Поможем написать учебную работу
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
Если у вас возникли сложности с курсовой, контрольной, дипломной, рефератом, отчетом по практике, научно-исследовательской и любой другой работой - мы готовы помочь.
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
ФІЗИКО-ТЕХНІЧНИЙ ІНСТИТУТ НИЗЬКИХ
ТЕМПЕРАТУР ім. Б. І. ВЄРКІНА
На правах рукопису
СОКОЛОВ Святослав Сергійович
УДК 532.516; 538.935;
.941
Енергетичний спектр та кінетичні властивості низьковимірних електронних систем над рідким гелієм
(01.04.09 Фізика низьких температур)
АВТОРЕФЕРАТ дисертації на здобуття наукового ступеня
доктора фізико-математичних наук
Харків р.
Дисертація є рукопис.
ім. Б. І. Вєркіна НАН України, м. Харків
співробітник
Слюсаренко Юрій Вікторович
(Національниий Науковий центр “Харківський фізико-
технічний інститут”, начальник відділу);
доктор фізико-математичних наук, професор
Колесніченко Юрій Олексійович
(Фізико-технічний інститут низьких температур ім. Б. І. Вєркіна
НАН України, завідуючий відділом);
співробітник
Нємченко Костянтин Едуардович
(Харківський Національний університет ім. В. Н. Каразіна,
професор кафедри теплофізики і молекулярної фізики).
Провідна установа: Інститут фізики НАН України, відділ фізики магнітних явищ.
Захист відбудеться 26.04. 2005 р. о 15 годині на засіданні Спеціалізованої вченої ради Д 64.175.02 при Фізико-технічному інституті низьких температур ім. Б. І. Вєркіна НАН України (61103, м. Харків, пр. Леніна, 47).
З дисертацією можна ознайомитися у бібліотеці ФТІНТ ім. Б. І. Вєркіна НАН Украіни, 61103, м. Харків, пр. Леніна, 47.
Автореферат розіслано 25.03. 2005 р.
Вчений секретар Спеціалізованої вченої ради
доктор фізико-математичних наук
Ковальов О. С.
Актуальність теми. Електрони, локалізовані на поверхні рідкого гелію, утворюють квазідвовимірні (Q2D) і квазіодновимірні (Q1D) системи, вивчення властивостей яких в останні десятиліття стало, по суті справи, окремим напрямком у фізиці низьких температур [1,2]. Інтерес до проведення теоретичних і експериментальних досліджень в області поверхневих електронів (ПЕ) у гелії є обумовлений декількома обставинами. Ці системи вільні від домішок. Завдяки близькості діелектричної сталої гелію до одиниці () середня відстань електронів від поверхні рідини складає см, їхню взаємодію з гелієвою підкладкою в більшості випадків можна розглядати як мале збурювання. Енергетична щілина між основними і першим збудженими рівнями для руху в напрямку, перпендикулярному поверхні рідини, помітно перевищує характерні температури рідкого гелію. Це дозволяє розглядати систему ПЕ як дворівневу систему, що робить її кандидатом на роль кубіта у проблемі квантового комп'ютера. Концентрація електронів може змінюватися в широких границях, при цьому співвідношення між кінетичною енергією і потенційною енергією взаємодії зарядів змінюється настільки сильно, що в розглянутих системах виявляється можливим існування не тільки неупорядкованого (газового), але і кристалічного станів [2,3].
Специфіка дослідження кінетичних властивостей ПЕ над рідким гелієм обумовлена тим, що при температурах нижче 1 К для поверхневих електронів основними виявляються їхні взаємодії з капілярними хвилями на поверхні гелію (риплонами) і неоднорідностями дна плівки гелію. Крім того, у випадку плівки гелію істотним виявляється екранування кулонівської взаємодії електронів, що є незначним над масивною рідиною. Це дозволяє за допомогою поверхневих електронів досліджувати плазмові ефекти в низьковимірних заряджених системах в умовах як практично неекранованої, так і сильно екранованої кулонівської взаємодії [3]. При цьому, при вивченні Q1D систем ПЕ над скривленою поверхнею на їх кінетичних і плазмових властивостях визначальним образом позначається те, що рух не тільки перпендикулярно поверхні рідини, але і поперек провідного каналу виявляється квантованим. Особливості, що їх перелічено, істотно збагачують відомості щодо кінетичних явищ в системах ПЕ, але обчислювальні труднощі тривалий час не дозволяли виконати систематичні теоретичні дослідження цих явищ і провести докладне порівняння з експериментальними даними, що існують.
Наявність великої кількості невирішених цікавих проблем і ідей робить важливим й актуальним систематичне теоретичне дослідження кінетичних явищ у низьковимірних системах зарядів над рідким гелієм, що складає зміст даної роботи.
Робота підготовлена і виконана у відділі квантових рідин і кристалів Фізико-технічного інституту низьких температур ім. Б. І. Вєркіна НАН України.
Дослідження, що становлять основу даної дисертації, проведені згідно з такими темами:
· “Дослідження квантових об'ємних і поверхневих явищ у рідкому і твердому гелію”, № держ. реєстрації 0195U009877;
· “Кінетичні і релаксаційні процеси в квантових рідинах і кристалах при наднизьких температурах”, № держ. реєстрації 0196U002949;
· “Дослідження нових квантових систем у рідкому і твердому гелію при наднизьких температурах”, № держ. реєстрації 0100U004483;
· “Неоднорідні та низьковимірні системи в рідкому та твердому гелії”, № держ. реєстрації 0103U000331.
Мета і задачі дослідження
Кінцева мета проведених досліджень складалася в одержанні нових даних про явища, що відбуваються в системах поверхневих електронів над рідким гелієм. Для досягнення мети необхідно було вирішити такі проблеми:
одержати загальні вирази для енергій поверхневих станів електронів;
установити вид гамільтоніану взаємодії поверхневих електронів з неоднорідностями дна плівки гелію на твердій підкладці;
дослідити кінетичні властивості квазідвовимірної і квазіодновимірної електронних систем, створених з використанням властивостей поверхні гелію;
обчислити функції відгуку і вивчити колективні властивості низьковимірних багаторівневих заряджених систем;
установити закон дисперсії поверхневих коливань розчину ізотопів гелію з мікророзшаруванням і визначити рухливість поверхневих електронів, обумовлену взаємодією з цими коливаннями;
знайти параметри локалізації і дослідити транспортні властивості асиметричних поляронних станів у квазіодновимірних провідних каналах над рідким гелієм;
вирішити проблему поширення електромагнітних хвиль в експериментальній комірці, що містить шар поверхневих електронів, і з'ясувати залежність перемінного струму, що випливає з комірки, від провідності електронного шару.
Об'єкт дослідження - низьковимірні системи зарядів, що взаємодіють з надплинним гелієм.
Предмет дослідження - транспортні і плазмові явища в низьковимірних електронних системах над рідким гелієм.
Методи дослідження
У роботі застосовувались: варіаційний метод визначення енергії поверхневих електронних станів; метод рішення кінетичного рівняння для визначення рухливості електронів; метод функцій відгуку для визначення законів дисперсії плазмових мод квазідвовимірних і квазіодновимірних електронних систем; гідродинамічний метод обчислення частоти зв'язаних коливань поверхні розчину Не Не; гідродинамічне наближення для визначення параметрів локалізації, енергії і рухливості асиметричного низьковимірного полярону на поверхні рідкого гелію; метод рішення рівнянь Максвелла для перемінного електромагнітного поля з відповідними граничними умовами з метою визначення внеску токових характеристик поверхневих електронів у хвильові процеси в експериментальній комірці.
Наукова новизна отриманих результатів
У ході виконання роботи була отримана низка нових наукових результатів, що мають принципово важливе й істотне значення для розуміння кінетичних і колективних явищ, що відбуваються в низьковимірних системах електронів, локалізованих над рідким гелієм. Серед пріоритетних наукових результатів слід зазначити такі:
Рівень обгрунтування. Достовірність і обгрунтованість одержаних результатів підтверджується такими обставинами:
- результати, отримані в ході виконання дисертаційної роботи, досягнуті з використанням методів, надійність і обґрунтованість яких багаторазово підтверджені в різних галузях квантової механіки, фізичної кінетики і гідродинаміки;
- обґрунтованість отриманих рішень задач, що склали зміст роботи, підтверджується виконанням, при відповідних значеннях параметрів, граничних переходів до результатів, які раніше були отримані з використанням інших наближень;
- теоретичні результати, що їх одержано, взаємодоповнюють теоретичні результати інших авторів і підтверджуються експериментальними даними.
Практичне значення отриманих результатів полягає в тому, що одержані нові результати істотно розширюють наявні уявлення про властивості низьковимірних заряджених систем і про поверхневі явища в рідкому гелії. Отримані в роботі відомості про кінетичні властивості поверхневих електронів і реалізацію режиму повного контролю можуть бути використані при подальшому дослідженні транспорту електронів у різних середовищах в умовах істотного впливу електрон-електронної взаємодії. Схема одержання гамільтоніану взаємодії електрона з неоднорідностями дна плівки гелію і границь між рідкими фазами розшарованого розчину ізотопів гелію може бути використана при розгляді розсіювання зарядів довільним середовищем з нерівними границями розподілу фаз. Результати дослідження транспорту електронів у квазіодновимірних провідних каналах над рідким гелієм дають нові знання про кінетичні властивості електронної системи в умовах, коли лише один ступінь вільності відповідає поступальному рухові, а рух у двох просторових напрямках є квантованим. Дослідження плазмових властивостей багаторівневих квазідвовимірних і квазіодновимірних систем електронів розширює наявні уявлення щодо характеру колективних збуджень у низьковимірних системах зарядів із концентрацією часток, що змінюється в широких границях, перекриваючи як невироджений режим, так і режим квантового виродження. Вивчення поляронних станів електрона на поверхні гелію дало нові знання про можливості самоузгодженого квантовомеханічного і гідродинамічного опису поляронних заряджених квазічасток з різним ступенем асиметрії руху електронів. Визначення залежності вимірювального струму, що витікає з комірки, яка містить поверхневі електрони, дозволяє проводити дослідження кінетичних властивостей низьковимірних заряджених систем при різній геометрії і при довільних співвідношеннях між характерними розмірами експериментальної комірки.
Особистий внесок автора. У наукових працях по темі дисертації особистий внесок автора є визначальним. Роботи [1] і [24] виконані їм самостійно. У роботах [5-9,10-20,22,23] авторові належить постановка задачі і визначення методу її рішення. У роботах [2,3,21] автор брав участь у формулюванні проблеми і виробленню алгоритму її рішення нарівні з іншими співавторами. У роботах [4,13] автор сформулював задачу, що склала теоретичну частину роботи. Всі аналітичні обчислення в перерахованих роботах виконано автором. Він же брав безпосередню участь в аналізі й інтерпретації отриманих результатів.
Випробування результатів роботи
Основні результати роботи доповідалися: на Республіканському семінарі з фізики і техніки низьких температур (Червоний Лиман, 1989 р.), на 17-й Національній конференції з фізики конденсованого стану (Кашамбу, Бразилія, 1994 р.), на Міжнародній конференції з фізики низьких температур LT-22 (Прага, Чеська республіка, 1996 р.), на Міжнародній конференції з електронних властивостей двовимірних заряджених систем EP2DS-12 (Токіо, Японія, 1997 р.), на 20-й Національній конференції з фізики конденсованого стану (Кашамбу, Бразилія, 1997 р.), на Міжнародній конференції з фізики низьких температур LT-23 (Хельсінкі, Фінляндія, 1999 р.), на 22-й Національної конференції з фізики конденсованого стану (Сан-Лоренсу, Бразилія, 1999 р.), на Міжнародному семінарі з квантових рідин і кристалів QFS-2001 (Констанц, Німеччина, 2001 р.), на Міжнародній конференції з електронних властивостей двовимірних заряджених систем EP2DS-14 (Прага, Чеська республіка, 2001 р.), на 25-й Національній конференції з фізики конденсованого стану (Кашамбу, Бразилія, 2002 р.), на Міжнародній конференції з фізики низьких температур НТ-33 (Екатеринбург, Росія, 2003 р.), на Міжнародній конференції з фізики рідини (Київ, Україна, 2003 р.), на Міжнародному семінарі з квантових рідин і кристалів QFS-2004 (Тренто, Італія, 2004 р.), на Національній конференції NANSYS-2004 “Наносистеми: електронна, атомна будівля і властивості” (Київ, Україна, 2004 р.).
Публікації. Основні результати, що увійшли в дисертацію, опубліковано в 24 статтях у провідних наукових журналах України і зарубіжних виданнях, а також у 14 матеріалах конференцій.
Структура та обсяг дисертації. Дисертація складається з вступу, сьоми розділів, висновків, заключення та списку використаних джерел (188 найменувань). Зміст роботи викладено на 309 сторінках, у тому числі 54 малюнках та 4 таблицях.
ОСНОВНИЙ ЗМІСТ РОБОТИ
Вступ містить пояснення актуальності проблеми. У ньому приведені мета та задачі дослідження енергетичного спектра і кінетичних властивостей ПЕ, наукова новизна і практичне значення отриманих результатів. У Вступі є відзначений зв'язок роботи з науковими проблемами і темами.
У першому розділі описані дослідження енергетичного спектру поверхневих електронів. Приведено основні співвідношення і наближені результати, що їх було отримано до моменту початку виконання роботи. Ці результати засновані на аналітичному рішенні хвильового рівняння для ПЕ в зневазі тими або іншими внесками до потенційної енергії електрона. Більшість результатів було отримано в наближенні нескінченно високого потенційного бар'єра, що перешкоджає проникненню електрона у середину рідкого гелію. Найбільш складною є проблема одержання аналітичних виразів для енергетичного спектру і хвильових функцій у випадку ПЕ над плівкою гелію. Згідно роботі [4], хвильове рівняння для електрона при цьому має аналітичне рішення тільки для тонкої плівки на металевій підкладці, коли можна зневажити поляризаційною взаємодією електрона з гелієм. З метою одержання загальних аналітичних виразів для енергетичного спектра ПЕ в даній роботі застосовано варіаційний метод. Використано наступні вирази для спробних хвильових функцій ПЕ, що відповідають його рухові в напрямку z, нормальному до поверхні гелію:
; , (1)
де і - варіаційні параметри. Використання (1) приводить до виразів для
Рис. 1. Залежність і від товщини плівки гелію на поверхні металу
енергій основного () і першого збудженого () станів ПЕ. Параметри й у
загальному випадку визначаються чисельно з умови мінімізації енергій і . Це дозволяє визначити і як у випадку ПЕ над масивною рідиною (), так і плівкою гелію. Залеж-ність і від у випадку плівки гелію, що покриває метал, показана на рис. 1 (суцільні лінії). Для порівняння пунктирними лініями показані відповідні залежності, обчислені в [4] з використанням виразу
; . (2)
За допомогою аналогічної процедури обчислень визначено також енергії рівнів і енергетична щілина у випадку ПЕ над розчином ізотопів гелію, чия вільна поверхня містить тонку макроскопічну плівку, збагачену легким ізотопом Не.
При дослідженні енергетичного спектра ПЕ в Q1D провідному каналі на поверхні гелію використано теоретичну модель [5] Q1D систем ПЕ над скривленою поверхнею гелію, що експериментально реалізована [6-8]. У цьому випадку потенційна енергія електрона при його русі поперек каналу задається виразом , де для електронів над масивною рідиною ( і - заряд і маса електрона, - притискуюче електричне поле, - радіус кривизни рідини). У випадку Q1D провідного каналу над плівкою гелію частота потенціалу визначається відповідним розташуванням електродів у вимірювальній комірці [8]. В даній дисертаційній роботі досліджено вплив магнітного поля, нормального поверхні гелію, на енергетичний спектр електронів у Q1D провідному каналі і показано, що в цьому випадку енергетичний спектр має вигляд
, ; , (3)
де - циклотронна частота. Спектр має ту ж саму структуру, що й у нульовому магнітному полі (), зберігаючи залежність від одновимірного хвильового числа , що відповідає вільному поступальному рухові уздовж осі провідного каналу. Хвильові функції для руху уздовж осі є стандартними функціями Ерміта для осциляторного руху.
В другому розділі вивчаються кінетичні властивості Q2D системи ПЕ над нескривленою поверхнею гелію. Обчислення рухливості електронів, що мають імпульс у площині границі розподілу пар рідкий гелій, при наявності ведучого електричного поля , спрямованого в тій же площині, проведено з використанням кінетичного рівняння:
, (4)
яке містить у своїй правій частині інтеграли зіткнень електронів з атомами газу в паровій фазі, риплонами і дефектами (неоднорідностями) дна плівки гелію. Потенціали взаємодії, що визначають імовірність акта розсіювання, для перших двох інтегралів зіткнень були встановлені до початку виконання даної роботи [3,9]. Визначення гамільтоніану взаємодії тим же методом, що в [9] за допомогою підсумовування індивідуальних взаємодій електрона з індукованими дипольними моментами часток середовища, утрачає сенс при розгляді взаємодії ПЕ з твердою підкладкою, що має діелектричну сталу . Для таких підкладок індивідуальні взаємодії сильно екрануються, чим можна зневажити у випадку взаємодії електрона й атомів гелію, розташованого над підкладкою. В даній роботі застосовано новий підхід до визначення , заснований на рішенні рівняння Пуассона для потенціалу електростатичного поля, яке створює в точці простору електрон, розташований у точці з координатами . Підхід є справедливим для підкладки з довільним значенням і дає можливість обчислити додаток до потенціалу поля, що виникає завдяки малим відхиленням міжфазних границь пар рідина () і рідина підкладка від рівноважних позицій ( і ). При цьому виникає додаткова сила зображення, що діє на електрон,
.
Визначаючи , знаходимо:
, (5)
де , - модифіковані функції Бесселя. З (5) видно, що тільки у випадку (це виконується, наприклад, якщо речовиною підкладки є отверділий інертний газ або водень) у виразі (5) можна зневажити другим доданком, і тоді цей вираз збігається з , що виходить при підсумовуванні індивідуальних взаємодій ПЕ з атомами твердої підкладки.
З аналізу законів збереження енергії й імпульсу випливає, що зіткнення електрона з атомами пару, довгохвильовими риплонами і неоднорідностями дна плівки близькі до пружного. Це дозволяє при рішенні рівняння (4) використовувати наближення часу релаксації. Функцію розподілу шукають як . Оскільки доступний інтервал концентрацій ПЕ над масивною рідиною є обмежений через проблему електрогідродинамічної нестійкості зарядженої поверхні гелію ( см-2), а відповідні температури Фермі є багато меншими за характерні температури проведення експерименту ( порядку або менше 1 К), розгляд проводиться для невиродженої системи зарядів. У цьому випадку рівноважна частина функції розподілу близька до больцмановської функції, а , де - обернений час релаксації, що представляє собою суму внесків від різних механізмів розсіювання. Остаточний вираз для рухливості має вигляд
; . (6)
Обчислення частот зіткнень і є досить стандартні. При обчисленні частоти , що обумовлена розсіюванням електрона на неоднорідностях дна плівки, використовується гамільтоніан (5). Імовірність процесу розсіювання пропорційна . При обчисленнях використано модель гаусових кореляцій [10], у якій , де параметри і відіграють роль характерних вертикального і горизонтального розмірів поверхневих дефектів.
Для досить великих концентрацій зарядів міжелектронні зіткнення можуть уплинути на вид функції розподілу електронів. Для обліку такого впливу слід додати інтеграл міжелектронних зіткнень у праву частину рівняння (4). Якщо частота міжелектронних зіткнень помітно перевищує частоти зіткнень з розсіювачами (т. зв. наближення повного контролю [11]), то функція розподілу близька до і залежить від дрейфової швидкості електронної системи уздовж напрямку ведучого поля. Величина обчислюється з рівняння балансу імпульсу. Як результат, для рухливості отримано такий вираз:
; . (7)
На рис. 2 результати розрахунку рухливості ПЕ за допомогою виразів (6) і (7)
Рис. 2. Рухливість поверхневих електронів як функція температури. Суцільна лінія наближення вільних електронів, пунктирна лінія - наближення повного контролю. Експериментальні дані взято з роботи [12].
показані разом з експериментальними даними [12]. Як видно з рисунка, режим повного контролю реалізується в системі ПЕ при концентраціях електронів см-2, що відповідають притискуючому електричному полю В/см. При менших притискуючих полях експериментальні дані добре описуються з використанням наближення вільних електронів (вираз (6)). Таким чином, можна вважати доведеним, що режим повного контролю реалізується в експериментальних умовах у системі ПЕ над рідким гелієм.
Рис. 3 представляє результат обчислення рухливості ПЕ над плівкою гелію, що покриває гладку підкладку (скло). При порівнянні теоретичної залежності й експериментальних даних [13]
Рис. 3. Рухливість електронів над плівкою гелію на поверхні скла. Суцільна лінія внесок від усіх механізмів розсіювання, пунктирна лінія від розсіювання на дефектах дна плівки, штрих-пунктирна на атомах пару й риплонах. Експериментальні дані з роботи [13].
знайдені такі значення параметрів моделі неоднорідностей дна плівки: см і см у наближенні вільних електронів ( см і см у наближенні повного контролю).
При теоретичному дослідженні рухливості електронів, локалізованих над поверхнею твердого водню, виявилося, що використання виразу (5) не може пояснити рухливість, що є пропорційною температурі і яка спостерігалась експериментально в [14]. Результати [14] можна пояснити, якщо припустити, що має структуру, аналогічну структурі, що має гамільтоніан електрон-риплонної взаємодії з довгохвильовими риплонами [9], з відповідною заміною діелектричної сталої гелію на діелектричну сталу водню. Це означає, що електрон над твердим воднем підбудовується до неоднорідностей поверхні, що мають характерний подовжній розмір порядку або більше дебройлевської довжини хвилі електрона ( см при К) подібно тому, як електрон над вільною поверхнею гелію підбудовується до її довгохвильових зсувів . Хвильова функція електрона при цьому близька до . Згода теоретичної кривої і експериментальних даних [14] для К досягається для см і см.
У третьому розділі роботи приведено результати теоретичного вивчення рухливості ПЕ в квазіодновимірних каналах, створених над гелієм завдяки скривленню форми його поверхні, а також завдяки спеціально підібраній конфігурації електричних полів. Оскільки енергія Фермі при лінійних щільностях зарядів см-1 дуже мала в порівнянні з температурою К, розгляд було проведено для невиродженої системи електронів. Для обчислення рухливості електрона можна використовувати метод рішення кінетичного рівняння, що для частки, яка має енергію і функцію розподілу , записується як
(8)
і аналогічно рівнянню (4) для двовимірного руху ПЕ. Однак тепер кінетичне рівняння залежить від одновимірного хвильового числа , а ведуче електричне поле є спрямованим уздовж каналу (вісь ). Матричні елементи гамільтоніанів розсіювання, що входять в інтеграли зіткнень у правій частині (8), пропорційні , де см масштаб локалізації хвильової функції електрона для руху поперек каналу (вісь ). Така залежність означає, що основний внесок у процес розсіювання дають , що відповідає см-1 (розглядається випадок нульового магнітного поля при цьому в (3) слід покласти ). З огляду на цей факт і аналізуючи закон збереження енергії при електрон-риплонних зіткненнях, дійдемо висновку, що в електрон--риплонному розсіюванні беруть участь довгохвильові риплони. Це дозволяє використовувати той же гамільтоніан розсіювання [9], що був використаний у Розділі 2 і вважати зіткнення електронів з риплонами (а також з атомами гелієвого пару і неоднорідностями дня плівки гелію) практично пружними. Тому рішення (8) шукається в наближенні часу релаксації. У випадку вільних електронів, коли , рішення (8) має вид
, . (9)
Якщо визначити , а , де - повне число часток, то знаходимо такий вираз для рухливості
, (10)
. Частоти , і є громіздкими функціями аргументу.
У наближенні повного контролю маємо
, . (11)
Значення дрейфової швидкості визначається з рівняння балансу імпульсу. Підсумкове вираження для рухливості має вигляд .
Якісне поводження рухливостей і в залежності від температури й притискуючого електричного поля однакове, але значення в кілька разів менше, ніж значення . Рухливість представлена на рис. 4.
Слабкість електрон-риплонної взаємодії приводить до того, що вже при порівняно малих значеннях ведучого електричного поля виникає ефект розігріву електронної системи. У результаті ефективна електронна температура . Значення визначається з рівняння балансу енергії , де дисипативна функція зумовлена процесами випромінювання електроном двох короткохвильових збуджень у протилежних напрямках [15]. Обчисливши рухливість як функцію і визначаючи за допомогою рівняння балансу енергії, можна визначити залежність . Така залежність для двох значень показана на рис. 5. Видно, що при В/см рухливість починає швидко зростати в порівнянні зі своїм рівноважним значенням у границі ; .
Рис. 4. Рухливість електронів у наближенні повного контролю як функція температури (а) і притискуючого електричного поля (б). Криві 1 проведені для В/см (а), криві 1 для К (б).
Рис. 5. Рухливість електронів, обчислена у наближенні вільних електронів (суцільні лінії) та наближенні повного контроля (пунктирні лінії) для і 3000 В/см
У випадку Q1D руху ПЕ над плівкою гелію визначальну роль у рівнянні (8) можуть грати їхні зіткнення з неоднорідностями дна плівки, описувані . Обчислення рухливості з урахуванням цього доданку приводить до висновку, що для товщини плівки см і для рухливість, обумовлена електрон-риплонним розсіюванням, виявляється пропорційною , на відміну від рухливості над масивною рідиною, де вона в цій границі пропорційна . У той же час рухливість, обумовлена взаємодією з неоднорідностями дна плівки, виявляється пропорційною , здобуваючи значення на півтора-два порядку менше відповідних значень рухливості завдяки електрон-риплонному розсіюванню. Таке сильне розходження температурних залежностей рухливостей, зв'язаних з різними механізмами розсіювання ПЕ, може виявитися сприятливим при спробах експерименнтального виявлення впливу розсіювання на неоднорідностях дна плівки для ПЕ в Q1D каналі.
Той факт, що енергетичний спектр ПЕ (3) у Q1D каналі при наявності магнітного поля має ту ж структуру, що й у нульовому магнітному полі () дозволяє обчислювати рухливість у ненульовому магнітному полі методами, застосованими за умов відсутності магнітного поля. Розходження полягає в тому, що від магнітного поля залежать і ефективна маса електрона, і матричні елементи операторів розсіяння ПЕ, що сильно ускладнює чисельні розрахунки. Залежності Q1D рухливості ПЕ від магнітного поля і температури, отримані в наближенні повного контролю, приведені на рис. 6.
Рис. 6. Рухливість як функція температури для кількох значень магнітного поля (пунктирні та штрихпунктирні лініі є внески від розсіювання риплонами та атомами пару) та магнітного поля для кількох значень притискуючого електричного поля (пунктирна лінія є внеском від розсіювання риплонами).
У четвертому розділі роботи теоретично вивчаються плазмові коливання в багаторівневих системах зарядів, прикладами яких є Q2D і Q1D системи поверхневих електронів над гелієм. При досить низьких температурах, коли щільність гелієвого пару стає мізерно малої, а взаємодією з риплонами можна зневажити, системи електронів над гелієм перетворюються в однозарядові системи, що практично не взаємодіють з розсіювачами. Метою розділу є послідовний розгляд як подовжніх, так і поперечних плазмових коливань у Q2D і Q1D електронних системах і встановлення закону дисперсії мод з використанням формалізму діелектричних функцій, що залежать від хвильового числа і частоти [16,17]. Дисперсійне рівняння має вигляд
, (12)
с діелектричною функцією . Рівняння (12) залежить від двовимірного або одновимірного хвильового чисел, а матричні елементи кулонівської парної взаємодії обчислюються як
(13)
у Q2D (індекси нумерують дискретні рівні для руху в напрямку, нормальному поверхні гелію) і як
(14)
у Q1D, коли дискретна система рівнів відповідає рухові електронів поперек провідного каналу.
Рівняння (12) в умовах або (заселеністю збуджених рівнів можна зневажити) розщеплюється на два рівняння
; . (15)
Перше з них відповідає подовжнім плазмовим коливанням у площині границі розподілу рідина пар (уздовж осі провідного каналу), друге поперечним, що супроводжуються переходами електронів між основним і першим збудженим рівнями.
Вирази (13) і (14) залежать від двовимірного й одновимірного фур'є-образів потенційної енергії парної взаємодії електронів, що мають, відповідно, координати й у (13) і й у (14). Для того, щоб знайти цю енергію , необхідно вирішити рівняння Пуассона для потенціалу електричного поля , створюваного в точці простору електроном, розташованим у точці . При цьому слід використовувати відповідні граничні умови. Дана процедура дозволяє установити вид у випадку електронів, розташованих як над об'ємним рідким гелієм, так і над плівкою гелію при довільному значенні діелектричної постійної речовини підкладки під плівкою. Це дозволяє розглянути випадки як слабкого (), так і сильного () екранування кулонівської взаємодії.
У Q2D випадку для ПЕ над плівкою гелію
, (16)
що для масивної рідини дає
. (17)
Остання рівність у (17), можлива завдяки , означає слабість ефектів екранування кулонівської взаємодії для електронів над об'ємним гелієм.
Для обчислення необхідно провести обернене фур'є-перетворення в рівняннях (16) і (17), покласти , що відповідає розташуванню зарядів в одній площині, а потім провести одновимірне перетворення Фур'є. У найбільш цікавому випадку сильного екранування кулоновської взаємодії над плівкою гелію, що покриває метал ( ), маємо
. (18)
Функції відгуку в (12) для невиродженої системи електронів обчислюються точно. Для довгохвильової границі вони можуть бути записані єдиним образом як для невиродженої, так і виродженої систем, реалізація яких можлива для ПЕ над плівкою гелію.
Роблячи обчислення з використанням хвильових функцій перших двох дискретних рівнів у (13) і (14) (у Q2D використовуємо вираження (1)) і підставляючи результат обчислень у (15), одержуємо наступні закони дисперсії подовжніх і поперечних плазмових коливань для довгохвильової границі малих хвильових чисел.
Q2D. Закон дисперсії подовжньої гілки коливань має вигляд для неекранованої кулонівської взаємодії і для екранованої взаємодії; . Швидкість звуку складає см/с для товщини плівки гелію см і = 10 см-2. Дані вирази були також раніше отримані іншими авторами з використанням різних наближень. Закон дисперсії поперечної моди, обчислений з використанням другого з рівнянь (15), відрізняється від частоти електронних переходів між рівнями 1 і 2. Відмінність визначається частотою деполярізаційного зрушення , де - параметр локалізації хвильової функції електрона в напрямку у випадку нульового притискуючого електричного поля; , - чисельний множник порядку 10-1. Якщо 10-6 см, см-2, Гц для плівки гелію на поверхні металу.
Q1D. Для , коли можна зневажити другим доданком у (18),
; (19)
- лінійна концентрація електронів, . Для плівки гелію товщиною , що покриває метал, для маємо , де швидкість звуку при і , якщо . В обох граничних випадках см/с ( см-1).
Закон дисперсії поперечної моди має вигляд:
; ; (20)
Гц ( см-1), якщо електрони розташовані над масивною рідиною. Для електронів над плівкою гелію як і раніше частота поперечної моди описується виразом (20), але частота деполярізаційного зсуву стає рівною якщо і при . По оцінках Гц ( Гц), якщо см-1 і В/см.
Закон дисперсії плазмових коливань Q1D системи зарядів у даній роботі визначався також з використанням квазікристалічного наближення [18], у якому вважається, що електрони утворюють лінійний ланцюжок, у якому розташовані на середній відстані друг від друга, взаємодіють за законом Кулона і випробують малі зсуви і щодо рівноважних положень. У цьому випадку в потенційній енергії ланцюжка з'являється внесок
. (21)
Закон дисперсії плазмових мод знаходиться за допомогою рівнянь руху для електрона, який займає позицію . При цьому закони дисперсії для збігаються з (19) і (20) з тією відмінністю, що аргумент логарифма в (19) тепер залежить від , а частоту деполярізаційного зсуву в (20) слід покласти рівною нулеві. Зручність квазікристалічного наближення полягає в тому, що з його допомогою можна одержати закон дисперсії плазмових коливань у присутності магнітного поля, спрямованого уздовж осі . Закони дисперсії двох гілок спектру плазмових коливань при цьому мають вигляд:
. (22)
У п'ятому розділі дисертації розглядаються властивости поверхневих електронів, що розташовані над поверхнею розшарованого розчину Не в Не. Як відомо, розшарування розчинів Не Не починається поблизу вільної поверхні завдяки наявності поверхневих домішкових андріївських рівнів для квазічасток Не. При цьому за певних умов на поверхні можливе утворення тонкої, але макроскопічної плівки, збагаченої легким ізотопом (мікророзшарування) [19]. Розшарування розчинів спостерігалося й у рідкій плівці (див. рис. 7). Воно можливе й у вузьких капілярах. При наявності ПЕ над розчином з мікророзшаруванням їхні кінетичні властивості залежать від взаємодії з поверхневими модами розчину. Це викликає необхідність обчислення закону дисперсії поверхневих коливань з обліком вязкісного загасання. Для цього використовано систему лінеарізо-ваних рівнянь Навьє-Стокса
Рис. 7. Структура розшарованої плівки рідкого розчину ізотопів гелію.
;
; . (23)
Тут і - швидкість рідини у верхній фазі 1, що вважається нормальною, і нормальна швидкість у нижній фазі 2, - нормальна густина цієї фази; надплинна швидкість , - гідродинамічний потенціал; ; - надплинна густина, . Систему рівнянь (23) слід доповнити відповідними граничними умовами, у яких необхідно врахувати сили Ван дер Ваальса, що діють як між рідкими фазами і твердою підкладкою, так і між фазами 1 і 2 [20,21]. У результаті рішення системи (23) одержуємо дисперсійне рівняння, що описує зв'язані коливання міжфазних границь, розташованих при і при :
, (24)
Рис. 8. Дійсні (суцільні лініі) і уявні (пунктирні лінії) частини капілярної (1) та звукової (2) гілок спектру поверхневих коливань для К і см. Крапкові лінії є закон дисперсії у наближенні ідеальних рідин
- функції хвильового числа і частоти. Приклад чисельного рішення (24) для розчину з мікророзшаруванням () показаний на рис. 8. Видно, що в відмінність від ідеальних рідин (пунктирні лінії), урахування в'язкості рідких фаз приводить до того, що тільки одна гілка спектра має мале загасання. Закон дисперсії цієї гілки є аналогічним капілярним хвилям в однорідній рідині. Однак частота залежить від ефективного коефіцієнта поверхневого натягу , що представляє собою суму коефіцієнтів поверхневого натягу об'ємної фази 1 і границі розшарування масивних фаз 1 і 2.
Проводячи обчислення потенційної енергії ПЕ, який розташований над розчином з мікророзшаруванням, аналогічно тому, як це було зроблено в Розділі 2, використовуємо вираз (5), у якому беремо рівним діелектричній сталій верхньої рідини, а - діелектричній сталій нижньої рідини. При цьому беремо до уваги, що . Взаємодія електрона з коливаннями вільної поверхні, що є пропорційною , аналогічна електрон-риплонному розсіянню в однорідній рідині. З огляду на той факт, що зсуви і для розглянутої гілки коливань збігаються [20], знаходимо гамільтоніан електрон-риплонної взаємодії у випадку розчину з мікророзшаруванням
;
; (25)
. Оскільки вираз (25) є убутною функцією , частота зіткнень з риплонами пропорційна , а рухливість, як це видно з (6), пропорційна оберненій частоті зіткнень, дійдемо висновку, що рухливість ПЕ над розчином з мікророзшаруванням є зростаючою функцією . При рухливість прагне до рухливості над об'ємним нормальним Не. Цей випадок, однак, слід розглядати окремо, тому що закон дисперсії риплонів у Не повинний залежати від коефіцієнту його поверхневого натягу, а не від . У даній роботі розглянуте загасання капілярних хвиль на поверхні об'ємного Не. Закон дисперсії риплонів показаний на рис. 9. Як видно, риплони з хвильовими числами см-1 сильно загасають у нормальному Не. Проте було проведене обчислення рухливості ПЕ над Не в припущенні, що риплони загасають слабко, як у випадку Не. Результати розрахунку показані на рис. 10. Видно, що експериментальні дані [22] добре погоджуються з обчисленою теоретичною залежністю. Таким чином, незважаючи на сильне загасання вільних риплонів, їхній вплив на рухливість ПЕ над Не виявляється таким же, як у риплонів, що загасають слабко.
У Розділі 5 також досліджено загасання зв'язаних коливань міжфазних границь розшарованої плівки (рис. 7). Рішення рівняння (24) у цьому випадку приводить до закону дисперсії, що має “вікна”хвильових чисел, коли повинне спостерігатися слабке загасання
Рис. 9. Закон дисперсії риплонів у нормальному Не: дійсна (суцільна лінія) і уявна (пунктирна лінія) частини.
Рис. 10. Рухливість електронів над нормальним Не для В/см. Трикутники експериментальні точки з роботи [22].
капілярної гілки спектра, що можливо, якщо або . При малих маємо сильне загасання через ; при великих глибина проникнення вязкої хвилі більше довжини хвилі, і знову маємо сильне загасання. Крім цього в Розділі 5 у наближенні ідеальних рідин розглянуті колективні коливання розшарованого розчину Не Не в циліндричному капілярі радіуса . Легкий ізотоп концентрується поблизу осі циліндра, і його рідка фаза має радіус . Досліджено подовжні коливання, у яких змінюється перетин центрального рідкого шнура і поперечні коливання, у яких перетин центрального шнура залишається незмінним, але його центр випробує зсув щодо осі капіляра. Враховано вплив капілярних і вандерваальсових сил на закони дисперсії, що виявляються подібними для обох типів коливань. Закон дисперсії поперечних коливань для має вигляд
, (26)
де швидкість обумовлена внеском сил Ван дер Ваальса.
У шостому розділі дисертаційної роботи теоретично вивчаються властивості поляронних квазічасток, що можуть утворюватися на поверхні рідкого гелію завдяки локалізації електронів не тільки в напрямку, нормальному рідині, але й у площині границі розподілу рідина пар. При цьому має місце своєрідний ефект самоузгодження: локалізація електрона супроводжується виникненням деформації поверхні гелію (лунки), чия форма задається функцією . Це, у свою чергу, сприяє локалізації електрона [23,24]. Слід зазначити, що не можна розглядати як збурювання, як це вважалося при вільному русі електрона уздовж поверхні гелію. У даній роботі вивчається вплив, що робить на властивості поляронних квазічасток скривлення поверхні гелію в квазіодновимірних каналах. Як показано в Розділі 1, таке скривлення можна врахувати, додавши енергію до потенційної енергії електрона. У результаті хвильове рівняння для електрона приймає вигляд
, (27)
де - оператор моменту імпульсу. При записі (27) ми зневажаємо ефектами поляризаційної взаємодії електрона і гелію. Повна енергія комплексу електрон + лунка має вигляд
; , (28)
де - прискорення гравітації. Варіюючи (28), одержуємо рівняння механічної рівноваги , що дозволяє знайти зв'язок між і хвильовою функцією . Для обчислення енергії поляронних станів використовуються спробні хвильові функції в основному стані й у збудженому стані. Підставляючи ці вирази до (28) і варіюючи знайдені значення енергії, визначаємо параметри локалізації. Для найбільш цікавого інтервалу притискуючих полів кВ/см виявляється, що см, а см. Таким чином, полярон виявляється сильно асиметричним. Енергія зв'язку полярону, визначена як енергія за винятком енергії вільного руху електрона, виявляється порядку К для цього інтервалу притискуючих полів, а енергетична щілина між електронними станами складає - К ( - Гц). У роботі також визначена асиметрична рухливість полярону уздовж і поперек провідного каналу шляхом рішення рівняння Навьє-Стокса для поля швидкостей, порушуваного в рідині при русі в ній лунки разом із захопленим електроном [23]. Характерні значення рухливостей виявляються порядку 10 см/(Вc) у приведеному інтервалі притискуючих полів, що на два-три порядків менше значень рухливості ПЕ у вільному стані.
У заключному сьомому розділі роботи розглянуто питання зв'язку між вимірювальним сигналом, що знімається з експериментальної комірки, яка містить поверхневі електрони, і провідністю електронної системи. Дана проблема носить принциповий характер, оскільки традиційна методика часу проліту, яка широко використовується при дослідженні рухливості зарядів у конденсованих середовищах та газах, для виміру провідності електронного шару над рідким гелієм не може бути застосована. У роботі, на прикладі вимірювальної комірки циліндричної форми, проблему уперше вирішено в загальному виді шляхом рішення рівнянь Максвелла для електромагнітного поля в комірці з урахуванням токових процесів у шарі ПЕ. У результаті методом перетворення Фурє-Бесселя отримано систему рівнянь щодо дійсної і уявної частин провідності електронів, значення цих частин можна установити, виходячи зі значень дійсної і уявної частин вимірювального струму , де - амплітуда зовнішнього збуджуючого потенціалу:
; (29)
; (30)
; , визначає вимірювальний струм з комірки у відсутності електронів, - геометричні фактори, а частота є плазмовою частотою, що є модифікована у порівнянні з частотою завдяки впливу граничних умов для електромагнітного поля на електронному шарі та на верхній і нижній обкладинцях електричної ємності.
Систему рівнянь, аналогічну рівняннім (29) та (30), можна отримати також для вимірювальної комірки прямокутної форми. Таким чином, виходячи з вимірюванних значень та і підставляючи їх до рівнянь (29) і (30), маємо систему двох рівнянь відносно та . Вирішуючи цю систему рівнянь, вдається однозначно, без підгінних параметрів, визначити провідність ПЕ в різних фазових станах, включаючи вігнеровський кристал [18-19].
ВИСНОВКИ
У дисертації узагальнено результати теоретичних досліджень властивостей низьковимірних систем електронів, що локалізовані над поверхнею рідкого гелію. Для виконання роботи використано варіаційний метод визначення енергії поверхневих станів електронів над діелектриком, метод кінетичного рівняння визначення рухливості електронів уздовж границі розподілу пар рідкий гелій, наближення функцій відгуку для визначення закону дисперсії колективних плазмових мод, гідродинамічне наближення при розгляді властивостей поляронних станів електронів над гелієм. Використання перелічених методів дослідження дозволило систематично вивчити енергетичний спектр і кінетичні явища в квазідвовимірних та квазіодновимірних системах поверхневих електронів, пояснити ряд явищ, що спостерігалися експериментально, і прогнозувати нові, раніше не вивчені властивості низьковимірних систем електронів над рідким гелієм. Серед результатів, представлених у дисертаційній роботі, найбільш важливими є:
1. Зясовано, що енергії поверхневих станів електронів над рідким гелієм можуть бути обчислені аналітично з використанням варіаційного методу. Процедура розрахунку, що включає аналітичні і чисельні розрахунки, дозволяє визначити як енергії станів, так і параметри локалізації електронів у залежності від притискуючого електричного поля при довільній товщині шару рідини і будь-яких значеннях діелектричної сталої підкладки.
2. Теоретично вивчено транспортні властивості електронів уздовж поверхні гелію за допомогою методів, заснованих на розвязку кінетичного рівняння Больцмана. Вперше показано, що для великих значень притискуючих електричних полів наближення повного контролю, у якому міжелектронні зіткнення грають вирішальну роль у формуванні функції розподілу носіїв, приводить до значення рухливості, яке співпадає з експериментальними і є в два рази меншим, ніж у наближенні вільних електронів. Таким чином доведено, що режим повного контролю реалізується у системі поверхневих електронів.
. Вперше отримано, за допомогою методу електростатичних зображень, потенціал розсіювання електрона на неоднорідностях границі плівки і твердої підкладки, поверхнева структура якої близька до атомно гладкої. Виявлено, що взаємодія з неоднорідностями дна плівки у визначених умовах сильно впливає на транспортні властивості поверхневих електронів. Порівняння результатів обчислень з експериментальними даними дозволяє установити характерні розміри неоднорідностей границі гелій підкладка.
. Встановлено, що рухливість електронів над твердим воднем пояснюється їх розсіюванням на дефектах вільної поверхні кристалу. Зіставлення теоретичного розрахунку з експериментально визначеними значеннями рухливості дозволяє укласти, що поверхня водню має терасову будівлю, причому довжина плоских ділянок складає десятки міжатомних відстаней, а їхня характерна висота на порядок менше.
. Вперше обчислено рухливість електронів уздовж квазіодновимірного каналу, заповненого рідким гелієм, завдяки взаємодії електронів з риплонами й атомами гелієвого пару. Виявлено роль переходів між дискретними енергетичними рівнями, що відповідають рухові часток поперек каналу. Зясовано, що розходження між результатами обчислення рухливості в одночастковому наближенні й у наближенні повного контролю у квазіодновимірному каналі існує як для електрон-риплонної взаємодії, так і взаємодії з атомами гелію в парі. Зі збільшенням ведучого електричного поля рухливість електронів уздовж провідного каналу зростає в умовах, коли ефективна температура електронної системи помітно перевищує температуру гелію.
. Встановлено, що рухливість електронів уздовж провідного каналу над гелієм при наявності магнітного поля, нормального поверхні рідини, пояснюється залежністю як ефективної маси, так і імовірності процесів розсіювання від магнітного поля. Рухливість електронів зменьшується зі збільшенням магнітного поля. Температурна залежність рухливості для слабких магнітних полів якісно подібне тієї, що є в нульовому магнітному полі.
. Зясовано, що при досить низьких температурах, коли заселеністю збуджених енергетичних рівнів можна зневажити, спектр колективних мод квазідвовимірної і квазіодновимірної систем електронів на поверхні рідкого гелію містить дві гілки. Одна з них відповідає подовжнім коливанням у площині зарядів (уздовж провідного каналу), друга поперечним коливанням, зв'язаним з переходом з основного на перший збуджений рівень для руху поперек шару електронів (поперек каналу). Знайдено точні вирази для функцій відгуку невироджених електронних систем і отримано асимптотичні вираження цих функцій у довгохвильовій границі для вироджених систем. Розглянуто вплив екранування кулонівської взаємодії електронів над плівкою гелію. Доведено, що закони дисперсії поперечних мод є оптичними. Значення граничної частоти визначається частотою одноелектронних спектроскопічних переходів з основного на перший збуджений рівень, зміненої на величину деполяризаційного зсуву, який є пропорційним концентрації зарядів.
. Показано, що кінетичні властивості поверхневих електронів над розчином Не Не з мікророзшаруванням визначаються їхньою взаємодією з поверхневими хвилями розчину. Обчислено дійсну і мниму частину частот цих хвиль з урахуванням процесів загасання завдяки вязкості. Обчислення проведені з урахуванням внеску вандерваальсової взаємодії рідких фаз як між собою, так і з твердою підкладкою у випадку плівки гелію. Виявлено, що у розчині з мікророзшаруванням єдиної модою поверхневих коливань, що має слабке загасання, є мода, яка відповідає вигинним коливанням верхньої рідкої фази. Закон дисперсії цієї моди є аналогічним законові дисперсії капілярних хвиль в однорідній рідині, але залежить від модифікованого коефіцієнта поверхневого натягу.
. Встановлено, що рухливість поверхневих електронів над розчином Не Не з мікророзшаруванням відрізняється від рухливості над однорідною рідиною як через залежність закону дисперсії поверхневої капілярної моди від модифікованого коефіцієнта поверхневого натягу, так і завдяки додатковим членам у гамільтоніані розсіювання. Для граничного випадку нескінченної товщини плівки обчислена рухливість електронів над масивним легким ізотопом гелію. Зясовано, що знайдені значення рухливості знаходяться у добрій згоді з експериментально обмірюваними значеннями рухливості електронів над Не.
. Виявлено, що процеси розшарування рідкого розчину ізотопів гелію у вузькому капілярі супроводжуються появою подовжніх і поперечних мод коливань “шнура”рідкої фази, яка збагачена легким ізотопом і розташована в центрі капіляра. Установлено закони дисперсії мод і з їх допомогою знайдено критерії існування стійкого розшарування розчину в залежності від співвідношення товщин рідких фаз.
. Вперше теоретично досліджено властивості асиметричного електронного полярону на поверхні гелію (електрон, локалізований у площині поверхні рідини разом із самоузгодженою деформацією поверхні гелію). Результати використані для визначення енергетичних і динамічних характеристик полярону в квазіодновимірному провідному каналі, у якому поверхня гелію скривлена завдяки капілярним силам. Обчислено параметри локалізації і енергії основного і збудженого поляронних станів. Визначено енергетичну щілину між основним і збудженим поляронними станами. Обчислено анізотропну рухливість полярону уздовж і поперек каналу завдяки вязкісному опору рідини рухові масивного комплексу електрон + поверхнева деформація.
. Вперше у загальному вигляді виявлено вплив токових процесів у шарі електронів, що локалізовані на поверхні гелію, на електромагнітне поле в експериментальній комірці. Встановлено, що комплексний кондактанс комірки залежить як від дійсної, так і уявної частин провідності електронів. Це дозволяє однозначно визначати провідність і рухливість поверхневих електронів при вимірі перемінного струму, що випливає з вимірювального осередку.
ПУБЛІКАЦІЇ ЗДОБУВАЧА ЗА ТЕМОЮ ДИСЕРТАЦІЇ
1. Соколов С.С. Энергетический спектр поверхностных электронов над микрорасслоившимся раствором Не Не // ФНТ. . Т.11, № 8. C. 875 .
. Бунтарь В.А., Ковдря Ю.З., Григорьев В.Н., Монарха Ю.П., Соколов С.С. Исследование скорости релаксации импульса и наблюдение режима полного контроля в двумерной системе электронов на поверхности гелия // ФНТ. . Т. 13, № 8. С. 789 .
. Монарха Ю.П., Соколов С.С. О возможности расслоения жидких изотопов гелия в узких капиллярах // ФНТ. . Т. 15, № 4. С. 339 344.
4. Бунтарь В.А., Соколов С.С. Подвижность поверхностных электронов в гелии в условиях сильного межэлектронного взаимодействия // ФНТ. . Т. 16, № 7. С. 845 .
. Соколов С.С., Киричек О.И. Спектр коллективных колебаний одномерной системы электронов над жидким гелием // ФНТ. . Т. 20, № 8. С. 764 .
. Sokolov S.S. and Studart N. Electron states in a quasi-one-dimensional charge channel over liquid helium in the presence of magnetic field // Phys. Rev. B. . Vol. 51, № 4. P. 2640 .
7. Sokolov S.S., Hai G.-Q., and Studart N. Mobility of electrons in a quasi-one-dimensional conducting channel on the liquid-helium surface // Phys. Rev. B. . Vol. 51, № 9. P. 5977 .
8. Sokolov S.S., Rino J.-P., and Studart N. Theory of electron transport in a two-dimensional layer on the solid hydrogen surface // Phys. Rev. B. . Vol. 51, № 16. P. 11068 11073.
9. Sokolov S.S., Hai G.-Q., and Studart N. Nonlinear transport of electrons in a quasi-one-dimensional channel on the liquid-helium surface // Phys. Rev. B. . Vol. 52, № 21. P. 15509 .
. Сивоконь В.Е., Доценко В.В., Соколов С.С., Ковдря Ю.З., Григорьев В.Н. Нелинейные эффекты в подвижности двумерной системы электронов на поверхности жидкого гелия // ФНТ. . Т. 22, № 7. С. 715 .
11. Sokolov S.S., Hai G.-Q., and Studart N. Capillary waves in He He solutions and the properties of localized electrons on the helium surface // Phys. Rev. B. . Vol. 55, № 6. P. R3370 R3373.
. Sokolov S.S., Rino J.-P., and Studart N. Ripplon-limited mobility of surface electrons on thick films of He over He // Phys. Rev. B. . Vol. 55, № 21. P. 14473 .
13. Sokolov S.S., Hai G.-Q., and Studart N. Damping of interfacial waves in He He layered mixtures // Phys. Rev. B. . Vol. 56, № 14. P. 8988 .
14. Sokolov S.S., Hai G.-Q., and Studart N. Mobility of electrons in a quasi-one-dimensional conducting channel on the liquid helium surface in the presence of magnetic field // ФНТ. . Т. 23, № 5/6. С. 649 .
15. Sokolov S.S. and Studart N. Plasmon excitations in nondegenerate quasi-one-dimensional electron system // Phys. Rev. B. . Vol. 57, № 2. P. R704 R707.
16. Sokolov S.S. and Studart N. Plasma dispersion of multisubband electron system over liquid helium // J. Phys.: Condensed Matter. . Vol. 12, № 1. P. 1 .
17. Sokolov S.S., Hai G.-Q., and Studart N. Mode damping of layered He He films over a solid substrate // Phys. Rev. B. . Vol. 62, № 1. P. 584 .
18. Sokolov S.S., Ramos A.C.A., and Studart N. Polaron states of electrons in the anisotropic surface over liquid helium // J. Phys.: Condensed Matter. . Vol. 12, № 12. P. 7341 .
19. Coimbra D., Sokolov S.S., Rino J.P., and Studart N. Surface electron transport over a helium film // J. Low Temp. Phys. . Vol. 126, № 1/2. P. 505 .
20. Sokolov S.S. and Studart N. Electron transport in a quasi-one-dimensional channel on superfluid helium film // Phys. Rev. B. . Vol. 66, № 7. P. 075424 (1 ).
21. Monarkha Yu.P., Sokolov S.S., Hai G.-Q., and Studart N. Channel magnetotransport of surface electrons on superfluid helium // Physica E. . Vol. 12. P. 950 .
22. Sokolov S.S. and Studart N. Scattering of surface electrons over a superfluid helium film // Phys. Rev. B. . Vol. 67, № 13. P. 132510 (1 - 4).
23. Sokolov S.S. and Studart N. Plasmon spectrum in low-dimensional electron systems over insulating cryogenic films: Screening, quantum degeneracy, and multisubband effects // Phys. Rev. B. . Vol. 68, № 15. - P. 195403 (1 - 8).
. Sokolov S.S. Variational approach to the problem of energy spectrum of surface electrons over liquid-helium film // ФНТ. . Т. 30, № 3. С. 271 - 275.
ЦИТОВАНА ЛІТЕРАТУРА
1. Two-dimensional electron systems in helium and other substrates, edited by E. Andrei. Dordrecht: Kluwer, 1997. p.
. Monarkha Y. and Kono K. Two-dimensional Coulomb liquids and solids. Berlin: Springer-Verlag, 2003. - 346 p.
3. Шикин В.Б., Монарха Ю.П. Двумерные заряженные системы в гелии. М.: Наука, 1989. - 156 стр.
. Габович А.М., Ильченко Л.Г., Пашицкий Э.А. Энергетический спектр электронов над тонкой плёнкой гелия в прижимающем электрическом поле // ЖЭТФ. - 1981. - Т. 81, вып. 6. - С. 2063 .
. Ковдря Ю.З., Монарха Ю.П. Одномерная электронная система над жидким гелием // ФНТ. . Т. 12, № 10. С. 1011 .
. Ковдря Ю.З., Николаенко В.А. Квазиодномерная электронная система над жидким гелием // ФНТ. . Т. 18, № 11. С. 1278 .
. Киричек О.И., Монарха Ю.П., Ковдря Ю.З., Григорьев В.Н. Динамические свойства электронов в одиночном проводящем канале на поверхности жидкого гелия // ФНТ. . Т. 19, № 4. С. 458 .
8. Valkering A., Klier J., and Leiderer P. The effect of electron pressure on suspended helium films // Physica B. . Vol. 284-288. P. 172 .
9. Шикин В.Б., Монарха Ю.П. Поверхностные заряды в гелии // ФНТ. . Т. 1, № 8. С. 957 .
. Ando T., Fowler A.B., and Stern F. Electronic properties of two-dimensional systems // Rev. Mod. Phys. - 1982. - Vol. 54, № 2. - P. 438 - 672.
. Басс Ф.Г., Гуревич Ю.Г. Горячие электроны и сильные электромагнитные поля в плазме полупроводников и газового разряда. М.: Наука, - 1985. - 399 с.
. Mehrotra R, Guo C.J., Ruan Y.Z., Mast D.D., and Dahm A.J. Density-dependent mobility of a two-dimensional electron fluid // Phys. Rev. B. . Vol. 29, № 9. P. 5239 .
. Jiang H.W., Stan M.A., and Dahm A.J. Phase diagrams and melting in a screened two-dimensional system: Electrons on helium films // Surf. Sci. . Vol. 196, № 1-3. P. 1 - 7 .
14. Edelman V.S. and Faley M.I. Investigation of electrons localized above solid hydrogen by means of the cyclotron resonance method // J. Low Temp. Phys. . Vol. 52, № 3/4. P. 301 .
. Монарха Ю.П. Влияние коротковолновых поверхностных возбуждений жидкого гелия на эффекты затухания в двумерном электронном газе // ФНТ. . Т. 4, № 9. С. 1093 .
16. Vinter B. Many-body effects in n-type Si inversion layers. II. Excitations to higher subbands // Phys. Rev. B. . - Vol. 15, № 8. P. 3947 .
17. Das Sarma S. and Quinn J.J. Collective excitations in semiconductor superlattices // Phys. Rev. B. . Vol. 25, № 12. P. 7603 .
. Чаплик А.В. Неустойчивость квазиодномерной электронной цепочки и структурный переход „струна-зигзаг” // Письма в ЖЭТФ. . Т. 31, вып. 5. С. 275 278.
. Saam W.F. Growth of He layers from surfaces of nearly saturated solutions of He in superfluid He // Phys. Rev. A. - 1972. - Vol. 5, № 1. - P. 335 - 338.
. Монарха Ю.П., Соколов С.С. Поверхностные явления в растворе He - He c микрорасслоением // ФНТ. - 1981. - Т. 7, № 1. - С. 45 - 57.
. Монарха Ю.П., Соколов С.С. Коллективные возбуждения в расслоившейся плёнке гелия // ФНТ. - 1982. - Т. 8, № 12. - С. 1235 - 1241.
22. Shirahama K., Ito S., Suto H., and Kono K. Surface study of liquid He using surface state electrons // J. Low Temp. Phys. . Vol. 101, № 3/4. P. 439 .
. Шикин В.Б., Монарха Ю.П. Свободные электроны на поверхности жидкого гелия в присутствии внешних полей // ЖЭТФ. . Т. 65. вып. 2. С. 751 .
. Монарха Ю.П. Самосогласованные состояния поверхностных электронов над плёнкой гелия // ФНТ. . Т. 1, № 4. С. 526 .
. Сивоконь В.Е. Исследования спектров электрон-риплонных резонансов и процессов диссипации в двумерном электронном кристалле над жидким гелием // ФНТ. . Т. 30, № 5. С. 509 .
АНОТАЦІЇ
Соколов С. С. Енергетичний спектр та кінетичні властивості низьковимірних електронних систем над рідким гелієм. Рукопис. Дисертація на здобуття вченого ступеня доктора фізико-математичних наук за фахом 01.04.09 - Фізика низьких температур. Фізико-технічний інститут низьких температур ім. Б. І. Вєркіна НАН України, Харків, 2005.
В дисертації представлено результати систематичних теоретичних досліджень властивостей квазідвовимірних та квазіодновимірних систем електронів, що локалізовані над поверхнею рідкого гелію. За допомогою варіаційного методу вперше отримано загальні аналітичні вирази для енергій перших двох енергетичних рівнів для руху електронів у напрямку, нормальному до поверхні гелію. Встановлена залежність енергій від товщини плівки гелію, що розташована на твердій підкладці, та від товщини шару рідкої фази, збагаченої на Не, у розшарованому рідкому розчині ізотопів гелію. Вивчено залежність енергетичного спектру електронів, що локалізовані у квазіодновимірному провідному каналі на поверхні гелію, від магнітного поля. Базуючись на знайдених волнових функціях, методом кінетичного рівняння вивчена рухливість електронів уздовж границі розділу пар рідкий гелій з використанням різних наближень, які відіграють внесок міжелектронних зіткнень у формуванні функції розподілу носіїв. Шляхом порівняння з експериментальними даними доведено, що у системі поверхневих електронів реалізується режим повного контролю, у якому зіткнення між електронами грають вирішальну роль у формуванні функції розподілу часток. Встановлено гамільтоніан розсіяння електронів неоднорідностями дна плівки гелію, обчислено рухливість поверхневих електронів завдяки цьому розсіянню та при порівнянні з результатами експерименту оцінено характерні розміри неоднорідностей. Вивчена рухливість електронів у квазіодновимірному провідному каналі над рідким гелієм та вперше теоретично знайдена залежність рухливості від притискуючого та ведучого електричних полів. Вивчено вплив магнітного поля на рухливість електронів. За допомогою методу функцій відгуку у багаторівневих електронних системах знайдено закони дисперсії подовжніх та поперечних плазмових коливань у квазідвовимірному та квазіодновимірному випадках. Зясовано закон дисперсії поверхневих хвиль розшарованого розчину рідких ізотопів гелію та вивчена рухливість поверхневих електронів завдяки їх взаємодії з цими хвилями. Встановлена залежність енергії та параметрів локалізації електронних асиметричних поляронів над гелієм від притискуючого електричного поля. Обчислено асиметричну рухливість полярона уздовж та поперек провідного каналу над поверхнею гелію. Вперше отримано систему рівнянь, що дозволяє однозначно обчислити провідність електронного шару над рідким гелієм, виходячи з виміряних значень електричного струму, що витікає з експериментальної комірки.
Ключові слова: поверхневі електрони, рідкий гелій, кінетичне рівняння, рухливість електронів, електронний полярон.
Sokolov S. S. Energy spectrum and kinetic properties of low-dimensional electron systems over liquid helium. Manuscript. Thesis for а Doctor's degree in physics and mathematics, speciality 01.04.09 - Low Temperature Physics. B. I. Verkin Institute for Low Temperature Physics and Engineering of the National Academy of Sciences of Ukraine, Kharkov, 2005.
In the thesis, the results are presented of systematic studies of the properties of quasi-two-dimensional and quasi-one-dimensional electron systems localized over liquid helium surface. By using the variational approach, the energies are obtained analitically for the first time of two lowest states for electron motion in the direction normal to helium surface. The dependence of the energies on liquid helium thickness over solid or liquid substrate is determined. The influence of magnetic field on the energy spectrum of electrons in quasi-one-dimensional conducting channel over helium is considered. Basing on wave functions calculated the electron mobility along the boundary vapor liquid helium is investigated by kinetic equation method using the approaches taking into account the different contribution of interelectron collisions to carrier distribution function. It is proved that the complete control regime is realized in surface electron system. In this regime, the interelectron collisions influence, in a crucial way, the structure of electron distribution function. The Hamiltonian is defined for electron scattering by the roughness in the bottom of helium film and characteristic sizes of the roughness are estimated by comparison with experimental data available. The mobility of electrons in quasi-one-dimensional conducting channel over liquid helium is studied and, for the first time, the mobility dependence is calculated as a function of holding and driving electric fields. The influence of magnetic field on electron mobility is also studied. With using multisubband many-body formalism, the dispersion laws are determined for longitudinal and transversal plasma oscillations in quasi-two-dimensional and quasi-one-dimensional cases. The dispersion law is determined theoretically for surface wave of stratified liquid solution of helium isotopes and surface electron mobility is studied due to scattering by these waves. The dependence of the energy and localization parameters of electron asymmetric polaron over helium on holding electric field is calculated theoretically. For the first time the system of equations is obtained to determine the conductivity of electron sheet over liquid helium from the values of measuring current from experimental cell.
Key words: surface electrons, liquid helium, kinetic equation, electron mobility, electronic polaron.
Соколов С. С. Энергетический спектр и кинетические свойства низкоразмерных электронных систем над жидким гелием. Рукопись. Диссертация на соискание ученой степени доктора физико-математических наук по специальности 01.04.09 Физика низких температур. Физикотехнический институт низких температур им. Б. И. Веркина НАН Украины, 2005, Харьков, Украина.
В диссертации представлены результаты систематических теоретических исследований свойств низкоразмерных заряженных систем на поверхности жидкого гелия. С использованием вариационного метода впервые получены общие аналитические выражения для значений энергий и волновых функций первых двух уровней, соответствующих движению электронов в направлении, перпендикулярном поверхности гелия. Значения энергий в случае плёнки гелия, покрывающей металл, близки к значениям, ранее полученным при решении уравнении Шредингера для электрона в пренебрежении его поляризационным взаимодействием с гелием. Исследовано влияние прижимающего электрического поля на энергетический спектр поверхностных электронов, локализованных над поверхностью раствора изотопов гелия, чья свободная поверхность содержит тонкий макроскопический слой, обогащенный Не (микрорасслоение).Установлено влияние магнитного поля на энергетический спектр электронов, локализованных в квазиодномерных проводящих каналах, создаваемых над искривлённой поверхностью гелия. Показано, что в этом случае энергетический спектр имеет ту же структуру, что и в нулевом магнитном поле, но приобретает в своей непрерывной части зависимость от эффективной массы, а дискретная часть зависит от “гибридной”частоты, являющейся комбинацией циклотронной частоты и частоты параболического потенциала для движения электрона поперёк канала. С использованием найденных выражений для волновых функций электрона проведены исследования подвижности электронов вдоль границы раздела пар жидкость. Подвижность вычислена с использованием кинетического уравнения, решения которого ищутся с учетом различного вклада межэлектронных столкновений в формирование функции распределения электронов. Путём сравнения с имеющимися экспериментальными данными доказано, что в системе поверхностных электронов реализуется режим полного контроля, при котором межэлектронные столкновения играют определяющую роль в формировании функции распределения носителей. Исследовано влияние процессов рассеяния электронов на малых неоднородностях дна плёнки гелия на подвижность зарядов. Установлен вид гамильтониана рассеяния и оценены характерные размеры неоднородностей. Впервые теоретически определена зависимость подвижности электронов, локализованных в квазиодномерных каналах над гелием, от температуры, прижимающего и ведущего электрических полей, а также от магнитного поля, нормального к слою электронов. Методом функций отклика определены законы дисперсии плазменных колебаний в многоуровневых квазидвумерных и квазиодномерных системах электронов при учёте экранирования кулоновского взаимодействия зарядов в твердотельной подложке под плёнкой гелия. Определена частота деполяризационного сдвига в законе дисперсии поперечных плазменных колебаний. В случае квазиодномерной системы электронов результаты, полученные с использованием формализма функций отклика, сравниваются с результатами, полученными в приближении линейной цепочки, в котором предполагается, что электроны расположены в линию со средним фиксированным расстоянием между частицами. При этом они испытывают малые колебания относительно равновесных позиций в присутствии параболического “удерживающего”потенциала для их движения поперёк линии. Теоретически изучены законы дисперсии поверхностных колебаний расслоившегося раствора изотопов гелия с конечной толщиной одной из жидких фаз. Исследовано влияние процессов вязкостного затухания на законы дисперсии. Установлен вид гамильтониана рассеяния и определена подвижность поверхностных электронов, локализованных над расслоившимся раствором. Изучена подвижность поверхностных электронов над объёмным жидким нормальным Не и показано, что теоретически найденная зависимость подвижности от температуры, полученная в предположении о слабом затухании риплонов, хорошо согласуется с экспериментальными данными. Теоретически изучены коллективные колебания расслоившегося раствора Не Не в цилиндрическом капилляре. В приближении идеальных жидкостей вычислены законы дисперсии продольных и поперечных колебаний центрального шнура жидкости за счет капиллярных сил и сил Ван дер Ваальса, действующих как между расслоившимися жидкими фазами, так и между жидкостями и веществом стенок капилляра. Исследованы свойства электронных поляронов над искривлённой поверхностью гелия. Показано, что в этом случае полярон является асимметричным образованием с различными значениями параметров локализации в разных пространственных направлениях. Определены зависимости параметров локализации и энергии поляронных состояний от прижимающего электрического поля и коэффициента поверхностного натяжения жидкого гелия. Вычислена энергетическая щель между основным и первым возбуждённым состояниями электронного полярона. Вычислена подвижность полярона вдоль и поперек направлений анизотропии при движении вдоль поверхности гелия. Впервые в общем виде решена проблема связи измерительного тока, вытекающего из экспериментальной ячейки, с проводимостью расположенного внутри ячейки слоя поверхностных электронов. Получена система уравнений, позволяющая однозначно определить проводимость электронов по известным значениям действительной и мнимой частей измерительного тока.
Ключевые слова: поверхностные электроны, жидкий гелий, кинетическое уравнение, подвижность электронов, электронный полярон.
Підписано до друку 21.03.05. Формат 60х90 1/16. Друк різограф.
Папір офсетний. Обсяг 1,8 ум. друк. арк. Наклад 100 прим.
Зам. № 69
____________________________________________________________
Надруковано у центрі оперативної поліграфії ТОВ „Рейтинг”.
, м. Харків, вул. Сумська, 37.
Тел.. (057) 700-53-51, 714-34-26