Будь умным!


У вас вопросы?
У нас ответы:) SamZan.net

реферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук Харків 2000

Работа добавлена на сайт samzan.net:


19

Харківський національний університет

ім. В.Н. Каразіна

Гайворонський  Олександр  Анатолійович

УДК - 334.012.23; 339.137.2

Формування конкурентних відносин

в перехідній економіці інверсійного типу

Спеціальність 08.01.01 - економічна теорія

Автореферат

дисертації на здобуття наукового ступеня

кандидата економічних наук

Харків - 2000

Дисертацією є рукопис

Робота виконана у Харківському національному університеті ім. В.Н. Каразіна, Міністерство освіти і науки України

Науковий керівник: доктор економічних наук, доцент

                                 Задорожний Григорій Васильович,

                                 професор кафедри економічної теорії

                                 та економічних методів управління

                                 Харківського національного університету

                                 ім. В.Н. Каразіна

Офіційні опоненти: - доктор економічних наук, професор

                                   Воробйов Євген Михайлович, завідувач

                                   кафедри економічної теорії Харківського

                                   національного університету ім. В.Н. Каразіна

                                 - кандидат економічних наук, доцент

                                   Духов Володимир Єгорович,

                                   доцент кафедри економічної теорії

                                   Університету внутрішніх справ МВС

                                   України, м. Харків

Провідна установа: Донецький державний університет, кафедра

                                 економічної теорії, Міністерство освіти і науки

                                 України, м. Донецьк

Захист відбудеться “ 23 ” червня 2000 року о  1700  годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 64.051.01 у Харківському національному університеті ім В.Н. Каразіна (61077, м.Харків, пл. Свободи, 4, ауд. 5 - 67.

З дисертацією можна ознайомитися в Центральній науковій бібліотеці Харківського національного університету ім.В.Н. Каразіна (61077, м.Харків, пл. Свободи, 4).

Автореферат розісланий “ 22 ”  травня  2000 р.

Вчений секретар

спеціалізованої вченої ради                                                      Соболєв В.М.

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Актуальність теми дослідження

Відродження української державності, реформування суспільства та економіки дає новий імпульс дослідженням відносин змагання, конкуренції в перехідній економіці. Вибір конкурентної проблематики для аналізу в умовах переходу до ринку зумовлений логікою розвитку сучасної економічної науки та її актуальних завдань. Методологічним ключем аналізу є конкурентно-інституційний підхід. Змагальним, конкурентним відносинам при переході України від державно-соціалістичної до збалансованої ринкової системи притаманна особлива роль. Виділення чотирьох етапів змагання, конкуренції в умовах одночасного формування інституційних засад економіки дає можливість виділити конкурентно-інституційні домінанти реформування економіки, вибрати на цій основі найбільш адекватний інструментарій соціально-економічних перетворень.

Становлення і функціонування ринкової економіки, до якої переходить Україна та інші постсоціалістичні країни, неможливо без конкурентних відносин. Тільки механізм конкуренції дозволяє виробляти товари і послуги, на які існує попит. Конкуренція дає можливість задовільнити попит, що постійно змінюється, з мінімальними витратами ресурсів, а також формувати рівновісні ціни як основний ринковий сигнал товаровиробникам.

Серед найбільш значних зарубіжних робіт, в яких розглядаються питання теорії та практики конкуренції, можна назвати праці С.Брю, Д.Гелбрейта, Дж.Кейнса, Я.Корнаі, В.Леонтьєва, К.Макконелла, А.Маршалла, Д.Норта, В.Ойкена, Р.Пиндайка, М.Портера, Д.Робінсона, Д.Рубенфільда, Д.Сакса, П.Самуельсона, Б.Слея, Г.Стиглиця, М.Фридмена, Ф.Хайєка, Є.Чемберліна, Л.Ерхарда.

Значний внесок в розробку теоретичних засад змагальності, конкуренції внесли вітчизняні науковці Д.Богиня, Г.Волинський, Є.Воробйов, А.Гальчинський, В.Геєць, А.Гриценко, Б.Губський, В.Дикань, М.Єрмошенко, П.Єщенко, О.Завада, Г.Задорожний, Ю.Іванов, Б.Кваснюк, М.Кім, В.Лісовицький, І.Лукінов, В.Мамутов, Ю.Палкін, Б.Панасюк, А.Покритан, А.Філіпенко, А.Чухно, О.Яременко та інші.

Проблема формування конкурентних відносин, конкурентно-інституційного напрямку розвитку економіки в умовах трансформаційного періоду досліджена вітчизняними науковцями поки що недостатньо.

На теперешній момент не існує єдиної цілісної концепції, яка б обгрунтовувала необхідність створення конкуренто-ринкової економіки та розкривала зміст, структуру, основні напрямки і особливості її формування.

Реформування економіки почалось в державі при відсутності достатнього теоретичного фундаменту, всебічного аналізу досвіду країн як з ринковою, так і з перехідною економікою.

Насущність вирішення цих завдань обумовлює актуальність глибокого вивчення проблем, повязаних з дією конкурентних відносин на розвиток економіки та розробку відповідних теоретичних моделей.

Звязок роботи з науковими програмами, планами, темами

Дисертаційна робота виконана відповідно до плану науково-дослідної роботи кафедри економічної теорії та економічних методів управління Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна і є складовою частиною комплексної теми кафедри “Формування нового соціально-економічного ладу України” (номер державної реєстрації 1008713Р).

Тема дисертації “Формування конкурентних відносин в перехідній економіці інверсійного типу” повязана з вирішенням теоретичних проблем реформування економіки на ринкових засадах з застосуванням конкурентних відносин, практичних завдань формування та удосконалення конкурентного середовища, підвищення рівня конкурентоздатності підприємств, галузей, народного господарства в цілому.

Предмет і обєкт дослідження

Предметом дослідження є економічні відносини, повязані з формуванням конкурентних відносин в перехідній економіці інверсійного типу.

Метою роботи є дослідження процесу формування конкурентних відносин в перехідній економіці інверсійного типу.

Обєктом досліджень обрана сутність, структура та основні напрямки формування конкурентних відносин в економіці в умовах інверсійного типу переходу до ринку.

Теоретична і методологічна база дослідження

Теоретичною і методологічною базою досліджень є сучасні економічні теорії, фундаментальні дослідження в області трансформації, інституалізації, демонополізації, державного регулювання економіки та конкуренції. Особливе значення мають роботи з трансформації економічних систем, розвитку змагальності, конкуренції, виділення і виявлення первинних умов для дослідження формування конкурентних відносин в економіці.

В якості науково-прикладних методів дослідження в роботі застосовані: метод сходження від абстрактного до конкретного, методи системного та факторного аналізу, статистичні методи, методи економічного моделювання.

Інформаційну базу досліджень склали законодавчі та нормативні акти України з питань адміністративної реформи, антимонопольного та державного регулювання, демонополізації та роздержавлення, конкуренції, формування внутрішнього та зовніш-нього ринку, фінансово-економічні бюлетені та поточні звіти Міністерства економіки та Держкомстату України.

Мета і завдання дослідження

Досягнення поставленої мети передбачає вирішення наступних завдань:

- провести розмежування між поняттями змагальності, змагання, конкуренції, дати визначення останньої;

-    виявити етапи розвитку змагальності та конкуренції;

- визначити особливості формування конкуренції в інверсійній економіці, а також розкрити функції конкуренції в перехідному суспільстві;

- обгрунтувати систему показників оцінки конкурентоспроможності підприємств, галузей народного господарства на внутрішньому та зовнішньому ринках;

- розробити рекомендації щодо розвитку державою конкурентного середовища в українській економіці.

Наукова новизна отриманих результатів:

- змагальність визначена як основоположна властивість економічних систем, яка реалізується через відносини суперництва, змагання та конкуренції; систематизовані основні функції конкуренції як найбільш ефективної форми функціонування змагальності в інверсійній економіці;

- розмежовані та описані етапи становлення змагальності, конкуренції, виділені наступні з них: змагальність, економічне змагання, конкуренція, які розподіляються за окремими ознаками; обгрунтовано положення про те, що в інверсійній економіці найбільш сприятливою ринковою конкурентною структурою є монополістична конкуренція, яка в оптимальній мірі пристосована для переходу від адміністративно-командних (державно-монополістичних) відносин до ринкових;

- виходячи із критеріїв, що відображають кількісні та якісні показники насиченості внутрішнього ринку вітчизняними товарами, сформульовано основні напрямки та методи державного регулювання економіки з формування конкурентних відносин; виявлено вплив окремих методів державного регулювання на становлення конкурентного середовища і конкурентних переваг національних підприємств;

- запропонована система моніторингу та регулювання потенційної та реальної конкурентоздатності підприємств на основі системи показників порівняльних характеристик конкурентоздатності фірм на внутрішньому та зовнішньому ринках;

- розроблена система показників аналізу конкурентоспроможності економіки, галузей, товарів і послуг підприємств, а також сукупного потенціалу конкурентоздатності народного господарства на внутрішньому та зовнішньому ринках;

-  визначена раціональна схема структурних змін в економіці в цілому та для окремого підприємства як підсумок конкуренції на різних рівнях господарювання; у схемі виявлені та виділені рівні структурних змін в народному та світовому господарстві під впливом конкуренції.

Теоретичне і практичне значення отриманих результатів

Основні положення і висновки дисертаційної роботи розкривають головні напрямки становлення змагальних, конкурентних відносин в інверсійній економіці, виділяють і обгрунтовують його етапи та сам зміст конкуренції. Обгрунтована роль конкурентних відносин у формуванні та становленні ринкової системи в Україні та її вплив на зміну структури народного господарства.

Основні підсумки дисертаційної роботи можуть бути використані Міністерством економіки України, Державним комітетом промислової політики України, Антимонопольним комітетом України, Державним комітетом України з питань регуляторної політики та підприємництва, Фондом державного майна України в процесі прогнозування та формування короткострокової та довгострокової економічної політики, демонополізації економіки, розвитку конкуренції, аналізу та оцінки конкурентоспроможності народного господарства, галузі, підприємства на внутрішньому та зовнішньому ринках і прийняття відповідних ефективних, адекватних економічній ситуації, рішень. Окрім цього, вони можуть використовуватися при підготовці спецкурсів і окремих тем з проблем недосконалої конкуренції, моделей розвитку ринку, демонополізації, роздержавлення у викладанні економічної теорії.

Апробація результатів дисертації

Основні положення дисертації апробовані на регіональній конференції “Закон економії часу та роль фінансово-кредитного механізму в його використанні” (Донецьк, 1987 р.), республіканській науково-методичній конференції “Проблеми вивчення економічної теорії, макро- та мікроекономіки” (Харків, 1994 р.), науковій конференції “Розвиток економічної теорії в умовах трансформаційної кризи” (Харків, 1996 р.), Міжнародній науково-практичній конференції “Проблеми реформування економіки України в умовах транзиції” (Харків, 1998 р.), розглядались на засіданнях і семінарах кафедри економічної теорії та економічних методів управління Харківського національного університету ім В.Н.Каразіна.

Публікації

За темою дисертації опубліковано 7 наукових праць, загальним обсягом 1,6 д.а., з них 5 статей в фахових наукових виданнях обсягом 1,2 д.а.

Структура дисертації

Дисертація включає вступ, два розділи, заключення, список використаної літератури, додатки. Загальний обсяг дисертації складає 214 сторінок, 8 таблиць, 5 малюнків, 53 формули. Обсяг основного тексту - 178 сторінок. Список використаної літератури, містить  230 літературних джерел.

ОСНОВНИЙ ЗМІСТ РОБОТИ

У вступі обгрунтовано актуальність теми, показано звязок роботи з науковими темами кафедри, визначено предмет і обєкт дослідження, теоретичну і методологічну бази, мету і завдання дослідження, виділено наукову новизну отриманих результатів,  розкрито їх практичне значення.

У першому розділі дисертації “Економічний зміст конкуренції” розкрито генезис конкуренції, еволюцію відносин змагальності і конкуренції, етапи їх становлення. Розвиток відносин змагальності пройшов довготривалий етап еволюції у суспільстві, економіці і на відповідному рівні розвитку товарного виробництва, переважанні у змагальності економічної складової модифікувався у конкуренцію. Еволюційно виділено етапи цього процесу: змагальність; економічна змагальність; конкуренція; подальше удосконалення конкуренції. В основі їх виділення є такі критерії, як методи формування, ступінь насичення ринку, співвідношення державного і недержавного секторів економіки, роздержавлення та приватизація, розвиток інфраструктури ринку, диференціація товаровиробників та механізм їх банкрутства.

У процесі генезису товарного виробництва конкуренція відігравала роль основного чинника, який зумовив перетворення простого товарного господарства в капіталістичне, а потім - в регульовану ринкову економіку. У процесі еволюції форми та методи конкурентної боротьби суттєво змінюються, модифікуються. Сьгодні є всі підстави для того, щоб розглядати конкуренцію як економічну форму змагальності, яка притаманна регульованій ринковій економіці. Але її не треба уявляти вільною конкуренцією абсолютно незалежних товаровиробників, також як і не слід її зводити до конкуренції монополістичної. Враховуючи специфіку субєктів конкуренції та конкурентних відносин, можна ставити питання про особливу форму конкуренції, яка складається в умовах переходу до різноманіття форм власності та господарювання, подолання адміністративно-відомчого диктату.

Інверсійний тип трансформації економіки України в ринкову означає, що при створенні сприятливих, рівних економічних, правових, організаційних, адміністративних передумов у перехідний період, значення функцій, виконуваних економічною змагальністю, конкуренцією, зростає і дуже значно. В міру створення передумов для конкуренції, вона починає виконувати функції, притаманні їй у ринковій економіці. До них відносяться: досягнення сбалансованості між попитом та пропозицією, визначення вартості товарів у процесі конкурентної боротьби і формування ринкової ціни, стимулювання впровадження досягнень науково-технічного прогресу у виробництво, селективний відбір найбільш ефективних форм власності та господарювання, вибраковку неефективних форм, ланок, субєктів господарювання через механізм фінансового банкрутства. Виконання конкуренцією цих функцій сприяє нарощенню позитивної критичної маси  ефективно господарюючих субєктів ринку, протидії кризовим явищам та стимулюванню розвитку самої конкуренції.

В дисертації доводиться, що існує багато ринкових структур, які одночасно взаємодіють одна з одною. З усіх представлених конкурентних структур найбільш перспективною є монополістична конкуренція, яка поєднує у собі риси свободної конкуренції та чистої монополії, а тому є найбільш розвинутою формою ринкової конкуренції, якій треба віддавати перевагу. Але її не можна розглядати як єдино бажану, яка повинна витіснити інші структури. Сучасний ринок представляє собою взаємодію в різних пропорціях самих різних типів конкуренції.

У другому розділі дисертації “Конкурентні відносини в умовах формування перехідної економіки інверсійного типу” розглянуто роль державного регулювання та основних методів впливу держави на формування конкурентних відносин. Уявити формування національного ринку та конкурентного середовища без державного регулювання неможливо, оскільки стосовно до умов України слід враховувати те, що в перехідній економіці продовжують діяти деякі обєктивні та субєктивні компоненти колишньої адміністративно-командної системи. Теоретичний аналіз і практичний досвід підтверджують, що в умовах ринкової трансформації економіки не тільки можливою, але й необхідною є активна роль держави в управлінні господарськими процесами на різних рівнях економіки. Мова йде не про збереження чи відновлення методів, форм старої системи, а про формування нового господарського механізму, який пристосований до ринкових умов. Перед Україною постає складне, двоєдине завдання вбудувати державне регулювання в ринкові відносини, які народжуються одночасно з роздержавленням та приватизацією економіки. Необхідно шукати нові критерії та форми підтримки державного та недержавного секторів економіки, механізми ліквідації неефективних виробництв, сприяти формуванню ринкової інфраструктури, здійснювати структурну перебудову і демонополізацію великих підприємств та цілих галузей. Рішенню цих завдань в значній мірі сприяє розвиток конкурентних відносин, але, в свою чергу, останні залежать від підтримки держави, оскільки абсолютна більшість підприємств не конкурентноздатні на внутрішньому та зовнішніх ринках. Без непрямого, а в деяких випадках і прямого державного регулювання, фінансової підтримки вижити та відвоювати національний і завоювати міжнародний ринок неможливо.

На малюнку зображено вплив різних методів державного регулювання на формування конкурентного середовища підприємства.

ДЕРЖАВА

МЕТОДИ   ДЕРЖАВНОГО   РЕГУЛЮВАННЯ

                                 Адміністра-                Прямі:                     Правові:                  Непрямі:

                                      тивні:                                                                                        кредитно-

                              раціонування,             субсидії,                    закони,                     грошові,

                               ліцензування,            субвенції,                  норми,                      податки,

                               квотування,                дотації,                                                  амортизаційні,

                                рахунковий                                                                                   валютні,

                                  валютний                                                                               зовнішньоеко-

                                     курс                                                                                         номічні

Конкурентне

середовище

                                     специфічні                   Підприємство,                     загальні

                                          умови                            фірма                               умови

Найбільш перспективними та ефективними, які створюють рівні умови для конкуренції, є правові та непрямі методи економічного регулювання в порівнянні з адміністративними та прямими методами економічного регулювання.

Державне регулювання,  особливо  на перших етапах, відіграє дуже   важливу   роль  у  формуванні   змагальних,   конкурентних відносин, особливо в Україні, де предумови для розвитку конкуренції у недалекому минулому були відсутні. Державне регулювання процесів становлення змагальних, конкурентних відносин поєднує методи прямого та непрямого регулювання, причому на етапах формування змагальності, економічної змагальності переважають методи прямого регулювання, а в подальшому при формуванні конкуренції пріоритет віддається непрямому регулюванню.

Державне регулювання дозволить скоротити час формування конкурентних відносин, розвитку конкурентного середовища, цивілізованих форм її здійснення між субєктами господарювання. Створення правових, адміністративних передумов для формування та розвитку конкуренції через методи прямого та непрямого регулювання економіки дозволить прискорити цей процес, використовуючи в більшій мірі інституційні підходи та скорочуючи час створення розвинутих конкурентно-ринкових відносин. Державне регулювання є важливою умовою запуску та прискорення процесу становлення цивілізованих конкурентних відносин і скорочення часу їх формування.

Вплив різних факторів на формування конкурентних відносин та реалізація конкурентних переваг в кінцевому підсумку трансформується в конкурентоздатність. Жодна з країн, включаючи передові розвинені, не ставить цілей досягнення світового рівня конкурентоздатності з усього асортименту продукції, яку вона виробляє. Пріоритет віддається лише тим секторам економіки, які мають умови для отримання конкурентних переваг на світовому ринку. Для України особливо актуальним є визначення таких галузей та створення дійового механізму підтримки пріоритетних виробництв та удосконалення на цій основі структури виробництва. Мова йде про формування такої промислової політики, яка була б адекватна умовам ринку, вимогам та інтересам незалежної держави в процесі інтеграції в світову економічну систему. При цьому державне регулювання повинне стати практичною основою її створення та реалізації при вирішенні таких головних завдань, як: оцінка ступеню конкурентоздатності національної економіки  з визначенням умов та факторів, які будуть сприяти ефективній конкуренції, збільшенню експортного потенціалу країни; обгрунтування пріоритетних галузей, виробництв та видів продукції, які можуть отримати в короткостроковому та середньостроковому плані конкурентні переваги на світовому ринку; визначення шляхів та методів державного заохочення підвищення конкурентоздатності національного виробництва за рахунок цільової підтримки пріоритетних галузей та виробництв; обєднання зусиль держави в здійсненні структурної перебудови, в інноваційній політиці з підвищенням конкурентоздатності національного виробництва; науково - практичне та інституційне забезпечення заходів з підвищення конкурентоздатності національного виробництва, виходячи з національних умов та особливостей національного ринку.

Аналіз конкурентних переваг через факторні умови доводить, що чимало галузей промисловості України мають сприятливі умови для свого розвитку і успішної конкуренції. Попередні умови для розвитку конкуренції чи то реалізовані, чи то починається їх реалізація. Конкуретноздатність як підсумок цього процесу буде залежити від ефективності інноваційної, інвестиційної, маркетингової політики. В конкурентоздатності, як багато рівневій категорії, виділяють чотири основні рівня: підприємства, галузі, народного господарства, світового господарства, міжнародної конкуренції.

В дисертації доводиться, що трансформація факторів формування конкурентних відносин і переваг втілюється у систему показників конкурентоздатності на кожному з вказаних рівнів. Це дозволяє в теоретичному та практичному аспекті відслідкувати та регулювати процеси формування та підвищення конкурентоздатності підприємств, галузей, народного господарства у цілому. Використання кількісних та якісних показників дає можливість реально оцінювати конкурентоздатність підприємства, галузі, народного господарства, приймати міри для захисту національного ринку від недоброякісної конкуренції з боку закордонних та вітчизняних товаровиробників.

В дисертації підкреслюється, що формування нормального конкурентного середовища, реальна макроекономічна фінансова стабілізація дозволяє задіяти механізм фінансового банкрутства підприємств, а через нього активно проводити реструктуризацію недієздатних підприємств, прискорити конверсію виробництв, які втратили оборонне значення та попит на світовому ринку. Необхідно створювати рівні умови для конкуренції на внутрішньому ринку, стимулювати зростання технологічного, технічного, організаційного рівня виробництва на вітчизняних підприємствах, навчитись останнім використовувати свої конкурентні переваги і таким чином всебічно сприяти відвоюванню внутрішнього ринку у іноземних товаровиробників, оскільки позиції вітчизняних в остнанній час суттєво ослаблені внаслідок недальновидної стратегії реформування національної економіки. Тільки спираючись на внутрішній ринок, і про це свідчить закордонний досвід, національний товаровиробник зможе задіяти конкурентні переваги країни, стати менш уразливим від конюнктури світового ринку.

На підставі проведеного дослідження обгрунтовано, що структурну перебудову народногосподарського комплексу необхідно здійснювати одночасно на двох важливих рівнях - міжгалузевому і галузевому. На міжгалузевому рівні треба стимулювати та збільшувати частку галузей з виробництва товарів народного споживання, прогресивних видів матеріалів та засобів технічного переоснащення, забезпечити формування такої міжгалузевої структури економіки, яка б відповідала світовому досвіду та потребам України. Поєднання пріоритетів державної промислової політики з застосуванням механізму міжгалузевої конкуренції дозволяє добитися прогресивних структурних змін у виробництві, підвищити його ефективність та конкурентоздатність на внутрішньому ринку, а потім і на зовнішньому.

На галузевому рівні відбувається формування ефективної структури виробництва в окремих комплексах та галузях шляхом обмеження розвитку сировинних і напівфабрикатних виробництв, збільшення частки виробництв, які мають закінчений високотехнологічний цикл, що в кінцевому підсумку покращує використання існуючого природно-ресурсного потенціалу галузі.

Формування та розвиток конкуренції в Україні повинні мати своєю стратегічною метою структурну перебудову національної економіки шляхом створення багатогалузевого високотехнологічного конкурентоспроможного комплексу, підприємств та галузей, адаптованих до ринкових умов внутрішнього та зовнішнього ринків. Але формування конкурентних відносин здійснюється непослідовно, суперечливо, державно-інституційний напрямок розвитку тільки формується.

Викладені в роботі положення можуть бути використані у подальшому дослідженні взаємовпливу процесів конкуренції на трансформацію економічної системи України, переходу її на більш вищий рівень розвитку.

У висновках сформульовані основні концептуальні підсумки з проведеного аналізу стану і перспектив розвитку формування конкурентних відносин у перехідній економіці інверсійного типу, викладені головні пропозиції автора щодо стратегії та тактики формування конкурентних відносин  та їх удосконалення .

ОСНОВНІ ВИСНОВКИ ТА РЕЗУЛЬТАТИ ДИСЕРТАЦІЙНОГО ДОСЛІДЖЕННЯ

Проведене і подане в дисертації дослідження проблем формування конкурентних відносин в перехідній економіці інверсійного типу дозволяє зробити такі основні висновки і пропозиції.

1. Обгрунтовано і доказано обєктивну необхідність прискорення процесів формування економічних, правових, організаційних основ розвитку змагальності в Україні. Перехід до такого режиму роботи економіки потребує створення відповідних правових, економічних, організаційних умов на всіх рівнях народного господарства.

2. Визначено основні моменти переходу економіки в конкурентний режим функціонування. Коли правові та непрямі економічні чинники переважають у розвитку, ринок сформований, насичується по більшості товарів та послуг вітчизняними товаровиробниками, завершується створення інфраструктури ринку та інші. Прискорення процесу формування ринкової економіки в Україні можливе шляхом стимулювання розвитку за допомогою держави розвинутого внутрішнього ринку, на якому діє ефективна система конкурентних відносин. Це дозволить прискорити перехід індустріального суспільства з елементами постіндустріального розвитку у постіндустріальне суспільство.

3. Обгрунтовано необхідність державного регулювання процесу формування конкурентних відносин відповідно загальносвітовим тенденціям глобалізації, універсалізації та уніфікації систем регулювання економічної сфери, що повинне закріплятися відповідним інституційним оформленням. Використання конкурентно-інституційного підходу дозволяє скоротити час та витрати, повязані з формуванням розвинутого конкурентного середовища.

4. Встановлено, що фундаментальність та глибина аналізуємих проблем дають можливість використати основні підсумки дослід-ження в процесі подолання негативних економічних наслідків трансформаційної кризи шляхом стимулювання створення конкурентних структур в економіці, захисту внутрішнього ринку від недобросовісної конкуренції із-за кордону, ефективного державного регулювання конкурентних відносин, прогресивних, проринкових змін структури національної економіки.

Для удосконалення системи оцінки конкурентоздатності підприємств, галузей, народного господарства у цілому пропонується система показників, яка дозволяє оцінювати їх конкурентоздатність, потенційні можливості їх зросту, а також оцінити присутність іноземних товаровиробників на внутрішньому ринку України, співвіднести цю присутність у кількісному та якісному відношенні з вітчизняними, оптимізувати шляхи та напрямки підвищення конкурентоздатності національних товаровиробників, галузей, народного господарства у цілому.

Список опублікованих праць за темою дисертації

Статті у наукових фахових виданнях

1. Гайворонский А.А. О методологии исследования организации общественного труда//Вестник Харьковского государственного университета. - 1988. - № 326. - Х.: ХГУ. - С. 25-28.

Гайворонский А.А. Взаимосвязь социалистического сорев-нования и организации общественного труда//Вестник Харьковского государственного университета. - 1989. - № 328 -Х.: ХГУ. - С. 50-53.

Гайворонский А.А. Конкуренция: проблемы формирования в переходной экономике // Бизнес Информ. - 1997. - № 3. - С. 20-23.

Гайворонский А.А. Спад в экономике и проблемы форми-рования конкурентных отношений // Ринкова трансформація економіки. Збірник наукових праць Харківського інституту бізнесу і менеджменту. Вип. 2. - Харків: Основа. 1997. - С. 67-75.

Гайворонский А.А. Конкуренция и проблемы агробизнеса // Бизнес Информ. - 1998. - № 10. - С. 32-34.

Тези доповідей

Гайворонский А.А. Развитие конкуренции как важнейшее направление выхода из кризиса экономики Украины // Материалы республиканской научно-методической конференции 28-29 сентября 1994 г. Проблемы изучения экономической теории: макро- и микроэкономика. - Харьков: ХГАДТУ. 1994. - С. 171-172.

Гайворонский А.А. Формирование конкурентных отношений в переходной экономике инверсионного типа (транзиции) / /Матеріали міжнародної науково-практичної конференції 21-22 травня 1998 р. “Проблеми реформування економіки України в умовах транзиції”. - Харків: Харківський інститут бізнесу і менеджменту. 1998. - С. 87-89.

АНОТАЦІЇ

Гайворонский О.А. Формування конкурентних відносин в перехідній економіці інверсійного типу. - Рукопис. Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.01.01 - економічна теорія. Харківський національний університет ім.В.Н. Каразіна, Харків, 2000.

Дисертацію присвячено проблемі формування конкурентних відносин в перехідній економіці інверсійного типу. У дослідженні розглянуто економічний зміст конкуренції на підставі еволюційного розвитку змагальності, конкуренції, етапів їх розвитку. Розкриті особливості становлення конкурентних відносин в інверсійній економіці, визначена з усього різномаїття найбільш ефективна конкурентна структура перехідної економічної системи. Розглянута роль конкурентних відносин у формуванні ринкової системи з застосуванням методів державного регулювання. Обгрунтовуються переваги конкурентно-інституційного напрямку регулювання економіки. Визначено, що при створенні нормальних умов для відтворювальних процесів в економіці, розвиток конкурентних відносин трансформується в конкурентоздатність. Формування розвинутих конкурентних відносин, створення конкурентного середовища впливає на зміну структури виробництва на підприємствах, в галузях, народному господарстві у цілому.

Ключові слова: змагальність, конкуренція, інверсія, конкурентна структура, регулювання, інституціоналізація, трансформація, конкурентоздатність, структура економіки.

Гайворонский А.А. Формирование конкурентных отношений в переходной экономике инверсионного типа. - Рукопись.

Диссертация на соискание ученой степени кандидата экономических наук по специальности 08.01.01-экономическая теория.-Харьковский национальный университет им. В.Н. Каразина, Харьков, 2000.

Диссертация посвящена проблеме формирования конкурентных отношений в переходной экономике инверсионного типа. Рассмотрено развитие отношений состязательности, прошедшее длительный этап эволюции в экономике. На определенном уровне развития товарного производства, при преобладании экономической составляющей, состязательность модифицировалась в конкуренцию. Эволюционно выделяются этапы этого процесса: состязательность - экономическая состязательность - конкуренция - дальнейшее совершенствование конкуренции. Определены признаки, хронологические рамки и содержание этапов возникновения, формирования и развития состязательности, конкуренции. Такими признаками являются методы формирования, степень насыщения рынка, соотношение государственного и негосударственного секторов экономики, разгосударствление и приватизация, развитость инфраструктуры рынка, дифференциация товаропроизводителей и механизм их банкротства.

Выявлено, что при инверсионном типе трансформации экономики в рыночную, когда созданы благоприятные, равные экономические, правовые, организационные, административные предпосылки, в переходный период значение функций, выполняемых конкуренцией, возрастает и способствует нарастанию положительной критической массы эффективно хозяйствующих субъектов рынка, преодолению кризисных явлений и стимулированию развития самой конкуренции.

Выделена из множества представленных конкурентных структур монополистическая конкуренция, как наиболее развитая форма, синтезирующая в себе черты и свойства остальных. Она наиболее предпочтительна для постсоветских экономик.

Обосновано, что ускорению формирования цивилизованных конкурентных отношений способствует государственное регулирование этих процессов. Наиболее предпочтительными и эффективными, создающими равные условия для конкуренции, являются правовые и косвенные методы экономического регулирования. Влияние различных факторов на формирование конкурентных отношений и реализация конкурентных преимуществ в конечном счете трансформируется в конкурентоспособность, которая будет зависеть от эффективности инновационной, инвестиционной, маркетинговой политики.

Доказано, что трансформация факторов формирования конкурентных отношений и преимуществ воплощается в систему показателей конкурентоспособности на уровне предприятия, отрасли, народного хозяйства, мирового хозяйства. Для усовершенствования системы оценки конкурентоспособности на указанных первых трех уровнях предлагается система показателей, которая позволяет оценивать их конкурентоспособность, потенциальные возможности ее роста, присутствие иностранных производителей на внутреннем рынке Украины, соотнести это присутствие в количественном и качественном отношении с отечественными, оптимизировать пути и направления повышения конкурентоспособности национальных товаропроизводителей, отраслей народного хозяйства в целом.

Формирование развитых конкурентных отношений, создание конкурентной среды влияет на изменение структуры производства. Соединение приоритетов государственной промышленной политики с использованием механизма межотраслевой конкуренции позволяет добиться прогрессивных структурных изменений в народнохозяйственном комплексе страны, повысить его эффективность и конкурентоспособность на внутреннем рынке, а затем и на внешнем.

Формирование и развитие конкурентных отношений в Украине должно иметь своей стратегической целью структурную перестройку национальной экономики, которая означает создание многоотраслевого высокотехнологического конкурентоспособного комплекса, предприятий и отраслей, адаптированных к рыночным условиям внутреннего и внешнего рынков.

Ключевые слова: состязательность, конкуренция, инверсия, конкурентная структура, регулирование, институционализация, трансформация, конкурентоспособность, структура экономики.

Gayvoronsky A.A. The formation of the competitive relations in the transitive economy jf the inversion type. - Manuscript.

Candidat’s thesis for a scientific degree of economy. Spesiality 08.01.01. - economic theory. Kharkov State University after Karazin V.N.

The thesis is dedicated to the formation of the competitive relations in the transitive economy of the inversion type. Economic contents of the competition on the basis of the evalutionary development of  the contest, competition, their development stages has been considered in the investigation. Establishing peculiarities of the competitive relations in the inversion economy have been discovered. The most effective structure of the transitive economic system has been picked out from the whole variety. The role of the competitive relations in the formation of the market system with the using of the state regulation methods has been considered. The advantages of the competition - institutional trend of the economy regulation are grounded. It has been determined that during the formation of normal conditions for the reproductive processes in the economy, the development of the competitive relations is transformed into competitiveness. The formation of the developed competitive relations, creation of the competitive environment influences the structure production change at the undertakings, in the branches, in the whole national economy.

Key words: contestation, competition, inversion, competitive structure, regulation institutionality, transformation, competitiveness, economy structure.




1. Вариант 1 1Объекты АРМ ~ оценка вр
2. Взгляды Аристотеля
3. ВВЕДЕНИЕ Самый древний искусственный строительный материал ~ глиняный кирпич и в настоящее время не пот.html
4. Четыре царства живой природы
5. Доклад- Бельгия
6. Способы образования самостоятельных частей речи
7. і Экономиканы мемлекеттік реттеуді~ объектісі ж~не ~~ралдары
8. Work of computers spnning this plnet nd is now strted to bring in the surrounding re like spce
9. ЧЕЛЯБИНСКИЙ ГОСУДАРСТВЕННЫЙ УНИВЕРСИТЕТ Факультет заочного и дистанционного обучения
10. Тема- Патогенні мікроорганізми План- Специфічність вірулентність і токсичність патогенних мікроорга
11. тема обусловливает их сложное поведение перелеты гнездование забота о потомстве
12. Индекс нищеты населения
13. Договор розничной купли-продажи
14. Месторождения золота
15. Я написал это письмо прежде чем вы добавили видео
16. Электростатическое поле характеризуется напряженностью электрического поля см
17. тематического моделирования
18. Речь 2003 120 с ISBN 5926801621 Проявления психологической зависимости формирующиеся в детстве во многом опр
19. статтях балансу на визначену дату використовують вертикальний і горизонтальний аналіз див
20. Права несовершеннолетних