Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
79
НАЦІональна академія наук україни
інститут проблем матеріалознавства
ім. І.М.Францевича
Буланова Марина Вадимівна
УДК 541.1+669.018.95:669.017.3:669.295
Фазові рівноваги в багатокомпонентних системах на основі Ті-Si
за спеціальністю .00.04 фізична хімія
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
доктора хімічних наук
Київ
Робота виконана в Інституті проблем матеріалознавства ім. І.М. Францевича НАН України
Науковий консультант: доктор хімічних наук, професор
Веліканова Тамара Яківна,
Інститут проблем матеріалознавства
ім. І.М. Францевича НАН України, завідувач
відділу.
Офіційні опоненти: доктор хімічних наук, професор
Лопато Лідія Михайлівна,
Інститут проблем матеріалознавства
ім. І.М. Францевича НАН України, завідувач відділу;
доктор технічних наук
Іванченко Володимир Григорович,
Інститут металофізики ім. В.Г. Курдюмова НАН України, завідувач відділу;
доктор хімічних наук, професор
Бодак Оксана Іванівна,
хімічний факультет Львівського національного університету ім. І. Франка, завідувач кафедри неорганічної хімії.
Провідна установа: Київський національний університет
імені Тараса Шевченка, хімічний факультет, кафедра фізичної хімії.
Захист відбудеться 23.06.2005 р. о 14 год. на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.207.02 в Інституті проблем матеріалознавства ім. І.М. Францевича НАН України: 03680, м. Київ-142, вул. Крижанівського, 3.
З дисертацією можна ознайомитися у бібліотеці Інституту проблем матеріалознавства ім. І.М. Францевича НАН України: 03680, м. Київ-142, вул. Крижанівського, 3.
Автореферат розісланий .05.2005 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Куліков Л.М.
Загальна характеристика роботи
Актуальність теми. Система TiSi є перспективною основою багатокомпонентних жароміцних композиційних матеріалів із комбінацією механізмів зміцнення твердорозчиного, дисперсного, композиційного. Прикладом таких є евтектичні матеріали типу ТИКАД, які містять ~6 % (ат.) Si, що істотно перевищує його розчинність у титановій матриці і принципово відрізняє їх від традиційних титанових сплавів. Структурною складовою, що забезпечує сприятливу комбінацію механічних показників цих сплавів, є евтектика *+Z (* <-Ті>, який при охолодженні перетворюється на <-Ті> (), Z фаза на основі TiSi). Відповідно, фазовим складом сплавів при робочих температурах є + Z.
Композиційні матеріали, до яких належать сплави типу ТИКАД, містять декілька фаз, принаймні, дві, які можуть брати участь у додаткових фазових перетвореннях, окрім . В цьому випадку верхня границя інтервалу робочих температур визначається не обовязково поліморфним перетворенням титану, як у твердорозчинних сплавах, а перетворенням, яке відбувається при найнижчій температурі. Для створення таких композиційних матеріалів необхідні дані як про сумісну розчинність компонентів у фазах, що співіснують, так і про характер та температури фазових перетворень.
Додавання третього елементу до бінарної системи Ti-Si призводить до продовження евтектики *+Z у потрійну систему і, внаслідок цього, розширення двофазної області * + Z. Це дає змогу регулювати властивості матеріалів за рахунок зміни їх хімічного складу в межах постійного фазового складу. Крім того, в потрійних та складніших системах можлива наявність евтектик, які не мають місця в подвійних системах, і можуть скласти основу нових класів евтектичних композиційних матеріалів. Уся ця інформація міститься в діаграмах стану відповідних систем.
Незважаючи на те, що вплив легуючих домішок на механічні властивості титану вивчено в широкому обсязі, інформація про фазові рівноваги в цих системах практично відсутня. Це стосується навіть діаграм стану обмежуючих потрійних систем. Наявні ж дані часто суперечливі і недостатні. Тому отримання систематичної інформації про будову діаграм стану багатокомпонентних систем на основі Ti-Si, про властивості окремих фаз та взаємозвязок між особливостями будови діаграм стану та властивостями матеріалів є тим теоретичним фундаментом, на якому базується розробка матеріалів із заданим та керованим комплексом властивостей. Цим пояснюється актуальність теми.
Звязок роботи з науковими програмами, планами, темами
Дисертація відповідає основним науковим напрямкам робіт Інституту проблем матеріалознавства ім. І.М. Францевича НАН України і виконана в рамках тем відомчого замовлення НАН України:
1) № 0195U024301, „Оптимізація структури та технології отримання керметів теплоізоляційної, зносостійкої, інструментальної кераміки, керамічних композитів” (1992-1994 р.р.); 2) № 0195U024288, „Діаграми стану чотирьохкомпонентних систем на базі d- та f-металів і хімічна термодинаміка сполук та сплавів d- та f-металів і потрійних напівпровідникових систем як основа розробки матеріалів нового покоління на металідній та металокерамічній основі” (1995-1999 р.р.); 3) № 0193U0117371, „Фізико-технологічні принципи одержання конструкційних матеріалів на основі інтерметалідів титану і алюмінію, вивчення їх структури, механізмів руйнування та температурної залежності механічних властивостей” (1997-2000 р.р.); 4) № 0193U017366, „Фізичні основи досягнення (створення) граничних структурних станів та фізико-механічних властивостей титану та сплавів на його основі й оптимізація технологій їх отримання та обробки” (1997-2000 р.р.); 5) № 0100U006338, „Діаграми стану і термодинаміка багатокомпонентних металічних систем на основі s, p-елементів і перехідних металів, як наукова основа розробки конструкційних сплавів з підвищеною питомою міцністю, жаростійких покриттів, високотемпературних припайних матеріалів та сплавів з особливими електрофізичними властивостями” (2000-2002 р.р.); проекту УНТЦ Р060 „Вивчення будови та механічної поведінки теплостійких титанових сплавів з евтектичним зміцненням” (2001-2003 р.р.); проекту № 0303U007747 МОН „In-situ композиційні матеріали на базі системи РЗМ-Si-Ti: термодинаміка, мікроструктура, електронні, структурні та електрофізичні властивості” (2003-2004 р.р.).
Мета і задачі дослідження. Метою роботи є одержання наукових даних про будову діаграм стану (фрагментів) багатокомпонентних систем на основі Ti-Si для подальшого розвитку наукових основ розробки жароміцних конструкційних матеріалів. Досягнення поставленої мети вимагало вирішення наступних задач:
Ce,Tb}Si, {Dy,Ho}Sn та LaCeSi. Обрати найбільш перспективні обмежуючі системи РЗМХ для макролегування титану та його сплавів.
Обєкт дослідження діаграми стану та фазові співвідношення в подвійних, потрійних, чотири- та пятикомпонентних системах на основі TiSi.
Предмет дослідження фазові рівноваги та кристалічна структура фаз у зазначених системах; мікротвердість фаз і фазових складових сплавів зазначених систем; механічні характеристики обраних сплавів.
Методи дослідження диференціальний термічний аналіз, рентгенівський фазовий аналіз, мікроструктурний аналіз (оптична та електронна мікроскопія), локальний рентгеноспектральний аналіз, вимірювання мікротвердості та довготривалої гарячої твердості, механічні випробування на стиснення.
Наукова новизна отриманих результатів
Вперше проведено систематичне дослідження фазових рівноваг і побудовані „титанові кути” діаграм стану багатокомпонентних систем TiSi{Al, Sn, Zr}, TiSiAl{Ge, Sn, Zr} в інтервалі температур від кімнатної до плавлення (фазові рівноваги в системі TiSiAl вивчено в повному концентраційному інтервалі), систем {La, Ce, Tb}Si, {Dy, Ho}Sn, TiDy, LaCeSi в повному інтервалі концентрацій, фрагменти систем Ti{Tb, Dy}Si, TiDySiSn, TiDySiSnAl.
Вперше проаналізовано звязок між особливостями будови діаграм стану систем TiSiAl{Ge,Sn,Zr}, кристалічною структурою та значеннями періодів гратки фаз, металохімічними властивостями компонентів та мікротвердістю первинних фаз і евтектик, механічними характеристиками матеріалів.
Проаналізовано і систематизовано інформацію щодо діаграм стану, кристалохімічних і термодинамічних властивостей інтерметалідів систем РЗМ {Si,
Ge, Sn, Pb}, запропоновано класифікацію систем РЗМ р-елементи і РЗМ РЗМ Si.
Встановлено звязок між значною жароміцністю та низькотемпературною пластичністю з фазовим складом сплавів титану і вперше показано можливості їх поєднання при макролегуванні сплавів рідкісноземельними металами.
Практичне значення одержаних результатів. Отримані дані про структуру та властивості сплавів досліджених систем є науковою основою для розробки жароміцних конструкційних матеріалів із заданим комплексом властивостей: вибору оптимального вмісту основних компонентів, вибору оптимального легування та концентрації легуючих елементів. Встановлено, що в системах ТіРЗМSiSn як основи багатокомпонентних матеріалів в певних концентраційних інтервалах за рахунок оптимального фазового складу та структурного стану формуються висока жароміцність (вдвічі вища, ніж в традиційних титанових сплавах) та низькотемпературна пластичність на рівні твердорозчинних титанових сплавів.
Особистий внесок здобувача. Обєкти дослідження обрано автором разом з академіком АН УРСР, професором В.Н. Єременком та науковим консультантом д.х.н., професором Т.Я. Велікановою.
Автором самостійно проведено літературний пошук та аналіз інформації щодо будови діаграм стану систем TiРЗМХ, TiSi{p-, d-, f-елементи}, TiSiAl{p-, d-елементи}. Аналіз інформації про будову діаграм стану систем Ti Al, Ti Si Al, Ti Si Zr проведено разом з к.х.н. Л.О. Третяченко. Самостійно розроблені робочі моделі діаграм стану досліджуваних систем, які дозволили мінімізувати кількість експериментальної роботи, обрано стратегію дослідження і сплановано експеримент для кожної системи, виплавлено сплави для дослідження, виміряно мікротвердість фаз і фазових складових, виконано обробку первинних даних та сукупності одержаних результатів, побудовано відповідні діаграми стану, або їх фрагменти у вигляді діаграм плавкості, ізотермічних і політермічних перерізів, схем реакцій. Самостійно, а для систем РЗМХ разом з к.х.н. В.Р. Сидорком та к.х.н. Ю.І. Буяновим проведено узагальнення даних (літературних і власних) про будову діаграм стану класів систем, що розглядаються, проаналізовано вплив металохімічних факторів на топологію діаграм стану цих систем, проаналізовано звязок між деталями будови діаграм стану, термодинамічними, кристалохімічними і механічними характеристиками фаз, механічними характеристиками матеріалів.
ДТА виконано разом з к.х.н. К.А. Мелешевичем; ЛРСА та фотографування мікроструктур разом з м.н.с. М.Є. Головковою, н.с. А.В. Самелюком (відділ 22 ІПМ НАНУ) та н.с В.М. Верещакою (відділ 20 ІПМ НАНУ); зйомку рентгенограм разом з інж. Л.А. Думою та м.н.с. О.С. Фомичевим (відділ 58 ІПМ НАНУ). В обмеженому обсязі ЛРСА, зйомку та розшифровку рентгенограм виконано в Університетах міст Монтпелє та Ренн (Франція) разом з проф. Ж.К. Теденаком та
А. Ноелєм. Обмежені мікроструктурні дослідження виконано в Інституті ім. Макса Планка (Штуттгарт, Німеччина) разом з докт. Г. Еффенбергом. Хімічний аналіз зразків виконано к.х.н. В.І. Корниловою, м.н.с. О.Ф. Галаджий, к.х.н. В.В. Гарбузом (відділ 17 ІПМ НАНУ).
Автором запропоновані склади та виготовлені сплави для випробування механічних властивостей, котрі були виконані співробітниками відділу 22 ІПМ НАНУ к.ф.-м.н. О.І. Баньковським та к.ф.-м.н. І.Д. Горною. Вивчення структури та механічних властивостей сплавів на основі систем Ті-РЗМ виконано за ідеологією автора разом з д.ф.-м.н., проф. Ю.М. Подрезовим (відділ 8 ІПМ НАНУ). Механічні властивості сплавів обговорені з член-кор. НАНУ д.ф.-м.н., проф. С.О. Фірстовим.
Більшість одержаних результатів обговорено з к.х.н. Л.О. Третяченко.
Апробація роботи. Результати роботи представлені на наступних наукових конференціях: XIII Українська конференція по неорганічній хімії, Ужгород (Україна), 1992; Международная конференция “Благородные и редкие металлы”(БРМ-94), Донецк (Украина), 1994; VI International Conference on Crystal Chemistry of Intermetallic Compounds, Lviv (Ukraine), 1995; ІІІ Всеукраинский Семинар “Диаграммы состояния и термодинамика металлических систем”, Киев (Украина), 1995; V International School “Phase Diagrams in Materials Science” (ISPDMS-96), Katsyvely (Ukraine), 1996; XII International Conference “Solid Compounds of Transition Elements”, St-Malo (France), 1997; VII International Conference on Crystal Chemistry of Intermetallic Compounds, Lviv (Ukraine), 1999; XIII International Conference “Solid Compounds of Transition Elements”, Stresa (Italy), 2000; International Symposium on User Aspects of Phase Diagrams, Sendai (Japan), 2000; VI International School “Phase Diagrams in Materials Science”, Kiev (Ukraine), 2001; VIII International Conference on Crystal Chemistry of Intermetallic Compounds, Lviv (Ukraine), 2002; International Conference “Science for Materials in the Frontier of Centuries: Advantages and Challenges”, Kiev (Ukraine), 2002; Школа-семінар Міжнародного центру дифракційних даних (ICDD), Шкло (Україна), 2002; NATO Advanced Research Workshop “Metallic Materials with High Structural Efficiency”, Kiev (Ukraine), 2003.
Публікації. За матеріалами дисертації опубліковано 53 друковані праці, з них 25 статей, 2 препринти ІПМ НАН України і 26 тез наукових конференцій.
Обєм і структура дисертації. Дисертація складається з вступу, восьми розділів, загальних висновків та списку використаних літературних джерел з 394 найменувань. Робота викладена на 462 сторінках (89 сторінок додатки), містить 123 рисунки, 38 таблиць, а також 22 таблиці в 4 додатках.
Основний зміст роботи
У вступі обґрунтовано актуальність теми, сформульовано мету та основні задачі дослідження, показано наукову новизну та практичне значення роботи.
У першому розділі викладено загальну класифікацію сплавів титану за механізмами зміцнення. Проаналізовано літературні дані про вплив легуючих елементів на властивості титанових сплавів з твердорозчинним і дисперсним механізмами зміцнення; сплавів з титан-інтерметалідною матрицею та інтерметалідним зміцненням; евтектичних матеріалів на основі системи TiSi. Обрано найбільш перспективні легуючі домішки з точки зору підвищення жароміцності і технологічності матеріалів на основі системи TiSi. Такими є алюміній, олово, цирконій, РЗМ. Показано практичне значення силіцидів титану та РЗМ як основи матеріалів для мікроелектроніки, оптоелектроніки, обговорено перспективи інтерметалідів систем ТіРЗМSi, РЗМРЗМSi, РЗМSiGe, легованих четвертим, пятим і т.д. елементом, як основи функціональних матеріалів. Зроблено загальний висновок про необхідність вивчення характеру фазових рівноваг в багатокомпонентних системах на основі ТіSi.
У другому розділі викладено методологію експериментального дослідження, інтерпретації та представлення результатів щодо діаграм стану багатокомпонентних систем. Сплави виплавляли в електродуговій печі з вольфрамовим електродом, що не витрачався, на мідному поді з водяним охолодженням в середовищі аргону, гетерованого розплавленим титаном з матеріалів такої чистоти: титан та цирконій .98 %, алюміній .995 %, кремній та германій .999 %, олово .9995 %, лантан, церій, тербій, диспрозій та гольмій 99.84, 99.71, 99.83, 99.76 та 99.84 % відповідно. Зразки для термообробки загортали в молібденову чи танталову фольгу. Середовище гетерували цирконієвою стружкою. Мікроструктурне дослідження (МСА) проводили після полірування зразків суспензією CrO у воді. Для спостереження мікроструктур сплавів на основі титану застосовували травник HF : HNO : HO (1:2:3-5), сплавів на основі РЗМ спиртові розчини HCl+HNO різних концентрацій, в залежності від концентрації РЗМ. Рентгенівське дослідження (РФА) проводили переважно методом порошку в камерах РКД (d = 57.3 мм) в CuK (сплави на основі титану)- та CrK (сплави на основі РЗМ)- фільтрованих випромінюваннях на приладі УРС-2,0. Дослідження титанових зразків проводили також в монохроматичному CuK- випромінюванні на дифрактометрі ДРОН-УМ. В разі пластичних зразків зйомку проводили від шліфа. Періоди гратки фаз розраховували за методом найменших квадратів шляхом ітерацій. Диференціальний термічний аналіз (ДТА) проводили на приладі типу ВДТА-7 зі струнною термопарою ВР5/20 в гелієвому середовищі. За еталон брали молібден. Швидкість нагрівання-охолодження складала ~30 oC/хв. Для зйомки застосовували тиглі з AlO, ScO, HfO та ZrO. Для сплавів РЗМ використовували також тиглі з танталу. Точність вимірювання температури складала 1 %. Вимірювання мікротвердості проводили на приладі ПМТ-3 за стандартною
методикою. Наважки підбирали відповідно розмірам та твердості окремих зерен. Локальний рентгеноспектральний аналіз (ЛРСА) проводили на приладах JEOL SUPERPROBE-733 та CAMEBAX SX-50 з точністю вимірювань 2 %.
Широко використовували вимірювання складу фаз на кількох (5-6 і більше) дрібних зернах, що давало змогу одержувати ряд брутто-складів сумішей співіснуючих фаз, які в разі двофазних зразків завжди лежать на коноді (трикомпонентні системи), що проходить через точку складу досліджуваного сплаву, або на її проекції (чотирикомпонентні системи). Користування вузьким зондом для трифазних зразків зменшило імовірність „зачепити” одразу три фази, тобто одержані склади, переважно, лежать на граничних конодах. Це дозволяє добре визначати положення конод, а також будувати коноди між фазами, котрі не присутні в сплавах у вигляди великих зерен, і не фіксуються рентгенівським методом. Це дало змогу провести комп'ютерне моделювання фазових рівноваг. При цьому кожну коноду описували рівнянням першого ступеню, а систему конод в двофазній області рівнянням другого чи третього ступеню, в залежності від їх положення "віялом" чи "гармошкою". Це дозволило встановити положення граничних конод трифазних областей у випадках, коли лише за експериментальними результатами однозначних висновків зробити не вдалося.
Для представлення фазових рівноваг чотирикомпонентних систем застосовували штучне зниження “компонентності” системи та приведення її до вигляду трикомпонентної. Певну суму двох компонентів брали як один гіпотетичний компонент (5Si+5Ge для системи Ti-Si-Ge-Al; 9Si+1Sn, 7Si+3Sn та 5Si+5Sn для системи Ti-Si-Sn-Al; Ti+5Zr та 5Si+5Al для системи Ti-Zr-Si-Al). При цьому названі чотирикомпонентні системи вироджуються в трикомпонентні Ti-(5Si+5Ge)-Al, Ti-(9Si+1Sn)-Al, Ti-(7Si+3Sn)-Al, Ti-(5Si+5Sn)-Al; (Ti+5Zr)-Si-Al та Ti-Zr-(5Si+5Al), а коноди лежать в площині трикутника концентрацій, що і дозволяє працювати із чотирикомпонентними системами як з потрійними. Обмеження такого підходу полягає в тому, що він може застосовуватися лише в тих випадках, коли рівноваги в складній системі (складнішій за потрійну) за характером не відрізняються від такого для однієї з обмежуючих потрійних систем (базова система). До того ж, при вивченні нової складної системи концентраційні інтервали застосовності даного підходу завжди невідомі.
У третьому розділі проаналізовано дані щодо діаграми стану базової системи TiSi (рис. 1). Обґрунтовано необхідність розуміння умов утворення сполуки TiSi (3/1), а також викладено одержані в роботі результати щодо впливу легування та термообробки на можливість утворення фази 3/1 в подвійній та складніших системах. Для цього вивчали фазовий склад зразків 90TiSi, 90TiSiAl, 90TiSiSn, 90TiZr10Si, 85TiSiSnAl після відпалу за режимами: 1 послідовний відпал при 1300 оС / 30 год + 1000оС / 30 год + 800 оС / 30 год; 2
відпал литих зразків при 800 оС протягом 100 год. Комплексне дослідження проводили після кожної стадії відпалу. В результаті термообробки 1 фаза 3/1 спостерігалася в усіх зраз-ках після відпалу при 1000 та 800 оС. Після термооб-робки 2 фазу 3/1 спостеріга-ли лише в подвійному зраз-ку. Це свідчить про істотне зниження температури ут-ворення фази 3/1 з подвій-ної системи в потрійні та складніші, що може супро-воджуватися зниженням |
|
Рис. 1. Діаграма стану системи TiSi за літературними даними та результатами даної роботи ( - результати ДТА; ▲ результати ЛРСА; ◐ - двофазний зразок). |
дифузійної рухливості атомів. Зроблено висновок про те, що для практичних цілей можна користуватися спрощеними діаграмами стану багатокомпонентних систем, де фазу 3/1 та рівноваги за її участю проігноровано.
У четвертому розділі проаналізовано літературні дані про характер фазових рівноваг у потрійних TiSiХ (Х p-елементи IIIV груп) та обмежуючих системах, а також наведено результати власного експериментального дослідження фазових рівноваг у системах TіSiAl, TiSiSn та прогноз фрагментів діаграми плавкості системи TiSiGe. Результати експериментального дослідження подані у вигляді діаграм плавкості, проекцій поверхонь солідус, ізотермічних та політермічних розрізів, схем реакцій.
Встановлено, що поверхня солідус потрійної системи TіSiAl (рис. 2) характеризується співіснуванням усіх фаз (крім <Al>) подвійної системи TіAl (рис. 3) з фазою Z та всіх фаз на основі силіцидів титану з <TiAl> (), що узгоджується з високою термодинамічною стабільністю силіцидів титану. Нами не зроблено остаточних висновків щодо існування потрійної сполуки (ПС) зі структурою типу ZrSi, тому в дисертації розглядається складніший варіант, а саме утворення ПС. Показано, що температура солідус трифазних областей знижується від 1420 оС (область Z++) до 600 оС (+Al+Si) за двома напрямками: ТіAl (1420оС, характер поверхні солідус визначається фазою Z) та ТіSi (1380оС, іншими силіцидами титану). Напрямки зниження температури узгоджуються з температурами утворення та термодинамічною стабільністю алюмінідів та силіцидів титану. В областях +Z та +Z існують максимуми температури.
Рис. 2. Поверхня солідус системи TiSiAl (○ однофазний зразок; ◐ двофазний зразок; трифазний зразок; результати ЛРСА).
Висока термодинамічна ста- більність фази Z обумовлює і най-більш широку область її первинної кристалізації на поверхні ліквідус. Крім неї, з рідини утворюються та-кож фази , , , , , <-TiSi> (5/4), <- TiSi> (5/4),<-TiSi> (1/1), 1/2, ПС, <Si> та <Al>. Діаграму плавкості системи пока-зано на рис. 4. |
|
Рис. 3. Діаграма стану системи Ti-Al, сучасний варіант ( - результати ДТА даної роботи). |
Рис. 4. Діаграма плавкості системи TiSiAl (○ однофазний зразок; ◐ двофазний зразок; трифазний зразок).
Характер інваріантних рівноваг за участю рідини та координати інваріантних точок визначені як:
U: |
L + Z 5/4 + 5/4 |
~51TiSiAl, |
? |
e: |
L + Z |
65TiSiAl, |
1545 оС; |
U: |
L + + Z |
49TiSiAl, |
1420 oC; |
е: |
L + Z |
~(43.5.5)Ti.5Si(51)Al, |
1415 oC; |
E: |
L + + Z |
48TiSiAl, |
1415 oC; |
U: |
L + 1/2 1/1 + ПС |
? |
? |
U: |
L + + Z |
~33TiSiAl, |
1390 оС; |
U: |
L + + Z |
~30Ti-6.5Si-63.5Al, |
1380 оС; |
U: |
L + Z + 5/4 |
~23Ti-39Si-38Al, |
1356 оС; |
U: |
L + 1/2 ПС + <Si> |
? |
? |
U: |
L + 5/4 + 1/1 |
~21Ti-41Si-38Al, |
1105 оС; |
U: |
L + 1/1 + ПС |
~20Ti-42Si-38Al, |
1016 оС; |
U: |
L + ПС + <Si> |
? |
601 oC; |
U: |
L + <Si> + <Al> |
? |
580 оС. |
В роботі побудовані ізотермічні перерізи діаграми стану системи при 1400оС (рис. 5). За основною ознакою співіснуванням фази Z з фазами системи Ti
Рис. 5. Фрагменти ізотермічних перерізів системи TiSiAl (◐ двофазний зразок; трифазний зразок; △ результати ЛРСА). |
Al перерізи при 1400-1150 оС аналогічні поверхні солідус. При 1400 оС в рівновагах бере участь рідка фаза, формуючи додаткові трифазні області L + + Z, L + Z + 5/4, L + 5/4 + 1/1, а при температурах нижчих за 1150 оС тверді фази та 3/1, утворюючи трифазні області + + Z і + Z + 3/1 при 1150 оС та + + Z і + Z + 3/1 при 800 оС. Політермічний розріз титанового кута системи по ізоконцентраті 10 % (ат.) Si (рис. 6 а) показує, що до ~16 % (ат.) Al в рівновагах бере участь фаза 3/1. На спрощеному перерізі із нехтуванням фази 3/1 (рис. 6 б) видно, що до ~10 % (ат.) Al існує широка двофазна область + Z, в якій до ~1000 оС не відбувається твердофазних перетворень, і яка тому може бути основою жароміцних матеріалів.
а |
б |
Рис. 6. Фрагмент політермічного перерізу системи Ti-Si-Al по ізоконцентраті 10 % (ат.) Si: (а) термодинамічно рівноважний варіант; (б) варіант для практичного використання (◐ двофазний зразок, ● - трифазний зразок, - дані ДТА, ∗ - дані з ізотермічних розрізів). |
В ході сумісної обробки одержаних експериментальних результатів та їх узгодження, в роботі побудовано ще сім вертикальних розрізів, один з яких показано на рис. 7. Сукупність одержаних результатів сумовано в схемі реакцій, що відбувається в системі Ti-Si-Al, яку наведено в дисертації.
При температурі солідус усі фази подвійних систем, за винятком Z та , розчинюють менше за 1.5 % (ат.) третього компоненту. Фаза розчинює ~15 % (ат.) Si, фаза Z ~8 % (ат) Al. У випадку, якщо ПС не утворюється, фаза 1/2 розчинює до ~16 % (ат.) Al.
Позначення фазових областей: |
||
1 L+, |
+2+Z, |
|
2 L+Z, |
++Z, |
|
3 L+, |
++Z, |
|
4 L+, |
++Z, |
|
5 L++Z, |
+Z, |
|
6 L++Z, |
L++ <Al>, |
|
7 L++, |
<Si> + |
|
8 L++, |
<Al>, |
|
9 L++Z, |
+<Si>+ |
|
10 L++Z, |
<Al>, |
|
11 +Z, |
L+<Si>+ |
|
12 ++Z, |
<Al>, |
|
Рис. 7. Політермічний переріз системи Ti |
L+<Al>. |
SiAl по ізоконцентраті 5 % (ат.) Si (◐ двофазний зразок, ● - трифазний зразок, , дані ДТА при нагріванні та охолодженні).
Аналіз обмежених літературних даних про характер фазових рівноваг в системі TiSiGe з урахуванням ха-рактеру обмежуючих подвійних сис-тем та кристалічної структури силі-цидів та германідів титану дозволив автору зробити прогноз діаграми плавкості цієї системи в обмежених концентраційних інтервалах (рис. 8), необхідний для аналізу чотирикомпо-нентної системи TiSiGeAl, розділ 5. За одержаними результатами, найбільш яскравою рисою системи TiSiSn є утворення потрійної сполуки T |
|
Рис. 8. Прогноз фрагментів діа-грами плавкості системи TiSiGe. |
(TiSi.2-1.6Sn.8-1.4), знайденої вперше. Сполука має досить широку область гомогенності за рахунок взаємного заміщення кремнію та олова при постійному вмісті титану 62.5 % (ат.). Кристалічну структуру сполуки Т встановлено як тетрагональну (тип WSi). Інші фази, що беруть участь у рівновагах при кристалізації, це фази подвійних систем , <TiSn> (), <TiSn> (2/1), Z, <TiSn> (5/3), <TiSn> (6/5). Характер поверхні солідус системи TiSiSn (рис. 9 а) визначається високою термодинамічною стабільністю силіциду Z і характеризується співіснуванням фаз Z та Т з усіма
фазами на основі подвійних сполук з концентраційної області, що розглядається (ТіZ/3). В цій області температура солідус трифазних областей знижується від 1620 оС (область Z+ Т + 5/3) до 1460оС ( + Z + ) в напрямку Sn Ti, що є зворотнім до напрямку зниження температури утворення фаз в подвійній системі Ті-Sn, проте узгоджується з їх термодинамічною стабільністю.
Рис. 9. Поверхня солідус (а) та діаграма плавкості (б) титанового кута системи Ti-Si-Sn (◐ - двофазний зразок; ● - трифазний зразок; ◍ - зразок з невідомим фазовим складом; △ результати ЛРСА).
Подібно до системи TiSiAl, в системі TiSiSn фаза Z має найбільш широку область первинної кристалізації на поверхні ліквідус (рис. 9 б), що обумовлюється її високою термодинамічною стабільністю. Встановлено, що потрійна сполука Т утворюється за перитектичною реакцією L + Z T. Характер інваріантних рівноваг за участю рідини та координати інваріантних точок у титановому куті системи TiSiSn визначені як:
е: |
L Z + 5/3 |
? |
>1620 оС; |
р: |
L + Z T |
? |
>1620 оС; |
U: |
L + Z T + 5/3 |
? |
1620 оС; |
е: |
L T + 2/1 |
~62Ti-10.5Si-27.5Sn, |
1580 оС; |
е: |
L + 2/1 |
? |
>1560 oC; |
U: |
L + T 2/1 + 5/3 |
? |
1520 оС; |
U: |
L + 2/1 + T |
~71Ti-7Si-22Sn, |
1560 оС; |
U: |
L + T + Z |
~62.5Ti-9.5Si-18Sn, |
1480 оС; |
е: |
L + Z |
~79Ti-11.5Si-9.5Sn, |
1470 оС; |
E: |
L Z + + |
~77Ti-9Si-14Sn, |
1460 оС. |
Показано, що будова ізотермічного розрізу системи при 1300 oC (рис. 10 а) та поверхні солідус (рис. 9 а) подібні. Різниця полягає в ширині фазових
а |
б |
Рис. 10. Ізотермічні перерізи при 1300 (а), та 800 оС (б) титанового кута системи Ti-Si-Sn (◐ - двофазний зразок; ● - трифазний зразок; △ результати ЛРСА).
областей. Ізотермічні перерізи при 1000 та 800 oC (рис. 10 б) відріз-няються від попереднього наявні-стю фазової області 3/1 + + /. Між собою вони відрізняються лише поліморфною формою тита-ну, що бере участь у рівновагах. Характер фазових перетворень при зниженні температури можна спостерігати на побудованих у ро-боті політермічних перерізах тита-нового кута системи по ізоконцен-тратах 5 та 10 % (ат.) Si та на схемі реакцій. Складнішій з політермічних розрізів показано на рис. 11. На відмі-ну від системи TiSiAl, нехтування |
|
Рис. 11. Політермічний розріз титанового кута системи Ti-Si-Sn при 10 % (ат.) Si (● трифазний зразок; ◐ - двофазний зразок; △,▽ результати ДТА при нагріванні та охолодженні). |
фазових областей за участю фази 3/1 в системі Ti-Si-Sn не має сенсу, оскільки
верхня границя інтервалу робочих температур лімітується перетворенням титану.
При температурах солідус роз-чинність кремнію в фазах , 2/1, 6/5 та 5/3 визначено рівною ~1.5, ~3, ~0.5 та 10 % (ат.) відповідно. Область гомогенності фази 5/3 роз-ширюється в потрійну систему за вмістом титану. Розчинність олова в TiSi складає ~4 % (ат.).
Показано, що мікротвердість інтерметаліду TiSn та насиченої лише кремнієм титанової матриці практично однакові (3000 МПа), що робить цей інтерметалід цікавим для розробки жароміцних конструкційних матеріалів.
Аналіз наявних діаграм плавкості титанових кутів систем ТіSiХ (TiSiAl, TiSiGa, TiSiGe, TiSiSn) показав, що ізоформульність і, тим більше, ізоструктурність інтерметалідів ТіХ та ТіSi призводить до розширення області гомогенності фази Z в напрямку TiSiAl TiSiGa TiSiGe. Цьому сприяє різниця атомних радіусів р-елементів rX, яка зменшується в цьому ж напрямку. Протилежним випадком є система TiSiSn, де фактори кристалічної структури (сполуки TiSi та TiSn ізоструктурні) та rX (близько 15 %) діють у протилежних напрямках. Конкурування цих двох факторів призводить до утворення потрійної сполуки Ti(Si,Sn) зі структурою типу WSi.
Аналіз наявних даних щодо існування потрійних сполук (ПС) зі структурою типу WSi в системах М-Х-Х (М d-метал) показав, що основним фактором, який обумовлює можливість утворення цих сполук є велика різниця атомних радіусів Х, рис. 12. За фактор можливості утворення
взято функцію F = [rX/rXmax] [(rM-rXmax)/rM], де rX різниця атомних радіусів р-елементів, rXmax атомний радіус р-елементу з більшим радіусом, rM атомний радіус d-металу. Як видно, ПС утворюєься у випадку, коли 0.0023<F. З цього приводу, відсут-ність ПС у системах TiSiBi та TiGeBi викликає деякі сумніви. Цілком імовірно, що ПС із такою структурою можуть бути знайдені при додатковому дослідженні цих систем. У пятому розділі наведено ре- |
|
Рис. 12. Вплив розмірного фактору на можливість утворення ПС зі структурою типу W5Si3 в системах МХ1Х2 (0 ПС не утворюється; 1 ПС утворюється). |
зультати експериментального до-
слідження титанових кутів діаграм стану систем TіSiGeAl та TiSiSnAl (результати подані у вигляді діаграм плавкості, ізотермічних та політермічних розрізів), а також показані виявлені звязки між особливостями будови діаграм стану систем TіSiAl, TіSiGeAl та TiSiSnAl, кристалохімічними властивостями фаз та металохімічніми властивостями елементів з одного боку та механічними властивостями фаз, фазових складових та матеріалів з другого.
Встановлено, що часткова заміна кремнію на германій (рис. 13) не змінює характер та температуру фазових рівноваг. Різниця між системами TiSiAl та TіSiGeAl полягає лише в більшій протяжності областей гомогенності чотирикомпонентних фаз та Z, причому вміст кремнію в чотирикомпонентній -фазі нижчий, ніж в трикомпонентній, а також нижчий, ніж вміст германію (рис. 13 а). Це пояснюється більшою різницею атомних радіусів ТіSi (rTirSi = 0.0143 нм), ніж TіGe (rTirGe = 0.0093 нм) та TіAl (rTirAl = 0.003 нм), що призводить до першочергового заміщення в титановому твердому розчині атомів Si на атоми Ge та Al.
а |
б |
Рис. 13. Діаграма плавкості (а) та політермічний розріз (б) титанового кута системи TiSiGeAl (◐ двофазний зразок, ● трифазний зразок, дані ДТА при нагріванні, ∗ оцінка на основі обмежуючих потрійних систем та даних ЛРСА; штрих-пунктирна крива відповідні криві в потрійній системі TiSiAl; пунктирна крива розчинність кремнію в чотирикомпонентному твердому розчині).
Часткове заміщення кремнію в системі TіSiAl на олово в широкому інтервалі концентрацій алюмінію не змінює характер фазових рівноваг, який визначається високою термодинамічною стабільністю фази Z (рис. 14, 15). В системі спостерігається трифазна моноваріантна рівновага L + Z, температура якої зменшується від 1545 до 1500 оС при збільшенні вмісту
а |
а |
б |
б |
в |
в |
Рис. 14. Фрагменти діаграми плавко-сті системи TiSiSnAl: (а) Ti(9Si+1Sn)-Al, (б) Ti(7Si+3Sn)Al, (в) Ti(5Si+5Sn)Al (◐ дві фази, ● три фази; дані ЛРСА; штрих-пунктир розчинність Si в Ti(Si,Sn,Al), пунктир у Ti(Si,Al)). |
Рис. 15. Фрагменти вертикальних розрізів системи TiSiSnAl: (а) 9SiSn, (б) 7SiSn, (в) 5Si-5Sn (, дані ДТА при нагріванні та охолод-женні, ◐ дві фази, ● три фази; □ дані для обмежуючої системи Ti-Si-Sn). |
олова в сплавах від 0 до 3 % (ат.). При цьому положення складу рідини в точці е зсувається в бік менших концентрацій алюмінію.
Область подібності системи Ti-Si-Sn-Al до системи Ti-Si-Al звужується як при збільшенні відносного вмісту олова в сплавах (рис. 14), так і при зниженні температури (рис. 15). В області, де системи TiSiAl, Ti(9Si+1Sn)Al, Ti(7Si+3Sn)Al та Ti(5Si+5Sn)Al подібні, різниця між діаграмами плавкості полягає у звуженні області гомогенності Z-фази та розширенні області гомогенності титанового твердого розчину ( та ) при збільшенні співвідношення Sn/Si в сплавах. При цьому розчинність в ньому кремнію, навпаки, зменшується і стає нижчою, ніж у трикомпонентному Ti(Si,Al), рис. 14 в, подібно до системи TiSiGeAl. В роботі побудовані ізотермічні розрізи при 1300 оС титанового кута системи TiSiSnAl при співвідношеннях Si/Sn = 9/1 та 7/3, які за характером аналогічні солідусу (рис. 14).
Ігнорування фазових областей за участю фази 3/1, як обговорено в розділі 3, призводить до існування в титановому куті досить широкої двофазної області + Z при температурах, нижчих за 800-900 оС, в якій не відбувається фазових перетворень у твердому стані. Ця область придатна для конструювання жароміцних матеріалів із різним співвідношенням фаз і Z. Проте, олово дещо знижує температуру перетворення титану (рис. 15), тому з точки зору жароміцності додавання великої його кількості до сплавів системи Ti-Si-Al небажане, а його вміст має регулюватися міркуваннями технологічності. Це підтверджується зниженням гарячої твердості сплавів з 15 % (ат.) Al при зростанні вмісту олова в сплавах.
Механічні властивості фаз та евтектичних складових оцінювали за значеннями мікротвердості, яку вимірювали на двофазних зразках. Тому одержані для первинних фаз результати відносили до складів фаз по границях областей гомогенності за конодами. Показано, що збільшення концентрації алюмінію в сплавах систем TiSi{Ge, Sn}Al призводить до зміцнення титанової матриці, силіциду Z та евтектики. Мікротвердість матриці монотонно зростає зі збільшенням концентрації алюмінію в сплавах (рис. 16 а), що узгоджується з монотонністю
Рис. 16. Залежність мікротвердості ти-танової матриці від концентрації алюмі-нію в сплавах TiSi{Ge,Sn}Al (а) та відношення Sn/Si по границі області гомогенності в сплавах з 5SiSn за даними ЛРСА (б) (□Si, △ 5Si+5Ge, ▲ Si+1Sn, ● Si+3Sn, ○ Si+5Sn, ■ - Sn/Si). |
границі області гомогенності. Концентраційна залежність мікротвердості матриці в двофазних сплавах, що містять 5 % (ат.) Sn, має протилежний хід і може бути повязана зі співвідношенням концентрації олова та кремнію (дані ЛРСА) по границі області гомогенності фази (рис. 16 б). Часткове заміщення кремнію на германій не призводить до збільшення мікротвердості матриці, на відміну від заміщення кремнію на олово до 3 % (ат.).
Особливу увагу приділено конфігурації багатої на титан границі області гомогенності фази Z у системах Ti-Si-Al та Ti-Si-Sn, які при температурах солідус та 1300 оС мають різкий вигин при малих концентраціях алюмінію/олова (рис. 17). Границі побудовано експериментально за даними ЛРСА. У фазі з
алюмінієм при його вмісті ~2 % (ат.) границя змінює напрям з ізоконцентрати 34.5Si на iзоконцентрату 63.5Ti. У фазі з оловом додавання до ~0.5 % (ат.) Sn призводить до зниження вмісту титану на ~2.5 % (ат.), при цьому границя області гомогенності практично співпадає з ізоконцентратою 0Sn. При ~ 1 % (ат.) Sn вона змінює напрям, і при більших концентраціях олова розташована по ізоконцентраті 63Ті. Це відображує складний характер за-міщення атомів компонентів вздовж бага- |
|
Рис. 17. Конфігурація багатої на титан границі області гомоген-ності Z-фази в системах Ti-Si-Al та Ti-Si-Sn на поверхні солідус. |
тої на титан границі області гомогенності фази Z і корелює з періодами гратки фази. По ізоконцентраті 34.5Si фази з алюмінієм його атоми переважно заміщують більші атоми титану (періоди зменшуються), по ізоконцентраті 63.5Ті менші атоми кремнію (періоди зростають). У фазі з оловом по ізоконцентраті 0Sn переважним є віднімання атомів титану (періоди зменшуються), по ізоконцентраті 63Ті атоми олова заміщують менші атоми кремнію (періоди зростають). При цьому розчинність Al в Z-фазі вдвічі більша, ніж Sn, що узгоджується з різницею атомних радіусів компонентів: Al-Si = 0.0113 нм, Sn-Si = 0.0226 нм. Така поведінка повинна мати місце при температурах, вищих за ~900 оС, де спостерігається помітне (більш за ~0.5 % (ат.)) відхилення від стехіометричності фази TiSi в бік титану. При менших відхиленнях має місце лише взаємне заміщення атомів алюмінію/олова та кремнію.
Це повязано з особливостями кристалічної структури сполуки TiSi (тип MnSi), де атоми Ті1 та Si утворюють горизонтальні сітки, а атоми Ті2 вертикальні ланцюги. При додаванні титану до подвійної сполуки стехіометричного складу відносно великі за розміром атоми титану заміщують значно менші атоми кремнію, що призводить до напруження гратки. Тому атоми алюмінію в першу
чергу заміщують надлишкові атоми титану (до ~2 % (ат.) Al) і лише потім атоми кремнію. Заміщення надлишкових атомів титану атомами олова призвело б до ще більшого напруження гратки внаслідок співвідношення розмірів атомів Ti та Sn (rTi = 0.1462 нм, rSn = 0.1545 нм). Тому заміщення атомів титану атомами олова супроводжується відніманням атомів титану, причому другий процес у ~2.5 рази інтенсивніший, ніж перший.
Для фази Ti(Si,Al) концентраційну залежність періоду гратки „а” показано на рис. 18. Мінімум відповідає вигину границі області гомогенності
при малих концентраціях алюмінію і корелює з мінімальним вмістом тита-ну (рис. 19 а), максимум макси-мальному насиченню фази алюмінієм (рис. 19 б). Для порівняння на рис. 18 показано також концентраційну зале-жність періоду „а” фази Ti(Si,Ge,Al). Відсутність мінімуму обумовлюється монотонністю грани-ці області гомогенності фази (рис. 19 а, б). Відсутність максимуму може свідчити про те, що максимальна розчинність алюмінію в Z-фазі не досягнута (рис. 19 б), що узгоджу-ється з будовою діаграми плавкості (рис. 13 а). Вміст компонентів у Z-фазах по границі області гомогенності (рис. |
|
Рис. 18. Залежність періоду гратки „а” фази Z в системах Ti-Si-Al та Ti-Si-Ge-Al від вмісту алюмінію в спла- вах (● - сплави Ti-10Si-Al; ▲ - сплави Ti-5Si-5Ge-Al). |
19 а, б) проявляється і в концентраційній залежності мікротвердості (рис. 19 в). Максимум для фаз Ti(Si,Al) Ti(Si,Sn,Al) повязаний з граничним насиченням фази алюмінієм, мінімум у випадку фази Ti(Si,Al) з мінімальним вмістом титану, де гратка є найменш напруженою, як сказано вище. Це має відображення і в концентраційних залежностях мікротвердості евтектики * + Z (рис. 20 а, б), які корелюють із температурами солідус (під мікротвердістю евтектики розуміли твердість при навантаженнях, типових для вимірювань мікротвердості). Наявність локального мінімуму для сплавів потрійної системи TiSiAl повязана з мінімальним обємним вмістом Z-фази в евтектиці внаслідок конфігурації границі області гомогенності. Це дає додаткові можливості регулювання комбінацією механічних властивостей жароміцності та низькотемпературної пластичності не тільки за рахунок зміни співвідношення матриці та евтектики в сплаві, але й за рахунок зміни обємного вмісту силіциду в евтектиці. Саме в цій концентраційній області лежать сплави типу ТИКАД, хоча їх склади були обрані емпірично.
а |
|
б |
|
в |
|
Рис. 19. Залежність вмісту титану (а) та алюмінію (б) у Z-фазі та мікро-твердості Z-фази (в) від концентрації алюмінію в сплавах (■ - 10Si, ▲ Si+5Ge, ● Si+1Sn). |
Рис. 20. Кореляція мікротвердості евтектики *+Z (а, б) з температура-ми солідус в двофазній області + Z (в) (криву та позначення фазових областей дано для потрійної системи TiSiAl; ◧ Si, ◭ SiGe, ○ 9SiSn, ● SiSn, ◐ Si-5Sn). |
У шостому розділі наведено результати дослідження фазових рівноваг у титанових кутах систем TiZrSi та TiZrSiAl (результати подано у вигляді діаграм плавкості та політермічних розрізів) та проаналізовано перспективи розвитку роботи.
Підтверджено існування потрійної сполуки (Ti,Zr)Si (S2) та встановлено, що трифазна область + Z + S2, про яку йдеться в літературі, в потрійній системі TiZrSi утворюється за інваріантною евтектичною реакцією L + Z + S2, температура якої визначена рівною 1330 oC, склад рідини в евтектичній точці Е
становить приблизно 78TiZrSi (рис. 21). Додавання цирконію значно зменшує розчинність кремнію в титановій матриці, так що вже при 15 % (ат.) Zr вона практично нульова.
Фрагменти політермічних розрізів по ізоконцентратах 20 та 10 % (ат.) Si (рис.
22) вказують на те, що вершина трифазної області + Z + S2 не так різко зсувається в бік титану при зниженні температури, як виходить з літературних даних. У твердому стані присутня протяжна трифазна область ++S2, температура якої в дослідженій області зменшується із зростанням концентрації цирконію. При більших його вмістах об-ласть мусить мати мінімум температури. З одержаних даних виходить, що додавання значної кількості цирконію до сплавів системи TiSi має негативно впливати на жароміцність внаслідок |
|
Рис. 21. Діаграма плавкості титаново-го кута системи TiZrSi (● трифазний зразок; ◐ - двофазний зразок; △ результати ЛРСА). |
Рис. 22. Політермічні перерізи титанового кута системи Ti-Zr-Si по ізоконцентратах 20 (а) і 5 (б) % (ат.) Si (◐ - двофазний зразок; ● трифазний зразок; △ результати ДТА при нагріванні; □ літературні дані; × - дані з поверхні солідус та ізотермічних перерізів).
зниження температури перетворення. З іншого боку, в матеріалах на основі системи TiZr вміст кремнію доцільний тільки в межах його розчинності в твердому розчині для уникнення виділення силіцидів і появи твердофазних перетворень за їх участю. Таким чином, висновок, що зроблено в літературі відносно негативного сумісного впливу Si та Zr на жароміцність сплавів титану з алюмінієм пояснюється характером будови діаграми стану потрійної системи ТіZrSi.
Результати вимірювання мікротвердості фаз та фазових складових системи Ti-Zr-Si показали, що цирконій значно знезміцнює силіцид Z та, внаслідок цього, евтектику *+Z, проте, практично не впливає на міцність силіциду S2 та евтектики *+S2. Результати вивчення довготривалої (1 год) гарячої твердості литих сплавів Ti-Zr-10Si показали, що при температурах, нижчих за ~550 oC, міцність сплавів визначається не стільки будовою діаграми стану та властивостями фаз та складових, скільки дисперсністю структури. Вище цієї температури вплив температури перетворення на жароміцність стає домінуючим.
Титановий кут системи TiZrSiAl вивчали при зростанні концентрації алюмінію та цирконію. Фрагменти діаграми плавкості системи (рис. 23) у вигляді псевдо-систем TiZr(5Si+5Al) (рис. 23 а) та (Ti+5Zr)SiAl (рис. 23 б) показують, що чотирикомпонентна система поводиться подібно до базових потрійних TiZrSi та TiSiAl відповідно при змінному вмісті цирконію та алюмінію. Різниця між псевдо-системами та базовими потрійними полягає в ширині областей гомогенності співіснуючих фаз та положенні кривих, що відповідають складам рідкої фази. Al призводить до розширення області титанового твердого розчину <Ti,Zr,Si,Al> в порівнянні з потрійним <Ti,Zr,Si>, Zr до звуження в порівнянні з <Ti,Si,Al>.
а |
б |
Рис. 23. Фрагменти діаграми плавкості системи TiZrSiAl у вигляді псевдо-потрійних систем TiZr(5Si+5Al) (a) та (Ti+5Zr)SiAl (б) (◐ - двофазний зразок; △ результати ЛРСА; □ дані для потрійних систем; ши-рина області гомогенності <Ti> в системах Ti-Zr-Si та Ti-Si-Al; ‧‧‧‧‧‧‧‧ розчинність кремнію в чотирикомпонентному твердому розчині.
Побудований політермічний розріз системи TiZrSiAl по ізоконцентраті 5SiAl (рис. 24 а) суттєво подібний до розрізу потрійної системи TiZrSi по ізоконцентраті 10Si (рис. 22 б) в усьому інтервалі температур, хоча в присутності алюмінію температура перетворення титану (трифазні області ++3/1 та++S2) дещо вища, ніж в потрійній системі, що цілком закономірно, виходячи з впливу алюмінію на температуру перетворення. Розріз 5Zr-10Si (рис. 24 б) подібний до розрізу 10Si системи TiSiAl (рис. 6 а) лише у високотемпературній області (>~1300 oC). При нижчих температурах у рівновагах в чотирикомпонентній системі бере участь фаза S2, що істотно ускладнює характер фазових співвідношень. Цю область слід розглядати як орієнтовну. В роботі побудовано ще два політермічних розрізи системи при сталих концентраціях Si та Al.
Рис. 24. Політермічні розрізи титанового кута системи TiZrSiAl по ізоконцентратах 5SiAl (а) та 5ZrSi (б) (● трифазний зразок; ◐ - двофазний зразок; △,▽ результати ДТА при нагріванні та охолодженні; □ дані для систем TiZrSi та TiSiAl).
Один із шляхів підвищення жароміцності при збереженні задовільної низькотемпературної пластичності матеріалів типу ТИКАД полягає в легуванні сплавів системи TiSi -стабілізаторами. Вибір найбільш доцільних з них базується на аналізі діаграм стану систем TiSiМ, який виконано для систем із d-металами IV-VI груп в області Ti-TiSi-МSi-М.
За характером поверхонь солідус системи Ті-М-Si поділено на три групи: 1 система Ti-Zr-Si, 2 системи Ti-{Nb, Mo}-Si, 3 система Ti-W-Si.
В системі з цирконієм характер рівноваг в широкому інтервалі концентрацій та температур визначається фазою на основі потрійної сполуки S2, в системах другої групи фазою 3/1. У системах третьої групи фази S2 та 3/1 відсутні. Встановлено, що належність системи TiSiМ до певної групи залежить від конкурування двох факторів: 1 можливості утворення стабільної потрійної сполуки, збідненої кремнієм в порівнянні зі сполуками складу 5/3; 2 наявності неперервного ряду твердих розчинів складу 3/1. За обома факторами найбільший практичний та теоретичний інтерес представляє система Ti-V-Si, де: 1 існує потрійна сполука (Ti,V)xSiy (можливо, метастабільна), яка, виходячи з періодів гратки, може бути ізоструктурна сполуці S2 системи Ti-Zr-Si; 2 VSi та TiSi не можуть утворювати неперервний ряд твердих розчинів, оскільки вони не ізоструктурні. Легування сплавів системи TiZrSi ванадієм може призвести до стабілізації області +S2 до кімнатних температур, в якій не відбуваються твердофазні перетворення. Тому вивчення фазових рівноваг та механічних характеристик сплавів на основі системи TiZrVSi представляє теоретичний та практичний інтерес і є однією з перспектив розвитку даної роботи в майбутньому.
У сьомому розділі обґрунтовано доцільність легування сплавів титану з кремнієм одночасно оловом та РЗМ для формування високої міцності та пластичності. Вибір доцільних РЗМ зроблено на основі аналізу основних аспектів фізико-хімічної взаємодії компонентів у системах РЗМХIV (ХIV р-елемент IV групи) на базі системного підходу. Представлено побудовані діаграми стану ряду систем, які є критичними для аналізу.
Показано, що топологія діаграм стану систем РЗМ-{Si, Ge, Sn, Pb} подібна і змінюється закономірно як вздовж ряду РЗМ, так і вниз по групі р-елементів. Найбільш типовими сполуками, які визначають топологію діаграм стану, як такі, що плавляться конгруентно, є RX, RX, RX-a, RX. Характер плавлення повязаний з кристалічною структурою цих сполук. Сполуки зі структурами типу MnSi, FeB, -GdSi, AuCu, де реалізується найбільш щільна упаковка атомів, як правило, плавляться конгруентно. Такий аналіз дозволив поділити системи РЗМХ (РЗМ тривалентні) на 8 основних типів, 5 з яких відносяться до систем із кремнієм, як показано в табл. 1. Систему Eu-Si віднесено до типу 1, хоча її діаграму стану експериментально не побудовано.
З урахуванням запропонованого нами раніше метода оцінки температур фазових рівноваг зроблений аналіз дозволяє не тільки прогнозувати топологію діаграм стану невивчених систем, але й проводити експертну оцінку діаграм стану опублікованих систем, як показано на рис. 25 для системи Ce-Si. Експериментальне дослідження, сплановане на підставі прогнозу, дозволяє вивчати системи на
обмеженій кількості ключових зразків. В роботі таким чином побудовано діаграми стану систем La-Si, Ce-Si, Tb-Si, Dy-Sn, Ho-Sn.
Таблиця 1
Класифікація діаграм стану систем РЗМSi
Системи |
Тип |
Сполуки, які плавляться конгруентно |
||
R5Si3 |
RSi |
RSi2-a |
||
(Eu-Si)1) |
||||
La-Si, Ce-Si, Pr-Si, (Pm-Si), (Sm-Si) |
||||
Gd-Si |
||||
Tb-Si, Dy-Si, Ho-Si, Er-Si |
||||
Y-Si, (Tm-Si), (Lu-Si), Sc-Si |
) В дужках показані системи, повні діаграми стану яких не побудовані.
а |
б |
Рис. 25. Діаграма стану системи CeSi: а згідно з літературними даними; б згідно з нашим прогнозом; в згідно з нашою експериментальною перевіркою. |
|
в |
Базуючись на класифікації подвійних систем РЗМ-Si, діаграми плавкості потрійних систем РЗМ-РЗМ-Si за характером поділено на 13 основних типів, табл. 2. Потрійні системи, утворені подвійними одного типу, мають характеризуватися неперервними рядами твердих розчинів на основі ізоструктурних подвійних сполук. В системах, утворених подвійними далеких типів дуже імовірне існування потрійних сполук, що і спостерігається згідно з літературними даними. Перевірку одного з типів потрійних систем виконано для системи La-Ce-Si, для якої класифікація передбачає наявність неперервних рядів твердих розчинів на основі всіх подвійних сполук. Результати експериментального дослідження (рис. 26) це підтвердили. Вивчення системи La-Ce-Si має не тільки теоретичне, але й практичне значення для жароміцних титанових сплавів, легованих кремнієм і РЗМ. В широких промислових масштабах мікролегування титанових сплавів доцільніше проводити не чистими рідкісноземельними металами, а їх природними сумішами, як мішметал, основу якого складають лантан та церій.
Таблиця 2
Класифікація потрійних систем РЗМ-РЗМ-Si за характером діаграм плавкості
Тип потрійної системи |
Комбінація типів подвійних систем |
Потрійні системи |
I |
|
Eu {La,Ce,Pr,Nd,Pm,Sm} Si |
II |
|
Eu Gd Si |
III |
|
Eu {Tb,Dy,Ho,Er} Si |
IV |
|
Eu {Y,Tm,Yb,Lu,Sc} Si |
V |
|
{La,Ce,Pr,Nd,Pm,Sm} {La,Ce,Pr,Nd,Pm,Sm} Si |
VI |
|
{La,Ce,Pr,Nd,Pm,Sm} Gd Si |
VII |
|
{La,Ce,Pr,Nd,Pm,Sm} {Tb,Dy,Ho,Er} Si |
VIII |
|
{La,Ce,Pr,Nd,Pm,Sm} {Y,Tm,Yb,Lu,Sc} Si |
IX |
|
Gd {Tb,Dy,Ho,Er} Si |
X |
|
Gd {Y,Tm,Yb,Lu,Sc} Si |
XI |
|
{Tb,Dy,Ho,Er} {Tb,Dy,Ho,Er} Si |
XII |
|
{Tb,Dy,Ho,Er} {Y,Tm,Yb,Lu,Sc} Si |
XIII |
|
{Y,Tm,Yb,Lu,Sc} {Y,Tm,Yb,Lu,Sc} Si |
Для макролегування сплавів системи ТіSi оловом та рідкісноземельними металами підходять такі РЗМ, у яких сполуки RX плавляться конгруентно та є ізоструктурними до силіциду титану ТіSi. Проведений аналіз показав, що в системах РЗМSn такими є РЗМ, починаючи з празеодиму, в системах РЗМSi починаючи з тербію. Таким чином, тербій є першим у ряді РЗМ, придатним для макролегування титану та його сплавів.
а |
б |
Рис. 26. Діаграма стану системи La-Ce-Si за результатами даної роботи: а діаграма плавкості; б вертикальний розріз по проміню 50La50Ce Si.
У восьмому розділі викладено результати дослідження впливу РЗМ на структуру та властивості Ті та сплавів систем TiSi, TiSiSn, TiSiSnAl. На основі аналізу діаграм стану подвійних систем Ті-РЗМ встановлено, що межа між системами з розшаруванням у рідкому стані та системами евтектичного типу проходить між Gd та Tb. Таким чином, першим в ряді РЗМ, придатним для легування титану та його сплавів, є тербій. Цей висновок підтверджує такий, що зроблено в розділі 7 на основі аналізу систем РЗМХ. За модельний РЗМ нами обрано диспрозій, виходячи з наявності обмежених літературних даних щодо фазових рівноваг у системі Ti-Dy-Si (ізотермічний переріз при 927 оС) та позитивного впливу мікродомішок диспрозію на механічні властивості титанового сплаву ВТ-18. Щодо тербію жодні дані відсутні.
Зроблено прогноз діаграми стану системи TiDy та експериментально підтверджено його правильність на ключових зразках (рис. 27). Рис. 27. Діаграма стану системи TiDy за прогнозом та експеримен-тальною перевіркою на ключових зразках. |
|
Виявлено високу дисперсність евтектики з розміром зерен ~200 нм. Литі та відпалені при 1200 оС протягом 30 год зразки показали високу пластичність на стиснення (>30 %), проте низьку міцність при кімнатній температурі (300 МПа) та при 800 оС (50 МПа). Виходячи з висновку, зробленого в розділі 7 щодо доцільності легування титан-кремнієвих сплавів оловом, вивчали роздільний та сумісний вплив цих елементів на структуру та властивості базового подвійного сплаву, за який обрано сплав 95Ti-5Dy. Показано, що послідовність процесів кристалізації в сплаві 90Ti-5Dy-5Si + евтектика (+<-Dy>), в сплаві TiDySn + евтектика (+<TiSn>). Після відпалу при 1200 оС (31 год) обидва сплави двофазні. Перший, окрім титану, містить фазу на основі потрійної сполуки ТiDySi (ПС), другий на основі станіду диспрозію DySn. Остання фаза не містить титан у своїй основі, тому має давати позитивний внесок у жароміцність.
Крім того, мікроструктура відпаленого сплаву з оловом значно дисперсніша, ніж з кремнієм. На стиснення обидва литі зразки показали міцність та жароміцність вищу, ніж подвійний, проте гіршу низькотемпературну пластичність. Міцність при кімнатній температурі відпаленого сплаву з кремнієм значно вища, ніж з оловом (763 та 279 МПа відповідно), а при 800 оС порівняна (182 та 122 МПа відповідно). При цьому низькотемпературна пластичність зразку з оловом значно вища, ніж з кремнієм (25 та 15% відповідно). З цього зроблено висновок про позитивний сумісний вплив олова та диспрозію на жароміцність та низькотемпературну пластичність титану завдяки утворенню вдалого фазового складу (присутність
станіду диспрозію) та структурного ста-ну (високодисперсна структура), а також обґрунтовано необхідність вивчити вплив олова на структуру та властивості сплаву ТіDySi. Для впевненості, що багаті на кремній силіциди РЗМ не беруть участь у рівновагах у титановому куті систем Ті-РЗМ-Х і не впливають на властивості сплавів, було експериментально побудо-вано розріз TiSiTbSi (рис. 28) і показано, що він є квазібінарним евтектичного типу, і системи важких РЗМ можна триангулювати по цьому розрізу. Результати вивчення впливу оло-ва на характер фазових співвідношень у системі TiDySi подані у вигляді фрагменту політермічного розрізу по |
|
Рис. 28. Політермічний розріз си-стеми ТіTbSi по ізоконцентраті 37.5 % (ат.) Si: △,▽ дані ДТА при нагріванні та охолодженні; ◐ двофазний зразок |
ізоконцентраті 5DySi (рис. 29). Для відпалених сплавів (1300 оС, 31 год) встановлено наявність максимуму міцності при 20 оС (1050-1125 МПа), при 800 оС (510-530 МПа) та низькотемпературної пластичності (10-13 %), рис. 30, при вмісті олова (10-15 % (ат.)), чому відповідають оптимальний фазовий склад (* + Z + <DySn> у зразку з 10 % Sn та * + Z + <DySn> + <TiSn> з 15 % Sn) та структурний стан. Ці значення перевищують комплекс властивостей матеріалів
а |
|
б |
|
Рис. 29. Фрагмент політермічного роз-різу системи TiDySiSn по ізогон-центраті 5DySi: △,▽ дані ДТА при нагріванні та охолодженні; ◐ двофазний зразок; ◕ трифазний зразок; ● чотирифазний зразок; ПС фаза на основі потрійної сполуки TiDySi. |
Рис. 30. Механічні властивості сплавів системи (90-50)TiDySi-(0-40)Sn при іспитах на стиснення в залежності від вмісту олова (■,● відпалені зразки; □, ○ литі зразки): а границя текучості; б деформація на стиснення. |
типу ТИКАД. Литі ж матеріали при високих значеннях міцності та жароміцності (1184 та 769 МПа для сплаву з 10 % Sn) мають практично нульову пластичність. Таким чином, підтверджено висловлене припущення про позитивний сумісний вплив олова та РЗМ на жароміцність та низькотемпературну пластичність сплавів титану з кремнієм. Результати вивчення впливу алюмінію на характер фазових співвідношень у системі TiDySiSn (рис. 31) свідчать про те, що при високих Рис. 31. Фазові співвідношення в системі TiDySiSnAl по ізоконцентраті 5DySiAl: △,▽ дані ДТА при нагріванні та охолодженні; ◐ двофазний зразок; ◕ трифазний зразок; ● чотирифазний зразок; ПС фаза на основі потрійної сполуки TiDySi. |
температурах існують області з оптимальним фазовим складом. Литі зразки показують значення міцності на рівні сплавів без алюмінію, проте не мають пластичності. Вивчення механічних властивостей відпалених зразків буде проводитися в майбутньому.
висновки
можливість утворення потрійних сполук із цією структурою в системах МIIIVIХХ визначається великою різницею атомних радіусів елементів Х. Запропоновано розмірний фактор, який є кількісною мірою можливості утворення ПС із такою структурою.
експериментально показано, що невикористання такого підходу до систем рідкісноземельних металів веде до помилок при побудові діаграм стану. Запропоновано класифікацію діаграм стану подвійних систем РЗМХIV та потрійних РЗМРЗМSi. В основу класифікації подвійних систем покладено стехіометрію сполук, які визначають топологію діаграм стану (плавляться конгруентно). Справедливість класифікації експериментально підтверджено на подвійних системах {La,Ce,Tb}Si та {Dy,Ho}Sn. Класифікація потрійних систем виходить з попарної комбінації класів подвійних систем і відрізняється від запропонованої в літературі, яка базується на металохімічних властивостях компонентів. Системи РЗМХIV поділяються на 8 класів (системи РЗМSi на 5 класів), системи РЗМРЗМSi на 13. За результатами проведеного аналізу обрано РЗМ (починаючи з тербію), придатні для легування титану та його сплавів макродомішками РЗМ.
Основні результати дисертації опубліковані в роботах:
АНОТАЦІЯ
Буланова М.В. Фазові рівноваги в багатокомпонентних системах на основі Ti-Si. Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеню доктора хімічних наук за спеціальністю 02.00.04 фізична хімія. Інститут проблем матеріалознавства ім. І.М. Францевича НАН України, Київ, 2005.
В роботі вперше проведено систематичне вивчення фазових рівноваг в титанових кутах багатокомпонентних систем на основі TiSi в широких інтервалах концентрацій і температур. Основну увагу сфокусовано на послідовності процесів кристалізації, характері та температурах твердофазних перетворень, розчинності компонентів у фазах при різних температурах, механічних характеристиках фаз і сплавів з метою одержання балансу між жароміцністю та низькотемпературною пластичністю.
Ключові слова: титан, кремній, РЗМ, фазові рівноваги, діаграма плавкості, твердофазні перетворення, кристалічна структура, металохімічні фактори, високотемпературна міцність, пластичність.
АННОТАЦИЯ
Буланова М.В. Фазовые равновесия в многокомпонентных системах на основе Ti-Si. Рукопись.
Диссертация на соискание ученой степени доктора химических наук по специальности 02.00.04 физическая химия. Институт проблем материаловедения им. И.Н. Францевича НАН Украины, Киев, 2005.
В работе впервые проведено систематическое исследование фазовых равновесий в титановых углах трех- и четырехкомпонентных систем на основе TiSi с р- и d-элементами, являющимися основными добавками к титановым сплавам, в частности, типа ТИКАД. Построены диаграммы состояния (фрагменты) систем TiSi{Al, Sn, Zr}, TiSiAl{Ge, Sn, Zr} в широком интервале концентраций и температур. Показано, что характер фазовых равновесий определяется фазой на основе силицида титана TiSi. При образовании в титановом углу тройного соединения (системы TiSiSn, TiSiZr), именно оно определяет характер фазовых равновесий. Проведено сравнение топологии поверхностей солидус тройных систем TiSi{р-,d-элементы}, проанализированы металлохимические и кристаллографические факторы, определяющие их строение.
Частичная замена кремния в системе TiSiAl германием не приводит к изменению характера и температур фазовых равновесий во всей изученной области составов. При частичной замене кремния оловом сохраняется температурно-концентрационный интервал подобия с тройной системой TiSiAl, который сужается по мере увеличения содержания олова и понижения температуры.
Солидус системы TiZrSiAl аналогичен таковому систем TiZrSi или TiSiAl при фиксированном содержании алюминия или циркония соответственно. Подобие с системой TiZrSi наблюдается во всей области температур, с системой TiSiAl только в области кристаллизации.
Для всех указанных систем проанализировано поведение микротвердости первичных фаз (по границе областей гомогенности) и эвтектических составляющих. Показано, что концентрационные зависимости микротвердости коррелируют с конфигурацией границ областей гомогенности. Для первичных фаз наблюдается хорошая корреляция с периодами решетки, для эвтектики с температурами солидус. Фазовый состав сплавов и температура твердофазных превращений проанализированы с точки зрения жаропрочности.
В рамках развиваемого системного подхода проанализированы диаграммы состояния двойных систем РЗМ с р-элементами IV группы. Сформулированы общие черты и различия в топологии диаграмм состояния, наблюдаемые как вдоль ряда РЗМ, так и вниз по группе р-элементов. Классификация диаграмм состояния рассматриваемых систем по топологическим признакам позволила разделить их на восемь основных типов, пять из которых характерны для систем с кремнием. На основании этой классификации системы РЗМРЗМSi можно классифицировать в
13 основных типах. Экспериментальная проверка, выполненная для систем {La, Ce, Tb} Si, {Dy, Ho} Sn, La Ce Si подтвердила справедливость предложенных классификаций. Проведенный анализ показал, что для макролегирования титана и его сплавов подходят редкоземельные металлы, начиная с тербия. Нами для дальнейших исследований в качестве модельного РЗМ выбран диспрозий.
Путем изучения фазового состава, морфологии структуры и механических свойств литых и отожженных (1200-1300 оС, 30 ч) сплавов систем TiDy, TiDySi, TiDySn, TiDySiSn впервые установлено, что в отожженных сплавах TiDySiSn наблюдается симбатная концентрационная зависимость прочности при 800 оС и низкотемпературной пластичности. Оптимум приходится на содержание олова 10-15 % (ат.). При этом высокотемпературная прочность сплавов в два раза выше, чем у лучших титановых сплавов. Анализ фазового состава и механических свойств трех- и четырехкомпонентных сплавов позволил установить, что это связано с образованием в отожженных сплавах двухуровневого упрочнения: 1 двухфазная матрица “Ti+TiSn”; 2 двухфазное дисперсное упрочнение изоструктурными интерметаллидами TiSi и DySn. Это дало основания предложить системы на основе ТiРЗМSiSn как основу материалов нового типа и наметить направления развития работы. Одним из них является добавление алюминия. Фазовый состав и морфология структуры литых и отожженных сплавов системы TiDySiSnAl дают основания ожидать для них поведения, подобного сплавам без алюминия, однако, с преимуществом снижения удельного веса материала.
Ключевые слова: титан, кремний, РЗМ, фазовые равновесия, диаграмма плавкости, твердофазные превращения, кристаллическая структура, металлохимические факторы, высокотемпературная прочность, пластичность.
SUMMARY
Bulanova M.V. Рhase equilibria in the multicomponent Ti-Si-based systems. Manuscript.
The Doctor of Science thesis by speciality 02.00.04 physical chemistry. I.N. Frantsevich Institute for Problems of Materials Science NAS of Ukraine, Kiev, 2005.
Systematic study of phase equilibria in the Ti-corners of multicomponent TiSi-based systems has been carried out for the first time in wide intervals of the temperature and concentration. General attention was focused on crystallisation paths, the character and temperature of solid-state transformations, solubility of components in coexisting phases, mechanical properties of phases and alloys aimed at the balance of high-temperature strength and low-temperature plasticity.
Key words: titanium, silicon, rare-earth, phase equilibria, melting diagram, solid-state transformations, crystal structure, metal-chemical factors, high-temperature strength, plasticity.