Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

Подписываем
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Предоплата всего
Подписываем
Дисципліна Кримінальне право
Самостійна робота № 36
Тема Злочини у сфері службової діяльності
Мета.
Навчальна. Навчити орієнтуватися в чинному кримінальному законодавстві; застосовувати набуті знання в майбутній професійній діяльності; аналізувати кримінально-правові норми, знати поняття, значення, кримінально-правову кваліфікацію злочинів у сфері службової діяльності.
Виховна. Розвивати аналітичні здібності, увагу, память, спостережливість, акуратність, самостійність суджень і висновків.
Питання, винесені на самостійне опрацювання:
Завдання:
1.За питаннями, які винесені на самостійне опрацювання скласти конспект, особливо акцентуючи увагу на особливостях кваліфікації та кримінально-правовій характеристиці злочинів у сфері службової діяльності.
Методичні рекомендації для виконання самостійної роботи:
Самостійна робота повинна бути виконана в зошиті для аудиторних занять або на CD- диску.
При виконанні самостійної роботи студенти повинні акцентувати увагу на тому, що важливим є питання правильної кваліфікації злочинів у сфері службової діяльності.
Одержання хабара (ст. 368) полягає у прийнятті службовою особою в будь-якому вигляді незаконної винагороди матеріального характеру за виконання чи невиконання в інтересах хабародавця або третьої особи будь-якої дії з використанням наданої суб'єкту влади чи службового становища.
Хабар як предмет злочину - це незаконна винагорода матеріального характеру, а саме: а) майно (гроші, цінності); б) право на майно (документи, що надають право на отримання, володіння, користування та розпорядження майном чи право вимагати виконання майнових зобов'язань); в) будь-які дії майнового характеру (передача майнових вигод, відмова від них або від прав на майно, безоплатне надання послуг матеріального характеру тощо). Послуги, пільги та привілеї, що не мають матеріального характеру (похвальна характеристика, позитивний відгук у засобах масової інформації тощо) не можуть визнаватися предметом хабара і за наявності необхідних умов їх незаконне одержання може кваліфікуватися за ст. 364 КК. Не може розглядатися як хабар і незаконне надання службовій особі таких матеріальних послуг, які нею повністю оплачуються. Одержання як хабар майна, збут, придбання або збереження якого містять склад самостійного злочину (наприклад зброя, наркотичні засоби), тягне за собою відповідальність за сукупністю злочинів (п. 4 постанови Пленум Верховного Суду України від 26 квітня 2002 р.).
Об'єктивна сторона злочину полягає в одержанні хабара, яке здійснюється: а) шляхом прийняття предмета хабара у будь-якому вигляді; б) за виконання (невиконання) будь-якої дії; в) що вчинюється з використанням службового становища; г) в інтересах хабародавця або третьої особи.
Вказівка закону на одержання хабара в будь-якому вигляді означає не тільки те, що сам хабар є будь-якою вигодою матеріального характеру, а й свідчить, що його одержання (прийняття) може здійснюватися будь-якими способами. Усі вони, попри їх різноманіття, можуть бути зведені до двох основних форм одержання хабара: а) проста (відкрита) та б) завуальована (прихована). При відкритій формі одержання хабара здійснюється без будь-якого прикриття і припускає або безпосереднє його вручення службовій особі, або передавання через посередників, а при завуальованій - маскується під зовні законну угоду і має вигляд цілком законної операції (виплата зарплати, премії, гонорару, повернення боргу тощо).
Відповідальність за одержання хабара настає лише за умови, якщо службова особа отримала його за виконання (невиконання) яких-небудь дій із використанням наданої їй влади або службового становища. З цього, по-перше, випливає, що за хабар службова особа може вчинити активні дії або утриматися від їх вчинення. По-друге, обумовлені хабаром дії, службова особа повинна чи могла вчинити (не вчинити), використовуючи для цього своє службове становище. Судова практика відносить до таких дій не тільки ті, які безпосередньо входять у коло службових повноважень суб'єкта, а й ті, які винний хоча і не уповноважений здійснювати, але завдяки своєму службовому становищу має можливість ужити необхідних заходів для їх вчинення іншими службовими особами (п. 2 постанови Пленуму Верховного Суду України від 26 квітня 2002 р.). Якщо незаконна винагорода одержана в зв'язку з виконанням не службових, а інших (наприклад, професійних, виробничих) обов'язків, дії винного не можуть бути кваліфіковані за ст. 368 КК. Не можна кваліфікувати за ст. 368 КК і одержання службовою особою незаконної винагороди за виконання таких дій, при вчиненні яких вона використовує не службове становище, а наявні в неї дружні, родинні відносини, особисті зв'язки та контакти з іншими особами.
Об'єктивна сторона злочину, передбаченого ст. 368 КК, вичерпується самим фактом одержання хабара. Тому дії службової особи, обумовлені хабаром, є за межами об'єктивної сторони цього складу злочину й відповідальність за ст. 368 КК настає незалежно від того:
а) чи одержаний хабар до (хабар-підкуп) або після (хабар-винагорода) вчинення цих дій;
б) чи було заздалегідь обумовлено одержання хабара;
в) чи виконала службова особа обіцяні за хабар дії;
г) чи збиралася вона їх виконувати або не мала такого наміру.
Проте, якщо дії службової особи, вчинені за хабар, містять ознаки самостійного складу злочину (службове зловживання, перевищення влади, службове підроблення тощо), їх слід кваліфікувати за сукупністю злочинів (п. З постанови Пленум Верховного Суду України від 26 квітня 2002 р.).
Дії, які обумовлені хабаром, вчинюються (не вчинюються) в інтересах хабародавця або третьої особи. При цьому під третіми особами розуміють будь-яких інших, крім хабародавця, фізичних або юридичних осіб, а їх інтереси можуть мати різноманітний характер: законний чи протиправний, матеріальний чи нематеріальний тощо. Одержання хабара має місце й тоді, коли умови його отримання хоча спеціально і не обумовлювалися, але винний усвідомлював, що одержує хабар із метою задоволення тих чи інших інтересів хабародавця або третіх осіб (п. 2 постанови Пленум Верховного Суду України від 26 квітня 2002 р.).
Одержання хабара визнається закінченим із моменту прийняття службовою особою хоча б частини хабара (п. 10 постанови Пленуму Верховного Суду України від 26 квітня 2002 р.). Причому, на кваліфікацію не впливає, для кого одержує хабар службова особа - для себе особисто або для передавання іншим особам. Не має значення і як фактично був використаний предмет хабара (п. 5 постанови Пленуму Верховного Суду України від 26 квітня 2002 р.). Якщо винний лише створював умови для одержання хабара (наприклад, обговорював суму хабара, місце та час його отримання) або виконав певні дії, спрямовані на його прийняття, але не одержав хабар із причин, що не залежать від його волі (наприклад внаслідок вручення замість грошей так званої «ляльки»), його дії слід кваліфікувати як готування до цього злочину чи як замах на нього.
Суб'єктивна сторона одержання хабара характеризується прямим умислом і наявністю корисливого мотиву. Причому між умислом хабароодержувача і хабародавця є тісний, нерозривний зв'язок, оскільки обидва вони повинні усвідомлювати, що вчинюється саме давання-одержання хабара. Якщо особа, що фактично передає незаконну винагороду, із тих чи інших причин (наприклад у разі обману або зловживання довірою) не усвідомлює, що дає хабар, то вона не може нести відповідальність за давання хабара, а службова особа - за його одержання.
Дії останньої в цьому разі можуть бути кваліфіковані (за наявності підстав) як службове зловживання, обман покупців, шахрайство тощо. Якщо ж службова особа одержує гроші (матеріальні цінності) нібито для передавання іншій службовій особі як хабар, а насправді має намір не передавати їх, а привласнити, її дії слід кваліфікувати не за ст. 368 КК, а як шахрайство (ст. 190 КК) і службове зловживання (ст. 364 КК), а за наявності до того " підстав і як підбурювання до замаху або пособництво в замаху на давання хабара.
У частинах 2 та 3 ст. 368 КК передбачено такі кваліфікуючі (ч. 2) та особливо кваліфікуючі (ч. 3) ознаки одержання хабара.
Одержання хабара у великому (особливо великому) розмірі є там, де вартість предмета хабара у 200 (500) й більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян (п. 1 примітки до ст. 368 КК). Великим (особливо великим) хабар вважається й тоді, коли він систематично одержується дрібними сумами (наприклад, на підставі так званих «такс» або в формі «поборів», «данини») за умови, якщо вчинене охоплюється (об'єднується) єдиним умислом винного, який таким чином вчинює продовжуваний злочин (ч. 2 ст. 32 КК). Якщо ж одержано кілька хабарів, кожний з яких не перевищує в 200 (500) разів неоподатковуваний мінімум доходів громадян і вчинене не охоплювалося єдиним умислом винного, його дії не можуть кваліфікуватися як одержання хабара у великому (особливо великому) розмірі, навіть якщо загальна сума хабарів перевищує розміри, встановлені в п. 1 примітки до ст. 368 КК. Вчинене повинне розглядатися тут як одержання хабара повторно. Якщо ж службова особа послідовно одержала один хабар у великому, а інший в особливо великому розмірі, її дії слід кваліфікувати за сукупністю злочинів (за частинами 2 та 3 ст. 368 КК).
При кваліфікації одержання Хабара службовою особою,яка посідає відповідальне (ч. 2) чи особливо відповідальне (ч. 3) становище, слід керуватися п. 2 примітки до ст. 368 КК та Законом України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 р. Одержання хабара за попередньою змовою групою осіб (ч. 2ст. 28 КК) є там, де:
1) у злочині беруть умисну спільну участь кілька (не менше двох) службових осіб;
2) змову між ними досягнуто до або після надходження пропозиції про давання хабара
хоча б однієї з них, але до вчинення дій, спрямованих на фактичне його одержання - тобто до стадії замаху на злочин;
3) визнання злочину вчиненим групою осіб не залежить від того: а) як були розподілені ролі між співучасниками і яку конкретно роль (виконавця, організатора, підбурювача чи пособника) виконував кожний із них; б) усі чи лише один зі співучасників повинен був вчинити (не вчинити) на користь хабародавця обумовлені хабаром дії; в) один, кілька чи всі учасники групи безпосередньо приймали предмет хабара; г) чи усвідомлював хабародавець, що в одержанні хабара беруть участь кілька службових осіб;
4) розмір одержаного групою хабара визначається загальною його вартістю (сумою) незалежно від того, в яких конкретно розмірах одержав хабар кожний з її учасників;
5) злочин визнається закінченим із моменту прийняття хабара хоча б одним з учасників групи.
Одержання хабара повторно має відповідати ознакам повторності, зазначеним у ст. 32 КК, і має місце там, де згідно з п. 3 примітки до ст. 368 КК службова особа раніше вчинила злочин, передбачений або ст. 368, або ст. 369 КК. Якщо до повторності входять тотожні злочини (лише одержання хабара), то вчинене охоплюється ознаками ч. 2 ст. 368 КК, а якщо повторність
утворюють однорідні злочини (давання й одержання хабара), то раніше вчинений злочин кваліфікується за ст. 369, а знов вчинений - за ч. 2 ст. 368 КК за ознакою повторності. Одержання у
кілька прийомів одного хабара не утворює повторності за умови, якщо вчинене містить ознаки злочину, що продовжується. Водночас повторним повинне визнаватися одержання кількох
хабарів від того самого хабародавця, якщо кожний випадок передавання хабара обумовлювався виконанням (невиконанням)яких-небудь дій у його або інтересах третіх осіб. Не є повтор
ним і одночасне одержання хабара від кількох осіб за умови, що хабар передавався в спільних інтересах усіх хабародавців. Проте повторним слід визнавати одночасне одержання хабара від
кількох осіб, якщо такий хабар передавався за вчинення (невчинення) дій в інтересах кожного окремого хабародавця і винний усвідомлював цю обставину.
Одержання хабара, поєднане з його вимаганням, визначене в п. 4 примітки до ст. 368 КК і має місце там, де:
1) ініціатором давання-одержання хабара є службова особа хабароодержувач;
2) пропозиція про давання хабара має характер вимоги, яка підкріплюється або а) відкритою погрозою, або б) створенням таких умов, які переконують хабародавця в наявності реальної небезпеки (прихована погроза) його інтересам;
3) дії, вчиненням (невчиненням) яких загрожує вимагатель, мають: а) протиправний характер, б) обумовлені його службовим становищем, в) спрямовані на заподіяння шкоди лише правам та законним інтересам хабародавця. Одержання хабара, поєднане з його вимаганням, визнається закінченим злочином не з моменту пред'явлення вимоги, а лише при фактичному одержанні винним хоча б частини хабара.
Покарання за злочин: за ч. 1 ст. 368 штраф від семисот п'ятдесяти до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення волі на строк від двох до п'яти років, із позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років; за ч. 2 ст. 368 - позбавлення волі на строк від п'яти до десяти років із позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна; за ч. З ст. 368 - позбавлення волі на строк від восьми до дванадцяти років із позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.
Давання хабара (ст. 369 КК) нерозривно пов'язане з його одержанням, і предмет цих злочинів повністю збігається. Об'єктивна сторона злочину вичерпується самим фактом передавання (вручення) предмета хабара. Тому для кваліфікації дій винного за ст. 369 КК не має значення:
а) хто є власником матеріальних благ, які передаються як хабар, - сам хабародавець або інші особи;
б) діє хабародавець за власною ініціативою чи від імені (на прохання, за дорученням, розпорядженням, наказом) інших осіб;
в) передає хабар у своїх особистих або інтересах третіх осіб;
г) є ці треті особи фізичними або юридичними.
Хабар може передаватися в будь-якій формі - відкритій чи завуальованій. Дії службової особи, яка передає хабар із метою одержання певних благ та пільг для установи (підприємства, організації), слід кваліфікувати за ст. 369 КК. Склад цього злочину є в діях і тієї службової особи, яка:
а) дає вказівку (розпорядження, наказ) підлеглим працівникам домагатися певних благ для організації шляхом підкупу інших службових осіб;
б) виділяє чи розпоряджається виділити для цього кошти;
в) надає законного вигляду виплатам у разі давання хабара в завуальованій формі тощо. Дії підлеглого працівника, який виконує таку вказівку і безпосередньо передає хабар службовій
особі, також слід кваліфікувати за ст. 369 КК. Якщо службова особа не віддавала обов'язкових до виконання вказівок, а лише рекомендувала підлеглій їй особі домагатися певних благ для
організації шляхом давання хабара іншим службовим особам, її дії слід кваліфікувати як підбурювання до давання хабара, а дії підлеглого працівника, який виконав таку рекомендацію, як давання хабара (п. 12 постанови Пленуму Верховного Суду України від 26 квітня 2002 р.).
Давання хабара визнається закінченим із моменту прийняття службовою особою хоча б частини хабара. Якщо хабародавець лише створював умови для передавання хабара (обговорював його предмет, розмір, місце та час вручення), вчинене слід кваліфікувати як готування до давання хабара, а якщо запропонований хабар не було прийнято з причин, що не залежать від волі хабародавця, як замах на вчинення цього злочину.
Суб'єктивна сторона давання хабара - тільки прямий умисел. Причому винний усвідомлює, що передає незаконну винагороду саме як хабар. Відсутність такого усвідомлення (наприклад внаслідок обману) виключає кваліфікацію вчиненого за ст. 369 КК.
Суб'єкт давання хабара як приватна, так і службова особа. Якщо остання використовує для давання хабара своє службове становище, її дії слід додатково кваліфікувати за ст. 364 КК.
Кваліфікуючою ознакою давання хабара є повторність (див. п. З примітки до ст. 368, а також аналіз цієї ознаки щодо ст. 368 КК).
У частині 3 ст. 369 КК сформульовано дві підстави (два види) звільнення від кримінальної відповідальності хабародавця: а) якщо щодо нього мало місце вимагання хабара (див. п. 4 примітки до ст. 368 та аналіз ч. 2 ст. 368 КК) або б) якщо після давання хабара він добровільно заявив про це до відповідних органів влади до порушення щодо нього кримінальної справи.
Добровільна заява про давання хабара є своєрідним різновидом з'явлення із зізнанням (п. 1 ч. 1 ст. 66 КК) і підставою звільнення від кримінальної відповідальності за наявності таких умов: 1) заява повинна бути добровільною, тобто такою, яка основана на самостійно прийнятому хабародавцем рішенні,
якщо її зроблено за власною волею, без примусу і за будь-яких мотивів, але не в зв'язку з тим, що про давання хабара стало відомо відповідним органам влади. Ініціатива (пропозиція про доцільність такої заяви) може виходити і від інших осіб, але саме рішення про заяву хабародавець приймає самостійно; 2) заява повинна бути зроблена до порушення кримінальної справи. При цьому враховується не стільки сам момент (час) порушення кримінальної справи, скільки наявність чи відсутність поінформованості про це з боку хабародавця. Якщо кримінальну справу вже порушено, а хабародавець, якому про це невідомо, заявив про давання хабара, то це цілком може бути визнано підставою для звільнення його від відповідальності; 3) перешкодою для звільнення від відповідальності є порушення кримінальної справи щодо хабародавця. Якщо справу порушено за фактом або щодо іншої особи (наприклад, щодо службової особи, яка одержала хабар), то це не позбавляє хабародавця права на звільнення від відповідальності; 4) заява повинна бути спрямована до органі/, який за законом наділений правом на порушення кримінальної справи, тобто до органів дізнання, досудового слідства, прокуратури або суду; 5) на підставі добровільної заяви звільненню від кримінальної відповідальності підлягає лише хабародавець - виконавець давання хабара. На інших співучасників цього злочину положення ч.3 ст. 369 КК не поширюються.
Покарання за злочин: за ч. 1 ст. 369 штраф від двохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеження волі на строк від двох до п'яти років; за ч. 2 ст. 369 -позбавлення волі на строк від трьох до восьми років із конфіскацією майна або без такої.
Провокація хабара полягає у свідомому створенні службовою особою умов, що зумовлюють пропонування або одержання хабара, із метою наступного викриття хабародавця або хабароодержувача. Об'єктивна сторона злочину полягає у вчиненні службовою особою дій, які а) пов'язані з використанням її службового становища і б) спрямовані на штучне створення обстановки, що зумовлює пропонування або (і) одержання хабара. Конкретні способи провокації можуть бути різними: натяки, поради, пропозиції, умовляння, рекомендації, вказівки тощо. Обов'язковою ознакою цього злочину є використання суб'єктом для провокації свого службового становища. Якщо винний не використовує його і діє як приватна особа, то залежно від конкретних обставин справи він може відповідати лише як організатор, підбурювач або пособник злочину, передбаченого ст. 368 чи ст. 369 КК.
Провокація хабара - це завжди активна діяльність, яка визнається закінченим злочином із моменту вчинення дій, що зумовлюють пропонування чи одержання хабара незалежно від того, чи відбулися в дійсності ці злочини. Одержання-давання хабара, вчинені в зв'язку з їх провокацією, не виключають відповідальності самого хабародавця чи хабароодержувача (п. 23 постанови Пленуму Верховного Суду України від 26 квітня 2002 р.). Проте, якщо дії провокатора були пов'язані з вимаганням хабара, хабародавець звільняється від кримінальної відповідальності на підставі ч. З ст. 369 КК.
Якщо винний не тільки спровокував давання-одержання хабара, а й організував ці злочини, підбурював до них чи сприяв їх вчиненню, його дії додатково кваліфікуються як співучасть у хабарництві (п. 23 постанови Пленуму Верховного Суду України від 26 квітня 2002 р.). Від провокації хабара слід відрізняти правомірні дії, дійсно спрямовані на викриття хабарництва, коли за заявою службової особи, якій пропонують хабар, або за інформацією особи, яку схиляють дати хабар чи у якої його вимагають, співробітники правоохоронних органів здійснюють законну оперативну діяльність (так званий «контрольований хабар»).
Суб'єктивна сторона провокації - прямий умисел, оскільки винний свідомо створює умови для давання-одержання хабара і переслідує спеціальну мету - викрити хабародавця або (і) хабароодержувача.
Суб'єкт злочину лише службова особа.
Рекомендовані для використання
література:
1. Кримінальне право України: Особлива частина:Підручник/М.І.Бажанов.-2-е вид., перероб. і допов.-К.:Юрінком Інтер,2002.-416 с.; с.392-415 |
2. Науково-практичний коментар до Кримінального кодексу України. Під загальною |
редакцією Потебенька М.О., Гончаренка В.Г.- К.,-“Форум”,2001., у 2-х ч.; ст.ст.364-370 |
нормативно-правові акти:
1) Конституція України, 28.06.1996 р.;
2) Рішення Конституційного Суду України № 13-рп/2000 від 16.11.2000 “Щодо офіційного тлумачення положень статті 59 Конституції України та статті 44 КПК України (справа про право вільного вибору захисника)”.
акти судової практики:
Питання для перевірки якісного рівня вивчення самостійної роботи:
1) Що таке хабар?;
2) Які особи вважаються службовими?;
3) В чому полягають особливості кваліфікації злочинів у сфері службової діяльності?;
4) Що є родовим обєктом злочинів у сфері службової діяльності?;
5) В чому сутність понять перевищення влади або службових повноважень?
Практичні ситуації для перевірки якісного рівня вивчення самостійної роботи:
Для прискорення вирішення свого питання Ю. дав директору підприємства хабар. Факт давання хабара було викрито і порушена кримінальна справа. Під час допиту Ю. зізнався, що хабар дав.
Чи є підстави для звільнення Ю. від кримінальної відповідальності за давання хабара?
Відповідь обґрунтуйте, з посиланням на конкретні норми законодавчих актів України та виходячи із судової практики по даним категоріям справ
Форми контролю виконання та вивчення питань самостійної роботи:
усний контроль шляхом фронтального опитування, тестовий контроль на наступному занятті з дисципліни у контексті особливостей кваліфікації злочинів у сфері службової діяльності
Викладач ________________ Гречанюк-Самойлова С.В.