Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України
Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини
Інститут соціальної та економічної освіти
Економічний факультет
Кафедра хімії та екології
Повідомлення
На тему :
Юридична відповідальність за порушення законодавства про рослинний світ
Підготував :
Студент 17 групи
Кашперський С.І.
Перевірив:
Виладач,
Доктор педагогічних наук,
Професор Совгіра С.В.
Умань 2013
Зміст
Вступ
1. Юридична відповідальність за порушення законодавства про рослинний світ
Висновок
Список літератури
ВСТУП
Юридична відповідальність в галузі охорони та використання рослинного світу становить собою примусове (каральне) забезпечення правовими засобами виконання спеціальних вимог законодавства про рослинний світ або застосування до винних осіб компенсаційних заходів.
Під порушенням законодавства про рослинний світ слід розуміти протиправну дію або бездію, яка завдає шкоди об'єктам рослинного світу чи не завдає такої шкоди, але спрямована проти встановленого порядку використання об'єктів рослинного світу і передбачає юридичну відповідальність винної в цьому особи.
Порушення законодавства про рослинний світ відповідно до ст. 40 Закону України «Про рослинний світ» тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України. Відповідальність несуть особи, винні у: самовільному спеціальному використанні природних рослинних ресурсів; порушенні правил загального використання природних рослинних ресурсів; протиправному знищенні або пошкодженні об'єктів рослинного світу; порушенні вимог охорони умов місцезростання об'єктів рослинного світу; порушенні вимог щодо охорони, використання та відтворення рослинного світу під час проектування, розміщення, будівництва, реконструкції, введення в дію, експлуатації споруд та об'єктів, застосування технологій, які негативно впливають на стан об'єктів рослинного світу; перевищенні лімітів використання природних рослинних ресурсів; самовільному проведенні інтродукції та акліматизації дикорослих видів рослин; реалізації лікарської та технічної сировини дикорослих рослин, зібраної без дозволу на спеціальне використання природних рослинних ресурсів; закупівлі лікарської та технічної сировини дикорослих рослин у юридичних або фізичних осіб, які не мають дозволу на їх спеціальне використання; порушенні правил вивезення за межі України і ввезення на її територію об'єктів рослинного світу; невнесенні збору за використання природних рослинних ресурсів у встановлені строки. Законодавством може бути встановлена відповідальність і за інші види порушень у сфері охорони, використання та відтворення рослинного світу
1)Юридична відповідальність за порушення законодавства про рослинний світ
Юридична відповідальність являє собою форму державного примусу з метою дотримання норм права і полягає в обов'язку особи зазнавати несприятливих наслідків за неправомірну поведінку. Юридична відповідальність за порушення законодавства про рослинний світ має на меті покарання правопорушника, припинення і попередження правопорушень у галузі охорони і використання природних рослинних ресурсів, а також поновлення порушених прав власників і природокористувачів цих ресурсів, відновлення якості та відтворення природних рослинних ресурсів. Відповідальність за порушення законодавства про рослинний світ, як і за порушення екологічного законодавства в цілому, повинна виконувати стимулюючу, компенсаційну, превентивну і каральну функції.
У ст. 40 ЗУ "Про рослинний світ" встановлюється, що порушення законодавства про рослинний світ тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законами України. Ця ж норма дає вичерпний перелік порушень законодавства про рослинний світ, які і є підставою для притягнення до відповідальності винних осіб. Відповідальність несуть особи, винні у такому самовільному спеціальному використанні природних рослинних ресурсів; порушенні правил загального використання природних рослинних ресурсів; протиправному знищенні або пошкодженні об'єктів рослинного світу; порушенні вимог охорони умов місцезростання об'єктів рослинного світу; порушенні вимог щодо охорони, використання та відтворення рослинного світу під час проектування, розміщення, будівництва, реконструкції, введення в дію, експлуатації споруд та об'єктів, застосування технологій, які негативно впливають на стан об'єктів рослинного світу; перевищенні лімітів використання природних рослинних ресурсів; самовільному проведенні інтродукції та акліматизації дикорослих видів рослин; реалізації лікарської та технічної сировини дикорослих рослин, зібраної без дозволу на спеціальне використання природних рослинних ресурсів; закупівлі лікарської та технічної сировини дикорослих рослин у юридичних або фізичних осіб, які не мають дозволу на їхнє спеціальне використання; порушенні правил вивезення за межі України і ввезення на її територію об'єктів рослинного світу; невнесенні збору за використання природних рослинних ресурсів у встановлені строки.
Цивільно-правова відповідальність полягає в обов'язку особи компенсувати шкоду, завдану довкіллю в цілому та об'єктам рослинного світу, зокрема внаслідок неправомірної поведінки.
Зазвичай розмір шкоди, завданої довкіллю, у сфері охорони рослинного світу визначається за допомогою затверджених такс. Такса для обчислення шкоди, заподіяної порушенням законодавства про рослинний світ, є умовною одиницею вимірювання шкоди з урахуванням у вартісному вираженні всіх негативних наслідків; виконує каральну (включає реальні збитки і є заходом покарання правопорушника) і компенсаційну (включає упущену вигоду) функції; встановлюється вона завчасно, до причинення шкоди з урахуванням різних характеристик природних рослинних ресурсів.
Визначення шкоди, завданої об'єктам рослинного світу, проводиться відповідно до Постанови КМ України "Про такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної зеленим насадженням у межах міст та інших населених пунктів" та Постанови КМ України "Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу". Треба зазначити, що, незважаючи на назву останньої вказаної постанови, вона поширює свою дію також на випадки обчислення шкоди, заподіяної знищенням, пошкодженням чи незаконною рубкою окремих дерев, груп дерев, чагарників на сільськогосподарських угіддях, садибах, присадибних, дачних і садових ділянках, що не належать до лісового фонду.
Кримінально-правова відповідальність встановлена за найбільш небезпечні злочини проти рослинного світу, які в основному зазначені у спеціальному розділі - "Злочини проти довкілля" Особливої частини КК України. Ще один склад, який не названий у цьому розділі, але посягає на охорону рослинного світу, передбачений у ст. 441 КК України "Екоцид".
Усі злочини проти рослинного світу, передбачені КК України, можна поділити на три групи. До першої групи належать злочини, основним безпосереднім об'єктом яких в тій чи іншій мірі є охорона, використання, відтворення природних рослинних ресурсів: ст. 245 КК України "Знищення або пошкодження лісових масивів", ст. 246 КК України "Незаконна порубка лісу", ст. 247 КК України "Порушення законодавства про захист рослин", ст. 252 КК України "Умисне знищення або пошкодження територій, взятих під охорону держави, та об'єктів природно-заповідного фонду", ст. 441 КК України "Екоцид". У цих же злочинах окремі природні рослинні ресурси виступають предметами злочинів.
Другу групу становлять злочини, які посягають на екологічну безпеку, внаслідок чого може бути заподіяна шкода рослинному світу, і полягають у порушеннях, які можуть заподіяти шкоду рослинному світу: ст. 236 КК України "Порушення правил екологічної безпеки", ст. 237 КК України "Невжиття заходів щодо ліквідації наслідків екологічного забруднення", ст. 238 КК України "Приховування або перекручення відомостей про екологічний стан або захворюваність населення", ст. 253 КК України "Проектування чи експлуатація споруд без систем захисту довкілля".
До третьої групи можна віднести злочини, які посягають на охорону і використання інших природних ресурсів, що тісно пов'язані з природними рослинними ресурсами, внаслідок чого може бути завдана шкода останнім: ст. 239 КК України "Забруднення або псування земель", ст. 242 КК України "Порушення правил охорони вод", ст. 243 КК України "Забруднення моря", ст. 244 КК України "Порушення законодавства про континентальний шельф України".
Адміністративні правопорушення щодо рослинного світу мають меншу суспільну небезпеку у порівнянні зі злочинами у цій сфері. Адміністративна відповідальність за порушення законодавства про рослинний світ передбачена у 29 статтях КУпАП. їх можна поділити на групи. Першу групу становлять адміністративні проступки, які безпосередньо посягають на рослинний світ, тобто основним безпосереднім об'єктом посягання є охорона, використання або відтворення рослинного світу: ст. 70 КУпАП "Самовільне сінокосіння і пасіння худоби, самовільне збирання дикорослих плодів, горіхів, грибів, ягід"; ст. 77-1 КУпАП "Самовільне випалювання рослинності або її залишків"; ст. 83-1 КУпАП "Порушення законодавства про захист рослин"; ст. 85-1 КУпАП "Виготовлення та збут заборонених знарядь добування об'єктів тваринного або рослинного світу"; ст. 88 КУпАП "Незаконне вивезення з України і ввезення на її територію об'єктів тваринного і рослинного світу"; ст. 88-1 КУпАП "Порушення порядку придбання чи збуту об'єктів тваринного або рослинного світу, правил утримання диких тварин у неволі або в напіввільних умовах"; ст. 90 КУпАП "Порушення вимог щодо охорони видів тварин і рослин, занесених до Червоної книги України"; ст. 91-2 КУпАП "Перевищення лімітів та нормативів використання природних ресурсів".До другої групи відносяться посягання на окремі природні рослинні ресурси, тобто їх основним безпосереднім об'єктом є охорона, використання, відтворення окремих природних рослинних ресурсів: ст. 64 КУпАП "Порушення встановленого порядку використання лісосічного фонду, заготівлі і вивезення деревини, заготівлі живиці"; ст. 65 КУпАП "Незаконна порубка, пошкодження та знищення лісових культур і молодняка"; ст. 65-1 КУпАП "Знищення або пошкодження полезахисних лісових смуг та захисних лісових насаджень"; ст. 66 КУпАП "Знищення або пошкодження підросту в лісах"; ст. 67 КУпАП "Здійснення лісових користувань не у відповідності з метою або вимогами, передбаченими в лісорубному квитку (ордері) або лісовому квитку"; ст. 68 КУпАП "Порушення правил відновлення і поліпшення лісів, використання ресурсів спілої деревини"; ст. 69 КУпАП "Пошкодження сінокосів і пасовищних угідь на землях державного лісового фонду".До третьої групи належать адміністративні проступки проти довкілля, основним безпосереднім об'єктом яких хоча і не виступає охорона, використання, відтворення природних рослинних ресурсів, проте їм може бути заподіяна шкода внаслідок порушення екологічних норм: ст. 52 КУпАП "Псування і забруднення сільськогосподарських та інших земель"; ст. 53 КУпАП "Порушення правил використання земель"; ст. 59 КУпАП "Порушення правил охорони водних ресурсів"; ст. 59-1 КУпАП "Порушення вимог щодо охорони територіальних і внутрішніх морських вод від забруднення і засмічення"; ст. 63 КУпАП "Незаконне використання земель державного лісового фонду"; ст. 71 КУпАП "Введення в експлуатацію виробничих об'єктів без обладнання, що запобігає шкідливому впливу на ліси"; ст. 72 КУпАП "Пошкодження лісу стічними водами, хімічними речовинами, нафтою і нафтопродуктами, шкідливими викидами, відходами і покидьками"; ст. 73 КУпАП "Засмічення лісів відходами"; ст. 74 КУпАП "Знищення або пошкодження лісоосушувальних канав, дренажних систем і шляхів на землях державного лісового фонду"; ст. 77 "Порушення вимог пожежної безпеки в лісах"; ст. 91 КУпАП "Порушення правил охорони та використання територій та об'єктів природно-заповідного фонду"; ст. 911 КУпАП "Невиконання вимог екологічної безпеки у процесі впровадження відкриттів, винаходів, корисних моделей, промислових зразків, раціоналізаторських пропозицій, нової техніки, технологій і систем, речовин і матеріалів" .
Дисциплінарна відповідальність за правопорушення у сфері охорони та використання рослинного світу настає за невиконання або неналежне виконання трудових обов'язків працівника, яке призвело до завдання шкоди рослинному світу. Дисциплінарну відповідальність працівник несе перед роботодавцем. Для притягнення до дисциплінарної відповідальності працівника не має значення, чи входили в коло його трудових функцій охорона та використання рослинного світу. Має значення тільки порушення трудових обов'язків, яке потягнуло за собою шкоду рослинному світу.
Висновок
Знищення або пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, вздовж залізниць або інших таких насаджень вогнем чи іншим загальнонебезпечним способом караються обмеженням волі на строк від двох до п'яти років або позбавленням волі на той самий строк.Ті самі діяння, якщо вони спричинили загибель людей, масову загибель тварин або інші тяжкі наслідки, караються позбавленням волі на строк від п'яти до десяти років.Незаконна порубка дерев і чагарників у лісах, захисних та інших лісових насадженнях, що заподіяло істотну шкоду, а також вчинення таких дій у заповідниках або на територіях та об'єктах природно-заповідного фонду, або в інших особливо охоронюваних лісах карається штрафом від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк, з конфіскацією незаконно добутого.Порушення правил, установлених для боротьби зі шкідниками і хворобами рослин, та інших вимог законодавства про захист рослин, що спричинило тяжкі наслідки, карається штрафом до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до двох років.Дисциплінарна відповідальність є одним із засобів впливу на осіб, для яких дії по охороні, використанню та відтворенню дикорослих та інших несільськогосподарського призначення природних рослинних ресурсів є посадовим обов'язком. Види дисциплінарних стягнень за відповідні порушення передбачені Кодексом законів про працю України.
Список літератури
Интерент - http://b-ko.com/book_400_glava_61_§_5._Юридична_відÐ.html
http://www.ebk.net.ua/Book/law/getman_ekopu/part13/1304.htm
Кодекс України про адміністративні правопорушення : ст. ,83 , 88 , 77, 85 ,90, 91
Кримінальний кодексі України: ст. 245,246,247
Цивільний кодекс України : ст. 69