Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

засоби навчання групи засобів навчання функції засобів навчання; сформувати у студентів у загальн

Работа добавлена на сайт samzan.net:

Поможем написать учебную работу

Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.

Предоплата всего

от 25%

Подписываем

договор

Выберите тип работы:

Скидка 25% при заказе до 9.11.2024

ЗАСОБИ ПРОФЕСІЙНОГО НАВЧАННЯ

Основні поняття:

Засіб, засіб навчання, функції засобів навчання, навчальне обладнання, наочні посібники, технічні засоби навчання, екранні засоби навчання , друковані засоби навчання, засоби слухової наочності , наочно-слухові засоби навчання інформаційні технології в навчальному процесі.

Основні цільові завдання:

сформувати знання через розкриття понять «засоби навчання», «групи засобів навчання», «функції засобів навчання»;

сформувати у студентів у загальному вигляді уявлення про засоби навчання.

Сформувати уміння:

застосовувати знання щодо визначення засобів навчання;

класифікувати засоби навчання за їхнім призначенням;

аналізувати та зіставляти засоби навчання у середніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах.

План

  1.  Сутність поняття «засоби навчання». Класифікація засобів навчання.

        5.2Друковані матеріали, навчальне обладнання, наочні посібники. Комплексне методичне забезпечення з навчання професії.

        5.3. Сутність поняття «засоби навчання». Класифікація засобів навчання

Засіб навчання - це об'єкт, який використовується педагогом учнями для засвоєння нових знань. Сам по собі цей об'єкт існує незалежно від навчального процесу, та і в навчальному процесі він може брати участь як предмет засвоєння, засіб навчання або в якійсь іншій функції [19].

Засобами навчання є матеріальні або духовні цінності, необхідні для досягнення навчально-виховних цілей. Зазвичай вони використовуються з відповідними (адекватними) методами навчання. Але якщо методи відповідають на питання «як учити?», то засоби - «за допомогою чого учити?»

До традиційних засобів навчання, що використовуються відносяться: підручники, малюнки, таблиці, мова, устаткування навчальних майстерень, кабінетів, лабораторій, інформаційні (комп'ютерні) засоби і засоби організації і управління навчальним процесом.

Ефективність використання засобів досягається при їх певному поєднанні із змістом і методами навчання. Зв'язок засобів і методів неоднозначний: один засіб навчання найчастіше може використовуватися у поєднанні з різними методами навчання, і навпаки, для використання одного методу можна підібрати декілька адекватних засобів. Це обумовлено багатоцільовими можливостями використання засобів і методів, зокрема розвитком технічних засобів (ТЗН) навчання, розробкою уніфікованих (одноманітних) стендів для демонстраційного експерименту і практикумів.

Поняття про засіб навчання використовується в дидактиці для позначення одного з компонентів діяльності вчителя і учнів разом з іншими компонентами (образ кінцевого продукту, предмет перетворення, засоби і технологія діяльності).

Систематичне використання різноманітних і доцільних засобів навчання дозволяє підвищити успішність і якість знань учнів, сприяє їх розумовому розвитку і становленню здібностей. Дидактична ефективність засобів навчання досягається при їх певному поєднанні з навчальною інформацією, завданнями, методами навчання. Чим різноманітніше завдання, методи і засоби навчання, тим більше розвиненою стає людина.

Ефективність використання методів навчання значною мірою обумовлене наявністю матеріально-технічних засобів.

Класифікація засобів навчання

Об'єкти, що використовуються як засоби навчання, мають певні характеристики (властивості), такі як можливість їх зорового і (або) слухового сприйняття, технологія застосування, системність, призначення та ін. Кожна характеристика є підставою для їх класифікації. Засоби навчання можна класифікувати по різних ознаках: по суб'єктові діяльності складу об'єктів, їх функції в навчальному процесі, відношенню до навчальної інформації і так далі

За суб 'єктом діяльності засоби навчання розділяються на засоби викладання і засоби навчання. Викладач використовує засоби навчання для пояснення і бесіди (комунікації), управління навчальним процесом, а учні з їх допомогою засвоюють знання.

За відношенням до навчальної інформації засоби навчання розподіляються на засоби вивчення нового матеріалу, засоби запам'ятовування, повторення і закріплення, засоби контролю якості знань (зокрема тести), засоби організації і управління навчальним процесом і інформаційні засоби навчання.

За функціями в навчальному процесі засоби навчання класифікуються на засоби комунікації (спілкування) і засоби навчальної роботи. Навчальна робота є процес вирішення завдань, проблем, питань, виконання різних вправ. Навчання - коммуникативно-діяльнісний процес, у якому комунікація (спілкування) поєднується з навчальною діяльністю (роботою) викладача і учнів. Комунікація - це процес кодування (в термінах мови вчителя), передачі (написання, вимовлення) і прийому інформації (розуміння і початкового запам'ятовування) учнями. Вона може здійснюватися в різних формах: кольорове зображення, за допомогою запахів, певних поз, за допомогою жестів, але в навчанні разом з ними провідну роль грає усна і письмова мова, духовне спілкування викладача [19]. Основою змісту спілкування є ідея, думка, а засобом її

виразу служить мова.

Матеріальні об'єкти, які використовуються як засоби навчання

розподіляються на:

предмети природи;

штучно створені людиною. Педагогічне спілкування на:

вербальне (за допомогою слів);

невербальне (поза, жести, міміка, погляд та ін.)

5.2. Друковані матеріали, навчальне обладнання, наочні посібники. Комплексне методичне забезпечений з навчання професії

Друковані матеріали застосовуються для роботи з учнями: підручники та навчальні посібники, дидактичні матеріали - картки-завдання, навчальні інструкції, навчальні алгоритми тощо.

Навчальне обладнання, машини, механізми, інструменти, пристосування, прибори.

Наочні посібники:

натуральні - обладнання, прибори, інструменти, матеріали;

образотворчі:

площинні (плакати, картини, карти, діаграми, схеми);

об'ємні (моделі, макети, муляжі, динамічні щити).

Технічні засоби навчання - обладнання й апаратура, що застосовується у навчальному процесі з метою підвищення його ефективності.

Технічні засоби навчання розрізняють: за особливостями матеріалу, що використовується (словесний, образотворчий, конкретні мовні одиниці та схематичний показ); за видом сприйняття (зорові, слухові, наочно-слухові, візуальні, аудіовізуальні); за способом передачі матеріалу (за допомогою технічної апаратури чи без неї - традиційним способом; у статиці чи в динаміці; готові таблиці та матеріали для їх складання; картини, моделі, кінокадри); за організаційними формами роботи з ними (фронтальна - на основі демонстраційних засобів та індивідуальна - на основі образотворчого матеріалу, що роздано учням). Технічні засоби навчання

Рис.5.1. Види технічних засобів навчання

Екранні засоби навчання

До екранних засобів відносять діафільми, дидактичні матеріали, Транспаранти.

Діафільми - своєрідна екранна розповідь, що передбачає сюжетну Організацію матеріалу, діапозитиви - окремі ілюстрації певних явищ, Пов'язаних лише методичним задумом, а не сюжетом. І діафільми і діапозитиви будуються на зображеннях.

Проектування кадрів діафільму, діапозитивів забезпечує чітке, яскраве зображення, що полегшує засвоєння навчального матеріалу. Екран, що світиться концентрує увагу учнів на зображенні, розвиває спостережливість, стимулює пізнавальну діяльність.

Транспарант - це екранний засіб зорової наочності. Транспарант має високі демонстраційні властивості. Інформацію з екрана учні розглядають емоційно, що сприяє зосередженню їх уваги на об'єктах вивчення, що являється дуже важливим для ефективності навчального процесу.

Моделі, муляжі є точною копією певного об'єкта, допомагають учням створити правильне уявлення про певний предмет та його властивості.

Друковані засоби навчання

До друкованих засобів навчання належать картини, таблиці, картки для складання таблиць, роздавальний образотворчий матеріал.

Таблиці - традиційний вид друкованих засобів зорової наочності.

Таблиця передбачає групування та систематизацію навчального матеріалу. Найчастіше використовують таблиці при вивченні складних тем.

Демонстраційні картки подають матеріал окремими частинами, представляють одне й те саме явище багаторазово.

Картини використовують як засіб розвитку мовлення учнів, для

стимулювання уяви.

Роздавальний образотворчий матеріал використовується для самостійної, індивідуальної роботи учнів на етапі формування навичок. Роздавальний образотворчий матеріал завжди супроводжується поясненням педагога.

Засоби слухової наочності

До цієї групи засобів належать аудіо касети, компакт-диски. Ці засоби слухової наочності сприяють виробленню у учнів літературної вимови, правильного наголосу, інтонації, тощо. Вони покликані полегшувати засвоєння складних щодо орфографії слів. При цьому використовують підручник, озвучуючи вправи, пов'язані з формуванням навичок правильної вимови, наголосу, виразності, емоційного забарвлені тону, тощо.

Наочно-слухові (аудіовізуальні) засоби навчання

Ця група охоплює такі засоби як діафільми із звуковим супроводом, кінофільми та кінофрагменти.

Діафільми із звуковим супроводом поєднують одночасно зображення і слово. їм властива мобільність: звуковий супровід можна включати, відключати, повторювати потрібну частину навчального матеріалу.

Кінофільми та кіно фрагменти характеризуються динамікою зображення , синхронною подачею зображення і звуку. Методика роботи і ними передбачає уважне ставлення до тексту, що стимулює учнів до пошуку нових мовних засобів, які доповнюють мовний ряд кінофільму. Комп'ютер та інформаційні технології в навчальному процесі

Використання комп'ютерів у навчальному процесі відбувається за такими напрямами:

• як засіб індивідуалізації навчання (комп'ютер фіксує всі етапи роботи учня, оцінює її. Педагог має змогу буд-коли проаналізувати його дії.

• як джерело інформації (педагог може отримувати величезну кількість інформації, яку використовує у навчальному процесі).

як засіб оцінювання, обліку та реєстрації знань (використовуються програми з контрольними та екзаменаційними питаннями, відповідями на них та нормативами оцінювання відповідей учнів).

як засіб творчої діяльності учня (текстовий редактор, графічний редактор, музичний редактор).

• як засіб до заохочення до навчання в ігровій формі ( стимулювання успішності виконання навчального завдання, як дослідницький пошук, тип мислення).

• як засіб допомоги дітям з дефектами фізичного і розумового розвитку ( для таких дітей розробляються спеціальні програми, які враховують дефекти у розвитку та особливості їх розумової діяльності і допомагають у процесі навчання).

Основні види комп'ютерних навчальних програм:

комп'ютерний підручник (допомагає самостійному засвоєнню навчального курсу або розділу). Поєднує в собі особливості підручника, довідника, задачника та лабораторного практикуму;

контролюючі програми (призначені для перевірки та оцінювання знань, умінь та навичок);

тренажери (засоби формування та закріплення навичок);

ігрові програми (забезпечують додаткові до навчальних програм дидактичні можливості). Існують ділові ігри, орієнтовані на розв'язання складних однотипних задач учнями, а також розважальні ігрові програми, які впливають на формування світогляду учнів;

• предметно-орієнтовані середовища - програми, які моделюють мікро та макросвіти, об'єкти певного середовища, їх властивості, операції з ними.

Електронні системи навчання: бази даних, бази знань (мульти-медіа, гіпермедіа, інтермедіа га мережові технології).

 Бази даних (містять великий обсяг інформації з обов'язковою форматизацією). їх використовують, коли необхідно здійснити пошук інформації, що відсутня в підручниках, посібниках.

    Бази  знань (певний обсяг інформації з конкретної теми, яка структурована таким чином, що у кожному її елементі є посилання на інші, логічно пов'язані з ним елементи, що дає змогу учневі отримувати інформацію у потрібній для нього послідовності). Програмні продукти, що містять бази знань, належать до класу гіпермедіа (над середовище).

Гіпермедіа- технології надають можливості для роботи з текстами через виділення ключових об'єктів (слів, фраз, малюнків), організацію Перехресних посилань між ними.

Мультимедіа- технології (багатоваріантне середовище) пов'язані ЗІ створенням мультимедіа-продуктів: електронних книг, комп'ютерних фільмів, баз даних, тощо. Комп'ютер дає змогу учням, не виходячи з аудиторії (з дому) бути присутніми на лекціях видатних учених, педагогів, відвідувати музеї та культурні центри світу.

Мережові технології. Робота в комп'ютерних мережах сприяє підвищенню грамотності, розвитку мови, інтересу до навчання. Завдяки доступу до професійних банків і баз даних учні отримують інформацію про розвиток наукових проблем, беруть участь у наукових дослідженнях.

Телекомунікації. Дозволяє підвищити інформаційну озброєність педагогів, а також дає змогу спілкуватися зі своїми колегами з навчальної, методичної та наукової роботи.

Робота учнів з комп'ютерною технікою забезпечує:

• підвищення інтересу й загальної мотивації до навчання завдяки

новим формам роботи;

• індивідуалізацію навчання: кожен має змогу працювати у режимі,

який його задовольняє;

об'єктивність контролю знань, умінь та навичок учнів;

активізацію навчання завдяки швидкозмінних форм подачі інформації, прагненню отримати вищу оцінку;


• виховання інформаційної культури;

• оволодіння уміннями оперативного прийняття рішень у складних ситуаціях;

• можливість оперативно отримувати необхідну інформацію.

Дистанційне навчання передбачає організацію навчального процесу викладачем, розробку навчальної програми, що орієнтована на самостійну роботу учня (студента), який, перебуває на значній відстані від викладача, має змогу будь-коли почати діалог за допомогою телекомунікаційних або інших засобів.

Комплексне методичне забезпечення - це оптимальна система навчально-методичної документації та засобів навчання, необхідна для повного і якісного навчання з дисциплін, професій, спеціальностей у рамках часу, який відводиться навчальним планом.

Комплексне методичне забезпечення містить:

Навчальну документацію: навчальний план, навчальні програми, перспективно-тематичні плани, плани уроків.

Засоби для учнів: підручник, навчальний посібник, методичні розробки щодо виконання практичних, лабораторних робот, комплекти інструкційно-технологічної документації.

Засоби для інженера-педагога: приватні методики, методичні розробки за темами, методичні рекомендації, інформаційні матеріали про передовий педагогічний досвід.

Дидактичні засоби на урок: наочні посібники, ТЗН, роздавальні матеріали, демонстраційне обладнання, тощо.

Навчальне обладнання для виконання навчально-виробничих та лабораторно-практичних робіт.

Питання для самоконтролю

  1.  Розкрийте сутність засобів професійного навчання?
  2.  Схарактеризуйте основні види технічних засобів навчання.
  3.  У чому сутність екранних засобів навчання?
  4.  Які засоби належать до друкованих засобів навчання? Схарактеризуйте.
  5.  Схарактеризуйте інформаційні технології навчання.
  6.  Яке місце займають у навчальному процесі комп'ютер та інформаційні технології?
  7.  Охарактеризуйте мережеві технології у навчанні.
  8.  Що входить до комплексного методичного забезпечення?

Завдання для самостійного виконання Завдання №1

Заповніть структурну схему "Функції засобів професійного навчання". До кожної з функцій підберіть відповідні групи дидактичних засобів.

Завдання №2

Викладач електротехніки при вивченні нового матеріалу окрім плакатів користується натуральними приладами. В процесі розповіді він планував використовувати електрифікований плакат. Проте виявилося, що при демонстрації прилад не діє.

Проаналізуйте ситуацію. Сформулюйте вимоги до використання візуальних засобів у процесі навчання. Спрогнозуйте алгоритм дій викладача в ситуації, що склалася.

Завдання №3

Уявіть собі ситуацію: Ви - директор навчального закладу. Які інформаційні технології Ви б запропонували використовувати педагогам спеціальних дисциплін у своєму навчальному закладі?

Завдання виконують письмово на аркушах формату А4.

Предметний покажчик

Аудіовізуальні засоби навчання 82

Аудіо касети 82

Бази даних 85

Бази знань 85

Гіпермедіа-технології 85

Демонстраційні картки 83

Друковані матеріали 83

Друковані засоби 83

Екранні засоби 83

Засоби навчання 80

Засоби слухової наочності 83

Інформаційні технології в навчальному процесі 84

Муляжі 82

Наочно-слухові 84

Навчальне обладнання 82

Наочні посібники 82

Технічні засоби навчання 82


Технічні засоби навчання

Засоби зорової наочності(візуальні)

асоби слухової наочності

Засоби наочно-слухові(аудіовізуальні)

Екранні

Друковані засоби

Моделі, муляжі

Аудіокасети

CD-диски

Діафільми з звуковим супроводом

Кінофільми і кінофрагмент




1. тема Архитекторы и дизайнеры комплексно решали задачи проектирования вестибюлей отделки подземных залов
2. тема ценностей и установок самих респондентов
3. тематическое отмирание инстинктов по мере того как общественные отношения захватывают всё более и более ши
4. Транспортный налог уплачивается один раз в год за предшествующий год1
5. Ще до цього часу на сході села простягається так званий Гулецький ліс який через видолинки сіножатей тягнет
6. реферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата хімічних наук Київ ~ Дис
7. на тему Кинематограф во время войны или Отражение войны в кинематографе учени
8. Бюджет как инструмент регулирования экономического и социального развития
9. політичної доктрини українського консерватизму з її опорою на авторитет традиції закон релігію мораль то
10. тема общественных наук в СССР была пропитана догматизмом
11. Тема 3 Соціальнокультурне середовище міжнародного маркетингу Зміст теми розкривають такі питання-
12. РЕФЕРАТ дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук Тернопіль ~ Д
13.  Теоретические основы инвестиционной деятельности предприятия
14. БАШКИРСКИЙ ГОСУДАРСТВЕННЫЙ АГРАРНЫЙ УНИВЕРСИТЕТ Кафедра безопасности жизнеде
15. Анализ управления финансовой деятельностью предприятия в условиях кризиса
16. Методы изучения морфофункциональных особенностей организма спортсмена.html
17. Тема- Пьезоэлектрики и их свойства Выполнил- Проверил-
18. Это в городе тепло и сыро Это в городе тепло и сыро А за городом зима зима зима Припев- И уносят ме
19. Эпоха Токугав
20. Тема 1 ОБЩЕСТВЕННЫЙ И ГОСУДАРСТВЕННЫЙ СТРОЙ ПО ДРЕВНЕЙ ПРАВДЕ План Древняя Правда как историческ