Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

стояча поза а при малих зусиллях

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 6.11.2024

Розділ Охорона праці

Ергономічні вимоги до організації робочого місця в положенні сидячи

  Найпоширенішими у процесі праці є поза сидяча і стояча. При організації робочого місця потрібно враховувати, що при виконанні роботи з фізичними навантаженнями бажаною є "стояча" поза, а при малих зусиллях "сидяча".

Робоча поза "стоячи" призводить до більшої втоми, ніж "сидячи". На одну і ту ж роботу людина витрачає на 10 % більше енергії, що призводить до підвищення артеріального і венозного тиску крові, розширення вен на ногах, тромбофлебіту, пошкодження стоп, викривлення хребта.

При сидячій роботі нижня частина тіла розслаблена, а основне статичне навантаження припадає на м’язи шиї, спини, таза, стегон. Неправильна сидяча поза може викликати застій крові в ногах, а при великому обсязі робіт руками до запалення суглобів.

Організація робочого місця мас забезпечувати відповідність усіх елементів вимогам ГОСТ 12.2.032-78 "ССБТ.

Основними принципами при організації робочого місця має бути врахування робочої пози при виконанні трудової діяльності.

Робоча поза — це основне положення працівника у просторі виробничого середовища.

Зручна робоча поза має забезпечувати стійке положення тіла людини, ніг, рук, голови під час роботи, мінімальну затрату енергії та максимальну результативність праці.

Організація робочого місця передбачає:

характер та особливості предметної діяльності;

правильне розміщення у виробничому приміщенні;

ергономічно обґрунтоване робоче положення, вибір параметрів робочого місця з урахуванням антропометричних характеристик людини.

раціональну компоновку виробничих меблів, технологічного обладнання на робочих місцях.

Загальні принципи організації робочого місця:

предмети і знаряддя праці мають бут на робочому місці, але не заважати працюючому;

засоби і предмети праці, якими користуються постійно, мають бути ближче ніж ті, якими користуються рідше;

предмети праці, які беруть лівою рукою, мають бути зліва, а ті, які беруть правою рукою - справа;

якщо використовують обидві руки, то місце розташування предметів і засобів праці проектують з урахуванням зручності захоплення їх двома руками;

організація робочого місця має забезпечувати хорошу візуальність, оглядовість, виключати захаращення його сировиною, зайвими предметами праці та готовими виробами.

Статичне напруження працівників у процесі праці пов’язане з підтримуванням у нерухомому стані предметів і знарядь праці, а також робочої пози.

При організації робочого місця, залежно від робочої пози, потрібно розподіляти статичні напруження, зменшувати їх величину та передбачувати можливість зміни пози під час предметної діяльності.

Планування  робочого місця

Визначений простір, обмежений по висоті 2 м над рівнем підлоги, на якому розташовано робочі місця постійного або непостійного (тимчасового) перебування працівників, називається робочою зоною.

Від правильного планування робочої зони у значній мірі залежать умови праці та її ефективність. Планування вважають основним елементом організації робочого місця. При плануванні робочого місця має передбачуватись таке його положення у виробничому приміщенні по відношенню до інших робочих місць, яке буде забезпечувати найкращі умови з точки зору освітлення, вентиляції, опалення, подачі сировини і предметів праці, а також видалення готової продукції та виробничих відходів за межі робочої зони.

Правильне планування робочого місця призводить до значного зниження потреби у транспортних засобах, які у виробничих умовах завжди являють собою підвищену небезпеку для працюючих, зменшують вільну площу робочого місця, яка має становити не менше 4,5 м2.

При раціональному плануванні робочих місць обов’язково враховують антропометричні дані людини. Від антропометричних даних залежить зона досяжності, тобто та частина робочої зони, яка обмежена дугами, що описуються максимально витягнутими руками. Зона допоміжних рухів (заміна інструментів, складання готових виробів) має бути розташованою за межами зони основних рухів, але у місяцях найкращої досяжності.

Вимоги до оснащення робочих місць

Робочі місця мають бути оснащені засобами праці, що необхідні при виконанні тих або інших робочих функцій. Сюди належать засоби автоматизації, механізації, інструменти та різні пристосування, що забезпечують безпеку праці при виконанні предметної діяльності.

Компоновка технологічного обладнання та інших засобів праці у плані і просторі приміщення має:

забезпечувати мінімальну кількість основних і допоміжних робочих рухів;

виключати перехресні рухи рук або ніг;

не допускати виходу з робочої зони для контролю робочих параметрів машини;

забезпечувати надійність управління основним обладнанням. Вибір технічного обладнання, інвентарю і пристосування має забезпечувати фронт роботи з мінімальними витратами роботи та часу.

Додаткові пристосування та пристрої, мають забезпечувати безпеку праці, захист працюючих від дії шкідливих чинників з боку суміжних робочих місць (екрани, огородження, ширми, решітки і т. ін.). Положення технологічного обладнання, пристосувань та інвентаря має бути стійким, щоб не створювати їх додаткового зрушення.

Продумане оснащення і розташування технологічного обладнання, інвентаря і пристосування дає можливість найбільше ефективно використовувати виробничі площі, уникати зайвої тісноти, створювати умови для безпечного виконання робіт.

При організації робочого місця дизайнера повинні бути дотримані наступні основні умови: оптимальне розміщення устаткування, що входить до складу робочого місця і достатній робочий простір, що дозволяє здійснювати всі необхідні рухи і переміщення.

    Моторне поле - простір робочого місця, в якому можуть здійснюватися рухові дії людини.

    Максимальна зона досяжності рук - це частина моторного поля робочого місця, обмеженого дугами, описуваними максимально витягнутими руками при русі їх в плечовому суглобі.

    Оптимальна зона - частина моторного поля робочого місця, обмеженого дугами, описуваними предплечьями при русі в ліктьових суглобах з опорою в точці ліктя і з відносно нерухомим плечем. (мал. 1,2)

Мал. 1.  Зона досяжності моторного поля у вертикальній  площині.

  

Мал. 2. Зона досяжності моторного поля у горизонтальній  площині при висоті робочої поверхні над підлогою 725 мм.

                          

Мал. 3. Зони для виконання ручних операцій.

                                                                                                                                                                           

1-зона для розміщення найбільш важливих елементів, які часто використовуються (оптимальна зона моторного поля);  2-зона розміщення лементів, які  часто використовуються (зона легкої досяжності моторного поля); 3-зона для розміщення елементів,які рідко використовують (зона досяжності моторного поля).

    Оптимальне розміщення предметів праці і документації в зонах досяжності:

Дисплей розміщується в зоні 1  (в центрі);

Системний блок розміщується в передбаченій ніші столу;

Клавіатура - в зоні 1-2;

«миша» - в зоні 2 справа;

Сканер в зоні 3 (зліва);

Принтер знаходиться в зоні 3 (справа);

Документація: необхідна при роботі - в зоні легкої досяжності  – 2, а у висувних ящиках столу - література, невживана постійно.

    Для комфортної роботи стіл повинен задовольняти наступним умовам :

- висота столу повинна бути вибрана з урахуванням можливості сидіти вільно, в зручній позі, при необхідності спираючись на підлокітники;

-нижня частина столу повинна бути сконструйована так, щоб програміст міг зручно сидіти, не був вимушений підтискати ноги;

-поверхня столу повинна володіти властивостями, що виключають появу відблисків в полі зору програміста;

-конструкція столу повинна передбачати наявність висувних ящиків (не менше 3 для зберігання документації, лістингів, канцелярських обладнань).

-висота робочої поверхні рекомендується в межах 680-760мм. Висота поверхні, на яку встановлюється клавіатура, повинна бути біля 650мм.

    Велике значення надається характеристикам робочого крісла. Так, висота сидіння над рівнем підлоги, що рекомендується, знаходиться в межах 420-550мм. Поверхня сидіння м'яка, передній край закруглює, а кут нахилу спинки - регульований.

    Необхідно передбачати при проектуванні можливість різного розміщення документів: збоку від ПК, між монітором і клавіатурою і т.п. Крім того, у випадках, коли відеотермінал має низьку якість зображення, наприклад помітні мигтіння, відстань від очей до екрану роблять більше (біля 700мм), ніж відстань від ока до документа (300-450мм). Взагалі при високій якості зображення на відеотерміналі відстань від очей користувача до екрану, документа і клавіатури може бути рівним.

    Положення екрану визначається:

-відстанню прочитування (0,6.0,7м);

- кутом прочитування, напрямом погляду на 20° нижче горизонталі до центру екрану,  причому екран перпендикулярний цьому напряму.

    Повинна також передбачатися можливість регулювання екрану:

- по висоті +3 см;

-по нахилу від -10° до +20° щодо вертикалі;

-в лівому і правом напрямах.

    Велике значення також надається правильній робочій позі користувача. При незручній робочій позі можуть з'явитися болі в м'язах, суглобах і сухожиллях. Вимоги до робочої пози користувача відеотерміналу наступні:

-голова не повинна бути нахилена більш ніж на 20°,

-плечі повинні бути розслаблені

-лікті - під кутом 80°.100°,

-в лівому і правом напрямах.

Створення сприятливих умов праці і правильне естетичне оформлення робочих місць на виробництві має велике значення як для полегшення праці, так і для підвищення його привабливості, позитивно впливаючою на продуктивність праці.




1. Бал прессы 2013 г
2. а внедрении новых технологий лапа роскопия минимально травматичные доступы интервенционная радиология
3. 322 гг. до н. э. родился в городе Стагире неподалеку от Македонии в семье придворного доктора македонского царя
4. Загрязнение атмосферы
5. Задание 1 Перечислите требования предъявляемые к экологической информации
6. Реферат- Учение о мировой воле и смысл человеческого существования в философии Шопенгауэра
7. Доклад на педагогическом совете протокол от Организация самостоятельной деятельност
8. тема- Критерии работоспособности
9. Русский Вестник с просьбой опубликовать этот материал обратился Институт пересмотра истории Institute Historicl Revie.
10. Развитие чувства ритма у дошкольников посредством музыкальноритмических движений Курдина Елена Михайл
11. Реферат- Плюсы и минусы смертной казни
12. МУРМАНСКИЙ ГОСУДАРСТВЕННЫЙ ТЕХНИЧЕСКИЙ УНИВЕРСИТЕТ ФГБОУ ВПО МГТУ
13. Анализ финансово-хозяйственной деятельности фирмы Лойтер
14. Брянская государственная инженернотехнологическая академия ФИЗИКА
15. Кризис современной культуры - феномены и анализ причин
16. 36 Шабалина Алексея Цель работы- Изучить явление дисперсии и исследовать зависимость показателя прел
17. Теория общего равновесия т.
18. Системные изменения в языках России
19. Производные ценные бумаги
20. Как много тайн скрывает повесть «Слово о полку Игореве»