Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
30
ПРИКАРПАТСЬКИЙ УНІВЕРСИТЕТ
ІМЕНІ ВАСИЛЯ СТЕФАНИКА
Хмельовський Петро Михайлович
УДК 93 (477.8)
УКРАЇНСЬКЕ ПЕДАГОГІЧНЕ ТОВАРИСТВО “РІДНА ШКОЛА”
В СУСПІЛЬНО-ПОЛІТИЧНОМУ ЖИТТІ ЗАХІДНОЇ УКРАЇНИ
(1919 рр).
Автореферат
десертації на здобуття наукового ступеня
кандидата історичних наук
Івано-Франківськ
Дисертацією
є рукопис
Робота виконана на кафедрі історії України Прикарпатського університету
імені Василя Стефаника, Міністерство освіти і науки України.
Науковий керівник: доктор історичних наук, професор
Грабовецький Володимир Васильович
Прикарпатський університет ім. Василя Стефаника
завідувач кафедри історії України
Офіційні опоненти: доктор історичних наук, професор
Шип Надія Андріївна
Українська академія зовнішньої торгівлі м. Київ,
завідуюча кафедрою суспільних наук
кандидат історичних наук , доцент
Соляр Ігор Ярославович
Львівський регіональний інститут державного управління
Національної академії державного управління при Президентові України,
доцент кафедри політичних наук і філософії
Провідна установа: Львівський національний університет ім. Івана Франка,
кафедра історичного краєзнавства, Міністерство освіти і науки України, м. Львів.
Захист відбудеться “30” серпня 2004р. об 11 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 20.051.05 у Прикарпатському університеті ім. Василя Стефаника
(76025, м. Івано-Франківськ, вул.Шевченка, 57).
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Прикарпатського університету
ім. Василя Стефаника (76025, м. Івано-Франківськ, вул.Шевченка , 57).
Автореферат розісланий “29” липня 2004 р.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради Райківський І.Я.
Загальна характеристика роботи
Актуальність дослідження. Відновлення української державності у 1991 р. спричинило могутній імпульс розвитку вітчизняної історичної науки. Особлива зацікавленість дослідників питаннями національного руху в Україні у ХХ ст. пояснюється тим, що тривалий час в історичній науці вони ігнорувались через панування відомих ідеологічних стереотипів.Історія багатьох українських громадських організацій, партій, товариств, їхніх лідерів залишилась поза увагою дослідження сучасних істориків.Українське педагогічне товариство (з 1926 р. УПТ “Рідна школа”) , яке було визначним явищем суспільно-політичного життя Західної України в 1919 рр. не становить винятку.
Засноване у 1881 р. у Львові Руське товариство педагогічне стало невідємною складовою частиною національного руху галицьких українців наприкінці ХIХ у першій половині ХХ ст. Цілком можна погодитись із твердженням патріарха української історичної науки Михайла Грушевського про те, що “серед усіх потреб нашого національного життя потреба рідної школи і навчальної літератури є найголовнішою, адже народ, який не має своєї школи, може бути лише чужинцем на своїй рідній землі, ніколи не вийде на незалежний шлях свого існування. Всі народи, які дійшли до добробуту, доброго ладу дійшли тільки завдяки тому, що мали освіту на своїй рідній землі на своїй рідній мові”2. Саме така важлива історична місія захистити українську школу від остаточної ліквідації, за умов бездержавності виховати молоде покоління в дусі любові до України, поваги до рідної мови та свого історичного минулого випала на це товариство за умов, коли Західна Україна опинилася під владою Польщі у 1920-30-х рр.
Актуальність дослідження історії товариства “Рідна школа”, його ролі в суспільно-політичному житті у міжвоєнний період розглядається не тільки з позицій заповнення суттєвої прогалини в політичній історії України, але й під кутом зору творення цілісної концепції діяльності національних самостійницьких сил. Значущість даної теми полягає в тому, що як позитивний, так і негативний досвід діяльності товариства та взаємовідносин його з різними за своїми ідейними засадами політичними силами, який аналізується в роботі, може бути корисним у розбудові сучасного громадянського суспільства.
Доцільність окремого дослідження про діяльність Українського педагогічного товариства “Рідна школа” в міжвоєнний період зумовлюється ще й тим, що сучасні історико-педагогічні дослідження ігнорують суспільно-політичний контекст роботи товариства, не розкривають всіх аспектів його різнобічної діяльності.
Обєктом запропонованого дослідження є Українське педагогічне товариство “Рідна школа” в контексті історико-політичних реалій Західної України та Польщі у міжвоєнний період ХХ ст.; предметом суспільно-політична та культурно-освітня діяльність товариства за утвердження ідеї рідної школи в краї, ідеалів соборності та державності в українському суспільстві.
Хронологічні рамки дослідження охоплюють період 1919 рр. Нижньою межею є події, повязані із польською окупацією Західної України та зусиллями відновити роботу товариства після Першої світової та польсько-української воєн; верхньою початок Другої світової війни та припинення роботи товариства (як і інших товариств та партій) у звязку із встановленням радянської влади у краї.
Територіальні межі дослідження становить Західна Україна, а саме: Східна Галичина, Західна Волинь, Холмщина, Полісся, Підляшшя, Лемківщина, що у міжвоєнний період знаходились у складі Польської держави.
Мета і завдання дослідження. Виходячи з актуальності теми та враховуючи сучасний стан розробки даного питання в українській та зарубіжній історіографії, дисертант поставив за мету відтворити діяльність Українського педагогічного товариства “Рідна школа” в 1920-30-ті рр., визначити основні напрями його роботи в контексті суспільно-політичного руху українців краю. Для досягнення поставленої мети необхідно розвязати такі завдання:
- дослідити національну політику польських урядів щодо розбудови громадського
та культурно-освітнього життя західних українців;
- визначити статус УПТ “Рідна школа” у політично-правовій системі міжвоєнної
Польщі;
- зясувати програмно-ідеологічні засади і структуру товариства, форми та методи
його роботи ;
- проаналізувати діяльність українських політичних партій та організацій в
культурно- освітній сфері;
- висвітлити міжпартійну боротьбу за впливи на товариство;
- простежити взаємини УПТ “Рідна школа” з іншими культурно-освітніми
товариствами краю.
Методи дослідження принцип історизму, з орієнтацією на конкретно-історичний підхід до вивчення суспільно-політичних процесів, подій і фактів; структурно-системний аналіз, порівняльний та статистичний методи опрацювання джерельного матеріалу. В основу дисертації покладено комплексний джерелознавчий аналіз документів.
Наукова новизна роботи полягає в комплексному зясуванні ролі Українського педагогічного товариства “Рідна школа” в суспільно-політичному житті Західної України 1919-1939 роках. На основі аналізу першоджерел автор відтворив цілісну картину діяльності УПТ “Рідна школа,” визначив його реальне місце в суспільно-політичному житті Західної України в міжвоєнний період. Одержала подальший розвиток розробка питань статусу товариства у політико-правовій системі міжвоєнної Польщі та політики польських урядів щодо розвязання українського питання в культурно-освітній сфері.Введено в науковий обіг значну кількість важливих архівних джерел, розширено джерельну базу дослідження проблеми за рахунок матеріалів органів державної влади, політичних партій та організацій, періодичної преси, спогадів, враховано здобутки вітчизняної і зарубіжної історіографії, що дало змогу по-новому висвітлити міжпартійне протистояння за впливи на товариство, прослідкувати
його еволюцію від станово-професійної до загальнонаціональної інституції. Наукова новизна полягає також у зясуванні на прикладі діяльності УПТ “Рідна школа” однієї з граней ширшої наукової проблеми ролі громадських товариств та організацій в протистоянні асиміляційній політиці польської держави в галузі освіти, в піднесенні національної свідомості народу та становленні рідношкільної ідеї, як вагомого чинника загальнонаціонального суспільно-політичного руху.Таке цілісне вивчення проблеми дозволило достовірно відновити малодосліджені досі аспекти супільно-політичної діяльності товариства, обєктивно переглянути місце і роль УПТ “Рідна школа” в формуванні національної свідомості українського народу та належності його до національно-державницького табору у боротьбі за державність та соборність України.
Практичне значення одержаних результатів. Зібраний у дослідженні фактичний матеріал та науково теоретичні положення і висновки можуть бути використані для підготовки узагальнюючих праць з історії України, Польщі, у викладацькій роботі. Досвід діяльності Українського педагогічного товариства “Рідна школа” може привернути увагу державних освітянських структур, громадських товариств та організацій.
Апробація результатів дисертації. Основні положення дисертаційної роботи були апробовані на міжнародних наукових конференціях, присвячених 125-річчю “Просвіти” (Львів, 1993 р.), 130-річчю “Просвіти” (Львів, 1998 р.), історико-краєзнавчих конференціях “Перемищина протягом віків. Організації”(Львів- Перемишль,2002р.), кафедрі історії України Прикарпатського університету імені Василя Стефаника.
Основні положення дослідження висвітлені у чотирьох наукових статтях в фахових виданнь .
Структура дисертації побудована за проблемно-хронологічним принципом. Робота складається зі вступу, чотирьох розділів, висновків, списку використаних джерел та літератури ( 260 найменувань). Обсяг основного тексту дисертації сторінки.
ОСНОВНИЙ ЗМІСТ РОБОТИ
У вступі обгрунтовано актуальність теми, визначено мету й завдання, наукову новизну і практичне значення, окреслено хронологічні та територіальні межі дослідження.
У першому розділі “Джерела та історіографія проблеми” проаналізовано джерела і стан наукової розробки проблеми.
Джерельну базу дослідження даної проблеми становлять, насамперед, неопубліковані документи, віднайдені автором у Центральному державному історичному архіві України (м. Львів), державних архівах Львівської та Івано-Франківської областей .
Особливу вагу для вивчення проблеми має 206 фонд Українське педагогічне товариство “Рідна школа” Центрального державного історичного архіву України у м. Львові. Архівні матеріали його можна поділити на кілька груп: 1) протоколи загальних зборів Українського педагогічного товариства; 2) книги протоколів засідання президії Головної управи товариства; 3) обіжники Головної управи з різних питань діяльності кружків та організації шкільництва; 4) положення про права і обовязки учителів товариства; 5) службові правила для вчителів; 6) статути товариства та кооперативів “Рідної школи”; 7) звіти про діяльність товариства; 8) листи товариства до органів польської влади з різних питань організації шкільництва та діяльності товариства;
9) статистичні дані про школи товариства із зазначенням кількості учнів, місцевостей та характеру шкіл; 10) звіти шкільних референтів про стан шкільництва в краї;
11) інформаційні звіти та донесення польських урядових органів і поліції про політичне життя краю.
До останньої групи джерел належить й основна частина матеріалів державних архівів Львівської та Івано-Франківської областей.
Для характеристики партійної боротьби за впливи на УПТ “Рідна школа” використано різнопланові джерела з історії політичних партій та організацій, їх друкованих органів з фондів Центрального державного історичного архіву України в м. Львові ф. 344 Українське національно-демократичне обєднання; ф. 351 “Сельроб”; ф. 309 Наукове товариство ім. Шевченка; ф. 392 Українська Парламентарна Репрезентація; ф. 201 Греко-католицька митрополича консисторія. Особливості політики польської влади у краї, діяльність громадських організацій, культурно-освітніх товариств (у т.ч. і УПТ “Рідна школа”), політичних партій, неможливо відтворити, не опрацювавши документи органів державної влади, зокрема фондів воєводських управлінь та повітових староств, які знаходяться у Львівському (ф. 1), Івано-Франківському (ф. 2) обласних державних архівах. Серед матеріалів цих фондів найбільший інтерес мали щотижневі та місячні звіти про політичне становище, донесення, інформації польських державних структур про діяльність національних товариств і політичних партій тощо.
Вказана проблема широко висвітлювалася на сторінках педагогічних видань, що виходили в Західній Україні у міжвоєнний період : “Рідна школа”,”Учитель”, “Учительське слово” (з додатками “Шлях навчання та виховання”, “Методика і шкільна практика”), “Українська школа” та ін.
Конкретно історичні дані містять матеріали партійно-політичної періодики: “Діло”, “Свобода”, “Громадський вістник”, “Український вістник”, “Громадська думка”, “Слово”, “Новий час”, “Громадський голос”, “Мета”, “Нова зоря”, “Сила”, “Культура”, “Нові шляхи”, “Праця”, “Заграва”, “Перемога”, “Батьківщина, “Український голос”, “Народ”, а також “Sprawy Narodowosciowe”, “Gazeta Polska”, “Gazeta Warszawska”, “Kurier Lwowski”, “Biuletyn polsko-ukrainski”, “Wszyskie stronnictwa”, “Sprawozdanie z zycia mniejszosci narodowych” та ін. На їхніх сторінках відображена соціально-політична ситуація в краї, діяльність УПТ “Рідна школа” та інших культурно-освітніх й економічних товариств, їхні взаємини з політичними організаціями західноукраїнського суспільства.
Важливим джерелом дослідження стала мемуарна література, зокрема спогади відомих політичних діячів і науковців Івана Кедрина, Івана Крипякевича, Івана Макуха, Антона Чернецького та ін. Попри певну субєктивність, спогади безпосередніх учасників політичних подій 1920-30-рр. містять важливий конкретноісторичний матеріал, передають настрої, політичну атмосферу даного періоду.
В історіографії з історії Західної України міжвоєнного періоду XX ст. Порушена нами проблема вивчена недостатньо.
Дослідження діяльності товариства розпочалось ще у 1920-30-х рр. у Західній Україні. Уряд ЗУНР у Відні 1921 р. видав брошуру “Українська школа під польським ярмом у Східній Галичині”, в якій проаналізовано стан шкільництва українців у 1919-1921 рр. порівняно з австрійським періодом. У ній зазначено, що “повну волю своїм диким інстинктам і ненависти до всего, що українське, дали собі поляки щойно тоді, коли в зимі 1918-го і на весну 1919-го р. вступили завойовницькою ногою на область нашої Східної Галичини”. Екзильний уряд показав реальний стан справ у народних і середніх школах, вищих навчальних закладах і на основі його характеристики, дійшов висновку, що “поляки послідовно стремлять до остаточного вигублення нашої національної культури”.
Л. Ясінчук у працях “Азбука нації. Рідна школа та її вага”(Львів,1931), “Рідна школа” в ювілейному році”(Львів,1931), “50-літ “Рідної школи””(Львів,1931), та інших розкрив, насамперед, значення національної школи у боротьбі за самостійність українського народу. Автор на історичних прикладах показав, як школа стримувала занепад нації у XVI-XVII ст., та змалював пятидисятирічний шлях розвитку товариства “Рідна школа”. Ведучи мову про післявоєнний період (1918-1931рр). діяльності товариства, дослідник відзначив її “найбільший розгін”. Л. Ясінчук вказав на всі складні умови життя “Рідної школи” зупинився на розвязанні основних завдань шкільництва для потреб рідного народу.
Серед узагальнюючих праць цього періоду помітне місце посідає робота
П. Феденка “Український громадський рух у ХХ ст.” (Подебради, 1934), у якій автор систематично висвітлив розвиток подій в Західній Україні й Наддніпрянщині до середини 1930-х р. Він коротко проаналізував діяльність національно-культурних товариств, зокрема Українського педагогічного товариства “Рідна школа”, впливи на нього політичних партій краю.
У радянській історіографії міжвоєнного періоду переважали роботи пропагандистсько-публіцистичного характеру, в яких найчастіше висвітлювалось соціально-економічне та культурно-освітнє становище Західної України відповідно до оцінок офіційних органів УСРР і КП(б)У та Комінтерну. Маючи на меті показати переваги “соціалістичного будівництва” в Радянській Україні в порівнянні з польським гнітом у Західній Україні, Ю.Братківський (Шляхом націоналізму, опортунізму та зради.Харків, 1928), О. Травський (Західна Україна під чоботом польського фашизму [Б.М.],[Б.Р.], А. Красін (Відтята кордонами. Нариси про Західну Україну.Харків, 1930) та інші дещо спотворювали дійсний стан речей, особливо, в характеристиці національних сил, відстоюючи концепцію “запроданства української буржуазії”. Саме у цих роботах в радянській історіографії започаткована оцінка діяльності українських партій, громадських організацій і товариств як “буржуазно-націоналістичних”, антинародних, реакційних. Не можна заперечити однак, намагання цих дослідників обєктивно висвітлити шкільну польську політику у зазначений період.
Серед польських істориків міжвоєнного періоду привертають увагу роботи довідково інформаційного характеру А. Бельціковської та М. Філінські, у яких на фактичному матеріалі проаналізовано діяльність політичних партій та товариств у Польщі на початку 1920-х рр.
У 1945-1956 рр. дослідження політичної історії міжвоєнного періоду Західної України в українській радянській історіографії відбувалося за схемами “Короткого курсу історії ВКП(б)”. У цих роботах панувала концепція вирішальної ролі Великої Жовтневої соціалістичної революції та “братерської допомоги великого російського народу”.В них, зрозуміло, не знайшлося місця для висвітлення діяльності Українського педагогічного товариства “Рідна школа”.
Та й у 1956-80-х рр. дослідникам не вдалося уникнути вище згаданого схематизму. Разом з тим за короткий період хрущовської “відлиги” було зроблено перші спроби перегляду офіційного трактування історії національно-визвольного руху на західноукраїнських землях. Але вони не торкнулися діяльності національних партій і товариств. Типовою для цих робіт стала оцінка діяльності національних сил, наведена М.Олексюком (Єдність інтернаціональних устремлінь.Львів, 1982) у якій “Рідна школа” віднесена до буржуазно - націоналістичних організацій на службі у західноукраїнської буржуазії. Говорячи про пресу національних сил, зокрема і про “Рідну школу,” даний автор зробив висновок: “Уся преса була зрадницька і продажна, антинародна, її “настанови” зовсім не відповідали прагненням і мріям трудящих.” Найбільше місця аналізу діяльності “Рідної школи” знайшлося у статті В. Калиновича “Боротьба трудящих Західної України за українську школу і культуру в період панування панської Польщі” (40- років Великого Жовтня.Львів, 1957 ), хоча він не уник вищезгаданих ідеологічних стандартів при висвітленні проблеми.
Опублікована у 1968 р. праця “Торжество історичної справедливості”, попри офіційну політичну спрямованість, містить фактичний матеріал про діяльність УПТ “Рідна школа,” та напрямки польської національно-культурної політики. Її певні оцінки актуальні для сучасного стану історичної науки.
Післявоєнна польська історіографія (1945-1988 рр). зазнавала меншого (у порівнянні з радянською історіографією) ідеологічного тиску, що відбилося на тематиці досліджуваних проблем та теоретичних висновках.Упрацях А. Хойновського, Т. Пйотркевича, В. Кулеші з проблем національної політики польських урядів (у т.ч. в галузі шкільництва) дані автори виходили з польських національних інтересів, що перешкоджало обєктивному аналізу цих проблем, переоцінювалась роль Ю.Пілсудського та його прихильників у “зміні” національної політики після 1926 р. Необхідно відзначити, що діяльність УПТ досить грунтовно була висвітлена в працях М.Папєжинської-Турек і Р.Тожецького.
У сучасній польській історичній науці окреслилася тенденція до обєктивного висвітлення польсько-українських стосунків у 1920-1930-х рр. У працях А. Айненкеля, С. Стемпеня, Ю. Дарського та ін. простежується розуміння українських вимог у галузях політики, економіки та культури, висвітлено основні проблеми українського життя у зазначений період, акцентовано увагу на спробах порозуміння між польськими та українськими політиками.
Після проголошення незалежності в 1991р. в українській історичній науці розпочався етап концептуального переосмислення політичної історії України, перегляду старих та пошуку нових методологічних принципів дослідження. Скасування цензури, доступ до архівних збірок відобразилися як на тематиці, так і науковій глибині досліджень. Однією з перших спроб вивчення діяльності товариства “Рідна школа” є брошура В. Чоповського “Будителі національного духу” (Львів, 1993), в якій на основі документальних матеріалів простежено основні віхи розвитку УПТ “Рідна школа”.У науково-публіцистичних роботах, розвідках про розвиток педагогічної думки та шкільництва у Галичині (Д.Герцюк, В.Моцюк, Б. Ступарик, О. Вишневський, І. Курляк) увага авторів зосереджена на шкільній політиці товариства “Рідна школа.”
Найбільш грунтовним дослідженням з даної проблеми на сьогоднішній день є монографія Г. Білавич та Б. Савчука “Товариство “Рідна школа” (1881-1939 рр.)” (Івано-Франківськ, 1999 р.). Автори намагалися дати ретроспективний критичний аналіз стану освіти в Східній Галичині, теоретично обгрунтувати виникнення етапу ідеологічного та організаційного розвитку, виявити основні тенденції розвитку українських приватних навчальних закладів (дошкільних, початкових, середніх, фахових, вчительських семінарів), охарактеризувати освітньо-виховний процес у них, висвітлити зовнішні зносини УПТ. Вони вперше у вітчизняній історіографії ввели до наукового обігу маловідомі документи з архівів Львова та Івано-Франківська. У третьому розділі цієї монографії “Рідна школа” і процеси суспільно-політичного розвитку” ними започатковано розгляд проблем міжпартійної боротьби в Західній Україні за впливи в “Рідній школі,”її участі в “органічному” секторі націоналістичного підпілля.
Для вивчення історії національно-культурних товариств важливе значення мають праці І. Кураса, С. Макарчука, С. Кульчицького, О. Реєнта, Ю.Шаповала, та ін. Однак діяльності УПТ “Рідна школа” в політичних умовах міжвоєнного періоду ХХ ст. дані автори торкаються в окремих випадках і то побіжно. Серед останніх наукових праць виділяється монографічне дослідження М. Кугутяка “Історія української націонал-демократії” (1918-1929рр.), де значну увагу зосереджено на політиці УНДО щодо УПТ “Рідна школа,” їхній співпраці щодо захисту культурно-освітніх потреб українців. Автор справедливо відніс дане педагогічне товариство до національно-демократичного табору.
Таким чином, незважаючи на велику кількість праць з політичної історії Західної України в 1920-30-х рр., в українській історичній науці немає жодного спеціального дослідження, присвяченого місцю і ролі Українського педагогічного товариства “Рідна школа” в суспільно-політичному житті краю.
У другому розділі “Рідношкільна ідея в національному русі західних українців кінця ХІХ початку ХХ ст”. аналізується процес становлення та еволюція ідеології товариства, вплив народовців на його діяльність; основні напрямки співпраці з українськими політичними партіями Західної України початку ХХ ст., характеризується складний процес відновлення діяльності “Рідної школи” після Першої світової та польсько-української воєн.
Як і для багатьох народів Європи, 1848 р. став для українців Австрії “весною” національного пробудження. Саме у травні 1848 р. у Львові перша національна політична організація українців Головна руська рада сформулювала далекосяжну вимогу виділення українських земель зі складу австрійських багатонаціональних провінцій Галичини, Буковини і Потонського намісництва в окремий український коронний край з місцевою українською адміністрацією і самоуправлінням.
У 60-х рр. ХІХ ст. відбулася диференціація українського національного руху, який репрезентували дві “духовно-політичні форми” (Микола Шлемкевич): старорусини і народовці. Для обидвох течій рідношкільна ідея була однією з головних у визначенні їхніх програмних цілей, хоча реалізувати її у 60-70-х рр ХІХ ст. повною мірою жодній політичній силі не вдалося.
Народовці львівські професори університету і викладачі гімназій
О.Огоновський, Н.Вахнянин, О.Стефанович, Р.Заклинський, О.Партицький, Ф. Костек, а також шкільні службовці А.Яновський, К.Сушкевич, Д.Вінуковський, В. Барвінський редактор “Діла”, І.Величко скликали у листопаді 1880 р. “шкільну анкету” (нараду), яка значно прискорила створення Руського педагогічного товариства. Вибраний на ній тимчасовий організаційний комітет підготував статут, який був затверджений намісництвом 1881 р.
Руське товариство педагогічне (далі РТП) ставило перед собою завдання: “а) промишляти над потребами руского народа на полі шкіл народних, середних і висших, займатися основуваннєм рускіх шкіл, і піддержувати всякі справи виховання публічного і домашного на основі матерного язика; б) подавати членами поміч, як моральну, так і матеріальну”. Для їх виконання передбачалось використання різних форм і засобів: подання меморіалів і петицій до влади у справі навчання в руських школах, проведення публічних конференцій та відчитів педагогічного і наукового змісту; видання часопису і навчальної літератури, використання досвіду діяльності австрійського, чеського, моравського, словенського та інших педагогічних товариств; надання членам матеріальної допомоги у їхніх наукових пошуках. На перших загальних зборах РТП, названих установчими, що відбулися 2 березня 1884 р., було визначено основне його завдання : “видобути наші школи з рук чужих і боронити наші школи і їх учителів від всяких кривд”.
-ті роки започаткували новий етап розвитку українського руху - його політизацію.Модернізація українського національного руху спричинила більше зацікавлення діяльністю всіх національно-культурних товариств.Поглибилося розуміння ваги і значення рідношкільної ідеї. Статутні зміни РТП 1891-1902 рр. привели до організаційного росту товариства на місцях. У 1905 р. працювало 25 філій товариства, кожна з яких налічувала від 11 до 80 членів. Зросла і чисельність товариства: у 1908 р. налічувалося 3745 членів.
Перебуваючи у правовому полі Австро-Угорщини, будучи під контролем її адміністративних органів, РТП намагалось зберігати внутрішню автономію та незалежність, що виявилось у самостійному виробленні та реалізації ідеологічної платформи, в існуванні окремого управлінського апарату та організаційної структури. Еволюція товариства від станово-професійної до загальнонаціональної освітньо-шкільної інституції не сприймалась адміністративними властями. Наприклад, у донесенні Львівської поліції 1903 р. підкреслювалось, що хоч РТП тримається далеко від політики, воно поступово набирає гострого національного характеру.
Етапним в цьому плані необхідно вважати загальні збори товариства 1912 р., які внесли зміни до статуту. Затверджувалися нові назви: товариства Українське педагогічне товариство, Центрального виділу Головна управа, загальних зборів зїзд. Сам зїзд поглибив децентралізацію УПТ, яке стало фактично союзом автономних організацій кружків. Нововведення, без сумніву сприяли охопленню українського суспільства рідношкільною ідеєю.
З утворенням ЗУНР, злукою УНР і ЗУНР зявилася потенційна можливість ефективного розвязання проблем освіти і шкільництва у власній державі. Але польсько-українська війна 1918-1919 рр., встановлення польського режиму перекреслили їх. Спішно ліквідовуючи українські школи й культурно-освітні заклади, польська влада на початку 1920-х рр. здійснювала повну централізацію, усунувши вплив громадського чинника.
Важливою подією в діяльності УПТ стала нарада всіх культурних, економічних і політичних організацій 3 червня 1920 р. у Львові. Її учасники одностайно зійшлись на тому, що :1) українське громадянство західних областей визнає УПТ своєю шкільною верховною владою; 2) всі українські приватні школи без огляду на власників безумовно підпорядковані верховній шкільній установі в основних справах педагогіки, шкільної політики і адміністрації; 3) ні одна приватна школа не може бути заснована і створена без відома УПТ; 4) для ведення справ українського приватного шкільництва утворить УПТ окремий секретаріат, який обійматиме три секції: а) секцію народної школи і учительських семінарій; б) секцію середньої школи; в) секцію фахових шкіл; 5) всі приватні школи в 1920-21 н.р. переходять під керівництво УПТ.
Ухвали наради були відправною точкою на шляху до консолідації культурно-освітніх сил, відновлення та організації шкільництва в Західній Україні. За короткий термін не тільки були відшкодовані втрати на царині приватного шкільництва, але і суттєво розширена мережа рідномовних навчальних закладів. У 1922-23 н. р. під егідою УПТ перебувало 27 народних шкіл, у тому числі у Львові та його передмісті; приватні українські гімназії з правом прилюдності діяли у Городку, Дрогобичі, Золочеві, Коломиї, Рогатині, Станіславі, Тернополі, Чорткові і Яворові. З початком 1923-24 н.р. була відкрита дівоча реальна гімназія УПТ у Львові, зросла кількість учительських семінарій. Із заснування у 1922 р. у Львові чоловічої фахово-доповнюючої школи бере початок велика акція УПТ щодо розбудови українського фахового шкільництва, що яскраво виявилася у наступні роки.
У третьому розділі “Українське педагогічне товариство “Рідна школа” в контексті національної політики Другої Речі Посполитої” аналізується політика польських урядів ендеції та санації в національно-культурній сфері, стан польсько-українських взаємин та їх вплив на діяльність педагогічного товариства.
Рішення Ради Амбасадорів країн Антанти 14 березня 1923 р. стало черговим етапом в утвердженні окупаційного режиму і дальшої колонізації Західної України. Задоволення територіальних претензій Варшави, ліквідація формального стану тимчасовості на “східних землях” і зміцнення міжнародного становища дали можливість польському урядові впроваджувати в життя основний пункт концепції національної політики повну інтеграцію краю до складу Польської держави. Його кроки підпорядковувались основній меті асиміляції українського населення. Зокрема вказувалось, що “кресове” шкільництво “повинно служити зміцненню польського елемента та перетворенню місцевого населення на громадян, що прихильно ставились до Польщі”.
Порушення прав українців у галузі шкільництва викликало незадоволення в Західній Україні. Найбільш активні політичні сили розпочали вічеву акцію, наслідком якої були резолюції з протестом проти всіх розпоряджень, що обмежують права українського народу, та вимогою їх скасування. Представники українського населення, обрані вічами, особисто вручали ухвалені резолюції повітовим польським властям і кураторам, зверталися з протестами до Міністерства освіти у Варшаві.Державні органи намагалися свій культурно-освітній наступ на українство оформити на законодавчому рівні. 31 липня 1924 р. польський сейм ухвалив три закони: 1) про шкільництво українського народу; 2) про мову урядування державних і самоврядних адміністраційних властей; 3) про мову урядування судів, прокураторських урядів і нотаріату, які суттєво обмежували права українського населення в галузі шкільництва у порівнянні з австрійським періодом. Закони, а ще більше міністерські розпорядження до них, були спрямовані на ліквідацію державного народного і середнього шкільництва з українською мовою викладання. Вони бачили ідеалом спільну польсько-українську (утраквістичну) школу, що виховувала лояльних громадян.
Державний переворот 1926 р. внаслідок якого було встановлено режим Пілсудського, відомий під назвою “санації,” практично не змінив стратегічної лінії польської влади в національному питанні. Національна політика повинна була створити такі умови співжиття з польським народом, в яких українці могли б і хотіли би стати на грунт політичної співпраці в рамках Польської держави, стати привабливим фактором у пробудженні українського національного руху на території радянської України в дусі західноєвропейської цивілізації і культури. На практиці ця політика мала призвести до виникнення українського полонофільського руху. В культурно-шкільній галузі державна політика мала бути спрямована на задоволення освітних потреб українською мовою.Нова атмосфера в українсько-польських відносинах другої половини 20-х р. сприяла пожвавленню організаційної діяльності товариства. 23 червня 1926 р. Львівське воєводство затвердило проект нового статуту, в якому запроваджувалася нова назва “Рідна школа Українське педагогічне товариство” (або скорочено “Рідна школа”). Завданням товариства було: “заспокоювати всі потреби українського народу на полі шкільництва, як рівно ж публічного, домашнього, передшкільного й позашкільного виховання”. Однак, поряд зі створенням певних умов для активної організаційної розбудови товариства перелому в культурно-освітній політиці польської влади, незважаючи на декларовані наміри, не відбулося. Водночас зростала чисельність “утраквістичних” шкіл, у яких домінувало викладання польською мовою.
Застосовувані під час “пацифікації” засоби і методи погано узгоджувалися з декларованою властями метою акції “придушенням саботажного руху шляхом викриття і затримання усіх підозрюваних осіб, а також конфіскація зброї.” Урядові власті стали загрожувати українському середньому шкільництву під тим же гаслом боротьби проти саботажу. Арешти багатьох запідозрених випускників і учнів старших класів гімназій використовувалися, як привід для закриття навчальних закладів.
вересня 1926 р. власті закрили українські гімназії в Тернополі та в Рогатині, у жовтні гімназію в Станіславі та 6-й клас гімназії у Львові. Прикриваючись гаслом боротьби з саботажниками, організатори операції дотримувались принципу колективної відповідальності. Владний режим завдавав масових ударів різним групам: політичним партіям і організаціям, культурно-освітнім, фінансово-економічним та іншим товариствам, які гуртували найбільш свідому і організованішу частину українського селянства й інтелігенції. Ця операція, на думку українського посла до польського сейму Степана Барана, мала на меті знищення українських економічних і культурних інституцій і товариств краю.
Головна управа УПТ “Рідна школа,” повітові кружки намагались дистанціюватись від польсько-українського протистояння 1930 р. Розуміння ваги збереження цієї національної інституції брало верх над можливістю закриття у разі втягнення представників товариства у цей конфлікт. Протоколи засідань Головної управи, зїзду товариства в 1930 р. свідчать про витримку, національну свідомість провідників “Рідної школи,” адже ніхто з них жодного разу не дозволив вдатись до емоційних виступів. Навіть критика польських шкільних властей була дуже обмеженою.Це говорить не про політичну слабкість, а велике розуміння потреби збереження українського шкільництва, виховання молоді.
Польські власті постійно намагалися заборонити діяльність кружків. Причини заборон стереотипні: “може спровокувати загрозу безпеці, спокою і публічному порядку”. Часто влада закидала, що під “вивіскою” “Рідної школи” будуть працювати читальні забороненої “Просвіти”, нерідко вона висловлювала побоювання , щоб діяльність товариства не виходила за межі статутної діяльності. Десятки гуртків на Тернопільщині були ліквідовані за участь у походах на могили учасників національно- визвольних змагань.У відповідь осередки “Рідної школи” вносили подання до воєводського уряду, часто справа доходила до суду, але в суді такі справи рідко вирішувалися на користь українських товариств.
Політику “нормалізації” правлячий режим використав для прикриття своїх дійсних намірів, що полягали у перетворенні західноукраїнських земель в етнічно польську провінцію методами національної асиміляції. Підтвердженням того, що ця політика не передбачала поліпшення становища української освіти, стало проведення шкільного плебісциту 1937 р. Голова Секретаріату польських політичних організацій Східної Малопольщі М. Токарський-Карашевич у таємному листі до міністра військових справ визначив основний план дій на противагу діяльності товариства “Рідна школа” і української громадськості у проведенні шкільного плебісциту. Зокрема, на його думку, протести українців у справі шкільного плебісциту можна приглушити публікацією польських протестів проти акцій Організації Українських Націоналістів(ОУН) та “українського терору”. Пропонувалось також розпочати серію політичних процесів проти греко-католицьких священиків та революційних формувань. УПТ “Рідна школа” стала вагомим реальним чинником, що перешкоджав реалізації політики урядів “санації” щодо денаціоналізації західноукраїнського населення в культурно-освітній сфері.
У четвертому розділі “ УПТ “Рідна школа” в системі взаємин політичних та громадських інституцій краю” аналізуються взаємини УПТ “Рідна школа” із провідними політичними партіями і організаціями - УНДО, УСРП, УСДП, УВО, ОУН, а також культурно-освітніми та економічними товариствами.
Незважаючи на розєднаність національного табору після березня 1923 р., у питанні українського шкільництва, освіти взагалі провідні політичні партії були єдині необхідно було зупинити польський екстермінаційний похід, відкривати приватні школи з українською мовою викладання, всіляко допомагати громадським освітнім інституціям, насамперед Українському педагогічному товариству.
У відповідь на асиміляційний наступ властей Українське національно-демократичне обєднання (УНДО) мобілізувало “Рідну школу” та інші національні інституції на розгортання масштабної антиполонізаційної акції. Провід партії звернувся до українського населення з проханням масово виступити на захист української школи. 28 серпня 1925 р. на засіданні президії ЦК УНДО і представників освітніх установ було вироблено програму дій, яка передбачала організацію протестаційних народних віч проти полонізації українських шкіл, бойкот утраквізації українських гімназій, залучення батьків до шкільних плебісцитів, виступи українських послів і сенаторів у польських законодавчих органах, Лізі націй та інших міжнародних організаціях. УНДО зараховувало “Рідну школу” (як і “Просвіту”) до національного доробку, до національних цінностей. Проблеми українського шкільництва, культурно-освітні справи загалом не сходили з порядку денного керівних органів інших партій.
УНДО, згідно зі своєю програмою, захищало внутрішню автономію “Просвіти” і “Рідної школи”, яка проголосила себе “позапартійним ” чинником українського національного руху. Стратегія співпраці з УПТ була розроблена на ІІ-зїзді партії 1926 р. Головна управа товариства підтримувала тісний контакт із представниками УНДО в Українській Парламентарній Репрезентації, адже українські посли, використовуючи польську парламентську трибуну, могли найшвидше реагувати чи впливати на політику польських властей.
У грудні 1932 р. за ініціативою Головної управи “Рідної школи” при сприянні повітових комітетів УНДО проведено низку зібрань на території Східної Галичини. Вони мали на меті допомогти українському громадянству “...краще пізнати завдання “Рідної школи,” її діяльність та умови праці”. Результатом нарад було ухвалення постанов, які можна звести до таких головних положень: відкриття нових гуртків “Рідної школи”; проведення шкільного плебісциту в тих місцевостях, де не було української державної школи; 3) перевірка можливостей заснування приватних шкіл (переважно в містах) та підготовка до заснування дитячих садків у селах; 4) заснування при гуртках “Рідної школи” дитячих бібліотек; 5) організація “масової жертвенності” для потреб товариства. Завдяки заходам Головної управи “Рідної школи” і її співпраці з ЦК УНДО всіма національними товариствами краю, 2-3 листопада 1935 р. у Львові відбувся Перший український педагогічний зїзд.
Хоча українське політичне життя було розпорошене, а міжпартійні усобиці тривали в 1930-х рр, на рідношкільній ділянці цей “сумний” стан відбивався найменше. Немов інстинктивно люди відчували, що на рідношкільному терені не можна зводити партійно-політичних порахунків, що рідношкільна ділянка вимагає скупчення сил, “збірних зусиль”. Без сумніву, до цього великою мірою спричинилися позиція та діяльність “Рідної школи”.
Українська радикальна партія (УРП) також підкреслювала, що “для всього нашого народу шкільна справа є першорядної ваги”. Кожна подія, що стосувалася діяльності Українського педагогічного товариства ,була в центрі уваги партії.
Зїзд УРП 1924 р. закликав громадянство до оборони українського шкільництва “перед затіями, не поминаючи хоч би найменшого вкорочення набутих прав, а управи українських шкіл відкидати нищительські розпорядки”. Одноголосно зїзд вважав за потрібне утворити окрему центральну установу, яка буде захищати українську шкільну справу і водночас будувати незалежне українське шкільництво згідно з вимогами та потребами українського народу. Проте ідея утворення окремої центральної установи з проблем шкільництва залишилась не реалізованою. Зїзд УРП 1 лютого 1925 р. не згадав про неї, а лише ствердив у своїх резолюціях, “що українське шкільництво нищить шкільна влада всіма способами, не цураючись навіть фальшувань волі громад і населення”.
Після обєднання з волинськими есерами в 1926 р. новостворена партія УСРП у своїй програмі рішуче виступила проти соціального поневолення і національного утиску українців. УСРП критикувала діяльність керівництва товариства за “свідомо злочинну роботу”. Найбільшим лихом товариства партія вважала те, що “Рідна школа” потрапила у 1927 р. в руки однієї політичної партії УНДО. “Громадський голос” повязував результати зїзду “Рідної школи” 1927 р. із виборами до польського сейму і сенату 1928 р. та використанням товариства для перемоги на них. УСРП закликала УНДО звільнити товариство від опіки.
Зацікавлення товариством “Рідна школа” виявляли також ліві сили політичного табору Західної України для посилення своїх впливів серед громадськості. На ІІ-зїзді КПЗУ 1925 р. було ухвалено постанови, де підкреслювалось, що в своїй діяльності партія повинна звернути увагу на використання всіх легальних форм селянського руху та культурно-освітніх установ села.
Стратегія на опанування масовими легальними товариствами випливала з основного постулату визвольної доктрини націоналістичного підпілля “опори на власні сили”. Відповідно до неї УВО і ОУН офіційно не прагнули монополізувати громадсько-культурні організації, перебрати контроль над їх центральними органами. Національним товариствам відводилася важлива допоміжна роль бути засобом національно-патріотичного виховання українців краю. Вони мали служити “жолобом втягування” широких мас у революційну боротьбу проти польського режиму. Однак, на практиці через постійні репресії польських властей УВО і ОУН постійно прагнули до посилення своїх позицій в легальних інституціях. Реальний рівень звязків та впливів підпілля в легальних товариствах визначався загальною суспільною роллю і значенням останніх.Увага УВО і ОУН до “Рідної школи” виявилась особливо рельєфно під час проведення шкільних плебісцитів 1925, 1933, 1937 рр.
Якщо у взаєминах політичних партій і УПТ “Рідна школа” переважала боротьба за впливи, то у стосунках між національно-культурними та економічними товариствами краю брали гору співпраця та взаємна допомога.Діяльність різноманітних культурно-освітніх, господарських, молодіжних та інших за характером діяльності товариств і організацій становила інституційну основу розвитку структур громадянського суспільства, яке набрало в 1920-30-х рр. виразних форм. Позбавлене державної опіки українське суспільство вбачало в розбудові мережі громадських організацій запоруку збереження національного “стану посідання”. Через громадські структури національне і громадське життя розвивалось, взаємозумовлюючи і взаємодоповнюючи одне одного.
З усіма українськими товариствами та інституціями (УГКЦ, “Просвіта”, “Сільський господар”, РСУК, “Маслосоюз”, “Відродження” та ін.) “Рідна школа” підтримувала належний звязок і співпрацю як у централі, так і в своїх гуртках. Представники Головної управи бували на спеціально скликаних нарадах і, навпаки, представники інших установ тісно співпрацювали з “Рідною школою”.
У висновках узагальнено результати дослідження, визначено роль і місце УПТ “Рідна школа” в суспільно-політичному житті Західної України 1920-30-х рр.
Українське педагогічне товариство “Рідна школа”визначне явище суспільно політичного життя Західної України 1919 рр. Тривалий суспільно-політична діяльність товариства залишалася недостатньо висвітленою у вітчизняній та зарубіжній історіографії. Втім, для її ґрунтовного вивчення існує досить широка джерельна база, основу якої складають архівні документи, матеріали періодичної преси, спогади тощо. Це створює необхідні передумови для глибокого дослідження місця рідношкільної ідеї в національному русі західних українців у другій половині ХІХ- на початку ХХ ст., вивчення феномену УПТ “Рідна школа” в контексті національної політики Другої Речі Посполитої, зясування його ролі та місця в системі політичних і громадських інституцій краю.
Дослідження суспільно-політичної діяльності Українського педагогічного товариства “Рідна школа” назріла потреба сучасної історіографії, оскільки дозволяє повніше відтворити етапи розвитку та особливості українського національного руху Західної України в 1920-30- рр.
Політичні режими міжвоєнної Польщі (“ендецький”, “санаційний”) не створили сприятливого грунту а, навпаки, перешкоджали поступу українського національного руху, діяльності культурно-освітніх товариств, зокрема УПТ “Рідна школа”. Одним із основних принципів національної політики правлячих кіл Польщі був регіоналізм, тобто застосування відмінних методів і тактики при розвязанні українського питання на території Східної Галичини, Західної Волині, Лемківщини, Холмщини, Підляшшя і Полісся. Результатом цього стало переважне поширення мережі рідношкільних організацій в Східній Галичині і недопущення їх за “сокальський кордон”. Правове поле та політичні обставини, в яких довелося діяти УПТ “Рідна школа”, значно звужували реалізацію програмних засад і можливостей товариства відкрито, та активно впливати на суспільно-політичні процеси в краї.
Небезпека для розвитку української освіти та роботи товариства виходила не тільки від державних органів Польщі, але й від польського “Товариства школи людовей”, яке проводило широку кампанію по розбудові приватного шкільництва в Західній Україні, використовуючи європейський досвід роботи, потужну підтримку польської громадськості та крайові субсидії від держави.
Належачи до національно-державницького табору Західної України, УПТ “Рідна школа” сповідувала основні засади його політичної платформи: негація польської влади в краї; боротьба проти національного поневолення, за державність і соборність України; консолідація національних сил. Присутність учасників культурно-освітнього руху в парламентському представництві у 1922-1939 рр. підносила престиж і популярність УПТ “Рідна школа” в суспільстві. Це давало йому змогу відстоювати свої позиції, разом з Українською парламентською репрезентацією включатися у спільні політичні акції, як у Другій Речі Посполитій, так і на міжнародній арені. Парламентська діяльність освітніх діячів стала важливим чинником протистояння асиміляційній політиці польських урядів, а також впливу на законодавчі процеси під час впровадження реформ освіти і виховання у Польській державі.
Політичні партії та організації краю, в цілому підтримуючи, допомагаючи і сприяючи діяльності товариства, вели активну боротьбу за ідеологічні та організаційні впливи на нього. Найбільшого загострення вона набула в середині 1920- рр. між УНДО і лівими та лівоцентристськими силами краю (УСДП, УСРП).
Загалом партійно-політична боротьба, як і прагнення УВО-ОУН використати “Рідну школу” у своїх цілях , суперечливо позначилися на її розвитку. З одного боку , це динамізувало культурно-освітню діяльність , а також втягувало його в різні політичні акції , що розширювало сферу впливів, сприяло зростанню авторитету тощо. Але , з іншого боку , така політизація часто перешкоджала виконанню УПТ свого головного покликання і давала привід для адміністративних репресій проти його низових осередків.
Піднесення діяльності товариства в 1930-х рр. (у період найбільшого загострення українсько-польських відносин) було повязане саме з переважаючим впливом націонал-демократичної ідеології, дистанціюванням від крайніх деструктивних політичних сил. Це дало можливість УПТ “Рідна школа” зайняти одне з провідних місць в українському національному русі. Голови товариства: А. Гладишовський (1919-1923), О. Терлецький (1923-1924, 1926), Б. Янів (1924-1926), І. Чапельський (1926-1927), І. Кокорудз (1927-1933), І. Галущинський (1933-1935, 1938-1939), М. Заячківський (1935-1936), Д. Коренець (1936-1938) належали до УНДО або виступали його симпатиками.
Незважаючи на гостре міжпартійне протистояння, Українське педагогічне товариство залишилося самостійним впливовим чинником суспільно-політичного життя Західної України у досліджуваний період, яке у своїй діяльності захищало передусім загальнонаціональні, а не вузько партійні інтереси. Завдяки цьому “Рідна школа” змогла обєднати широкі верстви селянства, духовенства, інтелігенції, міщанства,робітництва,ставши важливою складовою частиною загальнонаціонального руху. Переживши складну внутрішню еволюцію під впливом загальних суспільних процесів та культурних потреб українства, товариство пройшло еволюцію від локального станового (вчительського) обєднання до масової громадсько-політичної інституції, яке розбудовувало не тільки приватне шкільництво, а й охопило сферу позашкільного виховання і провадило широку культурно-масову роботу. Через нерозвинутість різних форм державного соціального та правого забезпечення УПТ розгорнуло роботу з соціального-правового захисту різних верств населення, а також спричинилося до розвитку українського кооперативного руху.
Розвиваючись у межах польської державно-політичної системи,УПТ “Рідна школа” перебувала в її формально-правовому полі та діяла під постійним контролем з боку відповідних адміністративних органів. Взаємини між ними мали переважно конфронтаційний характер, а державні субсидії, що виділялися на потреби рідношкільної організації, були мізерними. Незважаючи на такі обставини товариство, по суті, виконувало функції “національного освітнього міністерства” для західноукраїнського населення. Це виявилося в існуванні окремої організаційної структури з власним керівним складом і членством, а також виробленні власних ідеологічних засад та форм і методів роботи. Зростаючи чисельно на основі власного (українського) людського потенціалу, товариство виявило здатність до самовідтворення і саморозвитку. Його демократизм і загальнонаціональний характер забезпечувалися такими засадами діяльності, як позапартійність та “аполітичність” (які часто були формальними), а також надконфесійністю і надкласовістю. “Рідна школа” налагодила і цілеспрямовано поглиблювала широкі, стабільні звязки з різними національними інституціями, завдяки чому вони тісно співпрацювали, взаємодоповнюючи один одного.
УПТ “Рідна школа” виступало субєктом співпраці зі всіма національними товариствами та організаціями краю. Найефективнішим було співробітництво із “Просвітою”, “Сільським господарем”, “Лугом”, “Пластом”, “Соколом”, “Відродженням”, економічними організаціями.
Список опублікованих праць за темою дисертації:
1. Ідея “Рідної школи” в національному русі західних українців у другій половині XIX на поч. XX ст. // Проблеми історії України XIX початку XX ст. / Інститут історії України НАН України. К , 2002. Вип. 5.C.105.
2. УВО-ОУН і “Рідна школа”: проблеми взаємовідносин у 1920-30рр.// Сторінки воєнної історії України / Зб. наукових статей / Інститут історії України НАН України Київ, 2003. Вип. 7.Ч ІІ. С.28 .
. Реакція українців на етнокультурну політику “санаційного табору” // Карпатика. Проблеми історії, політології, етнології та літературознавства. Ужгород, 2003. Вип. 22.С.49.
. Взаємовідносини УСРП і УПТ “Рідна школа” у 1920 рр.// Карпатика. Проблеми історії, політології, етнології та літературознавства. Ужгород, 2003. Вип. 26.С.50.
Хмельовський П. М. Українське педагогічне товариство "Рідна школа"(1919-1939 рр.). Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата історичних наук за спеціальністю 07.00.01 історія України.
Прикарпатський університет імені Василя Стефаника, Івано-Франківськ, 2004.
Дисертація є комплексним дослідженням діяльності Українського педагогічного товариства “Рідна школа” у контексті суспільно-політичних реалій міжвоєнної Західної України XX ст. Зясовано національну політику польських урядів щодо розбудови громадського та культурно-освітнього життя західних українців; статус УПТ “Рідна школа” у політичній системі Польщі 1920-30-х рр., програмно-ідеологічні засади і структуру товариства, форми та методи його діяльності, міжпартійну боротьбу за впливи на товариство, взаємини УПТ “Рідна школа” з іншими культурно-освітніми товариствами.
Ключові слова: Українське педагогічне товариство “Рідна школа”, Західна Україна, політичні партії, національно-культурні товариства.
Аннотация
Хмелёвский П. М. Украинское педагогическое общество “Ридна школа” в общественно-политической жизни Западной Украины (1919-1939 гг.). Рукопись.
Диссертация на соискание ученой степени кандидата исторических наук по специальности 07.00.01 История Украины.
Прикарпатский университет имени Василия Стефаника, Ивано-Франковск, 2004.
Дисертация является комплексным исследованием деятельности Украинского педагогического общества “Ридна школа” в контексте общественно-политических реалий Западной Украины 1920-30-х гг. Проанализирован процесс становления и эволюция идеологии общества, влияние народовцев на его деятельность, взаимоотношения с украинскими политическими партиями Западной Украины начала XX в., характеризуется сложный процесс оновления деятельности УПО “Ридна школа” после Первой мировой и польско-украинской воен.
Освещается политика польских правительств эндеции и санации в национально-культурной сфере, польско-украинские взаимоотношения и их влияние на функционирование педагогического общества. Указана важность собрания всех культурных, экономических и политических организаций 3 июня 1920 г., на котором они признали Украинское педагогическое общество своей школьной верховной властью. Решения собрания стали отправной точкой на пути консолидации культурно-просветительских обществ, организации школьництва в Западной Украине.
Анализируется принадлежность УПО “Ридна школа” до национального лагеря, его основные положения политической платформы: негация польской власти в крае, борьба против национального порабощения, за государственность и соборность Украины; консолидацию национальных сил. Освещена деятельность представителей культурно-просветительского движения в парламентском представительстве в 1922-1939 гг., отстаивание ими национальных инициатив в реформировании системы образования и воспитания в Польском государстве, что дало возможность противостоять ассимиляционной политике польских правительств.
Характеризуются взаимоотношения УПО “Ридна школа” из ведущими политическими партиями и организациями УНДО, УСРП, УСДП, УВО, ОУН, а также культурно-просветительскими и экономическими обществами. Политические партии и организации края, в целом поддерживая, помогая деятельности общества, вели активную борьбу за идеологическое и организационное влияние на него. Указывается на противоречивые результаты партийно-политической борьбы за влияние на УПО “Ридна школа” с одной стороны оно динамизировало культурно-просветительскую деятельность, втягивало его в разные политические акции, что расширяло сферу влияния; с другой стороны эта политизация наносила вред выполнению УПО своей главной цели и давала предлог польським властям для административных репрессий организационных структур общества.
Указывается доминирующее влияние национал-демократической идеологии (УНДО) в деятельности педагогического общества, дистанцирование от крайних деструктивных политических сил, что дало возможность УПО “Ридна школа” занять одно из ведущих мест в украинском национальном движении. Доказывается, что УПО “Ридна школа”, по сути выполняло функции национального министерства образования для западных украинцев.
Ключевые слова: Украинское педагогическое общество “Ридна школа”, Западная Украина, политические партии, национально-культурные общества.
SUMMARY
Khmelyovskyy P.M. Ukrainian Pedagogical Society “Ridna Shkola” in social-political life of Western Ukraine (1919-1939).- Manuscript.
Thesis for competition of the scientific degree of the candidate of historical sciences in speciality 07.00.01 History of Ukraine. Precarpathian University named after V.Stefanyk.- Ivano-Frankivsk, 2004
The thesis is devoted to the investigation of the activity of the Ukrainian pedagogical society “Ridna Shkola” in the context of social-political realias of Western Ukraine of 1920-1930-s.The author analyses the process of the formation and evolution of the ideology of the society, the influence of the narodivtsi on its activity, its relations with Ukrainian political parties of Western Ukraine at the beginning of the 20th century, the complicated process of the renovation of the activity of the Ukrainian pedagogical society “Ridna Shkola” after the First World War and after Plish-Ukrainian War is characterized.
In the thesis the policy of the Polish governments of national democrats and sanation in national-cultural sphere, Polish-Ukrainian relations and their influence on the functioning of the pedagogical society are investigated. The author points out the significance of the meeting of all cultural, economic and political organizations which took place on the 3d of June, 1920 at which the Ukrainian pedagogical society was recognized as their highest school authority. The decisions of the meeting became the starting point on the way to the consolidation of the cultural-educational societies and organization of schooling in Western Ukraine.
The author analyses the belonging of the Ukrainian pedagogical society “Ridna Shkola” to the national camp, the fundamental provisions of its political platform: negation of the Polish authority in the region, the fight against national opression, the fight for state system and unitary Ukraine; the consolidation of national forces. The author eluncidates the activity of the representatives of the cultural-educational movement in the parliamentary representation in 1922-1939-s, defending national initiative in the reforming of the system of education in Polish state, which gave the opportunity of resisting the assimilation policy of Polish governments.
The author characterizes the relations of the Ukrainian pedagogical society “Ridna Shkola” with leading political parties and organizations Ukrainian National Democratic Union, Ukrainian Socialist Radical Party, Ukrainian Social Democratic Party, Ukrainian Military Union, Organization of Ukrainian Nationalists- and cultural-educational and economic societies. The political parties and organizations of the region, supporting the activity of the society in general, fought for the ideological and organizational influence on it. The author of the thesis points out contradictory results of the party-political fight for the influence on the Ukrainian pedagogical society “Ridna Shkola” on the one hand it dynamized cultural-educational activity, engaged the society in different political actions; on the other hand such politization did harm to the fulfilment by the Ukrainian pedagogical society their main aim and gave the polish authorities the excuse for administrative repressions of the organizational structures of the society.
The author points out the dominating influence of the National-Democratic ideology (Ukrainian National-Demicratic Union) on the activity of the pedagogical society, distance from extreme destructive political forces, which gave the Ukrainian pedagogical society “Ridna Shkola” the opportunity to take one of the leading places in Ukrainian national movement. The thesis proves that the Ukrainian pedagogical society “Ridna Shkola” fulfilled the duties of the national ministry of education of Western Ukrainians.
Key words: the Ukrainian pedagogical society “Ridna Shkola”, Western Ukraine, political parties, national-cultural societies.
2 Грушевський М. Про українську мову і українську школу. К., 1991. С. 10.