У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

Тема- Суспільно ~ економічна формація ПЛАН ЛЕКЦІЇ Поняття суспільно ~економічної формації Структур

Работа добавлена на сайт samzan.net: 2016-03-30

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 6.4.2025

Тема: Суспільно – економічна формація

ПЛАН ЛЕКЦІЇ

Поняття суспільно –економічної формації

Структура суспільно – економічної формації

Протягом століть, з моменту зародження наукового пізнання, людство робило спроби зрозуміти специфіку суспільних явищ, характер зв`язку між людиною й суспільством. Це знайшло своє відображення в різних концепціях. Осмислюючи світ, люди намагалися зрозуміти зміст і мету свого існування, відповісти на питання, що таке суспільство, чому відбуваються його зміни, яка роль людини, її свідомості в цьому прогресі.

Вже в стародавні часи виникли спроби пізнання суспільного буття, способу існування людини, впливу на неї зовнішніх факторів, її зв`язку з навколишнім світом.

Суспільство завжди виступає в тій або інший конкретно – історичній формі. Ця специфіка суспільства, що взята в зазначених умовах, відображена в понятті суспільно – економічна формація.

Поняття „суспільство -  і „суспільно – економічна формація” не виключають одне одного, а передбачають, оскільки суспільство постає продуктом взаємозв`язку людей, якій здійснюється на основі конкретних умов.

Поняття „суспільно – економічної формації” характеризує суспільство як певний його тип, дає змогу розглянути його в процесі становлення і розвитку, як природно – історичний процес зміни ступенів історичного процесу.

Як цілісна соціальна система суспільно – економічна формація постає складним утворенням, в якому виділяються різноманітні за характером елементів структури формації полягають в багатстві, різноманітності матеріального життя.

Кожний структурний елемент займає певне місце, виконує притаманні йому функції. В суспільно – економічній формації виділяють такі структури як:

економічний фактор;

процес матеріального виробництва;

відносини побуту;

базис;

надбудова.

2.  Вирішальну роль у формуванні і функціонуванні формації відіграє економічний фактор. Взагалі ж у структурі формації різноманітні елементи не існують ізольовано один від одного.

    Процес матеріального виробництва здійснюється в системі зв`язку, відношень, які складаються між людьми незалежно від їх волі. Соціальною формою, в рамках якої і через яку здійснюється виробництво виступають виробничі відносини.

Виробничі відносини – це самостійна система взаємозв`язку структурних елементів, що детермінована продуктивними силами, які і визнають характер цих відносин.

Основу суспільно – економічної формації, як конкретно – історичної форми суспільства становить спосіб виробництва, який визначає характер усіх суспільних відносин.

Суттєву роль у структурі формації відіграють відносини побуту, що помітно впливають на специфіку відтворення життєдіяльності людини, продуктивності праці.

Також основними елементами суспільно – економічної „формації” є „базис” і „надбудова”.

Надбудова – це взаємопов`язана система суспільних явищ, народжених економічним базисом, які активно впливають на базис.

Базис –визначає якісну особливість формації, а породжена ним надбудова характеризує особливості соціального і духовного життя кожної формації.

До них відносять: а) сукупність духовних утворень;

                              б)сукупність відносин між людьми;

                              в)сукупність установ і організацій (колективно–    

                                 правових, релігійних і т.д).

Категорії „базис” і „надбудова” відображають відносини первинності та вторинності у суспільному житті в рамках цілісних формаційних систем.

Економічний базис, впливає на зміст надбудови, розкриває суть, по – перше, вторинних суспільних відносин, поглядів, та відповідних їм соціальних інститутів, по –друге, впливає на їх саморозвиток у рамках історично  - конкретного суспільства.

Економічне становище – це базис, але  на хід історичної боротьби також справляють вплив різні моменти надбудови : політичні форми класової боротьби – державний лад, правові форми і навіть відображення всіх цих дійсних битв у мозку учасників політичних, юридичних, філософських та релігійних поглядів.

Інтегрованим виразом суспільно – економічної формації, її суттєвою стороною виступає суспільний лад.

Досвід історії свідчить про те, що в процесі суспільного розвитку зміна формації відбувається в певній закономірності. Кожна нова суспільно – економічна формація виростає із попередньої.

Історичний досвід свідчить, що хід суспільного розвитку, різноманітність суспільного життя не вписується в просту схему.

Історія суспільства – постає як своєрідна цілісність всесвітнього процесу, як історія людства, де кожна формація, соціально – політична система, постає складнішою від попередньої, більш розвинутою. Від здатності установ і організаційній надбудови ефективно працювати на шляху прогресу, залежить існування і розвиток загально – людських цінностей.




1. Тема- Начало Русскояпонской войны А
2. на тему- Проявление симметрии в различных формах материи Выполнен студентом- Коше
3.  Strk Devolution 2014 Розничная цена 94990 руб
4. Торговый дом Ресурс Поволжье
5. МОНОЛІТ за 20ХХроку Показники Код рядка Дані 20Х
6. уклонение Этот термин широко распространенный в европейской научной литературе употребляется в социолог
7. Наиболее пригодные для службы ангелы следующее- САЛАТИЕЛ Sltheel МИХАЕЛ Michel РАФАЕЛ Rfel УРИЕЛ Uriel вмес
8. Создание единой системы оценки финансового состояния коммерческого банка
9. РЕФЕРАТ дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата географічних наук Сімферо
10. ТЕМАТИЧНЕ МОДЕЛЮВАННЯ ФІЗИКОМЕХАНІЧНИХ ПОЛІВ З ГВИНТОВИМ ТИПОМ СИМЕТРІЇ МЕТОДОМ RФУНКЦІЙ 01.