Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
PAGE 62
Міністерство внутрішніх справ України
Харківський національний університет внутрішніх справ
Кафедра цивільного права та процесу
МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ ДЛЯ ПРОВЕДЕННЯ СЕМІНАРСЬКИХ ЗАНЯТЬ
ТА ЗАВДАННЯ ДО НАПИСАННЯ КОНТРОЛЬНИХ ТА КУРСОВИХ РОБІТ З ДИСЦИПЛІНИ
«ЦИВІЛЬНИЙ ПРОЦЕС»
ДЛЯ ЗАОЧНОЇ ФОРМИ НАВЧАННЯ
Харків 2007
методичною радою
Харківського національного університету внутрішніх справ
Методичні вказівки та завдання до написання контрольних та курсових робіт з дисципліни “Цивільний процес” для заочної форми навчання / Укладачі: Кройтор В.А., Селіванов М.В., Сапейко Л.В., Фролов М.М., Соболев О.В., Левков В.М., Степаненко Т.В., Бортнік О.Г., Ясинок М.М., Глушкова Д.Г., Яценко С.Л., Сліпченко О.І., Мерцалов В., Рябченко Ю.Ю. / За ред. В.А.Кройтора. - Харків.: Харківський національний університет внутрішніх справ, 2007.- с.
Рецензенти: Мамницький В.Ю., канд. юрид. наук,
доцент, доцент кафедри цивільного процесу Національної
юридичної академії України ім. Ярослава Мудрого;
Гоц В.Я. канд. юрид. наук, доцент,
начальник кафедри трудового, екологічного та аграрного права Харківського національного університету
внутрішніх справ.
Обговорено на засіданні кафедри
“ “ ____________2006р.
протокол №
Кройтор В.А. та інш., 2007
Харківський національний університет внутрішніх справ, 2007
І. Вступ
Методичні вказівки для проведення семінарських занять та написання контрольних, курсових робіт і підготовки до складання заліків і іспитів із дисципліни “Цивільний процес” розроблено відповідно до навчального плану для заочної форми навчання. Предметом вивчення в даному навчальному курсі є норми права, що регулюють порядок здійснення правосуддя в цивільних справах.
Побудова правової держави в Україні неможлива без добре налагодженого механізму функціонування судової влади. Судовий захист є найвищою гарантією забезпечення прав і свобод громадян, оскільки правове положення суду, його функції і суворо визначений порядок діяльності створюють такі переваги в забезпеченні законності, які не може дати жодна форма державної діяльності. Тому одержання знань про судову форму захисту суб'єктивних прав та законних інтересів є необхідною умовою становлення студента як спеціаліста-юриста, його фахової культури і високої кваліфікації.
Більш детальні рекомендації по вивченню дисципліни викладені у відповідних розділах методичних вказівок для проведення семінарських занять та по написанню контрольних і курсових робіт, у яких крім того міститься інформація про юридичну літературу, основні нормативні акти, а також приділяється увага найбільш складним питанням.
ІІ. Список рекомендованої до вивчення юридичної літератури та нормативних актів. Судова практика
1. Юридична література
2. Нормативні акти
3. Постанови Пленуму Верховного Суду України
4. Судова практика
1. Практика судів України в цивільних справах // Бюл. законодавства і юрид. практики України. 1995. № 2.
2. Практика судів України в цивільних справах // Бюл. законодавства і юрид. практики України. 1995. № 3.
3. Застосування судами цивільного і цивільного процесуального законодавства / За заг. ред. П.І. Шевчука. К.: Ін Юре, 2002. (Сер. „Б-ка судді”). 416 с.
ІІІ. Завдання до проведення семінарських занять
Частина І
Тема 1. Учасники цивільного процесу
Контрольні запитання
Завдання №1
Громадянин Васьковський, перебуваючи за кермом вантажної автомашини «ЗІЛ», що належала ТОВ «Дубрава», не справився з керуванням і зіткнувся з автомобілем «BMW», що належав на праві спільної часткової власності братам Ігнатенкам, Сергію, 22 років, і Олексію, 12 років. За кермом автомобіля «BMW» перебував громадянин Булько, що керував машиною за дорученням.
Ігнатенко Сергій вирішив звернутися до суду з позовом про відшкодування шкоди, заподіяної майну.
Визначте склад осіб, які беруть участь у справі.
Завдання №2
Громадянин Ломов, працівник ВО «Хімпром», отримав заробітну плату за письмовим дорученням громадянина Руденко, який на час виплати заробітної плати знаходився у відпустці.
Повернувшись з відпустки, Руденко довідався, що Ломов, перебуваючи в нетверезому, стані покінчив життя самогубством. Заповіту Ломов не залишив. Із близьких родичів у Ломова були дружина і два сини, 25 і 17 років.
До кого Руденко може предявити позов про повернення належних йому коштів?
Завдання №3
Вироком суду громадянку Гриненко було засуджено до позбавлення волі з конфіскацією майна. Цим вироком також вирішено цивільний позов АТП 21205, на користь якого з Гриненко було стягнено 7 тис. грн. Чоловік засудженої Гриненко звернувся до суду з позовом про виключення з опису (арешту) телевізора та піаніно. В позовній заяві він зазначив, що ці речі належать йому на праві особистої власності, так як були придбані ще до шлюбу.
Суд відмовив в прийнятті позовної заяви через те, що у вироку суду було зазначено про конфіскацію усього майна.
Чи правильно вчинив суддя? Визначіть склад осіб по цій справі. Чи зміниться склад осіб, якщо у вироку суду буде вказано тільки те, що на телевізор та піаніно звернено стягнення про відшкодування шкоди, заподіяної злочином?
Тема 2. Доказування та докази у цивільному процесі
Контрольні запитання
Завдання №1
Герасименко звернувся до місцевого Чугуївського міського суду Харківської області з позовом до Петрова про стягнення 5000 грн., що були передані останньому за договором позики. В позовній заяві він вказав, що Петров є його родичем, він йому довіряв і тому не наполягав на видачі останнім розписки.
В судовому засіданні Герасименко заявив клопотання про прийняття і прослуховування аудіозапису за допомогою мобільного телефону „SAMSUNG D 600” в якості доказу договору позики. За словами Герасименко, на магнітофонній плівці була записана розмова про передачу грошей під час укладення угоди; Петров назвав конкретний термін повернення грошей.
Відповідач Петров позову не визнав: заперечував проти прослуховування звукозапису.
Як повинен діяти суддя? Дайте поняття судових доказів.
Чи можливо розглядати фонограму в якості доказу по справі?
Розкрийте поняття правил належності доказів і допустимості засобів доказування.
Завдання №2
Підприємство звернулося з позовом до колишнього завідуючого складом Петрова про стягнення 450 грн. недостачі, яку було виявлено в ході перевірки.
Відповідач проти позову заперечував, посилаючись на те, що недостача на суму 300 грн. дійсно має місце за результатами перевірки тільки лише з того приводу, що комісія незаконно не прийняла до розгляду розхідних документів. Крім того, ряд документів на 150 грн. підписано не ним, підписи на них підроблено.
Які факти повинна довести кожна сторона? Які засоби доказування можуть бути використані по цій справі?
Що таке визнання ? Види визнання.
Завдання №3
Тараненко взяла з камери схову санаторію, де вона знаходилась на відпочинку, ювелірні прикраси та плаття для того, щоб надіти їх на святковий вечір. Після вечері вона прийшла у свій номер та виявила пропажу приготованих до вечора речей. Тарненко звернулася до директора санаторію, але вкрадені речі знайти не вдалось. Через тиждень Тараненко зажадала від директора санаторію повернення вартості деяких речей. Директор відмовився, мотивуючи це тим, що санаторій не несе відповідальність за речі, здані в камеру схову. Оскільки Тараненко речі із камери зберігання взяла, то вона, на думку директора, і повинна нести всі збитки, повязанні з їх пропажею. Тараненко не погодилась з доводами директора санаторію і звернулась з позовом до суду.
Яке рішення має прийняти суд?
Визначте предмет доказування по цій справі.
Які засоби доказування можуть бути використані по цій справі?
Тема 3. Позов
Контрольні запитання
Завдання №1
Лесков перебував у шлюбі з Лесковою з 1989 р., від якого є четверо дітей: три доньки і син. В 2000 р. шлюб було розірвано. Рішенням суду з Лескова (за його згодою) на користь Лескової були стягнуті аліменти на всіх чотирьох дітей в розмірі половини заробітку. Лесков звернувся з позовом до суду про зменшення розміру аліментів, оскільки син проживає з ним.
Складіть проект позову.
Визначте предмет і підстави позову. До якого виду належить цей позов?
Завдання №2
Громадянка Назарова предявила в суд позов до гр. Назарова про стягнення аліментів на утримання дитини. Відповідач під час судового засідання предявив зустрічний позов про відібрання дитини і про розподіл спільно нажитого майна. Суд прийняв зустрічний позов, мотивуючи це тим, що основний і зустрічний позов, взаємоповязані.
Чи правильно вчинив суд? Визначте умови предявлення і прийняття зустрічного позову. Складіть проекти первісного і зустрічного позовів.
Завдання №3
До якого виду позовів належать:
Частина ІІ
Тема 4. Відкриття провадження у справі
Контрольні запитання
Завдання №1
Мироненко вибрала в ЦУМі хутряну шубу. Продавець виписав чек, вказавши час його виписки 13 година 50 хвилин. Коли о 15 годині, відразу після обідньої перерви, шубу знову виставили на продаж, то до моменту предявлення Мироненко оплаченого товарного чеку на шубу було виписано чек іншому покупцю, і вона знаходилась на контролі. Мироненко вважаючи, що між нею і магазином було укладено договір купівлі-продажу, а річ була знята з контролю з порушенням встановлених правил, вимагала передати їй куплену шубу, але продавець відмовився виконати вимогу покупця.
Мироненко звернулася до суду. Суддя своєю ухвалою відмовив у прийнятті позовної заяви, мотивуючи тим, що їй необхідно звернутись спочатку з претензією до адміністрації універмагу.
Чи правильно діяв суд? Назвіть підстави для відмови у прийнятті заяви.
Завдання №2
Зосімов працював машиністом тепловозу на Південній залізниці. У порядку дисциплінарного стягнення він був переведений на іншу роботу, не повязану з рухом поїздів. Зосімов відмовився виконати наказ і був звільнений. Тоді він звернувся до суду з позовом про поновлення на роботі. Суд відмовив в прийнятті заяви, мотивуючи тим, що позивач не вказав юридичної адреси відповідача і не сплатив судовий збір.
Чи правильно діяв суддя?
Завдання №3
Назаренко та інші предявили до Київського заводу “Укркабель” виконкому Шевченківської районної Ради м. Києва та до Чабаненко позов про визнання недійсним ордера, виданого останньому, і надання їм жилого приміщення, що звільнилося.
Позивачі зазначили, що їх сімя із пяти осіб у загальній квартирі займає дві кімнати жилою площею 31,9 кв.м.. У цій же квартирі звільнилося дві кімнати площею 27,6 кв.м.. Усі ці кімнати раніше складали одну чотирикімнатну квартиру, однак мешканці, які в ній раніше проживали, самовільно, всупереч будівельним правилам та санітарним нормам, переобладнали її на дві ізольовані квартири. Оскільки завод “Укркабель”, на балансі якого перебуває будинок, відмовив у приєднанні звільнених кімнат, а виконком Шевченківської районної Ради за рішенням адміністрації та профкому заводу видав ордер на їх заселення сімї Чабаненко, позивачі просили задовольнити їх вимоги.
Суддя відмовив у прийнятті позовної заяви, посилаючись на те, що позивачами не подано доказів з приводу того, що вони можуть претендувати на зайняття звільнених двох кімнат.
Чи правильно діяв суд? Вкажіть підстави відмови у прийнятті позовної заяви.
Тема 5. Провадження у справі до судового розгляду
Контрольні запитання
Завдання №1
Клишніков купив в магазині останню пральну машину-автомат, що була знята продавцем з демонстраційного стенду в кінці робочого дня. Продавець поспіхом упакував машину і передав її покупцю. Приїхавши додому, Клишніков виявив, що в технічному паспорті не проставлено штамп магазину і дату продажу. Крім того, в паспорті бракує кількох сторінок, в тому числі і гарантійного талону. Детально ознайомившись із технічним паспортом, Клишніков зрозумів, що приєднати її до водопровідних труб і підключити до електромережі неможливо власними силами. Як її встановити і до якої організації можна звернутися про її підключення теж невідомо, тому що не було сторінки в технічному паспорті про це.
Наступного дня Клишніков звернувся до магазину з вимогою замінити технічний паспорт на пральну машину і поставити в ньому дату продажу. Адміністрація магазину відмовила виконати вимогу Клишнікова, обґрунтовуючи свою відмову тим, що в місто надійшла велика партія таких пральних машин і невідомо, де він купив свою машину. Якщо вона і була куплена в цьому магазині, то все одно в магазині немає зайвих технічних паспортів.
Клишніков звернувся до суду з позовом про розірвання договору купівлі-продажу, відшкодування завданих йому збитків і відшкодування моральної шкоди.
Які процесуальні дії повинен виконати суддя в порядку провадження до судового розгляду? Визначте ціль і завдання попереднього судового засідання.
Завдання №2
Страхова компанія “Поліс” предявила в суд позов до гр. Костенка про стягнення з нього 1 тис. грн. Позов предявлено з метою відшкодування шкоди, що виникла в результаті виплати страхової суми гр. Гуренку. Регресна вимога страхової компанії базувалася на тім, що з вини Костенка в квартиру Гуренка проникла гаряча вода, яка зіпсувала два килими. Страхова організація виплатила Гуренку страхове відшкодування цієї суми.
При розгляді позову зясувалось, що в акті про зіпсування застрахованого майна, наданого страховою компанією, вказано, що з вини Костенка в ванній кімнаті було залишено відкритим водопровідний кран, і це призвело до проникнення гарячої води в квартиру Гуренка. При розгляді справи виникло питання про зміст та правильність складання страхового акту у звязку з тим, що Гуренко в момент його оформлення знаходився на стаціонарному лікуванні в лікарні. Члени його сімї, жінка і брат, які проживають з ним разом, до складання акту не залучались. Акт було складено через пять днів після заяви страхувальника заступником директора страхової компанії в присутності страхового агента і потерпілого. Крім цього, в акті відсутні відомості про те, що акт складено в присутності членів сімї Гуренка чи з їх участю. Костенко під час цього випадку знаходився в своїй квартирі і заявив в житлово-експлуатаційний відділ про несподіване пошкодження батареї центрального опалення. Заява Костенка про ремонт батареї центрального опалення підтверджена випискою з книги записів звернення мешканців дому в диспетчерську службу до ремонту хатнього обладнання.
Які процесуальні дії повинен виконати при провадженні справи до судового розгляду? Вкажіть строк проведення попереднього судового засідання.
Завдання №3
Внаслідок нещасного випадку на підприємстві Левін був визнаний інвалідом другої групи, та йому було надано пенсію у розмірі 275 грн. на місяць. Оскільки розмір пенсії не повністю компенсує розмір завданої йому шкоди, Левін звернувся до суду з позовом до адміністрації шахти, де він отримав інвалідність, про стягнення на його користь різниці між отриманою пенсією та середнім заробітком до каліцтва.
Які дії при провадженні справи до судового розгляду повинен здійснити суддя?
Складіть відповідні процесуальні документи.
Тема 6. Судовий розгляд
Контрольні запитання
Завдання №1
Прокопенко звернулася до місцевого суду Київського району м. Харкова з позовною заявою про виселення за неможливістю спільного проживання з чоловіком Соколовим.
Суд неодноразово відкладав розгляд справи за таких підстав: перший раз у звязку з неврученням відповідачеві судової повістки; другий через неявку відповідача; якого своєчасно повідомлено про явку до суду; третій внаслідок письмової заяви відповідача про хворобу; четвертий у звязку із задоволенням клопотання відповідача про відвід судді.
Чи в усіх випадках було достатньо підстав для відкладення розгляду справи?
Завдання №2
Попова звернулася до суду з позовом до Кабанова про стягнення 2,5 тис. грн. вартості будівельних матеріалів, що були нею вкладені в будівництво будинку, що належить відповідачеві на праві приватної власності. Заслухавши пояснення позивача, відповідача, показання свідків, суд пішов до нарадчої кімнати для винесення рішення. Під час наради у судді виникло питання про вартість пяти кубометрів пиломатеріалів. Суд послав відповідний запит до лісоторгової бази. Після цього обявив судове рішення, в якому було задоволено позов Попової. Але складання мотивувальної частини рішення було відкладене на три дні.
Через день суддею була отримана довідка з лісоторгової бази, в якій вказувалось, що пять кубометрів пиломатеріалів коштують 1,5 тис. грн. Після цього суддею було складено мотивоване рішення про присудження Поповій 2 тис. грн.
Які помилки допущені судом?
Завдання №3
Місцевим судом Київського району м. Харкова розглядалась справа за позовом Репіної до Сімагіної про поділ земельної ділянки. Під час розгляду справи Репіна тяжко захворіла, а незабаром померла.
Як повинен діяти суд ?
ІV. Методичні рекомендації до написання контрольних робіт
Контрольна робота складається з трьох задач, взятих із практики рішень відповідних судів і модифікованих стосовно до потреб навчального процесу. Контрольна робота виконується за одним з чотирьох варіантів у наступному обов'язковому порядку. Студенти, прізвища яких починаються на букви:
=> "А, Д, І, Н, Т, Ч, Ю" - виконують перший варіант;
=> "Б, Є, Й,О, У, Ш, Я" - виконують другий варіант;
=> "В, Ж, К, М, П, Ф, Щ" - виконують третій варіант;
=>"Г, 3, Е, Л, Р, С, Ц, X" - виконують четвертий варіант.
Роботи, виконані з порушенням зазначеного порядку, на рецензію прийматися не повинні.
Орієнтовний обсяг всієї роботи повинен бути в межах 18-24 сторінок. Переписувати умови задач у зошит не слід. Достатньо зазначити номер варіанта і номер завдання. Крім того рекомендується обов'язково пронумерувати сторінки зошита і залишити поля для зауважень рецензента. Наприкінці роботи необхідно зазначити використану при виконанні роботи спеціальну літературу та нормативні акти з посиланнями на джерела. Також потрібно зазначити дату завершення оформлення роботи і підписати її. На обкладинці роботи слід зазначити прізвище, ім'я, по батькові студента, номер навчальної групи і його адреса.
Перед тим, як приступити до вирішення завдання, необхідно уважно ознайомитися з його умовою, вивчити теоретичний матеріал і нормативні акти. У випадку виникнення труднощів при вирішенні варто звернутися за консультацією до викладачів кафедри, а також ознайомитися із судовою практикою вирішення даної категорії справ.
Роботу необхідно виконувати за такою логічною схемою:
1. Насамперед варто визначити перелік тем курсу і питань, на знання яких розраховане завдання. Рішення повинно починатися наступною фразою: "Дане завдання розраховане на знання тем курсу "..." і питань про "...";
2. Зазначити, якими нормами матеріального та процесуального права врегульовані дані правовідносини і розкрити коротко їх зміст. При цьому особливу увагу слід приділити співвідношенню загального і спеціального законодавства;
3. Потім провести юридичний аналіз викладених у завданні обставин справи;
4. На підставі вищевикладеного зробити висновки за даними обставинами справи про права й обов'язки сторін.
Оскільки Конституція України має найвищу юридичну чинність, а її норми є нормами прямої дії, це зобовязує суди при розгляді конкретних справ керуватися насамперед нормами Конституції України. Відповідно при вирішенні завдання варто виходити з положень норм Конституції України.
Рішення повинно бути розгорнутим, містити достатньо аргументований аналіз обставин, зазначених в умовах. Роботу варто оформляти чітким і розбірливим почерком, грамотною літературною мовою.
Процесуальні документи (позовні заяви, судові рішення, ухвали, апеляційні скарги тощо) укладаються згідно з вимогами процесуального законодавства.
Виконана і належним чином оформлена робота повинна бути подана на рецензію у встановлені навчальним планом терміни. При наданні контрольних робіт під час сесії кафедра не може гарантувати своєчасного (до дати складання іспиту) їх рецензування .
Робота не може бути зарахована в таких випадках :
1. Відсутність ознак самостійності при її вирішенні, тобто виявлення ідентичних за змістом робіт. При цьому не зараховуються всі тотожні контрольні роботи;
2. Виконання роботи не за своїм варіантом;
3. Неправильне рішення завдання;
4. Застосування скасованих норм права або тільки загальних норм без підтвердження спеціальних;
5. Відсутність посилань на норми права та в необхідних випадках на керівні вказівки Пленуму Верховного Суду України;
6. Наявність протиріч і логічної неузгодженості аргументації висновків при вирішенні завдання;
7. Неправильно складеного відповідного процесуального документу.
При наявності зазначених недоліків робота повертається на доопрацювання, яке, з урахуванням зроблених у рецензії зауважень варто провести в тому ж зошиті. Після її завершення разом із рецензією роботу слід повернути на кафедру для повторної перевірки.
При оформленні роботи варто дотримуватися наведеного в методичних вказівках прикладу
Завдання для студентів, які вивчають дисципліну
на протязі одного семестру
Варіант 1 (А, Д, І, Н, Т, Ч, Ю)
Завдання 1
Мешканець м. Бєлгорода (Російська Федерація) Іванов П.П. звернувся в місцевий суд Жовтневого району м. Харкова з заявою про усиновлення неповнолітнього Сергєєва 1996 року народження.
Суддя в порядку підготовки справи до судового розгляду провів такі дії:
а) залучив до справи в якості зацікавлених осіб прокурора району, орган опіки і піклування виконкому Жовтневої районної Ради м. Харкова, Центр по усиновленню дітей при Міністерстві освіти України;
б) запропонував Іванову П.П. представити суду висновок органів опіки і піклування про доцільність усиновлення і його відповідність інтересам дитини, а також висновок про можливість Іванова П.П. бути усиновителем і медичну довідку про відсутність у нього серйозних хвороб.
1. Чи правильно діяв суддя?
2. Визначте процесуальне положення всіх учасників процесу, їхні процесуальні права й обов'язки.
При вирішенні завдання обов'язково необхідно використовувати:
Завдання 2
20 грудня Іванов подав заяву про скасування винесеного 1 грудня заочного рішення в частині стягнення відсотків за користування грошовими коштами внаслідок їхнього неправомірного утримання. Копію рішення Іванов одержав поштою 13 грудня. Відповідач вказував на підробленість представленого позивачем договору позики. У пояснення причини неявки Іванов повідомив, що зустрічав в аеропорту свого знайомого.
Суддя відмовив у розгляді заяві Іванова, вказавши на те, що рішення вже набрало законної сили, а, отже, у силу властивості неспростовності може бути переглянуто тільки в апеляційному порядку.
1. Чи відповідають закону дії судді?
2. Чи можливе скасування частини заочного рішення?
При вирішенні завдання обовязково необхідно використовувати:
4. Черных И.И. Заочное производство в гражданском процессе. М.: Городец, 2000.
Завдання 3
Восьмого січня 2005 р. помер мешканець м. Харкова громадянин Костецький І.С. Після його смерті відкрилася спадщина на грошові кошти, будинок, автомашину та інше майно.
Спадкоємцями першої черги є: дружина чоловіка спадкодавця - Костецька В.П., а також дочки померлого Столярова З.І., Петренко О.І. і Огурцова В.І.
Між Костецькою В.П. і дочками спадкодавця виник спір у зв'язку з поділом спадкового майна. Костецька В.П. стверджувала, що грошовий внесок та автомобіль вона і померлий Костецький І.С. накопичили і придбали в період проживання в зареєстрованому шлюбі на спільні кошти. А будинок, хоча і був побудований спадкодавцем до їхнього шлюбу, у період спільного проживання був капітально відремонтований, проведений газ, перекритий дах, побудована літня кухня.
Дочки заперечували проти доказів Костецької і стверджували, що все спадкове майно було придбано їх батьком.
Складіть проект позовної заяви від імені Костецької В.П. Недостатні дані додайте на свій розсуд.
При вирішенні завдання необхідно використовувати:
Варіант 2 (Б, Є, Й, О, У, Ш, Я)
Завдання 1
Вироком місцевого суду Московського району м. Харкова Косточкін Л.А. був засуджений за ст.185 КК України до позбавлення волі з конфіскацією належного йому майна. Вироком був вирішений також цивільний позов АТП - 21205, на користь якого з засудженого було стягнуто 2 тис. грн. Дружина засудженого Косточкіна П.Б. звернулася до суду з позовом про виключення з опису і звільнення від арешту пральної машини АRDО і печі СВЧ LG, зазнаючи, що ці речі, включені у вирок по кримінальній справі, належать їй на праві власності.
Суд відмовив у прийнятті позовної заяви, тому що у вироку суду по кримінальній справі, було зазначено про конфіскацію спільного майна.
1. Чи правильно діяв суд?
2. Визначте коло осіб, що повинні брати участь у справі.
3. Чи зміниться склад осіб, що беруть участь у справі, якщо у вироку суду буде зазначено тільки те, що на пральну машину і піч СВЧ звернено стягнення на відшкодування збитку, заподіяного злочином?
При вирішенні завдання обовязково необхідно використовувати:
Завдання 2
До місцевого суду звернулась Кудряшова з проханням визнати її чоловіка померлим.
В заяві Кудряшова повідомила, що з часу проходження її чоловіком військової служби під час бойових дій в Афганістані, вона не має про нього ніяких повідомлень.
Суд залишив заяву Кудряшової без розгляду до надання нею повідомлень про її чоловіка райвоєнкоматом та Міністерством оборони.
При вирішенні завдання обовязково необхідно використовувати:
Завдання 3
Максименко В.І. звернулася до суду із заявою про встановлення факту перебування її на утриманні Короленко П.І. У заяві вона зазначила, що перебувала з Короленко П.І. в фактичних шлюбних відносинах, не мала власного заробітку, розмір одержуваної нею пенсії не забезпечує прожиткового мінімуму.
Суд прийняв заяву і, розглянувши її, виніс рішення про відмову в задоволенні її вимоги у зв'язку з тим, що вона не перебувала в зареєстрованому шлюбі з Короленко П.І.
1. Чи правильно діяв суд?
2. Складіть заяву до суду від імені Максименко В.І. Недостатні дані додайте на свій розсуд.
При вирішенні завдання обовязково необхідно використовувати:
Варіант 3 ( В, Ж, К, М, П, Ф, Щ)
Завдання 1
Авдюкова А.П. звернулася до місцевого суду Київського району м.Харкова з позовом до Іванова Д.П. про захист її авторського права. В обгрунтування позову вона посилалася на те, що відповідач - редактор газети "Новини Харкова", опублікував її статтю, змінивши заголовок, вилучив більшу частину авторського тексту, а також доповнив статтю своїм текстом та коментарем від редакції. Рішенням місцевого суду Київського району м. Харкова в задоволенні позову Авдюковій Д.П. було відмовлено. Апеляційний суд Харківської області скасував рішення місцевого суду, вказавши, зокрема, на необхідність притягнення до участі в справі редакції газети.
1. Чи правильні дії суду?
2.Яким повинно бути процесуальне положення газети у випадку притягнення до справи?
3.Назвіть правила заміни неналежної сторони.
4.Яка відмінність процесуального положення третьої особи, що не заявляє самостійних вимог, співвідповідача, належного відповідача?
При вирішенні завдання обовязково необхідно використовувати:
17 червня 2006 року Кузьменко В.А. купив в універмазі "Харків" костюм і черевики, попередньо їх приміривши й оглянувши. Прийшовши додому, він знову став приміряти костюм, але фасон і колір йому не сподобалися. Порадившись із дружиною, Кузьменко вирішив обміняти костюм у найближчу неділю, 21 червня. Костюм він більше не надівав. 20 липня, повертаючись із роботи, Кузьменко, спіткнувся на сходах, а потім виявив, що на одному з нових черевиків з носка відривається підошва. 21 червня Кузьменко В.А. прийшов до універмагу і поставив вимогу обміняти костюм, а за черевики повернути гроші. Адміністрація універмагу обміняти костюм відмовилася, посилаючись на те, що костюм цілком доброякісний, відповідного розміру і ніяких серйозних причин для обміну немає. Що ж стосується черевиків, то адміністрація погодилася прийняти їх назад, але лише в обмін на іншу пару.
Кузьменко В.А. не погодився з такою відповіддю адміністрації й звернувся із позовом до суду за своїм місцем проживання. Проте йому було відмовлено в прийомі позовної заяви на тій підставі, що по таким справам необхідно дотриматись попереднього порядку розгляду спору і звернутися спочатку до адміністрації універмагу з письмовою претензією. Крім того, суддя пояснив Кузьменко, що після того, як він звернеться з претензією до універмагу і в разі якщо йому знову відмовлять у задоволенні вимог, то він повинний звернутися до суду за місцем знаходження універмагу "Харків", а не за своїм місцем проживання. До позовної заяви повинна бути прикладена квитанція про сплату державного мита в розмірі 5 % вартості костюма і черевик.
1. Чи правильно діяв суддя?
2. Назвіть підстави, за якими суддя має право відмовити в прийнятті позовної заяви.
При вирішенні завдання обовязково необхідно використовувати:
Завдання 3
Лесков перебував у шлюбі з Лесковою з 1989 р., від якого є четверо дітей: три доньки і син. В 2000 р. шлюб було розірвано. Рішенням місцевого суду з Лескова (за його згодою) на користь Лескової були стягнуті аліменти на всіх чотирьох дітей в розмірі половини заробітку. Лесков звернувся з позовом до суду про зменшення розміру аліментів, оскільки син проживає з ним.
При вирішення завдання обовязково необхідно використовувати:
Варіант 4 (Г, 3, Е, Л, Р, С, Ц, X)
Завдання 1
Геращенко П.І. звернулася до місцевого суду із позовом до Геращенко І.С. про визнання таким, що втратив право на житлове помешкання. Вона зазначила, що спірною є 3-х кімнатна квартира № 8 в б. № 253, по вул. Салтовське шосе в м.Харкові. Квартира належить місцевим Радам. Відповідач - колишній чоловік, у житловому помешканні не мешкає більше 1 року. Шлюб у них розірваний. Крім її і відповідача в квартирі прописані їхні діти: дочка - Ганна 1986 року народження; син - Анатолій 1988 року народження; син відповідача від другого шлюбу Кирил 1994 року народження.
Відповідач проти позову заперечував. Він просив залучити до участі в справі виконком Московської районної Ради м. Харкова, власника квартири і його другу жінку Пилипенко О.В., яка в судовому процесі буде представляти інтереси неповнолітнього сина Кирила.
1. Чи підлягає клопотання відповідача задоволенню?
2. Визначте процесуальне положення всіх учасників процесу і їхні процесуальні права та обов'язки.
При вирішенні завдання обовязково необхідно використовувати:
Завдання 2
Герасименко Л.Г. звернувся до місцевого суду м. Чугуєва Харківської області з позовом до Петрова Ю.М. про стягнення 500 доларів США, переданих останньому за договором позики. У своїй позовній заяві він зазначив, що Петров Ю.М. є його родичем і він йому завжди довіряв, тому не наполягав на видачі останнім розписки.
У судовому засіданні Герасименко Л.Г. заявив клопотання про прийняття і прослуховування магнітофонного запису в якості доказу договору позики. За словами Герасименко Л.Г., на магнітофонній стрічці була записана розмова про передачу грошей під час укладання угоди і Петров Ю.М. називав конкретний термін повернення грошей.
Відповідач Петров Ю.М. позову не визнав і заперечував проти прослуховування звукозапису.
1. Чи підлягає клопотання Герасименко Л.Г. задоволенню?
2. Дайте визначення судових доказів.
3. Чи можна розглядати фонограму в якості доказу у справі?
4. Розкрийте зміст правил належності доказів і допустимості засобів доказування.
При вирішенні завдання обовязково необхідно використовувати:
Завдання 3
До місцевого суду Фрунзенського району м.Харкова звернувся гр. Петренко Микола Іванович, що мешкає в м. Харкові по вул. Героїв Сталінграда 135 кв.18, з позовною заявою про стягнення збитків заподіяних його майну 18 грудня 2005 р. внаслідок затоплення його квартири сусідом Нестеренко Олегом Васильовичем, що мешкає у тому ж домі в кв. 22, поверхом вище.
До позовної заяви він додав акт ЖЕКу згідно до якого матеріальні збитки заподіяні його майну складають 3.800 грн.
Складіть проект позовної заяви Петренко М.І. Інші необхідні дані додайте на свій розсуд.
При вирішенні завдання необхідно використовувати:
1. Конституцію України.
2. Цивільний кодекс України.
3. Цивільний процесуальний кодекс України.
4. Кройтор В.А. Защита прав и интересов в суде: Научно-практическое пособие. 4-е изд., испр. и доп. Харьков: Эспада, 2003.
Завдання для студентів, які вивчають дисципліну
на протязі двох семестрів
Варіант 1 (А, Д, І, Н, Т, Ч, Ю)
Завдання 1
Київський райвиконком м. Харкова звернувся до суду з позовом до гр. Іванова О.Г. про визнання таким, що втратив право користування житловим приміщенням та виселення. В позовній заяві було зазначено, що Іванов О.Г. мешкає в кв.79 по вул. Героїв Праці, буд.12 з дружиною та двома неповнолітніми дітьми: сином Дмитрієв 15 років та донькою Кариною 7років. Рік тому рішенням Київського районного суду м. Харкова за гр. Івановим О.Г. визнано право користування квартирою №99 у тому ж домі, яка залишилась після смерті його матері . Але й досі, Іванов О.Г. зберігає за собою реєстрацію в кв.№79 і продовжує користуватися нею.
1. Визначте склад осіб, які беруть участь у справі.
2. Що таке процесуальна співучасть?
3. Які існують види співучасті?
При вирішенні завдання обов'язково необхідно використовувати:
Завдання 2
Гр-ка Стеценко В.С. предявила позов до гр-на Коваленко Г.Д. про встановлення батьківства і стягнення аліментів на доньку Євгенію, 2003 р.н. і просила задовольнити її вимоги, посилаючись на те, що була з відповідачем у близьких стосунках, більше року він приходив до неї в гуртожиток, що можуть підтвердити її подруги Воронова К.О. та Деревянко Г.Р. згідно висновку судово-акушерської експертизи вона завагітніла в період зустріч з відповідачем, а згідно висновку судово-біологічної експертизи батьківство відповідача по відношенню до її дитини не виключається. Відповідач проти позову заперечував, посилаючись на те, що хоча і був з позивачкою у близьких стосунках, але батьком бути не міг, оскільки в момент запліднення знаходився у відрядженні в м. Уренгой на півночі Росії.
1.Які факти підлягають доказуванню?
2. Які факти повинні доказувати кожна з сторін?
3. Які засоби доказування можуть бути використані по даній справі?
При вирішенні завдання обов'язково необхідно використовувати:
Завдання 3
До місцевого суду звернулась громадянка Єлагіна В.О. з позовною заявою до свого колишнього чоловіка Єлагіна В.В. про стягнення заборгованості по аліментам на утримання їх неповнолітньої доньки Олени. Суддя залишив позовну заяву без руху, про що виніс ухвалу. В ухвалі він зазначив, що позовну заяву подано з порушенням статей 119, 120 ЦПК України, а саме: позовну заяву виконано рукописним текстом та російською мовою, не вказано термін, з якого ця заборгованість виникла, до позовної заяви не додано документ, що свідчить про сплату витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи.
При вирішенні завдання обов'язково необхідно використовувати:
Варіант 2 (Б, Є, Й, О, У, Ш, Я)
Завдання 1
Калинина М.Є звернулася до місцевого суду з позовом до своєї подруги Соколової В.О. про повернення DVD плеєра, який вона їй дала в тимчасове користування. Про це дізнався її колишній чоловік Калинин Ю.М. і просив допустити його до участі у справі в якості третьої особи, посилаючись на те, що DVD плеєр належить йому на праві особистої власності, оскільки був подарований йому на день народження ще під час шлюбу з гр. Калининою М.Є. Оскільки після розірвання шлюбу поділу майна між ними не було, то плеєр залишився у гр. Калининої М.Є. суд клопотання Калинина Ю.М. задовольнив, допустивши його до участі у справі як третю особа, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору. У попередньому судовому засіданні відповідачка Соколова В.О. позов визнала і на цій підставі суд закрив провадження у справі.
1. Чи правильні дії суду?
2. Який порядок вступу у справу третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору?
3. Які процесуальні наслідки закриття провадження у справі для третіх осіб, які заявляють самостійні вимоги на предмет спору?
При вирішенні завдання обов'язково необхідно використовувати:
Завдання 2
Під час розгляду справи місцевим судом Зарічного району м. Суми за позовом громадянина Корюшко до ТОВ «Горобина» про відшкодування шкоди, завданої ушкодженням здоровя внаслідок вживання неякісної горілки, позивачем було заявлено клопотання про призначення товарознавчої експертизи. Суд задовольнив клопотання позивача. При визначенні обєкта експертизи виникла необхідність відбору експертних зразків.
При вирішенні завдання обов'язково необхідно використовувати:
Завдання 3
До місцевого суду Фрунзенського району м.Харкова звернувся гр. Петренко Микола Іванович, що мешкає в м. Харкові по вул. Героїв Сталінграда 135 кв.18, з позовною заявою про стягнення збитків заподіяних його майну 18 грудня 2005 р. внаслідок затоплення його квартири сусідом Нестеренко Олегом Васильовичем, що мешкає у тому ж домі в кв. 22, поверхом вище.
До позовної заяви він додав акт ЖЕКу згідно до якого матеріальні збитки заподіяні його майну складають 3.800 грн.
Складіть проект позовної заяви Петренко М.І. Інші необхідні дані додайте на свій розсуд.
При вирішенні завдання необхідно використовувати:
1. Конституцію України.
2. Цивільний кодекс України.
3. Цивільний процесуальний кодекс України.
4. Кройтор В.А. Защита прав и интересов в суде: Научно-практическое пособие. 4-е изд., испр. и доп. Харьков: Эспада, 2003.
Варіант 3 ( В, Ж, К, М, П, Ф, Щ)
Завдання 1
Зайцев Є.М. придбав у співвласників Мельникова А.Н. та Литвинова О.І торгівельне місце на Центральному ринку м. Харкова. За письмовою угодою, Зайцев Є.М. повинен був сплатити гроші за придбане місце частками впродовж трьох місяців, але своє зобовязання не виконав. В звязку з цим Мельников А.Н. та Литвинов О.І. звернулися до суду з позовом до нього про стягнення грошових коштів.
При вирішенні завдання обов'язково необхідно використовувати:
Завдання 2
Соколова звернулася до суду з позовом про поновлення на роботі. В позовній заяві вона зазначила, що працювала економістом у відділі праці і заробітної плати машинобудівного заводу. Вважає, що її звільнили з займаної посади незаконно, так як ніякого скорочення штату у відділі не було, а була невелика реорганізація в межах двох відділів. В той же день у відділ планування на посаду економіста було прийнято нову людину. Вона також вказала, що на її утриманні знаходиться мати та двоє неповнолітніх дітей 7 і 10 років. В заяві також було зазначено, що ніяких доказів вона не може надати, і тому просить суд допомогти їй зібрати докази.
Суддя направив Соколовій листа, у якому дав відповідь, що збирання доказів не входить до компетенції суду, і тому її справа буде розглянута тоді, коли вона надасть необхідні докази.
При вирішенні завдання обов'язково необхідно використовувати:
Завдання 3
Сорокіна А.П. звернулася до місцевого суду Московського району суду м. Харкова з позовом до Іванова Д.П. про захист її авторського права. В обґрунтування позову вона посилалася на те, що відповідач - редактор газети "Харківський вісник", опублікував її статтю, змінивши заголовок, вилучив більшу частину авторського тексту, а також доповнив статтю своїм текстом та коментарем від редакції. Рішенням місцевого в задоволенні позову було відмовлено. Апеляційний суд Харківської області скасував рішення місцевого суду, вказавши, зокрема, на необхідність притягнення до участі в справі редакції газети.
1. Чи правильні дії суду?
2.Яким повинно бути процесуальне положення газети у випадку притягнення до справи?
3. Складіть проект позовної заяви від імені Сорокіної А.П. необхідні дані додайте на свій розсуд.
При вирішенні завдання обовязково необхідно використовувати:
Варіант 4 (Г, 3, Е, Л, Р, С, Ц, X)
Завдання 1
В травні 2006 року громадянин Іванов, мешканець с. Токарі-Бережки Лебединського району Сумської області відпочивав з друзями на березі ставка. Роздягнувшись, він пірнув у воду і не виринув. Всі розшуки, в т.ч. розшуки його тіла на дні ставка командою водолазів, результату не дали.
В жовтні 2006 р. його дружина вирішила звернутися до суду з заявою про визнання чоловіка безвісно відсутнім.
При вирішенні завдання обов'язково необхідно використовувати:
Завдання 2
Громадянка Фесенко придбала на речовому ринку пару зимових чобіт. Торгове місце, на якому було придбане взуття, належало ПП Лукянченко. Продавець Карпова, що працює в ПП Лукянченко за трудовою угодою, чек на придбане взуття покупцеві не видала. Придбаний товар виявився неналежної якості, і Фесенко звернулася до суду з позовом до ПП про розірвання договору купівлі-продажу і відшкодування збитків, завданих продажем неякісного взуття.
Задовольнивши клопотання позивачки, суд викликав продавця Карпову для дачі показань по справі в якості свідка. Карпова відмовилась давати показання , аргументуючи відмову тим, що однією з умов трудового договору між нею і ПП Лукянченко було її зобовязання зберігати в таємниці відомості, що стали їй відомі у звязку з її службовим становищем.
При вирішенні завдання обов'язково необхідно використовувати:
Завдання 3
Вироком суду громадянку Гриненко І.І. було засуджено до позбавлення волі з конфіскацією майна. Цим вироком також вирішено цивільний позов АТП 21205, на користь якого з Гриненко І.І. було стягнено 7 тис. грн. Чоловік засудженої Гриненко В.О. звернувся до суду з позовом про виключення з опису (арешту) телевізора та піаніно. В позовній заяві він зазначив, що ці речі належать йому на праві особистої власності, так як були придбані ще до шлюбу.
Суд відмовив в прийнятті позовної заяви через те, що у вироку суду було зазначено про конфіскацію усього майна.
При вирішенні завдання обов'язково необхідно використовувати:
V. Методичні вказівки до написання курсових робіт
Курсова робота з цивільного процесу є однією з форм самостійної роботи студента, що сприяє більш поглибленому вивченню навчального матеріалу, придбанню необхідного для майбутньої практичної діяльності досвіду застосування чинного законодавства, прийняття рішень при розгляді і вирішенні конкретних цивільних справ.
При написанні курсової роботи студенти повинні керуватися методичними вказівками до відповідної теми. По кожній темі курсової роботи вказано приблизний план, нормативний матеріал, спеціальна і монографічна література. Питання, передбачені планом, повинні бути обов'язково висвітлені, а рекомендований нормативний матеріал і інші джерела використані. Запропонований перелік літератури необхідно розглядати як необхідний мінімум, і за можливістю необхідно використовувати й інші матеріали.
Оскільки Конституція України має найвищу юридичну чинність, а її норми є нормами прямої дії, це ставить за обов'язок судам при розгляді конкретних справ керуватися насамперед нормами Конституції України. Відповідно вивчення й освітлення питань, зазначених у плані повинно починатися з аналізу положень Конституції України.
Особливо високі вимоги предявляються до аналізу процесуального законодавства. У курсовій роботі необхідно показати знання прийомів і засобів тлумачення норм права; на цій основі розкрити зміст чинного законодавства і зробити висновки про його застосування.
Істотна особливість курсової роботи з цивільного процесу - обов'язкове використання при її написанні не тільки спеціальної літератури, але й матеріалів судової практики. Особливу увагу слід приділити постановам Пленуму Верховного Суду України, де містяться важливі роз'яснення з питань тлумачення і застосування чинного матеріального і процесуального законодавства. У курсовій роботі обов'язково повинна знайти своє висвітлення, крім керівних вказівок, і судова практика по конкретних справах. При цьому може бути використана практика вирішення цивільних справ юрисдикційними органами на місцях або матеріали судової практики, опубліковані в таких спеціальних виданнях, як “Вісник Верховного Суду України”, "Право України", "Юридическая практика" та інш. Слід зазначити, що підбір матеріалів судової практики міститься також у відповідних збірниках "Бюлетень законодавства і юридичної практики" (1995, № 2-3). Приклади із судової практики повинні викладатися лаконічно і мати відношення до процесуальних ситуацій, що описуються в курсовій роботі.
Курсова робота повинна носити самостійний і творчий характер, свідчити про вміння робити узагальнення і на підставі цього - правильні висновки. Неприпустимо переписування або використання тільки одного з рекомендованих джерел.
У практичній діяльності юристу доводиться складати різноманітні процесуальні та інші документи. У цьому зв'язку важливою вимогою, що предявляється до роботи, є її оформлення і стиль викладання. Робота повинна бути написана грамотно і розбірливо. У підрядкових примітках до тексту обов'язково треба зазначати використану літературу, а наприкінці роботи її список. Загальний обсяг роботи повинен знаходитися в межах 23-24 сторінок формату А-4.
Курсова робота здається на факультет, а потім потрапляє на кафедру, яка організовує її рецензування і захист. Допущена до захисту курсова робота підлягає усному підтвердженню в процесі її захисту, в ході якого обов'язково повинні бути викладені питання, що містяться в рецензії. За результатами захисту роботи виставляється відповідна оцінка.
Курсова робота виконується за одним з шести варіантів у наступному обов'язковому порядку з числа тем, запропонованих нижче, з урахуванням можливості ознайомлення зі спеціальною літературою і нормативними актами.
Студенти, прізвища яких починаються на букви:
=>" І, Н, Т, Ч, Ю" виконують роботу з тем 1, 6, 11;
=>"Б, О, У, Ш, Я" виконують роботу з тем 2, 7, 17;
=>"В, К, Ф, Щ" виконують роботу з тем 3, 8, 18;
=>"Г, 3, Л, Ц, X" виконують роботу з тем 4, 14, 19;
=>"Д, Є, Ж, Е, С" виконують роботу з тем 10, 15, 20;
=>"А, Й, П, Р, М" виконують роботу з тем 5, 9, 12,13, 16.
Роботи, виконані з порушенням зазначеного порядку, на рецензію прийматися не повинні.
Тема 1. Судовий захист прав і законних інтересів громадян і організацій
(І, Н, Т, Ч, Ю)
1. Проблеми судової влади в правовій демократичній державі.
2. Форми захисту прав і законних інтересів громадян і організацій.
3. Судова форма захисту прав і законних інтересів громадян і організацій.
4. Сучасне поняття правосуддя в цивільних справах.
Нормативний матеріал. Судова практика
Список літератури
Тема 2. Принципи цивільного процесуального права
(Б, О, У, Ш, Я)
Нормативний матеріал. Судова практика
Список літератури
Тема 3. Принцип диспозитивності в цивільному процесуальному праві України
(В, К, Ф, Щ)
1. Поняття принципу диспозитивності і його значення.
2. Зв'язок принципу диспозитивності з іншими принципами цивільного процесуального права.
3. Прояв принципу диспозитивності в різних стадіях цивільного судочинства.
Нормативний матеріал. Судова практика
Список літератури
Тема 4. Принцип змагальності в цивільному процесуальному праві України
(Г, З, Л, Ц, Х)
1. Поняття принципу змагальності і його значення.
2. Зв'язок принципу змагальності з іншими принципами цивільного процесуального права (законності, об'єктивної істини, диспозитивності й ін.).
3. Зміст принципу змагальності в різних стадіях цивільного судочинства.
Нормативний матеріал. Судова практика
1. Конституція України.
2. Цивільний процесуальний кодекс України.
3. Постанова Пленуму Верховного Суду України "Про практику застосування судами процесуального законодавства при розгляді цивільних справ по першій інстанції" від 21 грудня 1990 р. № 9 із змінами, внесеними постановою Пленуму від 25 грудня 1992 р. № 13. // Бюл. законодавства і юрид. практики України. - 1995. - № 1.
Список літератури
Тема 5. Сторони в цивільному процесі
(А, Й, П, Р, М)
1. Поняття сторін у позовному провадженні. Процесуальні права та обов'язки сторін.
2. Процесуальна співучасть і її види.
3. Неналежна сторона.
4. Процесуальне правонаступництво.
Нормативний матеріал. Судова практика
Список літератури
Тема 6. Треті особи в цивільному процесі
( І, Н, Т, Ч, Ю)
1. Поняття третіх осіб у цивільному процесі. Види третіх осіб.
2. Треті особи, що заявляють самостійні вимоги.
3. Треті особи, що не заявляють самостійних вимог.
Нормативний матеріал. Судова практика.
Список літератури
Тема 7. Участь у цивільному процесі органів та осіб, яким за законом надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб
(Б, О, У, Ш, Я)
1. Загальна характеристика участі органів та осіб, яким за законом надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб, при розгляді в судах цивільних справ.
2. Підстави і форми участі органів та осіб, яким за законом надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб, в суді першої інстанції.
3. Процесуальне положення органів та осіб, яким за законом надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб.
Нормативний матеріал. Судова практика
1. Конституція України.
2. Закон України "Про прокуратуру".
3. Цивільний процесуальний кодекс України.
4. Ухвала судової колегії в цивільних справах Верховного Суду України від 21 травня 1997 р. // Вісник Верховного Суду України. 1997. - № 3. - С.22-23.
Список літератури
Тема 8. Представництво в суді
(В, К, Ф, Щ)
1. Поняття і значення інституту представництва в суді.
2. Види судового представництва.
3. Повноваження представника в суді.
Нормативний матеріал. Судова практика
1. Конституція України.
2. Цивільний процесуальний кодекс України.
3. Постанова Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами процесуального законодавства при розгляді цивільних справ по першій інстанції» від 21 грудня 1990 р. № 9 із змінами, внесеними постановою Пленуму від 25 грудня 1992 р. № 13
Список літератури
Тема 9. Суд як суб'єкт цивільних процесуальних правовідносин.
(А, Й, П, Р, М)
1. Суд як суб'єкт цивільних процесуальних правовідносин.
2. Цивільна юрисдикція судів.
3. Поняття підсудності. Види підсудності. Наслідки порушення правил підсудності.
Нормативний матеріал. Судова практика
Список літератури
Тема 10. Позов
(Д, Є, Ж, Е, С)
Нормативний матеріал. Судова практика
1. Конституція України.
2. Цивільний процесуальний кодекс України.
3. Постанова Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами процесуального законодавства при розгляді цивільних справ по першій інстанції від 21 грудня 1990 р. № 9 із змінами, внесеними постановою Пленуму від 25 грудня 1992 р. № 13 та від 25 травня 1998р. №15.
Список літератури
Тема 11. Докази і засоби доказування в цивільному процесі
(І, Н, Т, Ч, Ю)
Нормативний матеріал. Судова практика
1. Цивільний процесуальний кодекс України.
2. Постанова Пленуму Верховного Суду України "Про судове рішення" від 29 грудня 1976р. № 11 із змінами, внесеними постановами Пленуму від 24 квітня 1981 № 4 та від 25 грудня 1992 р. № 13 // Бюл. законодавства і юрид. практики України. - 1995. - № 1.
3. Постанова Пленуму Верховного Суду України "Про судову експертизу в кримінальних і цивільних справах" від 30 травня 1997 р. № 8 // Вісник Верховного Суду України. - 1997. - № 3.
4. Про судову експертизу: Закон України від 25.02.1994 р. // Від. Верхов. Ради України. 1994. - № 28. С. 232.
Список літератури
Тема 12. Належність доказів і допустимість засобів доказування
(А, Й, П, Р, М)
Нормативний матеріал. Судова практика
1. Цивільний процесуальний кодекс України.
2. Цивільний кодекс України.
3. Постанова Пленуму Верховного Суду України "Про практику застосування судами процесуального законодавства при розгляді цивільних справ по першій інстанції від 21 грудня 1990 р. № 9 із змінами, внесеними постановою Пленуму від 25 грудня 1992 р. № 13 // Бюл. законодавства і юрид. практики України. - 1995. - № 1.
Список літератури
Тема 13. Судовий розгляд
(А, Й, П, Р, М)
1. Судовий розгляд як основна стадія цивільного судочинства.
2. Загальна характеристика окремих частин судового засідання.
3. Підстави і наслідки відкладення і зупинення провадження у справі. Закінчення справи без винесення судового рішення.
5. Поняття та особливості заочного розгляду справи.
Нормативний матеріал. Судова практика
1. Цивільний процесуальний кодекс України.
2. Постанова Пленуму Верховного Суду України "Про практику застосування судами процесуального законодавства при розгляді цивільних справ по першій інстанції від 21 грудня 1990 р. № 9 із змінами, внесеними постановою Пленуму від 25 грудня 1992 р. № 13 // Бюл. законодавства і юрид. практики України. - 1995.- № 1.
Список літератури
Тема 14. Вимоги, яким повинно відповідати судове рішення.
(Г, З, Л, Ц, Х)
Нормативний матеріал. Судова практика
1. Цивільний процесуальний кодекс України.
2. Постанова Пленуму Верховного Суду України "Про судове рішення" від 29 грудня 1976 р. № 11 із змінами внесеними постановами Пленуму від 24 квітня 1981 р. № 4 та від 25 грудня 1992 р. № 13 // Бюл. законодавства і юрид. практики України. - 1995. - № 1.
Список літератури
Тема 15. Судовий наказ
(Д, Є, Ж, Е, С)
Нормативний матеріал
Цивільний процесуальний кодекс України
Література
Тема 16. Провадження по встановленню фактів, що мають юридичне значення
(А, Й, П, Р, М)
1. Окреме провадження в цивільному процесі.
2. Компетенція суду щодо розгляду справ по встановленню юридичних фактів.
3. Процесуальний порядок розгляду справ по встановленню юридичних фактів.
4. Відмінність провадження по встановленню юридичних фактів від провадження за позовами про визнання та від нотаріального засвідчення безспірних фактів.
Нормативний матеріал. Судова практика
1. Цивільний процесуальний кодекс України.
2. Постанова Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення" від 31 березня 1995 р. № 5 // Правовісник. - 1996. - № 1.
Список літератури
Тема 17. Визнання фізичної особи обмежено дієздатною та недієздатною
(Б, О, У, Ш, Я)
1. Поняття окремого провадження і його відмінність від позовного та наказного проваджень.
2. Підстави для визнання фізичної особи обмежено дієздатною.
3. Підстави для визнання фізичної особи недієздатною.
4. Процесуальний порядок і особливості розгляду в судах справ про визнання громадянина обмежено дієздатним і недієздатним.
Нормативний матеріал. Судова практика
1. Цивільний процесуальний кодекс України.
2. Постанова Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику в справах про визнання громадянина обмежено дієздатним чи недієздатним" від 28 березня 1972 р. № 3 із змінами, внесеними постановами Пленуму від 29 листопада 1997 р. № 13, від 24 квітня 1981 р. № 4, від 30 березня 1984 р. № 3 та від 25 грудня 1992 р. № 13. // Бюл. законодавства і юрид. практики України. - 1995. - № 1.
Список літератури
1. Авилина И. Основания ограничения дееспособности // Соц. законность.- 1987. - № 9.
2. Воронов В., Меренкова Л. Подготовка дел к судебному разбирательству о признании граждан недееспособными // Сов. юстиция. 1984. - № 7.
3. Жидкевич Л., Лутченко Ю. Ограничение дееспособности граждан, злоупотребляющих спиртными напитками // Соц. законность. - 1984. - № 8.
4. Зензин А., Невзгородина Е. Расширить основания ограничения дееспособности граждан // Соц. законность. - 1987. - № 5.
5. Зубанова Л., Лутченко Ю. Рассмотрение судами дел об ограничении дееспособности граждан, злоупотребляющих спиртными напитками // Сов. юстиция. - 1981. - № 9.
6. Комиссаров К. Особенности дел о признании граждан гражданином недееспособным или ограничено дееспособным // Сов. юстиция. - 1980. - № 14.
7. Асмоловская С. Ограниченная дееспособность граждан, злоупотребляющих спиртными напитками // Сов. юстиция. 1986. - № 11.
8. Светличная Г.А. Лица, участвующие в делах особого производства // Проблемы соц. законности. -1989. Вып. 2.
9. Рудяков А., Ивакин В. Рассмотрение судами дел о признании граждан недееспособными: Комментарий ГПК РСФСР // Сов. юстиция. - 1984. - № 20.
10. Сахнова Т.В. Регулирование производства судебно-психологичной експертизы в гражданском процессе // Правоведение. - 1986. - № 4.
11. Тимченко Р.М., Комаров В.В. Пугачева Н.Г. Процессуальные вопросы ограничения дееспособности граждан, которые злоупотребляют спиртными напитками // Сов. право. 1986.
12. Удальцова И.В. Проблемы судебного признания гражданина ограничено дееспособным или недееспособным.- Харьков, 1999.
Тема 18. Апеляційне провадження.
(В, К,Ф, Щ)
1. Загальна характеристика апеляційного провадження.
2. Право апеляційного оскарження рішень і ухвал суду, порядок його реалізації.
3. Процесуальний порядок розгляду справи в апеляційним судом.
4. Повноваження апеляційного суду.
Нормативний матеріал. Судова практика
1. Конституція України.
2. Цивільний процесуальний кодекс України.
Література
Тема 19. Касаційне провадження
(Г, З, Л, Ц, Х)
Нормативний матеріал.
Цивільний процесуальний кодекс України
Література
Тема 20. Виконання судових рішень у цивільних справах
(Д, Є, Ж, Е, С)
Нормативний матеріал.
Література
VI. Перелік питань до заліку та іспиту з дисципліни
„Цивільний процес"
Частина 1.
Частина 2.
Зміст
Вступ
Список рекомендованої до вивчення юридичної літератури та
нормативних актів. Судова практика
Завдання до проведення семінарських занять
Частина І.
Тема 1. Учасники цивільного процесу
Тема 2. Доказування та докази у цивільному процесі
Тема 3. Позов
Частина ІІ.
Тема 4. Відкриття провадження у справі
Тема 5. Провадження у справі до судового розгляду
Тема 6. Судовий розгляд
Методичні рекомендації до написання контрольних робіт
Завдання для студентів, які вивчають дисципліну на протязі одного семестру
Варіант 1
Варіант 2
Варіант 3
Варіант 4
Завдання для студентів, які вивчають дисципліну на протязі двох семестрів
Варіант 1
Варіант 2
Варіант 3
Варіант 4
Методичні вказівки до написання курсових робіт
Тема 1. Судовий захист прав і законних інтересів громадян і організацій
Тема 2. Принципи цивільного процесуального права
Тема 3. Принцип диспозитивності в цивільному процесуальному праві України
Тема 4. Принцип змагальності в цивільному процесуальному праві України
Тема 5. Сторони в цивільному процесі
Тема 6. Треті особи в цивільному процесі
Тема 7. Участь у цивільному процесі органів та осіб, яким за законом
надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб
Тема 8. Представництво в суді
Тема 9. Суд як суб'єкт цивільних процесуальних правовідносин
Тема 10. Позов
Тема 11. Докази і засоби доказування в цивільному процесі
Тема 12. Належність доказів і допустимість засобів доказування
Тема 13. Судовий розгляд
Тема 14. Вимоги, яким повинно відповідати судове рішення.
Тема 15. Судовий наказ
Тема 16. Провадження по встановленню фактів, що мають юридичне значення
Тема 17. Визнання фізичної особи обмежено дієздатною та недієздатною
Тема 18. Апеляційне провадження.
Тема 19. Касаційне провадження
Тема 20. Виконання судових рішень у цивільних справах
Перелік питань до заліку та іспиту з дисципліни „Цивільний процес"