Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Урок-імпровізація
з української мови
Односкладні називні речення
для 8 класу
Розроблений учителем
української мови та літератури
Смілянської спеціалізованої школи
I-III ступенів № 12
Московченко Антоніною Миколаївною
2012-2013 н.р
Мета уроку: поглибити й систематизувати знання учнів про називні речення , формувати вміння відрізняти їх у тексті від інших речень та вдало користуватися їх виражальними можливостями в усному та писемному мовленні ; розвивати вміння правильно використовувати в побудові усних і писемних висловлювань ; виховувати пошану до державних символів , почуття національної свідомості .
Тип уроку: урок-імпровізація .
Обладнання: запис Державного Гімну , зображення Державного Герба України , Державний прапор України , хліб , вишитий рушник , гілка верби , калина , інші народні символи .
Хід уроку
I Узагальнення та систематизація вивченого про односкладне речення
1 Синтаксична мозаїка (робота в парах ).
Скласти опорну схему « Односкладні речення » з окремих карток , що пропонуються учням у довільному порядку .
2.Усні повідомлення учнів про види односкладних речень за складеною схемою .
II Мотивація навчальної діяльності
Згадайте мить нагородження українських спортсменів на Міжнародних спортивних змаганнях . Ми , сидячи біля телеекранів , бачимо на очах наших земляків сльози , помічаємо хвилювання , нас через відстань проймає струмінь урочистості й національної гордості .
-Що, на ваш погляд , робить ці хвилини такими незвичайними ?
(Учні впевнено скажуть : символи державності ) .
Символи глибоко й містко вбирають у себе стільки значень , акумулюють одночасно історію , мораль , ментальність народу .
III Постановка основних завдань , оголошення мети уроку
Давайте уявимо собі , що за 10 хвилин до кінця уроку до нас завітають гості із далекого зарубіжжя . У нас є декілька хвилин , щоб розказати їм про Україну , її народ , її історію . Не дивуйтесь , коли я скажу , що допоможуть нам у цьому називні речення .
Тому наше завдання :
1. Створити куточок української державності .
2.Розкрити , використовуючи називні реченн , характер , традиції українсько-го народу через описи символіки держави .
3. Зуміти викликати в гостей почуття поваги до України вміло сконструйо-ваними монологічними висловлюваннями з використанням виражальних можливостей називних речень .
4. Але щоб щось розповісти гостям , насамперед потрібно самому бути компетентним .
Отже , лексико-орфографічна хвилинка . (Учні записують у Словничок ком-петентного громадянина слова , пояснюють їх значення : тризуб , корогва , бунчук .
IV Формування умінь і навичок
1. Індивідуальна форма роботи з класом ( робота в групах ) .
Завдання : прочитайте текст , складіть план , придумайте заголовок . Перека-жіть текст за планом .
Текст 1
Для нашої сонячної країни жовтий та синій кольори є і були найбільш підхожі . Це чудо розумів наш простий народ , вимальовуючи свої хати в синє та жовте .
Ці кольори давала народові любов до природи , яку він бачив саме у жовтих та блакитних барвах . Золотий степ , синє небо , синє море й ріки з жовтими очеретами і рудими скелями , сині гори .
Тарас Шевченко одягав у ці кольори своїх героїв і навіть свою наречену . Отже , поєднання жовтого й блакитного кольорів цілком відповідає народ-ному смаку . Воно спільне з тонами української природи , з козацькими зви-чаями .
Крім того , з естетичного боку таке поєднання найкрасивіше з усіх знаних композицій .
Текст 2.
З давніх часів колір набув свого державного значення на військових знаме-нах- стягах . Форма , зображення , колір якого не змінювали , поки зберіга-лась віра у народі . Народна святиня . Неможливо було волею окремих лю-дей змінити її , їй поклонялися з вірою і сподіванням на заступництво .
Вивчення кольорових композицій у літописах дало підстави назвати синій і жовтий серед державних кольорів Давньої Русі , спадкоємицею якої була передусім Україна . Рідна сторона , милий , понад усе красивий рідний край . Існує цікава версія щодо давньої традиції поєднання жовтого і синього . Колір пшениці і неба , сонця і моря . Так , згідно з нею , слово « хохол » , яке стало зневажливим прізвиськом українця , монгольського походження . В перек-ладі « хох » означає голубий , синій , «улу» - жовтий . Кінцевий голосний змінився , і ми маємо теперішнє звучання .
Отже , поєднання жовто-блакитних кольорів на українській землі має глибоке коріння .
Текст 3.
Київська Русь . Тризуб . За її існування він стає великокнязівським знаком . Згодом цей знак карбується і на срібних монетах великого князя київського Володимира Святославовича . На них зокрема зображено з одного боку портрет володаря , а з іншого-тризуб і напис « Володимир на престолі , а це його ребро » .
Варязький меч . Герб французької королеви Анни , доньки великого князя Ярослава Мудрого . Там також є цей знак .
Існує близько сорока версій , які пояснюють походження тризуба . Найбільш розповсюджені з них такі : тризуб , первісне рибальське знаряддя , згодом стають символом влади . Це уособлення трьох природних стихій : повітря , води і землі .
Тризуб-зображення сокола , що атакує .
2. Творче завдання .
Поширення односкладних називних речень другорядними членами .
Державність . Символи України , Гімн. Прапор . Герб .
3. Міні-диктант з граматичним завданням .
Записати текст , пояснити основні орфограми та розділові знаки в ньому .
Одним із найбільших і найсвятіших обов язків є почуття Батьківщини…
Можна навести чимало складників , з яких формується комплекс високих рис громадянина . Але одним з найзнаменитіших , безперечно , є батьківський поріг , розквітла калина під вікном рідної хати , рідна мова , протоптана стежина до сусіда , лелечене гніздо на клуні , усміхнене віконце милої домівки , незрадлива мамина усмішка зі сльозою на щоці , терпкий запах картопляного диму . Усі ці означення предметно вкладають в одне поняття Берег дитинства .
- Випишіть з тексту 10 словосполучень , визначте в них головні і залежні слова.
- Підкресліть у реченнях граматичні основи .
V Узагальнення вивченого
Отож , давайте зробимо акценти щодо виражальних можливостей називних речень .
1.Вони концентрують увагу на ознаки , а не дію , тому використовуються під час описів .
2.Називні речення вносять відтінки психологізму .
Наступним завданням буде твір опис на одну із запропонованих тем , адже незабаром з явиться наш гість .
Теми творів описів :
1. Слухаючи гімн .
2. Гармонія жовтого та блакитного .
3. Секрет тризуба .
4. Народна символіка .
(Наголосити учням на використання виражальних можливостей називних речень у творах описах ).
Заходить гість ( вчитель , учень ), учні читають йому свої твори мініатюри , демонструють виставку народних символів .
VI Оголошення результатів навчальної діяльності
VII Домашнє завдання
- Стисло , користуючись переважно називними реченнями , передати епізод відомого фільму , не називаючи його . Слухачі за описом можуть упізнати фрагмент і назвати фільм .
- Виконати синтаксичний розбір речень , вправа 229 .