У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

Конспект лекцій для студентів професійного спрямування 6

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 26.12.2024

PAGE   \* MERGEFORMAT 80

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ, МоЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського

Кафедра експертизи в митній справі

Захарова С.Л.

МИТНІ РЕЖИМИ 

Конспект лекцій

для студентів професійного спрямування 6.030510.02 «Товарознавство та експертиза в митній справі»; спеціальності 8.03051002 «Товарознавство та експертиза в митній справі», спеціальності 7.03051002 «Товарознавство та експертиза в митній справі» денної та заочної форм навчання

Донецьк – 2012

Змістовий модуль 1. Загальні поняття про митні режими 

Тема 1. Митні режими: сутність та складові поняття

1. Поняття «митний режим»

2. Законодавча база, що регламентує застосування митних режимів в Україні

3. Складові поняття «митний режим»: «митні процедури», «митне оформлення», «митний контроль»

Тема 2. Класифікація митних режимів

  1.  Класифікація митних режимів в залежності від мети та напрямку руху товарів 
  2.  Особливості застосування митних режимів.

Змістовий модуль 2. Характеристика митних режимів

Тема 3. Характеристика митних режимів «імпорт», «реімпорт», «експорт», «реекспорт»

1. Характеристика митного режиму «імпорт»

2. Характеристика митного режиму «реімпорт»

3. Характеристика митного режиму «експорт»

4. Характеристика митного режиму «реекспорт»

Тема 4. Характеристика митних режимів «транзит», «тимчасове ввезення (вивезення)»

1. Характеристика митного режиму «транзит»

2. Характеристика митного режиму «тимчасове ввезення» 

3. Характеристика митного режиму «тимчасове вивезення»

Тема 5. Характеристика митних режимів «митний склад», вільна митна зона», «безмитна торгівля»

1. Характеристика митного режиму «митний склад»

2. Характеристика митного режиму «вільна митна зона»

3. Характеристика митного режиму «безмитна торгівля»

Тема 6. Характеристика митних режимів «переробка на митній території України», «переробка за межами митної території України»

1. Характеристика митного режиму ««переробка на митній території України»

2. Характеристика митного режиму «переробка за межами митної території України»

Тема 7.  Характеристика митних режимів «знищення або руйнування», «відмова на користь держави»

1. Характеристика митного режиму «знищення або руйнування»

2. Характеристика митного режиму « «відмова на користь держави»

Змістовий модуль 3. Оформлення в митні режими 

Тема 8. Особливості митного оформлення товарів в різних митних режимах

1. Характеристика документів, необхідних  для оформлення товарів в різних митних режимах, та вимоги, що до них висуваються

2. Контроль митних органів за дотриманням умов застосування різних митних режимів суб’єктами ЗЕД

3. Відповідальність суб’єктів ЗЕД за недотримання умов розміщення товарів під різними митними режимами

ЗМІСТОВИЙ МОДУЛЬ 1.

ЗАГАЛЬНІ ПОНЯТТЯ ПРО МИТНІ РЕЖИМИ

ТЕМА 1. МИТНІ РЕЖИМИ: СУТНІСТЬ ТА СКЛАДОВІ ПОНЯТТЯ

1. Поняття «митний режим»

2. Законодавча база, що регламентує застосування митних режимів в Україні

3. Складові поняття «митний режим»: «митні процедури», «митне оформлення», «митний контроль»

  1.  Поняття «митний режим»

Митне законодавство істотно впливає на діяльність підприємств і організацій, що переміщують товари через митний кордон України. Основним завданням митних органів України є забезпечення дотримання національного законодавства в галузі митної справи, захист економічних інтересів України, застосування засобів державного регулювання при проведенні митного контролю та митного оформлення товарів, боротьба з контрабандою і порушеннями митних правил. Методи, що застосовують митні органи у своїй діяльності, впливають на товарорух через митний кордон України, а створення позитивних умов для його прискорення можливе за рахунок оперативного митного оформлення товарів у тому чи іншому митному режимі, узгодженості роботи митних органів, прозорості та визначеності митного законодавства і законодавства з питань зовнішньоекономічної діяльності.

Митний режим є однією із важливіших категорій у митній справі, що обумовлює порядок переміщення товарів через митний кордон України та обсяг процедур, що здійснюється митними органами із товарами, що переміщуються, у процесі їх митного оформлення.

Порівнюючи положення нового та раніше діючого митних кодексів України, можна стверджувати, що на сьогодні митні режими більш орієнтовані на розвиток торгівлі, промисловості та міжнародних перевезень. Разом із тим практика застосування митних режимів в Україні відрізняється від рекомендованої у Кіотській конвенції, тому важливішим завданням сьогодення  є адаптація українського законодавства до тих міжнародних норм та процедур, що прийняті у розвинутих країнах світу, та які мають більш стабільне законодавство.

У відповідності до статті 4 Митного кодексу України митний режим є комплексом взаємопов'язаних правових норм, що вiдповiдно до заявленої мети перемiщення товарiв через митний кордон України визначають митну процедуру щодо цих товарiв, їх правовий статус, умови оподаткування i обумовлюють їх використання пiсля митного оформлення.

Митнi режими встановлюються виключно МКУ (ст. 70). Стаття 73 МКУ зазначає, що умови перебування товарiв, транспортних засобiв комерцiйного призначення у вiдповiдному митному режимi, обмеження щодо їх використання, застосування заходiв тарифного та нетарифного регулювання зовнiшньоекономiчної дiяльностi визначаються МКУ, iншими законодавчими актами України з питань державної митної справи та у сферi зовнiшньоекономiчної дiяльностi. Питання, пов'язанi з виконанням необхiдних митних формальностей та здiйсненням митного контролю товарiв, помiщених у вiдповiдний митний режим, також регулюються цим Кодексом .

Таким чином, встановлення нових митних режимів та зміна сутності зараз існуючих є прерогативою Верховоної Ради України та можливе лише за умов прийняття відповідного законодавчого акту. У рамках існуючого правового поля ДМСУ визначає порядок проведення митного контролю та надання роз'яснень щодо застосування відповідних митних процедур в тому чи іншому митному режимі.

2. Законодавча база, що регламентує застосування митних режимів в Україні

Згідно з митним законодавством України товари, що переміщуються через митний кордон України, підлягають розміщенню у відповідні митні режими, правовий порядок застосування яких регулюється Митним кодексом України. На перший погляд, таке вузьке питання, як митні режими, є тільки елементом митного регулювання. Однак саме митним режимом визначаються заходи митно-тарифного і нетарифного регулювання; саме з урахуванням митного режиму визначається перелік митних процедур, що застосовуються до товарів у процесі їх митного оформлення; саме від митного режиму залежить порядок заповнення митної декларації тощо.

Одночасне введення в дію нового Митного кодексу України та великої кількості нормативно-правових актів, прийнятих для його виконання у сфері застосування як нових митних режимів, так і зміни порядку застосування вже існуючих, викликало певні труднощі у підприємств та організацій у процесі реалізації їми своїх зовнішньоекономічних планів. Новим Митним кодексом України та частиною підзаконних актів введено ряд обмежень відносно застосування деяких митних режимів, зміни правил митного оформлення товарів, що переміщуються за рекламаційними актами та у рамках проведення ремонтних операцій, операцій, пов'язаних із заміною товарів та ін.

В Україні відсутні коментарі, що стосуються практики та проблем застосування митних режимів з урахуванням положень нового Митного кодексу України. Відсутність однозначного трактування законодавчих та підзаконних норм щодо застосування митних режимів декларантами та посадовими особами митних органів, у більшості випадків призводить до непорозумінь у процесі митного оформлення товарів, що значно ускладнює ЗЕД підприємств та організацій.

Саме це вказує на необхідність проведення детального аналізу порядку та правил застосування митних режимів, а також пошуку альтернатив для успішної реалізації підприємствами та організаціями своїх зовнішньоекономічних планів із використанням можливостей, що надані новим Митним кодексом України. Кінцевою метою розгляду митних режимів є правильне побудування механізму реалізації зовнішньоекономічних угод: від підписання контрактів до завершення митного оформлення.  Зокрема, це стосується і правильності формулювання окремих положень зовнішньоекономічних договорів, і підготовки документів, що необхідні для декларування і митного оформлення товарів, та визначення митної вартості товарів, а також багатьох інших питань, які виникають у процесі ведення ЗЕД, що пов'язана із переміщенням товарів через митний кордон України.

  1.  Складові поняття «митний режим»: «митні процедури», «митне оформлення», «митний контроль»

Для всебічного розгляду особливостей застосування митних режимів в Україні необхідно визначити їх роль та місце у митній справі. Для цього звернемося до табл. 1.1, яка побудована на підставі деяких статтей МКУ.

Таблиця 1.1 – Основні поняття, пов'язані із застосуванням митних режимів

Поняття з МКУ

Визначення

Стаття МКУ

Митний режим

комплекс взаємопов'язаних правових норм, що вiдповiдно до заявленої мети перемiщення товарiв через митний кордон України визначають митну процедуру щодо цих товарiв, їх правовий статус, умови оподаткування i обумовлюють їх використання пiсля митного оформлення

ст. 4,      п. 25

Митні процедури

зумовлена метою перемiщення товарiв через митний кордон України сукупнiсть митних формальностей* та порядок їх виконання

ст. 4,      п. 21

*Митні формальності

сукупнiсть дiй, що пiдлягають виконанню вiдповiдними особами i митними органами з метою дотримання вимог законодавства України з питань державної митної справи

ст.4,

п. 29

Правовий статус

митний статус товарiв - належнiсть товарiв до українських або iноземних

ст.4,

п. 26

Умови оподаткування

правила оподаткування товарiв, що перемiщуються через митний кордон України, митом, крiм особливих видiв мита, встановлюються МКУ та мiжнародними договорами, згода на обов'язковiсть яких надана Верховною Радою України; iншими (крiм мита) митними платежами встановлюються Податковим кодексом України з урахуванням особливостей, що визначаються МКУ; особливостi оподаткування митними платежами товарiв, помiщених у вiдповiдний митний режим, визначенi у статтi 286 та роздiлi V цього Кодексу, а також у роздiлах V i VI Податкового кодексу України

ст. 270, п.1-3

Митне оформлення

виконання митних формальностей, необхiдних для випуску товарiв, транспортних засобiв комерцiйного призначення

ст. 4,      п. 23

метою митного оформлення є забезпечення дотримання встановленого законодавством України порядку перемiщення товарiв, транспортних засобiв комерцiйного призначення через митний кордон України, а також забезпечення статистичного облiку ввезення на митну територiю України, вивезення за її межi i транзиту через її територiю товарiв

ст. 246, п.1

митне оформлення розпочинається з моменту подання митному органу декларантом або уповноваженою ним особою митної декларацiї або документа, який вiдповiдно до законодавства її замiнює, та документiв, необхiдних для митного оформлення, а в разi електронного декларування - з моменту отримання митним органом вiд декларанта або уповноваженої ним особи електронної митної декларацiї або електронного документа, який вiдповiдно до

законодавства замiнює митну декларацiю.

ст. 248, п.1

Митне оформлення вважається завершеним пiсля виконання всiх митних формальностей, визначених цим Кодексом вiдповiдно до заявленого митного режиму, що засвiдчується митним органом шляхом проставлення вiдповiдних митних забезпечень (у тому числi за допомогою iнформацiйних технологiй), iнших вiдмiток на митнiй декларацiї або документi, який вiдповiдно до законодавства її замiнює, а також на товаросупровiдних та товарно-транспортних документах у разi їх подання на паперовому носiї

ст. 255,  п. 4

Митний контроль

сукупнiсть заходiв, що здiйснюються митними органами в межах своїх повноважень з метою забезпечення додержання норм МКУ, законiв та iнших нормативно-правових актiв з питань державної митної справи, мiжнародних договорiв України, укладених у встановленому законом порядку

ст. 4,      п. 24

Що може бути метою переміщення товарів? Метою переміщення можуть бути демонстрація товарів на виставці в Україні та за кордоном, ввезення товарів з метою транзитного їх проходження через митний кордон України або для зберігання під митним контролем, вивезення товарів, що продані нерезиденту відповідно до умов контракту купівлі-продажу тощо.

Мета переміщення визначається за документами, що супроводжують товар або є у наявності у контрагентів зовнішньоекономічної угоди. Наприклад, при транзитному переміщенні товарів через митний кордон України мета їх переміщення буде визначена на підставі товаросупровідної документації (товаротранспортної накладної, рахунка-фактури (інвойса) тощо), зокрема записів у цих документів (у графах «Відправник», «Отримувач», «Платник» тощо). Якщо отримувачем товарів є підприємство, що теріторіально знаходиться за межами України, то це і буде підставою для прийняття рішення про можливість застосування митного режиму транзиту. В такому випадку не треба надавати митним органам України контракт між іностранними контрагентами, так як він не є документом, що супроводжує товар.

При імпорті ситуація інша: з товаросупровідних документів може стати відомо, що отримувач товарів, що ввозяться в Україну, резидент, але відсутність зовнішньоекономічного договора (контракту) у пункті пропуску через державний кордон України при ввезенні товарів не дозволить визначити мету ввезення (нагадаємо, що контракт не супроводжує товари у процесі міжнародного переміщення). Цей документ буде наданий іншому митному органу України (у пункті призначення), за яким і буде з урахуванням умов договору (контракту) визначена мета ввезення товарів в Україну.

Стосовно переміщення товарів, воно не обов'язково повинно бути пов'язане із фізичним переміщенням товарів через кордон у момент їх митного оформлення. Наприклад, після проведення операціїї з переробки давальницької сировини на теріторії України припускається митне оформлення імпорту готової продукції без її фактичного ввезення на теріторію України. Більш детально мі розглянемо подібні випадки при аналізі конкретних митних режимів.

Що є порядком переміщення товарів? Це комплекс положень, що встановлюються державою для забезпечення фактичного контролю над переміщенням товарів через митний кордон України, перш за все для дотримання державних заборон на таке переміщення окремих видів товарів. Такі заборони вводяться з міркувань державної безпеки  і з метою захисту життя та здоров'я населення, охорони природного середовища, захисту історичної і культурної спадщини народу, інтелектуальної власності, а твкож виходячи з інших інтересів держави у відповідності з національним законодавствомта вимогами міжнародних угод.

При розгляді порядку переміщення товарів слід враховувати встановлені державою обмеження щодо переміщення окремих товарів через митний кордон. Обмеження на ввезення-вивезення товарів можуть встановлюватися в інтересах економічної політики держави, виконання міжнародних договорів, захисту внутрішнього споживчого ринку. Пропуск таких товарів через митний кордон України можливий на підставі дозвільних документів державних органів, що виконують відповідні контрольні функції.

Таким чином, порядок переміщення товарів являє собою комплекс правил переміщення товарів через митний кордон України та по її митній території, а послідовність застосування цих правил в повній мірі залежить від напрямку переміщення через митний кордон (ввезення, вивезення, транзит). Митнi правила - порядок перемiщення товарiв, транспортних засобiв комерцiйного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здiйснення операцiй з товарами, що перебувають пiд митним контролем, або контроль за якими покладено на митнi органи МКУ та iншими законами України. Митними правилами передбачаються також місце та час перетинання митного кордону, визначається перелік товарів, переміщення яких обмежено чи заборонено, встановлюються  інши вимоги до товарів, що переміщуються.

Стосовно митних процедур. Їх обсяг повністю залежить від мети переміщення товарів через митний кордон України.

Наприклад, при імпорті товарів буде застосовуватися найбільший обсяг митних процедур, що обумовлено особливостями та складнощами законодавства України стосовно товарів, що імпортуються. Після завершення митного оформлення товарів, що імпортуються, вони виходять з-під митного контролю  та отримують статус товарів, що випущені у вільний обіг на теріторії України, тобто українських.

При транзиті товарів, навпаки, буде застосовуватися найменший обсяг митних процедур, які будуть спрямовані на забезпечення митного оформлення транзитних товарів, що переміщуються під митним контролем через теріторію України, товарів, що вивозяться за межі митної теріторії України. Після оформлення при ввезенні товарів митної декларації (або іншого передбачуваного документа) у митний режим транзиту, вони будуть продовжувати знаходитися під митним контролем до моменту їх фактичного вивезення за межі митної теріторії України.

Застосування митними органами до товарів встановлених законодавством митних процедур забезпечує проведення митного контрою та митного оформлення даних товарів. До таких процедур відносять: контроль над дотриманням порядку переміщення товарів через митний кордон, їх огляд, оформлення документів, застосування митного забезпечення, перевірку правильності заповнення митної декларації, нарахування податків та зборів, що підлягають сплаті, підготовку статистичних даних, проведення інших заходів.

З урахування вищезазначеного сутність митного режиму можна представити у вигляді схеми (рис. 1.1).

Таким чином, митним режимам у митній справі приділяється значна увага. Саме митним режимом визначається: порядок переміщення товарів через митний кордон України в залежності від їх призначення, умови їх перебування на митній теріторії України (за межами цієї території), права та обов'язки осіб, які переміщують товари, вимоги до процедур митного контролю та митного оформлення товарів, які розміщують під певний митний режим.

Право вибору митного режиму стосовно товарів, що переміщуються через митний кордон України, надається декларанту.

Обраний митний режим юридично фіксується при оформленні митної декларації.

ТЕМА 2. КЛАСИФІКАЦІЯ МИТНИХ РЕЖИМІВ

  1.  Класифікація митних режимів в залежності від мети та напрямку руху товарів 
  2.  Особливості застосування митних режимів.

  1.  Класифікація митних режимів в залежності від мети та напрямку руху товарів

Одним з основних чинників, що визначають обсяг декларованих відомостей, обмеження у використанні товарів, а також необхідність сплати податків, є митний режим товарів.

Що ж таке митний режим? Митний кодекс визначає це поняття як комплекс взаємозв'язаних правових норм, які відповідно до заявленої мети переміщення товарів через кордон України встановлюють митні процедури відносно цих товарів, їх правовий статус, умови оподаткування і їх використання після митного оформлення (ст. 4 Митного кодексу України).

Як і раніше, в Кодексі передбачено 14 митних режимів (з урахуванням розділення тимчасового ввезення і вивезення в окремі режими), кожен з яких декларант має право вибрати самостійно. Декларант також має право змінити митний режим, в якому перебувають товари, за умови дотримання правив і обмежень, передбачених для нового режиму.

1) iмпорт (випуск для вiльного обiгу);

2) реiмпорт;

3) експорт (остаточне вивезення);

4) реекспорт;

5) транзит;

6) тимчасове ввезення;

7) тимчасове вивезення;

8) митний склад;

9) вiльна митна зона;

10) безмитна торгiвля;

11) переробка на митнiй територiї;

12) переробка за межами митної територiї;

13) знищення або руйнування;

14) вiдмова на користь держави.

Митний режим визначає порядок і особливості переміщення через митний кордон України товару, а залежно від призначення - і умови перебування його на митній території України (за її межами), а також рамки, в яких може використовуватися товар, права і обов'язки особи, що переміщує товари.

За митним статусом товари подiляються на українськi та iноземнi.

Усi товари на митнiй територiї України (за винятком територiй вiльних митних зон) вважаються такими, що мають статус українських товарiв, якщо вiдповiдно до МКУ не встановлено, що такi товари не є українськими. 

  1.  Особливості застосування митних режимів (для самостійного вивчнення)

ЗМІСТОВИЙ МОДУЛЬ 2. ХАРАКТЕРИСТИКА МИТНИХ РЕЖИМІВ

ТЕМА 3. ХАРАКТЕРИСТИКА МИТНИХ РЕЖИМІВ «ІМПОРТ», «РЕІМПОРТ», «ЕКСПОРТ», «РЕЕКСПОРТ»

1. Характеристика митного режиму «імпорт»

2. Характеристика митного режиму «реімпорт»

3. Характеристика митного режиму «експорт»

4. Характеристика митного режиму «реекспорт»

 

  1.  Характеристика митного режиму «імпорт»

Імпорт - (випуск для вiльного обiгу) - це митний режим, вiдповiдно до якого iноземнi товари пiсля сплати всiх митних платежiв, встановлених законами України на iмпорт цих товарiв, та виконання усiх необхiдних митних формальностей випускаються для вiльного обiгу на митнiй територiї України (ст. 74 Митного кодексу України).

Митний режим iмпорту може бути застосований до товарiв, що надходять на митну територiю України, та до товарiв, що зберiгаються пiд митним контролем або помiщенi в iнший митний режим, а також до продуктiв переробки товарiв, помiщених у митний режим переробки на митнiй територiї (приклад з попередньої лекції).

Законодавством України з питань державної митної справи можуть бути визначенi документи, якi використовуються для декларування товарiв у митний режим iмпорту замiсть митної декларацiї.

Ввезення товарів на митну територію України в режимі імпорту передбачає:

1) надання митному органу,  що здiйснює випуск товарiв, документів на них, що засвідчують підстави і умови ввезення товарів на митну територію України;

2) сплату митних платежiв (мита, податків і зборів), якими обкладаються товари під час ввезення на митну територію України в режимi iмпорту відповідно до законів України;

3) дотримання вимог, передбачених законом, щодо заходів нетарифного регулювання зовнiшньоекономiчної дiяльностi і інших обмежень.

Митний режим випуску у вільний обіг застосовується до товарів, які поступають на митну територію України на підставі договорів купівлі-продажу, договорів на здійснення товарообмінних (бартерних) операцій, а також до товарів, які використовуються як взаєморозрахунки в процесі виконання операцій по переробці давальницької сировини, або ввозяться для формування статутного фонду підприємств з іноземними інвестиціями, або ввозяться на підставі договорів про спільну інвестиційну діяльність, в інших передбачених випадках.

При розміщенні товарів в даний митний режим оформлюється митна декларація IМ40.

Розміщення товарів у вказаний митний режим переважно передбачає сплату всіх митних і інших обов'язкових платежів і застосування в повному обсязі нетарифних методів регулювання і дозвільної системи України.

При здійсненні товарообмінних (бартерних) операцій оформленню в даний митний режим підлягає імпортна частина товару за зовнішньокономичним бартерним договором (контрактом).

При здійсненні операцій з давальницькою сировиною розміщення в режим випуску у вільне обіг здійснюється по відношенню:

  •  готової продукції, яка ввозиться до України і була виготовлена за її межами з давальницької  сировини українського замовника;
  •  давальницької сировини, яка ввозиться на митну територію України в цілях здійснення    оплати за переробку давальницької сировини;
  •  готової продукції, яка виготовлена на території України з давальницької сировини іноземного замовника і реалізується на митній території України (розміщення в даний режим здійснюється без фактичного її ввезення в Україну).

При ввезенні до України гуманітарної допомоги її розміщення здійснюється в даний митний режим без оплати митних інших обов'язкових платежів за наявності вирішення відповідної комісії з питань гуманітарної допомоги про визнання таких вантажів (товарів) гуманітарною допомогою.

Якщо iноземнi товари пiсля ввезення їх на митну територiю України були пошкодженi або втраченi внаслiдок аварiї чи дiї обставин непереборної сили або внаслiдок протиправних дiй третiх осiб, що пiдтверджується документально, за рiшенням декларанта вони можуть бути заявленi митному органу у митний режим iмпорту в пошкодженому станi чи у фактичнiй кiлькостi з додержанням щодо них встановлених вiдповiдно до закону заходiв тарифного та нетарифного регулювання зовнiшньоекономiчної дiяльностi. У разi втрати товарiв пiсля ввезення їх на митну територiю  України внаслiдок протиправних дiй третiх осiб митнi платежi, встановленi на iмпорт таких товарiв, пiдлягають сплатi в повному обсязi у порядку встановленому МКУ. За рiшенням декларанта або уповноваженої ним особи допускається розмiщення пошкоджених товарiв в iншi митнi режими.

У разi встановлення вiдповiдно до закону заборон чи обмежень щодо ввезення на митну територiю України вiдповiдних товарiв такi товари, випущенi у вiльний обiг на митнiй територiї України за попереднiми, тимчасовими або перiодичними митними декларацiями, пiдлягають помiщенню у митний режим iмпорту вiдповiдно до умов, якi дiяли на момент їх випуску у вiльний обiг.

Товари, помiщенi у митний режим iмпорту, набувають статусу українських товарiв.

Пiдтвердженням українського статусу товарiв, зазначених у МКУ, є митна декларацiя, за якою цi товари випущено у вiльний обiг.

  1.  Характеристика митного режиму «реімпорт»

Реімпорт - це митний режим, вiдповiдно до якого товари, що були вивезенi або оформленi для вивезення за межi митної територiї України, випускаються у вiльний обiг на митнiй територiї України зi звiльненням вiд сплати митних платежiв, встановлених законами України на iмпорт цих товарiв, та без застосування заходiв нетарифного регулювання зовнiшньоекономiчної дiяльностi (ст. 77 МКУ).

Митний режим реiмпорту може бути застосований до товарiв, що надходять на митну територiю України, та до товарiв, що зберiгаються пiд митним контролем або помiщенi в iнший митний режим.

У митний режим реiмпорту можуть бути помiщенi товари, якi:

    1) були вивезенi за межi митної територiї України у митному режимi тимчасового вивезення та ввозяться на цю територiю до завершення строку дiї цього митного режиму у тому самому станi, в якому вони були вивезенi, крiм природних змiн їх якiсних та/або кiлькiсних характеристик за нормальних умов транспортування та зберiгання, а також змiн, що допускаються у разi використання таких товарiв у митному режимi тимчасового вивезення;

    2) були вивезенi за межi митної територiї України у митному режимi переробки за межами митної територiї та ввозяться на цю територiю до завершення строку дiї цього митного режиму у тому самому станi, в якому вони були вивезенi, крiм природних змiн їх якiсних та/або кiлькiсних характеристик за нормальних умов транспортування та зберiгання;

    3) були розмiщенi у митний режим експорту (остаточного вивезення) i повертаються особi, яка їх експортувала, у зв'язку з невиконанням (неналежним виконанням) умов зовнiшньоекономiчного договору, згiдно з яким цi товари розмiщувалися у режим експорту, або з iнших обставин, що перешкоджають виконанню цього договору, якщо цi товари:

    а) повертаються на митну територiю України у строк, що не перевищує шести мiсяцiв з дати вивезення їх за межi цiєї територiї у митному режимi експорту;

    б) перебувають у такому самому станi, в якому вони оформленi у митний режим експорту, крiм природних змiн їх якiсних та/або кiлькiсних характеристик за нормальних умов транспортування, зберiгання та використання (експлуатацiї), внаслiдок якого були виявленi недолiки, що спричинили реiмпорт товарiв. 

Iноземнi товари, що реiмпортуються, пiсля помiщення у митний режим реiмпорту набувають статусу українських товарiв.

Товари, що ввозяться, можуть бути також розмiщенi у митний режим реiмпорту у разi, якщо:

    1) пiд час перебування таких товарiв за межами митної територiї України вони пiддавалися операцiям, необхiдним для їх збереження, а також технiчному обслуговуванню чи ремонту, необхiднiсть у яких виникла пiд час перебування за межами митної територiї України;

    2) стан таких товарiв змiнився внаслiдок аварiї або дiї обставин непереборної сили, за умови пiдтвердження факту аварiї або дiї обставин непереборної сили в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi фiнансiв;

    3) у митний режим реiмпорту помiщується лише частина товарiв, ранiше випущених для вивезення за межi митної територiї України.

Для помiщення товарiв у митний режим реiмпорту особа, на яку покладається обов'язок щодо дотримання вимог митного режиму, повинна:

    1) ввезти товари на митну територiю України не пiзнiше, нiж у встановлений законодавством строк пiсля їх вивезення за межi митної територiї України;

    2) подати митному органу, що здiйснює випуск товарiв у митному режимi реiмпорту, документи на такi товари;

    3) надати митному органу документи та вiдомостi, необхiднi для iдентифiкацiї товарiв, що реiмпортуються.

Застосування митного режиму реiмпорту можливе за умови можливостi iдентифiкацiї митним органом товарiв, заявлених у цей митний режим, як таких, що були ранiше випущенi за межi митної територiї України.

До товарiв, що вивозяться за межi митної територiї України з намiром подальшого реiмпорту, засоби забезпечення iдентифiкацiї можуть бути застосованi в момент їх випуску.

Забезпечення iдентифiкацiї (ст. 326 МКУ) здiйснюється шляхом накладення митних забезпечень: одноразових номерних запiрно-пломбових пристроїв, печаток, голографiчних мiток, нанесення цифрового, лiтерного чи iншого маркування, iдентифiкацiйних знакiв, проставляння штампiв, взяття проб i зразкiв, складання опису товарiв, транспортних засобiв комерцiйного призначення, креслень, масштабних зображень, виготовлення фотографiй, iлюстрацiй, використання товаросупровiдної документацiї тощо. При цьому накладення одноразових номерних запiрно-пломбових пристроїв, печаток на транспортнi засоби комерцiйного призначення може здiйснюватися без проведення митного огляду товарiв, що перемiщуються зазначеними транспортними засобами через митний кордон України, про що робиться вiдповiдна вiдмiтка в товаросупровiдних документах.

Для забезпечення iдентифiкацiї товарiв, що помiщуються у митний режим, можуть використовуватися маркування, у тому числi у виглядi мiкро- або iнших електронних пристроїв, або серiйнi номери, проставленi на товарах або їх частинах виробником, iншi комерцiйнi способи iдентифiкацiї; експортнi (iмпортнi) сертифiкати; копiї документiв, на пiдставi яких митним органом було здiйснено випуск товарiв у попереднiй митний режим i якi дають можливiсть однозначно iдентифiкувати товари; iншi подiбнi документи.

У випадках, передбачених мiжнародними договорами, укладеними вiдповiдно до закону, митнi органи України визнають митнi забезпечення митних служб iнших держав, а також визнають як митнi забезпечення iдентифiкацiйнi пристрої та iншi забезпечення, зазначенi в МКУ, якщо визнають їх достатньо надiйними.

Засоби забезпечення iдентифiкацiї можуть змiнюватися чи знищуватися тiльки митними органами або з їх дозволу iншими органами, крiм випадкiв, коли iснує реальна загроза знищення, безповоротної втрати чи iстотного псування товарiв, транспортних засобiв комерцiйного призначення. У такому разi митний орган термiново сповiщається про змiну, вилучення чи знищення засобiв забезпечення iдентифiкацiї з наданням документальних доказiв iснування зазначеної загрози.

Не вимагається застосування засобiв забезпечення iдентифiкацiї до тари, пiддонiв та iнших подiбних товарiв, що не мають iндивiдуальних iдентифiкацiйних ознак.

Реiмпорт товарiв, помiщених у митний режим експорту, може бути здiйснений експортером цих товарiв або його правонаступником. В iнших випадках дозволяється застосування митного режиму реiмпорту при ввезеннi на митну територiю України товарiв iншою особою, нiж та, що їх вивезла, якщо це виправдано обставинами. Декларування товарiв у митний режим реiмпорту може здiйснюватися у будь-якому митному органi. Замiсть митної декларацiї для декларування у митний режим реiмпорту упаковок, контейнерiв, пiддонiв та транспортних засобiв комерцiйного призначення використовуються документи, що пiдтверджують попереднє вивезення зазначених товарiв за межi митної територiї України.

Українськi товари, помiщенi у митний режим реiмпорту, зберiгають статус українських товарiв.

Пiдтвердженням українського статусу товарiв, зазначених у МКУ, є митна декларацiя, за якою цi товари випущено у вiльний обiг.

Порядок застосування митного режиму реімпорт до товарів, які переміщуються через митний кордон України затверджений наказом ДМСУ «Про затвердження Порядку застосування митного режиму реiмпорту до товарiв, що перемiщуються через митний кордон України» від 07.10.2003 № 662.

Згідно наказу товари, які при вивезенні за межі митної території України були оформлені по окремих вантажних митних деклараціях, при розміщенні в митний режим реімпорт також декларуються по окремих вантажних митних деклараціях.

Цим наказом також встановлено, що товари можуть переміщатися через митний кордон України в митному режимі реімпорт також іншою особою, ніж те, яке їх експортувало. Реімпорт вирішується також в тих випадках, коли на митну територію України ввозиться тільки частина раніше експортованою партією товарів.

Пiсля помiщення у митний режим реiмпорту товарiв суми вивiзного мита, сплаченi при експортi цих товарiв, повертаються особам, якi їх сплачували, або їх правонаступникам. Акцизний податок i податок на додану вартiсть при помiщеннi товарiв справляються вiдповiдно до Податкового кодексу України.

3. Характеристика митного режиму «експорт»

Експорт – митний режим, вiдповiдно до якого українськi товари випускаються для вiльного обiгу за межами митної територiї України без зобов'язань щодо їх зворотного ввезення (ст. 82 МКУ).

Митний режим експорту може бути застосований до товарiв, що призначенi для вивезення за межi митної територiї України, та до товарiв, що вже вивезенi за межi цiєї територiї та перебувають пiд митним контролем, за винятком товарiв, заборонених до помiщення у цей митний режим вiдповiдно до законодавства.

Для помiщення товарiв у митний режим експорту особа, на яку покладається дотримання вимог митного режиму, повинна:

1) подати митному органу, що здiйснює випуск товарiв у митному режимi експорту, документи на такi товари;

2) сплатити митнi платежi, якими вiдповiдно до закону обкладаються товари пiд час вивезення за межi митної територiї України у митному режимi експорту;

3) виконати вимоги щодо застосування передбачених законом заходiв нетарифного регулювання зовнiшньоекономiчної дiяльностi;

4) у випадках, встановлених законодавством, подати митному органу дозвiл на проведення зовнiшньоекономiчної операцiї з вивезення товарiв у третю країну (реекспорт).

Митнi органи не вимагають обов'язкового пiдтвердження прибуття товарiв, що експортуються, у пункт призначення за межами митної територiї України. У разi встановлення актами законодавства заборон чи обмежень щодо вивезення вiдповiдних товарiв за межi митної територiї України товари, що розмiщенi в митний режим експорту, випускаються за межi митної територiї України вiдповiдно до умов, що дiяли на момент помiщення цих товарiв у зазначений митний режим; фактично випущенi за межi митної територiї України за перiодичними митними декларацiями, пiдлягають помiщенню у митний режим експорту вiдповiдно до умов, що дiяли на момент фактичного вивезення цих товарiв.

Товари, помiщенi у митний режим експорту, втрачають статус українських товарiв з моменту їх фактичного вивезення за межi митної територiї України.

Товари, що знаходяться за межами митної територiї України, втрачають статус українських товарiв з моменту помiщення їх у митний режим експорту.

Переміщення товарів в режимі експорту здійснюється на підставі договорів (контрактів) купівлі-продажу, договорів про здійснення товарообмінних (бартерних) операцій, інших зовнішньоекономічних операцій, які передбачають вивіз товарів за межі митної території України. Оформлення товару в митний режим експорт здійснюється з використанням вантажної митної декларації типу ЕК10.

При декларуванні товарів в даний митний режим слід пам'ятати, що згідно вимогам Закону України від 23.09.94 № 185/94-ВР «Про порядок здiйснення розрахункiв в iноземнiй валютi», яким визначені терміни проведення розрахунків в іноземній валюті при здійсненні зовнішньоекономічних операцій суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності, виручка резидентів в іноземній валюті підлягає зарахуванню на їх валютні рахунки в уповноважених банках в терміни, вказані в контрактах, але не пізніше 180 календарних днів з моменту митного оформлення ВМД на товари, що експортуються. Перевищення зазначених термінів вимагає індивідуальної ліцензії Національного банку України. Порушення встановлених цим Законом термінів спричиняє за собою стягнення пені за кожен день прострочення у розмірі 0,3 % суми неотриманої виручки (митній вартості продукції, що недопостачає).

При здійсненні товарообмінних (бартерних) операцій оформленню в даний митний режим підлягає експортна частина товару за зовнішньоекономічним бартерним договором (контракту).

При здійсненні операцій з давальницькою сировиною  в митний режим експорту розміщуються:

-   готова продукція, яка вивозиться за межі митної території України і була виготовлена в Україні з давальницької сировини іноземного замовника;

-   давальницька сировина, яка вивозиться за межі митної території України як оплата за переробку давальницької сировини.

При вивезенні товарів за межі митної території України за договорами консигнації митниці представляється вантажна митна декларація на ордерне постачання (тип ВМД ЕК.10.ОП). При цьому в 180-денний термін (див. Закон України від 23.09.94 № 185/94-ВР) митному органу повинна бути представлена вантажна митна декларація, оформлена в звичайному порядку на експорт товарів (тип ВМД ЕК.10).

4. Характеристика митного режиму «реекспорт»

Реекспорт – це митний режим, вiдповiдно до якого товари, що були ранiше ввезенi на митну територiю України або на територiю вiльної митної зони, вивозяться за межi митної територiї України без сплати вивiзного мита та без застосування заходiв нетарифного регулювання зовнiшньоекономiчної дiяльностi (ст. 85 МКУ).

Митний режим реекспорту може бути застосований до товарiв, якi при ввезеннi на митну територiю України мали статус iноземних та:

    1) пiсля ввезення на митну територiю України перебували пiд митним контролем та не були помiщенi у митний режим (у тому числi у зв'язку з обмеженнями чи заборонами щодо ввезення таких товарiв на митну територiю України);

    2) були помiщенi у митний режим тимчасового ввезення та вивозяться за межi митної територiї України у тому самому станi, в якому вони були ввезенi на митну територiю України, крiм природних змiн їх якiсних та/або кiлькiсних характеристик за нормальних умов транспортування та зберiгання, а також змiн, що допускаються у разi використання таких товарiв у митному режимi тимчасового ввезення;

    3) були помiщенi у митний режим переробки на митнiй територiї та вивозяться за межi митної територiї України у тому самому станi, в якому вони були ввезенi на митну територiю України, крiм природних змiн їх якiсних та/або кiлькiсних характеристик за нормальних умов транспортування та зберiгання, або у виглядi продуктiв їх переробки;

    4) були помiщенi у митний режим митного складу та вивозяться за межi митної територiї України у тому самому станi, в якому вони були ввезенi на митну територiю України, крiм природних змiн їх якiсних та/або кiлькiсних характеристик за нормальних умов транспортування та зберiгання;

    5) були помiщенi у митний режим iмпорту i повертаються нерезиденту - сторонi зовнiшньоекономiчного договору, згiдно з яким цi товари помiщувалися у цей режим, у зв'язку з невиконанням (неналежним виконанням) умов цього договору або з iнших обставин, що перешкоджають його виконанню, якщо цi товари:

    а) вивозяться протягом шести мiсяцiв з дати помiщення їх у митний режим iмпорту;

    б) перебувають у тому самому станi, в якому вони були ввезенi на митну територiю України, крiм природних змiн їх якiсних та/або кiлькiсних характеристик за нормальних умов транспортування, зберiгання та використання (експлуатацiї), внаслiдок якої були виявленi недолiки, що спричинили реекспорт товарiв;

    6) визнанi помилково ввезеними на митну територiю України.

  У митний режим реекспорту можуть бути також розмiщенi товари,  якщо:

    1) пiд час перебування таких товарiв на митнiй територiї України вони пiддавалися операцiям, необхiдним для їх збереження, а також технiчному обслуговуванню чи ремонту, необхiднiсть у яких виникла пiд час перебування на митнiй територiї України;

    2) стан таких товарiв змiнився внаслiдок аварiї або дiї обставин непереборної сили за умови пiдтвердження факту аварiї або дiї обставин непереборної сили у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi фiнансiв;

    3) у митний режим реекспорту помiщується лише частина товарiв, ранiше ввезених на митну територiю України.

  У митний режим реекспорту також розмiщуються товари, що перебували у митному режимi вiльної митної зони, безмитної торгiвлi та вивозяться за межi митної територiї України.

Для помiщення товарiв у митний режим реекспорту особа, на яку покладається дотримання вимог митного режиму, повинна:

    1) подати митному органу, що здiйснює випуск товарiв, документи на такi товари;

    2) надати митному органу документи та вiдомостi, необхiднi для iдентифiкацiї товарiв, що реекспортуються;

    3) у випадках, встановлених законодавством, подати митному органу дозвiл на проведення зовнiшньоекономiчної операцiї з реекспорту цих товарiв.

Застосування митного режиму реекспорту можливе за умови iдентифiкацiї митним органом товарiв, заявлених у цей режим, як таких, що були ранiше ввезенi на митну територiю України.

 Для товарiв, що ввозяться з намiром подальшого реекспорту, засоби забезпечення iдентифiкацiї можуть бути застосованi на момент їх ввезення на митну територiю України.

  Для забезпечення iдентифiкацiї товарiв, що реекспортуються, можуть застосовуватися засоби, передбаченi частинами другою i третьою статтi 326 МКУ. Не вимагається застосування засобiв забезпечення iдентифiкацiї до тари, пiддонiв та iнших подiбних товарiв, що не мають iндивiдуальних iдентифiкацiйних ознак. Реекспорт товарiв, розмiщених у митний режим iмпорту, може бути здiйснений iмпортером цих товарiв або його правонаступником. В iнших випадках дозволяється застосування митного режиму реекспорту при вивезеннi за межi митної територiї України товарiв iншою особою, нiж та, яка їх ввозила, якщо це виправдано обставинами.

Декларування товарiв у митний режим реекспорту може здiйснюватися у будь-якому митному органi, якщо iнше не передбачено МКУ. Товари, що реекспортуються, можуть вивозитися за межi митної територiї України однiєю чи кiлькома партiями. Допускається вивезення товарiв, що реекспортуються, за межi митної територiї України не через той митний орган, через який товари ввозилися на цю територiю.

Замiсть митної декларацiї для декларування у митний режим реекспорту упаковок, контейнерiв, пiддонiв та транспортних засобiв комерцiйного призначення використовуються документи, що пiдтверджують попереднє ввезення зазначених товарiв на митну територiю України.

З метою виконання міжнародних договорів України Поставновою КМУ «Деякі питання реекспорту товарів» № 1211 від 06.08.2003. на Мінекономіки України покладена видача дозволів на реекспорт товарів, переліки яких оповістилися даним міністерством для товарів:

- походженням з України, який здійснюється з території інших країн відповідно до міжнародних договорів України;

- походженням з інших країн, який здійснюється за межі митної території України.

Порядок застосування митного режиму реекспорт по товарах, які переміщуються через митний кордон України, затверджений Наказом МФУ «Про виконання митних формальностей вiдповiдно до заявленого митного режиму» від 31.05.2012 р. № 657.

Згідно наказу товари, які при ввезенні на митну територію України були оформлені по окремих вантажних митних деклараціях, при розміщенні в митний режим реекспорт також декларуються по окремих вантажних митних деклараціях.

Товари можуть переміщатися через митний кордон України в митному режимі реекспорт також іншою особою, ніж те, яке ввозило їх в Україну, реекспорт дозволяється також в тих випадках, коли вивозиться тільки частина раніше ввезеної партії товарів. Iноземнi товари, помiщенi у митний режим реекспорту, зберiгають статус iноземних товарiв. Товари, що набули статусу українських внаслiдок iмпорту втрачають статус українських товарiв з моменту їх фактичного вивезення за межi митної територiї України.

Пiсля помiщення товарiв у митний режим реекспорту суми ввiзного мита, сплаченi при iмпортi цих товарiв, повертаються особам, якi їх сплачували, або їх правонаступникам. Акцизний податок i податок на додану вартiсть при помiщеннi товарiв справляються вiдповiдно до Податкового кодексу України.

Висновки:

Реімпорт/реекспорт

Перш за все, відзначимо, що згідно оновленої редакції Кодексу є всі підстави для відродження таких режимів, як реімпорт і реекспорт. Слід зазначити, що не дивлячись на їх теоретичне існування з давніх часів, режими практично не застосовувалися. Дія цих режимів пов'язана в першу чергу з можливістю звільнення/повернення мит залежно від первинного переміщення товарів. На практиці митні органи часто вимагають сплати імпортних податків при реімпорті. У такій ситуації простіше було розмістити товари в режимі імпорту, не покладаючи на себе додаткових обмежень по дотриманню режиму.

Повернення сплачених імпортних мит при розміщенні товарів в режим реекспорту в принципі не було передбачене положеннями Митного кодексу.

Література:

  1.  Лист ДМСУ «Щодо заповнення граф митної декларацiї на бланку ЄАД» № 15/1-15.1/1368-ЕП вiд 24.07.2012.
  2.  Про внесення змiн до Податкового та Митного кодексiв України щодо узгодження їх окремих норм:  ЗУ № 4915-IV від 24.07.2012.
  3.  ЗУ «Податковий кодекс України» № 2755-IV від 02.12.2010.
  4.  Наказ МФУ «Про виконання митних формальностей вiдповiдно до заявленого митного режиму» від 31.05.2012 р. № 657.
  5.  Про порядок здiйснення розрахункiв в iноземнiй валютi: Закон України № 185/94-ВР від 23.09.94.
  6.  Поставнова КМУ «Деякі питання реекспорту товарів» № 1211від 06.08.2003.

ТЕМА 4. ХАРАКТЕРИСТИКА МИТНИХ РЕЖИМІВ «ТРАНЗИТ», «ТИМЧАСОВЕ ВВЕЗЕННЯ»,  ТИМЧАСОВЕ ВИВЕЗЕННЯ»

1. Характеристика митного режиму «транзит»

2. Характеристика митного режиму «тимчасове ввезення» 

3. Характеристика митного режиму «тимчасове вивезення»

  1.  Характеристика митного режиму «транзит»

Транзит - це митний режим, вiдповiдно до якого товари та/або транспортнi засоби комерцiйного призначення перемiщуються пiд митним контролем мiж двома митними органами України або в межах зони дiяльностi одного митного органу без будь-якого використання цих товарiв, без сплати митних платежiв та без застосування заходiв нетарифного регулювання зовнiшньоекономiчної дiяльностi.

Перемiщення товарiв у митному режимi транзиту здiйснюється як прохiдний або внутрiшнiй транзит, або каботаж.

Митний режим транзиту застосовується до товарiв, якi перемiщуються:

  1.  прохiдним транзитом вiд пункту ввезення (пропуску) на митну територiю України до пункту вивезення (пропуску) за межi митної територiї України (у тому числi в межах одного пункту пропуску через державний кордон України);
  2.  внутрiшнiм транзитом або каботажем:

Умови застосування митного режиму транзиту при перевантаженнi товарiв:

1. Перевантаження товарiв, що перемiщуються у митному режимi транзиту, з одного транспортного засобу на iнший допускається з дозволу митного органу, в зонi дiяльностi якого проводиться перевантаження.

2. Якщо перевантаження може бути здiйснене без порушення митних пломб та iнших засобiв забезпечення iдентифiкацiї, таке перевантаження допускається без дозволу, але з попереднiм iнформуванням митного органу.

3. Проведення угрупування пакувальних мiсць, змiна упаковки, маркування, сортування, а також ремонт та замiна пошкодженої упаковки здiйснюються з дозволу митного органу.

Для отримання дозволу митного органу особою, вiдповiдальною за дотримання вимог митного режиму, митному органу подається тiльки товарно-транспортний документ на перевезення товару. У разi вiдмови у наданнi дозволу митний орган зобов'язаний невiдкладно письмово або в електроннiй формi повiдомити особi, яка звернулася з проханням надати дозвiл, про причини i пiдстави такої вiдмови.

Пiд час перемiщення товарiв у митному режимi транзиту дозволяється здiйснення замiни моторного транспортного засобу з попереднiм iнформуванням митного органу призначення про причини такої замiни, якщо така замiна не потребує перевантаження товарiв.

При вивезеннi за межi митної територiї України товарiв, помiщених у митнi режими експорту, реекспорту, тимчасового вивезення, переробки за межами митної територiї, вищевказані положення застосовуються з моменту початку перемiщення зазначених товарiв з митного органу вiдправлення i до моменту пред'явлення їх митному органу призначення.

Пiд каботажем розумiється перевезення українських та iноземних товарiв шляхом завантаження їх на морське (рiчкове) судно в одному пунктi на митнiй територiї України i транспортування в iнший пункт територiї України, де здiйснюватиметься їх вивантаження. При цьому товари, ввезенi на митну територiю України морським (рiчковим) судном, допускаються до каботажного перевезення мiж митними органами або в межах одного митного органу пiсля їх перевантаження на iнше морське (рiчкове) судно, що ходить пiд прапором України, або, за умови отримання на це дозволу центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi транспорту, на iноземне судно.

Iноземнi товари перебувають пiд митним контролем протягом усього часу каботажу.

Каботажнi перевезення iноземних товарiв на борту морського (рiчкового) судна разом з українськими товарами здiйснюються за умови їх надiйної iдентифiкацiї. Якщо забезпечення надiйної iдентифiкацiї товарiв неможливе, українськi товари розмiщуються на борту судна окремо вiд iноземних товарiв.

Навантаження на судна товарiв, що перевозяться каботажем, та їх вивантаження з цих суден здiйснюються в морських (рiчкових) портах за мiсцем розташування митних органiв. Дозволи на навантаження та/або вивантаження товарiв надаються митними органами невiдкладно пiсля отримання вiдповiдного звернення. У разi вiдмови у наданнi дозволу митнi органи зобов'язанi невiдкладно письмово або в електроннiй формi повiдомити особi, яка звернулася за отриманням дозволу, про причини та пiдстави такої вiдмови.

У разi одночасного каботажного перевезення iноземних та українських товарiв митний орган дозволяє навантаження або вивантаження українських товарiв у найкоротший строк пiсля прибуття судна в мiсце завантаження або розвантаження, письмовим зверненням власника товарiв, що перемiщуються каботажем, чи уповноваженої ним особи митний орган дозволяє здiйснити пiд контролем посадових осiб цього органу та на умовах, визначених МКУ, навантаження та/або вивантаження зазначених товарiв в iншому пунктi, нiж це було спочатку заплановано, у тому числi поза мiсцем розташування митних органiв, а також поза робочим часом, встановленим для митних органiв, зi справлянням вiдповiдної плати, передбаченої МКУ.

Якщо судно, що здiйснює каботажне перевезення товарiв, внаслiдок аварiї, стихiйного лиха або iнших обставин, що мають характер непереборної сили, не в змозi досягти одного з мiсць здiйснення митного контролю на митнiй територiї України, вивантаження з нього товарiв допускається в мiсцях, де немає митних органiв. У таких випадках капiтан судна повинен вжити всiх необхiдних заходiв для забезпечення зберiгання цих товарiв та iнформування митних органiв. При цьому товари продовжують перебувати в каботажi.

Для каботажного перевезення товарiв митному органу подається документ, що мiстить перелiк товарiв, призначених для такого перевезення, вiдомостi про судно, що здiйснюватиме таке перевезення, а також назву українського порту або портiв, де повинно здiйснюватися вивантаження зазначених товарiв. Цей документ пiсля виконання митних формальностей є пiдставою для здiйснення одного каботажного перевезення зазначених у ньому товарiв. Митний орган, що виконав митнi формальностi, повiдомляє про це митнi органи призначення. При вивантаженнi товарiв у пунктi призначення митному органу подається перелiк товарiв, що пiдлягають вивантаженню в цьому пунктi.

Якщо судно регулярно здiйснює каботажнi перевезення iдентичних товарiв мiж одними й тими самими пунктами, вищезазначений документ є пiдставою для здiйснення перевезень протягом визначеного перевiзником та погодженого митним органом строку. Митний орган, що виконав митнi формальностi, повiдомляє про це митнi органи призначення. У такому випадку перед навантаженням товарiв на судно митному органу подається тiльки перелiк цих товарiв, а при вивантаженнi - тiльки перелiк товарiв, що вивантажуються.

Iноземнi товари, помiщенi у митний режим транзиту, зберiгають статус iноземних товарiв. Українськi товари, помiщенi у митний режим транзиту, зберiгають статус українських товарiв.

Митний режим транзиту завершується вивезенням товарiв, транспортних засобiв комерцiйного призначення, помiщених у цей митний режим, за межi митної територiї України. Таке вивезення здiйснюється пiд контролем митного органу призначення. При вивезеннi за межi митної територiї України товарiв, помiщених у митний режим транзиту, окремими партiями митний режим транзиту вважається завершеним пiсля фактичного вивезення за межi митної територiї України останньої з таких окремих партiй.

При ввезеннi товарiв на митну територiю України з метою подальшого їх помiщення у вiдповiдний митний режим митний режим транзиту завершується фактичним доставлениям товарiв до митного органу призначення.

Митний режим транзиту також завершується помiщенням товарiв, транспортних засобiв комерцiйного призначення в iнший митний режим при дотриманнi вимог, встановлених МКУ. Для завершення митного режиму транзиту особою, вiдповiдальною за дотримання вимог митного режиму, до закiнчення визначеного строку, митному органу призначення повиннi бути представленi товари, помiщенi у митний режим транзиту, та митна декларацiя або iнший документ, визначений МКУ. Митний орган призначення пiсля представлення товарiв, помiщених у митний режим транзиту, та митної декларацiї або iншого документа, перевiряє дотримання вимог, встановлених законодавством України з питань державної митної справи до перемiщення товарiв у митному режимi транзиту, та виконує митнi формальностi, необхiднi для завершення митного режиму транзиту.

Митний режим транзиту також припиняється у разi конфiскацiї товарiв, їх повної втрати внаслiдок аварiї або дiї обставин непереборної сили, за умови пiдтвердження факту аварiї або дiї обставин непереборної сили у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi фiнансiв.

  1.  Характеристика митного режиму «тимчасове ввезення» 

Тимчасове ввезення - це митний режим, вiдповiдно до якого iноземнi товари, транспортнi засоби комерцiйного призначення ввозяться для конкретних цiлей на митну територiю України з умовним повним або частковим звiльненням вiд оподаткування митними платежами та без застосування заходiв нетарифного регулювання зовнiшньоекономiчної дiяльностi i пiдлягають реекспорту до завершення встановленого строку без будь-яких змiн, за винятком звичайного зносу в результатi їх використання.

Митний режим тимчасового ввезення може бути застосований до товарiв, що надходять на митну територiю України, та до товарiв, що зберiгаються пiд митним контролем або помiщенi в iнший митний режим, який передбачає їх перебування пiд митним контролем. Законодавством України з питань державної митної справи можуть бути визначенi документи, якi використовуються для декларування товарiв, транспортних засобiв комерцiйного призначення в митний режим тимчасового ввезення замiсть митної декларацiї.

Митний орган, що здiйснює випуск товарiв, транспортних засобiв комерцiйного призначення у митному режимi тимчасового ввезення, повинен пересвiдчитися у можливостi iдентифiкацiї цих товарiв, транспортних засобiв при їх реекспортi. Для iдентифiкацiї товарiв, транспортних засобiв комерцiйного призначення, що помiщуються у митний режим тимчасового ввезення, можуть застосовуватися засоби, передбаченi частинами другою i третьою статтi 326 МКУ (забезпечення iдентифiкацiї здiйснюється шляхом накладення митних забезпечень: одноразових номерних запiрно-пломбових пристроїв, печаток, голографiчних мiток, нанесення цифрового, лiтерного чи iншого маркування, iдентифiкацiйних знакiв, проставляння штампiв, взяття проб i зразкiв, складання опису товарiв, транспортних засобiв комерцiйного призначення, креслень, масштабних зображень, виготовлення фотографiй, iлюстрацiй, використання товаросупровiдної документацiї тощо. При цьому накладення одноразових номерних запiрно-пломбових пристроїв, печаток на транспортнi засоби комерцiйного призначення може здiйснюватися без проведення митного огляду товарiв, що перемiщуються зазначеними транспортними засобами через митний кордон України, про що робиться вiдповiдна вiдмiтка в товаросупровiдних документах. Крiм вказаних засобiв, для забезпечення iдентифiкацiї товарiв, що помiщуються у митний режим, можуть використовуватися маркування, у тому числi у виглядi мiкро- або iнших електронних пристроїв, або серiйнi номери, проставленi на товарах або їх частинах виробником, iншi комерцiйнi способи iдентифiкацiї; експортнi (iмпортнi) сертифiкати; копiї документiв, на пiдставi яких митним органом було здiйснено випуск товарiв у попереднiй митний режим i якi дають можливiсть однозначно iдентифiкувати товари; iншi подiбнi документи). Зазначенi засоби застосовуються митними органами тiльки у тих випадках, коли комерцiйнi способи забезпечення iдентифiкацiї є недостатнiми. Не вимагається застосування засобiв забезпечення iдентифiкацiї до тари, пiддонiв та iнших подiбних товарiв, що не мають iндивiдуальних iдентифiкацiйних ознак.

Товари, транспортнi засоби, якi можуть бути помiщенi у митний режим тимчасового ввезення з умовним повним звiльненням вiд оподаткування митними платежами.

У митний режим тимчасового ввезення з умовним повним звiльненням вiд оподаткування митними платежами помiщуються виключно товари, транспортнi засоби комерцiйного призначення, а також повiтрянi судна, якi ввозяться на митну територiю України українськими авiакомпанiями за договорами оперативного лiзингу. У разi порушення умов митного режиму тимчасового ввезення особа, вiдповiдальна за дотримання режиму, зобов'язана сплатити суму податкового зобов'язання та пеню вiдповiдно до Податкового кодексу України.

У разi тимчасового ввезення товарiв з умовним частковим звiльненням вiд оподаткування митними платежами за кожний повний або неповний календарний мiсяць заявленого строку перебування на митнiй територiї України сплачується 3 вiдсотки суми митних платежiв, яка пiдлягала б сплатi у разi випуску цих товарiв у вiльний обiг на митнiй територiї України, розрахованої на дату помiщення їх у митний режим тимчасового ввезення.

Сума митних платежiв сплачується при помiщеннi товарiв у митний режим тимчасового ввезення та розраховується за встановлений митним органом строк дiї цього митного режиму.

Загальна сума митних платежiв, яка пiдлягає сплатi за час перебування товарiв у митному режимi тимчасового ввезення з умовним частковим звiльненням вiд оподаткування митними платежами, не повинна перевищувати суми, яка пiдлягала б сплатi у разi випуску цих товарiв у вiльний обiг на митнiй територiї України, розрахованої на дату помiщення їх у митний режим тимчасового ввезення.

Сума митних платежiв, сплачена на пiдставi умовного часткового звiльнення вiд оподаткування митними платежами, поверненню не пiдлягає.

У разi випуску товарiв, помiщених у митний режим тимчасового ввезення з умовним частковим звiльненням вiд оподаткування митними платежами, у вiльний обiг на митнiй територiї України або передачi таких товарiв у користування iншiй особi митнi платежi сплачуються в обсязi, передбаченому законом для ввезення цих товарiв на митну територiю України у митному режимi iмпорту, за вiдрахуванням суми, вже сплаченої на пiдставi умовного часткового звiльнення цих товарiв вiд оподаткування митними платежами. При цьому за перiод, коли застосовувалося таке звiльнення, пiдлягають сплатi проценти з сум податкових зобов'язань, що пiдлягали б сплатi у разi, якщо б щодо таких сум надавалося розстрочення податкових зобов'язань вiдповiдно до роздiлу II Податкового кодексу України.

Кабiнет Мiнiстрiв України може встановлювати перелiк товарiв, якi не можуть бути помiщенi у митний режим тимчасового ввезення з умовним частковим звiльненням вiд оподаткування митними платежами. Змiст такого перелiку повiдомляється Депозитарiю Конвенцiї про тимчасове ввезення (м. Стамбул, 1990 рiк).

Транспортнi засоби комерцiйного призначення, помiщенi в митний режим тимчасового ввезення, можуть пiддаватися операцiям технiчного обслуговування та ремонту, необхiднiсть в яких виникла протягом строку перебування в митному режимi тимчасового ввезення.

Строк тимчасового ввезення товарiв встановлюється митним органом у кожному конкретному випадку, але не повинен перевищувати трьох рокiв з дати помiщення товарiв у митний режим тимчасового ввезення. Строк тимчасового ввезення транспортних засобiв комерцiйного призначення встановлюється митним органом з урахуванням того, що цi транспортнi засоби повиннi бути реекспортованi вiдразу ж пiсля закiнчення транспортних операцiй, для яких вони були ввезенi. З урахуванням мети ввезення товарiв та iнших обставин попередньо встановлений строк тимчасового ввезення товарiв за письмовою заявою власника цих товарiв або уповноваженої ним особи може бути продовжений вiдповiдним митним органом. У разi вiдмови у продовженнi строку тимчасового ввезення митний орган зобов'язаний невiдкладно письмово або в електроннiй формi повiдомити особi, яка звернулася iз заявою про його продовження, про причини та пiдстави такої вiдмови.

Якщо товари або транспортнi засоби, помiщенi у митний режим тимчасового ввезення, не можуть бути своєчасно реекспортованi внаслiдок накладення на них арешту (за винятком арешту внаслiдок позовiв приватних осiб) або вилучення у справi про порушення митних правил, то перебiг строку тимчасового ввезення зупиняється на час такого арешту (вилучення).

За заявою особи, вiдповiдальної за дотримання митного режиму тимчасового ввезення, митний орган надає дозвiл на передачу права використання режиму тимчасового ввезення щодо товарiв будь-якiй iншiй особi за умови, що така iнша особа:

    1) вiдповiдає вимогам, встановленим МКУ; та

    2) приймає на себе зобов'язання особи, вiдповiдальної за дотримання митного режиму тимчасового ввезення.

Забезпечення дотримання вимог митного режиму тимчасового ввезення здiйснюється шляхом застосування мiжнародного митного документа (книжки А.Т.А. або книжки CPD), що мiстить чинну мiжнародну гарантiю сплати митних платежiв, встановлених законом на iмпорт товарiв; надання фiнансової гарантiї у порядку, передбаченому МКУ.

Фiнансова гарантiя повертається (вивiльняється) пiсля завершення режиму тимчасового ввезення.

Гарантiя дотримання вимог митного режиму тимчасового ввезення не вимагається щодо:

    1) устаткування для пiдготовки радiо- чи телепередач i репортажiв, а також транспортних засобiв, спецiально пристосованих для використання для цiлей радiо- чи телепередач;

    2) контейнерiв, пiддонiв та упаковок;

    3) наукового i педагогiчного устаткування та матерiалiв для забезпечення добробуту мореплавцiв, що використовуються на борту суден;

    4) особистих речей;

    5) товарiв, ввезених для спортивних цiлей;

    6) товарiв, що ввозяться в рамках прикордонного обiгу;

    7) медичного, хiрургiчного i лабораторного устаткування, а також будь-яких товарiв, таких як автомобiлi чи iншi транспортнi засоби, ковдри, намети, збiрнi будинки, iнших товарiв першої необхiдностi, вiдправлених як допомога потерпiлим вiд стихiйного лиха чи подiбних катастроф;

    8) транспортних засобiв комерцiйного призначення;

    9) тяглових тварин, тварин, ввезених для перегону на нове пасовисько чи випасання на землях, розташованих у прикордоннiй смузi (контрольованому прикордонному районi);

    10) товарiв, якi тимчасово ввозяться на митну територiю України з умовним частковим звiльненням вiд оподаткування митними платежами;

    11) повiтряних суден, якi ввозяться на митну територiю України українськими авiакомпанiями за договорами оперативного лiзингу.

Iноземнi товари, помiщенi у митний режим тимчасового ввезення, зберiгають статус iноземних товарiв.

Митний режим тимчасового ввезення завершується шляхом реекспорту товарiв, транспортних засобiв комерцiйного призначення, помiщених у цей митний режим, або шляхом помiщення їх в iнший митний режим, що допускається МКУ. Якщо заборони або обмеження щодо iмпорту, що дiяли на момент тимчасового ввезення товарiв, скасовано протягом їх перебування у митному режимi тимчасового ввезення, дозволяється завершення митного режиму тимчасового ввезення шляхом випуску товарiв для вiльного обiгу на митнiй територiї України.

Митний режим тимчасового ввезення припиняється митним органом у разi конфiскацiї товарiв, транспортних засобiв комерцiйного призначення, їх повної втрати внаслiдок аварiї або дiї обставин непереборної сили за умови пiдтвердження факту аварiї або дiї обставин непереборної сили у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi фiнансiв.

У разi припинення митного режиму тимчасового ввезення реекспорт товарiв, транспортних засобiв комерцiйного призначення не вимагається, а гарантiї, пiдлягають поверненню (вивiльненню).

3. Характеристика митного режиму «тимчасове вивезення»

Тимчасове вивезення - це митний режим, вiдповiдно до якого українськi товари або транспортнi засоби комерцiйного призначення вивозяться за межi митної територiї України з умовним повним звiльненням вiд оподаткування митними платежами та без застосування заходiв нетарифного регулювання зовнiшньоекономiчної дiяльностi i пiдлягають реiмпорту до завершення встановленого строку без будь-яких змiн, за винятком звичайного зносу в результатi їх використання.

Митний режим тимчасового вивезення може бути застосований до товарiв, транспортних засобiв комерцiйного призначення, що безпосередньо вивозяться за межi митної територiї України. Законодавством України з питань державної митної справи можуть бути визначенi документи, якi використовуються для декларування товарiв, транспортних засобiв комерцiйного призначення у митний режим тимчасового вивезення замiсть митної декларацiї.

Митний орган, що здiйснює випуск товарiв, транспортних засобiв комерцiйного призначення у митному режимi тимчасового вивезення, повинен пересвiдчитися у можливостi iдентифiкацiї цих товарiв, транспортних засобiв при їх реiмпортi.

Для помiщення товарiв, транспортних засобiв комерцiйного призначення у митний режим тимчасового вивезення особа, вiдповiдальна за дотримання митного режиму, повинна:

    1) подати митному органу, що здiйснює випуск товарiв, транспортних засобiв комерцiйного призначення у режимi тимчасового вивезення, документи на такi товари, транспортнi засоби, що пiдтверджують мету їх тимчасового вивезення;

    2) у випадках, передбачених законодавством, надати митному органу зобов'язання про реiмпорт товарiв, транспортних засобiв комерцiйного призначення, якi тимчасово вивозяться, у строки, встановленi митним органом;

    3) подати митному органу дозвiл вiдповiдного компетентного органу на тимчасове вивезення товарiв, якщо отримання такого дозволу передбачено законодавством.

Транспортнi засоби комерцiйного призначення, помiщенi у митний режим тимчасового вивезення, можуть пiддаватися операцiям технiчного обслуговування та ремонту, необхiднiсть в яких виникла протягом строку перебування у митному режимi тимчасового вивезення.

Строк тимчасового вивезення товарiв, транспортних засобiв комерцiйного призначення встановлюється митним органом у кожному конкретному випадку, але не повинен перевищувати трьох рокiв з дати помiщення товарiв, транспортних засобiв комерцiйного призначення у зазначений митний режим. З урахуванням мети тимчасового вивезення товарiв, транспортних засобiв комерцiйного призначення та iнших обставин вищезазначений строк  може бути продовжений вiдповiдним митним органом. У разi якщо товари, транспортнi засоби комерцiйного призначення помiщенi у митний режим тимчасового вивезення, не можуть бути своєчасно реiмпортованi внаслiдок накладення на них арешту, перебiг строку тимчасового вивезення зупиняється на час такого арешту.

    Передача права на тимчасове вивезення здійснюється за заявою особи, вiдповiдальної за дотримання митного режиму тимчасового вивезення, митний орган надає дозвiл на передачу права використання режиму тимчасового вивезення щодо товарiв, транспортних засобiв комерцiйного призначення будь-якiй iншiй особi за умови, що така iнша особа:

    1) вiдповiдає вимогам, встановленим МКУ; та

    2) бере на себе зобов'язання особи, вiдповiдальної за дотримання митного режиму тимчасового вивезення.

    При помiщеннi товарiв, транспортних засобiв комерцiйного призначення у митний режим тимчасового вивезення та їх реiмпортi до закiнчення строку, встановленого митним органом, до цих товарiв, транспортних засобiв застосовується умовне повне звiльнення вiд оподаткування митними платежами. Українськi товари, помiщенi в митний режим тимчасового вивезення, зберiгають статус українських товарiв.

Митний режим тимчасового вивезення завершується шляхом реiмпорту товарiв, транспортних засобiв комерцiйного призначення, помiщених у цей митний режим, або помiщення їх в iнший митний режим, що допускається цим Кодексом, а також у випадках, передбачених МКУ. Якщо заборони або обмеження щодо експорту, що дiяли на момент тимчасового вивезення товарiв, скасовано протягом їх перебування у митному режимi тимчасового вивезення, дозволяється завершення митного режиму тимчасового вивезення шляхом випуску товарiв у митному режимi експорту.

Митний режим тимчасового вивезення припиняється митним органом у разi конфiскацiї товарiв, транспортних засобiв комерцiйного призначення, їх повної втрати внаслiдок аварiї або дiї обставин непереборної сили, за умови пiдтвердження факту аварiї або дiї обставин непереборної сили у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi фiнансiв. У разi припинення митного режиму тимчасового вивезення товарiв, транспортних засобiв комерцiйного призначення їх реiмпорт не вимагається.

ТЕМА 5. ХАРАКТЕРИСТИКА МИТНИХ РЕЖИМІВ «МИТНИЙ СКЛАД», «ВІЛЬНА МИТНА ЗОНА», «БЕЗМИТНА ТОРГІВЛЯ»

1. Характеристика митного режиму «митний склад»

2. Характеристика митного режиму «вільна митна зона»

3. Характеристика митного режиму «безмитна торгівля»

  1.  Характеристика митного режиму «митний склад»

Митний склад - це митний режим, вiдповiдно до якого iноземнi або українськi товари зберiгаються пiд митним контролем iз умовним повним звiльненням вiд оподаткування митними платежами та без застосування заходiв нетарифного регулювання зовнiшньоекономiчної дiяльностi.

У митний режим митного складу можуть помiщатися будь-якi товари, за винятком:

    1) товарiв, заборонених до ввезення в Україну, вивезення з України та транзиту через територiю України;

    2) товарiв, строк придатностi для споживання або використання яких закiнчився;

    3) товарiв, що надходять в Україну як гуманiтарна допомога;

    4) живих тварин;

    5) електроенергiї, що перемiщується лiнiями електропередачi.

Для помiщення товарiв у митний режим митного складу митному органу подаються митна декларацiя, товарно-транспортний документ на перевезення та рахунок (iнвойс) або iнший документ, який визначає вартiсть товару. Товари, що помiщуються у митний режим митного складу, декларуються митному органу утримувачем митного складу. Розмiщення на митному складi товарiв, помiщених в iншi, нiж митний склад, митнi режими (транзиту, тимчасового ввезення, переробки на митнiй територiї, експорту, тимчасового вивезення, переробки за межами митної територiї) для їх зберiгання, перевантаження або дозавантаження транспортного засобу здiйснюється на пiдставi митної декларацiї, ранiше оформленої вiдповiдно до таких iнших митних режимiв, або документа, що її замiнював, - накладної УМВС (СМГС), накладної ЦIМ (СIМ), накладної ЦIМ/УМВС (ЦИМ/СМГС, CIM/SMGS), книжки МДП (Carnet TIR) тощо. У цьому разi помiщення таких товарiв у митний режим митного складу не вiдбувається. Товари, що вивантажуються на митний склад i призначенi для зберiгання бiльше нiж на 90 днiв, пiдлягають помiщенню у митний режим митного складу.

У разi надходження товарiв у складi консолiдованих вантажiв з метою подальшої доставки в митний орган призначення при перевантаженнi таких товарiв з одного транспортного засобу на iнший їх розмiщення на митному складi або помiщення у митний режим митного складу не є обов'язковим.

 Митним органам для помiщення товарiв у митний режим митного складу забороняється вимагати:

    1) подання iнших, нiж передбаченi документiв (у тому числi документiв, якi видаються державними органами для здiйснення митного контролю та митного оформлення товарiв);

    2) проведення видiв контролю, зазначених у частинi першiй статтi 319 МКУ (товари, що перемiщуються через митний кордон України, крiм митного контролю, можуть пiдлягати державному санiтарно-епiдемiологiчному, ветеринарно-санiтарному, фiтосанiтарному, екологiчному та радiологiчному контролю. У пунктах пропуску через державний кордон України зазначенi види державного контролю (крiм радiологiчного) здiйснюються митними органами у формi попереднього документального контролю на пiдставi iнформацiї, отриманої вiд державних органiв, уповноважених на здiйснення цих видiв контролю, з використанням засобiв iнформацiйних технологiй. Митнi органи взаємодiють з державними органами, уповноваженими на здiйснення зазначених видiв контролю, координують роботу з їх здiйснення у пунктах пропуску через державний кордон i в зонах митного контролю на митнiй територiї України в порядку, встановленому МКУ та iншими законами України).

Умови помiщення у митний режим митного складу товарiв, розмiщених на митних складах, розташованих на територiях морських i рiчкових портiв, аеропортiв, залiзничних станцiй, в межах яких є пункти пропуску через державний кордон України, та їх реекспорту такі:

Товари, що ввозяться на митну територiю України i розмiщуються на митних складах, розташованих на територiях морських i рiчкових портiв, аеропортiв, залiзничних станцiй, в межах яких є пункти пропуску через державний кордон України, помiщуються у митний режим митного складу на пiдставi електронного повiдомлення утримувача митного складу, що мiстить кiлькiсть та опис товарiв, пiдписаного електронним цифровим пiдписом.

 Електронне повiдомлення надсилається митному органу протягом чотирьох годин з моменту фактичного розмiщення товарiв на митному складi. Митний орган надсилає утримувачу митного складу пiдтвердження дати та часу отримання електронного повiдомлення. Розмiщення товарiв на митному складi дозволу митного органу не потребує. Помiщення у митний режим реекспорту товарiв, розмiщених на митних складах, зазначених у МКУ, здiйснюється на пiдставi електронного повiдомлення утримувача митного складу, що мiстить кiлькiсть та опис товарiв, пiдписаного електронним цифровим пiдписом.

 Електронне повiдомлення надсилається митному органу не пiзнiше, нiж за чотири години до моменту фактичного випуску товарiв з митного складу. Митний орган надсилає утримувачу митного складу пiдтвердження дати та часу отримання електронного повiдомлення. Якщо протягом двох годин з моменту отримання електронного повiдомлення про реекспорт товарiв митний орган не повiдомив утримувача митного складу про намiр здiйснити митний огляд таких товарiв, дозволяється випускати цi товари з митного складу з метою їх реекспорту.

 Форми електронних повiдомлень, встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi фiнансiв, i ґрунтуються на звичайних правилах складського облiку.

 Умови розмiщення товарiв, що перемiщуються у складi консолiдованих вантажiв, на митному складi та подальшого розпорядження такі:

    1. Пiд консолiдованим вантажем розумiється вантаж, що перевозиться одним транспортним засобом i складається з двох i бiльше партiй товарiв для рiзних одержувачiв або для одного одержувача вiд рiзних вiдправникiв.

    2. Перемiщення консолiдованих вантажiв, що ввозяться на митну територiю України, вiд митного органу вiдправлення на кордонi до митного органу призначення з промiжним розмiщенням цих вантажiв на митному складi здiйснюється на пiдставi договорiв на перевезення.

    3. Для здiйснення контролю за перемiщенням консолiдованих вантажiв, що ввозяться на митну територiю України, з митного органу вiдправлення на кордонi до митного органу, в зонi дiяльностi якого розташований митний склад, а також для помiщення товарiв, що перемiщуються у складi цих вантажiв, у митний режим митного складу використовується попередня митна декларацiя, що складається на весь обсяг консолiдованого вантажу.

    4. Контроль за перемiщенням товарiв з митного органу, в зонi дiяльностi якого розташований митний склад, до митного органу призначення для кiнцевого одержувача здiйснюється на пiдставi поданих утримувачем складу нових митних декларацiй або документiв, що їх замiнюють, для внутрiшнього транзиту товарiв.

    5. Кiнцевий одержувач товару має право на повторне помiщення цього товару у митний режим митного складу.

Строк зберiгання товарiв у митному режимi митного складу не може перевищувати 1095 днiв вiд дня помiщення цих товарiв у зазначений митний режим. Строк зберiгання в митному режимi митного складу пiдакцизних товарiв, iноземних товарiв, якi були попередньо помiщенi у митнi режими транзиту, тимчасового ввезення або переробки на митнiй територiї України, а також продуктiв переробки не може перевищувати 365 днiв вiд дня помiщення їх у митний режим митного складу.

Iноземнi товари, що зберiгаються в митному режимi митного складу, до закiнчення строку їх придатностi або строкiв зберiгання, установлених Митним Кодексом України, повиннi бути задекларованi для ввезення на митну територiю України в iншому митному режимi або реекспортованi. Якщо iноземнi товари пiд час зберiгання в митному режимi митного складу були зiпсованi або ушкодженi внаслiдок аварiї чи дiї обставин непереборної сили, такi товари за умови належного пiдтвердження зазначених фактiв дозволяється декларувати для вiльного обiгу на митнiй територiї України так, нiби вони були ввезенi в зiпсованому (ушкодженому) станi.

 Строк зберiгання у митному режимi митного складу товарiв, призначених для експорту, не може перевищувати одного року з дати помiщення їх у цей режим. До закiнчення зазначеного строку такi товари повиннi бути вивезенi за межi митної територiї України. У разi невиконання вимог  щодо розпорядження товарами, що зберiгаються в митному режимi митного складу, утримувач митного складу повинен протягом 30 днiв пiсля закiнчення строку зберiгання цих товарiв у митному режимi митного складу передати їх на склад митного органу, а в разi закiнчення строку придатностi зазначених товарiв - задекларувати їх у митний режим знищення або руйнування.

Iноземнi товари, помiщенi в митний режим митного складу, зберiгають статус iноземних товарiв. Українськi товари, помiщенi в митний режим митного складу, втрачають статус українських товарiв з моменту вiдшкодування сум податку на додану вартiсть вiдповiдно до положень Податкового кодексу України.  З товарами, що зберiгаються на митному складi, без дозволу митного органу можуть проводитися простi складськi операцiї, необхiднi для забезпечення збереження цих товарiв:

    1) перемiщення товарiв у межах складу з метою рацiонального розмiщення;

    2) чищення;

    3) провiтрювання;

    4) створення оптимального температурного режиму зберiгання;

    5) сушiння (у тому числi iз створенням потоку тепла);

    6) захист вiд корозiї;

    7) боротьба iз шкiдниками;

    8) iнвентаризацiя.

 Власник товарiв, що зберiгаються в митному режимi митного складу на митному складi, або уповноважена ним особа з дозволу митного органу може проводити пiдготовку таких товарiв до продажу (вiдчуження) та транспортування: консолiдацiя та подрiбнення партiй, формування вiдправлень, сортування, пакування, перепакування, маркування, навантаження, вивантаження, перевантаження, взяття проб i зразкiв товарiв та iншi подiбнi операцiї. Операцiї, що проводяться з товарами, що зберiгаються в митному режимi митного складу на митному складi, не повиннi змiнювати характеристик, за якими цi товари були класифiкованi згiдно з Українською класифiкацiєю товарiв зовнiшньоекономiчної дiяльностi.

 З дозволу митного органу та за умови надання фiнансової гарантiї   товари, помiщенi у митний режим митного складу, можуть тимчасово з наступним поверненням вивозитися з митного складу на строк, обумовлений метою такого вивезення, але не бiльший нiж 45 днiв. Не пiдлягають тимчасовому випуску з наступним поверненням товари, що використовуватимуться для виробництва, упаковки, експлуатацiї природних ресурсiв, будiвництва, ремонту чи обслуговування, виконання земляних або iнших подiбних робiт.

 У разi вiдмови у наданнi дозволу на здiйснення з товарами, що зберiгаються в митному режимi митного складу на митному складi, операцiй, передбачених МКУ, митний орган зобов'язаний невiдкладно письмово або в електроннiй формi повiдомити особi, яка звернулася за отриманням дозволу, про причини i пiдстави такої вiдмови.

Допускається передача права власностi на iноземнi товари, помiщенi у митний режим митного складу. Iнформацiя про власника таких товарiв надається митному органу пiд час випуску зазначених товарiв з митного складу. Якщо змiна власника товару передбачає вивезення товару з територiї України, таке вивезення здiйснюється на пiдставi нових товаросупровiдних документiв i митної декларацiї (документа, що її замiнює).

 Митний режим митного складу завершується шляхом помiщення товарiв, помiщених у цей митний режим, в iнший митний режим, що допускається МКУ . Якщо встановленi законом заборони або обмеження щодо iмпорту чи експорту вiдповiдних товарiв, що дiяли пiд час перебування цих товарiв у митному режимi митного складу, скасовано, дозволяється завершення митного режиму митного складу шляхом експорту зазначених товарiв або випуску їх для вiльного обiгу на митнiй територiї України.

 Митний режим митного складу припиняється митним органом у разi:

    1) передачi товарiв на склад митного органу у зв'язку iз закiнченням строкiв зберiгання в режимi митного складу;

    2) конфiскацiї товарiв;

    3) повної втрати товарiв унаслiдок аварiї або дiї обставин непереборної сили, за умови пiдтвердження факту аварiї або дiї обставин непереборної сили у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi фiнансiв.

 У разi припинення митного режиму митного складу  помiщення цих товарiв у iнший митний режим не вимагається, а фiнансовi гарантiї,  пiдлягають поверненню (вивiльненню). Пiсля перебування на митному складi товари, оформленi у митнi режими експорту, реекспорту, транзиту, тимчасового вивезення, переробки за межами митної територiї України, повиннi бути в установлений вiдповiдно до МКУ строк вивезенi за межi митної територiї України або помiщенi в iнший митний режим, який дозволяється щодо таких товарiв. У разi помiщення товарiв, що зберiгаються на митному складi в митному режимi митного складу, в iнший митний режим та у випадках, визначених МКУ, митний орган встановлює строк для вивезення зазначених товарiв з митного складу, виходячи з наявних транспортних засобiв та навантажувально-розвантажувальної технiки, але не менший, нiж п'ять робочих днiв.

2. Характеристика митного режиму «вільна митна зона»

Вiльна митна зона - це митний режим, вiдповiдно до якого iноземнi товари ввозяться на територiю вiльної митної зони та вивозяться з цiєї територiї за межi митної територiї України iз звiльненням вiд оподаткування митними платежами та без застосування заходiв нетарифного регулювання зовнiшньоекономiчної дiяльностi, а українськi товари ввозяться на територiю вiльної митної зони iз оподаткуванням митними платежами та застосуванням заходiв нетарифного регулювання.

Товари, помiщенi в митний режим вiльної митної зони, протягом усього строку перебування у цьому режимi перебувають пiд митним контролем.

Операцiї з помiщеними у митний режим вiльної митної зони товарами, що знаходяться на територiях вiльних митних зон комерцiйного типу, обмежуються лише простими складськими операцiями, необхiдними для забезпечення збереження цих товарiв: перемiщення товарiв у межах вiльної митної зони з метою рацiонального розмiщення, чищення, провiтрювання, створення оптимального температурного режиму зберiгання, сушiння (у тому числi iз створенням потоку тепла), захист вiд корозiї, боротьба iз шкiдниками, iнвентаризацiя. Також допускаються подрiбнення партiй, формування вiдправлень, сортування, пакування, перепакування, маркування, навантаження, вивантаження, перевантаження та iншi подiбнi операцiї.

 З помiщеними у митний режим вiльної митної зони товарами, що знаходяться на територiях вiльних митних зон сервiсного типу, дозволяється здiйснення операцiй, пов'язаних iз ремонтом, модернiзацiєю, будiвництвом повiтряних, морських i рiчкових суден, iнших плавучих засобiв, їх складових частин, а також операцiй, зазначених у новому Митному Кодексі України, необхiднiсть у яких виникла у зв'язку з експлуатацiєю вiльної митної зони цього типу.

 Перелiки видiв товарiв, якi можуть бути помiщенi у митний режим вiльної митної зони з метою розмiщення на територiях вiльних митних зон промислового типу, та виробничих операцiй, якi можуть здiйснюватися з такими товарами, визначаються окремими законами України для кожної такої зони.

Помiщення українських товарiв у митний режим вiльної митної зони для цiлей оподаткування вважається експортом цих товарiв. Iноземнi товари, що ввозяться на територiю вiльної митної зони, допускаються на зазначену територiю з умовним повним звiльненням вiд оподаткування митними платежами.

 Помiщення товарiв у митний режим вiльної митної зони, а також змiна цього митного режиму здiйснюються митним органом, у зонi дiяльностi якого знаходиться така зона. Для помiщення iноземних товарiв у митний режим вiльної митної зони та розмiщення їх на територiях вiльних митних зон комерцiйного типу, що розташованi в морських, рiчкових портах чи аеропортах, в межах яких є пункти пропуску через державний кордон України, використовуються транспортнi або комерцiйнi документи, якi мiстять опис таких товарiв та супроводжують їх при ввезеннi.

Для допуску товарiв на територiю вiльної митної зони гарантiї, передбаченi МКУ, не застосовуються. Гарантiї щодо перемiщення iноземних товарiв мiж митними органами або в межах зони дiяльностi одного митного органу у зв'язку з необхiднiстю їх ввезення на територiю вiльної митної зони (випуску з такої територiї) застосовуються вiдповiдно до МКУ.

Товари можуть перебувати в митному режимi вiльної митної зони на територiї вiльної митної зони протягом усього часу функцiонування вiдповiдної вiльної митної зони.

Дозволяється передача права власностi на товари, помiщенi у митний режим вiльної митної зони. Iнформацiя про власника таких товарiв надається митному органу пiд час помiщення зазначених товарiв в iнший митний режим.

Товари, що перебувають на територiї вiльної митної зони у митному режимi вiльної митної зони, або товари, виробленi на територiї цiєї зони, можуть бути вивезенi повнiстю або частково на територiю iншої вiльної митної зони, за умови виконання митних формальностей, передбачених цим роздiлом для митних режимiв транзиту та вiльної митної зони.

Iноземнi товари, помiщенi у митний режим вiльної митної зони, зберiгають статус iноземних товарiв. Товари, виготовленi (виробленi, одержанi) у вiльнiй митнiй зонi, мають статус iноземних товарiв та вважаються такими, що помiщенi у митний режим вiльної митної зони. Українськi товари, помiщенi у митний режим вiльної митної зони, отримують статус iноземних товарiв.

Українськi товари, що не використовуються у виробничих та iнших господарських операцiях i необхiднi для забезпечення функцiонування пiдприємств, розташованих на територiї вiльної митної зони, а також українськi товари, що використовуються у виробничих та iнших господарських операцiях i не витрачаються при цьому, допускаються на такi територiї (випускаються з них) з письмовим iнформуванням митного органу без змiни їх митного статусу та помiщення у митнi режими.

Митний режим вiльної митної зони завершується шляхом реекспорту товарiв, помiщених у цей митний режим, або помiщення їх у iнший митний режим. Для реекспорту iноземних товарiв, помiщених у митний режим вiльної митної зони використовуються транспортнi або комерцiйнi документи, якi мiстять опис таких товарiв та супроводжують їх при вивезеннi. Якщо встановленi законом заборони або обмеження щодо iмпорту вiдповiдних товарiв, якi дiяли пiд час перебування цих товарiв у митному режимi вiльної митної зони, скасовано, дозволяється завершення митного режиму вiльної митної зони шляхом випуску зазначених товарiв для вiльного обiгу на митнiй територiї України.

Митний режим вiльної митної зони припиняється митним органом у разi:

    1) конфiскацiї товарiв;

    2) повної втрати товарiв унаслiдок аварiї або дiї обставин непереборної сили, за умови пiдтвердження факту аварiї або дiї обставин непереборної сили у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi фiнансiв.

Випуск у вiльний обiг продуктiв переробки товарiв, помiщених у митний режим вiльної митної зони, здiйснюється зi сплатою митних платежiв та процентiв, що пiдлягали б сплатi у разi перенесення строкiв сплати митних платежiв у зв'язку з наданням розстрочення або вiдстрочення їх сплати вiдповiдно до  Податкового кодексу України.

Вiдходи (залишки), що утворилися в результатi здiйснення операцiй з iноземними товарами у вiльнiй митнiй зонi i мають господарську цiннiсть та/або можуть бути утилiзованi, у разi вивезення за межi вiльної митної зони пiдлягають помiщенню в цьому станi у вiдповiдний митний режим. За бажанням декларанта вiдходи (залишки), зазначенi в МКУ, можуть декларуватися за одним класифiкацiйним кодом згiдно з УКТ ЗЕД за умови, що цьому коду вiдповiдає найбiльша ставка мита. Якщо до окремих товарiв, якi входять до зазначеної партiї, застосовуються передбаченi законом заходи нетарифного регулювання зовнiшньоекономiчної дiяльностi, такий спосiб декларування не звiльняє декларанта вiд додержання зазначених заходiв щодо цих товарiв.  Iншi вiдходи з дозволу митного органу пiдлягають видаленню вiдповiдно до законодавства України.

Протягом 90 днiв вiд дати скасування митного режиму вiльної митної зони на територiї вiльної митної зони промислового типу помiщенi в митний режим вiльної митної зони товари, що знаходяться на територiї цiєї зони, повиннi бути перемiщенi власником або уповноваженою ним особою на територiю iншої вiльної митної зони, реекспортованi чи задекларованi до iншого митного режиму.

Законами України можуть визначатися бiльш тривалi строки розпорядження товарами.

3.  Характеристика митного режиму «безмитна торгівля»

Безмитна торгiвля - це митний режим, вiдповiдно до якого товари, не призначенi для вiльного обiгу на митнiй територiї України, знаходяться та реалiзуються для вивезення за межi митної територiї України пiд митним контролем у пунктах пропуску через державний кордон України, вiдкритих для мiжнародного сполучення, та на повiтряних i водних транспортних засобах комерцiйного призначення, що виконують мiжнароднi рейси, з умовним звiльненням вiд оподаткування митними платежами, установленими на iмпорт та експорт таких товарiв, та без застосування до них заходiв нетарифного регулювання зовнiшньоекономiчної дiяльностi, у тому числi видiв контролю, зазначених у МКУ.

У митний режим безмитної торгiвлi помiщуються iноземнi та українськi товари, якi ввозяться з-за меж митної територiї України або вивозяться з митної територiї України. У митний режим безмитної торгiвлi помiщуються будь-якi товари, крiм товарiв, заборонених до ввезення в Україну, вивезення з України i транзиту через територiю України, товарiв, що надходять в Україну як гуманiтарна допомога, живих тварин.

 Iноземнi товари помiщуються у митний режим безмитної торгiвлi з умовним звiльненням вiд оподаткування митними платежами.  Помiщення українських товарiв у митний режим безмитної торгiвлi для цiлей оподаткування вважається експортом цих товарiв.

 Для помiщення товарiв у митний режим безмитної торгiвлi забезпечення виконання обов'язку iз сплати митних платежiв не вимагається. Забезпечення виконання обов'язку iз сплати митних платежiв при перемiщеннi iноземних товарiв мiж митними органами або мiж рiзними пунктами пропуску в межах зони дiяльностi одного митного органу у зв'язку з необхiднiстю їх ввезення у примiщення магазину безмитної торгiвлi або випуску з такого примiщення здiйснюється вiдповiдно до МКУ.

 Помiщення товарiв у митний режим безмитної торгiвлi, а також змiна цього митного режиму здiйснюється митним органом, у зонi дiяльностi якого розташований вiдповiдний магазин безмитної торгiвлi.

Товари можуть перебувати в митному режимi безмитної торгiвлi протягом всього строку їх придатностi для споживання та/або використання. Товари, помiщенi в митний режим безмитної торгiвлi, протягом всього строку перебування у цьому режимi знаходяться пiд митним контролем. Особливостi здiйснення митного контролю товарiв, що постачаються магазинами безмитної торгiвлi на повiтрянi та воднi транспортнi засоби комерцiйного призначення, якi виконують мiжнароднi рейси, для реалiзацiї пасажирам цих рейсiв.

 Постачання товарiв магазинами безмитної торгiвлi на повiтрянi та воднi транспортнi засоби комерцiйного призначення, що виконують мiжнароднi рейси, для реалiзацiї пасажирам цих рейсiв здiйснюється за письмовою заявою утримувача магазину безмитної торгiвлi на iм'я керiвника митного органу, у зонi дiяльностi якого розташований магазин, або особи, яка виконує його обов'язки, та на пiдставi вiдповiдного договору мiж утримувачем магазину безмитної торгiвлi та пiдприємством - експлуатантом зазначених транспортних засобiв або iншим пiдприємством, уповноваженим експлуатантом на укладання таких договорiв. Умови зазначеного договору не повиннi передбачати перехiд права власностi на товари, що постачаються на транспортний засiб. Засвiдчена утримувачем магазину безмитної торгiвлi копiя такого договору додається до заяви.

 Постачання товарiв магазином безмитної торгiвлi на борт повiтряного (водного) транспортного засобу комерцiйного призначення, що виконує мiжнародний рейс, здiйснюється пiд контролем посадових осiб митного органу в контейнерах пiд митним забезпеченням та/або забезпеченням утримувача магазину безмитної торгiвлi. Посадовiй особi митного органу, яка здiйснює митний контроль та митне оформлення зазначених товарiв, подаються товаросупровiднi документи на цi товари та звiт про товари, поставленi, реалiзованi та не реалiзованi на повiтряному (водному) транспортному засобi, форма якого затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi фiнансiв.

 Посадова особа митного органу перевiряє вiдповiднiсть накладеного на контейнер забезпечення утримувача магазину безмитної торгiвлi та товарiв у контейнерi вiдомостям, наведеним у звiтi про товари, та за вiдсутностi зауважень погоджує постачання товарiв на повiтряний (водний) транспортний засiб комерцiйного призначення шляхом проставляння на звiтi вiдбитка особистої номерної печатки. Посадова особа митного органу має право перевiрити вмiст контейнера на будь-якому етапi постачання товарiв магазином безмитної торгiвлi на повiтряний (водний) транспортний засiб комерцiйного призначення та повернення цих товарiв з транспортного засобу до зазначеного магазину.

 Пiсля завершення повiтряним (водним) транспортним засобом комерцiйного призначення мiжнародного рейсу в прямому та зворотному напрямках товари, що не були реалiзованi, повертаються з цього транспортного засобу в контейнерах пiд контролем посадових осiб митного органу до магазину безмитної торгiвлi, який постачав їх на зазначений транспортний засiб. Якщо мiжнароднi рейси виконуються повiтряним транспортним засобом через нетривалi промiжки часу, товари пiсля закiнчення чергового мiжнародного рейсу можуть залишатися на такому транспортному засобi пiд забезпеченням утримувача магазину безмитної торгiвлi до наступного мiжнародного рейсу.

 Облiк товарiв, що постачаються магазинами безмитної торгiвлi на повiтрянi (воднi) транспортнi засоби комерцiйного призначення, що виконують мiжнароднi рейси, та повертаються з цих транспортних засобiв до магазинiв, якi постачали цi товари, ведеться утримувачами магазинiв безмитної торгiвлi окремо вiд облiку iнших товарiв, що реалiзуються зазначеними магазинами.

 Митний орган, у зонi дiяльностi якого розташований магазин безмитної торгiвлi, затверджує технологiчну схему постачання товарiв зазначеним магазином на повiтрянi (воднi) транспортнi засоби комерцiйного призначення, що виконують мiжнароднi рейси.

 Товари, помiщенi у митний режим безмитної торгiвлi, можуть бути вивезенi повнiстю або частково в iнший магазин безмитної торгiвлi за умови виконання митних формальностей, передбачених цим роздiлом для митних режимiв транзиту та безмитної торгiвлi.

Iноземнi товари, помiщенi у митний режим безмитної торгiвлi, зберiгають статус iноземних товарiв. Українськi товари, помiщенi у митний режим безмитної торгiвлi, отримують статус iноземних товарiв.  Українськi товари, що не призначенi для реалiзацiї в магазинi безмитної торгiвлi та необхiднi для забезпечення його функцiонування, допускаються у примiщення такого магазину (випускаються з нього) з письмовим iнформуванням митного органу без змiни їх митного статусу та помiщення у митнi режими.

Українськi та iноземнi товари, якi використовуються магазином безмитної торгiвлi в рекламних та/або презентацiйних цiлях i не призначенi для реалiзацiї зазначеним магазином, розмiщуються у магазинi безмитної торгiвлi у тому ж порядку та на тих же умовах, що й товари, призначенi для реалiзацiї.

Митний режим безмитної торгiвлi завершується шляхом реекспорту товарiв, помiщених у цей митний режим, або помiщення їх у iнший митний режим, що допускається МКУ. У разi псування товарiв, помiщених у митний режим безмитної торгiвлi, цi товари пiдлягають помiщенню у митний режим знищення або руйнування утримувачем магазину безмитної торгiвлi.   Якщо встановленi законом заборони або обмеження щодо iмпорту вiдповiдних товарiв, якi дiяли пiд час перебування цих товарiв у режимi безмитної торгiвлi, скасовано, дозволяється завершення режиму безмитної торгiвлi шляхом випуску зазначених товарiв для вiльного обiгу на митнiй територiї України.

 Митний режим безмитної торгiвлi припиняється митним органом у разi: конфiскацiї товарiв; повної втрати товарiв унаслiдок аварiї або дiї обставин непереборної сили, за умови пiдтвердження факту аварiї або дiї обставин непереборної сили у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi фiнансiв.

ТЕМА 6. ХАРАКТЕРИСТИКА МИТНИХ РЕЖИМІВ «ПЕРЕРОБКА НА МИТНІЙ ТЕРИТОРІЇ УКРАЇНИ», «ПЕРЕРОБКА ЗА МЕЖАМИ МИТНОЇ ТЕРИТОРІЇ УКРАЇНИ»

1. Характеристика митного режиму «переробка на митній території України»

2. Характеристика митного режиму «переробка за межами митної території України»

1. Характеристика митного режиму ««переробка на митній території України»

Переробка на митнiй територiї - це митний режим, вiдповiдно до якого iноземнi товари пiддаються у встановленому законодавством порядку переробцi без застосування до них заходiв нетарифного регулювання зовнiшньоекономiчної дiяльностi, за умови подальшого реекспорту продуктiв переробки.

Помiщення товарiв у митний режим переробки на митнiй територiї здiйснюється з умовним повним звiльненням вiд оподаткування митними платежами. Заходи гарантування додержання митного режиму переробки на митнiй територiї застосовуються до товарiв, визначених Кабiнетом Мiнiстрiв України. Обмеження або заборони щодо ввезення окремих видiв товарiв на митну територiю України з метою переробки встановлюються законом. За обґрунтованої необхiдностi Кабiнет Мiнiстрiв України має право визначати:

    1) товари, при помiщеннi яких у митний режим переробки на митнiй територiї застосовуються фiнансовi гарантiї вiдповiдно до роздiлу X цього Кодексу;

    2) продукти переробки та/або товари, продукти переробки яких пiдлягають обов'язковому реекспорту за межi митної територiї України;

    3) мiнiмальне спiввiдношення вартостi iноземних та українських товарiв для окремих категорiй товарiв, що пiддаються операцiям з переробки;

    4) перелiк товарiв, якi не можуть бути допущенi до переробки для вiльного обiгу на митнiй територiї України;

    5) товари, помiщення яких у митний режим переробки на митнiй територiї забороняється.

 У разi встановлення  заборон чи обмежень щодо переробки вiдповiдних товарiв на митнiй територiї України переробка таких товарiв, помiщених у митний режим переробки на митнiй територiї, завершується на умовах, що дiяли на момент помiщення цих товарiв у зазначений митний режим.

 Помiщення товарiв у митний режим переробки на митнiй територiї допускається з письмового дозволу митного органу за заявою власника цих товарiв або уповноваженої ним особи. Разом iз заявою власник товарiв або уповноважена ним особа подає митному органу такi документи:

    1) зовнiшньоекономiчнi договори або документи, що їх замiнюють, на пiдставi яких здiйснюватиметься переробка товарiв, i якi повиннi мiстити, зокрема, вiдомостi про обов'язковий обсяг виходу продуктiв переробки, конкретний обсяг робiт i строк їх виконання. Якщо зовнiшньоекономiчний договiр або документ, що його замiнює, не мiстить зазначених вiдомостей, такi вiдомостi подаються окремим документом;

    2) технологiчнi схеми переробки (крiм випадкiв ввезення товарiв з метою ремонту, у тому числi модернiзацiї, вiдновлення та регулювання), в яких повиннi бути зазначенi вiдомостi про всi етапи переробки та процесу перетворення товарiв, помiщених у митний режим переробки на митнiй територiї, на продукти переробки, кiлькiснi показники товарiв, помiщених у митний режим переробки на митнiй територiї, та iнших товарiв, що витрачаються пiдприємством на здiйснення операцiй з переробки, з обґрунтуванням виробничих втрат товарiв на кожному етапi, а також вiдомостi про найменування та кiлькiсть вiдходiв переробки;

    3) договори на переробку товарiв з iншими пiдприємствами, якщо окремi операцiї (або повний цикл) з переробки товарiв здiйснюватимуться такими iншими пiдприємствами;

    4) iншi документи за бажанням власника товарiв або уповноваженої ним особи - висновки державних органiв, експертних установ, органiзацiй, державнi стандарти й стандарти пiдприємства, технiчнi умови, описи чи креслення зразкiв, вiдповiдно до яких здiйснюватиметься переробка, тощо.

Дозвiл на переробку товарiв на митнiй територiї України видається митним органом пiдприємству безоплатно протягом п'яти робочих днiв вiд дати реєстрацiї вiдповiдної заяви.

 Якщо зовнiшньоекономiчний договiр, на пiдставi якого здiйснюватиметься переробка, передбачає ввезення товарiв з метою переробки окремими партiями протягом певного перiоду часу на однакових умовах, дозвiл видається на обсяг товарiв i строк, визначенi зовнiшньоекономiчним договором, але не бiльше нiж на один рiк.  Виникнення або виявлення митним органом обставин, якi не вiдображенi у документах пiдприємства i якi впливають на найменування та обсяги виходу продуктiв переробки, а також встановлення законодавством України заборон чи обмежень щодо переробки вiдповiдних товарiв на митнiй територiї України є пiдставою для надання вiдмови в митному оформленнi наступних партiй товарiв, що ввозяться на митну територiю України з метою переробки. Якщо такi обставини не мають впливу на найменування та обсяги виходу продуктiв переробки, то вiдомостi про такi обставини вносяться до ранiше виданого дозволу.

 У дозволi на переробку товарiв на митнiй територiї України зазначається перелiк операцiй з переробки та спосiб їх здiйснення.   У видачi дозволу на переробку товарiв на митнiй територiї України не може бути вiдмовлено з огляду на:

    1) країну походження, країну вiдправлення або країну призначення цих товарiв;

    2) наявнiсть на митнiй територiї України товарiв, iдентичних за описом, якiстю та технiчними характеристиками товарам, що ввозяться для переробки.

Рiшення про вiдмову у видачi дозволу на переробку товарiв на митнiй територiї України приймається, якщо:

    1) вiдомостей, зазначених у поданих заявником документах, недостатньо для визначення обов'язкового обсягу виходу продуктiв переробки, що утворюються в результатi переробки товарiв;

    2) митний орган виявив невiдповiдностi у вiдомостях, що мiстяться у поданих заявником документах, або недостовiрнiсть цих вiдомостей;

    3) митним органом встановлено вiдсутнiсть належного технологiчного обладнання, примiщень, умов для облiку i зберiгання товарiв, що ввозяться з метою переробки;

    4) пiдприємством не дотримано встановлених законодавством України заборон чи обмежень щодо переробки товарiв на митнiй територiї України.

 Дозвiл на переробку товарiв на митнiй територiї України може бути змiнено або вiдкликано митним органом, якщо його видано на пiдставi недостовiрних даних, що мали iстотне значення для прийняття рiшення про його видачу, або якщо пiдприємство, якому видано такий дозвiл, не дотримується положень МКУ та iнших актiв законодавства України з питань державної митної справи.  За письмовою заявою власника товарiв або уповноваженої ним особи митним органом може бути винесено попереднє рiшення щодо можливостi помiщення товарiв у митний режим переробки товарiв на митнiй територiї.

 Вимоги до iдентифiкацiї окремих товарiв, що ввозяться на митну територiю України з метою переробки, можуть встановлюватися центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi фiнансiв, з урахуванням характеру операцiй з переробки та особливостей технологiчного процесу. Якщо митнi органи не можуть забезпечити iдентифiкацiю товарiв, що ввозяться на митну територiю України з метою переробки, вiдповiдно до статтi 326 МКУ можуть бути застосованi iншi способи забезпечення iдентифiкацiї з урахуванням характеру операцiй з переробки та особливостей технологiчного процесу, наприклад, такi як:

    1) посилання на опис спецiального виробничого маркування або номерiв;

    2) пломби, печатки, штампи або iнше iндивiдуальне маркування;

    3) зразки, iлюстрацiї чи технiчний опис;

    4) проби;

    5) документальне пiдтвердження, яке стосується передбачених операцiй (такi як контракти, рахунки-проформи, комерцiйна переписка), якi свiдчать про те, що продукти переробки виробленi з товарiв, якi ввозяться для переробки.

 Можливiсть встановлення наявностi ввезених товарiв у продуктах переробки не є обов'язковою для допуску товарiв для переробки на митнiй територiї України у випадках, якщо:

    1) такi товари можуть бути iдентифiкованi шляхом представлення докладних даних про витраченi ресурси та технологiї виробництва продуктiв переробки чи шляхом здiйснення митного контролю пiд час проведення операцiй з переробки; або

    2) митний режим переробки на митнiй територiї завершується реекспортом продуктiв переробки товарiв, iдентичних за описом, якiстю та технiчними характеристиками товарам, допущеним для переробки на митнiй територiї України.

 Кiлькiсть операцiй з переробки товарiв у митному режимi переробки на митнiй територiї не обмежується.

 Операцiї з переробки товарiв можуть включати:

    1) власне переробку товарiв, у тому числi: обробку, монтаж, демонтаж, використання окремих товарiв, якi сприяють чи полегшують процес виготовлення продуктiв переробки;

    2) ремонт товарiв, у тому числi модернiзацiю, вiдновлення та регулювання, калiбрування.

 Окремi операцiї з переробки товарiв або повний цикл переробки за дорученням пiдприємства, якому видано дозвiл на переробку товарiв на митнiй територiї України, та з дозволу митного органу можуть здiйснюватися iншими пiдприємствами. При цьому вiдповiдальнiсть перед митними органами за порушення визначеного порядку переробки товарiв несе пiдприємство, якому видано дозвiл на проведення операцiй з переробки товарiв на митнiй територiї України. Дозволи на виконання окремих операцiй з переробки або повного циклу переробки надаються одночасно з дозволом на переробку товарiв на митнiй територiї України або, за необхiдностi, - на пiдставi заяви вiдповiдної особи пiсля надання цього дозволу та вiдображаються у ньому.

Строк переробки товарiв на митнiй територiї України встановлюється митним органом у кожному випадку пiд час видачi дозволу пiдприємству, виходячи з тривалостi процесу переробки товарiв та розпорядження продуктами їх переробки. Зазначений строк обчислюється, починаючи з дня завершення митного оформлення митним органом iноземних товарiв для переробки. За заявою пiдприємства, якому видано дозвiл на переробку товарiв, з причин, пiдтверджених документально, строк переробки товарiв на митнiй територiї України продовжується зазначеним органом, але загальний строк переробки не може перевищувати 365 днiв.

Законами України може визначатися бiльший строк переробки товарiв.

Товари, помiщенi в митний режим переробки на митнiй територiї, а також продукти їх переробки протягом всього строку перебування в цьому режимi знаходяться пiд митним контролем. Митнi органи можуть проводити перевiрку товарiв, ввезених для переробки на митнiй територiї України, а також продуктiв їх переробки у будь-якої особи, яка здiйснює операцiї з переробки таких товарiв.

 Митнi органи здiйснюють контроль за обов'язковим обсягом виходу продуктiв переробки, що утворюються в результатi переробки товарiв на митнiй територiї України. Данi про обов'язковий обсяг виходу продуктiв переробки зазначаються в зовнiшньоекономiчному договорi (контрактi) на переробку товарiв або в окремому документi, що подається митному органу пiдприємством для отримання дозволу на переробку товарiв на митнiй територiї України. Для пiдтвердження даних про обсяг виходу продуктiв переробки центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалiзацiю державної полiтики у сферi державної митної справи, може звертатися до iнших центральних органiв виконавчої влади або експертних установ. Такi звернення не є пiдставою для вiдмови у видачi дозволу на переробку товарiв на митнiй територiї України або для зупинення дiї ранiше виданих дозволiв протягом всього перiоду їх розгляду.

 Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi фiнансiв, може встановлювати обов'язковi норми виходу продуктiв переробки у випадках, коли операцiї з переробки на митнiй територiї України здiйснюються за типовими (однаковими) технiчними умовами, а товари та продукти їх переробки мають постiйнi характеристики.

 Пiд час реекспорту продуктiв переробки вони пiдлягають декларуванню митним органам з поданням перелiку українських товарiв, витрачених пiд час здiйснення операцiй з переробки iноземних товарiв, iз зазначенням їх кiлькостi та вартостi. Декларант має право заявити українськi товари (крiм палива та енергiї), що повнiстю використанi пiд час переробки iноземних товарiв, у митний режим експорту. Митне оформлення в такому випадку здiйснюється у порядку, встановленому МКУ та iншими законами України для митного оформлення експорту українських товарiв.  Продукти переробки можуть реекспортуватися однiєю чи кiлькома партiями. Допускається вивезення продуктiв переробки за межi митної територiї України не через той митний орган, через який товари ввозилися на цю територiю для переробки.

 Якщо умовами переробки iноземних товарiв на митнiй територiї України передбачено проведення розрахункiв частиною продуктiв їх переробки, такi продукти пiдлягають митному оформленню вiдповiдно до митного режиму iмпорту з оподаткуванням митними платежами та застосуванням заходiв нетарифного регулювання зовнiшньоекономiчної дiяльностi, передбачених законом. Реалiзацiя на митнiй територiї України продуктiв переробки, власником яких є нерезидент, здiйснюється через зареєстроване в Українi його представництво, на яке покладається обов'язок з декларування цих продуктiв переробки для вiльного обiгу. Продукти переробки також можуть бути реалiзованi пiдприємству, яке їх виготовило.

 Дозволяється ввезення товарiв для переробки на митнiй територiї України з метою подальшого митного оформлення продуктiв переробки для вiльного обiгу на цiй територiї.  Товари можуть бути допущенi до переробки для вiльного обiгу на митнiй територiї України за умови, що:

    1) митний орган може впевнитися в тому, що продукти переробки були отриманi саме з цих товарiв; та

    2) товари пiсля переробки не можуть бути економiчно вигiдно вiдновленi у первинному станi.

 Переробка товарiв для вiльного обiгу на митнiй територiї України завершується шляхом помiщення продуктiв їх переробки у митний режим iмпорту. За рiшенням декларанта або уповноваженої ним особи допускається помiщення зазначених продуктiв в iншi митнi режими.

 Залишки або вiдходи, що утворилися в результатi здiйснення операцiй з переробки iноземних товарiв i мають господарську цiннiсть та/або можуть бути утилiзованi, пiдлягають помiщенню в цьому станi у вiдповiдний митний режим до закiнчення строку переробки товарiв. За бажанням декларанта або уповноваженої ним особи залишки або вiдходи, можуть декларуватися за одним класифiкацiйним кодом згiдно з УКТ ЗЕД, за умови, що цьому коду вiдповiдає найбiльша ставка мита. Якщо до окремих товарiв, якi входять до зазначеної партiї, застосовуються передбаченi законом заходи нетарифного регулювання зовнiшньоекономiчної дiяльностi, такий спосiб декларування не звiльняє декларанта вiд додержання зазначених заходiв щодо цих товарiв.  Iншi вiдходи, нiж зазначенi в МКУ, з дозволу митного органу пiдлягають видаленню вiдповiдно до законодавства України до закiнчення строку переробки товарiв.

Продукти, отриманi в результатi переробки еквiвалентних товарiв, для цiлей застосування цiєї глави вважаються продуктами переробки iноземних товарiв. Пiд еквiвалентними товарами розумiються українськi та iноземнi товари, якi є iдентичними за описовими, кiлькiсними i технiчними характеристиками iноземним товарам, якi вони замiнюють, ввезеним для операцiй з переробки на митнiй територiї України. Дозволяється здiйснення реекспорту продуктiв переробки, одержаних з використанням еквiвалентних товарiв, до ввезення товарiв для переробки на митнiй територiї України або до завершення операцiй з їх переробки.

Iноземнi товари, помiщенi у митний режим переробки на митнiй територiї, зберiгають статус iноземних товарiв. Продукти переробки, залишки (вiдходи), виготовленi (одержанi) в процесi здiйснення операцiй з переробки iноземних товарiв, мають статус iноземних товарiв та вважаються такими, що помiщенi у митний режим переробки на митнiй територiї.

 Українськi товари, що використовувалися в процесi переробки iноземних товарiв на митнiй територiї України, отримують статус iноземних товарiв у момент вивезення продуктiв переробки за межi митної територiї України.

Митний режим переробки на митнiй територiї завершується шляхом реекспорту продуктiв переробки чи помiщення їх в iнший митний режим. Митний режим переробки на митнiй територiї припиняється митним органом у разi:

    1) конфiскацiї товарiв;

    2) повної втрати товарiв унаслiдок аварiї або дiї обставин непереборної сили, за умови пiдтвердження факту такої аварiї або дiї обставин у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi фiнансiв.

 У разi припинення митного режиму переробки на митнiй територiї реекспорт товарiв та продуктiв їх переробки не вимагається, а фiнансовi гарантiї пiдлягають поверненню.

 Протягом 20 днiв вiд дати вiдкликання дозволу на переробку товарiв на митнiй територiї України пiдприємство повинно завершити розпочатi операцiї з переробки, а товари, помiщенi в митний режим переробки на митнiй територiї, у строк до 30 днiв з дати вiдкликання дозволу на переробку товарiв повиннi бути вивезенi за межi митної територiї України або заявленi в iнший митний режим в порядку, визначеному МКУ. Якщо завершення розпочатих операцiй з переробки протягом 20 днiв є неможливим без спричинення безповоротної шкоди товарам або технологiчному обладнанню, переробка зазначених товарiв завершується вiдповiдно до технологiчної схеми переробки. У такому разi товари протягом 10 днiв з дати фактичного завершення їх переробки пiдлягають вивезенню за межi митної територiї України або помiщенню в iнший митний режим. У разi невиконання пiдприємством вимог МКУ зобов'язання, забезпеченi фiнансовою гарантiєю, пiдлягають виконанню.

2. Характеристика митного режиму «переробка за межами митної території України»

Переробка за межами митної територiї - це митний режим, вiдповiдно до якого українськi товари пiддаються у встановленому законодавством порядку переробцi за межами митної територiї України без застосування заходiв нетарифного регулювання зовнiшньоекономiчної дiяльностi, за умови повернення цих товарiв або продуктiв їх переробки на митну територiю України у митному режимi iмпорту.

Товари, помiщенi в митний режим переробки за межами митної територiї, протягом всього строку перебування у цьому режимi перебувають пiд митним контролем. Помiщення товарiв у митний режим переробки за межами митної територiї в установлених законом випадках здiйснюється зi сплатою вивiзного мита. Не пiдлягають помiщенню у митний режим переробки за межами митної територiї товари (крiм тих, що вивозяться з метою ремонту), якi при iмпортi були звiльненi вiд оподаткування митними платежами вiдповiдно до МКУ та Податкового кодексу України.

За обґрунтованої необхiдностi Кабiнет Мiнiстрiв України має право визначати:

    1) продукти переробки, залишки переробки, а також товари, продукти переробки чи залишки переробки яких пiдлягають обов'язковому поверненню на митну територiю України i випуску у вiльний обiг;

    2) мiнiмальне спiввiдношення вартостi українських та iноземних товарiв для окремих категорiй товарiв, що пiддаються операцiям з переробки за межами митної територiї України.

Товари, продукти переробки яких визначенi Кабiнетом Мiнiстрiв України як обов'язковi до повернення на митну територiю України, вивозяться у митному режимi переробки за межами митної територiї iз застосуванням заходiв гарантування на суму їх вартостi в порядку, визначеному Кабiнетом Мiнiстрiв України. У разi встановлення законами України заборон чи обмежень щодо переробки вiдповiдних товарiв за межами митної територiї України переробка таких товарiв, помiщених у режим переробки за межами митної територiї, завершується на умовах, якi дiяли на момент помiщення цих товарiв у зазначений митний режим. Якщо умовами переробки товарiв за межами митної територiї України передбачено проведення розрахункiв частиною товарiв, призначених для переробки, така частина товарiв при вивезеннi за межi митної територiї України декларується у митному режимi експорту.

 Помiщення товарiв у митний режим переробки за межами митної територiї допускається з письмового дозволу митного органу за заявою власника цих товарiв або уповноваженої ним особи. Разом iз заявою власник товарiв або уповноважена ним особа подає митному органу такi документи:

    1) зовнiшньоекономiчнi договори або документи, що їх замiнюють, на пiдставi яких здiйснюватиметься переробка товарiв i якi повиннi мiстити, зокрема, вiдомостi про обов'язковий обсяг виходу продуктiв переробки, конкретний обсяг робiт i строк їх виконання. Якщо зовнiшньоекономiчний договiр або документ, що його замiнює, не мiстить зазначених вiдомостей, такi вiдомостi подаються окремим документом;

    2) технологiчнi схеми переробки (крiм випадкiв вивезення товарiв з метою ремонту, у тому числi модернiзацiї, вiдновлення та регулювання), в яких повиннi бути зазначенi вiдомостi про всi етапи переробки i процесу перетворення товарiв, помiщених у митний режим переробки за межами митної територiї, на продукти переробки, кiлькiснi показники товарiв, помiщених у митний режим переробки за межами митної територiї, та iнших товарiв, що витрачаються на здiйснення операцiй з переробки, з обґрунтуванням виробничих втрат товарiв на кожному етапi, а також вiдомостi про найменування та кiлькiсть вiдходiв переробки;

    3) iншi документи за бажанням власника товарiв або уповноваженої ним особи, такi як висновки державних органiв, експертних установ, органiзацiй, державнi стандарти i стандарти пiдприємства, технiчнi умови, описи чи креслення зразкiв, вiдповiдно до яких здiйснюватиметься переробка, тощо.

 Дозвiл на переробку товарiв за межами митної територiї України видається пiдприємству митним органом безоплатно протягом п'яти робочих днiв з дати реєстрацiї вiдповiдної заяви. Якщо зовнiшньоекономiчний договiр, на пiдставi якого здiйснюватиметься переробка, передбачає вивезення товарiв з метою переробки окремими партiями протягом певного перiоду часу на однакових умовах, дозвiл видається на обсяг товарiв i строк, визначенi зовнiшньоекономiчним договором, але не бiльш як на один рiк.

 Виникнення або виявлення митним органом обставин, якi не вiдображенi у документах пiдприємства, але якi впливають на найменування та обсяг виходу продуктiв переробки, а також встановлення законодавством України заборон чи обмежень щодо переробки вiдповiдних товарiв за межами митної територiї України є пiдставою для надання вiдмови у митному оформленнi наступних партiй товарiв, що вивозяться за межi митної територiї України з метою переробки. Якщо такi обставини не мають впливу на найменування та обсяг виходу продуктiв переробки, вiдомостi про них вносяться до ранiше виданого дозволу. У дозволi на переробку товарiв за межами митної територiї України зазначається перелiк операцiй з переробки та спосiб їх здiйснення. У видачi дозволу на переробку товарiв за межами митної територiї України не може бути вiдмовлено тiльки на тiй пiдставi, що переробка цих товарiв здiйснюватиметься у певнiй країнi.  Рiшення про вiдмову у видачi дозволу на переробку товарiв за межами митної територiї України приймається, якщо:

    1) вiдомостей, зазначених у поданих заявником документах, недостатньо для визначення обов'язкового обсягу виходу продуктiв переробки, що утворюються в результатi переробки товарiв;

    2) митний орган виявив невiдповiдностi у вiдомостях, що мiстяться у поданих заявником документах, або недостовiрнiсть цих вiдомостей;

    3) пiдприємством не дотримано встановлених законодавством України заборон чи обмежень щодо переробки товарiв за межами митної територiї України.

 Дозвiл на переробку товарiв за межами митної територiї України може бути змiнено або вiдкликано митним органом, якщо його видано на пiдставi недостовiрних даних, що мали iстотне значення для прийняття рiшення про його видачу, або якщо пiдприємство, якому видано такий дозвiл, не дотримується положень МКУ та iнших законодавчих актiв України.

 За письмовою заявою власника товарiв або уповноваженої ним особи митним органом може бути винесено попереднє рiшення щодо можливостi помiщення товарiв у митний режим переробки товарiв за межами митної територiї.  Вимоги до iдентифiкацiї окремих товарiв, що вивозяться за межi митної територiї України з метою переробки, можуть встановлюватися центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi фiнансiв, з урахуванням характеру операцiй з переробки та особливостей технологiчного процесу.

Строк переробки товарiв за межами митної територiї України встановлюється митним органом у кожному випадку пiд час надання дозволу пiдприємству-резиденту, виходячи з тривалостi процесу переробки товарiв та розпорядження продуктами їх переробки. Зазначений строк обчислюється, починаючи з дня завершення митного оформлення митним органом українських товарiв для переробки. За заявою пiдприємства, якому видано дозвiл на переробку товарiв, з причин, пiдтверджених документально, строк переробки товарiв за межами митної територiї України продовжується зазначеним органом, але загальний строк переробки не може перевищувати 365 днiв. Законами України може визначатися iнший строк переробки товарiв.

 Митнi органи здiйснюють контроль за обов'язковим обсягом виходу продуктiв переробки, що утворюються в результатi переробки товарiв за межами митної територiї України. Данi про обов'язковий обсяг виходу продуктiв переробки зазначаються в договорi (контрактi) на переробку товарiв або в окремому документi, що подаються митному органу пiдприємством для отримання дозволу на переробку товарiв за межами митної територiї України.

 Для пiдтвердження даних про обсяг виходу продуктiв переробки центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалiзацiю державної полiтики у сферi державної митної справи, може звертатися до iнших центральних органiв виконавчої влади або експертних установ чи в порядку, встановленому мiжнародними договорами, укладеними вiдповiдно до закону, до митних органiв iноземних країн. Такi звернення не є пiдставою для вiдмови у видачi дозволу на переробку товарiв за межами митної територiї України або для зупинення дiї ранiше виданих дозволiв протягом всього перiоду їх розгляду. Митнi органи можуть встановлювати обов'язковi норми виходу продуктiв переробки, якщо операцiї з переробки за межами митної територiї України здiйснюються за типовими (однаковими) технiчними умовами, а товари i продукти їх переробки мають постiйнi характеристики.

 Пiд час ввезення продуктiв переробки iноземнi товари, якi були витраченi у процесi переробки товарiв, що вивозилися, декларуванню не пiдлягають.

 Повне звiльнення вiд оподаткування митними платежами застосовується до товарiв, якi були помiщенi у митний режим переробки за межами митної територiї та в межах визначеного строку повертаються на митну територiю України:

    1) у тому самому станi, в якому вони були вивезенi за межi митної територiї України;

    2) у вiдремонтованому виглядi, якщо ремонт проведено в рамках гарантiйних зобов'язань.

 До продуктiв переробки (крiм зазначених у частинi другiй ст. 168) застосовується часткове звiльнення вiд оподаткування митними платежами, вiдповiдно до якого сплатi пiдлягає позитивна рiзниця мiж сумою митних платежiв, нарахованою на продукти переробки, та сумою митних платежiв, яка пiдлягала б сплатi у разi iмпорту вiдповiдних товарiв, якi були вивезенi за межi митної територiї України для переробки. Продукти переробки можуть ввозитися на митну територiю України однiєю чи кiлькома партiями. Допускається ввезення продуктiв переробки на митну територiю України через iнший митний орган, нiж той, через який товари вивозилися для переробки.

 Товари, помiщенi у митний режим переробки за межами митної територiї, та/або продукти їх переробки можуть бути реалiзованi за межами митної територiї України за умови митного оформлення товарiв, помiщених у митний режим переробки за межами митної територiї, у митний режим експорту з дотриманням вимог цього Кодексу та iнших законодавчих актiв України. Залишки i вiдходи, що утворилися в результатi здiйснення операцiй з переробки українських товарiв за межами митної територiї України i залишаються за межами цiєї територiї, митному контролю та митному оформленню не пiдлягають.

 Продукти, отриманi в результатi переробки еквiвалентних товарiв, для цiлей застосування цiєї глави вважаються продуктами переробки українських товарiв. Пiд еквiвалентними товарами розумiються iноземнi товари, якi є iдентичними за описовими, кiлькiсними i технiчними характеристиками українським товарам, вивезеним для переробки за межами митної територiї України.  Дозволяється ввезення продуктiв переробки еквiвалентних товарiв на митну територiю України до вивезення українських товарiв для переробки за межами митної територiї України або до завершення операцiй з їх переробки.

Українськi товари, помiщенi у митний режим переробки за межами митної територiї, отримують статус iноземних товарiв з моменту їх фактичного вивезення за межi митної територiї України.  Продукти переробки, виготовленi (одержанi) у процесi здiйснення операцiй з переробки товарiв, мають статус iноземних товарiв та вважаються такими, що помiщенi у митний режим переробки за межами митної територiї.

Митний режим переробки за межами митної територiї завершується:

    1) шляхом iмпорту продуктiв переробки; або

    2) шляхом реiмпорту   товарiв, що вивозилися в режимi переробки за межами митної територiї; або

    3) шляхом експорту продуктiв переробки чи товарiв, що вивозилися в режимi переробки за межами митної територiї; або

    4) у випадках, передбачених частиною другою ст.173.

Митний режим переробки за межами митної територiї припиняється митним органом у разi:

    1) конфiскацiї товарiв;

    2) повної втрати товарiв унаслiдок аварiї або дiї обставин непереборної сили, за умови пiдтвердження факту такої аварiї або дiї обставин у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалiзує державну полiтику у сферi фiнансiв.

 У разi припинення митного режиму переробки за межами митної територiї згiдно з частиною другою цiєї статтi повернення товарiв та продуктiв їх переробки на митну територiю України не вимагається, а гарантiї,   повертаються тiльки у разi повної втрати товарiв унаслiдок аварiї або дiї обставин непереборної сили.

Розпорядження товарами, помiщеними у митний режим переробки за межами митної територiї, в разi вiдкликання дозволу на переробку

Протягом 20 днiв вiд дати вiдкликання дозволу на переробку товарiв за межами митної територiї України товари, помiщенi в митний режим переробки за межами митної територiї, повиннi бути заявленi до iншого митного режиму в порядку, визначеному МКУ. У разi невиконання пiдприємством вимог частини першої ст.173 МКУ зобов'язання, забезпеченi гарантiєю (якщо така гарантiя надавалася), пiдлягають виконанню.

ТЕМА 7.  ХАРАКТЕРИСТИКА МИТНИХ РЕЖИМІВ «ЗНИЩЕННЯ АБО РУЙНУВАННЯ», «ВІДМОВА НА КОРИСТЬ ДЕРЖАВИ»

  1.  Характеристика митного режиму «знищення або руйнування»

Знищення або руйнування - це митний режим, вiдповiдно до якого iноземнi товари пiд митним контролем знищуються або приводяться у стан, який виключає можливiсть їх використання, з умовним повним звiльненням вiд оподаткування митними платежами, установленими на iмпорт цих товарiв, та без застосування заходiв нетарифного регулювання зовнiшньоекономiчної дiяльностi.   Знищення або руйнування товарiв допускається з письмового дозволу митного органу за заявою власника товарiв чи уповноваженої ним особи.  Дозвiл на помiщення товарiв у митний режим знищення або руйнування надається за заявою Декларанта керiвником або вповноваженою ним посадовою особою митного органу, у зонi дiяльностi якого фактично будуть проводитися операцiї зi знищення або руйнування таких товарiв, якщо власником чи уповноваженою ним особою:

    1) укладено договiр на знищення (руйнування) товарiв з пiдприємством, уповноваженим вiдповiдно до законодавства України на знищення (руйнування) вiдповiдних категорiй товарiв;

    2) отримано дозволи на знищення (руйнування) товарiв вiд державних органiв, до повноважень яких належить контроль за перемiщенням таких товарiв.

 Разом iз заявою митному органу подаються:

  •  договiр на знищення (руйнування) товарiв з пiдприємством, уповноваженим вiдповiдно до законодавства України на знищення (руйнування) вiдповiдних категорiй товарiв;
  •  дозволи на знищення (руйнування) товарiв вiд державних органiв, до повноважень яких належить контроль за перемiщенням таких товарiв;
  •  копiя вiдповiдного дозвiльного документа, що засвiдчує право суб'єкта господарювання провадити дiяльнiсть зi знищення (руйнування) вiдповiдних категорiй товарiв;
  •  товаротранспортнi та iншi товаросупровiднi документи;
  •  iншi документи, що стосуються проведення операцiй зi знищення або руйнування товарiв (за бажанням заявника).

Дозвiл на помiщення товарiв у митний режим знищення або руйнування видається митним органом безоплатно протягом трьох робочих днiв з дати реєстрацiї вiдповiдної заяви. У разi вiдмови у видачi дозволу митний орган зобов'язаний у зазначений строк письмово або в електроннiй формi повiдомити особу, яка звернулася за отриманням дозволу, про пiдстави вiдмови.

Не вважаються операцiями зi знищення або руйнування товарiв:

    1) використання для споживання тваринами товарiв, попередньо призначених для споживання людиною;

    2) проведення з товарами операцiй з переробки;

    3) отримання продуктiв переробки, включаючи монтаж, демонтаж, переробку або обробку товарiв;

    4) ремонт товарiв, включаючи їх вiдновлення;

    5) використання товарiв як таких, що полегшують процес виготовлення продуктiв переробки, якщо самi вони при цьому повнiстю витрачаються.

 Якщо товари, якi передбачається знищити або зруйнувати, можуть бути помiщенi у митний режим вiдмови на користь держави, митний орган з урахуванням положень Перелiку товарiв, якi не можуть бути помiщенi у митний режим вiдмови на користь держави, затвердженого постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 21 травня 2012 року 427, письмово пропонує заявнику обрати цей митний режим. За згодою Декларанта з пропозицiєю митного органу цi товари помiщуються в митний режим вiдмови на користь держави.

Вiдповiдно до положень МКУ та вимог, встановлених Кабiнетом Мiнiстрiв України чи центральними органами виконавчої влади вiдповiдно до їх повноважень, здiйснюється знищення або руйнування окремих категорiй товарiв, зокрема:

    1) лiкарських i наркотичних засобiв, психотропних речовин, їх аналогiв та прекурсорiв;

    2) неякiсної та небезпечної продукцiї;

    3) вiйськової, мисливської, спортивної вогнепальної зброї та боєприпасiв до неї;

    4) холодної i пневматичної зброї;

    5) вибухових речовин;

    6) спецiальних засобiв, заряджених речовинами сльозогiнної та дратiвної дiї, засобiв iндивiдуального захисту, засобiв активної оборони та засобiв для виконання спецiальних операцiй i оперативно-розшукових заходiв.

 До надання дозволу на помiщення товарiв у митний режим знищення або руйнування митний орган вiдповiдно до статтi 180 МКУ має право провести огляд мiсця проведення операцiй зi знищення (руйнування) товарiв з метою перевiрки можливостi проведення таких операцiй вiдповiдно до вимог законодавства.

    Рiшення щодо проведення такого огляду приймається в установленому порядку посадовою особою митного органу, якою згiдно з Кодексом та цим Порядком надається дозвiл на помiщення товарiв у митний режим знищення або руйнування, з урахуванням номенклатури товарiв, що пiддаються операцiям зi знищення (руйнування), характеристики таких операцiй та iнших обставин iз визначенням завдань для такого огляду. За результатами огляду складається вiдповiдний акт.

Знищення або руйнування товарiв здiйснюється за рахунок їх власника, уповноваженої ним особи чи iнших заiнтересованих осiб. Якщо товари опинилися у станi, що виключає можливiсть їх декларування у будь-який iнший митний режим, нiж знищення або руйнування, у разi незгоди власника або уповноваженої ним особи самостiйно органiзувати та оплатити процедуру знищення або руйнування таких товарiв та за вiдсутностi iнших осiб, якi письмово заявили митному органу про таке бажання, вартiсть навантажувально-розвантажувальних робiт, зберiгання, перевезення, знищення (руйнування), оформлення документiв та iншi витрати, пов'язанi з дотриманням митного режиму знищення або руйнування, а також пеня списуються (стягуються) з такого власника або уповноваженої ним особи у безакцептному порядку, а в разi неможливостi такого списання (стягнення) - вiдшкодовуються за рахунок коштiв державного бюджету.

 Залишки, що утворилися в результатi знищення або руйнування товарiв, у тому числi складовi товару, якi не були знищенi або зруйнованi, та отриманi в результатi знищення або руйнування товарiв вiдходи, якi мають господарську цiннiсть, пiдлягають помiщенню протягом 10 днiв вiд дати знищення товарiв у вiдповiдний митний режим як iноземнi товари, якi перебувають пiд митним контролем. Вiдходи, що утворилися в результатi знищення або руйнування товарiв i не мають господарської цiнностi та не можуть бути утилiзованi, пiдлягають видаленню вiдповiдно до законодавства України як українськi товари пiдприємством, яке здiйснило операцiї зi знищення (руйнування) товарiв.

Товари, помiщенi у митний режим знищення або руйнування, а також залишки та вiдходи, що утворилися в результатi здiйснення операцiй iз знищення (руйнування), перебувають пiд митним контролем. Митний орган має право здiйснювати у будь-який час перевiрку товарiв, помiщених у митний режим знищення або руйнування (до моменту їх фактичного знищення), а також залишкiв i вiдходiв, одержаних у результатi здiйснення операцiй iз знищення або руйнування (до моменту їх декларування у вiдповiдний митний режим чи видалення вiдповiдно до законодавства України).

 Вiдповiднi посадовi особи митних та iнших державних органiв, до повноважень яких належить контроль за перемiщенням товарiв, що знищуються, мають право бути присутнiми пiд час здiйснення операцiй iз знищення (руйнування) таких товарiв.

Митний режим знищення або руйнування завершується пiсля виконання операцiй iз знищення або руйнування товарiв та декларування у вiдповiдний митний режим їх залишкiв.

 Пiдприємство, яке здiйснило операцiї зi знищення (руйнування) товарiв, за фактом такого знищення (руйнування) складає вiдповiдний акт з наведенням у ньому опису та кiлькостi залишкiв, що утворились в результатi виконання операцiй зi знищення (руйнування) i мають господарську цiннiсть, та протягом трьох робочих днiв надає митницi оформлення один примiрник цього акта.

Контроль за дотриманням вимог митного режиму знищення або руйнування завершується пiсля здiйснення митних формальностей щодо залишкiв i вiдходiв знищення або руйнування вiдповiдно до статей 179 - 181 МКУ («Вiдходи (залишки), що утворилися в результатi знищення або руйнування товарiв, та їх митний статус», «Митний контроль товарiв, що помiщуються у митний режим знищення або руйнування», «Завершення митного режиму знищення або руйнування»).

Вiдповiдальнiсть, передбачену МКУ та iншими законодавчими актами України за недотримання умов митного режиму знищення або руйнування, несуть:

    1) власник товарiв (уповноважена особа) з моменту заявлення товарiв у цей митний режим до моменту їх передання пiдприємству, уповноваженому вiдповiдно до законодавства України на знищення (руйнування) вiдповiдних категорiй товарiв i яке фактично здiйснює таке знищення (руйнування), а також з моменту отримання вiд зазначеного пiдприємства залишкiв (вiдходiв) знищення (руйнування), якщо такi залишки утворюються, до моменту завершення митного оформлення цих залишкiв та видалення вiдходiв вiдповiдно до законодавства України;

    2) пiдприємство, уповноважене вiдповiдно до законодавства України на знищення (руйнування) вiдповiдних категорiй товарiв, з моменту прийняття для знищення (руйнування) товарiв, помiщених у митний режим знищення або руйнування, до моменту передання власнику товарiв (уповноваженiй особi) залишкiв, якщо вони утворилися в результатi здiйснення таких операцiй, а в разi якщо залишки за договором передаються у власнiсть цьому пiдприємству, - до моменту завершення митного оформлення цих залишкiв у вiдповiдний митний режим.

  1.  Характеристика митного режиму « «відмова на користь держави»

Вiдмова на користь держави - це митний режим, вiдповiдно до якого власник вiдмовляється вiд iноземних товарiв на користь держави без будь-яких умов на свою користь.

У митний режим вiдмови на користь держави помiщуються iноземнi товари.  Вiдмова вiд товарiв на користь держави здiйснюється за вiдповiдною письмовою заявою власника цих товарiв та з дозволу митного органу. Кабiнет Мiнiстрiв України визначає перелiк товарiв, якi не можуть бути помiщенi у митний режим вiдмови на користь держави.

Згідно з Постановою Кабінету міністрів України «Про затвердження переліку товарів, які не можуть бути поміщені у митний режим відмови на користь держави» № 427 від 21.05.2012 р., перелік товарів, які не можуть бути поміщені у митний режим відмови на користь держави, включає:

  •  товари, заборонені до ввезення в Україну, вивезення з України та транзиту через її митну територію;
  •  товари, що не перебувають на митній території України;
  •  товари, строк придатності для споживання або використання яких закінчився;
  •  товари, що потребують особливих умов зберігання (у разі, коли митний орган не має можливості забезпечити створення таких умов);
  •  товари, щодо яких не здійснено встановлені у частині першій статті 319 Митного кодексу України види контролю (у разі, коли вони підлягають таким видам контролю). (Стаття 319. Взаємодiя митних органiв з державними органами, що здiйснюють контроль пiд час перемiщення товарiв через митний кордон України вказує на те, що товари, що перемiщуються через митний кордон України, крiм митного контролю, можуть пiдлягати державному санiтарно-епiдемiологiчному, ветеринарно-санiтарному, фiтосанiтарному, екологiчному та радiологiчному контролю. У пунктах пропуску через державний кордон України зазначенi види державного контролю (крiм радiологiчного) здiйснюються митними органами у формi попереднього документального контролю на пiдставi iнформацiї, отриманої вiд державних органiв, уповноважених на здiйснення цих видiв контролю, з використанням засобiв iнформацiйних технологiй. Митнi органи взаємодiють з державними органами, уповноваженими на здiйснення зазначених видiв контролю, координують роботу з їх здiйснення у пунктах пропуску через державний кордон i в зонах митного контролю на митнiй територiї України в порядку, встановленому МКУ та iншими законами України.);
  •  товари, вилучені митними органами відповідно до Митного кодексу України (крім товарів, щодо яких відповідно до статті 521 Митного кодексу України припинено провадження у справі про порушення митних правил шляхом компромісу);
  •  ядерні матеріали, радіоактивні та небезпечні відходи, особливо небезпечні хімічні речовини, отруйні речовини;
  •  товари, витрати на зберігання та реалізацію яких перевищуватимуть суму надходжень від їх продажу.

 Разом iз заявою митному органу подаються оригiнали, а в разi їх вiдсутностi - засвiдченi в установленому порядку копiї:

  •  документiв, що засвiдчують право заявника розпоряджатися товарами,
  •  наявних товаротранспортних та iнших товаросупровiдних документiв;
  •  iнших документiв, необхiдних для пiдтвердження можливостi помiщення товарiв у митний режим вiдмови на користь держави (за бажанням заявника).

 Рiшення про надання дозволу на помiщення товарiв у митний режим вiдмови на користь держави або про вiдмову у наданнi такого дозволу приймається митним органом з урахуванням положень Перелiку товарiв, якi не можуть бути помiщенi у митний режим вiдмови на користь держави, затвердженого постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 21.05.2012 року 427, не пiзнiше трьох робочих днiв з дня надходження заяви шляхом заповнення вiдповiдних роздiлiв заяви.

У разi прийняття рiшення про вiдмову у наданнi дозволу на помiщення товарiв у митний режим вiдмови на користь держави митний орган зобов'язаний повiдомити про причини та пiдстави такої вiдмови.

Митне оформлення товарiв у митний режим вiдмови на користь держави здiйснюється митним органом, яким надано вiдповiдний дозвiл на помiщення товарiв у митний режим вiдмови на користь держави. Для здiйснення митного оформлення товарiв у митний режим вiдмови на користь держави їх власник або вповноважена ним особа доставляє цi товари на склад митного органу.      Пiдставою для розмiщення товарiв на склад митного органу є дозвiл митного органу на помiщення цих товарiв у митний режим вiдмови на користь держави.

    Для помiщення товарiв у митний режим вiдмови на користь держави митному органу подається МД або iнший документ, передбачений законодавством України з питань державної митної справи.

Iноземнi товари помiщуються у митний режим вiдмови на користь держави iз звiльненням вiд оподаткування митними платежами та без застосування заходiв нетарифного регулювання зовнiшньоекономiчної дiяльностi.  

Митний режим вiдмови на користь держави завершується пiсля розмiщення товарiв на складi митного органу.

  Вiдповiдальнiсть за неправомiрне розпорядження товарами шляхом їх помiщення в митний режим вiдмови на користь держави несе декларант. Митнi органи не вiдшкодовують будь-якi майновi претензiї осiб, якi мають повноваження щодо товарiв, вiд яких декларант вiдмовився на користь держави.

ЗМІСТОВИЙ МОДУЛЬ 3. ОФОРМЛЕННЯ В МИТНІ РЕЖИМИ

ТЕМА 8. ОСОБЛИВОСТІ МИТНОГО ОФОРМЛЕННЯ ТОВАРІВ В РІЗНИХ МИТНИХ РЕЖИМАХ

1. Характеристика документів, необхідних  для оформлення товарів в різних митних режимах, та вимоги, що до них висуваються

2. Контроль митних органів за дотриманням умов застосування різних митних режимів суб’єктами ЗЕД

3. Відповідальність суб’єктів ЗЕД за недотримання умов розміщення товарів під різними митними режимами

Ситуаційне завдання № 1.

На підставі договору купівлі-продажу між українським виробником швейних виробів ТОВ «Альтаїр» та торговою мережею ТОВ «Росдом» (Російська Федерація) партію чоловічих сорочок було розміщено у митний режим експорту та остаточно вивезено за кордон. Три місяці потому за фактом неналежного виконання умов контракту, контрагентами було прийнято рішення повернути швейні вироби, стан яких за цей час не змінився, постачальнику. Для здійснення цієї операції декларантом було обрано митний режим реімпорту.  

Чи правомірне застосування  митного режиму реімпорту?

Як повернути вивізне мито при реімпорті товарів?

Зазначені швейні товари можуть бути помiщенi у митний режим реiмпорту, тому що відповідно до статтi 78 Митного кодексу України (МКУ) товари, що були помiщенi у митний режим експорту (остаточного вивезення) можна повернути особi, яка їх експортувала, на підставі невиконання (неналежного виконання) умов зовнiшньоекономiчного договору за умов, що цi товари повертаються на митну територiю України у строк, що не перевищує шести мiсяцiв з дати вивезення їх за межi цiєї територiї у митному режимi експорту та перебувають у такому самому станi, в якому вони були оформленi у митний режим експорту, що не суперечить вихідним даним.

При цьому пiсля помiщення швейних виробів у митний режим реiмпорту відповідно до ст. 81 МКУ суми вивiзного мита, сплаченi при експортi цих товарiв, повертаються власникам цих товарів, якi їх сплачували, або уповноваженим ними особам на підставі їх заяв, а акцизний податок i податок на додану вартiсть при помiщеннi товарiв у митний режим реiмпорту справляються вiдповiдно до Податкового кодексу України.  Повернення вказаних сум здійснюється за рахунок Державного бюджету України органами Державного казначейства України за поданням відповідних митних органів.

На практиці, у разі реімпорту товарів суми вивізного (експортного) мита, сплачені при експорті, повертаються в порядку, визначеному наказом ДМСУ «Про затвердження Порядку повернення платникам податкiв коштiв, що облiковуються на вiдповiдних рахунках митного органу як передоплата, i митних та iнших платежiв, помилково та/або надмiрно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здiйснюється митними органами»  № 618 від 20.08.07 р.

Податок на додану вартість підлягає сплаті на загальних підставах.

Ситуаційне завдання  № 2.

Українське підприємство «Соло» експортувало свою продукцію на підставі договору купівлі-продажу. Покупець виявив брак по всій партії товару. За його вимогами браковані товари слід повернути до України, а замість них надати нові. У якому митному режимі можна оформити повернення бракованих товарів?

Застосуємо митний режим «реімпорт», який не передбачає сплати митних платежів і застосування мір нетарифного регулювання.

Документально підтверджується оформленя не більше ніж на шість місяців експортна митна декларація та незмінний стан товарів (маркіровка, технічна документація, товаросупровідні документи).

Незмінність стану товарів визначається відповідністю:

найменувань товарів, що ввозяться, і їх кодів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності найменуванням і кодам товарів на момент їх вивозу (експорту);

технічних характеристик і інших параметрів товарів технічним характеристикам і іншим параметрам, встановленим чинними в Україні нормативними актами (міжнародними, національними, галузевими стандартами, технічними умовами і іншими прирівняними до них нормативними документами), а у разі відсутності таких нормативних актів - іншими документами, що містять ці відомості.

Перелік документів, які можна використовувати при оформленні товару у режим реімпорту: експортна МД та декларація, оформлена в країні ввезення, дані маркіровки товару, заявлені в МД і товаросупровідних документах, паспорт товару, сертифікат якості і технічна документація, сертифікат походження.

Якщо немає потрібних документів чи невиконані умови щодо стану товарів, їх повернення оформляється в митному режимі імпорту на умовах, передбачених митними правилами для цього режиму.

Таким чином, для повернення бракованих українських товарів з-за кордону вибирається один з наступних митних режимів:

  1.  РЕІМПОРТ (ІМ 41 після ЕК 10);
  2.  ІМПОРТ (ІМ 40 після ЕК 10).

Ситуаційне завдання № 3.

Підприємство імпортувало товари до України. Частина з них продана на експорт. Митниця наполягає на застосуванні до партії, що вивозиться, режиму реекспорту (на думку митниці, операція відповідає саме визначенню режиму реекспорту). Чи мають митні органи право і підстави для застосування режиму реекспорту? Як уникнути цього режиму?

Для застосування митного режиму реекспорту необхідно документально підтвердити умови поміщення товарів у митний режим реекспорту.

Щоб уникнути цих складнощів, рекомендовано наполягати на митному режимі експорту замість реекспорту. Підставами для цього є:

  1.  Відповідно до ст. 71 МКУ, декларант може вільно зробити вибір між митними режимами експорту і реекспорту.
  2.   Митний режим експорту передбачає випуск українських товарів для вiльного обiгу за межами митної територiї України без зобов'язань щодо їх зворотного ввезення.

Разом з тим, іноді вигідний вибір на користь митного режиму реекспорту (реімпорту). Якщо для вивозу товарів необхідно долати нетарифні обмеження, то можна від них позбавитися шляхом застосування режимів реекспорту. До реекспортованих товарів не застосовуються заходи нетарифного регулювання (ліцензування, реєстрація контрактів, обов'язкова сертифікація).

Ситуаційне завдання № 4.

Як можна законно продовжити час перебування в Україні товарів, термін тимчасового ввезення яких закінчується? Чи можуть товари затриматися в Україні після закінчення терміну ввезення, якщо митницею у продовженні терміну тимчасового ввезення цих товарів відмовлено. Варіанти зворотнього вивозу або оформлення в режимі імпорту в даний момент не влаштовують. Чи є альтернатива?

Відповідно до статті 108 Митного кодексу України до закінчення терміну тимчасового ввезення товарів, їх потрібно реекспортувати або заявити про зміну митного режиму.

При цьоому МКУ не наказує змінювати режим тимчасового ввезення товарів саме на режим їх імпорту. Тому законною альтернативою імпорту (або терміновому зворотному вивозу) може стати розміщення товарів на митному складі із застосуванням режиму «митний склад» (МД типу ЕК-74). Таким чином, режим «тимчасове ввезення» змінюється на режим «митний склад», що повністю відповідає митному законодавству.

Далі, на підставі статті 125 МКУ, товари можуть зберігатися на митному складі не більше 365 днiв вiд дня помiщення їх у митний режим митного складу.

Ситуаційне завдання № 5.

Коли доставлений до України товар не придатний для використання (пошкоджений в дорозі, має дефекти і ін.), митниця, найімовірніше, наполягатиме на митному оформленні його імпорту з подальшим вивозом постачальникові. Який митний режим або митні режими слід застосувати, щоб уникнути імпортного податкового навантаження?

Вкажіть варіанти рішення за таких умов:

а) недоліки у товарі виявленено до його митного оформлення; постачальник готовий замінити товар якісним. Як повернути брак постачальникові?

б) після завершення митного оформлення імпортованих товарів.

а) Спочатку вантаж розміщується на митному складі. Оформляється  митна декларація відповідно до митного режиму «митний склад». Ввізні податки при цьому не сплачуються. Адміністративні обмеження не застосовуються.

Потім вантажна партія сортується.

Якісні товари (якщо такі є) випускаються з складу у вільний обіг відповідно до митного режиму імпорту.

Неякісні товари повертаються постачальникові із застосуванням режиму транзиту (митна декларація ТР 80). При цьому ні ввізні, ні вивізні податки не стягуються.

Таким чином, використовується така схема повернення товарів:

МИТНИЙ СКЛАД + ТРАНЗИТ (ІМ 74 + ТР 80).

При цьому буде потрібно також відповідне документальне обгрунтування повернення товарів за кордон. Оформляється доповнення до зовнішньоекономічного договору на постачання товарів, яким легалізувалося повернення товарів неналежної якості. Потім іноземний постачальник видає українському одержувачеві доручення на здійснення в його інтересах дій, пов'язаних з вивозом неякісних товарів з України (найм перевізника, митне оформлення). На підставі вказаних документів товари вивозяться з України транзитом.

б) Якщо ж недоліки товару або дефекти контракту виявляються після завершення митного оформлення імпортованих товарів, то повертати товари, за загальним правилом, слід в митному режимі реекспорту.

Вивізні податки (окрім експортного мита) для цього режиму не передбачені; заходи нетарифного регулювання в режимі реекспорту не застосовуються. Проте знадобиться дозвіл на реекспорт від Міністерства економіки і по питаннях європейської інтеграції України (Постанова Кабінету Міністрів України «Деякі питання реекспорту товарів» № 1211 від 06.08.2003 р.). Останнє часто робить режим реекспорту нецікавим для використання і примушує обирати митного режиму «експорт».

Таким чином, вивіз з України раніше випущених у вільний обіг товарів можна провести в одному з двох режимів на вибір:

1) РЕЕКСПОРТ (ЕК 11 після ІМ 40);

2) ЕКСПОРТ (ЕК 10 після ІМ 40).




1. отд. ординатуры проректор по лечебной и.html
2. Узаконенная лженаука
3. volucer cris cre 9 ruber br brum 17 dimeter tri f 25 mnus us f 2 cput itis n
4. хрущевка брежневка сталинский дом индивидуальный проект и т
5. Тема- Выполнение алгоритмов для исполнителя
6. Углерод широко применяется в народном хозяйстве
7. Методы административной деятельности милиции
8. Я все время пытаюсь жить по твоим советам сказал я
9. Тема 5 Интерактивная сторона общения
10. статистика в його суч
11. реферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук Київ 2004
12. Веды Основана царевичем Сиддхардом Буддой1
13. Уфимский государственный авиационный технический университет Кафедра Физики
14. Гастон Башляр
15. Определение отношения удельных теплоёмкостей ~Ср-Сv газов методом адиабатического расширения (метод Клемана-Дезорма)
16. Согласовано
17. I Кула ~ это форма обмена которой присуще широкое межплеменное распространение; она осуществляется теми соо
18. экономические социальногигиенические
19. I. Ответить на вопросы
20. ЮРИДИЧЕСКАЯ ГУМАНИТАРНАЯ АКАДЕМИЯ Академия ВЭГУ Специальность 030501 Юриспруденция Специализация Гр.html