Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Тема 1. Сутність конкурентоспроможності як властивості особистості
1.1. Конкурентологія і конкурентоспроможність особистості
1.2. Процес і продукт освітньої діяльності
1.3. Конкурентоспроможність фахівця як ступінь задоволення потреб споживачів продукту освітньої діяльності
Конкурентологія як наука (мета, обєкт, предмет, задачі, етапи розвитку).
Актуальність формування конкурентоспроможності випускника вищого навчального закладу полягає у тому, що ринок праці, який знаходиться у стані динамічного розвитку і «ринок особистостей» висовують до фахівців специфічні вимоги. Все більше значення набувають такі якості, як соціальна відповідальність, адекватне сприйняття і мобільне реагування на нові фактори, самостійність й оперативність в прийнятті рішень, готовність до демократичного спілкування, соціально активним діям, здатність швидко адаптуватись до нових умов та інші якості, що визначають конкурентоспроможність особистості.
На основі педагогічного досвіду, досвіду вдосконалення освітніх систем, можна виділити головні ідеї основ конкурентології:
1. Освіта буде сприяти становленню людини як конкурентної особистості у разі, коли освіта буду переходити в самоосвіту, виховання в самовиховання, а розвиток в творчий саморозвиток і творчу самореалізацію особистості.
2. Кожній людині життя встановило можливість бути конкурентоспроможною особистістю, але для цього потрібний безперервний творчий саморозвиток і творча самореалізація.
3. Конкурентоспроможність особистості розвивається не інакше, як на основі творчого саморозвитку і творчої самореалізації в тому виді діяльності, де безпосередньо здійснюється конкуренція.
4. Сучасна освіта, виховання, розвиток і самореалізація людини як конкурентоспроможної особистості буде тим успішніше, чим в більшій ступені професійні й особистісні якості педагога (викладача, вихователя) будуть відповідати поняттю конкурентоспроможної особистості. Це обумовлюється тим, що конкурентоспроможна особистість прямо чи опосередковано транслюється в особистісні якості учнів та студентів. З огляду на зазначене, молоді, що навчається, необхідно як можна частіше показувати і глибше розкривати еталони, зразки конкурентоспроможних особистостей в різних сферах людської діяльності у навчанні, в науці, в мистецтві, в спорті, в процесі любої професійної діяльності. В звязку з цим дуже важливо, щоб учні і студенти власну виробничу практику проходили в конкурентоспроможних фірмах, організаціях, школах.
5. Для розвитку і саморозвитку конкурентоспроможної особистості вкрай важливим є всебічне стимулювання лідерських якостей у сучасній молоді.
6. Конкурентоспроможність людини, як і він сам явище багатогранне і багатофакторне. Тому ми визначально виходимо з ідеї інтеграції і систематизації наукового знання з області філософії, психології, педагогіки, акмеології, евристики, етики, риторики, конфліктології, менеджменту та інших наук про людину з метою виявлення умов і закономірностей становлення людини як конкурентоспроможної особистості.
7. Остання ідея повязана з виключною значимістю творчої рефлексії, котра активно стимулюється в процесі самооцінки, самодіагностики особистісних якостей в процесі становлення конкурентоспроможної особистості.