Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

Подписываем
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Предоплата всего
Подписываем
Лабораторна робота № 3
Тема: Мережеві ресурси Windows
Мета: Надбання навиків по використанню мережевих засобів в середовищі Windows і мережевого забезпечення шляхом програмного конфігурування.
Ресурси Windows дозволяють реалізувати наступні мережеві функції:
1) Влаштовані мережеві можливості підтримки мереж. Windows автоматично підтримує MS-, Novell-мережі та деякі інші. Для них в склад системи інтегровані спеціальні клієнти і служби.
2) Автоматичне встановлення. У більшості випадків встановлення мережевих драйверів і утиліт виконується системою автоматично.
3) Сумісне використання даних. За допомогою Windows каталоги (папки) вашого компютера можуть бути відкритими для доступу через мережу. Користувачі, що підключені до мережі, можуть сумісно використовувати дані і програми. Дозвіл доступу до ресурсів вашого компютера і доступ до ресурсів інших компютерів реалізується за допомогою програми «Провідник».
4) Довгі імена файлів. Забезпечена підтримка довгих імен файлів на Windows і Windows -NT -компютерах, а також на серверах Novell Netware, якщо вони налаштовані на формат OS/2.
5) Сумісне використання друкуючих пристроїв. Дорогі моделі принтерів в офісах можна використовувати в якості ресурсу загального користування. Принтер підключають до одного із компютерів мережі і оголошують доступним для інших користувачів. Дозвіл доступу можна виконати засобами програми «Провідник» через папку «Принтери».
6) Мережевий принтер. Після вибору мережевого принтера в Novell-мережі на Windows NT сервері або в рамках Windows-95 автоматично запускається програма встановлення принтера.
7) Електронна пошта. В склад Windows включена спеціальна поштова програма Miсrosoft Mail, яка дозволяє передавати через мережу електронні повідомлення.
8) Віддалений доступ. За допомогою віддаленого доступу можна зєднувати компютер по комутованих (телефонних) лініях через виділений канал із іншим компютерам, сервером, мережею.
Аналогія роботи з мережевими ресурсами в Windows із роботою з локальними ресурсами компютера, зручний інтерфейс, можливість підключення відразу до кількох локальних мереж дозволяють використовувати Windows в якості операційної системи для робочих станцій компютерних мереж Microsoft, NetWare, TCP/IP. Всі ресурси компютера можна умовно розділити на:
- ресурси для особистого користування, якими користувач користується одноосібно і доступ до яких із інших компютерів заборонений;
- ресурси, доступні для інших користувачів, з якими можуть працювати і інші користувачі мережі. Для користувача компютера ці ресурси є локальними. Ознакою цієї групи є зображення руки знизу картинки;
- ресурси віддалених компютерів, з якими користувач може працювати як із своїми локальними (у відповідності з наданими правилами доступу до них). Ознакою цієї групи є зображення частини мережевого дроту знизу картинки.
Процедура встановлення мережі включає в себе ряд операцій, що встановлюють окремі компоненти мережі. Програма конфігурування мереж знаходиться в папці «Панель керування» (значок «Мережа»). Вікно цієї програми вміщує три вкладки для конфігурування мережевої апаратури і програмних засобів, задання ідентифікаційних параметрів і керування доступом.
Список встановлених компонентів - показує всі мережеві компоненти, встановлені на даний момент. Для вибору компонента його слід виділити в списку.
«Добавити...» - добавляє в мережу мережевий компонент:
- клієнт;
- мережева плата;
- протокол;
- служба.
«Видалити» - видаляє виділені в списку компоненти.
«Властивості» - відкриває вікно. в якому можуть бути встановлені спеціальні параметри для обраного компоненту.
«Доступ до файлів і принтерів» - ввімкнення/вимкнення можливості загального доступу до файлів і принтерів даного компютера. Дозвіл доступу видається засобами програми «Провідник».
«Імя компютера» - ідентифікація компютера в мережі. Імя повинно бути унікальним, використання одного і того ж імені одночасно на кількох компютерах виключено.
«Робоча група» - визначено робочу групу, до якої підключений компютер. Робочу групу складають компютери одного підрозділу.
«Опис компютера» - інформаційне поле (коментар), яке ніяким чином не впливає на функціонування мережі і виводиться на екран у вікні мережевого оточення поруч із іменем компютера.
Керування доступом до ресурсів здійснюється на двох рівнях:
1) На рівні ресурсів - для кожного каталогу або принтера, заявленого доступним для інших користувачів мережі, можна задати пароль. Користувачі мережі повинні ввести цей пароль, щоб отримати доступ до каталогу/принтеру.
2) На рівні користувачів - для кожного каталогу або принтера, оголошеного доступним для інших користувачів мережі, можна задати одного або кількох користувачів і/або груп користувачів, які можуть отримати доступ до даного ресурсу. При цьому для кожного із них визначено, якими правами доступу він володіє.
Для входження в мережу необхідно вести «Імя користувача» і «Пароль». При підключенні до мережі Novell NetWare 4.1 додатково можна вказати до якого дерева ресурсів, або до якого сервера здійснюється підключення (натиснувши у вікні реєстрації кнопку «Додатково»).
Для роботи з мережевими ресурсами необхідно використати вікно «Мережеве оточення» (його піктограма розташована на «Робочому столі»). З його допомогою можна проглянути всі знайдені мережеві ресурси, підєднатися до локальної мережі або отримати доступ до ресурсів мережевого компютера. Перегляд ресурсу здійснюється подвійним кліком миші на ньому. Інший метод доступу до ресурсів віддаленого компютера полягає в натисканні кнопки «Пуск» і виборі команди «Виконати». Потім необхідно вказати назву ресурсу в явному вигляді. Наприклад: \\OffisComputer\C (два зворотні слеші перед назвою віддаленого компютера і через один - назва ресурсу). Обрати команду, натиснути «ОК». На «Робочому столі» компютера появиться вікно з цим ресурсом, після чого можна з ним працювати як із звичайним каталогом.
Якщо неможливо знайти віддалений компютер у вікні «Мережеве оточення», то натиснути кнопку «Пуск» і обрати команду «Пошук/Компютер». У вікно ввести імя віддаленого компютера і натиснути кнопку «Знайти». Після знаходження компютера подвійним кліком по його імені ввійти у вікно перегляду його ресурсів.
За необхідності звертання до диска на віддаленому компютері як до власного, потрібно вибрати його у вікні «Мережеве оточення» і натиснути праву кнопку миші, після чого у меню, що появилось, обрати команду «Підключити мережевий диск». Необхідно також обрати букву для означення цього диска (по цій літері можна буде звертатись до ініційованих ресурсів із довільної програми). При бажанні, щоб ця процедура виконувалась автоматично, необхідно встановити ознаку «Автоматично підключати при входженні в систему». Віддалений ресурс, підключений таким чином, появляється у вікні «Мій компютер». Для відключення мережевого ресурсу необхідно ввійти в «мій компютер», вибрати необхідний ресурс, натиснути на ньому праву кнопку миші і з вікна, що появилось, вибрати команду «Відключити».
Для надання своїх ресурсів іншим користувачам потрібно обрати ресурс, який планується загальнодоступним. Натиснути на ньому праву кнопку миші і з меню, що появилось, обрати «Доступ». У вікні, що появилось, включити «Загальний ресурс». Встановити «Тип доступу». «Тільки читання» - файли цього диску або каталогу можна тільки проглядати, але неможливо змінювати або видаляти. «Повний» - дозволені всі операції з файлами. «Визначається паролем» - дозволені операції залежать від введеного користувачем пароля. Ввести, за необхідністю, «Пароль». Натиснути кнопку «ОК».
Щоб використовувати віддалений принтер, необхідно зробити його загальнодоступним. Для цього на компютері, до якого підключений принтер, в меню кнопки «Пуск» в пункті «Налаштування» вибрати «Принтери». На піктограмі принтера клікнути правою кнопкою миші і меню, що появиться, вибрати «Доступ». Перейти на корінець «Доступ» і включити «Загальний ресурс».
На своєму компютері відкрити вікно «Принтери». Запустити «Встановлення принтера». Повідомити, що новий принтер підключений до мережі, вказати явну назву, наприклад: \\OfficeComputer\HP520. Тепер можна віддалений принтер використовувати як локальний.
Звичайно налаштування мережевих засобів здійснюється при встановленні Windows (при цьому Windows автоматично визначає мережеву плату). В довільний момент можна змінити налаштування мережевих засобів через вікно «Панель керування» в програмі «Мережа». Конфігурування здійснюється за наступним планом:
- встановлення мережевої плати;
- зміна налаштування мережевої плати;
- підключення до мережі Microsoft;
- підключення до мережі Novell NetWare 4.1;
- встановлення протоколів ТРС/ІР.
Оскільки конфігурація мережі налаштована і її зміни в процесі експлуатації є небажані, то в даній лабораторній роботі процедура конфігурування практично не проводиться.
3.2 Завдання
Налаштувати мережевий ресурс відповідно до завдання згідно заданого варіанту (див. таблиця 3.1).
Таблиця 3.1 Варіанти роботи
Варіант |
Завдання |
1 |
Зробити доступним до використання віддалений принтер. |
2 |
Зробити доступним до використання віддалений диск. |
3 |
Зробити доступним до використання віддалений каталог. |
4 |
Зробити свій диск доступним для читання з віддаленого компютера для окремих користувачів мережі. |
5 |
Зробити свій диск доступним для запису з віддаленого компютера для окремих користувачів мережі. |
6 |
Відкрити доступ для файлу на диску в визначений період часу. |
7 |
Відкрити доступ для файлу на диску з обмеженнями максимальної кількості одночасних підключень. |
8 |
Перенести на робочий стіл ярлик віддаленого компютера. |
9 |
Закрити мережевий доступ до принтера на певний час. |
10 |
Визначити всі доступні мережеві ресурси віддаленого компютера. |
11 |
Відкрити віддалений компютер, який не підключений до робочої групи. |
12 |
Перенести компютер з одної робочої групи в іншу. |
13 |
Змінити імя і опис компютера |
14 |
Здійснити пошук віддаленого компютера. |
15 |
Зробити свій каталог доступним для запису з віддаленого компютера для окремих користувачів мережі. |
16 |
Відкрити доступ до віддаленого принтера в визначений період часу. |
17 |
Відкрити доступ до принтера з обмеженнями максимальної кількості одночасних підключень. |
3.3 Порядок виконання роботи
1 Ознайомитися з необхідними загальними відомостями.
2 Ввійти в мережу.
3 Переглянути віддалені ресурси.
4 Виконати завдання згідно варіанту.
5 Оформити звіт.
3.4 Контрольні питання
1 На які групи умовно можна розділити всі ресурси компютер?
2 Як є рівні керування доступом до ресурсів?
3 Як надати свій принтер іншим користувачам?
4 Що таке імя і опис компютера?
5 Як підключити мережений ресурс?