Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

Подписываем
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Предоплата всего
Подписываем
Тема: Суспільно економічна формація
ПЛАН ЛЕКЦІЇ
Поняття суспільно економічної формації
Структура суспільно економічної формації
Протягом століть, з моменту зародження наукового пізнання, людство робило спроби зрозуміти специфіку суспільних явищ, характер зв`язку між людиною й суспільством. Це знайшло своє відображення в різних концепціях. Осмислюючи світ, люди намагалися зрозуміти зміст і мету свого існування, відповісти на питання, що таке суспільство, чому відбуваються його зміни, яка роль людини, її свідомості в цьому прогресі.
Вже в стародавні часи виникли спроби пізнання суспільного буття, способу існування людини, впливу на неї зовнішніх факторів, її зв`язку з навколишнім світом.
Суспільство завжди виступає в тій або інший конкретно історичній формі. Ця специфіка суспільства, що взята в зазначених умовах, відображена в понятті суспільно економічна формація.
Поняття „суспільство - і „суспільно економічна формація” не виключають одне одного, а передбачають, оскільки суспільство постає продуктом взаємозв`язку людей, якій здійснюється на основі конкретних умов.
Поняття „суспільно економічної формації” характеризує суспільство як певний його тип, дає змогу розглянути його в процесі становлення і розвитку, як природно історичний процес зміни ступенів історичного процесу.
Як цілісна соціальна система суспільно економічна формація постає складним утворенням, в якому виділяються різноманітні за характером елементів структури формації полягають в багатстві, різноманітності матеріального життя.
Кожний структурний елемент займає певне місце, виконує притаманні йому функції. В суспільно економічній формації виділяють такі структури як:
економічний фактор;
процес матеріального виробництва;
відносини побуту;
базис;
надбудова.
2. Вирішальну роль у формуванні і функціонуванні формації відіграє економічний фактор. Взагалі ж у структурі формації різноманітні елементи не існують ізольовано один від одного.
Процес матеріального виробництва здійснюється в системі зв`язку, відношень, які складаються між людьми незалежно від їх волі. Соціальною формою, в рамках якої і через яку здійснюється виробництво виступають виробничі відносини.
Виробничі відносини це самостійна система взаємозв`язку структурних елементів, що детермінована продуктивними силами, які і визнають характер цих відносин.
Основу суспільно економічної формації, як конкретно історичної форми суспільства становить спосіб виробництва, який визначає характер усіх суспільних відносин.
Суттєву роль у структурі формації відіграють відносини побуту, що помітно впливають на специфіку відтворення життєдіяльності людини, продуктивності праці.
Також основними елементами суспільно економічної „формації” є „базис” і „надбудова”.
Надбудова це взаємопов`язана система суспільних явищ, народжених економічним базисом, які активно впливають на базис.
Базис визначає якісну особливість формації, а породжена ним надбудова характеризує особливості соціального і духовного життя кожної формації.
До них відносять: а) сукупність духовних утворень;
б)сукупність відносин між людьми;
в)сукупність установ і організацій (колективно
правових, релігійних і т.д).
Категорії „базис” і „надбудова” відображають відносини первинності та вторинності у суспільному житті в рамках цілісних формаційних систем.
Економічний базис, впливає на зміст надбудови, розкриває суть, по перше, вторинних суспільних відносин, поглядів, та відповідних їм соціальних інститутів, по друге, впливає на їх саморозвиток у рамках історично - конкретного суспільства.
Економічне становище це базис, але на хід історичної боротьби також справляють вплив різні моменти надбудови : політичні форми класової боротьби державний лад, правові форми і навіть відображення всіх цих дійсних битв у мозку учасників політичних, юридичних, філософських та релігійних поглядів.
Інтегрованим виразом суспільно економічної формації, її суттєвою стороною виступає суспільний лад.
Досвід історії свідчить про те, що в процесі суспільного розвитку зміна формації відбувається в певній закономірності. Кожна нова суспільно економічна формація виростає із попередньої.
Історичний досвід свідчить, що хід суспільного розвитку, різноманітність суспільного життя не вписується в просту схему.
Історія суспільства постає як своєрідна цілісність всесвітнього процесу, як історія людства, де кожна формація, соціально політична система, постає складнішою від попередньої, більш розвинутою. Від здатності установ і організаційній надбудови ефективно працювати на шляху прогресу, залежить існування і розвиток загально людських цінностей.