У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

блискавок становить небезпеку для техно і біосфер

Работа добавлена на сайт samzan.net: 2016-06-20

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 3.2.2025

ПРАКТИЧНА РОБОТА № 6

РОЗРАХУНОК БЛИСКАВКОЗАХИСНИХ ПРИСТРОЇВ

Мета роботи: ознайомлення з конструкцією блискавкозахисних пристроїв і вивчення методики її розрахунку.

Природне явище виникнення атмосферної електрики і пов'язаного з ним утворення іскрових розрядів - блискавок - становить небезпеку для техно- і біосфер.

При ураженні наземних об'єктів блискавка може спричинити загибель людей і тварин, пошкодження і руйнування будинків і споруд, призвести до вибухів і пожеж. Так, наприклад, у 1997 році в Україні сталося близько 1400 пожеж (3,3% від загальної кількості), спричинених блискавкою. Мінімізувати негативні наслідки грозової діяльності дозволяє правильно організований комплекс заходів улаштування блискавкозахисту.

У даній практичній роботі розглядається влаштування захисту об'єктів і споруд від прямих ударів блискавки, тобто від первинного впливу. Наведені методи розрахунку стержневого блискавкозахисту об'єктів висотою до 150 м. Питання захисту від вторинних впливів, так само як тросовий та сітчастий блискавкозахисти, в роботі не розглядаються. При потребі більш повного ознайомлення з улаштуванням блискавкозахисту слід звернутись до ДСТУ БВ 2.5-38:2008 «Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блискавкозахисту будівель і споруд» від 01.01.2009

Небезпека впливу блискавки

Блискавка являє собою електричний розряд у повітрі довжиною в декілька кілометрів. Цей розряд відбувається між хмарами, всередині хмари або між хмарою і землею чи наземною спору: дою. Починається процес розвитку блискавки з утворення і ступеневого просування іскрового розряду - лідера.,Довжина ступені лідера 20-100 м, паузи між ступенями 50-100 мкс. Коли головка лідера досягає землі, від землі до хмари по іонізованому каналу проходить головний розряд. Струм цього розряду може досягати 100 кА і більше. При одному ударі блискавки часто спостерігається декілька (до 20) розрядів з паузами 0,01-0,05 с. Повторні розряди можна спостерігати - блискавка «миготить».

Вплив блискавки на техно- і біосфери прийнято поділяти на дві основні групи: первинні, що викликані прямими попаданнями блискавки, і вторинні, індуковані близькими її розрядами або занесені в об'єкт протяжними металевими комунікаціями. Небезпека прямого попадання і вторинних впливів для приміщень і споруд, а також людей і тварин, що знаходяться в них, визначається, з одного боку, параметрами розряду блискавки, з іншого -технологічними і конструктивними характеристиками об'єкта (наявність вибухо- або пожежонебезпечних зон, вогнестійкість будівельних конструкцій, а також розташування і розмір протяжних комунікацій, що підводяться до будинків і споруд, їх розводкою всередині об'єкта і т.п.).

Прямий удар блискавки викликає такі впливи на об'єкт:

  •  електричні, що пов'язані з ураженням людей і тварин електричним струмом і виникненням перенапруг на елементах, які уражені блискавкою і по яких її струм відводиться в землю. При відсутності блискавкозахисту шляхи розтікання струму блискавки неконтрольовані і її удар може створити небезпеку ураження струмом, небезпечні напруги кроку і дотику, перекриття на інші об'єкти;
  •  термічні, що спричиняються різким виділенням теплоти на шляхах протікання струму через уражений об'єкт. Енергія, що виділяється в каналі блискавки, визначається зарядом, який переноситься, тривалістю спалаху і амплітудою струму блискавки; в 95% випадків розрядів блискавки ця енергія (в розрахунку на опір 1 Ом) перевищує 5,5 Дж, вона на два-три порядки перевищує мінімальну енергію спалаху більшості газо-, паро- і пилеповітряних сумішей, які використовуються в промисловості. Отже, в таких середовищах контакт з каналом блискавки завжди створює небезпеку загоряння або вибуху; те саме стосується випадків протоплення каналом блискавки корпусів вибухонебезпечних зовнішніх установок. При протіканні струму блискавки по тонких провідниках утворюється небезпека їх розтоплення і розриву;
  •  механічні, зумовлені ударною хвилею, що поширюється від каналу блискавки, і електродинамічними силами, які діють на провідники зі струмами блискавки. Контакт з каналом блискавки може спричинити різке паро- або газоутворення в деяких матеріалах з подальшим їх механічним руйнуванням. Дерев'яні конструкції можуть бути повністю зруйновані, а цегляні труби та інші наземні споруди з каміння або цегли можуть мати значні пошкодження. При ударах блискавки в залізобетонні опори трапляються випадки сколу бетону. Відомі факти, коли після удару блискавки в залізобетонні плити утворювались отвори і була деформована сталева арматура. Значна енергія, що виділяється в каналі розряду, може спричинити руйнування, які призведуть або до зниження механічної міцності бетону, або до деформації конструкції. Електродинамічні сили можуть, наприклад, призвести до сплющення тонких металевих трубок.

До вторинних проявів блискавки відносять явища, що виникають поблизу розряду блискавки і викликані дією електромагнітного поля, що індукується навколо каналу блискавки. Прийнято таке поле поділяти на дві складові: електромагнітну і електростатичну, а відповідні дії - на електромагнітну і електростатичну індукцію.

Електромагнітна індукція пов'язана з утворенням в металевих контурах ЕРС, яка пропорційна крутизні струму блискавки і площі, що охоплюється контуром. Протяжні комунікації в сучасних виробничих будинках можуть утворювати контури, що охоплюють великі площі, і наведені в них ЕРС можуть сягати десятків кіловольт. У місцях наближення протяжних металевих конструкцій, у місцях розривів незамкнених контурів створюється небезпека перекриттів та іскріння з можливим розсіюванням енергії до десятих долей джоуля.

Електростатична індукція проявляється у вигляді перенапруг, які утворюються на металевих конструкціях об'єкта, а їх величина залежить від струму блискавки, відстані від місця удару і опору заземлювача. При відсутності необхідного заземлювача перенапруга може сягати сотень кіловольт і утворювати небезпеку ураження людей і перекриттів між різними частинами об'єкта.

Ще одним видом небезпечного впливу блискавки є занесення високого потенціалу по комунікаціях, які заходять у приміщення (провід повітряних ліній електропередачі, кабелі, трубопроводи). Він являє собою перенапругу, що утворюється на комунікації при прямих або наближених попаданнях блискавки, яка поширюється у вигляді хвилі, що набігає на об'єкт. Небезпеку створюють можливі перекриття з комунікацій на заземлені частини об'єкта. Підземні комунікації також становлять небезпеку, тому що вони можуть сприйняти на себе частину струму блискавки, що розміщується в землі, і занести її на об'єкт.

Загальні питання влаштування блискавкозахисту

Блискавкозахист - це комплекс заходів, спрямованих на запобігання прямого удару блискавки в об'єкт або на усунення небезпечних наслідків, пов'язаних з прямим ударом; до такого комплексу належать також засоби захисту, що оберігають об'єкт від вторинних впливів блискавки і занесення високого потенціалу.

Різноманітність технологічних процесів, режимів роботи виробничого устаткування, а також вибухові і пожежні властивості матеріалів, що в цих процесах використовуються, створюють неоднакові умови вибухопожежонебезпеки у виробничих приміщеннях і зовнішніх установках. Рівень вибухопожежонебезпеки технологічних процесів визначається у за класифікацією, що наведена в «Правилах улаштування електроустаткування» (ПУЕ). Ця класифікація є визначальною при вирішенні питання влаштування блискавкозахисту (поз. 2 в табл. 11.1).

Ще одним визначальним чинником є рівень грозової активності в місці розташування споруди. Формування грозової хмарності і, як наслідок, грозова активність залежить від кліматичних умов і рельєфу місцевості. Тому грозова активність над різними ділянками земної поверхні неоднакова. Для розрахунку блискавкозахисних заходів необхідно мати конкретне значення, що характеризує грозову діяльність в даному регіоні. Такою величиною є інтенсивність грозової діяльності, яку прийнято визначати кількістю грозових годин протягом року. Вона визначається як середньоарифметичне значення за декілька років спостережень для певної місцевості земної поверхні. Середньорічна тривалість грози в окремих регіонах і промислових центрах визначається за картою (див. ДСТУ БВ 2.5-38:2008 «Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блискавкозахисту будівель і споруд» від 01.01.2009) або за даними метеорологічних станцій, найближчих до даного регіону. Як приклад наведемо значення для деяких міст України:

Сімферополь                                    -   40...60;

Дніпропетровськ, Київ, Львів, Одеса   -   60...80;

Донецьк, Запоріжжя, Ужгород     -   80....100,

Залежно від параметрів, що характеризують грозову активність у районі розташування об'єкта, визначаються такі важливі показники блискавкозахисту, як:

  •  категорія блискавкозахисту;
  •  тип зони захисту.

Блискавкозахист поділяється на три категорії - I, II і III. Об'єкти, які належать до І і II категорій, захищають від прямих ударів блискавок, вторинних її проявів і занесення високого потенціалу через наземні (надземні) і підземні металеві комунікації. Будинки і споруди, віднесені за влаштуванням блискавкозахисту до III категорії, повинні бути захищені від прямих ударів і занесення високого потенціалу через наземні (надземні) металеві комунікації.

Зовнішні пристрої, що належать за влаштуванням блискавкозахисту до II категорії, захищають від прямих ударів блискавок і вторинних впливів, а віднесені до III категорії - тільки від прямих ударів.

Найбільш небезпечним з усіх впливів блискавки з погляду ураження будинків і споруд є прямий удар. Багаторічні спостереження і дані свідчать про те, що переважна більшість пожеж і руйнувань при грозових розрядах викликані саме прямими ударами блискавки. Тому при влаштуванні блискавкозахисту будь-якої категорії має бути виконаний захист від прямих ударів блискавки. Існує три види такого захисту - стержневий, тросовий і сітчастий. В даній роботі розглядається тільки стрижневий блискавкозахист і тільки від прямих ударів блискавки. Інші питання блискавкозахисту (тросовий, сітчастий блискавкозахисти, а також захист від вторинних проявів розглядаються в ДСТУ БВ 2.5-38:2008 «Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блискавкозахисту будівель і споруд» від 01.01.2009).

Конструктивне виконання і розрахунок

стержневого блискавкозахисту

Блискавковідвід - пристрій, що сприймає удар блискавки і відводить його струм в землю.

Блискавковідводи складаються з опори; блискавкоприймача, який безпосередньо сприймає удар блискавки; струмовідводу, по якому струм блискавки передається в землю; заземлювача, який забезпечує розтікання струму блискавки в землі.

Захисна дія блискавковідводу ґрунтується на явищі вибіркового ураження блискавкою високих об'єктів. Висота над поверхнею землі, при якій лідер починає орієнтуватись за напрямком до найбільш високого наземного об'єкта, називається висотою орієнтування блискавки. Якщо головка лідера на висоті орієнтування знаходиться в точці, що розташована неподалік від блискавкоприймача, то розряд влучить саме в нього. Лідер ніби «відчуває» блискавковідвід і починає орієнтуватись на нього, тобто блискавковідвід «збирає» на себе блискавки з певної площі неба. При цьому простір навколо нього майже не уражається, тобто стає захищеним. Цей простір називається зоною захисту блискавковідводу.

Зона захисту блискавковідводу - простір, всередині якого будинок або споруда захищена від прямих ударів блискавки з надійністю не менше визначеного значення. Зона захисту типу А має ступінь надійності 99,5% і вище, а типу Б - 95%.

Блискавкозахист об'єктів може здійснюватись одним або декількома блискавковідводами. У разі використання декількох унаслідок їх взаємодії утворюється спільна зона захисту.

Блискавковідводи можуть виконуватись як окремо стоячі конструкції або встановлюватись на будівлях чи спорудах.

Зони захисту одиничних стрижньових блискавковідводів

Стандартною зоною захисту одиничного стрижньового блискавковідводу заввишки h є круговий конус заввишки hо < h, вершина якого збігається з вертикальною віссю блискавковідводу. Габарити зони визначаються двома параметрами: висотою конуса hо і радіусом конуса на рівні землі rо.

 

 

 

Рисунок 6.1 – Зона захисту одиничного стрижньового блискавковідводу

h - висота блискавковідводу; hо - висота конуса; rо  - радіус конуса

rх - радіус горизонтального перерізу на висоті hx

Наведені нижче розрахункові формули (табл. 1) придатні для блискавковідводів заввишки до 150 м. При більш високих блискавковідводах слід користуватися спеціальною методикою розрахунку.

 

Таблиця 1 - Розрахунок зони захисту одиничного стрижньового блискавковідводу

Надійність захисту РЗ

Висота блискавковідводу h, м

Висота конуса

hо, м

Радіус конуса

rо, м

0,9

від 0 до 100

0,85h

1,2h

від 100 до 150

0,85h

[1,2–10-3(h–100)]h

 

Для зони захисту необхідної надійності одиничного стрижньового блискавковідводу радіус горизонтального перерізу rх на висоті hx  визначається за формулою:

                                                                                       (6.1)

                                                                              

Зони захисту подвійного стрижньового блискавковідводу

 

Блискавковідвід вважається подвійним, коли відстань між стрижньовими блискавкоприймачами L не перевищує граничної величини Lmax. У супротивному випадку обидва блискавковідводи розглядаються як одиничні.

Конфігурація вертикальних і горизонтальних перерізів стандартних зон захисту подвійного стрижньового блискавковідводу (висотою (в оригіналі-заввишки) h і відстанню L між блискавковідводами) показано на рис. 6.2. Побудова зовнішніх областей зон подвійного блискавковідводу (напівконусів з габаритами hо, rо) виконується за формулами табл. 10 для одиничних стрижньових блискавковідводів. Розміри внутрішніх областей визначаються параметрами ho і hс, перший з яких задає максимальну висоту зони безпосередньо біля блискавковідводів, а другий — мінімальну висоту зони посередині між блискавковідводами. При відстані між блискавковідводами LLc межа зони не має провисання   (hc = hо).  Для відстаней LсLLmax висота hс визначається за формулою

                                                                                              (6.2)

Граничні відстані Lmax і Lc обчислюються за емпіричними формулами табл. 12, придатними для блискавковідводів висотою до 150 м. При більшій висоті блискавковідводів слід користуватися спеціальним програмним забезпеченням.

 

 

 

 Рисунок 6.2 – Зона захисту подвійного стрижньового блискавковідводу

L – відстань між блискавковідводами;

h – висота блискавковідводу;

hо – максимальна висота зони захисту безпосередньо біля блискавковідводу;

rо  – радіус конуса;

rх – максимальна напівширина зони в горизонтальному перерізі на висоті hx; 

hс – мінімальна висота зони захисту посередині між блискавковідводами;

rсх – ширина горизонтального перерізу в центрі між блискавковідводами.

 

Розміри горизонтальних перерізів зони обчислюються за наступними формулами, загальними для всіх рівнів надійності захисту:

- максимальна напівширина зони rх в горизонтальному перетині на висоті hx вичисляється за формулою (6.1);

- довжина горизонтального перерізу lx  на висоті hxhc:

                      

                                                                            (6.3)

                           

при   hx < hc                       

                                                                                                           (6.4)

 

- ширина горизонтального перерізу в центрі між блискавковідводами 2rсх на висоті hxhc :

                                                                              (6.5).

 

Таблиця 2 - Розрахунок параметрів зони захисту подвійного стрижньового блискавковідводу

 

Надійність захисту Р3

Висота блискавко-відводу h, м

Lmax, м

Lc, м

0,9

від 0 до 30

5,75 h

2,5h

від 30 до 100

[5,75 – 3,57·10-3(h – 30)] h

2,5h

від 100 до 150

5,5h

2,5h

Задача

Провести розрахунок блискавкозахисту пункту зарядки акумуляторів електронавантажувачів окремо стоячим стрижневим блискавковідводом.  

Необхідно:

  1.  Накреслити розрахункову схему блискавкозахисту.
  2.  Дані, які не визначені приймаємо самостійно.

Визначити:

  1.  Встановити тип зони захисту блискавковідводу.
  2.  Визначити радіус горизонтального перерізу rх на висоті hx.
  3.  Визначити необхідну висоту блискавковідводу.
  4.  Зробити висновки.

Контрольні питання:

Що таке блискавкозахист?

Які вимоги висуваються до влаштування блискавковідводів?

Як встановлюється категорія блискавкозахисту?

Який вид зони захисту для одиночного блискавкоприймача?

Як розрахувати висоту одиночного стрижневого блискавковідводу?

Яка послідовність розрахунку блискавкозахисту?

Розв’язок задачі

Провести розрахунок блискавкозахисту пункту зарядки акумуляторів електронавантажувачів окремо стоячим стрижневим блискавковідводом.  

Необхідно:

  1.  Накреслити розрахункову схему блискавкозахисту.
  2.  Дані, які не визначені приймаємо самостійно.

Визначити:

  1.  Встановити тип зони захисту блискавковідводу.
  2.  Визначити радіус горизонтального перерізу rх на висоті hx.
  3.  Визначити необхідну висоту блискавковідводу.
  4.  Зробити висновки.

Розв’язок

  1.  Вибираємо тип зони захисту - одиничний стрижньовий блискавковідвод.
  2.  Приймаємо висоту пункту зарядки акумуляторів 20 м.
  3.  Приймаємо висоту стержню блискавкозахисту  50 м.
  4.  Визначаємо радіус горизонтального перерізу rх на висоті hx за формулою 6.1.

Приймаємо:

h =50 м. (з табл. 1)

hо = 0,85∙ h = 0,85∙50 = 42,5 м.

rо = 1,2 ∙ h = 1,2∙50 = 60 м.

hх = 20 м.  (довільно)




1. Анализ рычажного и зубчатого механизмов
2. Устройство бульдозера с поворотным отвалом
3. Существует много научных толкований относительно происхождения дисграфии что говорит о сложности данно
4. и наконец ощутить полноценную свободу передвижения и удобства даруемые последними достижениями техники.html
5. Реферат- Инкассовые операции банков
6. . Необходимость совершенствования БП
7. Общественное здравоохранение в 20092010 учебном году Введение в специальность 1
8. тема ИС представляет собой взаимосвязанную совокупность средств методов и персонала предназначенных
9.  Маркетинговая среда фирмы ~ это совокупность активных субъектов и сил действующих за пределами фирмы и вли
10. одно из древнейших наказаний известных человечеству