Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Міністерство освіти і науки України
Державний вищий навчальний заклад
«Київський індустріальний коледж»
Фінанси підприємств
Електронний посібник
для вищих навчальних закладів
підготовки молодших спеціалістів
зі спеціальностей:
5.03050901 „Бухгалтерський облік ”,
5.03050701 „Маркетингова діяльність”,
5.03050802 „Оціночна діяльність”
Київ, 2010
Укладач: Швидун Ю.В. викладач вищої категорії Київського індустріального коледжу_________________________________________________
Рецензенти: Мацько Л.П. викладач методист Київського індустріального коледжу_________________________________________________
Програма обговорена й схвалена
ВЦК за спеціальностями:
„Оціночна діяльність”, „Маркетингова
діяльність”
Протокол № ____від ________2010р.
Голова комісії ___________Ю.В. Швидун
Сутність і основи організації фінансів підприємства
1. Сутність і функції фінансів підприємства.
2. Грошові засоби та фінансові ресурси підприємства.
3. Основи організації фінансів підприємства.
4. Зміст та завдання управління фінансами підприємства.
1. Сутність і функції фінансів підприємства.
Фінанси підприємства це економічні відносини при допомозі яких розподіляється створений прибуток і формуються фонди грошових коштів з метою розширеного відтворення і забезпечення потреб трудового колективу.
В основі фінансової діяльності підприємств лежить здійснення витрат і формування доходів. Підсумки фінансової діяльності підприємства відображаються у фінансових результатах, тобто прибутках чи збитках.
Механізм фінансової діяльності підприємства можна показати в такому вигляді:
Фінансові ресурси > витрати доходи > фінансовий результат (збільшення чи зменшення фінансових ресурсів)
Функції фінансових підприємств:
1. розподільна (виявляється в розподілі отриманих суб`єктами господарювання виручки, інших доходів і накопичень за відповідними напрямками)
2. контрольна (виявляється в контролі за виконанням підприємствами обсягів виробництва і продажу продукції, отриманням прибутку, формуванням і цільовим використанням фондів коштів, фінансових ресурсів підприємств).
Фінансові результати це зіставлення регламентованих податковим законодавством валових доходів і валових витрат.
2. Грошові засоби та фінансові ресурси підприємства.
Грошові фонди це частинагрошових засобів, які мають цільове спрямування. До грошових фондів підприємства належать:
1. статутний фонд
2. фонд оплати праці
3. амортизаційний фонд
4. фонд споживання
5. фонд нагромадження
Для здійснення господарської діяльності, виготовлення продукції, отримання доходів і накопичення підприємства використовують різні види ресурсів: матеріальні, трудові, фінансові, а також кошти. При цьому матеріальні ресурси є основою виробничого процесу і формуються за рахунок різних джерел:
1. власних коштів фінансування підприємства формується за рахунок власного капіталу, тобто частини капіталу в активах підприємства, яка залишається після вирахування його зобов`язань;
2. позичені фінансування підприємства формуєтьсяза рахунок довго- та короткострокових кредитів банку;
3. залучені фінансування підприємства формується за рахунок усіх видів кредиторської заборгованості.
Фінансові ресурси підприємства це їх власний, позичений та залучений грошовий капітал, який вони використовують для формування власних активів і здійснення виробничої фінансової діяльності з метою отримання доходу, прибутку. Сума джерел формування активів підприємства зафіксовано у пасиві підприємства є капіталом підприємства.
3. Основи організації фінансів підприємства.
Перехід до ринкової економіки зумовлює посилення ролі фінансів підприємства у системі господарювання. Організація фінансової діяльності підприємства має бути побудована так, щоб це сприяло підвищенню ефективності виробництва. Функціонування фінансів підприємства здійснюється не автоматично, а за допомогою цілеспрямованої їх організації. Організація фінансів підприємства це форми, методи, способи формування та використання ресурсів, контроль за їх кругооборотом для досягнення економічних цілей згідно з чинними законодавчими актами. В основу організації фінансів підприємства покладено комерційний розрахунок. Суб`єкт господарювання має справжню фінансову незалежність. Джерелом формування фінансових ресурсів підприємства є реально зароблені доходи від реалізації продукції та від фінансових інвестицій. Фінансова робота це система економічних заходів, визначення фінансових ресурсів в обсягах необхідних для забезпечення виконання планів економічного і соціального розвитку підприємства, контролю за їх цільовим та ефективним використанням. Вона складається з таких етапів:
1. фінансове планування і прогнозування
2. оперативної фінансової роботи
3. аналізу фінансової діяльності і контролю за нею
Фінансову роботу підприємства здійснюють згідно із законом України „Про підприємства в Україні”, статутами підприємства, спеціальними інструкціями, вказівками фінансових та банківських органів з різних фінансово кредитних питань. Фінансову роботу на підприємстві виконують працівники фінансового відділу, а за його відсутності працівники бухгалтерії. Відповідальність за організацію фінансової діяльності підприємства несе начальник фінансового відділу (служби), а за їх відсутності головний бухгалтер.
4. Зміст та завдання управління фінансами підприємства.
Фінансовий механізм підприємства це система управління фінансами, призначена для організації взаємодії фінансових відносин і грошових засобів з метою оптимізації їхнього впливу на кінцеві результати виробництва.
Схема фінансового механізму та його забезпечення
Фінансовий механізм |
||||
Фінансові методи |
Фінансові важелі |
Правове забезпечення |
Нормативне забезпечення |
Інформаційне забезпечення |
Прогнозування, планування, інвестування, кредитування, оподаткування, самофінансування, система розрахунків, матеріальне стимулювання і відповідальність, страхування фондоутворення, лізинг, факторинг, взаємовідносини із засновниками, суб`єктами господарювання та організаціями управління |
Прибуток, дохід, амортизаційне відрахування, ціна, податки, орендна плата, фінансові санкції, відсотки, грошові фонди, пайові внески, інвестиції, форма розрахунків, види кредитів, дисконт, валютні курси |
Закони, постанови верховної ради, укази президента, постанови уряду, накази та листи міністерств та відомств, статут юридичної особи |
Інструкції, нормативи, норми, методичні вказівки, інша нормативна документація |
Звітні дані підприємства (бухгалтерські), дані статистичних збірників, дані одноразових обстежень. |
Субєктами управління фінансами на рівні підприємства є його керівник, планова фінансова служба, фінансові менеджери.
Питання для самоконтролю:
Рекомендована література:
3. Фінанси підприємств / Под ред. Поддєрьогіна А.М. /: Підручник -К.: КНЕУ, 2005
Самостійна робота студентів
Тема: „Сутність і основи організації фінансів підприємств”
Завдання: самостійно опрацювати та законспектувати питання до даної теми:
1. Особливості організації фінансів підприємств різних форм власності
2. Зміст, завдання та організація фінансової роботи на підприємствах
Рекомендована література:
1. Гриньова В.М., Коюда В.О. Фінанси підприємств: Навч. посіб. К.: Знання-Прес, 2004
2. Благун І.Г., Сорока Р.С., Єлейко І.В. Фінанси: Навч. посібник Львів: „Магнолія-2006”, 2007
Організація грошових розрахунків підприємства
1. Грошові розрахунки в Україні.
2. Класифікація розрахунків.
3. Форми безготівкових розрахунків.
1. Грошові розрахунки в Україні.
Для здійснення виробничої діяльності підприємства крім основних засобів повинні мати в необхідних розмірах і оборотні засоби. Серед них найважливіше значення мають грошові кошти необхідні для придбання техніки, виробничих матеріалів, оплати праці, розрахунків з бюджетом та іншими ланками фінансово кредитної системи тощо.
Грошовими називають кошти, які перебувають у касі підприємства, на рахунках в установах банку, в акредитивах, у підзвітних осіб та депозитах до запитання. Усі грошові кошти, що надходять підприємству або на його адресу зберігаються на відповідних рахунках в установах банку. Однак у межах ліміту встановленого банком грошові кошти можуть зберігатися і в касі підприємства, зберігання їх у касі господарства понад ліміт допускається протягом 3 днів під час виплати з/п. Порядок зберігання та використання грошових коштів підприємствами, організаціями та іншими суб`єктами господарювання регламентується відповідними статтями „Господарського кодексу України”, а також „Цивільного кодексу України”, рішеннями уряду та НБУ, а також Інструкціями про порядок відкриття та використання рахунків у національній та іноземній валюті, про організацію роботи з готівкового обігу установами банків України, про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженими відповідними постановами НБУ і Положеннями про ведення касових операцій у національній валюті в Україні.
Розрахунки в народному господарстві називаються система грошових відносин пов`язаною з оплатою товарів, послуг та виконання інших фінансово кредитних зобов`язань підприємства, організацій, населення. Розрахунки здійснюються готівкою або шляхом безготівкових перерахувань через установи банків, але завжди у грошовій формі.
Розрахунки готівкою це платежі готівкою підприємства і фізичних осіб між собою за реалізовану продукцію, товари, виконані роботи, а також за операціями, які безпосередньо не пов`язані з реалізацією продукції (товарів, послуг) та іншого майна.
Безготівкові розрахунки це платежі за товари та послуги, а також інші перерахування здійснюються не готівкою, а шляхом перерахування грошових коштів з рахунка платника на рахунок постачальника або одержувача коштів відповідною установою банку. До установ банків, підприємств,організацій, що порушують встановлений порядок зберігання та витрачання грошових коштів, тобто розрахунково-платіжну дисципліну органами контрольно-ревізійної служби та державною податковою адміністрацією застосовуються відповідні фінансові санкції.
2. Класифікація розрахунків.
Безготівкові розрахунки обслуговують господарські взаємовідносини підприємства, організацій і установ фінансово-кредитних органів. Організація безготівкових розрахунків має на меті забезпечити отримання кожним підприємством грошових коштів за поставлену ними продукцію, надані послуги. Безготівкові розрахунки слід розглядати, як цілісну систему, яка включає:
1. класифікацію розрахунків:
а. розрахунки за товарними операціями (повязані з реалізацією продукції, виконанням робіт, наданням послуг)
б. розрахунки за не товарними операціями (повязані з фінансовими операціями, з кредитною системою, з бюджетами різних рівнів, зі сплатою фінансових санкцій)
в. відповідно до територіального розміщення підприємства і банків, що їх обслуговують:
- місцеві
- міжміські
- міжнародні
2. організація розрахунків (передбачає їх здійснення записом коштів з рахунку покупця на рахунок постачальника або заліком взаємних розрахунків між покупцем і постачальником продукції)
3. форми відповідних документів
4. взаємовідносини платників з банками
3. Форми безготівкових розрахунків.
Форми безготівкових розрахунків:
1. платіжне доручення це письмове доручення власника рахунку перерахувати відповідну суму зі свого рахунка на рахунок отримувача коштів
2. платіжна вимога доручення це комбінований розрахунковий документ, який складається з двох частин:
а. верхня вимога підприємства постачальника до підприємства покупця сплатити вартість товару, виконаних робіт та послуг
б. нижня доручення покупця банку, який його обслуговує, переказати суму грошових коштів з його рахунку на рахунок постачальника
3. чек це документ стандартної форми з дорученням чекодавця своєму банкові переказати кошти з рахунку чекодавця на рахунок пред`явника чеку
4. акредитив це розрахунковий документ із дорученням однієї кредитної установи іншій здійснити за рахунок спеціально задепонованих коштів оплати товаро транспортних документів за відвантажений товар
5. вексель це письмове зобов`язання, боргова записка стандартної форми, що дає право її власникові вимагати сплати відповідної суми від особи, яка видала вексель у відповідний строк і у відповідному місці. Тракта це переказний вексель. Трасант це векселедавець, тобто особа яка видає тракту. Трасат це особа боржник. Індосанти це наступні власники векселя. Індосат це останній власник векселя. Презентант особа з вексельними повноваженнями. Ремітент це перший власник векселя.
6. пластикова картка це пластина з нанесеною на неї магнітною смужкою чи вмонтованою мікросхемою, що містить зашифровану інформацію до спеціального карткового рахунку з обліку грошових коштів у відповідному банку. Вони бувають:
а. кредитні (видаються банком клієнтат, яким відкривається кредитна лінія, що дає змогу користуватися кредитом при купівлі товарів і отриманні касових позик):
- індивідуальні (видаються банком окремим його клієнтам і можуть бути „стандартиними” чи „золотими”, що призначені для осіб з високою кредитоспроможністю і передбачають значну кількість пільг для користувачів)
- корпоративні (видаються банками організаціями, фірмам, які на підставі цих карток можуть видавати індивідуальні картки окремим своїм керівникам і працівникам. Цими картками можна оплачувати відрядження, оренду автомобілів, купівлю оргтехніки, канцтоварів, бензину, розраховуватися з постачальниками, оплачувати витрати на офіційні прийоми, здійснювати безготівкові розрахунки в іноземній валюті за межами України під час відряджень. Наявність корпоративної картки підприємства дає змогу мати цілодобовий доступ до поточного рахунка банку, зменшити операційні витрати на оформлення видачі (перерахування) грошових коштів, позбутися необхідності купувати іноземну валюту при відрядженнях за кордон тощо)
б. дебетові (видаються клієнтам для отримання готівкових грошей в банківських автоматах чи купівлі товарів з розрахунком через електронний термінал. Однак гроші при цьому списуються з рахунку власника в банку. Різновидом дебетових карток для банківських автоматів, використання яких дає можливість власнику рахунка в банку отримувати готівкові гроші в межах їх залишку на дебетовому рахунку клієнта)
Питання для самоконтролю:
Рекомендована література:
1. Господарський кодекс України.
2. Слав׳юк Р. А. Фінанси підприємств.: Навч. посіб. К.: «Центр навчальної літератури», 2004
3. Фінанси підприємств / Под ред. Поддєрьогіна А.М. /: Підручник -К.: КНЕУ, 2005
Самостійна робота студентів
Тема: „Організація грошових розрахунків підприємств”
Завдання: самостійно опрацювати та законспектувати питання до даної теми:
1. Грошові кошти, канали їх надходження, порядок зберігання і витрачання.
2. Санкції за порушення розрахунково-платіжної і касової дисципліни.
Рекомендована література:
1. Указ Президента України „Про грошову реформу в Україні"// Вісник НБУ.
2. Інструкція про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті: Затв. Постановою НБУ// Офіційний вісник України
3. Гриньова В.М., Коюда В.О. Фінанси підприємств: Навч. посіб. К.: Знання-Прес, 2004
Формування і використання прибутку
1. Склад прибутку його значення в діяльності підприємства.
2. Фактори, що впливають на прибуток від реалізації товарної продукції.
3. Методи планування прибутку від реалізації товарної продукції.
1. Склад прибутку його значення в діяльності підприємства.
Прибуток, як економічна категорія є грошовим вираженням вартості реалізованого чистого доходу основною формою грошових накопичень суб`єктів господарювання. Він характеризує дохідність підприємства, окупність вкладених витрат і використаного майна в результаті здійснення відповідних заходів. У господарському кодексі України зазначається, що прибуток є основним узагальнюючим показником фінансових результатів господарської діяльності підприємства.
Загальний прибуток це кінцевий фінансовий результат діяльності суб`єкта господарювання. Він синтезує фінансові результати роботи підприємства від різних видів його діяльності:
1. під основною діяльністю (це діяльність підприємства пов`язана з виробництвом та реалізацією товарів, продукції, послуг)
2. інвестиційною діяльністю (діяльність підприємства пов`язана з придбанням та продажем довгострокових активів, а також інших івестицій які не є еквівалентами грошових коштів)
3. фінансовою діяльністю (діяльність полягає у формуванні та використанні фінансових ресурсів, спричинює зміни складу та обсягу власного і залученого капіталу)
4. надзвичайних подій (до його складу включаються невідшкодовані збитки від втрати майна в результаті стихійного лиха, пожежі, техногенних аварій, витрати на заходи з попередженням стихійного лиха, збитки від інших надзвичайних ситуацій)
Формування загального прибутку
Дохід (виручка) від реалізції продукції, товарів, надання послуг мінус (ПДВ + акцизний збір + собівартість реалізації продукції, товарів, надання послуг) = валовий прибуток + інші операційні доходи мінус (адміністративні витрати + витрати на збут продукції, товарів, надання робіт, послуг + інші операційні витрати) = прибуток від операційної діяльності + доходи від участі в капіталі + інші фінансові доходи + інші доходи мінус (фінансові витрати + витрати від участі в капіталі + інші витрати) = прибуток від звичайної діяльності + надзвичайні доходи мінус надзвичайні витрати = загальний прибуток.
Згідно із господарським кодексом України порядок використання прибутку (доходу) визначає власник (власники) підприємства або уповноважений ним орган відповідно до статуту підприємства і чинного законодавства. Виходячи із цього отриманий суб`єктами господарювання загальний прибуток використовується на сам перед для сплати в бюджет встановлених законодавствами України податків і платежів податку на прибуток, розрахованого згідно із законом України „Про оподаткування прибутку підприємства”, а також інших платежів до бюджету, які сплачуються за рахунок прибутку. Чистий прибуток підприємства розподіляється на його розсуд. Суб`єкт господарювання самостійно визначає напрямок використання частини прибутку, яка залишилась в його розпорядженні, який фіксується в його статуті, визначається положенням, яке розробляють відповідні економічні служби підприємства і затверджує його керівник.
2. Фактори, що впливають на прибуток від реалізації товарної продукції.
Фактори, що впливають на прибуток від реалізації товарної продукції, робіт та послуг:
1. зовнішні
а. рівень інфляції
б. економічні
в. екологічні
г. інші
2. внутрішні:
а. рівень собівартості продукції
б. якість та надійність продукції
в. умови збуту продукції
г. Якість реклами
д. Інше
3. Методи планування прибутку від реалізації товарної продукції.
Методи розрахунку прибутку від реалізації готової продукції:
1. метод прямого розрахунку (розраховується за окремими видами продукції, виробляється та реалізується). Для розрахунку потрібні такі вихідні дані:
а. перелік і кількість продукції відповідної номенклатури, що планується до вирлбництва і реалізації
б. повна собівартість одиниці продукції
в. оптова ціна одиниці продукції
2. економічний (аналітичний, фінансовий, комбінований) метод (розрахунок прибутку за порівняною продукцією здійснюється в такій послідовності):
а. визначається очікуваний базовий прибуток і базова рентабельність продукції
б. порівняна продукція планового періоду визначається за собівартістю періоду, що перебував плановому
в. виходячи з рівня базової рентабельності продукції розраховується прибуток за порівняною продукцією в плановому періоді
г. Розраховується вплив окремих чинників на зміну прибутку в періоді, що планується
3. розрахунок прибутку на основі показника витрат на 1 грн. товарної продукції.
Питання для самоконтролю:
5. Які існують методи розрахунку прибутку від реалізації готової продукції?
Рекомендована література:
1. Господарський кодекс України.
2. Слав׳юк Р. А. Фінанси підприємств.: Навч. посіб. К.: «Центр навчальної літератури», 2004
3. Фінанси підприємств / Под ред. Поддєрьогіна А.М. /: Підручник -К.: КНЕУ, 2005
4. Філімоненков О.С. Фінанси підприємств: Навч. посіб. К.: МАУП, 2004
Самостійна робота студентів
Тема: „Формування і використання прибутку”
Завдання: самостійно опрацювати та законспектувати питання до даної теми:
1. Фінансові результати діяльності підприємств, їх зміст і значення для розширення виробництва.
2. Економічні фактори, що впливають на розмір прибутку.
Рекомендована література:
1. Господарський кодекс України.
2. Бланк И.О. Управление прибутком. - К.: Ника - Центр, Эльга, 2003Гриньова В.М., Коюда В.О. Фінанси підприємств: Навч. посіб. К.: Знання-Прес, 2004
Практична робота № 1
Тема: „Формування та розподіл прибутку підприємств"
Хід роботи:
За допомогою абсолютних та відносних відхилень і даних форми 2 визначити зміни у фінансових результатах підприємства за останній рік.
Таблиця 1. Аналіз фінансових результатів
Показник |
Період |
Зміни за звітний період |
||
Звіт |
Попередній |
Тис. грн.. |
% |
|
А |
1 |
2 |
3 |
4 |
1. Чистий дохід (виручка) від реалізації продукції |
||||
2. Собівартість реалізованої продукції |
||||
3. Валовий прибуток від реалізації |
||||
4. Адміністративні витрати |
||||
5. Витрати на збут |
||||
6.Собівартість реалізованої продукції з урахуванням адміністративних витрат та витрат на збут |
||||
7. Прибуток від реалізації |
||||
8. Інші операційні доходи |
||||
9. Інші операційні витрати |
||||
10. Прибуток від операційної діяльності |
||||
11. Прибуток від участі в капіталі |
||||
12. Інші фінансові доходи |
||||
13. Фінансові витрати |
||||
14. Інші витрати |
||||
15. Фінансові результати від звичайної діяльності |
||||
16. Податок на прибуток від звичайної діяльності |
||||
17. Чистий прибуток |
Методичні вказівки
Аналіз фінансових результатів
Показник |
Період |
Зміни за звітний період |
||
Звіт |
Попередній |
Тис. грн.. |
% |
|
А |
1 |
2 |
3 |
4 |
1. Чистий дохід (виручка) від реалізації продукції |
||||
2. Собівартість реалізованої продукції (040) |
||||
3. Валовий прибуток від реалізації р. 1 р.2 або (050) |
||||
4. Адміністративні витрати (070) |
||||
5. Витрати на збут |
||||
6.Собівартість реалізованої продукції з урахуванням адміністративних витрат та витрат на збут |
||||
7. Прибуток від реалізації (р.1 р.6) |
||||
8. Інші операційні доходи (060) |
||||
9. Інші операційні витрати (090) |
||||
10. Прибуток від операційної діяльності (р.7 + р.8 р.9 або 100 чи 105) |
||||
11. Прибуток від участі в капіталі (110 150) |
||||
12. Інші фінансові доходи (120) |
||||
13. Фінансові витрати (140) |
||||
14. Інші витрати (160) |
||||
15. Фінансові результати від звичайної діяльності (170 або р.10 + р.11 + р.12 р.13 р.14) |
||||
16. Податок на прибуток від звичайної діяльності (180) |
||||
17. Чистий прибуток (220 або р.15 р.16) |
Оподаткування підприємств
1. Сутність податків та їх функції.
2. Система оподаткування та її становище в Україні.
3. Пряме оподаткування підприємства.
4. Непряме оподаткування підприємства.
1. Сутність податків та їх функції.
Податки це особлива сфера виробничих відносин, своєрідна не лише економічна, а й фінансова категорія, а також найважливіший економічний важіль, що регулює взаємовідносини юридичних і фізичних осіб з державою в умовах ринку.
За економічним змістом, податки це фінансові відносини між державою і платниками податків з приводу створення загальнодержавного, централізованого фонду грошових коштів, що необхідні державі для виконання своїх функцій.
Функції податків:
1. фіскальна (суспільне призначення)
2. регулююча (вплив податків на різні сторони діяльності їх платників)
У фінансовій термінології застосовуються п`ять термінів, що відображають платежі держави:
1. плата (за що?) передбачає певну еквівалентність відносин платника з державою
2, 3. відрахування і внески (на що? від чого?) передбачають цільове призначення платежів
4. податки (для чого?)
5. збори мають характер регулярних надходжень
2. Система оподаткування та її становище в Україні.
Оподаткування юридичних і фізичних осіб пов`язано з використанням таких ключових термінів і понять, як:
1. суб`єкт оподаткування (платник податку) це той хто сплачує податки тобто фізична або юридична особа, яка зобов`язана відповідно до чинного законодавства сплачувати відповідні платежі. Суб`єкт оподаткування повинен мати самостійне джерело доходу і бути зареєстрований у податковому органі.
2. об`єкт оподаткування це те, що обкладається податком, база оподаткування. Ними можуть бути доходи в широкому розумінні (прибуток, дивіденди) з/п, капітал (рухоме і нерухоме майно). Вартість продукції, робіт, послуг, операцій з іншими паперами, користування природними ресурсами, майно юридичних і фізичних осіб, додана вартість продукції і товарів, інші об`єкти зазначені в законі України „Про оподаткування”.
3. податкова система це встановлений в законодавчому порядку розмір податку на одиницю оподаткування:
а. універсальна ставка це єдина для всіх платників ставка встановлення на одиницю об`єкта оподаткування, наприклад: на додану вартість.
б. диференційована ставка ставка податку з одиниці об`єкту оподаткування, що встановлюється диференційовано за видами платників і характеристиками об`єкта оподаткування.
4. одиниця оподаткування це одиниця вимірювання об`єкта оподаткування:
а. фізичні
б. вартісні (гривні)
5. податковий період це час за який відбувається оподаткування.
3. Пряме оподаткування підприємства.
Прямі податки встановлюються безпосередньо щодо платників, їх розмір залежить від масштабів об`єкта оподаткування:
1. податок на прибуток юридичних осіб (платники: юридичні особи, об`єкт оподаткування: балансовий прибуток)
2. земельний податок (платники: юридичні та фізичні особи, яким земля надана у власність або користування. Об`єкт оподаткування: площа земельної ділянки)
3. податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів (платники: юридичні та фізичні особи, у власності яких є відповідні транспортні засоби. Об`єкт оподаткування: об`єм двигуна автотранспорту та довжина корпусу засобів водного транспорту)
4. податок на нерухомість (платники: юридичні та фізичні особи, у власності яких є будь яка нерухомість. Об`єкт оподаткування: площа нерухомості).
4. Непряме оподаткування підприємства.
Не прямі податки встановлюються в цінах товарів і послуг їх розмір для окремого платника прямо незалежить від його доходів:
1. ПДВ (платники: юридичні та фізичні особи, об`єкт оподаткування: обсяг продажу товарів та (або) вартість придбаних матеріальних ресурсів, що підлягають віднесенню на валові витрати)
2. акцизний збір (національні виробники підакцизних товарів та суб`єкти, що імпонують чи реалізують ці товари:
а. для вітчизняних товарів оборот з реалізації
б. для імпортних товарів митна вартість)
3. мито (декларанти товару, які переміщуються через кордон, тобто це фізичні та юридичні особи які здійснюють переміщення товарів чере митний кордон; митна вартість товарів або їх кількісна оцінка, що залежить від виду встановлених ставок).
Питання для самоконтролю:
3. Які є терміни, що відображають платежі держави?
6. Які непрямі податки сплачують підприємства? Охарактризувати їх.
Рекомендована література:
1. Господарський кодекс України.
2. Слав׳юк Р. А. Фінанси підприємств.: Навч. посіб. К.: «Центр навчальної літератури», 2004
3. Фінанси підприємств / Под ред. Поддєрьогіна А.М. /: Підручник -К.: КНЕУ, 2005
4. Філімоненков О.С. Фінанси підприємств: Навч. посіб. К.: МАУП, 2004
Самостійна робота студентів
Тема: „Оподаткування підприємств ”
Завдання: самостійно опрацювати та законспектувати питання до даної теми:
Рекомендована література:
Оборотні кошти та їх організація на підприємствах
1. Суть, склад і структура обігових коштів.
2. Класифікація обігових коштів.
3. Визначення потреб в обігових коштах.
4. Показники стану і використання обігових коштів.
1. Суть, склад і структура обігових коштів.
Діяльність суб`єктів господарювання, щодо створення та реалізації продукції здійснюється в процесі поєднання основних засобів, оборотних засобів та самої праці.
Оборотні засоби не беруть участі у створенні вартості, а обслуговують тільки процес обігу товарів.
Оборотні кошти це грошові ресурси, які вкладено в оборотні засоби і в фонди обігу для забезпечення безперервного виробництва та реалізації виготовленої продукції.
Оборотні кошти це активи, які протягом одного календарного року або одного виробничого циклу можуть бути перетворені на грошові засоби.
Оборотний капітал виступає в трьох формах:
1. у грошовій
2. у продуктивній
3. у товарній
Оборотний капітал бере участь у створенні нової вартості непрямо, а через оборотні засоби.
Оборотний капітал це кошти авансовані в оборотні виробничі засоби і засоби обігу для забезпечення безперервного процесу виробництва, реалізації продукції та отримання прибутку.
В організації оборотних активів слід розрізняти їх склад і структуру.
Склад оборотних активів це сукупність їх елементів (статей).
Структура оборотних активів це співвідношення окремих елементів оборотних активів у їх загальному обсязі.
Склад та розміщення оборотних активів
Оборотні активи |
||||
Оборотні виробничі засоби (сфера виробництва) |
Засоби обігу (сфера обігу) |
|||
Оборотні кошти у виробничих запасах |
Оборотні кошти у виробництві |
Готова продукція |
Кошти і кошти в розрахунках |
|
Сировина, основні матеріали, покупні напівфабрикати, допоміжні матеріали, паливо, тара, запасні частини, МШП |
Незавершене виробництво, напівфабрикати власного виробництва, витрати майбутніх періодів |
На складі |
Відвантажена |
Кошти на рахунках у банку та в касі підприємства, кошти в розрахунках, дебіторська заборгованість |
Нормовані |
Ненормовані |
2. Класифікація обігових коштів.
Класифікація оборотних коштів підприємства:
1. залежно від участі їх в кругообігу коштів:
а. авансовані в оборотні виробничі запаси
б. авансовані в засоби обігу
2. залежно від методів планування:
а. нормовані
б. ненормовані
3. за джерелами формування:
а. власні та прирівняні до них
б. залучені
в. запозичені
3. Визначення потреб в обігових коштах.
Визначення потреб в оборотних коштах здійснюється через їх нормування.
Нормування називається процесом обчислення частини оборотних активів (запасів та витрат) потрібної підприємству для забезпечення нормального неперервного процесу виробництва реалізації продукції та розрахунків.
На підприємстві виробничої сфери до них належать такі фактори:
1. умови постачання підприємства товарно-матеріальними цінностями (кількість постачальників, строки поставки, розмір транзитних партій, кількість найменувань матеріальних цінностей, форми розрахунків за матеріальні цінності).
2. організація процесу виробництва (тривалість виробничого циклу, характер розподілу витрат протягом виробничого циклу, номенклатура випущеної продукції).
3. умови реалізації продукції (кількість споживачів готової продукції, їх віддаленість, призначення продукції, умови її транспортування, форми розрахунків за відвантажену продукцію).
Визначенням планової потреби в оборотних коштах передбачає розробку норм відносно тривалої дії і нормативів на конкретний період:
1 визначення норм запасів за статтями нормованих оборотних коштів
2. встановлення одноденного витрачання матеріальних цінностей, виходячи із кошторису витрат на виробництво
3. визначення нормативу оборотних коштів за кожною статтею грошового вираження
4. розрахунок сукупного нормативу або загольної потреби в оборотних коштах на підприємстві
5. визначення норм та нормативів за окремими статтями оборотних коштів для підрозділів підприємства де використовуються матеріальні цінності та виготовляється продукція
4. Показники стану і використання обігових коштів.
Показники стану і використання оборотних коштів:
1. показники стану оборотних коштів (визначає брак або надлишок оборотних коштів)
2. показники використання оборотних коштів і шляхи прискорення їх обертання:
а. швидкість обертання:
ШОг=С*Д/Р
С середні залишки нормованих оборотних коштів
Д тривалість періоду за який обчислюється обертання
Р обсяг реалізованої продукції
б. коефіцієнт обертання:
Ко=Р/С
в. коефіцієнт завантаження:
Кв=С/Р
г. Коефіцієнт ефективності:
Ке=П/С
3. вплив розміщення оборотних коштів на фінансовий стан підприємства:
а. коефіцієнт забезпечення власними коштами (коефіцієнт автономії):
Кз=ВК/ОК
ВК власні кошти
ОК оборотні кошти
б. коефіцієнт покриття:
Кп=ПК/КЗ
ПК поточні кошти
КЗ короткострокові зобов`язанн
в. коефіцієнт абсолютної ліквідності:
Ка.л.=ГЗ+Кв/КЗ
ГЗ грошові засоби
Кв короткострокові вкладення
Питання для самоконтролю:
4. Які оборотні фонди відносяться до ненормованих?
5. Як класифікуються оборотні кошти?
Рекомендована література:
1. Господарський кодекс України.
2. Слав׳юк Р. А. Фінанси підприємств.: Навч. посіб. К.: «Центр навчальної літератури», 2004
3. Фінанси підприємств / Под ред. Поддєрьогіна А.М. /: Підручник -К.: КНЕУ, 2005
4. Філімоненков О.С. Фінанси підприємств: Навч. посіб. К.: МАУП, 2004
Семінарське заняття
Тема: „Оборотні кошти та їх організація на підприємствах”
Самостійна робота студентів
Тема: „Оборотні кошти та їх організація на підприємствах”
Завдання: самостійно опрацювати та законспектувати питання до даної теми:
1. Організація оборотних активів та джерела їх формування.
2. Контроль за використанням оборотних коштів.
Рекомендована література:
1. Бабич Л.М. Формування оптимальної структури оборотних коштів підприємств // Актуальні проблеми економіки. - 2001 - № 9-10
2. Бланк И.О. Управление активами и капиталом предприятия. - К.: Ника - Центр, Эльга, 2003
3. Гриньова В.М., Коюда В.О. Фінанси підприємств: Навч. посіб. К.: Знання-Прес, 2004
Кредитування підприємства
1. Сутність та класифікація кредитів.
2. Банківське кредитування підприємства.
3. Небанківське кредитування підприємства.
1. Сутність та класифікація кредитів.
Кредит це економічні відносини, що виникають між кредитором і постачальником з приводу мобілізації вільних коштів та використання їх на позикових умовах.
Принципи кредиту:
1. повертаємість
2. терміновість
3. платність
4. забезпеченість
5. цільовий характер
6. диференційований характер
Функції кредиту:
1. перерозподілення перерозподіл тимчасових вільних коштів
2. емісійна випуск грошей для обслуговування платіжного обороту
3. контрольна
Класифікація кредитів, що надаються підприємствам:
1. за кредиторами:
а. банки та спеціалізовані фінансово кредитні інститути (банківський та лізинговий кредит)
б. підприємства (комерційний кредит)
в. держави (державний кредит)
г. Міжнародні фінансово кредитні інститути (міжнародні кредити)
2. за формами та видами:
а. банківський кредит (грошова форма) це економічні відносини між кредитором і позичальником з приводу надання коштів банком підприємству на умовах терміновості, платності, повернення, матеріального забезпечення.
б. комерційний кредит (товарна форма) це економічні кредитні відносии, які виникають між окремими підприємствами.
в. державний кредит (грошова форма) це економічні кредитні відносини між державою та суб`єктами господарювання.
г. лізинговий кредит (товарна форма) це стосунки між юридичними особами, які виникають у разі оренди майна.
3. за метою використання:
а. на фінансування оборотних коштів
б. на фінансування основних засобів
4. за терміном надання:
а. довгострокові
б. середньострокові
в. короткострокові
5. за забезпеченням:
а. забезпечені нерухомістю, цінними паперами, ТМЦ, дебіторською заборгованістю
б. незабезпечені бланкові
6. за порядком надання:
а. прямі
б. синдикативні
в. позики участі
2. Банківське кредитування підприємства.
Класифікація банківського кредиту підприємства:
1. залежно від мети:
а. фінансування оборотного капіталу
б. фінансування основного капіталу
в. викуп приватизованого підприємства
2. залежно від терміну:
а. довготермінові
б. середньо термінові
в. короткотермінові
3. залежно від процентної ставки:
а. з плавучою ставкою
б. з фіксованою ставкою
4. залежно від валюти кредиту:
а. в національній валюті
б. в іноземній валюті
5. за видами банківського обслуговування підприємства:
а. кредити:
- терміновий кредит це кредит який надається після укладання кредитної угоди
- кредитна лінія це угода банку надати кредит у майбутньому в розмірах які не перевищують заздалегідь обумовленої суми без додаткових спеціальних переговорів
- контокорентний кредит це єдиний рахунок на якому вираховуються всі операції підприємства
- овердрафт це короткостроковий кредит, що надається банком надійним підприємствам понад залишок його коштів на поточному рахунку в межах заздалегідь обумовленої суми шляхом дебетування його рахунку
- обліковий кредит який банк надає предявнику векселів шляхом їх обліку до недостатня строку виконання зобовязань за ними сплачуючи предявнику номінальну вартість векселів за мінусом дисконту
б. кредитно гарантійні послуги:
- акцептний кредит це позика, яка передбачає акцептування банком інкасованої підприємством-позичальником тратти за умови що підприємство надає у розпорядження банку вексель до строку його оплати
- авальний кредит це позика коли банк бере на себе відповідальність за зобовязаннями підприємства у формі поручительства або гарантії
в. послуги кредитного характеру:
- факторинг система фінансування за умовами якої підприємство-постачальник товарів переуступає короткострокові вимоги за торговельними операціями комерційному банку
3. Небанківське кредитування підприємства.
Небанківське кредитування підприємств:
1. комерційне кредитування підприємств
2. лізинговий кредит
Обєктом лізингу є:
а. машини та обладнання;
б. засоби обчислювальної техніки;
в. транспортні засоби;
г. виробничі будівлі та споруди;
д. інші основні фонди.
Не можуть бути обєктами лізингу:
а. обєкти оренди державного майна крім окремого індивідуально визначеного майна державних підприємств;
б. земельні ділянки та інші природні обєкти.
3. державне кредитування підприємства (це економічні відносини які виникають між підприємством і державою в наслідок купівлі підприємством державних цінних паперів (підприємство стає кредитором держави), а також у наслідок одержання бюджетних і позабюджетних кредитів (підприємство стає позичальником).
4. кредитування підприємств за рахунок коштів міжнародних фінансово-кредитних установ.
Питання для самоконтролю:
4. За якими ознаками класифікуються кредити, що надаються підприємствам?
5. Що таке банківське кредитування?
Рекомендована література:
1. Господарський кодекс України.
2. Слав׳юк Р. А. Фінанси підприємств.: Навч. посіб. К.: «Центр навчальної літератури», 2004
3. Фінанси підприємств / Под ред. Поддєрьогіна А.М. /: Підручник -К.: КНЕУ, 2005
4. Філімоненков О.С. Фінанси підприємств: Навч. посіб. К.: МАУП, 2004
Самостійна робота студентів
Тема: „Кредитування підприємств”
Завдання: самостійно опрацювати та законспектувати питання до даної теми:
1. Порядок оформлення отримання кредиту в банку.
2. Контроль банку за використанням і погашенням кредиту.
3. Кредити під цінні папери.
4. Міжбанківське кредитування.
Рекомендована література:
1. Положення Національного банку України „Про кредитування”
2. Гриньова В.М., Коюда В.О. Фінанси підприємств: Навч. посіб. К.: Знання-Прес, 2004
3. Терещенко О. О. Фінансова діяльність субєктів господарювання. К.: КНЕУ, 2003
Оцінювання фінансового стану підприємства
1. Оцінка фінансового стану підприємства: їх необхідність і значення.
2. Показники фінансового стану підприємства.
1. Оцінка фінансового стану підприємства: їх необхідність і значення.
Фінансовий стан підприємства це комплекс понять, яке є результатом взаємодії всіх елементів системи фінансових відносин підприємства, визначаються сукупністю виробничо-господарських факторів і характеризуються системою показників, що відображає наявність, розміщення та використання фінансових ресурсів.
Метою оцінки фінансового стану підприємства є пошуки резервів підвищення рентабельності підприємства і зміцнення комерційного рахунку, як основи стабільної роботи підприємства і виконання ним зобов`язань перед бюджетом, банком та іншими установами.
Фінансовий стан підприємства треба систематично і усебічно оцінювати з використанням різних методів, прийомів та методик аналізу.
Аналіз фінансового стану підприємства це частина загального аналізу господарської діяльності підприємства, який складається з двох взаємопов`язаних розподілів: фінансового аналізу та управлінського аналізу.
Аналіз господарської діяльності підприємства |
||
Фінансовий аналіз |
Управлінський аналіз |
|
Зовнішній фінансовий аналіз за даними публічної фінансової (бухгалтерської) звітності |
Внутрішньо господарський аналіз за даними бух. обліку та звітності |
Внутрішньо господарський аналіз за даними управлінського обліку |
Існує шість основних прийомів аналізу:
1. горизонтальний (часовий) порівняння кожної позиції звітності з попереднім періодом
2. вертикальний (структурний) визначення структури фінансових показників з оцінкою впливу різних факторів на кінцевий результат
3. трендовий порівняння кожної позиції звітності з попереднім періодом та визначення тренду (динаміка показників)
4. аналіз відосних показників (коефіцієнтів)
5. порівняльний аналіз (внутрішньо господарський)
6. факторний аналіз (вплив окремих факторів на результати показників): стохастичний і детермінований
Предмет фінансового аналізу підприємства це фінансові ресурси підприємства, їх формування та використання.
Методи фінансового аналізу це комплекс науково методичних інструментів та принципів дослідження фінансового стану підприємства:
1. формалізовані методи в основу яких покладено жорстоко формалізовані аналітичні залежності: планування, дисконтування, інтугрування ланцюгових підстанов та інше.
2. неформалізовані грунтуються на описанні аналітичних процедур на логічному рівні: психологічні, порівняльні, морфологічні, експортних оцінок та сценаріїв побудови системи показників та аналітичних таблиць.
Використання видів, прийомів, методів аналізу для конкретних цілей, вивчення фінансового стану підприємства в сукупності становить методологію та методику аналізу.
Існують три основні типи показників, які застосовуються в процесі аналізу фінансового стану підприємства:
1. дескриптивні (засновані на використанні інформації з бух. звітності)
2. нормовані моделі (використовуються у внутрішньому фінансовому аналізі і полягають у встановленні нормативів на кожну статтю витрат)
3. предикативні (використовуються для прогнозування доходів та прибутків підприємства і його майбутнього фінансового стану)
2. Показники фінансового стану підприємства.
Класифікація та порядок розрахунку основних показників оцінки фінансового стану підприємства
№ п/п |
Показники оцінки |
Порядок розрахунку або джерело одержання даних |
1. |
Показники оцінки майнового стану підприємства |
|
1.1 |
Сума господарських коштів, які є в розпорядженні підприємства |
Результат нетто-балансу |
1.2 |
Питома вага активної частини основних засобів |
Вартість активної частини основних засобів / вартість основних засобів |
1.3 |
Коефіцієнт зносу основних засобів |
Знос / вартість основних засобів за балансом |
1.4 |
Коефіцієнт оновлення основних засобів |
Балансова вартість основних засобів, які надійшли за період, що аналізується / Балансова вартість основних засобів на кінець періоду, що аналізується |
1.5 |
Коефіцієнт вибуття основних засобів |
Балансова вартість основних засобів, що вибули в період, що аналізується / балансова вартість основних засобівна початок періоду, що аналізується |
2. |
Показники прибутковості |
|
2.1 |
Прибутковість інвестицій у звичайні акції |
(Прибуток після сплати податків та дивідендів на привілейовані акції / зобов`язання перед акціонерами-загальна вартість акцій)*100% |
2.2 |
Прибутковість інвестицій у фірму |
(Прибуток після сплати податків / інвестиції)*100% |
2.3 |
Головний показник прибутковості |
(Прибуток до сплати податків / усього активів-нематеріальні активи)*100% |
2.4 |
Прибутковість активів |
(Прибуток після сплати податків та дивідендів на привілейовані акції / усього активів-нематеріальні активи)*100% |
2.5 |
Обертання матеріальних активів |
Обсяг реалізації / матеріальні активи |
2.6 |
Прибутковість реалізації |
(Прибуток від реалізації / обсяг реалізації)*100% |
3. |
Показники ліквідності та платоспроможності |
|
3.1 |
Величина власних оборотних коштів (функціонуючий капітал) |
Власний капітал + довгострокові зобов`язання основні засоби та вкладення, або поточні активи поточні зобов`язання |
3.2 |
Маневреність власних оборотних коштів |
Грошові засоби / функціонуючий капітал |
3.3 |
Коефіцієнт покриття загальний |
Поточні активи / поточні зобов`язання |
3.4 |
Коефіцієнт покриття проміжний |
Грошові засоби + дебіторська заборгованість / короткострокові позикові кошти |
3.5 |
Коефіцієнт швидкої ліквідності |
Грошові засоби, розрахунки та інші активи / поточні зобов`язання |
3.6 |
Коефіцієнт абсолютної ліквідності (платоспроможності) |
Грошові засоби / поточні зобов`язання |
3.7 |
Частка оборотних коштів у активах |
Поточні активи / усього господарських коштів (нетто) |
3.8 |
Частка виробничих запасів у поточних активах |
Запаси та витрати / поточні активи |
3.9 |
Частка власних оборотних коштів у покритті запасів |
Власні оборотні кошти / запаси та витрати |
3.10 |
Коефіцієнт покриття запасі |
Стабільні джерела покриття / запаси та витрати |
3.11 |
Коефіцієнт критичної оцінки |
(Гроші + ринкові цінні папери + дебіторська заборгованість) / поточні пасиви |
3.12 |
Період інкасації дебіторської заборгованості |
Дебіторська заборгованість / (продаж у кредит / кількість днів у періоді) |
3.13 |
Тривалість кредиторської заборгованості |
Кредиторська заборгованість / (закупівлі / кількість днів у періоді) |
3.14 |
Співвідношення довгострокових зобов`язань кредиторам та довгострокових джерел фінансування (коефіцієнт довгострокових зобов`язань) |
Довгострокові пасиви / (зобов`язання перед акціонерами + довгострокові пасиви) |
3.15 |
Коефіцієнт поточної заборгованості |
Поточні пасиви / зобов`язання перед акціонерами |
3.16 |
Співвідношення грошових потоків та заборгованості кредиторам |
Грошові потоки / усі пасиви |
3.17 |
Співвідношення грошових потоків та довгострокових зобов`язань кредиторам |
Вхідні грошові потоки / довгострокові пасиви |
3.18 |
Коефіцієнт автономії (незалежності) |
Власні кошти / майно підприємства |
3.19 |
Коефіцієнт співвідношення позикових та власних коштів |
Позикові кошти / власні кошти |
3.20 |
Співвідношення нерозподіленого прибутку до всієї суми активів |
Нерозподілений прибуток / уся сума активів |
3.21 |
Обертання матеріальних запасів |
Продаж / матеріальні запаси |
4 |
Показники фінансової стійкості та стабільності підприємства |
|
4.1 |
Коефіцієнт автономії (незалежності) |
Власні кошти / майно підприємства |
4.2 |
Коефіцієнт співвідношення позикових та власних коштів |
Позикові кошти / власні кошти |
4.3 |
Коефіцієнт довгострокового залучення капіталу |
(Довгострокові кредити + довгострокові позики) / (власні кошти + довгострокові кредити + довгострокові позики) |
4.4 |
Коефіцієнт маневреності власних коштів |
(Власні кошти + довгострокові кредити + довгострокові позики позаоборотні активи) / (власні кошти + довгострокові кредити + довгострокові позики) |
4.5 |
Коефіцієнт реальної вартості основних коштів у майні підприємства |
(Вартість основних фондів сума накопиченої амартизації) / вартість майна підприємства за підсумком нетто-балансу |
4.6 |
Коефіцієнт концентрації власного капіталу |
Власний капітал / активи |
4.7 |
Коефіцієнт фінансової залежності |
Активи / власний капітал |
4.8 |
Коефіцієнт концентрації залученого капіталу |
Залучений капітал / усього господарських активів |
4.9 |
Коефіцієнт довгострокового залучення позикових коштів |
Довгострокові зобов`язання / (довгострокові зобов`язання + власний капітал) |
4.10 |
Коефіцієнт структури залученого капіталу |
Довгострокові зобов`язання / залучений капітал |
4.11 |
Показники заборгованості кредиторам |
(Усього пасивів / усього активів)*100% |
4.12 |
Показники заборгованості акціонерам |
(Усього заборгованості акціонерам / усього активів)*100% |
5 |
Показники рентабельності підприємства |
|
5.1 |
Рентабельність продажу |
Прибуток від реалізації продукції (робіт, послуг) / виручка від реалізаціїї |
5.2 |
Рентабельність основної діяльності |
Прибуток від реалізації продукції / витрати на виробництво продукції |
5.3 |
Рентабельність очновного капіталу |
Чистий прибуток / підсумок балансу-нетто |
5.4 |
Рентабельність власного капіталу |
Чистий прибуток / середня величина власного капіталу |
5.5 |
Період окупності власного капіталу |
Середня величина власного капіталу / чистий прибуток |
5.6 |
Рентабельність усього капіталу підприємства |
Прибуток / підсумок балансу |
5.7 |
Рентабельність перманентного капіталу |
Прибуток / підсумок І розділу пасиву балансу |
6 |
Показники ділової активності |
|
6.1 |
Загальне обертання капіталу |
Виручка від реалізації / підсумок балансу |
6.2 |
Обертання мобільних коштів |
Виручка від реалізації / підсумок ІІ та ІІІ розділу активу балансу |
6.3 |
Обертання матеріальних оборотних коштів |
Виручка від реалізації / підсумок ІІ розділу активу балансу |
6.4 |
Обертання готової продукції |
Виручка від реалізації / готова продукція |
6.5 |
Обертання дебіторської заборгованості |
Виручка від реалізації / дебіторська заборгованість |
6.6 |
Середній строк обороту дебіторської заборгованості |
360*дебіторська заборгованість / виручка від реалізації |
6.7 |
Обертання кредиторської заборгованості |
Виручка від реалізації / кредиторська заборгованість |
6.8 |
Середній строк обороту кредиторської заборгованості |
360*кредиторська заборгованість / виручка від реалізації |
6.9 |
Фондовіддача основних засобів та інших позаоборотних активів |
Виручка від реалізації / підсумок І розділу активу балансу |
6.10 |
Обертання власного капіталу |
Виручка від реалізації / підсумок І розділу пасиву балансу |
7 |
Показники акціонерного капіталу |
|
7.1 |
Прибутковість акцій |
Дивіденди власників акцій / ринкова ціна акцій*100% |
7.2 |
Дохід на звичайну акцію |
Прибуток після сплати податків та дивідендів на привілейовані акції / кількість звичайних акцій |
7.3 |
Цінність акцій |
Ринкова ціна / дохід на акцію |
7.4 |
Рентабельність акції |
Дивіденд на одну акцію / ринкова ціна акції |
7.5 |
Дивідендний вихід |
Дивіденд на одну акцію / середній дохід на одну акцію |
7.6 |
Коефіцієнт котирування акції |
Ринкова ціна акції / облікова ціна акції |
Практична робота №3
Тема: «Оцінка фінансового стану підприємства»
Мета: На основі фінансової звітності (Форма №1 «Баланс», та Форми №2 «Звіт про фінансові результати») оцінити та проаналізувати фінансовий стан підприємства.
Завдання №1.
За даними фінансової звітності (Форма №1 та Форма №2) розрахувати фінансові коефіцієнти. Результати розрахунків занести в табл.1. Порівняти їх з нормативними значеннями наведеними у табл.1.
Проаналізувати фінансовий стан підприємства. Скласти аналітичну записку, запропонувати заходи щодо поліпшення фінансового стану підприємства.
Визначимо фінансові коефіцієнти, складемо аналітичну таблицю.
Таблиця №1. Розрахунок фінансових коефіцієнтів
Фінансовий показник (коефіцієнт) |
Формула для розрахунку |
Нормативне значення |
Розрахункове значення фінансового показника |
||
На початок року |
На кінець року |
Відхи-ленння (+,-) |
|||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
1. Коефіцієнт фінансової незалежності «автономії» (Кавт) |
Власний капітал Підсумок балансу |
≥0,5 |
|||
2. Коефіцієнт фінансової стійкості (Кф.с.) |
Власний капітал + Довгострокові зобовязання Підсумок балансу |
>1 |
|||
3. Фінансовий ліверідж (Кл) |
Довгострокові зобовязання Власний капітал |
≤0,25 |
|||
4. Коефіцієнт забезпечення власними коштами (Кв.к.) |
Власний капітал-Необоротні активи Сума обігових коштів |
>0,1 |
|||
5. Коефіцієнт поточної (загальної) ліквідності (Кп.л.) |
Оборотні активи Поточні зобовязання |
>1 |
|||
6. Коефіцієнт швидкої ліквідності (Кш.л.) |
Оборотні активи Запаси Поточні зобовязання |
>0,7 |
|||
7. Коефіцієнт абсолютної ліквідності (Ка.л.) |
Грошові кошти та поточні фінансові інвестиції Поточні зобовязання |
≥0,2 |
|||
8. Коефіцієнт оборотності активів (Ко.а.) |
Чиста виручка від реалізації _______продукції_______ Середня вартість активів |
Збільшення |
|||
9. Середня тривалість одного обороту активів (Чо.а.) |
_________360_________ Коефіцієнт оборотності активів |
Зменшення |
|||
10. Коефіцієнт оборотності запасів (Ко.з.) |
Собівартість реалізованої _______продукції_______ Середня вартість запасів |
Збільшення |
|||
11. Середня тривалість одного обороту запасів (Чо.з.) |
_________360_________ Коефіцієнт оборотності запасів |
Зменшення |
|||
12. Коефіцієнт оборотності дебіторської заборгованості (Ко.д.) |
_____Чиста виручка_____ Середня сума дебіторської заборгованості |
Збільшення |
|||
13. Середній період погашення дебіторської заборгованості (Чо.д.) |
__________360_________ Коефіцієнт оборотності дебіторської заборгованості |
Зменшення |
|||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
14. Середній період погашення кредиторської заборгованості (Чо.кр.) |
360*Кредиторська _____заборгованість_____ Чиста виручка |
Збільшення або зменшення (залежить від попереднього показника) |
|||
15. Рівень рентабельності продажу (реалізації) (Рр) |
____Чистий прибуток____ Чиста виручка від реалізації |
Збільшення |
|||
16. Рівень рентабельності активів (Ра) |
____Чистий прибуток____ Середня вартість активів |
Збільшення |
|||
17. Рівень рентабельності власного капіталу (Рк) |
____Чистий прибуток____ Середня вартість власного капіталу |
Збільшення |
|
Додаток до Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 2 |
|||
КОДИ |
||||
Дата (рік, місяць, число) |
|
|
01 |
|
Підприємство |
|
за ЄДРПОУ |
||
Територія |
|
за КОАТУУ |
||
Форма власності |
|
за КФВ |
||
Орган державного управління |
|
за СПОДУ |
||
Галузь |
|
за ЗКГНГ |
||
Вид економічної діяльності |
|
за КВЕД |
||
Одиниця виміру: тис. грн. |
|
Контрольна сума |
||
Адреса |
|
|||
Баланс |
||||
на ____________________ 20__ р. |
||||
Форма № 1 |
Код за ДКУД |
1801001 |
Актив |
Код рядка |
На початок звітного періоду |
На кінець звітного періоду |
1 |
2 |
3 |
4 |
I. Необоротні активи |
|||
Нематеріальні активи: |
|||
залишкова вартість |
010 |
||
первісна вартість |
011 |
||
накопичена амортизація |
012 |
||
Незавершене будівництво |
020 |
||
Основні засоби: |
|||
залишкова вартість |
030 |
||
первісна вартість |
031 |
||
знос |
032 |
||
Довгострокові біологічні активи: |
|||
справедлива (залишкова) вартість |
035 |
||
первісна вартість |
036 |
||
накопичена амортизація |
037 |
||
Довгострокові фінансові інвестиції: |
|||
які обліковуються за методом участі в капіталі інших підприємств |
040 |
||
інші фінансові інвестиції |
045 |
||
Довгострокова дебіторська заборгованість |
050 |
||
Відстрочені податкові активи |
060 |
||
Інші необоротні активи |
070 |
||
Усього за розділом I |
080 |
||
II. Оборотні активи |
|||
Виробничі запаси |
100 |
||
Поточні біологічні активи |
110 |
||
Незавершене виробництво |
120 |
||
Готова продукція |
130 |
||
Товари |
140 |
||
Векселі одержані |
150 |
||
Дебіторська заборгованість за товари, роботи, послуги: |
|||
чиста реалізаційна вартість |
160 |
||
первісна вартість |
161 |
||
резерв сумнівних боргів |
162 |
||
Дебіторська заборгованість за розрахунками: |
|||
з бюджетом |
170 |
||
за виданими авансами |
180 |
||
з нарахованих доходів |
190 |
||
із внутрішніх розрахунків |
200 |
||
Інша поточна дебіторська заборгованість |
210 |
||
Поточні фінансові інвестиції |
220 |
||
Грошові кошти та їх еквіваленти: |
|||
в національній валюті |
230 |
||
у т. ч. в касі |
231 |
||
в іноземній валюті |
240 |
||
Інші оборотні активи |
250 |
||
Усього за розділом II |
260 |
||
III. Витрати майбутніх періодів |
270 |
||
Баланс |
280 |
||
Пасив |
Код рядка |
На початок звітного періоду |
На кінець звітного періоду |
1 |
2 |
3 |
4 |
I. Власний капітал |
|||
Статутний капітал |
300 |
||
Пайовий капітал |
310 |
||
Додатковий вкладений капітал |
320 |
||
Інший додатковий капітал |
330 |
||
Резервний капітал |
340 |
||
Нерозподілений прибуток (непокритий збиток) |
350 |
||
Неоплачений капітал |
360 |
( ) |
( ) |
Вилучений капітал |
370 |
( ) |
( ) |
Усього за розділом I |
380 |
||
II. Забезпечення таких витрат і платежів |
|||
Забезпечення виплат персоналу |
400 |
||
Інші забезпечення |
410 |
||
Сума страхових резервів |
415 |
||
Сума часток перестраховиків у страхових резервах |
416 |
||
Залишок сформованого призового фонду, що підлягає виплаті переможцям лотереї |
417 |
||
Залишок сформованого резерву на виплату джек-поту, |
418 |
||
Цільове фінансування |
420 |
||
Усього за розділом II |
430 |
||
III. Довгострокові зобов'язання |
|||
Довгострокові кредити банків |
440 |
||
Інші довгострокові фінансові зобов'язання |
450 |
||
Відстрочені податкові зобов'язання |
460 |
||
Інші довгострокові зобов'язання |
470 |
||
Усього за розділом III |
480 |
||
IV. Поточні зобов'язання |
|||
Короткострокові кредити банків |
500 |
||
Поточна заборгованість за довгостроковими зобов'язаннями |
510 |
||
Векселі видані |
520 |
||
Кредиторська заборгованість за товари, роботи, послуги |
530 |
||
Поточні зобов'язання за розрахунками: |
|||
з одержаних авансів |
540 |
||
з бюджетом |
550 |
||
з позабюджетних платежів |
560 |
||
зі страхування |
570 |
||
з оплати праці |
580 |
||
з учасниками |
590 |
||
із внутрішніх розрахунків |
600 |
||
Зобовязання, повязані з необоротними активами та групами вибуття, утримуваними для продажу |
605 |
||
Інші поточні зобов'язання |
610 |
||
Усього за розділом IV |
620 |
||
V. Доходи майбутніх періодів |
630 |
||
Баланс |
640 |
Керівник __________________ __________________________________
Головний бухгалтер ___________ ______________________________
КОДИ |
||||
Дата (рік, місяць, число) |
01 |
|||
Підприємство |
за ЄДРПОУ |
|||
Територія |
за КОАТУУ |
|||
Орган державного управління |
за СПОДУ |
|||
Галузь |
за ЗКГНГ |
|||
Вид економічної діяльності |
за КВЕД |
|||
Одиниця виміру: тис. грн. |
Контрольна сума |
Звіт про фінансові результати
за __________________ 20__ р.
Форма № 2 |
Код за ДКУД |
1801003 |
I. ФІНАНСОВІ РЕЗУЛЬТАТИ
Стаття |
Код |
За звітний |
За попередній |
1 |
2 |
3 |
4 |
Доход (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) |
010 |
||
Податок на додану вартість |
015 |
( ) |
( ) |
Акцизний збір |
020 |
( ) |
( ) |
|
025 |
( ) |
( ) |
Інші вирахування з доходу |
030 |
( ) |
( ) |
Чистий доход (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) |
035 |
||
Собівартість реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг) |
040 |
( ) |
( ) |
Валовий: |
|
||
прибуток |
050 |
||
збиток |
055 |
( ) |
( ) |
Інші операційні доходи |
060 |
||
Адміністративні витрати |
070 |
( ) |
( ) |
Витрати на збут |
080 |
( ) |
( ) |
Інші операційні витрати |
090 |
( ) |
( ) |
Фінансові результати від операційної діяльності: |
|
||
прибуток |
100 |
||
збиток |
105 |
( ) |
( ) |
Доход від участі в капіталі |
110 |
||
Інші фінансові доходи |
120 |
||
Інші доходи |
130 |
||
Фінансові витрати |
140 |
( ) |
( ) |
Втрати від участі в капіталі |
150 |
( ) |
( ) |
Інші витрати |
160 |
( ) |
( ) |
Фінансові результати від звичайної діяльності до оподаткування: |
|
||
прибуток |
170 |
||
збиток |
175 |
( ) |
( ) |
Податок на прибуток від звичайної діяльності |
180 |
( ) |
( ) |
|
|
||
прибуток |
190 |
||
збиток |
195 |
( ) |
( ) |
Надзвичайні: |
|
||
доходи |
200 |
||
витрати |
205 |
( ) |
( ) |
|
210 |
( ) |
( ) |
Чистий: |
|
||
прибуток |
220 |
||
збиток |
225 |
( ) |
( ) |
II. ЕЛЕМЕНТИ ОПЕРАЦІЙНИХ ВИТРАТ
Найменування показника |
Код |
За звітний |
За попередній |
1 |
2 |
3 |
4 |
Матеріальні затрати |
230 |
||
Витрати на оплату праці |
240 |
||
Відрахування на соціальні заходи |
250 |
||
Амортизація |
260 |
||
Інші операційні витрати |
270 |
||
Разом |
280 |
III. РОЗРАХУНОК ПОКАЗНИКІВ ПРИБУТКОВОСТІ АКЦІЙ
Назва статті |
Код |
За звітний |
За попередній |
1 |
2 |
3 |
4 |
Середньорічна кількість простих акцій |
300 |
||
Скоригована середньорічна кількість простих акцій |
310 |
||
Чистий прибуток (збиток) на одну просту акцію |
320 |
||
Скоригований чистий прибуток (збиток) на одну просту акцію |
330 |
||
Дивіденди на одну просту акцію |
340 |
Керівник ___________________________________________________
Головний бухгалтер _________________________________________
Питання для самоконтролю:
3. Які існують шість основних прийомів аналізу?
4. Які існують три основні типи показників, що застосовуються в процесі аналізу фінансового стану підприємства?
5. Охарактеризувати показники фінансового стану підприємства.
Рекомендована література:
1. Господарський кодекс України.
2. Слав׳юк Р. А. Фінанси підприємств.: Навч. посіб. К.: «Центр навчальної літератури», 2004
3. Фінанси підприємств / Под ред. Поддєрьогіна А.М. /: Підручник -К.: КНЕУ, 2005
4. Філімоненков О.С. Фінанси підприємств: Навч. посіб. К.: МАУП, 2004
Самостійна робота студентів
Тема: „Оцінювання фінансового стану підприємства”
Завдання: самостійно опрацювати та законспектувати питання до даної теми:
1. Комплексна оцінка фінансового стану.
Рекомендована література:
1. Гриньова В.М., Коюда В.О. Фінанси підприємств: Навч. посіб. К.: Знання-Прес, 2004
2. Терещенко О. О. Фінансова діяльність субєктів господарювання. К.: КНЕУ, 2003
Фінансове планування на підприємстві
1. Зміст, завдання та методи фінансового планування.
2. Зміст фінансового плану та порядок його складання.
3. Зміст і значення оперативного фінансового плану.
1. Зміст, завдання та методи фінансового планування.
Фінансове планування це процес визначення обсягу фінансових ресурсів за джерелами формування і напрямками їх цільового використання згідно з виробничими та маркетинговими показниками підприємства у плановому періоді.
Призначення фінансового планування полягає у визначенні сукупної потреби підприємства в такій кількості фінансових ресурсів, щоб забезпечувалося фінансування розширення виробництва, виконання фінансово-кредитних зобов`язань перед бюджетом, банками тощо, розв`язання соціальних завдань і матеріального стимулювання працівників підприємства. У фінансовому плануванні використовується балансовий метод, який полягає у балансуванні підсумкових показників доходів і видатків та для кожної статті витрат зазначаються конкретні джерела покриття, при цьому використовуються такі методи:
1. нормативний на основі встановлених норм та техніко економічних нормативів розраховується потреба господарського субєкта у фінансових ресурсах та зазначаються джерела цих ресурсів
2. розрахунково-аналітичний планові показники розраховуються на підставі аналізу фактичних фінансових показників, які беруться за базу індексів їх зміни в плановому періоді
3. оптимізація планових рішень розробка варіантів планових розрахунків для того щоб вибрати з них найоптимальніший
4. економіко-математичне моделювання це точний математичний опис факторів, які характеризують структуру та закономірності зміни даного економічного явища і здійснюються за допомогою математичних прийомів.
Метод фінансового планування є забезпечення виробничого процесу необхідними джерелами фінансування.
2. Зміст фінансового плану та порядок його складання.
Фінансове планування здійснюється шляхом виконання фінансових розрахунків і складанням планів різного змісту та призначення залежно від завдань і об`єктів планування.
Фінансовий план це найважливіший елемент бізнес-плану, який складається для обґрунтування конкретних інвестиційних проектів так і для управління поточною та стратегічною фінансовою діяльністю.
Він поділяється:
1. перспективні
2. поточні
3. оперативні
Прикладом поєднання перспективного і поточного планування є бізнес-план, який розробляється зі створенням нового підприємства або обґрунтуванні нового виробництва нових видів продукції.
Бізнес-план це документ у якому викладені організаційні, виробничі та ринкові аспекти запропонованого бізнесу, а також планові розрахунки обсягів виробництва, інвестицій та отримуваних фінансових результатів від здійснення запланованого заходу.
Його призначення полягає у визначенні обсягу фінансових результатів, а також сукупної потреби підприємства у певних розмірах фінансових ресурсів, необхідних для фінансування передбачених обсягів розширення виробництва, виконання фінансово-кредитних зобов`язань, розв`язання соціальних завдань і матеріального стимулювання працівників підприємства. Він включає такі складові:
1. прогноз обсягів реалізації
2. баланс грошових надходжень та витрат
3. таблиці доходів та витрат
4. розрахунок точки беззбитковості
Мета складання фінансового плану це взаємоузгодження доходів та витрат.
Він складається на рік з розбивкою на квартали.
Складений звіт подається вищому органу у строки встановлені для здачі фінансової звітності.
Форма річного фінансового плану, порядок складання та затвердження для підприємств недержавної форми власності встановлюються власниками.
3. Зміст і значення оперативного фінансового плану.
Оперативне фінансове планування полягає в складанні та використанні платіжного календаря.
Платіжний календар це документ у якому відображаються поточні надходження коштів підприємства на певний період.
Призначення платіжного календаря полягає у встановленні розмірів поточних витрат та надходжень коштів, послідовності та термін виконання підприємством всіх розрахунків на певний період. Він дає можливість фінансовим службам підприємства забезпечувати своєчасне виконання розрахунків і платіжних зобов`язань встановлювати зміни та рівень платоспроможності фінансування нормальної господарської діяльності підприємства у відповідному періоді. Він складається на короткі проміжки часу місяць, 15 днів, декаду (10 днів). Більш доцільно складати його на місяць з розбивкою на декади.
Важливе місце в оперативній фінансовій роботі підприємства займає своєчасне погашення кредиторської, а також своєчасне стягнення дебіторської заборгованості.
На підприємстві має бути організований повсякденний оперативний контроль за платежами та надходженнями матеріальних цінностей, виконанням фінансових зобов`язань перед бюджетом, позабюджетними фондами, банками.
Платіжний календар конкретизує поточний фінансовий план, уточнює його показники, дає змогу використати резерви для підвищення використання фінансових ресурсів підприємства. Дає точніше уявлення про стан платежів та розрахунків у періоді що аналізується. З допомогою платіжного календаря постійно контролюється платоспроможність підприємства.
Отже, постійний оперативний контроль який здійснюється за допомогою платіжного календаря є надзвичайно важливим засобом поточного фінансового плану балансу доходів та видатків підприємства.
Питання для самоконтролю:
3. Що таке фінансовий план?
4. Що включає бізнес-план?
5. Що таке платіжний календар та його призначення?
Рекомендована література:
1. Господарський кодекс України.
2. Слав׳юк Р. А. Фінанси підприємств.: Навч. посіб. К.: «Центр навчальної літератури», 2004
3. Фінанси підприємств / Под ред. Поддєрьогіна А.М. /: Підручник -К.: КНЕУ, 2005
4. Філімоненков О.С. Фінанси підприємств: Навч. посіб. К.: МАУП, 2004
Самостійна робота студентів
Тема: „Фінансове планування на підприємствах”
Завдання: самостійно опрацювати та законспектувати питання до даної теми:
1. Види фінансового планування та їх характеристика.
Рекомендована література:
1. Гриньова В.М., Коюда В.О. Фінанси підприємств: Навч. посіб. К.: Знання-Прес, 2004
2. Терещенко О. О. Фінансова діяльність субєктів господарювання. К.: КНЕУ, 2003
PAGE \* MERGEFORMAT 7