Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
7.Поняття про деонтологію і біоетику
Деонтология (від грец. Δέον - належне) - вчення про проблеми моралі і моральності, розділ етики. Термін введений Бентамом для позначення теорії моральності як науки про мораль. [1]
Згодом наука звузилася до характеристики проблем людського обов'язку, розглядаючи обов'язок як внутрішнє переживання примусу, що задає етичними цінностями. В ще більш вузькому сенсі деонтологія була позначена, як наука, що вивчає конкретно медичну етику, правила та норми взаємодії лікаря з колегами і пацієнтом. [2].
Головні питання медичної деонтології - це евтаназія, і неминуче вмирання пацієнта, мета деонтології - збереження моральності, і боротьба зі стресовими факторами в медицині в цілому.
Також існує юридична деонтологія, що представляє собою науку, що вивчає питання моралі і етики в області юриспруденції
Деонтологічні модель (принцип «дотримання боргу»).
В основі цієї моделі лежить принцип «дотримання боргу» (deontos по-грецьки означає «належне»). Вона базується на строгому виконанні приписів морального порядку, дотримання деякого набору правил, що встановлюються медичним співтовариством, соціумом, а також власним розумом і волею лікаря для обов'язкового виконання. Для кожної лікарської спеціальності існує свій «кодекс честі», недотримання якого може призвести до дисциплінарними стягненнями чи навіть винятком з лікарського стану.
У вузькому розумінні поняття біоетика позначає все коло етичних проблем у взаємодії лікаря і пацієнта. Неоднозначні ситуації, що постійно виникають в практичній медицині як породження прогресу біологічної науки та медичного знання, вимагають постійного обговорення як в медичному співтоваристві, так і в колі широкої громадськості.
У широкому сенсі термін біоетика відноситься до дослідження соціальних, екологічних, медичних та соціально-правових проблем, що стосуються не тільки людини, але і будь-яких живих організмів, включених до екосистеми, які оточують людину. У цьому сенсі біоетика має філософську спрямованість, оцінює результати розвитку нових технологій та ідей в медицині та біології в цілому.
Біоетика (принцип «поваги прав і гідності людини»).
Сучасна медицина, біологія, генетика і відповідні біомедичні технології впритул підійшли проблеми прогнозування та управління спадковістю, проблеми життя і смерті організму, контролю функцій людського організму на тканинному, клітинному і субклітинному рівні. Деякі проблеми, що стоять перед сучасним суспільством, були згадані в самому початку цієї роботи. Тому як ніколи гостро стоїть питання дотримання прав і свобод пацієнта як особистості, дотримання прав пацієнта (право вибору, право на інформацію тощо) покладено на етичні комітети, які фактично зробили біоетику суспільним інститутом.