Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
. Психоаналітичні концепції характеру.
Психоаналітична концепція характеру належить Зігмунду Фрейду. Згідно із поглядами психоаналітиків, структура характеру у дорослих складається протягом перших двох десятиріч життя. Це динамічна концепція характеру, бо вона базується на аналізі системи потягів. Згодом у людини виникають характерні способи мислення, почування і поведінки. Людина набуває особливого сполучення рис характеру унікальний, своєрідний стиль життя.
За визначенням Феніхеля, представника ортодоксальної психоаналітичної позиції, «характер це звичний спосіб пристосування Его до зовнішнього світу, до Ід та Супер-его, а також специфічний тип сполучення цих пристосувань один з одним».
Характер включає до себе позитивні організуючі функції Его (за Гартманом): - оцінка реальності; - контроль за процесами руху, мислення, сприймання; - гальмування афектів та відстрочка їх прояву; - попередження про небезпеку; синтез та організація психічних процесів.
Супер-его теж відіграє суттєву роль у формуванні характеру: поведінкові шаблони утворюються на основі уявлень про «добре» та «погане». Відносну стійкість характеру забезпечують три аспекти: - частково спадкова складова Его; - частково природа інстинктів; - в основному специфічною установкою, яка обумовлена тиском зовнішнього світу. Таким чином, провідний вплив на формування характеру здійснює зовнішній світ: «… оточення навіть створює бажання, оточення блокує певні способи реакцій та полегшує інші» (Феніхель).
Риси характеру аспекти єдиної структури, що відповідають тій стадії психосексуального розвитку, на якій відбулося фіксування. Ортодоксальна психоаналітична типологія розрізняє наступні типи характерів: оральний, анальний, уретральний, фалічний, генітальний, компульсивний, істеричний, фобічний, циклоїдний, шизоїдний та інш. До основних належать пять типів характерів:
- Оральний тип характеризується сильною залежністю від інших в підтриманні самоповаги; пасивна установка людини цього типу може супроводжуватися такими рисами, як жадібність або надмірна щедрість, балакучість і т. ін. Феніхель додає ще питливість, невгамовність, квапливість. Рот виконує значну функцію: депресія долається вживанням їжі.
- Анальний тип основні риси якого ощадливість, роздратованість, педантичність, впертість (як пасивний прояв агресії) і прагнення до порядку. У людей такого типу відбувається ототожнювання фекалій із грошима, часом. В анальних рисах яскраво проявляється механізм реактивного утворення (напр., живопис інколи являє собою реактивне утворення на неусвідомлюване прагнення анального забруднювання - мазання).
- Уретральний тип характеризується честолюбством і духом суперництва в сполученні із соромязливістю. Ці риси є реакцією на почуття сорому. Дівчатам властиві трансформації в силу даремності уретрального суперництва.
- Фалічний тип, ознаками якого є рішучість, упевненість у собі та цілеспрямованість. Переоцінка пенісу та ототожнювання його зі всім тілом відбивається на непомірному марнославстві, ексбіціонізмі та підвищеній чутливості. Для людей цього типу характерним є неприйняття залежного положення та прагнення до домінування. Тип характеризується як надмірно орально-залежний. Нарцисізм є головною ознакою.
- Генітальний тип (або врівноважений), за Феніхелем, скоріше “теоретичне поняття”. Генітальний характер робить можливою фізіологічну регуляцію сексуальної функції. Тип характеризується зрілістю любовних стосунків, переборенням амбівалентності.
Загальновизнаним є розведення генітального та догенітального характерів. Генітальний характер це найкраща основа для успішної сублімації залишеної догенітальної енергії. Догенітальні риси стають домінуючими тільки за умов все ще діючих догенітальних імпульсів. Переважає психосексуальна фіксація, тому догенітальний характер можна називати і “реактивним характером” одночасно.
Класифікація характерів за Феніхелем складається з двох великих категорій:
- сублімуючі характери, інстинктивна енергія при якому вільно розряджається завдяки зміни мети (наприклад: генітальний характер);
- реактивні характери, інстинктивна енергія в яких постійно стримується контр-катексісом (напр.: оральний, анальний, уретральний, фалічний характери).
В установках людини проявляються уникнення (фобія) або опозиція (реактивні утворення), напр., стомлюваність, загальмованість, ригідність, бездіяльність.