Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

Педагогічна типологія аномалій розвитку

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 25.11.2024

Теми практичних занять з корекційної педагогіки

Практичне заняття 1. Педагогічна типологія аномалій розвитку. Закономірності      психічного розвитку аномальних дітей. Причини психофізичних дефектів у дітей (2 год.)

 

Мета: поглибити знання студентів про педагогічну типологію аномалій розвитку, сформувати спроможність розрізняти окремі вади розвитку  по їх поведінковим та пізнавальним проявам.

Обладнання: текст лекцій, термінологічний словник.

Хід заняття

  1.  Теоретичний блок. 

Припускає вивчення теоретичного матеріалу за змістом лекції та самостійну проробку літератури, після чого студент повинен знати відповіді на наступні питання:

  •  Яку дитину прийнято вважати аномальною (дитиною, що страждає на дизонтогенію?
  •  Назвіть категорії дітей які входять у число дітей з порушеннями розвитку.
  •  Як називається наука, що вивчає дітей з порушеннями зору (слуху, інтелекту, мовного розвитку, сліпоглухих)?
  •  Назвіть загальні для всіх категорій аномальних дітей закономірності психічного розвитку за Л.С.Виготським.
  •  Назвіть загальні для всіх категорій аномальних дітей закономірності психічного розвитку за В.І.Лубовським.
  •  Який зміст ми вкладаємо в поняття компенсація, (адаптація, реабілітація, корекція) аномального розвитку?
  •  Визначити дві великі групи причин, якими може бути викликаний первинний психофізичний дефект.
  •  Надати визначення поняттю «ендогенний». Висвітлити вплив ендогенних факторів на розвиток дитини.
  •  Порівняти поняття «ендогенний» та «вроджений». Найти відповідь на питання, в чому їх розбіжність.
  •  Дати відповідь на питання, в яких періодах розвитку можуть діяти екзогенні патогенні фактори, що викликають психофізичні вади.
  •  Дати визначення тератогенів. Назвати принципи дії тератогенів.
  •  Назвати види тератогенів.
  •  Ознайомитися зі шкалою Апгар та з’ясувати, чому низькі бали за даною шкалою небезпечні з точки зору виникнення  психофізичних вад.
  •  Знайти в літературі відповідь на питання, чи можуть соціальні умови, в яких знаходиться дитина, збільшити відхилення в її розвитку.

2. Практичний блок. 

  •  Скласти короткий словник термінів, що використовуються при вивченні даної теми.

Практичне заняття 2. Особливості пізнавальної діяльності дітей з порушенням аналізаторів. (2 год.)

Мета: Сприяти розвитку теоретичних знань про особливості пізнавальної діяльності дітей з порушенням слухового та зорового аналізаторів. Сформувати розуміння необхідності використання специфічних засобів навчання для подолання освітніх труднощів.

Обладнання: текст лекцій, термінологічний словник, прилади для постановки звуків глухим дітям, запис мові глухих та слабочуючих дітей, прилади для письма, що використовуються сліпими.

Хід заняття

1.Теоретичний блок

Припускає вивчення теоретичного матеріалу за змістом лекції та самостійну проробку літератури, після чого студент повинен знати відповіді на наступні питання:

  •  Причини порушень зору й слуху.
  •  Що таке сліпота, яких дітей називають сліпими?
  •  Які діти вважаються слабозорими, яка гострота їхнього зору?
  •  Яка  наука вивчає питання навчання та виховання дітей з порушеннями зору?
  •  Яку роль грає слух у розвитку сліпої дитини?
  •  Яку роль грає нюх і дотик у пізнавальній діяльності сліпої людини?
  •  Якими характерними рисами відрізняється мислення  й мова сліпої дитини?
  •  Яким чином сліпі діти опановують грамотою?
  •  Що таке глухота, яких дітей називають глухими?
  •  Що таке туговухість, яких дітей називають слабочуючими?
  •  Яким чином глуху дитину можна навчити говорити?
  •  Охарактеризуйте особливості усного мовлення глухих.
  •  Зрівняєте  дактильну й жестову мову, охарактеризуйте їхню роль у навчанні глухих.
  •  Якими специфічними рисами відрізняється мислення глухих? 

2. Практичний блок

  •  Практичне оволодіння основами дактильної та жестової мови.
  •  Ознайомлення з абеткою за Брайлем, спроби письма та читання за абеткою Брайля.

Практичне заняття 3. Мовленнєві порушення і їхня типологія. Порушення функцій опорно-рухового апарату і їхній вплив на психічний розвиток дитини. (2 год.)

Мета: – набуття системи теоретичних знань та практичних умінь з питань розрізнення мовленнєвих порушень, особливих умов, які потребують в навчальному процесі діти з важкими порушеннями мовлення. Знання про напрямки реабілітаційної роботи с дітьми, що страждають на ДЦП, знання можливостей та обмежень в пізнавальному розвитку дитини з порушенням опорно-рухового апарату.

Обладнання: текст лекцій, термінологічний словник

Хід заняття

  1.  Теоретичний блок

Припускає вивчення теоретичного матеріалу за змістом лекції та самостійну проробку літератури, після чого студент повинен знати відповіді на наступні питання:

  •  Які порушення мовлення вам відомі? Як називається наука, що вивчає мовленнєві порушення?
  •  Які порушення мовлення відносяться до діслалій?
  •  Які порушення мовлення відносяться до дизартрій?
  •  Які порушення мовлення відносяться до рінолалій?
  •  Яке мовленнєве порушення називають заїкуватістю?
  •  Які порушення мовлення відносяться до алалій?
  •  Які порушення мовлення відносяться до дисграфій?
  •  Які порушення мовлення відносяться до дислексій?
  •  Як відбиваються мовленнєві порушення на психічному розвитку?
  •  Які порушення опорно-рухового апарату вам відомі?
  •  Дати визначення дитячому церебральному паралічу.
  •  Назвати причини, які призводять до виникнення дитячих церебральних паралічів.
  •  Назвати основні клінічні ознаки, з яких складається картина порушення при дитячому церебральному паралічі.
  •  Яким чином ДЦП відбивається на психічному розвитку дитини?
  •  Які напрямки повинна включати реабілітаційна робота с дітьми, що страждають на ДЦП?
  •  Розкрити зміст понять «реабілітація», «корекція», «адаптація», «компенсація» стосовно осіб, що страждають на ДЦП.

2. Практичний блок.

  •  Визначення мовленнєвого порушення при прослуховуванні запису мовлення дитини з різними вадами мовлення.

Практичне заняття 4. Особливості психічного розвитку розумово відсталих дітей. (2 год.)

балів

Мета: Сприяти розвитку теоретичних знань про особливості психічного розвитку розумово відсталих дітей. Сформувати розуміння використовувати адекватні засоби і методи навчання для ефективного забезпечення процесу їх навчання та виховання.

Обладнання: текст лекцій, термінологічний словник, зображення дітей з різними формами розумової відсталості.  

Хід заняття:

  1.  Теоретичний блок 

Припускає вивчення теоретичного матеріалу за змістом лекції та самостійну проробку літератури, після чого студент повинен знати відповіді на наступні питання:

  •  Яке порушення розвитку вважають за розумову відсталість, основні її ознаки.
  •  Назвіть причини виникнення розумової відсталості.
  •  Як, відповідно до  МКБ-10, визначають ступеня розумової відсталості?
  •  Охарактеризуйте розумову відсталість легкого ступеня (помірного, важкого, глибокого ступеня).
  •  Яке порушення розвитку називають дебільність (імбецильність, ідіотія)?
  •  Які характерні риси психічного розвитку розумово відсталої дитини раннього віку?
  •  Які характерні риси психічного розвитку розумово відсталої дитини дошкільного віку?
  •  Які клінічні форми розумової відсталості виділяють?
  •  Які освітньо-виховні завдання стоять  перед допоміжною школою?
  •  Охарактеризуйте систему допомоги розумово відсталим дітям в Україні.
  •  Розшифруйте поняття "корекція", "компенсація", "адаптація" стосовно до розумово відсталих учнів.

 

2. Практичний блок

  •  Організувати дискусію щодо обґрунтування необхідності створення спеціальних умов для здійснення розвитку розумово відсталої дитини до рівня її функціональної норми.

Практичне заняття 5. Особливості пізнавальної діяльності дітей із затримкою психічного розвитку (2 год.)

Мета: Сприяти розвитку теоретичних знань про особливості психічного розвитку дітей зі ЗПР. Сформувати розуміння використовувати адекватні засоби і методи навчання для ефективного забезпечення процесу їх навчання та виховання.

Обладнання: текст лекцій, термінологічний словник, зображення дітей з різними формами розумової відсталості.  

Хід заняття:

  1.  Теоретичний блок 

Припускає вивчення теоретичного матеріалу за змістом лекції та самостійну проробку літератури, після чого студент повинен знати відповіді на наступні питання:

  •  Яке порушення визначають як затримку психічного розвитку?
  •  Опишіть типологію дітей зі ЗПР за К.С.Лебединською.
  •  Охарактеризуйте ЗПР конституціонального походження (соматогенного, психогенного, церебрально-органічного походження).
  •  Яке явище позначають терміном органічний інфантилізм?
  •  Які форми органічного інфантилізму вам відомі?
  •  Як проявляється нестійка форма органічного інфантилізму?
  •  У чому проявляється форма органічного інфантилізму, що гальмує?
  •  Перелічите завдання шкільного психолога стосовно   дітей із затримкою психічного розвитку.
  •  Назвіть психологічні особливості молодших школярів зі ЗПР.
  •  У чому складається якісна відмінність дітей зі ЗПР і розумово відсталих?
  •  Які основні принципи корекційної роботи з дітьми зі ЗПР?
  •  Назвіть відмінності класів інтенсивної педагогічної корекції від звичайних класів загальноосвітньої школи.

 

2. Практичний блок

  •  Підібрати завдання для експерименту, що навчає за для того, щоб розрізнити розумову відсталість від затримки психічного розвитку.
  •  Підібрати ігрові методи розвитку довільності дитини зі  затримкою психічного розвитку.

Практичне заняття 6.  Особливості вивчення, навчання й виховання дітей  зі складними дефектами. (2 год.)

Мета: Надати студентам знання про складні порушення розвитку. Сформувати розуміння про необхідність створення  особливих умов для здійснення розвитку дитини, що сполучає вади зору та слуху.

Обладнання: текст лекцій, термінологічний словник

Хід заняття:

  1.  Теоретичний блок

Припускає вивчення теоретичного матеріалу за змістом лекції та самостійну проробку літератури, після чого студент повинен знати відповіді на наступні питання:

  •  Дайте визначення складним порушенням розвитку.
  •  Охарактеризуйте проблеми діагностики складних порушень розвитку.
  •  Які особливості психічного розвитку дитини зі складним дефектом?
  •  Опишіть основні види психологічної, освітньої й соціальної допомоги дітям, що сполучають сенсорні й інтелектуальні дефекти.
  •  Яке порушення розвитку називаю сліпоглухотою?
  •  Назвіть причини виникнення сліпоглухоти.
  •  Яких дітей відносять до сліпоглухих?
  •  Із чого починається навчання сліпоглухих?
  •  Назвіть приклади успішного навчання сліпоглухих на Заході й у нашій країні.
  •  Якими ознаками характеризується сліпоглухота, обтяжена розумовою відсталістю?
  •  Чому сліпоглухі діти становлять величезний інтерес для загальної психології?
  •  У чому складається адаптація сліпоглухих людей до соціуму?

2. Практичний блок

  •  Розробити план навчання сліпоглухої дитини усному мовленню.
  •  Розробити поради для батьків сліпоглухої дитини.

Практичне заняття 7. Психічний розвиток при асинхрониях: перекручений розвиток.  (2 год.)

Мета: Надати студентам знання про перекручений розвиток, ознайомити їх з деякими особливостями психічного розвитку дитини, що страждає на РДА.

Обладнання: Термінологічний словник, план конспект лекцій.

Хід заняття:

  1.  Теоретичний блок.

Припускає вивчення теоретичного матеріалу за змістом лекції та самостійну проробку літератури, після чого студент повинен знати відповіді на наступні питання:

  •  Поняття про синдром раннього дитячого аутизму й аутистичні риси особистості.
  •  Причини аутизму.
  •  Які основні клінічні й психологічні ознаки РДА?
  •  Яким чином спотворюється розвиток дитини при РДА?
  •  Можливості розвитку, навчання й соціалізації дітей із синдромом раннього дитячого аутизму.
  •  Корекційно-педагогічна допомога при аутизмі, відомі моделі.

2. Практичний блок. 

  •  Скласти план спостережень за дитиною, що страждає на РДА.

Практичне заняття 8. Психічний розвиток при асинхрониях:  дисгармонійний розвиток.  (2 год.)

Мета: Ознайомити студентів з дисгармонійним розвитком та надати рекомендації що до поводження з дітьми, що страждають на психопатію.

Обладнання: Термінологічний словник, план конспект лекцій.

  •  Визначите, що таке характер й як він може бути пов'язаний з дисгармонією розвитку?
  •  Пояснить, у чому відмінність психопатії від акцентуації характеру.
  •  Перелічите можливі форми психопатій по етіології виникнення.
  •  Опишіть класифікацію акцентуацій характеру й психопатій стосовно до дитячого віку.
  •  Охарактеризуйте основні підходи до виявлення акцентуацій характеру й психопатій у дитячому віці.

2. Практичний блок. 

  •  Скласти план спостережень за дитиною, що страждає на психопатію.

Питання до заліку

  1.  Охарактеризувати місце корекційної педагогіки в системі наук.
  2.  Дати визначення поняттю "аномальна дитина".
  3.  Назвати категорії дітей, що входять у число аномальних.
  4.  Назвати науки, що вивчають різні категорії аномальних дітей.
  5.  Назвати загальні для всіх категорій аномальних дітей закономірності психічного розвитку.
  6.  Дати визначення поняттю "адаптація" стосовно   осіб з порушенням розвитку.
  7.  Дати визначення поняттю "реабілітація" стосовно    осіб з порушенням розвитку.
  8.  Дати визначення поняттю "компенсація" стосовно     осіб з порушенням розвитку
  9.  Дати визначення поняттю "корекція" стосовно    дітей з порушенням розвитку
  10.  Охарактеризувати відношення суспільства й держави до осіб із психофізичними дефектами на різних етапах його розвитку.
  11.  Назвати завдання психологічної діагностики аномального розвитку.
  12.  Охарактеризувати принципи психологічної діагностики аномального розвитку
  13.  Назвати основні причини, що викликають психофізичні дефекти.
  14.  Дати визначення тератогенов. Назвати принципи їхньої дії.
  15.  Дати визначення сліпоті.
  16.  Охарактеризувати слабозорих дітей.
  17.  Охарактеризувати компенсаторну роль сохранных аналізаторів у сліпих дітей.
  18.  Охарактеризувати особливості мови й мислення сліпої дитини.
  19.  Описати особливості письмової мови сліпих.
  20.  Дати визначення глухоти.
  21.  Дати визначення приглухуватості.
  22.  Охарактеризувати систему навчання глухих дітей мови.
  23.  Дати визначення дактильної мови, охарактеризувати її роль у навчанні глухих.
  24.  Дати визначення жестової мови, охарактеризувати можливості використання її при навчанні глухих.
  25.  Охарактеризувати мислення глухих.
  26.  Дати визначення розумової відсталості.
  27.  Назвати ступеня розумової відсталості відповідно до  МКБ-10.
  28.  Охарактеризувати розумову відсталість легкого ступеня.
  29.  Охарактеризувати розумову відсталість помірного ступеня.
  30.  Охарактеризувати розумову відсталість важкого ступеня.
  31.  Охарактеризувати розумову відсталість глибокого ступеня.
  32.  Охарактеризувати розвиток розумово відсталої дитини раннього віку.
  33.  Назвати клінічні форми розумової відсталості.
  34.  Дати визначення мовному порушенню.
  35.  Назвати види порушень усного мовлення.
  36.  Назвати види порушень письмової мови.
  37.  Дати клініко-психолого-педагогічну характеристику дітям з мовними порушеннями.
  38.  Дати визначення дитячому церебральному паралічу.
  39.  Назвати причини виникнення дитячих церебральних паралічів.
  40.  Назвати клінічні ознаки, з яких складається загальна картина порушення при дитячому церебральному паралічі.
  41.  Назвати основні напрямки коррекционной роботи при дитячому церебральному паралічі.
  42.  Дати визначення затримці психічного розвитку.
  43.  Назвати типи затримки психічного розвитку.
  44.  Охарактеризувати затримку психічного розвитку конституціонального походження.
  45.  Охарактеризувати ЗПР соматогенного походження.
  46.  Охарактеризувати ЗПР психогенного походження.
  47.  Охарактеризувати ЗПР церебрально-органічного походження.
  48.  Назвати загальні для всіх типів ЗПР особливості психічного розвитку.
  49.  Назвати критерії диференціальної діагностики ЗПР і розумової відсталості.
  50.  Назвати загальні принципи навчання дітей зі ЗПР.
  51.  Охарактеризувати завдання шкільного психолога у відношенні дітей зі ЗПР.
  52.  Охарактеризувати особливості розвитку сліпоглухої дитини.
  53.  Охарактеризувати складне порушення розвитку.
  54.  Дати визначення поняттю РДА.
  55.  Назвати найбільш характерні прояви РДА в дитячому віці.
  56.  Охарактеризувати особливості мовного розвитку дітей із РДА.
  57.  Охарактеризувати можливості розвитку, навчання й соціалізації дітей із синдромом РДА.
  58.  Описати систему допомоги й перелічити установи для осіб з порушеннями розвитку в Україні.
  59.  Назвати основні вимоги до процедури й методів обстеження аномальних дітей.
  60.  Назвати обов'язкові складового протоколу обстеження аномальної дитини.

Рекомендована література:

  

  1.  Коррекционная педагогика: Основы обучения и воспитания детей с отклонениями в развитии: Учебное пособие для студентов /               Б.П.Пузанов и др.; Под ред. Б.П.Пузанова.-М.: Издательский центр        «Академия», 1999.- 160 с.
  2.  Коргун Л.Н. Основы коррекционной педагогики. Учебное пособие для студентов психолого-педагогического профиля. – Одесса, 2008 . – 166 с.
  3.  Лапшин В.А., Пузанов Б.П. Основы дефектологии: учеб. пособие для студентов. – М.: Просвещение, 1991. – 143 с.
  4.  Синьов В.М., Коберник Г.М. Основи дефектології: Навч. посібник. – К.: Вища школа, 1994. -  143 с.
  5.  Специальная педагогика: Учебное пособие для студентов / Л.И.Аксенова, Б.А.Архипов и др.; под ред. Н.М.Назаровой. – М.: Издательский центр «Академия»; 2001. – 400 с.
  6.  Специальная дошкольная педагогика: Учебное пособие / Е.А.Стребелева, А.Л.Венгер и др.; под ред. Е.А.Стребелевой. – М.: издательский центр «Академия», 2001. – 304 с.




1. Тема Занятия Предметноразвивающая среда Совместная деятельность во
2. О заповедях Божьих
3. тема наиболее общих теоретических взглядов и представления человека о мирке и осознание им своего места в эт
4. Статья- Исследования малых групп в зарубежной социальной психологии
5. Научная работа- Формы осуществления труда
6. Контрольная работа- Англо-германский антагонизм
7. Эмоции как психологический процес
8. Анджелес Хронические гепатиты и циррозы аутоиммунный гепатит хронический гепатит В хронически
9. Детский сад комбинированного вида 42 Аленький цветочек Зеленодольского муниципального района Республи
10. Экономика 080200
11. Практическое значение и охрана подземных вод
12. Эндемическая лексика Полесья
13. а; М объединение трех треугольников символизирующих мужское и женское начала; а также волны или горы;
14.  Таблица 1 Исходные данные показатель обозначение
15. реферату- Співець Київської Русі МитусаРозділ- Культура Співець Київської Русі Митуса Ми майже нічого н
16. Внешняя политика России в XVII веке.html
17. реферату- Хімія в житті суспільства
18. Spce wether Mssive energy The Sun cn be divided into three min lyers- core rditive zone nd convective zone
19. Гориллы
20. ТЕМА 1 НАЛОГИ И ИХ ФУНКЦИИ В РЫНОЧНОЙ ЭКОНОМИКЕ