Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

Психоаналітичні концепції характеру

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 2.11.2024

. Психоаналітичні концепції характеру.

Психоаналітична концепція характеру належить Зігмунду Фрейду. Згідно із поглядами психоаналітиків, структура характеру у дорослих складається протягом перших двох десятиріч життя. Це динамічна концепція характеру, бо вона базується на аналізі системи потягів. Згодом у людини виникають характерні способи мислення, почування і поведінки. Людина набуває особливого сполучення рис характеру – унікальний, своєрідний стиль життя.

За визначенням Феніхеля, представника ортодоксальної психоаналітичної позиції, «характер – це звичний спосіб пристосування Его до зовнішнього світу, до Ід та Супер-его, а також специфічний тип сполучення цих пристосувань один з одним».

Характер включає до себе позитивні організуючі функції Его (за Гартманом): - оцінка реальності; - контроль за процесами руху, мислення, сприймання; - гальмування афектів та відстрочка їх прояву; - попередження про небезпеку; синтез та організація психічних процесів.

Супер-его теж відіграє суттєву роль у формуванні характеру: поведінкові шаблони утворюються на основі уявлень про «добре» та «погане». Відносну стійкість характеру забезпечують три аспекти: - частково спадкова складова Его; - частково природа інстинктів; - в основному специфічною установкою, яка обумовлена тиском зовнішнього світу. Таким чином, провідний вплив на формування характеру здійснює зовнішній світ: «… оточення навіть створює бажання, оточення блокує певні способи реакцій та полегшує інші» (Феніхель).

Риси характеру – аспекти єдиної структури, що відповідають тій стадії психосексуального розвитку, на якій відбулося фіксування. Ортодоксальна психоаналітична типологія розрізняє наступні типи характерів: оральний, анальний, уретральний, фалічний, генітальний, компульсивний, істеричний, фобічний, циклоїдний, шизоїдний та інш. До основних належать п’ять типів характерів:

- Оральний тип характеризується сильною залежністю від інших в підтриманні самоповаги; пасивна установка людини цього типу може супроводжуватися такими рисами, як жадібність або надмірна щедрість, балакучість і т. ін. Феніхель додає ще питливість, невгамовність, квапливість. Рот  виконує значну функцію: депресія долається вживанням їжі.

- Анальний тип – основні риси якого ощадливість, роздратованість, педантичність, впертість (як пасивний прояв агресії) і прагнення до порядку. У людей такого типу відбувається ототожнювання фекалій із грошима, часом. В анальних рисах яскраво проявляється механізм реактивного утворення (напр., живопис інколи являє собою реактивне утворення на неусвідомлюване прагнення анального забруднювання - мазання).

- Уретральний тип характеризується честолюбством і духом суперництва в сполученні із сором’язливістю. Ці риси є реакцією на почуття сорому. Дівчатам властиві трансформації в силу даремності уретрального суперництва.

- Фалічний тип, ознаками якого є рішучість, упевненість у собі та цілеспрямованість. Переоцінка пенісу та ототожнювання його зі всім тілом відбивається на непомірному марнославстві, ексбіціонізмі та підвищеній чутливості. Для людей цього типу характерним є неприйняття залежного положення та прагнення до домінування. Тип характеризується як надмірно орально-залежний. Нарцисізм є головною ознакою.

- Генітальний тип (або врівноважений), за Феніхелем, скоріше “теоретичне поняття”. Генітальний характер робить можливою фізіологічну регуляцію сексуальної функції. Тип характеризується зрілістю любовних стосунків, переборенням амбівалентності.

Загальновизнаним є розведення генітального та догенітального характерів. Генітальний характер – це найкраща основа для успішної сублімації залишеної догенітальної енергії. Догенітальні риси стають домінуючими тільки за умов все ще діючих догенітальних імпульсів. Переважає психосексуальна фіксація, тому догенітальний характер можна називати і “реактивним характером” одночасно.

Класифікація характерів за Феніхелем складається з двох великих категорій:

- сублімуючі характери, інстинктивна енергія при якому вільно розряджається завдяки зміни мети (наприклад: генітальний характер);

- реактивні характери, інстинктивна енергія в яких постійно стримується контр-катексісом (напр.: оральний, анальний, уретральний, фалічний характери).

В установках людини проявляються уникнення (фобія) або опозиція (реактивні утворення), напр., стомлюваність, загальмованість, ригідність, бездіяльність.




1.  Терроризм в контексте истории Введение Древний мир Средние века Новое время Н
2. а Ферментирующее действие яблочного сока помогает расширить желчные протоки
3. Интеграция ~ это высшая форма экономических отношений
4. Реферат- Религиозный фундаментализм и Русская Православная Церковь в современной России
5. обитания и производственной деятельности человека комплекс взаимосвязанныхбиотических и абиотических фа.
6. Черные дыры в человеческой душе
7. Скрининг биологически активных веществ из почвенных микроорганизмов
8. Русское искусство первой половины XIX века
9. У перыяд 1904 1906 гг
10. РЕФЕРАТ дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук Сімф
11. Модульний контроль з дисципліни Основи економічної теорії Модуль 1 Загальні засади економічного р
12. тематики 3 класс Учитель начальных классов
13. Красную Книгу заносятся виды животных которые-считаются исчезающими и редкими В договоре долгосрочного.html
14. Экология. Кто такие консументы Кто такие продуценты Дать определение экологической сукц
15. Защита; на региональном уровне филиалы ВЦМК
16. да и нет или почему идеи которые отвергли в крупной компании могут положить начало вашему бизнесу Ис
17. Рассказ египтянина Синухета и образы египетских документальных автобиографий
18. Аграрный вопрос в истории России прошлое и современность
19. ОРЛОВСКИЙ ГОСУДАРСТВЕННЫЙ АГРАРНЫЙ УНиВЕРСИТЕТ МНОГОПРОФИЛЬНЫЙ КОЛЛЕДЖ Расс
20. 40 1 2 3 2 3 1 4 5 6 Электрический ток в вакууме