Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

Тема- Японія у другій половині XIX на початку XX ст

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 9.11.2024

Урок 24

Тема: Японія у другій половині XIX - на початку XX ст.

План:

  1.  Доба Мейдзі в Японії.
  2.  Крах політики самоізоляції.
  3.  Реформування економічного та суспільно-політичного життя.
  4.  Економічне зростання країни.

Мета:

  •  висвітлити основні напрямки соціально-економічного і політичного розвитку Японії в період «мейдзі», визначити особливості становлення Японії як провідної держави світу, її характерні ознаки, відмінності від західної цивілізації, охарактеризувати процес реформування суспільно – політичного устрою в Японії, розкрити зміст зовнішньої політики;  
  •  розвивати в учнів уміння аналізувати історичні події, робити висновки,  установлювати причино – наслідкові зв’язки;
  •  сприяти естетичному вихованню учнів на основі здобутків східної культури.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: атлас, настінна карта, ілюстративний матеріал.

Основні поняття: «політика самоізоляції», «сьогунат», «самурай», «Ліберальна партія», «Партія реформ», «революція Мейдзі».

Основні дати та події:

1853–1854 рр. - «відкриття» Японії західними державами;

1868 р. - революція Мейдзі;

1867–1912 рр. - правління імператора Муцухіто;

1889 р. - прийняття конституції Японії;

1894–1895 рр. - японо-китайська війна;

1902 р. - японо-англійський союз;

1904–1905 рр. - російсько-японська війна;

1910 р. - оголошення Кореї колонією Японії.

Історичні особистості: Токугава, Муцухіто, М.Пері.

Хід уроку

І. Організаційний момент уроку

ІІ . Актуалізація опорних знань

Бліцвікторина.

  1.  Що проголошувалося у Маніфесті 1861 року? (Скасування кріпацтва)
  2.  Кому належить фраза: «Краще ми визволимо селян зверху, аніж очікуватимемо, коли вони самі звільнять себе знизу»? (Олександру II)
  3.  Які реформи було проведено у 1864 р.? (Земську, судову, освітню, фінансову)
  4.  На якій основі відбувалися вибори до міської думи? (Майнового цензу)
  5.  Хто опікувався початковою освітою, медичним обслуговуванням, благоустроєм? (Земства)
  6.  Як називали сучасники 60-70-ті роки. XIX ст.? (Епохою великих реформ)
  7.  Яка війна мала розв'язати так зване «східне питання»? (Кримська)
  8.  Хто з російських воєначальників знищив турецький флот у Синопській бухті? (Адмірал П. Нахімов)
  9.  Відомий письменник, учасник оборони Севастополя? (Л. Толстой)
  10.  Сан-Стефанський мирний договір був підписаний по завершенні (російсько-турецької війни 1877-1878 рр.).
  11.  Плеханов, Дейч, Степанович, Аксельрод — це члени створеної у 1879 р. народницької організації__(«Чорний переділ»).
  12.  Коли народовольцями був убитий імператор Олександр II? (1 березня 1881 р.)

ІІІ . Мотивація навчальної діяльності

  •  До середини XIX ст. Японія була закритою для іноземців, жила і розвивалася за своїми традиціями. Наприкінці XIX ст. завершився розподіл світу між провідними державами, склалася світова колоніальна система. Величезні території Азії та Африки були перетворені на колонії та напівколонії. Тільки Японія зберегла свою незалежність, причому не тільки зберегла незалежність, але й сама незабаром перетворилася на велику колоніальну державу. Яким чином це стало можливим?

  1.  Революція Мейдзи
    •  У 1853 р. біля берегів Японії з'явився американський флот і загрозою бойових дій змусив японські власті відкрити для торгівлі свої порти. Одночасно з такими вимогами виступили Англія та Росія.
    •  Проникнення європейців та американців до Японії підірвало авторитет традиційної влади сьогуна, який спирався на князів-землевласників.
    •  У 1866 р. вмер сьогун Ємоті, який уособлював світську владу, а 1867 р. - імператор (мікадо) Комей, який репрезентував владу релігійну.
    •  У країні спалахнула боротьба за владу, Нового імператора Міцухіто підтримували самураї півдня Японії, городяни, селяни.
    •  У січні 1868 р. війська імператора, що мали європейську зброю, розгромили війська сьогуна, а в травні вступили до столиці сьогуна Токіо (Едо).
    •  Так імператор об'єднав світську ц духовну владу.
    •  Роки його правління (до 1912 р.) отримали назву Мейдзи ("освічене правління").
    •  Переворот Мейдзи започаткував радикальні соціальні, політичні та економічні зміни в японському суспільстві. 
  •  Відбулася швидка модернізація країни на основі застосування іноземного досвіду з урахуванням національних традицій,
  •  створено могутній промисловий потенціал із необхідними для цього нововведеннями у політичних інститутах, правових нормах і т. д.

  1.  Реформи 70-80-х pp. Особливості економічного розвитку

  •  На відміну від Китаю, де традиціоналізм і консерватизм перешкоджали прийняттю європейських нововведень, молодий імператор Міцухіто рішуче вдався до творчого запозичення досвіду Європи. Японська цивілізація виявилася сприйнятливою для зовнішніх впливів.
    •  Розвиток Японії в останній третині XIX ст. прискорився. Реставрація влади імператора супроводжувалась усуненням від управління державою тих великих землевласників, які чинили опір проведенню актуальних реформ. Очолений імператором уряд спирався на підприємницькі кола І нових землевласників, які були пов'язані переважно з сільським господарством, торгівлею та лихварством. Це обумовило характер реформ.

«Реформи 1870 – 1880 рр. в Японії».

Назва реформи

Зміни

Наслідки

Аграрна

Земля передана селянам на умовах оренди. Селяни отримали право передавати землю за спадком

Обмежено крупне землеволодіння. Створені умови для товарного виробництва

Військова

Запровадження загальної військової повинності. Відкриття військових навчальних закладів

Збільшена військова потужність країни

Адміністративна

Ліквідація князівств

Створена централізована держава, консолідація  загальнонаціонального ринку

Освітня

Запровадження обов’язкової початкової освіти. Відкриття університету в Токіо

Можливість здобуття освіти за кордоном

Фінансова

Введення єдиної грошової одиниці

Зміцнення фінансової системи. Створення банків. Зміцнення централізації держави

Судова

Введення єдиної судової системи

Зміцнення централізації держави

 

Аграрна реформа

  •  частина землі відійшла до селян
  •  селяни отримали в приватну власність ті ділянки землі, що їх вони обробляли.
  •  Замість натурального податку було введено єдиний поземельний у розмірі 3% од вартості землі (виявився непідсильним для селян).
  •  Для сплати податку доводилося продавати до 50% урожаю. Зрештою, до 1890 р. 67% селян змушені були продати свої ділянки.
  •  І все ж реформа дала простір для розвитку товарного виробництва.

Військова реформа

  •  Армія комплектувалася на основі загальної військової повинності.
  •  створено військові академії та інші навчальні заклади.
  •  Офіцерський корпус комплектувався з самураїв.
  •  Японія готувалася до здійснення широкомасштабних планів експансії на материку.

  •  Реформи 70-80-х pp. вирвали Японію з міжнародної ізоляції, долучили до світового господарства, сприяли формуванню індустріального суспільства і політичному розвиткові.

  1.  Економічне зростання країни

  •  Слабкість підприємницького капіталу обумовила провідну роль держави у створенні великих підприємств та арсеналів.
    •  Острівна країна заохочувала розвиток своєї промисловості, віддаючи перевагу фірмам, які працювали на потреби армії та флоту.
    •  У 80-90-х pp. чимало державних фабрик і заводів було передано в оренду або продано приватним особам на пільгових умовах. Утворилися великі фірми ("Міцуї", "Міцубісі", "Ясуда", "Асано"). Підприємства часто передавалися до рук землевласників, вищих службовців.
    •  Так складався тісний зв'язок імператорського двору, землевласників і підприємців.
    •  За рахунок держави було створено систему транспорту і зв'язку.
    •  У промисловості домінували дрібні підприємства. Рівнем технічного розвитку Японія значно поступалася європейським державам.
    •  Індустріальний розвиток відчутно змінив соціальну структуру японського суспільства. Формувався клас підприємців. У систему найманої праці втягувалася дедалі більша частина населення.
    •  Своєрідність  японського розвитку індустріального суспільства.
  •  Переплетення інтересів імператорського двору, землевласників і промисловців,
  •  жорсткі методи експлуатації населення,
  •  орієнтація на континентальну територіальну експансію

4. Конституція 1889 р. Політичний розвиток

Самостійна робота – стор 182-183

  •  Конституцію Японії 1889 р. створили за зразком прусської.
  •  Було встановлено верховну владу імператора. Його особа вважалася священною та недоторканною. Як голова держави він мав право оголошувати війну і мир, укладати договори, затверджувати й видавати закони, скликати й розпускати парламент, призначати І звільняти громадських і військових чиновників високого рангу.
  •  За конституцією парламент складався з двох палат - палати перів і палати представників (депутатів). У верхній палаті була представлена аристократія, члени імператорського двору, що призначалися. Нижня палата обиралася. Виборче право отримав 1% населення. Парламент затверджував бюджет, але його права в цьому питанні обмежувалися.
  •  Уряд був відповідальним не перед парламентом, а перед імператором.
  •  Конституція 1889 р. офіційно проголосила демократичні свободи і громадянські права, рівність усіх громадян країни.

  •  У 80-х pp. виникли політичні партії (ліберальна партія та партія реформ). Вони ще не мали масової бази, чіткої організаційної структури і радше скидалися на політичні клуби, що спиралися на різні групи землевласників, промисловців.
  •  Наприкінці XIX ст. в Японії виникли профспілки. У 1896 р. стався перший робітничий страйк.
  •  Створену 1901 р. першу соціалістичну організацію під орудою Сена Катаями уряд заборонив, незважаючи на її лояльне ставлення до влади.
  •  До початку першої світової війни в Японії не було легальних робітничих організацій (партій, профспілок), окрім профспілки, створеної самими підприємцями.

5. Зовнішня політика

  •  Зовнішньополітична експансія в Японії набула  значення як національна стратегія модернізації суспільства.

Японсько - китайська війна 1894 - 1895 pp.  

  •  Першим об'єктом експансії Японії на материку стала Корея, яка знаходилась у васальній залежності від Китаю.
  •  Накинувши Кореї в 1876 р. нерівноправний договір, Японія розширила експансію під приводом сприяння національно-визвольному рухові.
  •  Конфлікт на Корейському півострові вилився в японсько-китайську війну 1894-1895 pp., яка закінчилася поразкою Китаю і підписанням мирного договору. Китай визнав незалежність Кореї, передав Японії Тайвань і Пескадорські острови, відкрив для Японії торговельні порти, надав право будівництва підприємств і зобов'язався виплатити величезну контрибуцію.

Англо - японський союз 1902 р.

  •  Війна Японії проти Китаю загострила японо-російські протиріччя на Корейському півострові та в Південній Маньчжурії. Росія за угодою з Китаєм почала будівництво Китайсько-Східної залізниці (КСЗ) та орендувала Порт-Артур.
  •  Назрівав збройний конфлікт. Щоб заручитися підтримкою великих держав, Японія 1902 р. уклала англо-японський договір, спрямований не тільки проти Росії, а й проти США. Отож, на Далекому Сході зав'язувався складний вузол протиріч.

Російсько-японська війна 1904 -1905 pp.

  •  На початку XX ст. Японія зважилася на гострий конфлікт із царською Росією.
  •  У ніч проти 8 лютого 1904 р. японська ескадра без оголошення війни напала на російський флот у Порт-Артурі й Чемульпо (Корея). Так Японія захопила стратегічну ініціативу і змінила співвідношення сил на морі на свою користь. 10 лютого 1904 р. Японія формально оголосила війну. Найбільш драматично розвивалися події в порту Чемульпо, де крейсер "Варяг" і канонерка "Кореєць" вступили в нерівний бій з японською ескадрою. Обидві сторони зазнали значних втрат. Пошкодженого "Варяга" і "Корейця", аби вони не дісталися ворогові, було затоплено.
  •  Спроба адмірала Макарова перехопити стратегічну ініціативу на морі не здійснилася - він загинув на панцернику "Петропавловськ", що підірвався на міні. Після цього російський флот методично знищувався японською артилерією в Порт-Артурі. Деякі кораблі прорвались у Владивосток і в китайські порти. Тихоокеанська ескадра припинила існування.
  •  На суходолі події теж розгорталися не на користь Росії. 1-ша і 2-га японські армії розчленували російську армію і завдали їй поразок під Ляояном (серпень J 904 p.) і Мукденом (березень 1905 p.). 3-тя армія оточила Порт-Артур, який після II місяців оборони капітулював.
  •  Загибель 2-ї Тихоокеанської ескадри 28 травня 1905 р. в Цусімській протоці трагічно завершила війну.
  •  Поразки Росії значною мірою пояснюються безініціативністю й некомпетентністю командування (Куропаткін, Алексєєв та інші), технічною відсталістю країни, браком надійних шляхів (Сибірська залізниця могла пропускати за добу два ешелони) і взагалі непідготовленістю до війни, хоча солдати й офіцери виявляли чудеса героїзму та стійкості.
  •  31 травня 1905 р. японський уряд звернувся до президента США Т. Рузвельта з проханням про посередництво в укладенні миру.

  •  5 серпня 1905 p. у Портсмуті (США) було підписано мир, згідно з яким Японія встановлювала протекторат над Кореєю. Порт-Артур, залізниця в Південній Маньчжурії, а також південна частина о. Сахалін відходили до Японії.
  •  У 1907 р. і 1911 р. між Японією та Росією було укладено низку таємних угод про розподіл сфер впливу в Китаї. Внаслідок цього російсько-японські протиріччя послабилися. Головними противниками Японії тепер стали США й Велика Британія.
  •  Ця війна була яскравим прикладом війн за переділ світу. Обидві сторони билися за свої імперські інтереси (сфери впливу) в Китаї.

Висновки

  •  Японсько-китайська та російсько-японська війни стали важливою віхою розвитку Японії. Значні кошти, одержані від Китаю як контрибуція, японський уряд витратив на потреби армії та флоту.
  •  Готуючись до наступних воєнних конфліктів, правлячі кола країни прийняли програму десятирічного економічного розвитку.
  •  Чільне місце в ній посідала проблема розвитку важкої промисловості та збільшення й модернізації озброєння. У країні почалося промислове піднесення, яке завершилося 1907 р. промисловою революцією.
  •  Через кілька років після переможної війни проти Росії за територіальний переділ землі Японія оголосила про анексію Кореї (1910 p.).

V. Закріплення вивченого матеріалу

Запам'ятайте дати

1868-1912pp.         - Революція Мейдзи ("освічене правління").

1889 р.                   - Прийнято Конституцію Японії.

1904-1905 pp.        - Російсько-японська війна.

VI. Домашнє завдання

§ 27, готуватися до заліку

PAGE  6




1. Тема Биоценоз Сквозь сеть алмазную зазеленел восток.
2. Комплексы автоматизированного управления огнем КАУО предназначены для автоматизации процессов управлени
3. Реферат- Изменения функций семьи в XX веке
4. Страхование государственных служащих
5. Основные положения
6. М 2005 223 Многие писатели ученые лингвисты и другие общественные деятели уделяют внимание вопро
7. на тему- Теория потребительского поведения Преподаватель- Елистратова Т
8. Звіт захищено на оцінку- Біла Церква 2011 Індивідуальне завдання на практику З метою нарощення валовог
9. Реферат на тему- ldquo;Виникнення та розквіт Київської Русіrdquo;
10. тема- Наблюдение как метод психологии Выполнила- студентка
11. і На початку експерименту протягом кількох днів приходив електромонтер і замінював лампочки на більш потужн
12. адефицит может быть связан с необхю осущеия крупныхгос
13. ПОЯСНИТЕЛЬНАЯ ЗАПИСКА к курсовой работе по дисциплине Водоснабжение и водоотведение Тема курс
14. День рождения кота Леопольда Перечень реквизита
15. Н.Г.Чернышевского проводят исследование с целью изучения методов воспитания детей в семье
16. на тему Гигиена воды и водоснабжения Вариант А Выберите один наиболее правильный ответ 1
17. Специфика работы с молодежью в стране по выбору
18. РЕФЕРАТ НА ТЕМУ- ldquo;Етіологія та клінічні прояви холериrdquo; Холера choler особливо небезпечна
19. х годов ее упразднили как ненужную усадьбу неперспективного хозяйства расселив жителей по окрестным деревн
20. Экспериментальная и теоретическая физика ИЗУЧЕНИЕ Механических КОЛЕБАНИй Методически