У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

народ або поганство від лат

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 28.12.2024

Давньоруське язичництво, його сутність та особливості.

Язичництво (з давньоруської мови «народ», або поганство від лат. paganus — «селянин; язичник») — будь-яка політеїстична релігія, пантеїстичні, а також генотеїстичні вірування, світоглядні системи з погляду монотеїстичних релігій (наприклад, християнства, ісламу). У сучасній науці слово «поганство» є лайливим по відношенню до не монотеїстичних релігій.

Більшість монотеїстичних релігій (християнство, мусульманство тощо), переслідували поклоніння багатьом богам, нав'язуючи поклоніння одному богові. Непримиренність із іншими уявленнями про божественне у монотеїстичних релігіях наявна і в наш час.

Дослідження сутності та специфіки міфологічно-язичницького світогляду давніх русичів має незаперечне значення для дослідження проблем зародження й становлення культури й світогляду як епохи Київської Русі, так і більш пізніх часів вітчизняної історії. Міфологічний світогляд Київської Русі виступає не як якесь докультурне утворення або передлогічне мислення, а навпаки, як досить складна світоглядна система, як один з головних чинників, що утворює світоглядний базис києворуської духовної культури.

Світовідчуття й світосприйняття києворусичів, їх вірування, соціальні відносини, етичні й естетичні цінності, навики мислення, ставлення до природи, переживання ними простору й часу, уявлення про смерть й потойбічне життя, тлумачення реального людського життя взаємно переплітаються й утворюють, хоч і з певними елементами калейдоскопічності, деяку цілісність, «модель світу». Різноманітні явища, процеси, тенденції, які реалізують себе в цій моделі, відрізняючись засобами вираження, структурно утворюють певні світоглядні стереотипи, домінанти, прототипи мислення, які й складають міфологічно-язичницьку світоглядну парадигму.

Давньоруське язичництво являє собою велетенський багатогранний масив обрядів, вірувань, воззрінь. В епоху формування державності русичі знали не тільки поклоніння тому чи іншому божеству, а й створили систему міфологічного розуміння світу, яка увібрала в себе складний комплекс розуміння й специфічних тлумачень тих чи інших фактів та явищ навколишнього світу. Мова, таким чином, йде про міфологічну свідомість, або, точніше, про міфологічний тип свідомості, який був сутністю язичницького світосприйняття. Людина потребує пояснення питання походження світу, його сутності та свого місця в ньому. Вона «будує», творить міф, котрий і допомагає їй орієнтуватися в навколишньому світі.

Свідомість давніх русичів носила нерозчленований характер. Головний зміст єдиної первісної духовної культури складали нерозривно поєднані між собою міф і первісний обряд. При цьому обряд виступав формою об’єктивації міфу. Разом вони були складними утвореннями, в яких поєднувались і переплітались елементи магії, тотемізму, соціальні норми тощо. Відношення язичників до навколишнього світу було опосередковано їх ставленням до долі своїх божеств, переживаючи яку, вони творили різні обряди. Саме в обрядовій сфері найбільшого вираження набула єдність міфологічної свідомості й релігійно-магічної практики давніх русичів.

Дослідження специфіки міфологічно-язичницької світоглядної парадигми києворусичів передбачає звернення до широкого соціально-практичного й культурного контексту. Основним джерелом при вивченні міфологічно-язичницького світосприйняття києворусичів є багата фольклорна традиція, народна творчість.

Народна творчість, незважаючи на неминучі нашарування та зміни, зберегла багато архаїчних міфологічних понять, образів, мотивів, сюжетів та структур, які в сукупності утворюють досить цілісну картину світоглядних установок, орієнтирів та значень. В найдавнішій фольклорній творчості сформувалися основні світоглядні поняття -- кліше, які відігравали важливу роль у формуванні й функціонуванні києворуської світоглядної культури в цілому, виступаючи її підгрунтям. У напівстертому вигляді вони ще довго зберігалися в українській світоглядній культурі і деякою мірою -- аж до сьогоднішніх часів. Використовуючи ці кліше, міфологічне світобачення, розвиваючись, ускладнюється. Над ними та обрядовою практикою, яка конкретизує їх, і виникають світоглядні парадигми, котрі впорядковують розуміння світу, стають певним світоглядним зразком.

З християнізацією Київської Русі відбувається рішучий поворот, який назавжди відрізає доступ до міфологічно-язичницького світосприйняття. Разом з тим, нова християнська світоглядна культура не руйнує міфологію зразу й повністю. Міф відокремлюється від релігії, від сфери комунікацій, від світогляду тощо. Але він стає предметом фольклорного мистецтва, фактом поезії, естетичним феноменом.

Протягом тривалого часу, поступово втрачаючи світоглядну парадигматичність, міфологічно-язичницьке світовідчуття переходить зі сфери світоглядних орієнтацій, домінант, установок у сферу нижчої міфології й художньо-поетичних образів, продовжуючи відчутно впливати на вітчизняну світоглядну культуру.




1. на тему- Особенности применения упрощенной системы налогообложения студентки- Караджа А
2. Когда глаз перемещается он видит
3. Реферат- Государственная и муниципальная политика в сфере культуры
4. Классификация и виды бухгалтерских балансов
5. на тему- Остров Утопия Т
6. ПЕТЕРБУРГСКАЯ ЗИМА 02 ~ 06 января 2014 Программа тура- 1й день
7. Вимірювання постійного струму та напруги.
8. а с~рауды ба~алау критерийлері
9. мировоззренческая надстройка политической системы т
10. Уголовная ответственность за преступления против собственности
11. Джерела полів. Прояви електромагнітних взаємодій в мікро макро і мегасвіті
12. исходное обстоятельство 2 акция и реакция 3цепь перемен в обстоятельствах
13. На тему- Происхождение морали Реферат выполнила студентка 2 курса группы 21 Карпова Елена Серге
14. Ttendnt gve them to me Does your new processing equipment interest you Yes we~ve loking for new mchinery for our fctory in Kiev
15. Кофейное деревце
16. Новосибирский государственный медицинский университет Федерального агентства по здравоохранению и соци
17. Специфика автомобильного транспорта 5 Подвижной состав автомобильного транспорта 6 Изобретение автомоб
18. тематичних наук Київ ~ 2000 Дисертацією є рукопис
19. Реферат- Українські легенди та перекази про диких звірів
20. И вы не поклоняетесь тому чему поклоняюсь я Неверные 5