Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
БАНКІВСЬКА СТАТИСТИКА
Предмет і завдання банківської статистики
Банківська статистика галузь фінансової статистики, яка вивчає масові явища і процеси в системі банківської діяльності.
Предмет банківської статистики це взаємоповязані кількісна та якісна сторони масових процесів і явищ банківської діяльності. Кількісна сторона це сукупність цифрової інформації. Якісна сторона це механізм поведінки того чи іншого явища, його закономірності й тенденції.
Перед банківською статистикою стоять такі завдання:
1. Завдання, спрямовані на зовнішнє середовище щодо банку або банківської системи:
2. Завдання, спрямовані на внутрішнє середовище банку або банківської системи в цілому:
Поряд із збільшенням мережі банків розвиток банківської системи супроводжується розширенням асортименту наданих послуг. Статистика виділяє такі види банківських послуг:
1. Обліково-операційна робота:
2. Кредитування:
3. Грошовий оборот:
4. Грошове обслуговування:
5. Аналіз фінансово-економічного стану організацій:
Банківська статистична звітність подається у різні терміни.
Щоденно подається інформація:
Щодекадно подається інформація:
Щомісяця подається:
Щоквартально подається інформація для балансу та фінансових результатів проміжної фінансової звітності.
Щороку подається інформація:
Система показників банківської статистики
Система складається з показників трьох рівнів:
1. Вихідні показники, що містяться в статистичних джерелах або одержані шляхом розрахунку із цих джерел, які характеризують основні фактори розвитку банківської системи регіону і країни в цілому:
2. Базові індекси, одержані на основі вихідних показників. Поділяються на:
а) прямі індекси, що характеризують умови банківської діяльності:
б) непрямі (результуючі) індекси, що характеризують умови банківської діяльності опосередковано, за кінцевими результатами, на які впливають такі фактори, які не піддаються індивідуальному обліку:
3. Відносні показники розвитку банківської системи, які:
а) характеризують діяльність банку щодо кількості населення:
б) застосовуються для характеристики кількості банківських установ регіону:
в) характеризують 1 млн.грн. доходів населення:
Система показників статистики кредиту.
До основних завдань статистики кредиту належать:
З метою статистичного вивчення кредитної діяльності банку застосовують систему показників, до якої входять дві підсистеми: абсолютних і відносних показників.
1. Абсолютні показники кредитної діяльності банку:
а) загальний обсяг кредитів, виданих за певний період, у тому числі наданих окремим клієнтам, спрямованих в окремі галузі й регіони, розподілених по підприємствах з різними формами власності(ВКР);
б) загальні залишки коштів, виданих у вигляді позик, на певну дату (),
у тому числі: за рахунок прострочених позик () :
на початок періоду () ;
на кінець періоду ();
в) середній залишок позик за період ():
; (3.1)
, (3.2)
де З1 , ЗN - залишки коштів першого та останнього періодів,грн., N кількість періодів, днів.
г) кредитооборот - обсяг вчасно повернутих коштів, наданих позичальникам ();
д) кредитооборот за рахунок прострочених позик ();
е) загальний кредитооборот ():
. (3.3)
Між показниками кредитної діяльності існує такий балансовий звязок:
. (3.4)
2. Система відносних показників кредитної діяльності банку містить такі показники:
а) частка несвоєчасно повернених позик у загальному обсязі погашених позик:
; (3.5)
б) частка простроченої заборгованості в загальному обсязі заборгованості:
; (3.6)
в) швидкість обертання ():
, (3.7)
де КР обсяг короткострокової позики за певний період, грн.;
г) тривалість користування кредитом ():
, (3.8)
де - тривалість планового періоду, днів.
д) одноденний оборот з погашення кредиту ():
. (3.9)
3.4. Аналіз оборотності кредитів
Для аналізу оборотності кредитів використовують різні статистичні методи і прийоми. Характеристика швидкості обертання кредиту за окремими банківськими установами або господарськими організаціями можна одержати за допомогою показників динамічного ряду: темпів росту і приросту, абсолютного приросту; методу групування; індексного методу.
Вплив швидкості обертання кредиту за окремими групами клієнтів або відділеннями банку та зміни питомої ваги залишків кредиту у цих групах на динаміку середньої швидкості у банку загалом вивчають з використанням індексного методу, зокрема індексів середніх величин. До системи цих індексів належать індекси змінного, постійного складу та структурних зрушень.
Індекс змінного складу () - являє собою відношення середньої тривалості користування кредитом у звітному році та середньої тривалості в базовому періоді і визначається за формулою: , (3.10)
де - середній залишок позик за звітний та базовий період відповідно, грн.; - одноденний оборот з погашення кредиту за звітний та базовий період, грн.; - тривалість користування кредитом за звітний та базовий період, днів;
На величину індексу мають вплив два фактори: зміна тривалості користування короткостроковим кредитом окремих одиниць сукупності і зміна питомої ваги одноденного обороту з погашення кредиту.
Якщо визначити питому вагу одноденного обороту з погашення кредиту за окремими клієнтами у їх загальній сумі за звітний і базовий період
() і підставити в формулу (3.10), то вона прийме такий вигляд:
. (3.11)
Індекс постійного складу враховує вплив на зміну середньої тривалості користування кредитом лише зміни тривалості користування короткостроковим кредитом окремих одиниць сукупності і визначається за формулами:
або . (3.12, 3.13)
Індекс структурних зрушень враховує вплив на зміну середньої тривалості користування кредитом зміни структурних зрушень в складі одноденного обороту з погашення кредиту:
або . (3.14, 3.15)
Індекси середнього числа оборотів кредитів (середньої швидкості кредитів) визначаються також на підставі розрахунку індексу змінного складу, індексу постійного складу та індексу структурних зрушень.
Індекс змінного складу (), враховує вплив на зміну середнього числа позик двох факторів: оборотність кредиту за окремими відділеннями банку (певними групами клієнтів, певними групами кредитів, класифікованих за обраною ознакою) та структура середніх залишків кредиту у цих відділеннях чи групах і визначається за формулами:
, (3.16)
, (3.17) де - обсяг погашення позик за звітний та базовий період відповідно, грн.; - кількість оборотів кредиту за звітний та базовий період; - структура середніх залишків кредиту за звітний і базовий роки;
Індекс постійного складу () враховує вплив тільки числа позик на зміну середнього рівня без врахування структурних зрушень і визначається за формулами:
або . (3.18, 3.19)
Індекс структурних зрушень () визначає вплив структури одноденного обороту кредиту окремих підрозділів банку на середнє число кредиту і визначається за формулами:
або . (3.20, 3.21)
Для перевірки правильності обчислення індексів використовують такий їх взаємозвязок:
. (3.22)
Застосування індексів в аналізі дозволяє визначити абсолютний приріст середньої тривалості користування кредитом чи абсолютний приріст середнього числа оборотів кредиту за рахунок відповідних факторів.
Загальний абсолютний приріст середньої тривалості користування кредитом ()і визначається за формулою:
, (3.23)
в тому числі:
, (3.24)
- за рахунок структурних зрушень в одноденному обороті з погашення
()
. (3.25)