Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
ЛЬВІВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ІМЕНІ ІВАНА ФРАНКА
ЮРИДИЧНИЙ ФАКУЛЬТЕТ
КАФЕДРА ОСНОВ ПРАВА УКРАЇНИ
Навчально-методичні матеріали з дисципліни
«право інтелектуальної власності»
для студентів факультету культури і мистецтв
Львів 2013
ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ ДИСЦИПЛІНИ
Становлення належного рівня охорони та забезпечення захисту права інтелектуальної власності є необхідною передумовою побудови правової держави, гарантією її сталого економічного розвитку, забезпечення соціальних гарантій громадян, розвитку громадянського суспільства.
Права на обєкти інтелектуальної власності, окрім цього, виступають сьогодні як самостійний обєкт цивільного обігу. Так, обсяг світової торгівлі ними у 2002 році перевищив 120 млрд. доларів США, що більш ніж удвічі перевищило аналогічний показник 1990 року. Поставлені на бухгалтерський облік як нематеріальні активи, ці обєкти суттєво збільшують вартість активів підприємства (бізнесу). Але якщо в розвинених країнах близько 50% активів підприємств складають права на обєкти інтелектуальної власності, то в Україні цей показник менш 1%. Тому у підприємців України є великий і ще не використаний резерв для завоювання ринку, отримання значного прибутку, розвитку інноваційних процесів. З цим питанням тісно повязане питання розвитку малих та середніх підприємств.
Протягом останніх років проблема забезпечення належної охорони та захисту прав інтелектуальної власності набула в Україні значного загострення. Це було повязано як з недосконалістю законодавства, так й з браком фахівців, особливо юристів відповідної спеціалізації. Відповідно до Указу Президента України вiд 27.04.2001 № 285/2001 «Про заходи щодо охорони інтелектуальної власності в Україні» з метою забезпечення конституційних прав громадян на захист інтелектуальної власності, сприятливих умов для створення об'єктів інтелектуальної власності, розвитку українського ринку цих об'єктів Кабінету Міністрів України, серед іншого, було дорученого вжити заходів щодо запровадження у вищих навчальних закладах курсу з основ інтелектуальної власності. Сьогодні курс з права інтелектуальної власності став невідємною частиною вищої освіти, у тому числі при підготовці юристів.
При підготовці до семінарських занять студентам рекомендується користуватися конспектом лекцій та літературою до теми семінару. Щодо нормативних актів, вони визначаються викладачем під час лекцій з врахуванням останніх змін.
Обовязковим є використання Цивільного кодексу України при підготовці до кожного практичного заняття.
Завдання до самостійної роботи та до практичних занять виконуються письмово до семінарського або практичного заняття, до якого вони відносяться. Під час проведення семінарського або практичного заняття викладач перевіряє виконання завдань для самостійної роботи. Задачі до практичного заняття або надаються викладачем на попередньому занятті та перевіряються під час практичного заняття, або безпосередньо під час практичного заняття.
Якщо з теми передбачено лише проведення лекції, викладач має право перевірити ступень засвоєння теми студентами на семінарському занятті з наступної теми.
При проведенні модульного контролю до завдань обовязково включаються питання з усіх тем модулю.
Тема 1. Загальні положення про інтелектуальну власність
(2 год.)
План:
Питання для самоконтролю:
Тема 2. Авторське право
(2 год.)
План:
Питання для самоконтролю:
Задача 1.
Львівське книжкове видавництво уклало з автором Коваленком договір про видання монографії «Історія Галичини». Рукопис одержав позитивні відгуки рецензентів. Але водночас були зроблені зауваження, з якими автор повністю погодився і висловив бажання внести в рукопис уточнення і доповнення. Видавництво надало автору на доопрацювання 4 місяці. Автор раптово помер. Видавництво звернулося до спадкоємців померлого з пропозицією доручити історику Артемову доопрацювати рукопис. Спадкоємці дали згоду.
1. Кого вважати автором випущеної у світ доопрацьованої монографії?
2. Які авторські права переходять у спадок?
Задача 2.
Художник-аматор придбав у магазині картину автора Якименка і зробив декілька копій, які підготував до продажу. Коли автор картини Якименко звернувся до покупця, художника-аматора, щоб скопіювати свою картину, і побачив копії, зроблені із перекрученням кольорового фону, він запропонував ці копії знищити. Покупець не погодився з цією пропозицією і заявив, що він придбав картину в магазині, став її власником і як власник може розпоряджатися нею як завгодно. Тому він відмовляє автору в копіюванні його картини. Автор звернувся до суду за захистом своїх прав.
Яке рішення має винести суд?
ТЕма 3. Суміжні права
(2 год.)
План:
Питання для самоконтролю:
Задача 1.
Композитор разом з поетом створили декілька весільних пісень, які були виконані в концертному залі. Видавництво звернулося до авторів з пропозицією про видання цих пісень.
1. З ким повинен бути укладений цей договір, якщо видавництво має намір водночас видати ноти з текстом, а також ноти і текст окремо?
2. Які види співавторства знає закон?
Задача 2.
Під час передвиборної кампанії багато партій, рухів та окремих осіб свої пропагандистські заходи по телебаченню і радіомовленню супроводжували виконанням популярних пісень відомих поетів, композиторів і співаків, аби привернути увагу глядачів і слухачів. Зазначені твори використовувалися без дозволу їх авторів і без виплати авторської винагороди.
1. Чи правомірне таке використання?
2. Чи повинні користувачі сплачувати авторам і виконавцям винагороду?
3. Хто є користувачем зазначених творів?
ТЕМА 4. Патентне право, його об'єкти і суб'єкти
(2 год.)
План:
Питання для самоконтролю:
Задача 1
Інженери Горбань і Сергієнко подали заявку на винахід “Диференційний індикатор напруги”. До складу заявки, окрім заяви про видачу патенту, ввійшли креслення пристрою. За результатами формальної експертизи авторам було запропоновано надати відсутні документи.
Які документи повинні додатково входити до складу заявки?Які вимоги щодо їх оформлення?
Задача 2
Лапатін винайшов пристрій для визначення вмісту нітратів в овочах та фруктах. Матеріальну допомогу при створенні пристрою надав його товариш Маренко. Лапатін запатентував свій винахід і був визнаний винахідником. Маренко звернувся з позовом до суду про визнання його теж винахідником цього пристрою, тому що він приймав участь у його створенні.
Чи задовольнить суд позов Маренка? Які особи не можуть бути визнані винахідниками?
ТЕМА 5. Інтелектуальна власність на раціоналізаторську пропозицію
(2 год.)
План:
Питання для самоконтролю:
Задача 1
Інженер одного із відділів державного підприємства та старший майстер подали заявку на визнання пропозиції раціоналізаторською.
У прийняті пропозиції було відмовлено на тій підставі, що інженер заводу відповідно до положення про раціоналізаторську діяльність на заводі не може бути автором таких пропозицій. Крім того, за два роки до того тотожний пропозиції винахід був опублікований в журналі “Наука и жизнь”. Не погодившись з відмовою, співавтори подали скаргу керівництву підприємства, де вказали, що раціоналізаторська пропозиція виходить за межі функціональних обовязків інженера. До подачі заяви вона успішно 4 місяці використовувалась на підприємстві і дала економію та суттєво покращила умови та безпеку праці.
1. Яке рішення необхідно прийняти за результатами розгляду скарги?
2.Які вимоги висуваються до раціоналізаторських пропозицій як обєктів права інтелектуальної власності.
Тема 6. Загальна характеристика договорів у сфері інтелектуальної власності
(2 год.)
План:
Питання для самоконтролю:
Задача 1.
Харківський механічний завод за договором передав товариству «Перспектива» комплект розробленої його спеціалістами конструкторської, документації на виготовлення пристрою для визначення вмісту нітратів в овочах та фруктах. Згідно з умовами договору завод, окрім документації також зобов'язався поставити товариству спеціальне технологічне обладнання, підготувати його спеціалістів для освоєння розробки, передати досвід по налагодженню технологічного процесу. Па підставі договору та податкового законодавства України бухгалтерія товариства у звітних документах зменшила оподатковуваний валовий прибуток, одержаний товариством за звітний період, на суму витрат на придбання «ноу-хау». Державна податкова інспекція району виявила це під час проведення перевірки і оштрафувала товариство, мотивуючи своє рішення тим, що відносини між сторонами були врегульовані не договором «ноу-хау», а договором купівлі-продажу. Не погодившись зі штрафом, товариство подало у міську податкову адміністрацію скаргу.
Проаналізуйте правове положення та аргументи спору і дайте відповідь на запитання:
Що визнається договором “ноу-хау”, які його особливості та юридична природа?
Які спільні риси та відмінності договорів “ноу-хау” та купівлі-продажу?
Тема 7. ДОГОВОРИ У СФЕРІ ІНТЕЛЕКТУАЛЬНОЇ ВЛАСНОСТІ
(2 год.)
План:
Питання для самоконтролю:
Задача 1.
Програміст за фахом гр. Мороз П.І. перебував у трудових відносинах з приватним підприємством «Альтаїр». У зв'язку з виконанням трудових обов'язків Мороз П.І. розробив та передав комп'ютерну програму для ведення бухгалтерського обліку на підприємствах. Програма використовувалась «Альтаїром» для власних потреб. Через деякий час (приблизно через півроку) приватне підприємство «Альтаїр» уклало декілька авторських договорів на використання вищевказаної програми іншими підприємствами. Мороз, вважаючи себе автором програми, звернувся до суду з позовом до «Альтаїра».
Обґрунтуйте позицію відповідача, вкажіть, які юридичні факти входять у предмет доказування по цій справі.
ТЕМА 8. ЗАХИСТ ПРАВА ІНТЕЛЕКТУАЛЬНОЇ ВЛАСНОСТІ
(2 год.)
План:
Питання для самоконтролю:
Задача 1.
Львівське книжкове видавництво уклало з автором Коваленком договір про видання монографії «Історія Галичини». Рукопис одержав позитивні відгуки рецензентів. Але водночас були зроблені зауваження, з якими автор повністю погодився і висловив бажання внести в рукопис уточнення і доповнення. Видавництво надало автору на доопрацювання 4 місяці. Автор раптово помер. Видавництво звернулося до спадкоємців померлого з пропозицією доручити історику Артемову доопрацювати рукопис. Спадкоємці дали згоду.
1. Кого вважати автором випущеної у світ доопрацьованої монографії?
2. Які авторські права переходять у спадок?
Задача 2.
Художник-аматор придбав у магазині картину автора Якименка і зробив декілька копій, які підготував до продажу. Коли автор картини Якименко звернувся до покупця, художника-аматора, щоб скопіювати свою картину, і побачив копії, зроблені із перекрученням кольорового фону, він запропонував ці копії знищити. Покупець не погодився з цією пропозицією і заявив, що він придбав картину в магазині, став її власником і як власник може розпоряджатися нею як завгодно. Тому він відмовляє автору в копіюванні його картини. Автор звернувся до суду за захистом своїх прав.
Яке рішення має винести суд?
ЗАКОНОДАВСТВО Й СУДОВА ПРАКТИКА
ЛІТЕРАТУРА
1. Андрусів У. Проблеми реалізації прав інтелектуальної власності на програми організації мовлення в Україні // Право України. - 2008. - № 6. - С. 63-68
2. Анчукова М.В.Щодо кримінальної відповідальності за незаконне збирання, використання та розголошення відомостей, що становлять комерційну таємницю (статті 231, 232 КК України) // Держава і право. Юрид. і політ. науки: зб. наук. пр. - 2008. - Вип. 41. - С. 516-522.
3. Бейкун А. Організаційно-правові та соціальні аспекти розвитку інституту інтелектуальної власності // Право України. - 2008. - № 11. - С. 42-48
4. Бошицький Ю.Л. Загальні аспекти охорони прав на комерційні (фірмові) найменування в Україні на сучасному етапі // Держава і право. Юрид. і політ. науки: зб. наук. пр. - 2008. - Вип. 39. - С. 359-364.
5. Бошицький Ю.Л. Проблеми охорони прав на комерційні (фірмові) найменування в Україні // Держава і право. Юрид. і політ. науки: Зб. наук. пр. - 2006. - Вип. 34. - С. 361-367.
6. Воронін Я.Г Місце та роль права попереднього користувача у системі охорони прав інтелектуальної власності на винахід // Держава і право. Юрид. і політ. науки: зб. наук. пр. - 2008. - Вип. 42. - С. 395-401.
7. Головкова О.М. Роль адміністративного примусу в боротьбі з правопорушеннями у сфері інтелектуальної власності // Держава і право. Юрид. і політ. науки: зб. наук. пр. - 2007. - Вип. 37. - С. 294-298.
8. Господарське судочинство в Україні: Судова практика. Захист прав інтелектуальної власності / Відп. ред. В.С.Москаленко. К.: Праксіс, 2007. 408 с.
9. Демченко Т.С. Охрана товарных знаков (сравнительно-правовой анализ): Монография. Изд.2-е, перераб. и доп. К.: Институт государства и права им. В.М. Корецкого НАН Украины, 2005. 208 с.
10. Дозорцев В.А. Интеллектуальные права: Понятие. Система. Задачи кодификации. Сборник статей // Исслед. центр частного права. М.: «Статут», 2003. 416 с.
11. Закорецька Л. Деякі проблемні питання щодо поняття окремих обєктів авторського права // Право України. - 2008. - № 9. - С. 51-56
12. Запорожец І. До питання класифікації субєктів управління у сфері охорони прав на обєкти інтелектуальної власності / «Право України», 2006, № 8, С. 39-40
13. Запорожець І. Заходи адміністративного примусу в сфері охорони прав на об'єкти інтелектуальної власності // Право України. - 2007. - N 4. - С. 26-29.
14. Запорожець І., Комзюк А., Комзюк Л. Правовий статус патентного відомства: українські реалії у контексті зарубіжного досвіду // «Право України», 2006, № 9, С. 66-69
15. Захист прав інтелектуальної власності в Україні: проблеми законодавчого забезпечення та правозастосування: Матеріали парламентських слухань у Верховній Раді України 21 березня 2007 року / Верховна Рада України. Комітет з питань науки і освіти / К.С. Самойлик (голова ред.ради), Г.О. Андрощук (упоряд.). - К. : Парламентське вид-во, 2007. - 320с.
16. Івченко Т.В. Деякі питання правового регулювання поняття «ноу-хау» // Держава і право. Юрид. і політ. науки: Зб. наук. пр. - 2006. - Вип. 34. - С. 260-265.
17. Івченко Т.В. Комерційна таємниця: деякі питання охорони, захисту та цивільно-правової відповідальності // Держава і право. Юрид. і політ. науки: Зб. наук. пр. - 2007. - Вип. 35. - С. 357-362.
18. Івченко Т.В. Роль суду в захисті права на комерційну таємницю // Держава і право. Юрид. і політ. науки: зб. наук. пр. - 2007. - Вип. 38. - С. 442-448.
19. Івченко Т.В. Цивільно-правова охорона комерційної таємниці як об'єкта права інтелектуальної власності в Україні // Держава і право. Юрид. і політ. науки: зб. наук. пр. - 2008. - Вип. 42. - С. 401-408.
20. Ігнатенко А., Луспеник Д. Застосування судами деяких норм законодавства про захист авторського права і суміжних прав: проблеми судової практики // Право України. - 2009. - № 2. - С. 109-120
21. Іщук С.І. Виключність права на комерційне (фірмове) найменування // Держава і право. Юрид. і політ. науки: зб. наук. пр. - 2008. - Вип. 39. - С. 427-431.
22. Іщук С.І. Особливості виникнення права інтелектуальної власності на комерційне (фірмове) найменування // Держава і право. Юрид. і політ. науки: зб. наук. пр. - 2007. - Вип. 37. - С. 414-419.
23. Курило В. Щодо визначення поняття контрафакції // «Право України», 2006, № 2, С. 96-97
24. Носік Ю. Юридична природа прав на комерційну таємницю в Україні // «Право України», 2006, № 3, С. 36-38
25. Розенфельд Н. Віртуальний предмет злочинів, повязаних з порушенням авторського права і суміжних прав // Право України. - 2008. - № 5. - С. 105-108
26. Руденко Л. Порядок відшкодування шкоди, завданої порушенням права субєкта господарювання на комерційну таємницю // Право України. - 2008. - № 10. - С. 86-91
27. Святоцький О., Сімсон О. Реформування відносин власності у інтелектуальній сфері: правові проблеми// Право України. - 2006. - N 2. - С. 58-61.
28. Степанов І.С. Цивільно-правове регулювання відповідальності за порушення прав інтелектуальної власності // Держава і право. Юрид. і політ. науки: Зб. наук. пр. - 2006. - Вип. 33. - С. 279-285.
29. Чомахашвілі О.Ш. До питання історії розвитку правової охорони прав на промислові зразки // Держава і право. Юрид. і політ. науки: зб. наук. пр. - 2008. - Вип. 39. - С. 394-399.
30. Ярошевська Т. Субєкти права на службовий винахід /| «Право України», 2006, № 3, С. 71-73