляції вимірюють взаємозв’язок між правовими ознаками, які можна зранжувати, насамперед на основі бальних оцінок. Ранги — це числа, які упорядковують сукупність правових явищ за значеннями правових ознак. Кожна ознака ранжується окремо в порядку зростання або зменшення її значень. Тобто найменшому значенню надається перший ранг, найбільшому значенню — останній або навпаки. Кількість рангів збігається з обсягом сукупності правових явищ.

Ранги правової ознаки х позначаються , правової ознаки
у – . Зв’язок між правовими ознаками х та у можна оцінити на основі рангів за формулою коефіцієнта рангової кореляції Спірмена
( — ро):

,

де d — різниця рангів: ; n — кількість елементів сукупності.

Коефіцієнт кореляції рангів Кендала ( — тау) ґрунтується не на різницях рангів, як попередній коефіцієнт, а на відхиленнях кількості рангів, більшої від порівнюваної (), і меншої від порів-
нюваної (), за результативною правовою ознакою (
у):

.

Коефіцієнти Спірмена і Кендела можуть набувати значень від – 1 до + 1, тобто характеризують як тісноту, так і напрям зв’язку. Якщо  і  дорівнюють + 1, то йдеться про повний прямий зв’язок між правовими ознаками, якщо  і  дорівнюють – 1, то про повний зворотний зв’язок між ними.

Для перевірки істотності зв’язку фактичне значення  і  порівнюється з критичними  так само, як і .

Таблиця 6.6

КРИТИЧНІ ЗНАЧЕННЯ КОЕФІЦІЄНТІВ
РАНГОВОЇ КОРЕЛЯЦІЇ СПІРМЕНА І КЕНДАЛА ПРИ

Обсяг сукупності, n

5

6

7

8

9

10

11

12

0,90

0,83

0,71

0,64

0,60

0,56

0,53

0,51

0,80

0,73

0,62

0,57

0,5

0,47

0,45

0,43

Наприклад, обчислимо коефіцієнт рангової кореляції Спірмена зранжувавши регіони за рівнем безробіття х та рівнем злочинності у. Результати розрахунків наведено в табл. 6.7.

Таблиця 6.7

ДАНІ ДЛЯ РОЗРАХУНКУ КОЕФІЦІЄНТА
РАНГОВОЇ КОРЕЛЯЦІЇ СПІРМЕНА

Номер регіону

Ранги регіонів за рівнем

безробіття,

злочинності,

1
2
3
4
5
6
7
8

2
7
4
6
5
8
3
1

3
5
1
8
6
7
2
4

– 1
2
3
– 2
– 1
1
1
3

1
4
9
4
1
1
1
9

Разом

х

х

х

30

Регіонам з найнижчим рівнем безробіття і злочинності надається ранг 1, з найвищим — ранг 8. Сума квадратів відхилень , а коефіцієнт рангової кореляції  
що свідчить про наявність прямого зв’язку між рівнем безробіття та рівнем злочинності. Цей зв’язок істотний, бо  з імовірністю 0,95, більше за .

Якщо два і більше значень правової ознаки однакові, їм надається середній ранг.

На цьому самому прикладі обчислимо коефіцієнт рангової кореляції Кендала (табл. 6.8).

Таблиця 6.8

ДАНІ ДЛЯ РОЗРАХУНКУ КОЕФІЦІЄНТА
РАНГОВОЇ КОРЕЛЯЦІЇ КЕНДАЛА

Номер
регіону

Ранги регіонів за рівнем

Число рангів

безробіття

злочинності

більше
порівнюваного,

менше
порівнюваного,

8
1
7
3
5
4
2
7

1
2
3
4
5
6
7
8

4
3
2
1
6
8
5
7

4
4
4
4
2
0
1
0

3
2
1
0
1
2
0
0

1
2
3
4
1
– 2
1
0

Разом

10

Для обчислення коефіцієнта рангової кореляції Кендала насамперед регіони упорядковуються в порядку зростання рангів за факторною правовою ознакою х, тобто за рівнем безробіття, а на основі рангів за результативною правовою ознакою у, тобто рівнем злочинності, послідовно порівнюються ранги і підраховується кількість регіонів з рангами більше порівнюваного і менше порівнюваного. Так, для першого регіону ранг дорівнює 4. Якщо порівняти його з іншими рангами, то серед них 4 регіони мають ранг, більший від 4, і 3 регіони — менший від 4. Для другого регіону, ранг якого 3, 4 регіони мають більший ранг, а 2 регіони — менший ранг (і так далі для інших регіонів).

Коефіцієнт рангової кореляції Кендала становить .
Табличне значення цього коефіцієнта . Отже, між рівнем безробіття та злочинністю встановлено помітний прямий зв’язок, істотність якого не доведено, бо фактичне значення  мен-
ше від табличного.

Зв’язок між якісними (атрибутивними ) правовими ознаками, які налічують більше двох груп (найменувань) вивчається на основі таблиць співзалежності. Це комбінаційні розподіли правових явищ, у клітинах яких кількість елементів сукупності в групі за однією правовою ознакою і в підгрупі за іншою правовою ознакою (табл. 6.9).

Таблиця 6.9

РОЗПОДІЛ ОСІБ, УЧИНИВШИХ ЗЛОЧИНИ У СКЛАДІ
ОРГАНІЗОВАНИХ ЗЛОЧИННИХ УГРУПОВАНЬ,
ЗА СТУПЕНЕМ СПІВУЧАСТІ ТА СОЦІАЛЬНИМ СТАНОМ

Соціальний стан

Ступінь співучасті

Разом

організатор

виконавець

підмовник

пособник

Робітники
Непрацюючі
Представники
органів влади

113
713

13

561
2018

23

8
17

28
115

5

710
2863

41

Разом

839

2602

25

148

3614

Аналіз даних цієї таблиці показує, що найбільш активними учасниками організованих злочинних угруповань є непрацюючі, переважна більшість яких є і виконавцями і організаторами, і пособниками, і підмовниками.

Розміщення частот по всій таблиці є свідченням наявності стохастичного зв’язку між ступенем співучасті та соціальним станом учасників організованих злочинних угруповань.

Оцінка тісноти стохастичного зв’язку ґрунтується на відхиленнях частот f або часток d умовного та безумовного розподілів, тобто на відхиленнях фактичних частот () від теоретичних

де  — підсумкові частоти за факторною ознакою;  — підсумкові частоти за результативною правовою ознакою; n — загальний підсумок частот, обсяг сукупності.

Абсолютною мірою відхилень фактичних частот від теоретичних є величина  К. Пірсона:

.

Фактичне значення  за даними табл. 6.9 становить:

На основі  перевіряється істотність стохастичного зв’язку між правовими ознаками. Величина  табульована для  і кількості ступенів вільності , де  — кількість груп за факторною правовою ознакою, а  — кількість груп за результативною правовою ознакою.

У нашому прикладі . Критичні значення  наведено в табл. 6.3. Звідси , що значно менше фактичного значення (). Отже, зв’язок між ступенем співучасті та соціальним станом учасників організованих злочинних угруповань істотний.

Відносним показником тісноти зв’язку є коефіцієнт співзалежності, вигляд якого залежить від розмірності комбінаційного розподілу:

  •  якщо , використовується коефіцієнт співзалежності А. А. Чупрова, який обчислюється за формулою:
    ;
  •  якщо , використовується коефіцієнт співзалежності Кра-
    мера, формула для обчислення якого має вигляд: ,
    де  — мінімальна кількість груп за факторною () чи резуль-
    тативною () правовою ознакою.

У нашому прикладі , а , тому відносною мірою тісноти зв’язку буде коефіцієнт співзалежності Крамера:
.

Коефіцієнт співзалежності змінюється від 0 до 1. Якщо С = 0, то зв’язок між правовими ознаками відсутній. Чим ближчий С до 1, тим тісніший зв’язок між ними. С = 0,071 свідчить про слабкий зв’язок між соціальним станом та ступенем співучасті в організованих злочинних угрупованнях.

Перевірка істотності зв’язку на основі таблиць співзалежності здійснюється лише на основі абсолютного показника .

  1.  Факторні правові ознаки характеризують: а) причини і умови виникнення певних правових явищ; б) наслідки дії певних причин і умов. Результативні правові ознаки характеризують: в) причини і умови виникнення певних правових явищ; г) наслідки дії певних причин і умов.
  2.  Які з наведених ознак є факторними або результативними:
  •  рівень злочинності; рівень безробіття;
  •  кількість хуліганств; споживання алкоголю;
  •  показник наркоманії; рівень судимості;
  •  кількість дорожньо-транспортних пригод; рівень споживання алкогольних напоїв.
  1.  Взаємозв’язки між соціально-правовими ознаками поділяються на: а) функціональні; б) стохастичні; в) кореляційні; г) причинні.
  2.  Стохастична залежність проявляється у тому, що: а) зі зміною значень факторної ознаки змінюється умовний розподіл правових явищ за результативною правовою ознакою; б) зі зміною однієї або кількох факторних ознак однозначно змінюється результативна правова ознака.
  3.  Яким чином проявляється кореляційна залежність між правовими ознаками?
  4.  Чим відрізняється кореляційний зв’язок від стохастичного?
  5.  За напрямком зв’язку між правовими ознаками кореляційні зв’язки поділяються на: а) прямі і обернені; б) прямолінійні і криволінійні; в) парні і множинні; г) однофакторні і багатофакторні.
  6.  Як відрізнити параметричні методи вимірювання взаємозв’язків від непараметричних?
  7.  Які проблеми вирішуються при вивченні кореляційної залежності соціально-правових явищ?
  8.  Якщо обидві правові ознаки кількісні, то для встановлення залежності між ними використовується: а) коефіцієнт кореляції; б) рівняння регресії; в) комбінаційне групування; г) критерій Фішера.
  9.  Що характеризують коефіцієнти регресії, кореляції, детермінації? В яких випадках вони застосовуються?
  10.  За даними вибіркового обстеження неповнолітніх установлено, що рівень підліткової злочинності вищий, коли підлітки не навчаються і ніде не працюють:

Регіони

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Кількість підлітків, які не навчаються і не працюють, на 1000 неповнолітніх

19

15

22

13

9

16

10

17

5

11

Кількість злочинів, скоєних неповнолітніми, на 10 000 підлітків

100

40

112

60

58

90

32

68

26

30

Методом кореляційно-регресійного аналізу: а) установіть функцію, яка відображає залежність рівня підліткової злочинності від ступеня суспільно-корисної їх зайнятості; б) обчисліть параметри рівняння регресії, дайте їм економічну інтерпретацію; в) оцініть тісноту зв’язку між наведеними ознаками за допомогою лінійного коефіцієнта кореляції; г) використовуючи критерій Фішера, перевірте істотність зв’язку з імовірністю 0,95.

Зробіть висновки.

  1.  Якщо обидві правові ознаки атрибутивні, для оцінки тісноти зв’язку між ними використовуються: а) коефіцієнт асоціацій; б) відношення шансів; в) коефіцієнт співзалежності; г) коефіцієнт кореляції.
  2.  У таблиці наведено розподіл 500 засуджених за статтю та рецидивом злочинності:

Наявність минулої судимості

Стать

Разом

Чоловіки

Жінки

Так

250

10

260

Ні

220

20

240

Разом

470

30

500

Оцінить тісноту зв’язку між наведеними соціально-правовими ознаками за допомогою коефіцієнта асоціації. Перевірте його істотність з імовірністю 0,95. Зробіть висновки.

  1.  За даними розподілу засуджених за статтю та рецидивом злочинності обчисліть відношення шансів стати рецидивістом серед осіб різної статі.
  2.  Вибіркове обстеження розглянутих цивільних справ у судах першої інстанції показало:

Номер суду

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Кількість розглянутих цивільних справ

92

80

75

67

115

97

104

83

120

79

Частка закінчених про-
вадженням справ у загальній їх кількості

100

96

88

94

80

89

100

95

78

100

Оцініть тісноту зв’язку між кількістю розглянутих справ і часткою цивільних справ, закінчених провадженням, за допомогою коефіцієнта кореляції рангів Спірмена. Перевірте істотність зв’язку з імовірністю 0,95. Зробіть висновки.

  1.  За результатами експертної оцінки соціально-економічного розвитку країн та пов’язаного з ним рівня злочинності обчисліть коефіцієнт рангової кореляції Кендала, перевірте його істотність з імовірністю 0,95, зробіть висновки.

Країна

Ранги країн

за рівнем соціально-економічного розвитку

за рівнем злочинності

А
B
С
D
E
F
K

1
5
2
7
6
4
3

7
4
6
2
1
3
5

  1.  У таблиці наведено розподіл учасників організованих злочинних угруповань за соціальною категорією та об’єктом посягань:

Об’єкт посягань
(власність)

Соціальна категорія

Разом

Робітники

Непрацюючі

Посадовці

Державна
Колективна
Приватна

15
25
10

5
35
60

20
10

40
70
70

Разом

50

100

30

180

Оцініть тісноту зв’язку між соціальною категорією засуджених та об’єктом посягань за допомогою коефіцієнта співзалежності А. А. Чуп-
рова. Перевірте істотність зв’язку з імовірністю 0,95. Зробіть висновки.

  1.  У таблиці наведено розподіл учасників організованих злочинних угруповань за віком та рецидивом злочинності:

Вікові групи

Раніше вчиняли
злочини

Злочин учинено
вперше

Разом

14—17
18—29
30—39
40—49
50 і старше

40
590
270
70
10

240
2010
950
480
180

280
2600
1220
550
190

Разом

980

3860

4840

Оцініть тісноту зв’язку між віком учасників організованих злочинних угруповань та рецидивом їх злочинності за допомогою коефіцієнта співзалежності Крамера. Перевірте істотність зв’язку з імовірністю 0,95. Зробіть висновки.

146




1. такую прекрасную совершенно неземную то день прошел впустую.html
2. Суть та види відтворення
3. тема И объясняется это тем что в условиях рыночной экономики обеспечивается высокая мотивация к творческом
4. МОДУЛЬ 1 Общая и специальная неврология название модуля Содержательный модуль 5 Заболевания пе
5. Психофизическое совершенствование подростков
6. важнейшая продовольственная техническая и кормовая культура условия посадки уход болезни вредители и.html
7. реферат дисертації на здобуття наукового ступеня
8. Middlemrch 1871~72 nd Dniel Derond 1876 most of them set in provincil Englnd nd well known for their relism nd psychologicl insight
9. тема Лиги Наций Релаксационные войны после Первой мировой войны- география конфликтов
10. тема категорий законы и основные функции социологии
11. Введение 3 Понятие экономическая сущность и механизм функционирования
12. Тема- Гигиена питания.
13. Что такое DirectX
14. Понятие и основные правила квалификации преступлений Конкуренция норм в уголовном праве и ее практическая реализация
15. ПОСІБНИК З ЛАТИНСЬКОЇ МОВИ ДЛЯ СТУДЕНТІВЗАОЧНИКІВ НАПРЯМУ ПІДГОТОВКИ ~ФІЛОЛОГІЯ~
16. 201 г. именуемое в дальнейшем.html
17. РЕФЕРАТ Мета роботи- За літературними джерелами визначити основні принципи нормування радіаційного
18. Учение об обработке почвы
19. Сборный город всей темной сторон
20. Реферат на тему Средний класс в России состояние и перспективы Автор студентка ГМУ 22 Захарова О