Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

тематизувати знання учнів про називні речення формувати вміння відрізняти їх у тексті від інших речень та в

Работа добавлена на сайт samzan.net:


Урок-імпровізація

з української мови

Односкладні називні речення

для 8 класу

Розроблений учителем    

української мови та літератури

Смілянської спеціалізованої школи

 I-III ступенів № 12

Московченко Антоніною Миколаївною

2012-2013 н.р

Мета уроку: поглибити й систематизувати знання учнів про називні речення , формувати вміння відрізняти їх у тексті від інших речень та вдало користуватися їх виражальними можливостями в усному та писемному мовленні ; розвивати вміння правильно використовувати в побудові усних і писемних висловлювань ; виховувати пошану до державних символів , почуття національної свідомості .

Тип уроку: урок-імпровізація .

Обладнання: запис Державного Гімну , зображення Державного Герба України , Державний прапор України , хліб , вишитий рушник , гілка верби , калина , інші народні символи .

Хід уроку

I Узагальнення та систематизація вивченого про односкладне речення

1 Синтаксична мозаїка (робота в парах ).

Скласти опорну схему « Односкладні речення » з окремих карток , що пропонуються учням у довільному порядку .

2.Усні повідомлення учнів про види односкладних речень за складеною схемою .

II Мотивація навчальної діяльності

Згадайте мить нагородження українських спортсменів на Міжнародних спортивних змаганнях . Ми , сидячи біля телеекранів , бачимо на очах наших земляків сльози , помічаємо хвилювання , нас через відстань проймає струмінь урочистості й національної гордості .

-Що, на ваш погляд , робить ці хвилини такими незвичайними ?

(Учні впевнено скажуть : символи державності ) .

Символи глибоко й містко вбирають у себе стільки значень , акумулюють одночасно історію , мораль , ментальність народу .

III Постановка основних завдань , оголошення мети уроку

Давайте уявимо собі , що за 10 хвилин до кінця уроку до нас завітають гості із далекого зарубіжжя . У нас є декілька хвилин , щоб розказати їм про Україну , її народ , її історію . Не дивуйтесь , коли я скажу , що допоможуть нам у цьому називні речення .

Тому наше завдання :

1. Створити куточок української державності .

2.Розкрити , використовуючи називні реченн , характер , традиції українсько-го народу через описи символіки держави .

3. Зуміти викликати в гостей почуття поваги до України вміло сконструйо-ваними монологічними висловлюваннями з використанням виражальних можливостей називних речень .

4. Але щоб щось розповісти гостям , насамперед потрібно самому бути компетентним .

Отже , лексико-орфографічна хвилинка . (Учні записують у Словничок ком-петентного громадянина слова , пояснюють їх значення : тризуб , корогва , бунчук .

IV Формування умінь і навичок

1. Індивідуальна форма роботи з класом ( робота в групах ) .

Завдання : прочитайте текст , складіть план , придумайте заголовок . Перека-жіть текст за планом .

Текст 1

Для нашої сонячної країни жовтий та синій кольори є і були найбільш підхожі . Це чудо розумів наш простий народ , вимальовуючи свої хати в синє та жовте .

Ці кольори давала народові любов до природи , яку він бачив саме у жовтих та блакитних барвах . Золотий степ , синє небо , синє море й ріки з жовтими очеретами і рудими скелями , сині гори .

Тарас Шевченко одягав у ці кольори своїх героїв і навіть свою наречену . Отже , поєднання жовтого й блакитного кольорів цілком відповідає народ-ному смаку . Воно спільне з тонами української природи , з козацькими зви-чаями .

Крім того , з естетичного боку таке поєднання найкрасивіше з усіх знаних композицій .

Текст 2.

З давніх часів колір набув свого державного значення на військових знаме-нах- стягах . Форма , зображення , колір якого не змінювали , поки зберіга-лась віра у народі . Народна святиня . Неможливо було волею окремих лю-дей змінити її , їй поклонялися з вірою і сподіванням на заступництво .

Вивчення кольорових композицій у літописах дало підстави назвати синій і жовтий серед державних кольорів Давньої Русі , спадкоємицею якої була передусім Україна . Рідна сторона , милий , понад усе красивий рідний край . Існує цікава версія щодо давньої традиції поєднання жовтого і синього . Колір пшениці і неба , сонця і моря . Так , згідно з нею , слово « хохол » , яке стало зневажливим прізвиськом українця , монгольського походження . В перек-ладі « хох » означає голубий , синій , «улу» - жовтий . Кінцевий голосний змінився , і ми маємо теперішнє звучання .

Отже , поєднання жовто-блакитних кольорів на українській землі має глибоке коріння .

Текст 3.

Київська Русь . Тризуб . За її існування він стає великокнязівським знаком . Згодом цей знак карбується і на срібних монетах великого князя київського Володимира Святославовича . На них зокрема зображено з одного боку портрет володаря , а з іншого-тризуб і напис « Володимир на престолі , а це його ребро » .

Варязький меч . Герб французької королеви Анни , доньки великого князя Ярослава Мудрого . Там також є цей знак .

Існує близько сорока версій , які пояснюють походження тризуба . Найбільш розповсюджені з них такі : тризуб , первісне рибальське знаряддя , згодом стають символом влади . Це уособлення трьох природних стихій : повітря , води і землі .

Тризуб-зображення сокола , що атакує .

2. Творче завдання .

Поширення односкладних називних речень другорядними членами .

Державність . Символи України , Гімн. Прапор . Герб .

3. Міні-диктант з граматичним завданням .

Записати текст , пояснити основні орфограми та розділові знаки в ньому .

Одним із найбільших і найсвятіших обов ’язків є почуття Батьківщини…

Можна навести чимало складників , з яких формується комплекс високих рис громадянина . Але одним з найзнаменитіших , безперечно , є батьківський поріг , розквітла калина під вікном рідної хати , рідна мова , протоптана стежина до сусіда , лелечене гніздо на клуні , усміхнене віконце милої домівки , незрадлива мамина усмішка зі сльозою на щоці , терпкий запах картопляного диму . Усі ці означення предметно вкладають в одне поняття – Берег дитинства .

- Випишіть з тексту 10 словосполучень , визначте в них головні і залежні слова.

- Підкресліть у реченнях граматичні основи .

V Узагальнення вивченого

Отож , давайте зробимо акценти щодо виражальних можливостей називних речень .

1.Вони концентрують увагу на ознаки , а не дію , тому використовуються під час описів .

2.Називні речення вносять відтінки психологізму .

Наступним завданням буде твір – опис на одну із запропонованих тем , адже незабаром з явиться наш гість .

Теми творів – описів :

1. Слухаючи гімн .

2. Гармонія жовтого та блакитного .

3. Секрет тризуба .

4. Народна символіка .

(Наголосити учням на використання виражальних можливостей називних речень у творах – описах ).

Заходить гість ( вчитель , учень ), учні читають йому свої твори – мініатюри , демонструють виставку народних символів .

VI Оголошення результатів навчальної діяльності

VII Домашнє завдання

- Стисло , користуючись переважно називними реченнями , передати епізод відомого фільму , не називаючи його . Слухачі за описом можуть упізнати фрагмент і назвати фільм .

- Виконати синтаксичний розбір речень , вправа 229 .




1. Приемы газетного менеджмент
2. Тема 9- Облік доходів витрат і фінансових результатів діяльності банку План 1
3. 1 Краткая характеристика основных электроприемников подстанции 6 1
4. Раковинные Класс Monoplcophor Моноплакофоры Неопилина Neopilin glthee Класс Gstropod Брюхоногие Подкласс Pulmont
5. Доминирование полушарий
6. Китай. Период Восточного Чжоу
7. Конституция человека
8. Неврологическое обследование
9. АНАЛИЗ ВНЕШНЕЙ И ВНУТРЕННЕЙ СРЕДЫ ОРГАНИЗАЦИИ
10. на тему- Життя та творчість Р
11. Статья- О техногенном влиянии на геологическую среду на примере Донецкого бассейна.html
12. Командное товарищество в Республике Казахстан
13. Реферат- Опции стандартного BIOS Setuр
14. ТЕХНОЛОГІЧНОЇ практики Напрям - комп~ютерна інженерія Спеціальність-Обслуговування ком
15. Междуцарствие 19951996 годов- к выборам нового губернатора края Характер и особенности политического развит
16. Bout myself Text B- My Biogrphy
17. Материальные затраты учёт и анализ
18. Статья- Психографика- факторы, влияющие на поведение потребителей
19. тематозными сливающимися между собой пятнами с четкими границами на поверхности пятен единичные милиарные
20. задание по дисциплине- Электроснабжение города Расчет условного микрорайона Вариант 31