У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

і За допомогою EXCEL складають та супроводжують різноманітні списки каталоги та таблиці; виконують розрахунки

Работа добавлена на сайт samzan.net: 2016-06-20

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 7.4.2025

РОБОТА 9

ПОЧАТКОВІ ЗНАННЯ З ЕЛЕКТРОННОЇ ТАБЛИЦІ  EXCEL

Мета роботи: вивчення основ взаємодії користувача з електронною таблицею EXCEL; отримання навичок введення в таблицю текстів, числових даних та формул; отримання навичок виконання обчислень.

1 Вікно електронної таблиці EXCEL

EXCEL  - сьогодні одна з найбільш популярних електронних таблиць. Нею користуються ділові люди та вчені, бухгалтери та журналісти, студенти та учні. За допомогою EXCEL складають та супроводжують різноманітні списки, каталоги та таблиці; виконують розрахунки, складають фінансові та статистичні звіти стану підприємств; обробляють результати наукових експериментів та дані опитування громадської думки; ведуть облік та готують презентаційні матеріали.

В EXCEL таблиці називають робочими аркушами. Робочий аркуш нагадує аркуш паперу, на якому користувач виконує свою роботу. Документ EXCEL зберігається в файлі з розширенням .xls і містить робочу книгу, яка включає декілька робочих аркушів. Новій книзі автоматично присвоюється ім’я  Книга1.

Робочий аркуш складається з стовпчиків, направлених зверху вниз; та рядків, орієнтованих зліва направо. Розмір таблиці на аркуші 256 стовпчиків на 65536 рядків (версія EXCEL 2000). Стовпчики помічаються однією або двома латинськими літерами від A до IV; рядки помічаються цифрами від 1 до 65536.

На перетині рядків та стовпчиків знаходиться комірка, наприклад, С4. Якщо по комірці клацнути мишею, то комірка стане активною і буде виділена рамкою. В активну комірку можна вводити дані або формулу, а також редагувати дані та формули.

Робочий аркуш має великий розмір. На екрані можна бачити тільки частину аркуша. Пересуватися аркушем можна за допомогою миші (використовуючи смуги прокрутки) та клавіатури. Покажчик миші в EXCEL в типовій ситуації має вигляд товстого хреста.

2 Кнопки панелі інструментів Стандартна

В вікні EXCEL знаходиться декілька панелей інструментів. Їх можна переміщувати по екрану, згортати, змінювати розміри. Найчастіше використовується панель інструментів Стандартна, яка забезпечує швидке виконання розповсюджених дій клацанням мишею по відповідній кнопці панелі.

Перелік кнопок панелі інструментів Стандартна, їх назва та призначення приведені в наступній таблиці.

 

Кнопка

Назва

Призначення

СОЗДАТЬ

(створити)

Відкриває нову робочу книгу

ОТКРЫТЬ

(відкрити)

Відкриває раніше створену книгу

СОХРАНИТЬ

(зберегти)

Зберігає книгу

ПЕЧАТЬ

(друк)

Друкує таблицю на папері

ПРЕДВАРИТЕЛЬНЫЙ

ПРОСМОТР

(попередній

перегляд)

Показує, як буде виглядати документ, що підготовлений до друку

ОРФОГРАФИЯ

(орфографія)

Перевіряє орфографію текста документу

ВЫРЕЗАТЬ

(вирізати)

Вирізає текст, числа або формули з робочого аркуша та копіює їх  в буфер обміну

КОПИРОВАТЬ

(копіювати)

Копіює виділені дані в буфер обміну

Кнопка

Назва

Призначення

ВСТАВИТЬ

(вставити)

Вставляє те, що знаходиться в буфері обміну в робочий аркуш

ФОРМАТ

ПО ОБРАЗЦУ

(формат

за зразком)

Копіює формат, вибраних комірок і переносить його на нову групу комірок

ОТМЕНИТЬ

(відмінити)

Якщо ви помилились, то кнопка дозволяє відмінити попередню дію

ВЕРНУТЬ

(повернути)

Повторює попередню дію

АВТОСУММА

(автосума)

Знаходить суму чисел в вибраному діапазоні. Передбачає діапазон за замовчуванням

ВСТАВКА ФУНКЦИИ

(вставка функції)

Допомагає написати функцію і ввести її в активну комірку

СОРТИРОВКА

ПО ВОЗРАСТАНИЮ

(сортування

за збільшенням)

Сортує дані по значенням від мінімального до максимального; для тексту за алфавітом

СОРТИРОВКА

ПО УБЫВАНИЮ

(сортування

за зменшенням)

Те ж саме, що й попередня кнопка, але сортування виконується в протилежному порядку.

МАСТЕР

ДИАГРАММ

(майстер

діаграм)

Будує діаграму для вибраних даних і розташовує її в потрібному місці на робочому аркуші.

3 Робота з коміркою та групами комірок таблиці

В EXCEL можна працювати з окремою коміркою, наприклад, AA235. Можна вибрати декілька комірок і працювати з ними одночасно. Вибрана група комірок називається діапазоном. Посилання на діапазон завжди має першу (ліва верхня) та останню (права нижня) комірки, що відокремлені двокрапкою, наприклад B2:E4.

Є багато способів вибрати діапазон. Клацніть мишею по заголовку стовпчика і буде вибраний діапазон з усіх комірок стовпчика, наприклад В:В. Вибір рядка відбувається аналогічно, наприклад, 23:23.  Для виділення довільної області, наприклад,  B2:E4 встановіть покажчик миші на першу комірку діапазону, натисніть ліву кнопку миші і, пересуваючи покажчик миші, установіть покажчик миші на останню комірку діапазону. Відпустіть ліву кнопку миші. 

Виділення діапазону комірок, які не мають спільної межі, наприклад A1:B3; C4: F4; W1:W5,  виконується аналогічно. Тільки другий та наступні діапазони виділяються при натиснутій клавіші  Ctrl.

Часто виникає потреба змінити ширину стовпчика. Для цього встановіть покажчик миші на лінію розділу двох стовпчиків.  Покажчик миші  матиме вигляд двонаправленої стрілки. Натиснувши ліву кнопку миші можна перетаскувати покажчик миші і змінювати ширину стовпчика. Коли ширина стовпчика буде необхідних розмірів, відпустіть ліву кнопку миші.

Подвійне клацання мишею на правій межі заголовка стовпчика автоматично приводить розміри стовпчика в відповідність з даними, які в ньому   містяться.

Для зміни висоти (ширини) декількох рядків (стовпчиків) одночасно скористайтесь такою послідовністю дій. Виділіть комірки, а потім виконайте  Формат → Строка (рядок) → Автоподбор высоты (автопідбір висоти) або Формат→Столбец (стовпчик) → Автоподбор ширины (авто підбір ширини).

Під час введення в комірку тексту, цей текст з’являється не тільки в комірці, але й в рядку формул, що розташований над заголовком стовпчиків. Рядок формул можна використовувати для редагування тексту, чисел або формул.

Для редагування вмісту виділеної комірки потрібно натиснути клавішу F2 або  двічі клацнути лівою кнопкою миші по комірці.

4 Пересування та копіювання даних

Пересування та копіювання даних можна зробити декількома способами. Для пересування комірок з допомогою миші потрібно:

  1.   Виділити комірку або групу комірок, що потрібно пересунути в інше місце документа. Покажчик миші має вигляд товстого хреста.

Вказати покажчиком миші на рамку біля комірки (комірок). В цьому випадку покажчик миші повинен мати вигляд білої стрілки.

Перемістити вибрану комірку (групу) на нове місце. Сіра рамка буде пересуватися разом з покажчиком миші. Її розмір та форма повторюють розмір та форму комірок, що пересуваються.

Відпустити кнопку миші  і вміст вибраних комірок з’явиться в новому місці.

Копіювання комірок відбувається тим же способом, але при натиснутій клавіші Ctrl. В цьому випадку біла стрілка покажчика миші доповниться знаком “плюс”.

 

Пересунути дані можна інакше:  вирізати дані з їх попереднього місця і вставити в нове місце. Для цього потрібно:

  1.  Виділити комірку або групу комірок .

Клацніть по кнопці  Вырезать (вирізати) стандартної панелі інструментів. Рамка виділеного діапазону  перетвориться в рухому переривчасту сіру лінію.

Клацніть мишею по лівій верхній комірці тої області, до якої потрібно вставити вирізану групу комірок.

Клацніть мишею по кнопці Вставить (вставити), і виділена область (комірка або група комірок) опиниться на новому місці.

Копіювання комірок таким способом відбувається аналогічно, тільки замість кнопки Вырезать (вирізати) потрібно натиснути  кнопку Копировать (копіювати).

5 Розмноження даних і формул перетаскуванням

Придивіться уважніше до рамки, якою виділяється активна комірка. В її правому нижньому кутку є маленький чорний квадрат, який називається маркером авто заповнення. Звичайний курсор в EXCEL має форму товстого білого хреста, але якщо курсор встановити на маркер авто заповнення, то він змінюється на тонкий чорний хрест. Якщо здійснювати мишею перетаскування маркера авто заповнення,   то число або текст будуть копіюватися (розмножуватися) в вільну комірку, чи в усі комірки, які будуть обмежені рамкою.

В тому ж випадку, коли  в комірці була формула, то розмножиться і вона. Нехай, для  прикладу, в комірці D1 , була формула =СУММ(А1:С1), тоді після перетаскування  формули вниз (розмноження комірки D1 по вертикалі) в комірці D2, буде така сума =СУММ(А2:С2). Тобто всі аргументи формули перемістились вниз, в той бік, куди здійснювалось перетаскування формули.

Використовувати маркер авто заповнення дуже зручно при формуванні таблиць з формулами, які займають стовпчики або рядки. Формули будуть розмножені з відповідною зміною аргументів.

В EXCEL в формулах використовуються звичайні знаки арифметичних операцій: “+” - додавання, “-” - віднімання, “*” - множення, “/” - ділення, “%” - процент (відсоток) та  “^” – піднесення до степеня. Порядок дій в формулах типовий, використовуються круглі дужки. Формула обов’язково повинна починатися зі знака рівності, інакше вона вважалась би текстом.

Приклад формули:  = ((F4+C5)/E6)*(B2-D2)+C4^2

В EXCEL  для введення більш складних формул є спеціальна підпрограма Мастер функций (майстер функцій), з її допомогою можна при наборі формул виключати типові помилки, отримувати підказки, обчислювати проміжні результати.

Розглянемо, як за допомогою майстра функцій записати в комірку D1 формулу розрахунку косинуса числа, що знаходиться в комірці А1. Натисканням кнопки Вставка функции (вставка функції) на стандартній панелі  інструментів  звернемося до майстра функцій. На рисунку показане перше діалогове вікно майстра. Щоб ввести потрібну функцію зліва в вікні вибирається категорія функцій. В нашому випадку Математические (математичні). Справа знаходимо позначення самої функції - COS. Внизу вікна приведена перша підказка про те, що команда COS повертає косинус числа (слово “повертає” мовою програмістів означає – розраховує, обчислює). Підказка допомагає розібратися в громіздких і не завжди зрозумілих абревіатурах команд.

Далі натискаємо кнопку ОК. З’являється друге діалогове вікно майстра функцій. Тут теж є підказки. Крім смислу функції пояснюється і смисл аргументу. В даному випадку пояснюється, що в поле Число слід ввести кут в радіанах, в вигляді числа або в вигляді імені комірки (A1). Приводиться і результат обчислення – 0,955... Звичайно можна ввести формулу в комірку D1 і вручну, посимвольно =COS(A1), що просто. Але без майстра важко запам’ятати синтаксис  та семантику декількох сот різноманітних функцій, наприклад: ВЕРОЯТНОСТЬ, ГРАДУСЫ, ДЕНЬ, ЧИСЛОКОМБ та ін.

Для того щоб на робочому аркуші побачити всі формули в їх комірках можна виконати такі дії: Сервис (сервіс)→Параметры ... (параметри) →Вид (вигляд) → встановити прапорець в поле формулы (формули) →ОК.

6 Контрольні питання

  1.  Як виконати завантаження електронної таблиці EXCEL?
  2.  Що містить робоча книга EXCEL?
  3.  Перерахуйте елементи вікна електронної таблиці EXCEL.
  4.  Перелічіть назви кнопок панелі інструментів Стандартна.
  5.  Дайте визначення активній комірці.
  6.  Яка комірка є активною на рисунку вікна електронної таблиці EXCEL? На якому робочому аркуші вона знаходиться?
  7.  Поясніть призначення кнопок Автосумма (авто сума) та Вставка функции (вставка функції).
  8.  Покажіть на комп’ютері введення в комірку BA5 тексту даного питання.
  9.  В якому випадку виникає необхідність змінити ширину комірки?
  10.  Як ввести в усі 10 комірок В1:B10 одне і те ж число 154,3 (варіанти)?
  11.  Напишіть формулу для обчислення косинуса від добутку двох (восьми) аргументів, що знаходяться в комірках С1,С2 (С1, С2,…,С8).
  12.  Що таке маркер авто заповнення?
  13.  Для чого використовується маркер авто заповнення?
  14.  Покажіть на комп’ютері дії з маркером авто заповнення. Поясніть позитивні якості використання маркера.
  15.  Поясніть призначення майстра формул.
  16.  Як в EXCEL здійснити  обчислення за формулою  (варіанти)?

  1.  Використовуючи довідковий режим   EXCEL, розберіться з різними форматами чисел.
  2.  Вкажіть на панелі інструментів форматування кнопки для зміни кількості розрядів в числі.
  3.  Як ввести текст, коли він займає декілька комірок?
  4.  Як закінчити роботу в EXCEL?
  5.  Як позначається останній стовпчик робочого аркуша?
  6.  Як позначається останній рядок робочого аркуша? Встановіть на нього покажчик миші.
  7.  Вкажіть варіанти вигляду покажчика миші в EXCEL.
  8.  Поясніть синтаксис та семантику функції ГРАДУСЫ (градуси).
  9.  Використовуючи довідковий режим   EXCEL, розберіться з можливістю перегляду на робочому аркуші формул, що записані в відповідних комірках.

7 Завдання до лабораторної роботи

 

  1.  Познайомтесь с теоретичним матеріалом лабораторної роботи.
  2.  Дайте відповіді на контрольні питання.
  3.  Включіть в роботу електронну таблицю EXCEL і на робочому аркуші створіть точну копію таблиці, яка містить дані з успішності студентів чотирьох груп. В рядок “Разом” та в стовпчики “Середній бал”, “Успішність” введіть необхідні формули.

Відмітимо, що:

середній бал для групи це відношення загальної кількості балів до загальної кількості оцінок;

якісна успішність для групи це відношення в процентах кількості оцінок “4” і “5” до загальної кількості оцінок;

загальна успішність для групи це відношення в процентах кількості позитивних оцінок “3”,“4” і “5” до загальної кількості оцінок;

рядок “Разом” містить суму кількостей заданих оцінок для чотирьох груп; в цьому ж рядку середній бал та успішність визначаються на основі загальної кількості оцінок в чотирьох групах.

Дані з успішності студентів

Група

Кількість оцінок

Середній бал

Успішність

“2”

“3”

“4”

“5”

Загальна

Якісна

ДГ-Э5-1

2

4

6

12

4,17

92%

75%

ДГ-Э5-2

5

4

6

11

3,88

81%

65%

ДГ-Т5-1

2

6

8

8

3,92

92%

67%

ДГ-Т5-2

2

7

9

9

3,93

93%

67%

Разом

11

21

29

40

3,97

89%

68%

Виконайте розрахунки в таблиці. Переконайтесь, що результати в комірках таблиці змінюються при зміні даних і, що результати правильні. Наприклад, введіть такі дані, щоб результат було легко підрахувати усно. Пред’явіть екранний варіант таблиці викладачеві для контролю.

3.  На попередньому робочому аркуші виконайте обчислення ще й за формулою згідно з даними таблиці “Варіанти завдань для обчислення значення функції”. Для чого введіть формулу і самостійно вибрані дані в вказані комірки. Для правильного запису функцій можна скористатися таблицею “Функції в EXCEL”. Числа в використаних комірках повинні бути червоного кольору. Пред’явіть екранний варіант розрахунків значення функції  викладачеві для контролю.

  1.   В звіт з лабораторної роботи включіть два надрукованих робочих аркуша з інформацією на нижньому колонтитулі про прізвище, ініціали, групу та варіант студента. Перший  робочий аркуш  має бути з результатами виконання на ньому обох пунктів 3 та 4. В другому робочому аркуші в відповідних комірках замість результатів обчислення мають бути формули розрахунків. Щоб отримати другий аркуш, потрібно для першого робочого аркуша виконати такі дії: Сервис (сервіс)→Параметры ... (параметри) →Вид (вигляд) → встановити прапорець в поле формулы (формули) →ОК.
  2.  В звіті мають бути висновки з виконаної роботи.

Варіанти завдань для обчислення значення функції

Варіант

Комірка

Формула

в комірці

Група комірок

з аргументами формули

1

A10

(+2)/5

C10:C14

2

D10

5(П-1)

A9:B10

3

B13

cos

C9:C14

4

B10

cosП

C10:C15

5

A11

sin

СТОВПЧИК I

6

B12

sinП

РЯДКИ 9 ТА 10

7

C11

3   

D10:D15

8

D13

3   П

A9:A14

9

A12

2

A9:С10

10

C14

3+4

СТОВПЧИК I

11

A10

tg -3

РЯДОК 9

12

A13

ctg

C9:D11

13

A14

arcsin

C10:D12

14

A12

arccosП

C12:C14

15

C13

cos2

D9:D12

16

A11

 +7

СТОВПЧИК I

17

A12

(  -7,6)/5

B12:C13

18

A13

 П+7

РЯДКИ 9 ТА 11

19

A14

(  П-7,6)/5

C13:D14

20

B10

ln+2

СТОВПЧИК I

21

B12

ln4 

D12:E14

22

B13

2+П3-1

РЯДОК 9

23

B14

Log3 П

E12:F15

24

C11

4+П-e4

СТОВПЧИК I

25

C12

log3П

F10:G13

26

C13

21-П/

РЯДОК 10

27

B10

lg +24

C10:C14

28

D10

lg П-e5

C12:D15

29

F10

cos 2

СТОВПЧИК I

30

F12

cos П3

РЯДКИ 10 ТА 11

               В таблиці  це сума (добуток) чисел в заданих комірках.

Функції в EXCEL

№ з/п

Математичне

позначення

Позначення

в EXCEL

1

|x|

ABS(аргумент)

2

arccos(x)

ACOS(аргумент)

3

arcsin(x)

ASIN(аргумент)

4

arctg(x)

ATAN(аргумент)

5

cos(x)

COS(аргумент)

6

ex

EXP(аргумент)

7

lnx

LN(аргумент)

8

logyx

LOG(аргумент; основа)

9

lgx

LOG10(аргумент)

10

xy

СТЕПЕНЬ(аргумент; показник)

11

x1x2x3

ПРОИЗВЕД(арг.1;арг.2;арг.3)

ПРОИЗВЕД(діапазон)

12

x/y

ЧАСТНОЕ(чисельник/знаменник)

13

sin(x)

SIN(аргумент)

14

КОРЕНЬ(аргумент)

15

x1+x2+x3

СУММ(арг.1;арг.2;арг.3)

СУММ(діапазон)

16

tg(x)

TAN(аргумент)

17

Перетворення

радіанної міри кута

в градусну

ГРАДУСЫ(кут в радіанах)

18

Перетворення

градусної міри кута

в радіанну

РАДИАНЫ(кут в градусах)

19

Обчислення одного виразу, коли умова

істинна, та другого виразу коли умова

хибна

ЕСЛИ(умова;вираз 1(умова істинна);вираз 2(умова хибна))

Примітка:

  1.  Аргумент означає або число, або комірку, або змінну, або діапазон.
  2.  В тригонометричних функціях використовується радіанна міра кутів.

EMBED Equation.3  

Імя

документу

Маркер авто заповнення

Смуги

прокрутки

Активна комірка

Ярлики

робочих аркушів

Робочий аркуш

Рядок

формул

Позначення стовпчиків

(заголовок)

Позначення рядків

(заголовок)

Панель

інструментів

Стандартна




1. Основные показатели брачности
2. реферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук.1
3. распрна все процессуальные отношения в процессе судопроизводства
4. Введение Актуальность дипломного проекта обусловлена тем что в настоящее время на рынках практически все
5. 1. Основные положения подхода 9 1
6. 1 Психологические аспекты половой идентификации в подростковом и старшем школьном возрасте
7. . Двигайтесь медленно и осторожно.
8. МГТУ УТВЕРЖДАЮ- Зав.
9. СТАВРОПОЛЬСКИЙ ГОСУДАРСТВЕННЫЙ УНИВЕРСИТЕТ Утверждаю Проректор по учебной работе В
10. В соответствии с этим критерием различаются- денежные ценные бумаги т